I If Financiering uit algemene middelen onaanvaardbaar" Prins Bernhard vierde zijn 50ste verjaardag W eeroverzicht 4 leppen Ie Sandi De staking in de Amsterdamse haven Brits vliegdekschip naar Koeweit HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Kinderbijslagwet in de Tweede Kamer volgens minister VanRooy Ook agitatie in Rotterdam juni 1961 (AG IR K OF ABINATIE rmee - ze V modellen. - V. j&sis* -V Frankeiine hli uriorineinent: remeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswai Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6.— per maand f2.— per week 48 ct. kwartaal; per Losse nrs 9 ct. VRIJDAG 30 JUNI 1961 17e Jaargang Nr 5330 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per aavertentie 2,25. Kunuiek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties); 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Donderdagmiddag heeft de Tweede Kamer tie bcnandeling van net wetsontwerp inzake een alge liiene KinderDijsiagverzeKe- mig en van de daarmeae samen- «angende wetsontwerpen \oort- gözec. Woensdag hadaen de mi nister van Sociale /.aken en Volksgezondheid, de heer au Hooy, en de Staatssecretaris van Financiën, de heer V an den Ber ge, de door negen leden gehouden eilevoeringen beantwoord. Thans was ook de minister van Binnenlandse Zaken, de lieer i-utvopeus, aanwezig'. De neei De Groot iC.P.N.) meet vaststellen, dat als er al een compromis is geweest dit volkomen is mislukt. De regering heett amendementen overgeno men. Spr. meent, dat de positie der regering niet is versterkt. Hij oeireurt het, dat de Kamer nog met beschikt over de beide no ta's van wijziging welke zijn toe gezegd. „De regering heett twee verloren stellingen ontruimd en .et slagveld is overzicntelijker geworden", aldus spr. Zijn fractie hecht zeer aan kin derbijslag voor kieine zelfstandi gen van net eerste kind at. Als de inkomensgrens van 7450 wordt vernoogd tot j 15.000, is hei mogelijk een lage re premie aan ue in de stukken geiaamde 2,2 te berekenen. Hij oecijfert, dat dan met een pre mie van 1,82 kan worden vol staan. Spr. vraagt nog de aandacht voor zijn verzoek om volledige jijsiag over een kwartaal te ge ven, als 72 dagen is gewerkt. De heer N. v. d. Veen (P.S.P.) meent, dat er niets nieuws is ge zegd door de vertegenwoordigers der regeringspartijen. Hij vraagt zich af. of er na het regeringsantwoord veel is ver anderd. Voor de in uitzicht ge stelde wijzigingen is spr. erken telijk, maar hij merki op, dat deze de regering niets kosten. Intussen blijft het ontwerp, ook mét de wijzigingen, voor hem onaanvaardbaar. De regering heett hem er niet van overtuigd, dat de openbare middelen niet beschikbaar zijn. De heer Corver (V.V.D.) gaat in op het betoog van de neer Berger op dinsdagavond. Z.i. be streed de heer Berger met hem, maar een aantal krantenartike len. Spr. meent, dat de heer Ber ger moeilijk een wetsontwerp in de steek kan laten, dat door drie van zijn geestverwanten is inge diend. De heer Corver waardeert iiet, dat de regering haar oorspron kelijk standpunt vasthoudt met betrekking tot hijslag voor zelf standigen van het derde kind al. Spr. verklaart, dat zijn aanvan kelijk oordeel over het wetsont werp door het debat niet is vei anderd. De heer Smallenbroek i A.R. dankt voor de toegezegde nota's van wijzigingen, waardoor aan twee belangrijke wensen wordt tegemoetgekomen. Andermaal bepleit hij een aan vullende bijdrage uit de alge mene middelen om bijslag aan zelfstandigen te geven van het eerste kind af. Spr. vraagt de minister zich nader te willen beraden over de financiering van de bijslag voor het eerste kind en tweede kind. eventueel geleidelijk in te voeren. Hij vpstigt <le aandacht op on billijke gevolgen van aanvaar ding van de suggestie van de lieer Beernink om vrijstelling van premiebetaling te geven aan on- gehuwden en gehuwden zonder kinderen. De heer Van Dis (S.G.) her haalt, dat ten onrechte van ver zekering wordt gesproken. Er kentelijk is spr. voor de verzeke ring van de minister, dat aan gewetensbezwaren tegemoet zal worden gekomen. Hij wenst geen kabinetscrisis te bevorderen, maar tegen het wetsontwerp heeft hij onover komelijke bezwaren. De heer Kikkert ((bil.) acht 's-ministers antwoord slechts ton dele bevredigend. De minister heeft hem er niet van overtuigd, (laf de voorgestelde regeling de meest juiste zou zijn. Naar zijn oordeel kan hier niet gesproken worden van een ver zekering. De in uitzicht gestelde wijzi gingen zijn z.i. aan te merken als verbeteringen. Bijslag voor het eerste en twee de kind is voor hem van over wegende betekenis bij het be palen van zijn stem. Zijn bezwaren zijn belangrijk minder geworden^ maar niet weggenomen. Hij wenst de ver dere behandeling af te wachten. P. v. d. A. WACHT NOG AF. De heer Berger (Ar.b.) betoogt, dat het feit, dat de P. v. d. A. niet in de regering zit, haar niet ontslaat van vent ^woordelijkhe den ten aanzien van 't wetsont werp, maar ook de regeringspar tijen als V.V.D., C.I1. en A.R. hebben verantwoordelijkheid. Hij merkt op. dat de heer De Kort bereid is met het mindere genoegen te nemen inplaats van met het meerdere. Dat meerde re ligt niet op tafel, maar het ligt voor het grijpen. Opmerkend, dal „het compro mis" 0,3 a 0,4 minder kost, vraagt spr. waarom de heer Cor ver wél het compromis wil, maar niet het wetsontwerp. Gaat het compromis door, dan zijn de bezwaren van de heer Dee'rnink geenszins uit de we reld, betoogt spr. Sinds jaar en dag, zo geeft spr. te kennen, wil de P. v. d. A. kin derbijslag van het eerste kind af. De in het ontwerp voorgestelde regeling zal niet worden begre pen en dat zou spr. ook tot mi nister Suurhof hebben gezegd. Oe heer De Kort (K.V.P.) acht 's-ministers betoog zakelijk en krachtig. Voor de in uitzicht ge stelde wijziging is hij erkentelijk. Spr. 'betreurt het, dat de rege ring niet bereid is de kinderbij slag voor zelfstandigen te doen aanvangen bij het eerste kind. Hij betreurt het, maar het ver wondert hem niet. Wèl verwon dert hem de moi» vering. De heer Beernink (C.H.is niet bevredigd dor het antwoord der regering. Hij herinnert er aan, dat hij een afzonderlijke re geling voor zelfstandigen heeft bepleit. Hij vraagt ongehuwde vrouwen boven 45 jaar vrij te stellen van premiebetaling en dient daartoe een amendement in. DE MINISTER AAN HET WOORD. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Van Rooy, gaat nadat de vergade ring gedurenre ruim drie kwar tier is geschorst geweest na der in op de in iweede termijn gemaakte opmerkingen. Hij deelt mede, dat de toege zegde nota van wijziging vermoe delijk vrijdag zal worden inge diend. Hel laten beginnen van de bij slag bij het eerste kind wordt door de regering, zoals bekend, afgewezen. Deze zaak is ver bonden aan de kwestie der finan ciering. Een financiering uit de algemene middelen wijst de re gering af. Spr. merkt op, dat het gaat om hoge bedragen. Als één pro cent zou worden genomen voor rekening van het Rijk, betekent dit, dat ƒ200 miljoen per jaar uit 's Rijks schatkist zou moeten komen. Wanneer men die weg opgaat, moeten andere zaken worden verschoven. Nu is er een vaste band tussen wat opge bracht wordt en wat uitgekeerd wordt. Financiering uit de alge mene middelen vormt een per manent gevaar voor de Over heidsfinanciën. Overgaan tot een geleidelijke invoering, zoals de heer Smalle- broek heett bepleit, zou een ge vaarlijke weg zijn. Nadrukkelijk verklaart spr., dat financiering uit de algemene middelen voor de regering on aanvaardbaar is. De algemene beraadslagingen worden hierna gesloten. Woensdagmiddag is de Spaan se troonpretendent, prins Juan Carlos in gezelschap van zijn zuster, prinses Maria del Pilar, met een lijntoestel van de K.L.M. uit Madrid op Schiphol aangekomen voor het door brengen van een een vakantie in Nederland. SPAANS SCHIP MET 800 MENSEN ZIEKENDE Het Spaans schip „Be gona verkeert in zinkende toestand ter hoogte van Venezuela. Het heeft 800 personen aan boord. De „Begona" is een passa giersschip van 10.139 bruto ton. Het is eigendom van de Spaan se Transatlantische Scheepvaart- Maatschappij. Het schip is op 18 juni van Las Palmas (Canari- sche eilanden) naar La Guaira Venezuela) vertrokken. Een vertegenwoordiger van de Spaanse maatschappij heett in Madrid gezegd, dat het schip bij een Venezolaanse haven voor anker is gegaan, j „Er bestaat geen gevaar, dat het schip zinkt", zei hij voorts. De „Begona"' had dinsdag avond de haven vuii La Guaira verlaten om via Curagao en Cuba naar Spanje terug te keren. Radio-Caracas maakte bekend dat het schip zinkende is op 35 km uit de Venezolaanse kust, ter hoogte van de Vene zolaanse staat Falcon, ten wes ten van Caracas. Over de moge lijke oorzaken, tengevolge waar van de „Begona" in gevaar ver keert, is nog niets bekend. Nader wordt vernomen dat er voor de 800 opvarenden geen direct gevaar bestaat. Het schip, dat door de stroom werd meegesleept, is voor de Venezolaanse kust voor anker gegaan. Het ligt in de nabijheid van Kaap San Jurn. Venezolaanse schepen cn vlieg tuigen zijn ter plaatse aangeko men om hulp te bieden. De ruim vijftienhonderd Am sterdamse havenarbeiders, die woensdag een wilde staking zijn begonnen, zijn er donderdagoch tend in geslaagd ook vele van hun woensdag nog werkwillige collega's te bewegen het werk neer te leggen. Het aantal stakers in de hoofd stedelijke haven werd donder dagmorgen geschat op ongeveer drieduizend. Zowel in 't westelijke havenge bied als in de oosthavens leek het zondag. De anders zo bedrij vige kranen hingen stil boven t water, waarin tientallen half ge loste schepen lagen te wachten op de dingen die komen gaan. De eisen van de stakers zijn: een extra uitkering van 100 in eens, een bruto weekloon van 120 en een vergoeding van twee reisuren voo'r buiten wonende arbeiders. De laatste grote staking die de Amsterdamse haven trof was de Arrestaties in Peizië De Perzische veiligheidspolitie heeft woensdagavond Ahmad Aramesj, voormalig minister van staat en hoofd van de organisa tie voor het zevenjarenplan in de vorige regering van Sjarif Emami, gearresteerd wegen te gen de staatsveiligheid gerichte activiteit. Hij wordt tevens be schuldigd van het scheppen van verwarring en onrust door „lage propaganda". De regering van Emami trad vorige maand af na kritiek we gens haar beleid tegenover een lerarenstaldng. Aramesj verklaarde maandag j.l. op een persconferentie dat „buitenlandse mogendheden" de regering van Emami omver had den geworpen omdat hij van plan was de door het Westen ge steunde centrale verdragsorga nisatie te verlaten en „Pcrzië neutraal te houden". 24-uursstaking van 9 augustus ONRUST IN ROTTERDAM, van het vorig jaar. Ook in 1959 Donderdagmiddag is er ook werd de Amsterdamse haven ge- enige onrust geweest onder de troffen door een staking. Toen O.V.B. liet tijdens het schaftuur duurde het echter zes weken al- pamfletten verspreiden, waarin vorens de arbeiders het werk de arbeiders opgeroepen werden weer hervatten. tot solidariteit met hun Amster damse collega's en voor een pro- Op de gistermiddag op een teststvergadering. grasveld nabij de Oude Hemweg in Amsterdam gehouden verga dering van de stakende haven arbeiders is besloten het werk voorlopig nog niet ie hevatten. Tegen half vier gingen de sta kers in een lange stoet per fiets naar het kantoor van de Neder- landsche bond van vervoersper- soneel, een onderafdeling van het N. V. V. op de Stadhouders kade. Vóór de deur van dit kantoor was echter een stalen rollui.t neergelaten en ook vóór de ra men waren de luiken dicht. Po gingen om telefonisch in con tact te komen met het bestuur van de bond mislukten, waarna een delegatie in de achtertuin van een belendend perceel nader beraadslaagde. De voorzitter riep de aanwe zigen op te gaan posten bij de bedrijven en er voor te zorgen dat de weinige werkwilligen eveneens tot staking zullen over gaan. Prins Bernhard vierde giste-1 gebracht voor een fraai schip, ren zijn vijftigste verjaardag, uat onlangs de naam „Buai Reeds om negen uur gistei oca- kreeg. Het zal ligplaats kiezen tend stond cie Prins m gezei- vóór de bungalow van het ko- schap van enige ofiicieren op ninklijk gezin in Italië en dat hel bordes van het paleis Soest- „iDieianie relice", de geluKkige dijK. wij genoot kennelijk van het muzikale geschenk aat hem weid aangeooden door het ca- detten-tamboer-kor ps „r rins Bcrnnardvan de Koninklijke Militaire Academie. net korps werd door de jarige Pnns geïnspecteerd en de tam- Doer-maitre maakte direct maar van ae gelegenheid gebruik om de Prins te vragen of zijn naam ook voor het komende jaar weer aan het korps verbonden moent blijven. De Prins, die ook een fraaie foto van het korps in ont vangst mocht nemen, maakte daartegen niet het minste be zwaar. De stat van Prins Bernhard als inspecteur-generaal was ook aanwezig. Unaer leiding -van commodore H. F. C. Holtz, chef staf luchtmacht, kwam een groep uit Hollandse Rading de Prins feliciteren. Het ges: „enk dat werd aangeboden was een klok, waarop men de tijd kan aiiezen in alle delen van oe wereld. Overigens onderscheidde deze vei jaarsreceptie zich weinig van zovele andere verjaardagen van mannen die nun „vijftigste'vie ren. Er werden ook nier zin spelingen gemaakt op Abraham, ue tweede nelft en de vijf kruis jes. Maar de sportief geklede Prins zwaaide alle suggesties over „net wat ouder worden" van zich af. Behalve toen een deputatie van ue christelijke vereniging voor lichamelijke opvoeding „Ex celsior" uit Baarn de Prins een fraaie sigarettendoos aanbood en de voorzitter, de Prins uit nodigde om nu toch eens een uitvoering van deze Baarnse ver eniging mee te maken. ,„k wil de uitvoering wel bij wonen", zei de Prins, „maar om actief deel te nemen, neen, baai voor voel ik me te oud". Lof werd de jarige Prins door deze vereniging toegezwaaid voor hetgeen hij in het belang van de sport in Baarn heeft ge daan, met name toen een vrij kostbare turnbrug moest wor den aangeschaft. Al even gewoon was de nieuwsgierigheid waarmee de Prins zijn verjaarscadeautjes uitpakte. Het grote geschenk kwam dit jaar van het bedrijfs leven. Werkgevers en werk nemers hebben gelden bij elkaar Een officiële woordvoerder der Ei itse regering heeft donderdag avond in Bahrein meegedeeld, dat het 22.000 ton grote Britse vliegdekschip „Bulwark" op weg is naar Koeweit voor een routine- hezoek en binnen twee of drie dagen daar zal aankomen. De „Bulwark" zal een paar da gen in Koeweit blijven. De woordvoerder verklaarde dat er in de Perzische Golf geen ongewone bewegingen van Brit se schepen plaats hebben en dat het bezoek van de „Bulwark" aan Koeweit reeds enige tijd geleden was beraamd en deel uitmaakt van de normale routine van het schip. A.F.P. meldt uit Nairobi van officieuze zijde te hebben verno men, dat de 24e Britse infanterie brigade order zou hebben gekre gen zich gedurende het komende etmaal gereed te houden van Kenya naar Koeweit te vertrek ken. In officierskringen wilde men dit bericht nóch bevestigen, nóch tegenspreken. Reuter meldde, dat een militai re woordvoerder in Nairobi don derdagavond verklaarde, dat de 24e infanterie-brigade gereed is om naar Koeweit te vertrekken, als zij daartoe order krijgt, en dat geen speciaal alarm nodig is. Hij voegde hieraan toe, dat de brigade normaal altijd klaar staat om onmiddellijk te worden verplaatst. olifant, heei. „Buui" is een oli fant zonder slagtanden, die voi- gens Ue inboorlingen geluk orengt. Poen men dan ook de Prins gistermorgen met talrijke presentjes verraste, was de keus niet moeuijk, want op zo n schip is heel wat nodig. fiei secretariaat van de Prins, kwam met een fraaie flessen- houder aandragen. 'Kei deputatie uit Waddinxveen, van welke ge meente de Prins ereburger is, bood een viertal gemakKelijke ligstoelen aan, terwijl de oe- manning van de koninklijke „Friendship" de Prins met een schijnwerper verrijkte. Een groep vi lenden en bekenden van de ja rige had achter in de tuin een fraaie raceboot opgesteld, waar mee Prins Bernhard zich bijzon der in zijn schik voelde. Een barometer bracht het be stuur van de Christelijke Oranje vereniging „Bijbel en Oranje" uit Den naag mei zich mee. Dit ge schenk werd gecompleteerd door een bos witte anjers, voor ieder jaar één. De bakkersvereniging in Groen- io beslaat zestig jaar en een de putatie van deze jubilaresse toog naar Soestdijk met een keur van bakkerijproaukten. Zelfs het ka non van Groenlo was er in cno- eoia. De padvinders waren er ook. Twee stoere hoofdcommissaris sen kwamen samen met vier pad vinders de Prins een beeldje van een padvinder aanbieden. „Hebben jullie maar zo vrij kunnen krijgen voor dit tochtje naar Soestdijk", zo vroeg de Prins aan de jeugdige padvin ders, „mijn kinderen moeten on danks mijn verjaardag wèl naar schooi". M'aar ook de traditionele Abra ham ontbrak niet. Leerlingen van het station voor maalderij en bakkerij in Wageningen hadden deze lekkernij speciaal voor deze dag gemaakt. De Prins stond er op, dat hij met de beide leerlin- gei gefotografeerd werd. En hij stak zijn bewondering voor het kunnen van de jongelui niet on der stoelen of oanKen. „Laatst werd een vriendin van m'n vrouw vijftig jaar", zo vertelde hij het gezelschap, „we wilden haar ook een Abraham zenden, maai* we maakten er maar Sarah van." Op zijn verjardag is de Prins ook onderscheiden door de, kon. Nederlandse vereniging voor luchtvaart, waarvan hij er e voorzitter is. Uit handen van de voorzitter van de K.N.V.V.L.. de heer C. Kolft, ontving hij de gouden medaille der vereniging. Mr Elaisse heett namens de afdeling motorvliegen aan de Prins een model aangeboden van het vliegtuig waarop de Prins in 1941 in Engeland het brevet van de Engelse koninklijke lucht macht heeft behaald, de Hawker „Hind". De Prins, getooid met de nieu we gouden medaille, ontving aan het slot van zijn verjaarsrece) tie een grote groep vertegenwoordi gers van het Nederlandse be drijfsleven. Door dr. ir. F. Q. den Hollander werd hem symbolisch het schip „Budi" overhandigd. Prins Bernhard dankte tenslot te de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers voor dit prachtige geschenk. De symbolische aanbieding van het geschenk van het be drijfsleven, het motorjacht „Eu- di". werd bijgewoond door H. M. de Koningin. Samen met de Prins nam zij met belangstelling ken nis van de toto's van schip on interieur in het album. Engeland wil Buiten- Mongolië erkennen Engeland overweegt Buiten- Mongolië officiéél te erkennen, aldus verluidt in gewoonlijk be trouwbare bron in Londen. Tot nu toe is geen enkele van de Westelijke mogendheden in Bui- ten-Mongolië diplomatiek ver tegenwoordigd. Ook Amerika overweegt Buiten-Mongolië te erkennen. Hieruit zou volgen, dat beide landen akkoord zou den gaan met d'e toelating van Buiten-Mongolië tot de Ver enigde Naties, wanneer de al gemene vergadering komende herfst bijeenkomt. OPNIEUW IETS WARMER. Een krachtig en omvangrijk gebied van hoge luchtdruk waar van het zwaartepunt boven Mid den-Europa ligt, beheerst de eerstkomende paar dagen ook bij ons het weer. Het verandert weinig van plek en is gevuld met droge lucht, die VRIJDAG 30 JUNI v.m. Breskens 2.51 Terneuzen 3.26 Hansweert 4.06 Walsoorden 4.16 n.m. 3.16 3.51 4.31 4.41 ZON MAAN op onder op ondei Juni 29 4.22 21.04 21.43 5.36 30 423 21.04 22.28 6.48 Juli. 1 4.24 21.03 23.05 8.06 2 4.24 21.03 23.36 0.25 3 4.25 21.02 10.44 onder invloed van de krachtige zonnestraling zozeer wordt ver warmd, dat de maximumtempe raturen elke dag een paar graden hoger komen te liggen. Donderdag steeg het kwik op vele plaatsen in ons land al tot omstreeks 24 graden en voor vandaag worden maxima van circa 27 graden verwacht. De luchtdrukverschillen over onze omgeving zijn echter klein geworden, zodat er weinig wind wordt verwacht, waardoor in de middag aan de kust op zeewind moet worden gerekend. Daar deze zwak is en de zonnestraling intensief is, blijft het ideaal strandweer. medegedeeld door hgt K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdag ochtend tot vrijdagavond. Zonnig en warm. Droog en zonnig weer met weinig wind en opnieuw iets ho gere middagtemperaturen, maar aan de kust in de middag zwak ke wind van zee uit. ilus- kend 654 land- ont- ïluk- door met 1 mm

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1