BINNENLANDS NIEUWS De Haan, Kersten en Van der Steen op ereplaatsen Pagina 7 Wijziging van de loterij wet GROTE FOTO-WEDSTRI]D m Daar gaat uw brief. Eén van de zes miljoen poststukken die dagelijks aan de zorg van PTT worden toevertrouwd. Zes miljoen, stuk voor stuk door vlugge vaardige handen naar hun bestemming geleid. Goed samenspel tussen PTT en u maakte de communicatie in Nederland tot een der best functionerende ter wereld. Goed samenspel tussen u en PTT zal maken dat daaraan, ondanks het bestaande perso neelsgebrek en de werktijd verkorting, zo min mogelijk afbreuk wordt gedaan. neer u op sportieve wijze de nieuwe spelregels hanteert, lij Post Op zaterdag zullen - alleen voor spoedgevallen de hoofdpostkantoren en een be perkt aantal bijkantoren tot 12.00 uur geopend blijven, de hulpkantoren en poststations tot 10.30 uur. Daartegenover zal men thans iedere vrijdag ook na 15.00 uur op elk postkantoor en postagentschap geldzaken kunnen afdoen. Algemeen klassement Puntenklassement VOETBAL Nederlandse financiële politiek een voorbeeld ter navolging. Donderdag 29 juni ïyöl DE VRIJE ZEEUW STOFFELIJK OVERSCHOT GEVONDEN Aan de Belgische oever van de Maas, ter hoogte van Al- deneick, is gistermorgen het stoffelijk overschot opgehaald van de heer G. Pustjens uit Roosteren, die zondag bij het zwemmen is verdronken. Het stoffelijk overschot werd gevon den op ongeveer twee kilometer van de plaats waar de heer Pustjens is gaan zwemmen. VERMOEDELIJKE DADER VAN ZILVERDIEFSTALLEN AANGEHOUDEN De districtsrecherche van de rijkspolitie te Amsterdam heeft gisterochtend op de rijksweg nr. 1, tussen Amsterdam en t Gooi, gearresteerd de vermoe delijke dader van de in de laat ste tijd in 't Gooi gepleegde zil verdiefstallen. Het is de 40- jarige handelsagent W. P. uit Amsterdam. De aangehoudene heeft reeds enige veroordelin gen achter de rug. Hij keerde juist terug van een inbraakje en had een reistas bij zien, waarin de politie zilveren voor werpen en inbrekersgereedschap aantrof. De man is ingesloten bij de rijkspolitie te Amsterdam. JEUGDIGE INBREKERS GEPAKT. De Amstelveense politie heeft dinsdag de 16-jarige scholier N. H. K. en de 17-iarige kantoorbe diende E. van E. aangehouden, die hebben bekend het afgelopen weekeinde te hebben ingebroken in enkele scholen aan meer en vaart, Osdorp Amsterdam-W., waar zij een enorme ravage heb ben aangericht. De politie van nieuwer Amstel heeft met de knapen ook nog een appeltje te schillen. STAKING IN AMSTERDAMSE HAVEN Een dinsdagavond begonnen staking van personeel in de Amsterdamse Houthaven heeft zich gisterochtend uitgebreid met een deel van de daar werk zame dagploegen en een aantal arbeiders in de Coenhaven. On geveer 400 werknemers hebben thans het werk neergelegd. De stakers verlangen een week extra loon, omdat enkele werk gevers deze aan hun vaste per soneel hebben uitgekeerd. Die uitkering vloeit voort uit, reeds vóór de oorlog be staande en in ondernemings overeenkomsten opgenomen, tantieme-regelingen. 'Dis staking heeft zich in de ldop vwïl'de dag over een gróót- deel van de haven uitgebreid. Bij de actie zijn alleen de ha venarbeiders betrokken. Op de werven wordt normaal gewerkt. Ook bij de Mij „Nederland" en de „K. N. S. M.'' is van de actie nog niets te bespeuren. Op de overige kaden wordt nog slechts hier en daar met het laden c.q. lossen van schepen voortgegaan. Men heeft nog geen precies beeld van het aantal stakers. Het is voornamelijk personeel van de S.H. B. (Samenwerken de Haven-Bedrijven). Een gis termiddag door de A. B. T. (Al gemene Bedrijfsbond Transport '58) in Krasnapolsky belegde vergadering werd door ruim duizend havenwerkers bijge woond. Hun eis luidt: uitkering In eens van 100 en een loonsver hoging van 10 gulden per week. BOERDERIJRRAND IN EMST Maandagmiddag is brand uit gebroken in de boerderij van de heer K. Missink aan de Schob- berwek in Ernst (gem. Epe). Ket vuur vond gretig voedsel in het rieten dak en greep bij- zender fel om zich heen. Omdat Ernst niet over een eigen brandweer beschikt wer den de korpsen van Vaassen en Epe gealarmeerd, die echter bij na machteloos stonden tegen over de vuurzee die inmiddels ook een schuur en een kippen hok had aangetast. De boerderij, de schuur en het kippenhok werden totaal ver nield. In de vuurzee kwamen o.m. 10 varkens, 18 biggen c.r een aantal kippen om. De heer Mis sink was gedeeltelijk tegen brandschade verzekerd. Zijn vader, die bij hem lo geerde en die zich in het bran dende huis bevond, kon tijdig worden gered. KONIJNENZIEKTE TE BRUMMEN. In de omgeving van Brummen is wederom de gevreesde ziekte „mysomatose" onder de wilde konijnen geconstateerd. Veel van deze dieren worden dood of ster vende aangetroffen. VOORWAARDELIJKE STRAF VOOR ;P.T.T. - AMBTEN AAR De Almelose rechtbank heeft de 52-jarige voormalige P.T.T.- ambtenaar D. B. te Enschede tot een gevangenisstraf veroor deeld van zes maanden voor waardelijk met drfe jaar proef tijd. B. .had veertien dagen ge leden terecht gestaan voor het feit dat hij als ppstagent ver scheidene malen geld uit de kas had genomen tot een totaalbe drag van 16.000 gulden. De rechter heeft aangenomen dat deze verkeerde handelwijze eer der aan onbekwaamheid dan aan kwade opzet moest worden toegeschreven. BRAND IN LEERFABRIEK §treeks tien arbeiders BROMFIETSENDIEF LIEP IN DE VAL Een bromfietsendief is dins dagmiddag in Utrecht in de val gelopen, die door vier stoere bouwvakarbeiders voor hem was opgezet. Enige tijd terug werd er op het werk van de in aanbouw zijnde kantorenflat „Draken- burgh" in Utrecht een brom fiets vermist. Dinsdagmorgen zagen enkele bouwvakarbeiders een man rondlopen die zich ongewoon lang nabij de fietsenstalling van het naastgelegen postkantoor ophield. Men vertrouwde de zaak niet en toen de man dins dagmiddag weer heen en weer drentelde besloot men tot een list. Eén van de bouwvakarbei ders zette zijn bromfiets vöor het postkantoor neer. Hij ging naar binnen en schaarde zich acher een rij wachtende men sen. Zijn collega's zagen hoe de verdachte man ook het postkan toor binnenging, om direct daar na er weer uit te komen en de bromfiets te pakken. Maar hij had niet op de hun kans loe rende andere bouwvakarbeiders gerekend. Vier paar stevige handen grepen de man beet en sleurden hem van de gestolen bromfiets. In de directiekeet werd hij opgesloten totdat een agent en een rechercheur arri veerden. Met een politiewagen werd de arrestant naar het po litiebureau vervoerd, waar hij aan de tand gevoeld zal worden over meerdere bromfictsdief- stallen die de laatste tijd in de binnenstad werden gepleegd. Gistermorgen oi uur hebben enkeli brand ontdekt in het zes verdie pingen hoge hoofdgebouw van een leerfabriek (de N. V. Leder- faririek Rosario i in Dongen* Aangezien de bedrijfsbrandweer, die onmiddellijk ingreep, niet bij machte was hetVuur te blus sen, werd de assistentie ingeroe pen van de brandweren van Dongen, Tilburg, ÓOsterhout en het vliegveld Gilze-Rijen. In het brandende gebouw be vonden zich de l droogzolders, een drogerij en de afdeling voorbewerking varf huiden. De brand blijkt ;om tien uur te zijn ontstaan inj de afzuigin stallatie van de drogerij. Alle machinerieën in de omgeving van deze installatie zijn geheel verwoest. Het gebouw is geheel uitgebrand, alleen de muren staan nog overeind. Er is gevaar voor instorting. Het nieuwe ge bouw, waarin* de overleder-af- deling gevestigd was, is behou den maar heeft veel waterscha de opgelopen. Bij de brand heb ben zich geen ongevallen voor gedaan. De brandweren bestreden het vuur met twaalf stralen, de brandweer van Tilburg gebruik te twee nevelspuiten. Aanvan kelijk werd gekampt met te weinig druk op de waterleiding, maar dit werd spoedig verhol pen. Het gebouw is in een uur tijd uitgebrand. De brand heeft nog meer schade aangericht. Omstreeks twaalf uur zijn vonken neerge komen op het dak van een boer derij, die op 700 a 8Ö0 meter van de fabriek is gelegen. Dit dak, uit riet bestaande, heeft vlam gevat. Het dak en de bovenver dieping zijn geheel verloren ge gaan. De twee gezinnen, die de boerderij bewoonden, zijn dak loos geworden. De boerderij da teerde uit 1629 en stond op de lijst van monumenten. Waar schijnlijk zal het gebouw nu ge heel gesloopt moeten worden. Oriëntatierit voor auto's, motoren en bromfietsen op ZATERDAG 1 JULI De inschrijving vindt plaats te Zaamslag in „Het Wapen van Zeeland", Plein 14. vanaf 2 uur. Start om 2.30 uur. M. A. C. A. De ministers van Justitie en Onderwijs verklaren in hun me morie van antwoord op het wets ontwerp „Wijziging Loterijwei" het thans nog te vroeg te achten om een antwoord te geven op de vraag of een maximale eerste prijs van 50.000 voor de sport- toto van invloed is op het deel nemen aan sportprijsvragen. Een maximum van f 50.000, leidde tot hogere tweede en vol gende prijzen, hetgeen wellicht voor sommigen juist aantrekke lijk is, zo menen de bewindslie den. Tot dusver hebben de op brengsten van sportprijsvragen vragen aan redelijke verwach tingen beantwoord. Van de netto-opbrengsten (ten minste 60 percent van de bruto- opbregsten) dient driekwart ten goede te komen aan lichamelijke vorming en aan amateuristische sportbeoefening. Het kwart, dat overblijft wordt door de stich ting centraal overleg fondsen werfacties volgens de sleutel voor 32,5 percent voor maat schappelijk werk, 32,5 percent voor de volksgezondheid, 20 per cent voor cultuur en 15 percent voor internationale samenwer king op divers gebied verdeeld. In het afgelopen seizoen ont vingen het Koningin Juliana- fonds bijna 1,2 miljoen, de fondsen voor speciale ziekten, Dode Kruis, de drie kruisvereni gingen, fojjds voor geestelijke volksgezondheid en revalidatie- fonds samen eenzelfde bedrag, het Prins Bernhardi'onds ruim 7 ton en de internationale instel lingen ruim een half miljoen uit sportprijsvragen. Twintig percent van de bruto-inkomsten gingen naar amateursverenigen, die deelnemingsformulieren dis tribueren en de Sportfederatie ontving ruim 6,3 miljoen. Op grond van bezwaren van sommige instellingen tegen gel den uit prijsvragen verkregen, ging het Koningin Julianafonds, voor zover bekend, nog niet over tot verdeling der toegevallen be dragen. De ministers wijzen be moeienis met deze bezwaren van de hand. Uit eventueel ontstane ongelijkheid op grond van die bezwaren mag huns inziens niet worden afgeleid, dat deze onge lijkheid uit 's rijks kas ongedaan moet worden gemaakt. Evenmin mag de overheid opbrengsten uit andere bronnen (collecten) in mindering brengen. Wel wil de minister van Justitie helpen de moeilijkheden op te lossen, maar uiteindelijk ligt die taak bij de organisaties. De ministers menen, dat het deelnemen aan buitenlandse lo terijen niet strafbaar kan wor den gesteld. Hat optreden tegen buitenlandse loterijen wordt ge concentreerd op colporteurs en dergelijke. De cijfers van de West-duitse sporttoto's zijn na het optreden van de „Lotto" in 1955 aanzien lijk gezakt. In 1956 werd een omzet, van ruim D.M. 495 mil joen bereikt, in 1960 nog slechts D.M. 119 miljoen. De Lotto daarentegen steeg van D.M. 810- miljoen in 1957 tot D.M. 1,2 mil jard omzet in 1960. I DE RONDE VAN FRANKRIJK De Nederlanders hebben van zich doen spreken in de vierde étappe met een vierde plaats van Jo de Haan, een tiende van Jaap Kersten en een twaalfde van Toon van der Steen. De Haan was ondanks zijn fraaie klassering bijzonder teleurge steld. Hij verkeerde in de ver onderstelling als eerste gefinisht te zijn en vernam pas na aan komst, dat drie renners hem waren voorgeweest. Dat waren de regionaal Novak, de Franse nationaal Cazala en de Zwitser Graf, die kort vóór de finish waren ontsnapt. In de eindsprint gaf Novak zijn metgezellen geen kans. Mérgsriniftirlti kDE VALK N.V.j WEESP Doe mee aan de en win een pick-up, filmprojector, draagbare radio, fototoestel of één der andere prijzen. Goed samenspel de wereld in van vandaag voor de spelregels voor PTT ■- 1 Belast PTT niet op zaterdag! Ga alleen in dringende gevallen naar het postkantoor: zorg zélf voor een kleine voorraad postzegels. 2 Denk op vrijdag al aan zaterdag! Post uw brieven vrijdag bij voor keur vóór 12 uur. Ver zend altijd uw brieven zodra zij klaar zijn en wacht niet tot het laat ste moment; dan voor komt u overbelasting. Let ook vooral op de gewijzigde buslichtings- tijden op zaterdag. 3 Teiegraieer op zater dag alléén in dringende gevallen en dan zo vroeg mogelijk! Geef gelukstelegrammen, die op zaterdag bezorgd moeten worden, reeds vrijdag of eerder op. Bedenk dat u overal - dag en nacht - tele grammen per telefoon kunt aanbieden op 009 4 Vraag niet aan de telefoniste wat u zelf in uw telefoongids kunt vinden! De telefoon gids vertelt u Alles over tarieven, netnummers en abonneenummers 5 Vraag geen telefoon gesprekken aan die u zélf tot stand kunt- brengen! Bijna heel Nederland is automa tisch bereikbaar. Be paal zélf de gesprek- kosten met behulp van de tarieven in uw tele foongids. Dè post zal op zaterdag in één keer worden bezorgd. Telegraaf De telegraafkan toren in Amsterdam, Rotterdam ens-Gravenhage blijven dag en nacht voor de aanbieding en aflevering van telegrammen ge opend. Voorts nemen alle op zaterdag opengestelde postin- richtingen telegrammen aan zo lang de loketten voor de post dienst geopend zijn. In een aan tal grote plaatsen worden de telegrammen tot 21.00 uur be steld; in de overige plaatsen slechts gedurende de openstel ling en tussen 17.30 en 18.30 uur. Telefoon De telefoniste kan in het algemeen slechts worden ingeschakeld voor: gesprekken met het buitenland, gesprekken vanuit telefooncellen, gesprek ken met nog niet geautomati seerde netten. De inlichtingen dienst zal alleen in bijzondere gevallen informaties verstrek ken betreffende tarieven, net nummers en abonneenummers. De drie Nederlanders arri veerden in een groepje, dat een voorsprong van ongeveer een halve minuut had genomen oo het grote peloton. De rit werd gekarakteriseerd door een vlucht van Forestier en Viot. De twee Fransen namen een voorsprong, die op een ge geven moment zelfs meer dan tien minuten bedroeg, maar Forestier kreeg van zijn ploeg leider Marcel Bidot opdracht er voor te zorgen, dat hij niet de gele trui aan zijn ploegmaat Anquetil zou ontnemen. Fores tier deed daarna geen kop meer, tot het verschil was teruggelo pen tot ruim 4 minuten. Daar na steeg het opnieuw om echter tenslotte geheel te niet te wor den gedaan. Dat was ongeveer 20 km vóór de finish en kort daarna sloegen Novak, Graf en Cazala hun slag. De uitslag luidde als volgt: 1. Novak (C. Z.) mlet bon. 6.22.31 2. Cazala (Fr.) met bon. 6.23.01 3. Graf (Zw.-Lux.) 6.23.32 4. De Haan (N.) 6.24,06 5. Minieri (It.) z.t. 6. Gainche (W.Z.W.) z.t. 7. Groussard (Fr.) z.t. 8. Aerenhouts (B.) z.t. 9. Claes (B.) z.t. 10. Kersten (N.) z.t. 11. Ex aequo: het grote peloton. 1. Anquetil (Fr.) 20.52.25 2. Groussard (Fr.) op 3.59J 3. Carlesi (It.) 5.22: 4. Gainche (W.Z.W.) 5.25' 5. Elliot (G. B.) 5.27 j 6. Perez-Frances 5.28 7. Darrigade (Fr.) 5.56' 8. Minieri (It.) 6.09 9. Pellegrini (It.) 6.36 10. Aerenhouts (B.) 7.07 '24. Geldermans (N.) 8.39 25. Adriaenssens (B.) 8.42 38. Wlm van Est (N.) 10.00 42. Hoevenaers (B.) 10.13 43. Piet van Est (N.) 10.20 47. Niesten (N.) 10.67 61. Van der Steen (N.) 12.58 63. Kersten (N.) 13.12 67. Wagtmans (N.) 14.00 81. De Haan (N.) 24.33 85. Damen (N.) 26.45 88. Enthoven (N.) 27.41 89. Westdorp (N.) 28.51 90. Lahaye (N.) 29.00 1. Darrigade (Fr.) 62 pnt. 2. Daems (B.) 45 pnt. 3. Aerenhouts (B.) 38 pnt. 4. Gainche (W.Z.W.) 35 pnt.1 5. Anquetil (Fr.) 33 pnt.1 13. Kersten (N.) 17 pnt. De premie voor de strijdlus- tigste renner werd toegekend aan Viot; die voor de onfortuin- lijkste coureur werd toegewezen aan de Duitser Puschel, die een val maakte, maar toch het pelo ton weer wist te vervoegen. EDO BLIJFT IN BETAALD VOETBAL De Haarlemse voetbalvereni ging EDO zal in het betaalde voetbal blijven uitkomen. Dat besluit werd tijdens een buiten gewone algemene vergadering, genomen, nadat het EDO-be- stuur de wenselijkheid had ge uit terug te keren naar hét amateurvoetbal. De stemmenverhouding loog er niet om. Slechts 16 van de 75 stemgerechtigde leden steunden het bestuur. Toen de beslissing was gevallen deelde het bestuur mede in zijn geheel af te treden. Men deed wel de toezegging, dat de lopende zaken zouden wor den behartigd tot er een nieuw bestuur zou zijn gekozen. De huidige Nederlandse finan ciële politiek zal mogelijk door de E. E. G.-cominissie aan de an dere landen van de Europese economische gemeenschap wor den aanbevolen als een voorbeeld ter navolging. Robert Marjolin, een lid van de E. E. G.-commissie, heeft gis teren in het Europese parlement verklaard dat dé thans gevoerde financiële politiek der Neder landse regering nauwgezet door de E. E. G.-commissie wordt be studeerd en dat mogelijk overwo gen zal worden om met verte genwoordigers der andere E.E.G.- landen de mogelijkheden onder zoeken die landen een soortge lijke politiek te laten voeren. Uiteraard aangepast aan de eigen bijzondere omstandigheden. De Nederlandse politiek houdt in dat voor een aantal jaren de begrotingsuitgaven en belas tingheffing worden vastgesteld op basis van de groei op lange termijn van het nationaal pro- dukt. Marjolin verklaarde dit tijdens het debat van het Europese par lement over het vierde jaarver slag van de Europese economi sche gemeenschap.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 7