Dat lacht je toe VIM met bleekmiddel - sneller schoon. en fris, fris, fris! SOMBERE STEMMINGEN Gemeenteraad van Nieuw vliet De boerenactie in Frankrijk De mijnexplosie op de UK 18 AGENDA DE VRTJE ZEEUW Een week van teleurstellingen Strik los-ritsss-schort af-klaar! Helemaal klaar... ruik maar,., fris hè? Fijn. Kijk dat bad eens verruk kelijk glimmen... alsof de zon erin sch ij nt. Dat lacht je toedat maakt je blij van binnen. Ja, Vim met bleekmiddel werkt nog sneller, nögi frisser, 't Is Vim uit de blauwe bus. EXTRA ACTIEF U begrijpt, dat het bleekmiddel Vim vleugels geeft! Vloeren, gootsteen, tegels, gangen, bad en wastafels... alles is nu sneller schoon. Elk kar wei, groot of klein, is voor Vim met bleekmiddel kinderspel. Vlekken, plekken, aanslag.,, alles vliegt weg I HYGIËNISCH GEURZUIVEREND Vim - met- bleekmiddel zorgt voor een nieuwe frisheid in heel Uwhuis. Waar Vim met bleek middel is geweest, is alles écht schoon. ?ET BLEËKMIPi 9 juni 1961 Donderdag 29 juni 1961 Pagina 3 bizonder tags in en je moet igen doen, wil in is er nog int de baan 3 ogstens in het idien een val- f schram kun port oplopen.." ou een vrouy en?" overpein- leeftijd. He ;r een kwestii gele skelter te vlug. el van geeste- et plezier kunt nog wel doen Tenslotte hoef uit te komen, imes lid van een doen voor ar eigen idee zonder dat ze mien. Je bent f en het hoe£t als je dat niet ren zo'n pret- ?t zo hard als •ens, dat het je t en bevredigt, spanning in »ico trijdleider, de zich in het ge houden de za len. We weten nen en de een t niet te den- ievaarlij. 1 toe- dan wordt hij brokken, zou- een goed doem >estaat er -wei' we^ötoidag 23 aio -vtê&i trtftl, ben aüri&m*Ei* ngeland. Daar echt wel iet? 1 en- bij zo'n 1 Zandvoort in ?k geen enkel n is gebouwd ijders zelf net en dwaze risi- cijken?" vraagt roeien we wel ze sport heeft ook al zullen 1 iets bizonders laar het ademt lijke, dai spor- rdoor zovelea *n en nog ge- zeker wanneer d raakt! nt per rol d, zich tot een rie gerij laten nis begon zich de gedachte, les gedaan had. 'fde voor Cry- ih mogelijkf tenslotte een die Crystal's meer kruisen ffurde niet, die r te dienen en log schitterend s hij. Man- niet tussen ge- ir was dat wel e wel zo nobel? ;t mogelijk, dat n het begin af lend. Victor de gewerkt had? hij, toen hij ïtmaskerd was, inden, het geld in St. Genis in •mont te laten hij de zaak van 1 en tegelijker doos vernederd 1 discrediet ge- et geld te over- ironkelijk van litgegaan was, ïu niet meer te meer hij dit 10e waarschijn- hem, dat de ray en Crystal r waar zouden ipte St. Genis itel Bourbon. ■dt vervolgd.) Een Amerikaanse president, ziek en zich bewegend op kruk ken tengevolge van een gekwet ste ruggegraat .en een Russische premier in genaraalsuniform, die dreigende woorden spreekt. ziedaar de uiterlijke tekenen van bezorgdheid in de Westelijke wereld. De ziekte van de jonge presi dent s<üiijnt alleen betrekking te hebben op zijn verminderde mo gelijkheid zich te bewegen. Maar zijn zorgen zullen de genezing van een gekwetste ruggewervel niet bevorderen. Zijn vertegen woordiger in de Verenigde Na ties, Stevenson, kwam terug uit Lalijns-Amerika met de bood schap dat daar een grotere on zekerheid bestaat en meer revo lutionaire stromingen dan ooit. Zij zijn slechts ten dele gericnt tegen de economische overmacht van de Verenigde Staten en de massa's kunnen wel sympathie behouden voor de Noordameri kanen. mits dezen hen bijstaan bij hun economische en sociale ontwikkeling en begrijpen dat het beheer der basisbedrijven, mijnen en andere hulpbronnen geleidelijk in handen moet ko men van de inwoners der La- t'jns-Amerikaanse landen. Na de mislukte invasie in Cu ba. bevorderd door de Verenigde Staten, heeft het prestige der V. S. geleden en is de invloed van Fidel Castro toegenomen. BERLIJNSE KWESTIE. Toch biedt Cuba nu niet de meest dringende zorgen. Dat doet de Duitse kwestie. Het was op 22 juni juist twintig jaar ge leden, dat Hitiers troepen bin nenvielen in de Sowjet-Unie. Naar aanleiding van die gelegen, heid is in het Kremlin een bij eenkomst georganiseerd van communistische leiders, waarvan de redevoeringen over radio en televisie werden verbreid. Voo- de tweede keer in zijn leven ver- ssheen Chroesjtsjow in een ge neraalsuniform met de hoogste onderscheidingen en hij was zeer zelfbewust. De Duitsers moesten niet pro beren een derde keer (zoals in 1914 en 1941) binnen te dringen op Russisch grondgebied, want zij zouden grondig worden ver nietigd. De verdeling van Duits land was een feit. Er zijn, vol gens de rode leider, twee Duitse republieken en met hen wil Mos kou vrede sluiten op basis van de huidige grenzen. Wil West- Buitsland dit niet, dan zal vóór het einde van dit jaar de Sow jet-Unie officieel vrede sluiten alleen met de Russische bezet tingszone. Dan zal dit z.g. Oosi- Duitsland en dit alleen de Ber- lijnse kwestie regelen met het Westen. Het zal de vrijheid van West-Berlijn respecteren, maar alle verbindingen met het Wes ten zelf controleren. Indien Westelijke troepen deze controle niet zouden erkennen, indien zij zich eigenmachtig een weg zoude banen naar Berlijn, dan zou dit een schending zijn van het grondgebied van Oost- Duitsland en een oorzaak van oorlog. Dit moest het Westen goed begrijpen. KERNPROEVEN' Ten aanzien van het stoppen van kernproeven zei Chroesj tsjow, dat de onderhandelingen daarover niet vorderen, omdat het Westen een controle wilde uitoefenen, welke Moskou (dat zeer bevreesd is voor spionage) niet kan aanvaarden. Maar zo dra de Amerikanen de proeven zouden hervatten (experimen ten die sinds oktober 1958 zijn gestopt) dan zou de Sowjet- Unie hetzelfde doen. De Russen hadden heel wat nieuwe vindin gen die nog beproefd moeten worden en zij zouden dat dan ook doen. In Washington staat men voor een ernstig dilemma. Men ver moedt namelijk dat de Russen inderdaad militair krachtiger zullen worden indien zij de proefnemingen hervatten. Thans zo meent men, hebben de Rus sen een voorsprong in de ont wikkeling van raketten, maai de Ver. Staten hebben een veel grotere variatie inzake kernwa pens. Zulk een gevarieerde voor. raad zouden dan ook de Russen krijgen. De V. S. aarzelen dus wat te doen. Bovendien zouden zij de blaam op zich werpen van de neutrale wereld, die zich steeds uitbreidt, omdat vele kolonies die onafhankelijk worden, er de voorkeur aan geven niet toe te treden tot enig blok, indien zij weer het eerst met proefnemin gen van kernwapens zouden be ginnen. dr. A. C. (Nadruk verboden.) De raad kwam dinsdagavond bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. C. Everaars. De subsidie-aanvrage van de Stichting Katholiek Militair Vor mingscentrum werd afgewezen, daar het werk van deze stich ting slechts indirect voor de ge meente van belang is. In de Dorpsstraat bevindt zich een perceel grond van circa 450 m-, waarop een bunker is ge bouwd van 200 m 3. Deze grond zou dienstbaar kunnen worden gerraakt voor woningbouw, ter wijl dit ook het straatbeeld ten goede zou komen. De Centrale Commissie Onteigeningsvergoe dingen heeft de waarde van de grond getaxeerd. Er was be richt ingekomen van het mini sterie van Volkshuisvesting, dat de grond een waarde heeft van 6.000. B. en W. zijn van oor deel. dat deze prijs te hoog is. De zaak werd aangehouden. De raad besloot voor de ge meenteambtenaren van Nieuw - vliet de 5-daagse werkweek in te voeren, analoog aan de rijks regeling. Electrificatie. Aangenomen werd een voor stel van de P.Z.E.M. inzake de aansluiting op het elektriciteits net van de te Nieuwvliet in het z.g. onrendabele gebied liggende en nog niet aangesloten per celen, voor zover deze geen zo merwoningen zijn. Het betreft hier 16 agrarische aansluitingen, welke gemiddeld 5.000 per aan sluiting zullen kosten. Van de gemeente wordt 20 gevraagd. De provincie zal 10 bijdragen, de P.Z.E.M. 37 terwijl de be- DONDERDAG 29 JUNI TERNEUZEN: Markt. 21,00 uur: Concert van de Harmo nie Terneuzen. langhebbenden 33 op tafel moeten leggen. Van de gemeen te werd voorts gevraagd de be taling van de 33%, welke door de belanghebbenden moet wor den opgebracht, te garanderen, terwijl de gemeente zich boven dien garant stelt voor betaling van de stroom, welke naar schatting zou zijn gebruikt in die percelen, waarvan de bewo ner zich verzet tegen aanslui ting. De raad juichte het toe, dat men nu eindelijk de sinds jaren hangende kwesie der on rendabele gebieden uit de wereld kan heipen. De gemeente moet wel vérstrekkende garanties oo zich nemen, maar B. en W. zijn van oordeel, dat door goede voorlichting en propaganda alle belanghebbenden graag zullen meewerken. De wens werd uit gesproken, dat de P.Z.E.M. zo gauw mogelijk met de aanslui tingen een aanvang zal maken. Tijdens de rondvraag stelde de heer A F. Rosendaal het par keren aan de orde. Hij vroeg zich af, of dit niet aan één zijde van de Dorpsstraat zou kunnen gebeuren, omdat de busmaat schappij wegens het ontstaan van opstoppingen in het seizoen wel eens zou kunnen besluiten niet meer door het dorp te komen. De voorzitter zal in de vol gende vergadering de heer Ro sendaal beantwoorden. De heer J. Quaars informeer de naar de goedkeuring van het uitbreidingsplan aan de kust. Nu de commissie ter beoor deling van uitbreidingsplannen haar zegen heeft gegeven aan het plan, is er goede hoop, dat de goedkeuring door de provin cie op korte termijn mag wor den verwacht. De heer J. C. Boeije infor meerde naar de mogelijkheid van het verstrekken van een tapvergunning voor zwak-alco- holische dranken aan bepaalde gelegenheden, die op het toeris tisch verkeer zijn afgestemd. Het schijnt echter, dat de drankwet hiervoor geen moge lijkheden biedt. Botsing met Nederlandse auto bij Bremen Dinsdagavond heeft zich in Urneburg bij Delmenhorst ten westen van Bremen een botsing voorgedaan tussen een Duits busje en een Nederlandse vracht auto waarbij drie mensen ge dood en 5 gewond werden. Van de gewonden verkeren er twee in levensgevaar. De chauffeur van de Nederlandse auto waar van de cabine was ingedrukt lieeft het er wonder boven won der levend afgebracht. Volgens de politie trachtte het Duitse busje met grote snelheid een file auto's te passeren en bot ste toen met zoveel kracht op de uit de andere richting komende Nederlandse auto, dat de caros- serie van het chassis gescheiden werd, terwijl de vrachtauto een voorwiel verloor. De bestuurder, van de Neder landse vrachtauto is de 42-jarige Jan Wolters uit Den Aandel. Perscommentaar op McMillans verklaring De „New York Times" schrijft woensdag over de verklaring van dinsdag van de Britse minister president MacMillan over Ber lijn dat de premier de mogelijk heid van onderhandelingen met de Sowjet-Unie over Berlijn heeft aangeroerd. De bereidheid tot onderhandelen wordt gezien als een wijziging van het geallieer de standpunt, aldus het blad. De uitlatingen op dit punt, zo gaat het blad verder, vinden een tegenwicht in de verzekering dat het Westen niet zal buigen voor chantage en dat er in het geheel geen sprake is van enige wijzi- ginen in de verplichtingen van Groot-Brittannië ten aanzien van Berlijn. Cholera te Lucknow Artsen te Lucknow in het noorden van India hebben woens dag meegedeeld dat in 24 uur tijds tachtig mensen aan cholera zijn bezweken. Driehonderd cholerapatiënten zijn opgenomen in ziekenhuizen. Bij gevechten tussen wijnboe ren en leden van de Franse spe ciale veiligheidspolitie zijn in de nacht van dinsdag op woensdag te Beziers zes mannen van de politie en twee boeren gewond. De veiligheidspolitie overviel groepen wijnbouwers die barri caden hadden opgeworpeg op de spoorlijn Boredeaux— Marseille. De boeren werden uiteengedre ven door middel van gas. Latei- verzamelden de boeren zich bij het station waar zij een perso nentrein loskoppelden, een wa gon in brand staken en nieuwe baricaden opwierpen. Ook hier kwam het tot vechtpartijen. De barricaden van de wijnboe ren die sedert dinsdagochtend de wegen rondom Beziers versper den, zijn woensdagochtend weg genomen. Woensdagmorgen hebben de wijnboeren de haven van Calais met honderden landbouwtrek kers afgesloten. De trein Nice- Bordeaux, vol met vakantiegan gers, is woensdag uit Beziers vertrokken nadat de politie de spooi'baan had vrijgemaakt. De trein heeft de gehele nacht op het station gestaan. Later blokkeerden wijnbou wers ook de weg naar Costa Brava in Spanje. Van deze weg wordt vooral door toeristen ge bruik gemaakt. De Franse spoor wegen hebben bekendgemaakt dat zij het vracht- en passagiers- verkeer op een stuk van de spoorlijn tussen Beziers en Cer- bere aan de Spaanse grens heb ben stopgezet. ULTIMATUM VAN DEBRE AAN FRANSE BOEREN. Premier Debre van Frankrijk heeft de Franse boerenorganisa- ties een ultimatum gesteld. Hier in zegt hij dat de ronde-tafelcon ferentie, die heden gehouden zou worden om de grieven van de boeren te bespreken, niet zal doorgaan als er niet direct een einde wordt gemaakt aan de on lusten. RUSK OVER CHINA De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk heeft dinsdag op een persconfe rentie te Chicago de juistheid ontkend van een bericht van een te Chicago verschijnend dagblad, inhoudend dat de V. S. voor nemens waren de Chinese volks republiek een vertegenwoordi ging in de algemene vergade ring der V. N. aan te bieden, ter wijl nationalistisch China lid van de Veiligheidsraad zou blijven. Hij verklaarde dat dit slechts één van de mogelijkheden was, waaraan aandacht was geschon ken. Rusk zei dat de mogelijkheid van erkenning van het regime van Peking nooit is overwogen. De kwestie van de vertegen woordiging van China in de V. N. noemde Rusk een jaarlijks terugkerende zaak. Aan het begin van iedere V.N.- zitting is de bespreking erover uitgesteld. De mening wint thans veld, aldus de Amerikaan se minister, dat er eens over de toelatingskwestie moet worden gedebatteerd. Amerika vreest, dat het in de V. N.-assemblee tot een stemming zal komen over de vraag, of de regering van For mosa of die van Peking de zetel moet hebben. Peking heeft duidelijk te ken< nen gegeven, dat het geen diplo matieke betrekkingen met Ame rika zal aanknopen als Amerika Formosa niet opgeeft. Dit laat ste is Amerika niet van plan, aldus Rusk. Wel zijn er bespre kingen gaande over een erkeiV ning van Buiten-Mongolië. Kustvaartuig „Narwal" gestrand Het kustvaartuig „Narwal" uit Delfzijl is in de vroege och tenduren van woensdag bij het eiland Gotska Sandoen, ten noor den van Gotland in de Oostzee; aan de grond gelopen. Het schip dat 291 brt. meet, zit zeer vasi op ongeveer 150 meter uit de kust. De acht opvarenden bevonden' zich woensdagochtend nog aan boord van het schip. De wind nam woensdagochtend toe en de „Narwal" ligt zeer on beschut. Een bergingsvaartuig is op weg gegaan om hulp te bieden. Het kustvaartuig was onder- weg van Amsterdam naar Rau* mo in Finland. Naar aanleiding van de mijn explosie aan boord van de Ur- ker motorkotter UK-18 „De on derneming" heeft de marine voorlichtingsdienst woensdag het volgende communiqué uit gegeven „Op 27 juni 1961 werd door de UK-18 een Duitse magnetische grondmijn binnengebracht. Hoe wel het voorschrift is mijnen, welke worden opgevist, onmid dellijk weer in zee te werpen en nimmer te trachten een mijn in eeij haven binnen te brengen, bracht de UK-18 toch een bij zonder gevaarlijke mijn in de haven van IJmuiden. De Koninklijke marine heeft de mijn gedemonteerd. Er bleken zich twee bomschokbui- zen in de mijn te bevinden en ongeveer l.OÓO kg springstof. Aangezien zich in het staartstuk nog een ontstekingsmecanisme bleek te bevinden werd dit ook gedemonteerd, zodat tenslotte de betrekkelijk ongevaarlijke hoofdlading zou overblijven. Bij dit demonteerproces kwam een kleine lading tot ontplof fing waardoor de hoofdlading in brand vloog. Er kan niet genoeg op wor den gewezen hoe onverantwoor delijk schippers van vissers vaartuigen handelen wanneer zij mijnen in een haven binnen brengen. Het is dank zij de des kundigheid van de mijnenex- perts van de Kon. marine, dat zich bijzonder weinig ongeluk ken bij het demonteren voor doen. De schipper van de UK- 18, de heer Klaas van den Berg, had reeds op 15 juni eveneens te IJmuiden eenzelfde soort mijn binnengebracht, welke door de Kon. marine werd gedemon teerd. Bij die gelegenheid werd de schipper door de Kon. marine nogmaals gewaarschuwd, nim mer mijnen binnen te brengen Op de foto zien we hoe een poli tieman een deel van de mijn on derzoekt onder het belangstel lend oog van schipper Rlaaa v. d. Berg (staand links). en bij voorkeur het net onmid dellijk te kappen zodra een mijn daarin wordt waargenomen. Het is onbegrijpelijk dat schippers van vissersvaartuigen zich niet aan de voorschriften hierom trent houden en veelal het leven van de opvarenden riskeren door mijnen in havens binnen te brengen".

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 3