Vredesverdrag met Duitsland moet getekend worden Kinderbijslag wordt gebonden aan loonindex De gebeurtenissen in en om Koeweit Weero verzicht HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN en WEERBERICHT )61 Verklaring van Chroesjtsjef Premieheffing door de werkgevers? Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdradacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEÜW DONDERDAG 29 JUNI 1961 17e Jaargang Nr 5329 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V, v/h Firma F. J. van de Sande te Terneüzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Tijdens een bijeenkomst in het Kremlin heeft premier Chroesjt sjef verklaard dat Rusland niet zal zwichten voor intimidatie en dat een vredesverdrag met Duitsland zal worden getekend, zo heeft Radio-Moskou meege deeld. Tsjombe: Katanga blijft onafhankelijk President Tsjombe heeft gis teren in het Huis van afgevaar digden van Katanga verklaard dat Katanga onafhankelijk zal blijven en dat de regering en hij nooit zullen terugtreden. Radartoren was verkeerd gebouwd De radartoren die in jauari van dit jaar vóór de kust van Amerika in een storm is ver gaan 28 mensen kwamen 'lierbij om het leven blijkt verkeerd gebouwd te zijn. Vol gens een woensdag door de be trokken subcommissie van de Senaat uitgegeven rapport zijn zowel de ontwerpers ais de bou wers schuldig aan het bezwij ken van de 5.000 ton zware toren. Nixon over Kennedy De gewezen vice-president van de V. S., Richard Nixon, heeft in New York op een bijeenkomst van vertegenwoordigers van de pharmaceutische industrie ver klaard dat zwakheden in Ken nedy's bestuur premier Chroesjt sjef van de Sowjet-Unie hebben aangemoedigd tot een driester optreden. Wat Laos en Cuba betreft, aldus Nixon, heeft de regering „krachtig gesproken, maar aarzelend gehandeld". De toestand kan volgens Nixon nog worden gered, maar dan moet Kennedy de miljarden dol lars krijgen die hij voor de ver dediging zegt nodig te hebben. Britse voorstellen t.a.v. Noord-Rhodesië De Zuid-Rhodesische Afrikaan se nationalistische leider Ken neth Kaoenda. die aan het hoofd staat van de „Nationale Verenigde Onafhankelijkheids" partij", heeft zich krachtig ge kant tegen de Britse voorstelleh tot sichting van een wetgevende raad ih Noord-Rhodesië. Hij en de leider der „Nationale Democratische partij", Joshoea Nkomo; verklaarden dat de Brit se voorstellen een „buitenlandse samenzwering" zijn en dat zij daaróm uit alle macht zullen worden bestreden. „Indien de voorstellen worde'n aanvaard, zullen ze niet langer dan drie maanden - stand houden", aldus Kaoenda. ALGERIE. Europeanen in Algerië aangevallen Woensdagmorgen is een 23- jarige Europeaan in Oran neer geschoten door moslems. Een tweede Europeaan, 57 jaar oud, werd ernstig gewond. De da ders ontsnapten. Gisternacht werden twinti moslems door de politie gear resteerd op verdenking van on dergrondse activiteiten. In Blida waren alle Moham medaanse winkels en café's gis teren gesloten, waarmee ze ge hoor gegeven hebben aan dins dag verspreide pamfletten van de opstandelingen. Het Franse conservatieve blad „Le Figaro" meent dat verde ling van Algerië de enige oplos sing is als er op andere wijze geen regeling is te bereiken. Het betekent een onzekere toekomst voor het gebied, aldus het blad. maar het Algerijnse drama moet nu. na zeven jaar. eindelijk eens aflopen. Als de F.L.N. het pad van geweld en avontuur kiest, moet zij zelf de verantwoorde lijkheid daarvoor dragen. Het communistisch gezinde blad „Liberation" meent, dat deling onmogelijk is gezien de korte tijd waarbinnen De Gaulle die wil uitvoeren. Chroesjtsjef zei dat uitvoe ring van Adenauers plan voor hereniging van Duitsland be tekent dat Oost-Duitsland door West-Duitsland zou worden op geslokt. Deze oplossing kan de Sowjet-Unie niet aanvaarden. De Russische premier verklaar de voorts, dat er geen blokkade van West-Berlijn zal komen. West-Berlijn zal naar alle kan ten vrije verbindingen hebben. Maar die vrijheid moet geregeld worden door een verdrag met Oost-Duitsland. Over de kwestie-Laos merkte Chroesjtsjef op dat er goede vooruitzichten op een oplossing zijn en wel in het bijzonder sinds het bestand. Maar er zou geen kwestie-Laos geweest zijn als d'e V. S. en hun bondgeno ten in de Zoavo zich niet ge mengd hadden in de binnen landse aangelegenheden van Laos. Chroesjtsjef sprak op een bijeenkomst „ter bezegeling van de vriendschap tussen Rusland en Viëtnam". De bijeenkomst werd bijgewoond door premier Pham van Dong van Noord- Viëtnam en ruim 2.000 arbeiders uit Moskou. Chroesjtsjef verklaarde nog maals met nadruk, dat de Sow jet-Unie bereid en gereed is om een vredesverdrag met Duits land te sluiten. Wij zijn bereid om met alle belanghebbenden te praten, maar als iemand ons aan de praat wil houden, zullen wij daar niet op ingaan. Als de een of andere Westelijke mo gendheid het mogelijk acht om geweld te gebruiken tegenover de Duitse democratische repu bliek, dan is er sprake van „bandietenrechtEn men kan een bandiet niet óoor gebed ver drijven, maar alleen maar met een stok, aldus Chroesjtsjef. DE ONTWAPENINGS KWESTIE Daarna kwam de Russische premier te spreken over de ont wapeningskwestie. De Russische regering is tegen alle soorten kernwapens. Op kernwapenge- bied was tot nu toe geen over eenkomst mogelijk geweest, om dat het Westen niet bereid is het Russische standpunt in overweging te nemen. Wij heb ben een radicale oplossing voor het ontwapeningsvraagstuk voorgesteld, n.l. het ontbinden van alle legers, de vernieling van alle wapenvoorraden en het stopzetten van de wapenproduk. tie. Het stopzetten van de kern proeven zonder meer is geen juiste oplossing. De Sowjet- regering, aldus Chroesjtsjef, is bereid om elk systeem van toe zicht op de ontwapening te aan vaarden, als het Westen ak koord gaat met een dergelijke ontwapening op grote schaal. Maar als de tegenstanders van de vrede de mobilisatie mochten afkondigen, zullen wij ons niet laten overvallen. Wij nemen nu al de noodzakelijke maatregelen en zo het nodig mocht zijn zul len wij nog meer maatregelen nemen om onze defensie te ver sterken. DE KWESTIE-BERLIJN De Westelijke mogendheden zullen volgende week 'n „krach tig" antwoord geven op de jong ste Sowjet-memoranda over Ber lijn, aldus heeft een woordvoer der van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken op een persconferentie meegedeeld. „Voor de Westelijke mogend heden is er geen Berlijns pro bleem", zei l.ij in antwoord op vragen. „Er is een toestand van ern stige crisis als gevolg van Sow- jet-initiatieven". Het antwoord zal op de geva ren van eenzijdige maatregelen tegenover Berlijn wijzen. Er zal geen compromis over de Weste lijke rechten aangaande Berlijn worden aanvaard. De Westelij ken zullen voorts wijzen op de mogelijke ernstige gevolgen in dien de Sowjet-Unie een afzon derlijk vredesverdrag met Oost- Duitsland sluit, aldus de woord voerder. Het centrale comité van de Oostduitse communistische par tij en de Volkskamer (parlement) zullen volgende maand voor „be langrijke kwesties" bijeen ko men. Men denkt dat op de bij eenkomst de kwestie van een Duits vredesverdrag zal worden behandeld. Prins Bernhard heeft dinsdag met een „gouden" bal het eerste „bowling"-spel in Nederland of ficieel geopend. Foto rechts: De Prins werpt de eerste bal. Foto links: Ook de kampioene kunstrijden. Sjoukje Dijkstra, liet de ba] rollen. JONGETJE OVERREDEN Het driejarig zoontje Jantje van de familie Van de Berg te Nijverdal is .gistermiddag om het leven gekomen toen het onver- wa'cht de rijweg overstak en door 'n personenauto werd over reden. Het jongetje overleed ter plaatse. Ui i 1WEEDE KAMER De Tweede Kamer heeft giste ren de behandeling van het wets ontwerp inzake een algemene kinderbijslagverzekering en van de daarmede samenhangende wetsontwerpen voortgezet. Foto: Achter de rege ringstafel hadden (v. l.n.r.) dr. G. M. J. Veldkamp, rar, dr. Chr. J. M. A. van Rooy en dr. VV. H. van den Berge de hand bij het oor. Koeweit heeft zijn leger 2400 man sterk in een toe stand van paraatheid gebracht en alle officieren en manschap pen van Palestijnse of Jordaan se afkomst die met verlof in Jor danië zijn, teruggeroepen, aldus is woensdag uit Amman gemeld. Velen van hen zijn dinsdag en woensdag reeds per vliegtuig vertrokken. Ongeveer dertigduizend Jorda- niërs en Palestijnen werken in Koeweit. Koning Saoed van Saoedi-Ara. bië heeft in een telegram aan koning Hoessein van Jordanië uiting gegeven aan zijn hoop dat het wijze oordeel van de koning van Jordanië schadelijke daden jegens Koeweit zal voorkomen, aldus een te Amman uitgegeven communiqué. Koning Hoessein heeft geantwoord dat Jordanië zal blijven strijden voor het wel zijn van het Arabische volk. Koning Saoed, die, naar maan dag is gemeld, de sjeik van Koe weit heeft meegedeeld: „wij staan achter u", telegrafeerde naar koning Hoessein: „Ik geloof dat u mijn bedroefheid deelt over de verklaring van generaal-ma- joor Abdoel Karim Kassem over de onafhankelijke zusterstaat Koeweit, die bijzondere betrek kingen met ons onderhoudt". Van welingelichte zijde te Koe weit is vernomen dat de chef van de Saoedi-Arabische generale staf woensdag in Koeweit wordt verwacht. Ook in Djeddah is vernomen dat de stafchef naar Koeweit zal gaan. In Iraakse bladen wordt ge schreven dat Irak recht heeft op de gebieden die vroeger, in de Turkse tijd, de Vilajet provin cie Bassora vormden. Hier toe behoorde niet alleen het hui dige sjeikdom Koeweit maar ook het gehele kustgebied tot Katar dat thans deel van Saoedi-Arabië uitmaakt. Dit gebied, Hasa, is één van de Saoedi-Arabische olie- gebieden. In Arabische kringen te Bei roet schrijft men deze uitbreiding van de Iraakse aanspraken toe aan het feit dat koning Saoed zich achter de sjeik van Koe weit heeft geplaatst. Premier Kassem heeft tot dus ver alleen over Koeweit gespro ken. In Beiroet zei men voorts dat de regering van Koeweit cm nieuwe moeilijkheden te voor komen geen grote publiciteit heeft gegeven aan waarborgen die het van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië heeft ont vangen. DODELIJK ONGEVAL In Boxtel is gistermorgen de 10-jarige Jos van de Made ver ongelukt. De jongen, die op weg was naar de kerk, werd door een uit de richting Eindhoven komende personenauto gegre pen, toen hij per fiets de rijks weg wilde oversteken. Het slachtoffer werd ernstig ge wond naar het ziekenhuis over gebracht, waar het korte tijd later overleed Uitslag nationale Anjerloterij Dinsdagmiddag is in Amster dam ten overstaan van notaris rar. F. A. van Gelder de trek king gehouden van de nationale anjerloterij „een op tien". De netto-opbrengst van de circa an derhalf miljoen tegen de prijs van een gulden verkochte loten bedraagt 900.000 gulden. Dit be drag is bestemd voor het Prins Bernhard Fonds. Degenen, die een anjerlot bezitten met num mer 405480 kunnen zich de ge lukkige winnaars noemen van een woonhuis of goederen ter waarde van 25.000 gulden. Zij die een lot hebben waarvan de laatste cijfers 05480 zijn hebben een „droomprijs" van 2500 gul den gewonnen. „Maas Lloyd" nam drenkelingen mee Het m.s. „Maas Lloyd" heeft dezer dagen in de baai van Ma nilla drie mensen van de Phi- lippijnen uit het water gehaald. De drenkelingen, twee vrouwen en een man, waren tijdens het voorbijtrekken van een typhoon in moeilijkheden gekomen. Hun prauw was omgeslagen en naar ze zeiden hadden zij twee dagen in het water gelegen. Aan boord van de „Maas Lloyd" werden de mensen van warm eten cn drinken voorzien en kregen droge kleren. Het schip zette hen daarna af in Bugo. Men was er niet in geslaagd ook de prauw aan boord te krij gen. De bemanning besloot toen spontaan geld voor een nieuw vaartuig bijeen te brengen. 400 gulden was het resultaat van een collecte onder de 500 opva renden. Het woord was aan de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid, de heer Van Rooy, ter beantwoording van de in eerste termijn gemaakte opmerkingen. De regering is verheugd, dat thans de gelegenheid bestaat uit gebreid van gedachten te wisse len over het onderwerp van de kinderbijslag. Dat niet eerder, tegelijk met de kinderbijslagregeling voor loontrekkenden, een regeling voor de zelfstandigen tot stand is gebracht, is te wijten aan het feit, dat men de zaak technisch niet goed onder de knie had. Spr. herinnert eraan, dat in voor afgaande jaren deze kwestie her haaldelijk ter sprake is geko men. iHet wetsontwerp ziet spr. als „een uistekend middel om de ver wezenlijking van een algemene kinderbijslag recht te doen we der-varen". Z.i. behoeft tegen het begrip „verzekering" geen bezwaar te worden gemaakt. Internationaal en nationaal wordt sociale verzekering be schouwd als een echte verzeke ring. Indien vrijstellingen zouden worden toegepast, moeten voor anderen de premies worden ver hoogd. De heer Oorver heeft gepleit voor een inkomensgrens. Deze gedachte is in eerr algemene volksverzekering bezwaarlijk te verwezenlijken. Naar aanleiding van opmer kingen van de heer Van Dis zegt spr. dat het niet de bedoeling is degenen, die gemoedsbezwaren hebben tegen verzekering, anders te behandelen dan bij de bestaan de kinderbijslagregeling. Over het vastleggen van de waardevastheid heeft de regering zich opnieuw beraden. Zij is tot de conclusie gekomen, dat het niet strikt noodzakelijk is het ad vies van de S.E.R. af te wachten. Kindebjjslag- waardevast. Spr. is voornemens bij nota van wijziging in beide kinderbij slagregelingen neer te leggen, dat de kinderbijslag wordt ge bonden aan de loonindex. De herziening zal als regel steeds op 1 januari ingaan. Wanneer bijslag zou worden gegeven van het eerste kind af, zou de premie voor A.O.W. A.W.W. en de A.K.V. tezamen rond 12 gaan bedragen. Dat acht de regering ontoelaatbaar. Het beginsel bij de A.O.W. en de A.W.W. is, dat ze gefinancierd worden zonder bijdragen uit de algemene middelen. De regering acht het niet verantwoord van deze grondgedachte af te wijken en zij staat afwijzend tegenover het verlenen van een andere bij drage dan reeds verstrekt wordt aan de zeer kleine zelfstandigen. De discussie van dinsdag heeft uitgewezen aldus spr., dat de fractie van V.V.D., C.H., S.G., P.S.P. en C.P.N. en twee leden van de A.R. hun stem niet zul len geven aan het wetsontwerp. Duidelijk is eveneens, dat de overige afgevaardigden van de A.R. en de K.V.P. zich hebben uitgesproken vóór het wetsont werp. Van de heer Berger heeft hij begrepen, dat zijn fractie posi tief is ingesteld tegenover de re geling. De minister zegt zich te kun nen indenken, dat de P.v.d.A. er een eer in zal stellen deze rege ling mede te verwezenlijken. Als de wet tot stand komt op de grondslag zoals die in het ont werp ligt, is er naar het oordeel van de regering veel bereikt. Dat de P.v.d.A. het ontwerp uit zuiver politieke overwegingen zou afwijzen, kan spr. zich niet voorstellen. Vedvolgens komt de Staats secretaris van Financiën, de heer Van den Berge, aan het woord Deze betoogt, dat het onderha vige wetsontwerp zeer eenvoudig is. Voor de belastingdienst is het alsof de premie voor A.O.W. en A.W.W. hoger is geworden. Wanneer men wijzigingen gaat aanbrengen, ontstaan er moei lijkheden bij de uitvoering. Nochtans zijn de minister van Sociale Zaken en hij itot de con clusie gekomen, dat het verant woord is het wetsontwerp te wij zigen in deze zin, dat de premie betaling geschiedt door de werk gevers, waaraan men bij andere regelingen nu eenmaal gewend is. Werkgevers zullen premie innen. De grondgedachte van het ont werp wordt daardoor niet aange tast. Hij stelt zich voor zo spoe dig mogelijk een nota van wijzi ging in te dienen, waarin de con clusie der regering is belichaamd. Financiering van de bijslag voor zelfstandigen door opcenten op de omzetbelasting, zegt da Staatssecretaris niet eerlijk te vinden. De replieken zullen vandaag worden gehouden. Nieuw weerschip Op dinsdag 4 juli zal de direc teur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst de bouw aanbesteden van een weerschip, lang 71 m„ breed 12 m met een diepgang van 4,35 m. Dit schip zal het eerste Nederlandse weerschip zijn, dat speciaal voor dit doel gebouwd zal worden. De twee Nederlandse weerschepen „Cu mulus" en „Cirrus" zijn, zoals bekend, verbouwde schepen. Het nieuwe schip zal de „Cumulus" die te oud is geworden, vervan gen. Het nieuwe schip zal, zoals in ternationaal is overeengekomen, op de Oceaan worden gebruikt voor meteorologische waarne mingen en ten behoeve van de luchtverkeersbeveiliging. Het zal een nieuwe moderne radarinstal latie aan boord krijgen, waarmee grotere hoogten dan tot nu toe bereikt kunnen worden. Waarschijnlijk zal het nieuwe weerschip eind 1962 in gebruik genomen kunnen worden. Een hogedrukgebied dat zich van de Oceaan naar West-Euro pa verplaatst en met zijn zwaar tepunt nu boven België en West- Duitsland ligt, veroorzaakte een aanmerkelijke weersverbetering. DONDERDAG 29 JUNI v.m. n.m. Breskens 2.02 2.31 Terneuzen 2.37 3.06 Hansweert 3.17 3.46 Walsoorden 3.27 3.56 ZON op Juni 29 4.22 30 4.23 onder 21.04 21.04 MAAN op ondei 21.43 22-28 5.36 6.48 De buiïgheid werd onderdrukt en flinke zonnige perioden vie len ons ten deel. Ook het komen de etmaal zal het huidige weer beeld voortduren waarbij als ge volg van de sterke zonnestraling de temperatuur een verdere stij ging zal ondergaan. De wind wordt iets meer zuidwestelijk, waardoor het ook aan zee be haaglijker zal worden. medegedeeld door het K. N. M. I te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Droog en zonnig. Droog en overwegend zonnig weer met een zwakke tot matige" wind tussen west en zuid en maximum temperaturen van 20 graden aan zee tot 25 graden in het binnenland. ■IHH

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1