Geen concrete voorstellen over Nieuw-Guinea-politiek Kinderbijslagwet in de Tweede Kamer Duitse straaljager boven Limburg verongelukt s/d,',,^3pr'?,ker„i Weeroverzicht NASUTION: Wordt iwetsontwerp ingetrokken? Sfn Va" VERHUUR SCHRIJFMACHINES J. A. BIESBROECK Radio de Koek, HQÖGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT ftantering by abonnement: Temeuze. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 28 JUNI 1961 17e Jaargang Nr 5328 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. 7 Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur- Voor het maandagnummer; zaterdags 10 uur. De Indonesische minister van Defensie, generaal Nasution, heeft dinsdag in Bonn met na druk tegengesproken, dat Itij concrete voorstellen zou hebben gedaan voor een oplossing van de kwestie-Nieuw-Guinea. Me', name ontkende hij aan de Nij meegse hoogleraar, prof. F. Duynstee, te hebben voorgesteld een gemengde Nederlands-Indo nesische commissie te vormen, zoals in sommige berichten is gesuggereerd. Op een persconferentie voor Nederlandse journalisten in de Westduitse hoofdstad vorklaar- de generaal Nasution met na druk. dat hij in geen enkel op zicht formele onderhandelingen voert, doch dat hij wel de con tacten, die tot dusverre met Nederlanders tot stand zijn ge komen. van groot belang acht voor verdere gesprekken. hangen of en wanneer de zaak rijp zal worden voor besprekin gen op hoger niveau tussen dï twee regeringen". Generaal Nasution liet hierbij geen twijfel bestaan aan het standpunt van de Indonesische regering en hemzelf: „De beste oplossing is, zowel voor Neder land, Indonesië als voor West- Irian (Nieuw-Guinea), dat dit gebied tot Indonesië terugkeer*, waarvan het altijd deel heeft uitgemaakt". He Indonesische standpunt verder toelichtend, zeide Nasu tion dat de oplossing van het vraagstuk Nieuw-Guinc-a een belangrijk onderdeel uitmaakt van het drie-jarenplan van de huidige regering. „Nu wij er in zijn geslaagd goede vorderingen te maken met het vraagstuk van de rijst- voorziening en het herstel van de veiligheid, hebben wij meer tijd om ons te wijden aan het vraagstuk van West-Irian", ver klaarde hij. „Als wij klaar zijn met het herstellen van de vei ligheid, dan moet ook die kwes tie worden opgelost; wij pro beren dat zo lang mogelijk te in op vragen over het zelfbe schikkingsrecht van de Papoea's. „Het zelfbeschikkingsrecht geldt voor het gehele Indonesische volk, niet voor West-Irian al leen. De Nederlanders hebben getracht voor alle delen van In donesië dit recht te verkrijgen. Na de Zuid-Molukken is West- Irian de laatste poging. In het raam van de autonomie, die de verschillende gebieden in Indo nesië hebben, bestaat ook voor West-Irian de mogelijkheid van een ruime mate van zelfbeschik. king". „Indien het zou komen tot een overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië, zal de Indonesi sche regering de leden van de Nieuw-Guinearaad dan als col laborateurs beschouwen?", was een volgende vraag. „Ik verzeker, dat wij geen represailles overwegen", luidde het antwoord. Doelende op de strijd tussen Indonesiërs, die voor de overdracht van de soe vereiniteit wel en niet met Nederland hebben samenge werkt, zeide hij: „Voor ons be staat het vraagstuk van de coöperatieven en non-coopera ge S H Advertentie.); Generaal Nasution, die voor een officieel bezoek aan de Duitse bondsrepubliek in Bonn is aangekomen, zeide overigens de mogelijkheden van meer con crete besprekingen met uit tc duiten. „Als eenmaal het over leg voldoende breed is geworden, dan zouden wij kunnen overgaan tot meer procedurele stappen De opperbevelhebber van de Ind. strijdkrachten voegde hier aan toe. dat „zeer voorzichtig te werk moet worden gegaan Aan prof. Duynstee heeft ni] voorgesteld de kwestie-Nieuw- Guinea ..verder te doen explo reren door Indonesiërs en Neder landers. die in hun mening over deze kwestie overeenstemmen, in nauw onofficieel contact, als vrienden onder elkaar". „Van het resultaat daarvan zal net ai- De vertegenwoordiging van China in de Verenigde Naties Maandag is te Londen van ge woonlijk welingelichte zijde ver nemen dat "de Ver. Stater.En geland hebfeen medegedeeld dat rij overwegèn de Chinese volks republiek in de komende herfst een vertegenwoordiging ini de Algemene Vergadering der Ver. Staten aan te bieden. Nationalistisch China zou vol gens het Amerikaanse plan lid ven de Veiligheidsraad blijven, waar het bot vetorecht bezit, hierdoor zou het opneming van communistisch China in de Vei ligheidsraad kunnen verhinde- 16Dit Amerikaanse plan zou dus neerkomen op een „politiek der twee China's". De regering te Peking heeft reeds herhaaldelijk verklaard een dergelijke con structie nimmer te zullen kun nen aanvaarden en men ver wacht dan ook dat zij elk aan bod van deze aard van de hand zal wijzen. De Britse regering heeft het Witte Huis naar verluidt offi cieus te kennen gegeven dat zij zich gedwongen zal zien voor toelating der Chinese volksrepu bliek in de Ver. Naties te stem men wanneer de algemene ver gadering zou besluiten dit punt op haar agenda te vermelden. Radio-Moskou over hervatting van U-2 vluchten Radio-Moskou heeft verklaard dat de „gemelde hervatting van vluchten van Amerikaanse U - spionagevliegtuigen" nabij oe Sowjet-Unie „alarmerend nieuws" is en de spanning in e wereld kan vergroten. De Amerikaanse militairen zijn opnieuw bezig met vuil werk dat tot de ernstigste gevolgen voor de vrede kan leiden. Het schijnt dat de Ver. Staten niet hebben geleerd van de droeve ervaring die het proces van de U-2 piloot Francis Garp Powers voor hen betekende, aldus de radio. (Powers werd op één mei van het vorige jaar nabij Swerdlofsk neergeschoten.) (Onbevestigde berichten dat U-2-vluchten werden uitgevoerd nabij de Sowjet-grenzen, van bases in Alaska uit, verschenen vrijdag j.l. in Britse bladen. De vliegtuigen zouden foto- en an dere materiaal beproeven.) bereiken langs de vreedzame tieven niet meer. Dat is begra- weg Maar de druk van het Indo nesische volk op het leger wordt steeds zwaarder. Na afloop van het drie-jarenplan zal de kwes- tie-Nieuw-Guinea in een nieuw kritiek stadium komen. Het In donesische volk verwacht van zijii regering en het leger, dat die oplossing er komt". „Wij zullen tot het uiterste gaan om het probleem op vrede lievende wijzp op te lossen", voegde Nasution hier aan toe. Glimlachend liet hij hier op vol gen „Ik ben zelf generaal, maar ik ben dezelfde mening toege daan". „U moet overigens niet denken, dat direct na afloop van het drie-jarenplan in 1962 een oorlogsverklaring zal vol gen". antwoordde hij verder op een vraag. De berichten, dat de commu nistische landen druk uitoefenen op Indonesië om tot geweld in de kwestie-Nieuw-Guinea over te gaan, noemde generaal Nasu tion „tendentieus, maar logisch" De onvoorwaardelijke steun van deze landen heeft een grote invloed op de geestesgesteldheid van liet Indonesische volk", ver klaarde hij. In antwoord op een vraag, of de Indonesische regering onder druk staat van de communisti sche landen, zeide hij: „Wij voe ren een eigen politiek. Wij dul den niet, dat deze van buiten wordt gedicteerd". Antwoordend op verdere vra gen over het aanwenden van ge weld verwees Nasution naar een verklaring van president Soe- karno in de V. N„ dat „Indonesië niet oneindig zo kan doorgaan". „Ik kan niet concreter zijn dan deze diplomatieke taal", was zijn antwoord op de vraag, of het Indonesische kabinet in principe heeft besloten geen geweld te gebruiken. Nasution zeide verder de ver klaring van president Soekarno in Tokio, dat besprekingen met Nederland slechts mogelijk wor den indien Nederland van te voren zich bereid verklaart Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen, „niet te zien als het torpederen van de gesprek ken", die hij mei Nederlanders heeft gevoerd. Hij bevestigde, dat net als in Nederland ook in Indonesië groepen en personen zijn. die zich tegen deze contac ten verzetten. „President Soe karno hoort daar echter niet bij. Dit heeft hij zelf nog kort ge leden in gesprekken met Neder landers gezegd. Voor de Indo nesische regering is alleen be langrijk. dat West-Irian bij In donesië terugkeert". Vragen werden generaal Na sution ook gesteld over dp mo gelijkheid van het herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. „Het verbreken van de betrek kingen was een gevolg van het vastlopen van de kwestie- Nieuw-Guinea", antwoordde hij. De vraag was toen: normalisa tie of liquidatie. Wij denken ech ter ook aan her-normalisatie, een kwestie die echter eerst aan de orde komt als de „expiora- tieve besprekingen" tot ae over tuiging leiden, dat een oplos sing mogelijk is. „Voor ons is het herstel van de betrekkingen echter een secundaire kwestie, waarop ik op dit moment niet nader kan ingaan". Na te hebben betoogd, dat In donesië geen verdere pogingen zal doen om een oplossing van het geschil via de Verenigde Na ties te bereiken, ging Nasution Tenslotte deelde generaal Na sution mede te verwachten, dat de contacten tussen prof. Duyn stee en hem zullen worden voortgezet. Hij zeide geen af spraak te hebben met het socia listische Kamerlid prof. dr. C. L. Patijn. De mogelijkheid van een gesprek achtte hij echter niet uitgesloten. Inmiddels heeft generaal Na sution reeds maandagmiddag zijn eerste officiële besprekingen gevoerd met de Westduitse mi nister van Defensie, Strausz. Gisteren werd hij door kanselier Adenauer ontvangen. In de ko mende dagen zal hij bezoeken brengen aan verscheidene grote industrieën in de bondsrepubliek Volgens het blad „Der Mittag' heeft Nasution in het onderhoud met Strausz, dat twee uur duur de, om de levering aan de Indo nesische luchtmacht verzocht van „enige dozijnen" straalja gers van het type „Starfighter", die naast Duitsland ook zijn be steld door Nederland, België en Italië. Volgens het blad echter zou dit verzoek zijn afgewezen door de Westduitse minister van Defensie, omdat „het de politiek van de Bondsregering is geen wapens te leveren aan gebieden, waar onrust heerst". Volgens „Der Mittag" zal Na sution echter „nog een laatste poging" wagen bij zijn onder houd met Adenauer om alsnog „het hoofddoel van zijn officiële bezoek aan Bonn te bereiken". De woordvoerder van het Westduitse ministerie van De fensie heeft de mededelingen, die in het blad „Der Mittag" over het bezoek van de Indonesi sche minister van Defensie werden gedaan, tegengesproken. Z. K. H. Prins Beril- hard der Nederlanden die op 29 juni 1961 zijn 50e verjaardag hoopt te vieren. (Foto Max Koot") De Tweede Kamer hepf* dins dagmiddag een aanvang ge maakt met de behandeling van de volgende wetsontwerpen: al gemene kinderbijslagverzeke ring; wijziging van de kinder bijslagwet; de kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers en van de coördinatiewct sociale ver zekering. Voorgesteld wordt een alge mene, de gehele bevolking om vattende kinderbijslagvoorzie ning in het leven tc roepen. Deze zou ook van toepassing zijn op de zelfstandigen. Kinderbij slag zou worden verleend van het derde kind af. Daarnaast blijft bestaan de kinderbijslag wet voor loontrekkenden, echter beperkt tot het eerste en tweede kind. Bij de organisatie van deze voorziening wordt zo nauw mo gelijk aangesloten bij de organi satie van de Algemene Ouder- Gistermorgen om ongeveer kwart over acht is een Duitse straaljager terechtgekomen in een weiland dat gelegen is naast de rijksweg VenloVenray, ach ter de boerderij van de heer Ranibaghs, gelegen in het ge hucht Castenray (gem. Venray). De piloot van het vliegtuig is zwaar gewond opgenomen in een ziekenhuis. Nader vernam A.N.P. dat de straaljager van de Westduitse luchtmacht in moeilijkheden verkeerde. De piloot trachtte een noodlanding te maken. Hij wist zijn toestel nog juist over de bomen langs de provinciale weg HorstVenray en over de boer derij van de heer Rambaghs te trekken en kwam vervolgens in het weiland achter deze boerderij terecht. Het vliegtuig trek een spoor van 150 meter door de grond en verloor daarbij de mo tor. Hieraan is het wellicht te danken, dat het toestel niet in brand vloog en dat de piloot liet leven er heeft afgebracht. Hij werd door omwonenden op enige meters afstand van het toestel aangetroffen. Eén van zijn ar men was gebroken en ook had hij verwondingen aan het ge zicht opgelopen. Hij was echter volledig bij bewustzijn en werd naar het ziekenhuis in Venray vervoerd. luehtmachtvoorliehtingsdienst, een buiklanding moeten maken, nadat er in de motor van de straaliager een storing was op getreden (een z.g. „flame-out"l. De piloot heeft het toestel niet met de schietstoel verlaten. De man heeft zijn linkerbovenarm gebroken en heeft een hoofd wond opgelopen. Verder klaagde hij over pijn in de rug. De verongelukte straaljager maakte deel uit van een forma tie van twee Duitse straaljagers, die van het Duitse vliegveld „Memmingen" onderweg waren naar de vliegbasis Eindhoven. Het andere toestel van de twee is daar geland. Nader werd vernomen dat de naam van de gewonde piloot Otto Grossmann is. Hij heeft de rang van sergeant, is ongehuwd en 25 jaar oud. Challe en Zeiler overgebracht Van gezaghebbende zijde wordt vernomen dat de ex-generaals Challe en Zeiler, die wegens hun rol in de mislukte militaire op stand in Algiers veroordeeld zijn, maandag van de Parijse Sante gevangenis zijn overgebracht naar de gevangenis die thans in de gebouwen van de Bernardus- Het toestel heeft, aldus de abdij te Clairvaux is ingericht. wenSWenenwdeAIgemen<! ^du- tekent W e J ®nwt Dit be ekent, dat de uitvoering in ha,i vereekeringfh 0gk Va" de socia1^ kinT van rit met rn£dewer- tewijl premfeheffing ^en" prenrie denCplaatsgeneg0ringStafel had" staatssecretaris envaner1r' 6" de sche Zaken, de heer Veldkamp meDrkthnnrHDr Gr°0t P N veel geschriif 6r 3311 dit debat ïebr.clrt.&»™5™l1ehten „h£etvegebl"Hf 12? POgen ieMek^eSprPrhaken werping ^"LtTntwerp^ wem' een°°f' Ö3t het Ont werp een verzwaring van de brengt Reed Werk"emers mee-1 engt. Reeds wordt voor aller lei voorzieningen 14 '4 vin de 1?°" aan Prem'e geheven en komen. 231 .T?" onrechte is naar sprekers oordeel het wetsontwerp een een Y00ruit genoemd. Z.i is het een stap achteruit. deDp hveerd Df Groot meent, dat sebrin'kê f" ontwerp wil weer n de sPringplank om refprlnblVfor"do loontrekkenden6 per kind voor allen. Het aantal dagen, waarop gewerkt meet ODn72Zri" h'j bepaald willen zien op 72 dagen per kwartaal Hij verklaart zich voor finn.. ciering van de kinderbijslag uit de algemene middelen en keert Sr ™tWerp "iet baalbaar is! ^P.r' vraagt wie de zaken ten derb^agVanetdeZ0Atmere Kin" rrfirfof^ Het debat wordt geflaphi01661- "^aaSse toneel" De gedachten wisseling js z\ Jz„ schijndebat. Vertoningen als van vandaag zijn voor verhoging van vertrouwu ,n de parlemen taire democratie niet bevorder lijk, meent de heer Van der Veen. Hij geeft te kennen, dat het onthouden van kinderbijslag voor het eerste en tweede kind aan zelfstandigen voor hem on aanvaardbaar is. Kinderbijslag is maar al te zeer een nodige toevoeging aan het loon. De voorkeur van spreker gaat uit naar een voorziening, die be taald wordt uit de openbare mid delen. De heer Corver (V.V.D.) ziet' het onderhavige wetsontwerp als het sluitstuk van voorzieningen op het gebied van kinderbijsla gen. Het gaat thans om kinder bijslagen voor allen en niet al leen voor nooddruftig onder de kleine zelfstandigen. (Zie verder pagina twee.) (Adv.)1 (per dag - week - maand) Kantoormachinehandel Showroom Technische Dienst: Gentsestr. 21a-23, - HULST Tel. 01140 - 2080, b.g.g. 2591 Noordstraat 102 - Telefoon 311* Terneuzen Zuid-Afrika en de Verenigde Naties De regering van Zuid-Afrika heeft bekend gemaakt, dat de door de Verenigde Naties inge stelde commissie voor zSid West-Afrika geen toestemming zal krijgen een bezoek aan Zuid- Afrika te brengen. Deze bekend making werd gedaan door het ministerie van Buitenlandse Za ken. De vorige maand heeft Zuid- Afrika geweigerd leden var. deze commissie toe te staan Zuid West-Afrika te bezoeken. De commissie moet, ingevolge een resolutie van de algemene vergadering der Verenigde Na ties, een onderzoek naar de toe standen in Zuid West-Afrika in stellen in samenwerking met de Zuidafrikaanse regeling „of, zo nodig, zonder deze samenwer king". Enkele leden van de commis sie zijn de vorige week in Accra, de hoofdstad van Ghana, aan gekomen om te spreken met naar Ghana uitgeweken politieke vluchtelingen uit Zuid-Afrika. F.L.N.-leider gedood. De voor het gebied van Oran burgerlijk en militair verant woordelijke leider van het Alge-' rijnse nationale bevrijdingsfrout, I Abdel Hamid, is maandagavond! gedood toe hij poogde te ont-j vluchten uit het huis in een! voorstad van Oran waarin lijj; door orde-troepen werd vastge-i houden. Hij was in de afgelopen' maanden voortdurend van ver blijf verwisseld. Aan zijn aan houding was een kort vuurge-' vecht voorafgegaan waarbij een' politieman werd gewond. Twee van zijn helpers werden gear resteerd. DE OPSTAND IN VENEZUELA De autoriteiten hebben in de Venezolaanse stad Barcelona 20 burgers in hechtenis genomen die ervan worden verdacht me dewerking te hebben verleend aan de twee compagnieën van het leger'die maandagochtend in opstand kwamen. Volgens berichten uit Barce lona zijn bij de opstand die door gezagsgetrouwe strijdkrachten werd onderdrukt, zestien men sen gedood. Aan de opstand hebben 250 mannen van het'Teger deelgeno men. KENNEDY WEER GEZOND De perschef van het Witte Huis. Pierre Salinger, heeft mee gedeeld dat president Kennedy, die de vorige week last had van een virus-infectie, thans een uitstekende gezondheid" geniet. Temperatuur en bloeddruk zijn normaal. Ook heeft de president geen hinder meer van zijn rug. ZONNESCHIJN. Tussen een lagedrukgebied dat het afgelopen etmaal boven Z. Scandinavië in activiteit toenam en een gebied van hoge luchtdruk op de Oceaan ten zuidwesten van Ierland, ontwikkelde zich een vrij krachtige noordwestelijke stro ming, waarmee koelere lucht ons land binnendrong. Dit ging ge paard met flinke regenval, maar in de middag breidden zich ach- WOENSDAG 28 JUNI v.m. n.m. Breskens 1.16 1.47 Terneuzen 1.51 2.22 Hansweert 2.31 3.02 Walsoorden 2.41 3.12 ZON MAAN op onder op ondei Juni 28 4.22 21.04 20.48 4.34 29 4.22 21.04 21.43 5.36 30 4-23 21.04 22-28 6.48 ter het koufront alweer flinke opklaringen over ons land uit. Deze hangen samen met het na- derbijkomen van een rug van' hoge luchtdruk. - Deze zal het weer vandaag beheersen. Vooral aan de kust worden daarom flin ke perioden met zonneschijn ver wacht. Doordat de lucht over zee wordt aangevoerd met matige westelijke winden zal de tempe» ratuur aan de kust maar tot on geveer 17 graden kunnen oplo pen en in het binnenland tot cir ca 20 graden. Daar kunnen bo vendien stapelwolken ontstaan. Het hogedrukgebied zal de buiig heid echter geheel onderdrukken. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. Droog weer. Droog weer met vooral aan d* kust flinke zonnige perioden. Overwegend matige wind tussen noordwest en west. Maximum-' temperaturen van omstreeks 16 graden aan de zee tot 20_ graden in het binnenland.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1