ijheid nken j... PRETTIGE WASDAG SUNIL 3St- salons robert /en at Voorzitter Indonesische Katholieke Partij wil overleg over Nieuw-Guinea Vele doden door ver drinking De keerzijden der werktijdverkorting W eeroverzicht NEDERIM MEEST GEBÜK1E WAS100EL HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN en WEERBERICHT MAANDAG 26 JUNI 1961 17e Jaargang Nr 5326 KATANGA ZUIDPOOLVERDRAG VAN KRACHT CHROESJTSJEF AAN HET WOORD RUIL VAN CURAANSF, GEVANGENEN TEGEN TRACTORS GAAT NIET DOOR INCIDENTEN IN ALGERIE Leraren tegen vrije zaterdag K.L.M. slecht jaar Verontrusting door toenemende criminaliteit Neen-verkoop Leraren tegen vrije zaterdag MET K. L. M. slecht jaar DE AMERIKAANSE RUIMTEVAART Toenemende criminaliteit Onverantwoorde vrijheid ;N" ooporganisatie van 42, Amsterdam Frankering bij abonnement: remeu^en Directeur-Hoofdredacteur l van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratieadres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6.— per kwartaal; per maand f2.— per week 4W ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE Z "erschiint dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs oei mm 15 ct; minimum per advertentie f 2.25 Kubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels f 1.— Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uor. Volgens „Antara* heeft de voorzitter van de „Partai Kato- lik" in Indonesië (Indon. Katho lieke Partij), de heer I. J, Kasi mo, d.d. 19 juni j.L een verkla ring uitgegeven, waarin hij o.a. zegt: De afwezigheid van diploma tieke betrekkingen tussen de republiek Indonesië en het Ko ninkrijk der Nederlanden sluit geenszins de mogelijkheid uit van gezonde, op individuele ba sis, te houden gedachten wisse lingen, die mogelijk een juist be grip van de situatie kunnen te weegbrengen bij hen, die afge dwaald zijn van de ware idealen. Dergelijke gedachtenwisselingen zouden er toe kunnen bijdragen, dat een groot onheil wordt voor komen. De Katangese regering heeft meegedeeld dat de Verenigde Naties hebben meegedeeld -de grenzen van Katanga te waar borgen voor invallen door ge wapende benden. De regering had eerder mee gedeeld dat zij invallen in het noorden van Katanga vreesde van soldaten uit de provincie Kivoe. In diplomatieke kringen te Elisabethstad is vernomen dat de V. N.-vertegenwoordiger Nwaka- di, een Nigeriaan, op een bijeen komst van het Katangese kabi net heeft gezegd dat de wereld organisatie invallen in Katanga niet kan dulden. President Kennedy heeft mes- gedeeld dat het Zuidpoolverdrag van kracht is geworden daar het door alle twaalf landen die het in 1959 hadden opgesteld, is ge ratificeerd. De betrokken landen zijn: Bel gië, Frankrijk, Noorwegen, de Sowjet-Unie, Groot-Brittannië, Argentinië, Australië, Chili, Ja pan. Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en de V. S. Het verdrag bepaalt dat "net Zuidpoolgebied alleen voor vreedzame doeleinden mag wor den gebruikt en dat kernwapen proeven er verboden zijn. De president verklaarde dat de partijen krachtens het ver drag het recht hebben waar nemers te allen tijde naar elk punt van het Zuidpoolgebied te zenden om na te gaan of de over. eenkomst wordt nageleefd. „Het zou zeer goed waardevolle prak tische ervaring kunnen verschaf fen op het gebied van interna tionale inspectie in andere situ aties", aldus Kennedy, die het verdrag een positieve stat) in de richting van vrede in de gehele wereld noemde. Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie heeft in Alma Ata, de hoofdstad van Kazakstan, bij de viering van de veerstigste verjaardag van de republiek, ge zegd dat de Sowjet-Unie ten aan zien van de kwesties van de ont wapening, een zo spoedig moge lijk Duits vredesverdrag en re geling van de Westberlijnse kwestie het standpunt zal blij ven innemen zoals dit tot in bij zonderheden in zijn radio- en te levisierede van onlangs is uit eengezet. Chroestjtsjef kondigde dat spoedig het ontwerp van een nieuw programma en nieuwe statuten voor de communistische partij gepubliceerd zal worden. De gegevens over de perspectie ven op lange termijn van de economische ontwikkeling van de Sowjet-Unie zullen de bewoh- dering en het enthousiasme van al onze vrienden gaande maken, aldus Chroesjtsjef, die de snel le ontwikkeling van de Sowjet- Russische economie het machtig ste wapen in de handen van de Sowjet-Unie noemde om miljoe nen mensen in kapitalistische landen aan de kant van de com munistische gedachten te krij gen. Op grond van deze overtui ging, aldus Kasirno, doen wij een beroep op de Katholieken in het algemeen en op de Katholieken in Nederland in het bijzonder om elke gelegenheid te baat te nemen die er toe kan bijdragen, een juist begrip te kweken van eikaars standpunten en cm elke gelegenheid aan te grijpen om hen die afgedwaald zijn de juiste weg ie wijzen. In een gelijktijdig verzonden rondschrijven aan de Katholie ken in Nederland zet de heer Kasimo o.a. uiteen: „Eén van onze Indonesische lei ders, zijne excellentie de minister voor de nationale veiligheid, generaal A. H. Nasution, brengt thans een bezoek aan Europa. Ik geloof dat het geen kwaad zou kunnen, indien leiders van de Katholieken in Nederland zou den kunnen besluiten hem on zijn Europese reis te ontmoeten. Ik veroorloof mij zelfs er bij u op aan te dringen pogingen te doen voor dergelijke ontmoetin gen, die u en hem in staat zul len stellen van hart tot hart te spreken over het probleem waar mee ons beider volken in het algemeen en onze beide Katho lieke gemeenschappen in het bij zonder thans worden geconfron teerd. Wij Katholieken in Indonesië zijn er van overtuigd, dat het contact tussen Katholieke leiders uit Nederland en generaal Nasu tion een grote bijdrage zal kun nen leveren aan de pogingen om een oplossing te vinden voor net probleem dat onze volken thans op zo ernstige wijze gescheiden houdt. Wij koesteren de hoop, dat een ontmoeting met gene raal Nasution er toe zal leiden, dat wederzijds «n duidelijker beeld zal worden verkregen van de verschillende aspecten van de bestaande tegenstelling. Ik spreek de bede uit, dat on der Gods leiding, zodanige be sprekingen zullen leiden tot een rustiger overweging van de fei ten. Ik bid, dat de Katholieken in Nederland de leiding zullen willen nemen bij pogingen om de verhouding tussen onze beide volken te normaliseren. Ik bid, dat van het bezoek dat generaal Nasution van 26 juni tot 3 juli aan de Duitse bonds republiek zal brengen, gebruik zal worden gemaakt om de hier voor bedoelde ontmoetingen te arrangeren. Generaal Nasution heeft ons meegedeeld, dat hij het van ons uitgaande verzoek om de leiders van de Katholieken in Nederland te ontvangen, gaarne wil inwilligen. Tk hoop en bid, dat de weg voor een dergelijke ontmoeting, die thans open ligt, door u zal worden gegaan en dat van geboden gelegenheid gebruik zal Het Amerikaanse comité dat zich heeft ingespannen om 1.200 Cubaanse gevangenen vrij te krij gen door uitwisseling tegen trac tors, heeft meegedeeld dat het zijn werk niet langer voortzet daar premier Castro naar de me ning van het comité „verwerke- ling van ons humanitair doel" onmogelijk heeft gemaakt. Castro had het aanbod van 500 lichte landbouwtraetors van de hand gewezen op het ogenblik dat er hoop bestond op overeen stemming over het type tractor. De Cubaanse leider had zijn oorspronkelijke aanbod om de 1.200 Cubanen tegen 500 tractors uit te wisselen veranderd in de eis dat hij 28 miljoen dollar of het equivalent daarvan wilde hebben. Dit kan alleen worden opgevat als een poging om iedere mogelijkheid van overeenstem ming te vernietigen, aldus het comité. Het verklaart verder dat de bijdragen die voor de uitwisseling zijn ontvangen, zullen worden teruggegeven. Zoals bekend betreft het hier 1.200 Cubanen die tijdens de jongste mislukte inval op Cuba werden gevangen genomen. Radio-Havanna had eerder ver klaard dat de Cubaanse premier van het begin af duidelijk het type tractor en het aantal dat hij wilde hebben had aangegeven. worden gemaakt. Moge hierdoor een aanvang gemaakt worden met het herstel van de goede verhoudingen tussen onze beide volk-en." zo besloot Kasimo. PRESIDENT SOEKARNO OVER DE KWESTIE NIEUW-GUINEA President Soekamo van Indo nesië, die een officiëel bezoek brengt aan Japan, heeft zich op een bijeenkomst van de Indo-< nesische gemeenschap te Tokio, op de Indonesische ambassade aldaar, uitgelaten over de kwes tie Nieuw-Guinea. Hij zeide, dat Indonesië alleen dan bereid is, met Nederland over deze kwestie bilaterale bespre kingen te openen, als de Neder landers zich tevoren bereid ver klaren, de soevereiniteit over West Nieuw-Guinea over te dra gen aan Indonesië. Soekamo zeide dit naar aan leiding van berichten in de pers, dat dé Indonesische legering had te kennen gegeven, bereid te zijn tot een bespreking over een bilaterale overeenkomst. Indien aldus Soekarno de Nederlanders in hun tegen woordige houding volharden, zal i!e Indonesische regering geen andere keuze hebben dan haar gedragslijn te blijven volgen, n.l. zich in alle opzichten tegen over de Nederlanders te stellen politiek, economisch en indiei nodig ook militair. (Adv.) de kapper met het aparte cachet voor mensen met smaak terneuzen - markt 16 - brouwcrijstr. 9 toonaangevend op gebied van moderne coiffures, uw haar is onze kopzorg de betere toiletartikelen. In nabije toekomst géén blijde gebeurtenis in Belgisch vorstelijk gezin De oppermaarschalk van het Belgische hof heeft medege deeld dat, in tegenstelling tot hetgeen mocht worden gehoopt, in de nabije toekomst géén blijde gebeurtenis in het Belgische vorstelijke gezin kan worden ver wacht. De gezondheidstoestand van koningin Fabiola zal lr ver, a gen. De vorstin zal over enkele dagen volledig hersteld zijn, al dus de bekendmaking van de op perhofmaarschalk. Terwijl vader (zaterdagavond aan het vissen was in de Schip beek speelden de kinderen Steen berg uit Haaksbergen langs de waterkant. Bij dit spel in de tuurt van de Lakmoxsbrug viel de 11-jarige Aleida Steenberg in de ter plaatse diepe beek. Zij kon niet zwemmen, haar vader die vertwijfelde pogingen In het werk stelde om haar te redden, even min. Later schoot de heer Van Veen uit Enschedé te hulp. Hij bracht het meisje op het droge. Het kind was toen echter reeds overleden. Zaterdagmiddag is de 25-jarige jongeman Crombeen uit Eindho ven bij het zwemmen in het Wil- helminakanaal verdronken. Zijn verloofde was bij het ongeluk aanwezig. Men heeft nog gerui me tijd kunstmatige ademhaling toegepast, doch zonder resultaat. Zaterdagmiddag is de 29-jarige landarbeider N. Kool te Uithoorn bij werkzaamheden met een land- bouwtractor verdronken. Hij reed op een landbouwbedrijf in de Zui- derwegmeerpolder te Uithoorn met de trekker over een aantal balken, die over een vijf meter brede sloot waren gelegd. Door het breken van één der balken kantelde de trekker, waarbij K. onder het werktuig in het water terechtkwam. Het slachtoffer was twee maan den geleden in het huwelijk ge treden. Zondagmiddag is in een onbe waakt ogenblik de 4-jarige Gerard Kuiper in de Balkenha- ven te De Rijp te water geraak* en verdronken. Ten zuiden van Bergen aan Zee zijn zaterdagavond twee iongens hij het zwemmen verdronken. Het zijn de li-jarige P. de Waard en de 13-jarige Tlx. Tromp, beiden Europese demonstranten heb ben in Oran twee Mohamme daanse voorbijgangers zwaar ge wond. drie auto's van Moham medanen omver gegooid en in brand gestoken en getracht drie winkels van Mohammedanen in brand te steken. De incidenten braken uit toen Europeanen terugkeerden van de begrafenis van een Franse politieman die twee dagen ge leden door Algerijnse opstande lingen werd vermoord. Elders in Algerië werd een Franse onderdirecteur van een bank in een straat in Blida door een Mohammedaan doodgescho ten en in een straat in Constar,- tine werd een Mohammedaan doodgeschoten. In Constantine werd verder het kantoor van de belastingont vanger door een bom beschadigd maar er vielen geen slachtoffers. afkomstig uit Bergen. Zij zijn in een mui terechtgekomen en de zee ingesleurd. Het stoffelijke overschot van P. de Waard is zondag op het strand van Bergen aan Zee aan gespoeld. Dat van zijn vriendje is nog niet gevonden. Zondagmiddag is omstreeks kwart vóór drie bij de Maasbrug te Roosteren de ongeveer 22-jari ge A. Juskens bij het zwemmen verdronken. Het dreggen heeft tot nu toe geen succes gehad. „Mijnheer, u hebt een stofje op uw jas." zei iemand tot een Kamerlid. Waarop deze zijn colbertje afklopte en zei: „Ach, dat is weer een advies van de Sociaal Economische Raad...." En inderdaad de adviezen van de S. E. R., van welk een deskundig heid ze ook mogen getuigen, werpen doorgaans wel veel stof op, maar dit laat zich gemakkelijk wegslaan Zo is het advies van dit college om de vijfdaagse werkweek toch vooral geleidelijk in te voeren, door werkgevers- en werknemers organisaties praktisch genegeerd. Thans is de invloed van de „vijfdaagse" reeds merkbaar in vele sectoren van het bedrijfsleven. Niet alleen in die sectoren waar ze wel is ingevoerd, maar ook in die waar ze nog geen gemeengoed is. Denkt u maar eens aan de Nederlandse Spoorwegen De „vijfdaagse" heeft echter nog geheel andere aspekten, welke tot dusver nog slechts in geringe mate in de aandacht zijn ge bracht. Zo betekent de invoering van de verkorte werkweek een keerpunt in de dienstverlening aan de consument. Met name de P. T. T. gaat de dienst op zaterdag drastisch beperken. Veel winkeliers beginnen de gevolgen te ondervinden van de vijfdaagse werkweek, die in toe nemende mate ook door de gros- siersbedrijven wordt ingevoerd. In enkele branches hebben de grossiers reeds aan de detaillis ten medegedeeld dat zij met langere levertijden rekening moeten houden. Een duidelijk voorbeeld vormt de kleinhandel in drogisterij-artikelen. Bevoor rading op zaterdag schijnt hier en daar zelfs uitgesloten te zijn en het gevolg hiervan is dat de grossiers reeds op vrijdag zoveel spoedopdrachten ontvangen, dat levering op die dag al heel moei lijk werd. Voor tal van expeditiebedrij ven en besteldiensten, voor wel ke de kosten 's zaterdags ge woon doorgaan, begint de vijf daagse werkweek een kritieke situatie te scheppen. Er is reeds door een groot aantal vervoerders overleg ge pleegd over de noodzaak van een tariefverhoging. Zondagmiddag is de 37-jarige A. Koene, die met zes van zijn elf kinderen in het gemeentelijke zwembad aan de Dorpsweg in Wateringen was gaan zwemmen, verdronken. Bij het sluiten van het bad misten de kinderen hun vader. Aangezien zijn kleding nog in het badhokje hing, werd on middellijk het bad afgezocht. Men vond de drenkeling en paste kunstmatige ademhaling toe, echter zonder resultaat. Hoe de man is verdronken is niet be kend. In het overvolle zwembad is het slachtoffer niet opge- g merkt, 5 Het is een merkwaardige his torische paradox, dat in kringen waar men jarenlang klaagde over een te lange arbeidsweek, de vijfdaagse werkweek nu vrij algemeen is, terwijl de werk zaamheden van leidende figuren Advertentie 1 De 15-jarige P. Pereboom uit Marken is zondagmiddag in het IJsselmeer verdronken. P., die aan het zwemmen was nabij de aanlegdijk naar Marken, ver dween voor de ogen van zijn vrienden onder water. Het duur de een half uur voordat zij hem op de wa] konden krijgen. Kunst matige ademhaling hielp toen niet meer. TOENEMENDE BEWOLKING Het eerst zonnige zomerse weekeinde met maximumtempe raturen van 25 tot 28 graden in het binnenland, maar waarden van omstreeks 20 graden aan zee, komt op rekening van een ooste lijke uitloper van een Krachtig gebied van hogeluehtdruk op de Oceaan ten westen van de Azo- ren. Langs de noordflank van dit hogedrukgebied stond een weste lijke stroming. De storingen die hierin meetrokken bleven ver ten noorden van ons land en konden het weer niet beïnvloeden. MAANDAG 26 JUNI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.46 0.21 1.01 1.11 n.m. 12.16 12.51 1.31 1.41 ZON MAAN op onder op ondei Juni 27 4.21 21.04 19.44 3.43 28 4.22 21.04 20.48 4.34 29 4.22 21.04 21.43 5.36 30 4.23 21.04 22.2S 6.48 Ook elders in West-, Midden- en Zuid-Europa was het een zon nig en warm weekeinde waarbij de temperaturen tot 30 graden en hoger opliepen zoals in Duits land en Frankrijk. Hier ontston den enkeie lokale onweders, waarvan de invloed zich maan dagmiddag ook tot over het zui den van ons land kan gaan uit breiden. Boven Ierland en Zuid-Schot land daarentegen bevindt zich een regengebied dat samenhangt met een koufront. De activiteit ervan is niet groot. Het laat zich aanzien dat dit front later op de dag het westen en noorden van ons land kan bereiken, hetgeen met toenemende bewolking ge paard zal gaan. Vóór het front uit kan het vooral in het binnen land opnieuw warm worden. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. Later toenemende bewolking. Aanvankelijk zonnig en warm weer, maar in de namiddag toe nemende bewolking met plaatse lijk regen of onweer, gevolgd door enige daling van tempera tuur. In het binnenland weinig wind, aan de kust zwakke tot matige wind uit zuidwest tot noordwest en topfunctionarissen zich op stapelen. De loopjongen kan nu elke week twee dagen van zijn vrije tijd genieten, maar minis ter Luns lijdt aan oververmoeid heid en moet voorshands rust houden. Terwijl de arbeiders vrijwel zonder uitzondering op invoe ring van de vijfdaagse werkweek aandringen, blijkt men in onder wijskringen een geheel ander standpunt te huldigen. Blijkens een enquête die over dit vraag stuk is gehouden door een com missie ingesteld door de Raad van Leraren zou 83 "o van de leraren tegen de vrije zaterdag zijn. Van de rectoren en direc teuren van scholen voor voorbe reidend en middelbaar onderwijs was 91 °o van mening dat de vrije zaterdag ongewenst is. Slechts 3 was van mening dat de vrije zaterdag wel ge wenst was. Van de leraren oor deelde 68 °/o dat de vrije zaterdag aanmerkelijke schade aan het onderwijs toe zal brengen. Het geven van een vrije zater dag zou betekenenmeer les uren per dag. meer huiswerk, meer concentratie van proefwer ken, opheffing van de vrije woensdagmiddag enz. Dit zou vooral voor de zwakke en mid delmatige leerlingen een zwaar dere belasting betekenen. De extra lange werkonderbreking zou vermoedelijk het karakter van een vakantie krijgen en de animo om het huiswerk te doen, niet bevorderen. Opmerkelijk zijn ook de resul taten van enkele plaatselijke enquêtes, ingesteld door de schoolleiding van verschillende scholen. Hierbij werd aan de ouders de vraag gesteld of zij voor de vrije zaterdag van hun schoolgaande kinderen waren. Het merendeel der ouders, meestal zelfs een overgrote meerderheid, beantwoordde deze vraag met „nee". De K. L. M. zal dit jaar reke ning moeten houden met een zwaar verlies. Winst zal er in elk geval niet worden gemaakt. De perspectieven voor 1961 zijn be paald niet gunstig. Deze som bere prognose viel op te maken uit de rede, welke de president directeur van de K. L. M. dezer dagen te Utrecht voor de pers heeft gehouden. De revaluatie van de gulden heeft voor de K. L. M. een be langrijke derving van inkomsten betekend. Daarnaast is het ver keer op de Noordatlantische route zwaar tegengevallen. Bo vendien is de K. L. M. nog steeds gewikkeld in een luchtvaartpoli- tieke strijd met de Verenigde Staten. Terecht heeft drs. v. d. Beugel ook kritiek geuit op de passagiersbelasting op Schiphol. Van welingelichte zijde te Cape Canaveral is vernomen dat de tweede Amerikaanse ruimte vaarder waarschijnlijk omstreeks 18 juli a.s. een ruimtevlucht zal maken. Hij zal daarbij gebruik maken van een „Mercury"-ca- bine. De 21 meter lange „Redstone"- raket, die voor de lancering van de cabine zal worden gebruikt, is reeds op een lanceerblok ge plaatst. In de eerste helft van juli zullen talrijke proeven met de gereedstaande raket worden genomen. Voor deze ruimtevaart zou lui tenant-kolonel John Glenn van de mariniers of kapitein Virgil Grisson van de luchtmacht wor den aangewezen. De „Luchthaven Schiphol" heeft namelijk besloten om de passa giers ƒ2 tot 6 vertrekgeld te laten betalen. „De vraag of Schiphol ten koste van ons ren dabel moet zijn, moet ernstig worden bekeken," aldus drs. Van der Beugel. „Dat ook ande re landen die belasting heffen is geer. argument." Slechts terloops noemde de heer Van der Beugel de twee rampen die de K. L. M. juist hebben getroffen. Ongetwijfeld betekenen ook deze rampen een geduchte schadepost voor onze luchtvaartmaatschappij. Het is geen geheim, dat de eerste we ken na een vliegtuigongeluk de verschillende lijnen meer dan de helft minder passagiers vervoe ren dan gewoonlijk en dat het soms wel enkele maanden kan duren, alvorens de passagiers toeloop weer zijn normale om vang heeft bereikt. Op 6 juni werd uit het rijks asiel te Avereest een psycho- paath ontslagen, omdat de lei ding van de inrichting meende dat de man althans in zoverre was hersteld, dat hij geen direct gevaar meer voor de maat schappij zou opleveren. Een dag later pleegde de man een roof moord in Den Haag. Deze week ontvluchtte een de biele verpleegde uit een psy chiatrische inrichting en bracht twee dagen later een taxichauf feur door wurging om het leven. In tal van plaatsen in ons land werden de laatste week min of meer ernstige aanrandingen ge pleegd, merendeels op minder jarige meisjes tussen de 8 en 12 jaar. In Maarssen werd een 26- jarige landbouwer gearresteerd, die méér dan 40 gevallen van. ontucht op zijn naam had ge bracht Deze nieuwe golf van ernstige agressieve en sexuele delicten heeft wederom veel verontrus ting bij onze bevolking gewekt. Ook van psychiatrische en ge rechtelijke zijde is thans uiting gegeven aan deze verontrusting Prof. Baan, hoogleraar ie de psychiatrie te Groningen, heeft in een belangwekkende rede kri tiek geuit op de wijze waarop de regering een oplossing voor het psychopatenvraagstuk tracht te vinden en de president van de Amsterdamse rechtbank heeft ten overvloede nog eens gewe zen op het gevaar van agressieve zsdenüelinkwenten tegen wie af doende maatregelen nauwelijks mogelijk zijn. De enige mogelijkheid om ze- dendelinkwenten uit de maat schappij te weren, is op het ogenblik hen lange straffen op te leggen. Wel wordt van psychia trische zijde telkenmale de noodzaak van een intensieve be handeling bepleit, doch met de huidige gestichtsaccommodatie lijkt dit ideaal in de praktijk nauwelijks te verwezenlijken. Uitgezonderd de strafgevangenis te Groningen, waar men dan nog nota bene vele minder gevaar lijke gevallen behandelt, zijn alle andere behandelingsinstitu ten open inrichtingen, waar de kans op ontsnapping zeer groot is. Daarenboven is men bij het departement van Justitie nog steeds geneigd zich achter de adviezen van de behandelende psychiaters te scharen, die het voor de genezing van hun pa tiënt noodzakelijk achten, dat deze regelmatig met verlof gaat e.d. Vele gevaarlijke zedendelin- kwenten genieten, ook al worden zij in een inrichting verpleegd, een mate van vrijheid, die nau welijks verantwoord lijkt. Vele verpleegden hebben gedurende de tijd, dat zij van de leiding van de inrichting verlof hadden om zich buiten de inrichting te be geven, delikten gepleegd. De po litie heeft vele honderden van dergelijke gevallen geregistreerd en daarbij mag dan nog bedacht worden hoeveel gevallen nooit bij de politie aangegeven worden; niet door slachtoffers en óók niet door leiding van de inrich ting, gelijk destijds in Lunteren wel gebleken is. Meer en meer gaan wij voe len voor het standpunt van de Amsterdamse rechtbank-presi dent, die de mening verkondigde dat niet het departement van Justitie, maar de rechter zal moeten beoordelen, wanneer een verpleegde de vrijheid kan wor den hergeven. (Nadruk verboden.)

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1