Speelt geld de belangrijkste rol! r \jooc de \Jtouw «Ik ben nu eenmaal een man» «Wat zie jij er geweldig uit Vakantie-kost voor uit en thuis Gehuld in luipaardvel Zaterdag 24 juni 1961 DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 Nieuwe versie de van Vliegende Hollander VULPENNEN U kunt niet weten alles - HIJ EN ZIJ - Sommige mannen proberen met twee maten te meten „Ans moet goed begrijpen waar ze staan moet. Ze dient rekening te houden met het feit, dat ze een getrouwde vrouw is", mopperde Frans terwijl hij mij in de auto naar het station bracht. „Ik vind het beslist niet correct van haar, wanneer ze in gezelschap het charmante vrouwtje probeert te spelen tegen andere mannen. Goed, volgens jou behoeft daar dan geen kwaad achter te steken, maar het past nu eenmaal niet!" De oorzaak van deze tirade? Och, mijn vriendin Ans had 2ich op het feestje waar we juist vandaan kwamen, nogal opgewekt en vrolijk bezig gehouden met aanwezige heren. Het was heus niets meer geweest dan wat vrolijk, luchtig gebabbel en wat koketterie van haar kant en complimentjes van de kant van de heren. Maar Frans had er zich blijkbaar aan geërgerd en noemde het niet meci en niet minder dan „flirten". Daarover wond hij zich verschrikke lijk op en toen ik eerder weg moest om de trein te halen, bood hi; aan mij met de auto weg te brengen, op die manier een gelegen heid scheppend om zijn hart te luchten. Het gaat om de eigenwaarde van de vrouw „Wilde jij mij wijsmaken, dat jij altijd zo correct en inge togen bent tegenover andere dames, dat jij ze geen com plimentjes maakt en atten ties bewijst, zoals die andere mannen dat jouw vrouw doen?" Hij kreeg een kleur en keek mij lachend aan. „Nou ja", zei hij, „maar ik ben nu eenmaal een mén! Een man hoort voorkomend en vrien delijk te zijn tegenover da mes, dat eist de etikette". „Horen daar ook attenties en complimentjes hiji?", in formeerde ik. „Zeker!", knikte hij. TWEE MATEN „Wil jij beweren, Frans, dat jouw attenties en com plimentjes nooit het karakter van „flirten" hebben gedra gen? Waren er nooit dames, die je zó aardig vond, dat je probeerde een charmante in druk op ze te maken?" „Dat weet je wel", zei hij Zacht. „Juist, je hebt ook met mij wel eens geflirt, wtes nu maar eerlijk", zette ik hem schaakmat. „Ja maar Elly, ik ben een man en mannen kunnen zich nu eenmaal meer permitteren dan vrouwen op dat punt", verdedigde hij zich. „Zal ik jou eens wat ver tellen? Dat noem ik meten met twee maten en in diepste wezen bijzonder oneerlijk. Als jij van je vrouw correctheid en ingetogenheid verlangt, goed, maar dan moet je zelf ook zo handelen. Of dacht ie, dat Ans niet hetzelfde recht heeft om dan van jouw hou ding wat te zeggen? We leven niet meer in de tijd van onze grootmoeders, toen de man de grote machtige heer ser was en de vrouw zijn on derdanige sloof; de tijd waar in de man zich alles, maar dan ook alles kon permit teren en de vrouw alleen maar goed genoeg was om van de vroege ochtend tot de late avond te zwoegen en te vliegen op de bevelen van haar heer gemaal! Neen, jon gen, je zegt altijd dat je een modern mens bent, dan moet je je ook aanpassen aan de moderne opvattingen, die man en vrouw beschouwen als twee volkomen gelijk waardige partners. Praat er eens met Ans over en tracht samen de juiste houding te vinden!" ELLY MARTINS. (Nadruk verboden.) In Rome is een nieu we versie van de vlie gende Hollander ge toond. De Italianen noemen liet kinder voertuigje „roeifiets". De kinderen krijgen een goede spieroefe- ning. Op één van de wielen is nog een bandrem aangebracht. VAN DE SANDE „Luister eens, Frans", be gon ik rustig, „Ans is nog een jong vrouwtje. Ze heeft niet zovéél aan haar jeugd gehad en ze begint, sinds ze met jou getrouwd is, eigen lijk pas te leven. Ze is vrolijk en opgewekt en jij bent nu eenmaal zoveel ouder dan zij en bovendien van karakter veel rustiger en bezadigder. Ze is jong en knap en het is toch begrijpelijk, dat zij het leuk en prettig vindt deze fei ten bevestigd te zien, doordat andere mannen haar attenties bewijzen en complimentjes maken. In wezen lokt ze dit een beetje uit, dat geef ik toe, maar dat doet ze, omdat ze het nodig heeft om haar gevoel van eigenwaarde te steunen. En waarom? Dat heeft ze nodig als compensatie voor een klein minderwaardig heidscomplex, dat ze heeft door jou. Jij bent zoveel ouder, je hebt zoveel meer meegemaakt, meer gezien in de wereld, je hebt een flinke positie in de maatschappij, je hebt een zoveel betere school opleiding en al die dingen maken, dat zij zich verge leken bij haar man maar kleintjes voelt. Begrijp je het? De weegschaal moet in even wicht worden gebracht! En bovendien is het nog zo, dat Rubbertegels mogen niet wor den geschrobd, maar moeten worden gedweild met een sopje van goede huishoudzeep. Het regelmatige onderhoud moet plaats hebben met spe ciale hiervoor in de handel zijnde emulsievloerwas. Plasticlijmvlekken kunnen worden behandeld met aceton. Dit middel mag niet worden gebruikt op acetaatzijde. Vet geworden aanslag op be kleding van een fauteuil kan verwijderd worden met een mengsel van tetra en magne siumpoeder. Laat dit papje er een nacht opzitten, waarna u 't kunt verwijderen met een zachte borstel. Gelakte eiken meubels wor den behandeld met stijnwas (wit en vloeibaar). Voor niet gelakte eikenhouten meubels neemt u witte niet-vloeibare was. i Indien u vitragegordijnen kiest van kunstvezels, neemt u dan een crèmekleurige met het oog op de lichte ver kleuring welke meestal bij witte gordijnen optreedt, als deze veel in de zon hangen. i Blauwe ballpointkrassen op terlenka-kleding kunnen wor den verwijderd met tetra. Blij ven wrijven tot de vloeistof droog is. i Als uw rozen bloeien, moet u telkens de uitgebloeide bloe men verwijderen, dat geeft de plant nieuwe kracht om weer andere knoppen te vormen. Hetzelfde geldt voor vele an dere bloemen. l Als u ergens in dienst treedt en er bestaat geen model ar beidsovereenkomst, laat dan schriftelijk vastleggen wat uw rechten en verplichtingen zijn, ook wat betreft lengte van uw vakantie en evt. vakantie geld, dan kan er iater geen twist of teleurstelling ont staan. (Nadruk verboden.) je trots op je vrouwtje zou moeten zijn. Wanneer andere mannen haar aardig, char mant en knap vinden, dan kan dit alleen maar een com pliment voor jou zijn, een complirqent voor je keuze en voor het feit, dat je haar in staat stelt zo keurig gekleed en gekapt voor den dag te komen". MAAR ZE IS GETROUWD! Even dacht hij na. „Je praat mooi, dat moet ik tos geven en misschien is het wel waar wat je zegt, maar dat neemt niet weg, dat ik zo'n houding niet passend vind voor een getrouwde vrouw. Ze mag er heus wel leuk en verzorgd uitzien, maar ze dient zich ingetogen en correct te gedragen en niet in te gaan op complimentjes enzovoort". Ik besloot zwaarder ge schut in stelling te brengen: Wie bruin wil zijn hoeft geen pijn te lijden Waarom is dat nu zo gek, dat we graag een door de zon gebruind uiterlijk willen hebben: daar steekt toch niets ver keerds in? Trouwens, elke tijd heeft z'n eigen mode en z'n eigen schoon heidsideaal. Wat dit laatste betreft: tegenwoordig is „Druin" troef. Alleen met een bruinverbrand uiterlijk telt de jeugd bij leeftijdgenoten mee, daarom zal iedereen die jong is, proberen zoveel mogelijk zonnestralen op te vangen. Bak ze niet te bruin Nu moet iedereen dat „mooi bruin" worden met enig beleid en overleg aan pakken, anders wordt het Enkele dagen geleden ont moette ik een doodgewone la- gere-schoolonderwijzer en ik raakte met hem in gesprek. „Hebt u er nu geen spijt van, dat u dit vak gekozen hebt?", vroeg ik hem. „Naar verhou ding is de salariëring niet hoog en u had in een functie in het bedrijfsleven zeker meer kun nen verdienen". Hij keek mij eens aan en glimlachte voor zich heen. „Ja, dat had ik ongetwijfeld", knik te hij. „Maar of ik het naar mijn zin gehad zou hebben, valt te betwijfelen", voegde hij er aan, toe. „Kijk eens, volgens mij is het zo, dat een mens biji de keuze van zijn beroep, zich in eerste instantie niet mag laten leiden door de mogelijke verdienste, want dan zou hij wel eens bedrogen kunnen uit komen. Van het grootste be lang is het feit, of hij plezier heeft in dat werk. Je moet niet vergeten, dat het werk dat een mens moet doen, wel het groot ste deel van zijn levenstijd op eist en wanneer je dus biet grootste deel van je levenstijd iets moet doen, waar je geen plezier in hebt, dan kun je ook nooit een gelukkig mens wor den, ongeacht het feit, of je er veel geld mee verdient. Neen hoor, ik heb geen spijt van mijn keuze. Elke dag ga ik weer met evenveel plezier naar school. Ik leef voor mijn jongens en ik zou dit werk voor geen goud willen missen". DE VERPLEEGSTER Een soortgelijk gesprek had ik met een verpleegster, een meisje dat bij een vriendin van mij op kamers woont. Ook zij was van mening, dat het werk dat je doet, je ergens bevredi ging moet schenken en dat je anders niet gelukkig kunt zijn. Zij vond dit in de verpleging. „Goed, het is hard werken en ongeregelde diensten, alle maal toegegeven, maar je hebt voor jezelf het gevoel, dat je bijzonder nuttig werk doet. Laten we eerlijk zijn, je hebt het gevoel dat je niet voor niets leeft, omdat je met je hulp anderen Zoveel kunt geven. Het is echt fijn. Natuur lijk mopper ik ook wel eens en het is vanzelfsprekend, dat ik een betere salariëring van harte zou toejuichen, maar als het er op aankomt, geeft het niet de doorslag. Dat wij betere salarissen krijgen, is niet meer dan een kwestie van recht en billijkheid. Men mag natuur lijk niet parasiteren op het feit, dat er vele verpleegsters zijn, die hun beroep als een roeping zien, dat is oneerlijk". Ik heb deze gesprekken nog eens overdacht en ik geloof, dat de te lage salariëring van verschillende beroepen niet al leen tot gevolg heeft, dat er een ernstig tekort aan perso neel in die beroepen ontstaat, maar dat het bovendien aan leiding is dat vele jonge men sen voor hun toekomst een verkeerde keuze van beroep maken. STRAKS IS HET TE LAAT Voor velen betekent geld het enig zaligmakende en in weer wil van het feit, dat ze graag onderwijzer, verpleegster, po litieman, zeeman of wat dan ook zouden worden, kiezen ze een baantje uit, waar ze wel niet zoveel plezier in hebben, maar dat heel goed betaalt. En dat kan, want in deze conjunc tuur zitten ze overal te sprin gen om werkkrachten en ;er worden hoge salarissen be taald. Zouden later de onderbetaal de betrekkingen beter gehono reerd worden, dan zullen er velen zijn, die spijt van hun keuze krijgen, maar dan is het waarschijnlijk te laat om nog naar het andere geliefde be roep over te gaan. Er zullen er zijn, die dan inmiddels te oud zijn, of een gezin hebben gesticht of door andere om standigheden er niet toe in staat zijn. Dan hebben ze spijt en zullen ze hun gehele leven lang werk moeten verrichten waar ze geen liefde voor heb ben. maar dat alleen goed be taald wordt. Ze kunnen niet gelukkig worden, want elke dag opnieuw grijnst hen het spook van die vervelende ar beid tegen, die arbeid die zij' indertijd kozen om het geld en waaraan ze nu gebonden zijn. Het is daarom van het aller grootste belang, weloverwogen een beroepskeuze te maken. Vergeet niet, dat je elke dag weer het werk moet doen en wanneer het prettig werk is, zal het je voldoening en plezier schenken en anders niet. Geld speelt heus niet de belangrijk ste rol! Je levensgeluk is be langrijker! NORA v. HEEMSTEDE. beoogde doel niet bereikt. Die voorzichtigheid moet vooral in het begin van de zomer worden betracht, om dat we zoveel ultraviolette stralen inèèns, nog niet ge wend zijn. Deze waarschuwing geldt vooral voor de blonde jon gens en' meisjes, want bij hen zijn de gevolgen van een overdosering het ergst. MEDISCH CONSULT NARE GEVOLGEN Zo maar ineens veel te lang in de brandende zon heeft zeer onaangename ver schijnselen tot gevolg: om te beginnen jeuk en pijn. De huid is in het begin niet bruin, maar vuurrood en na een paar dagen begin je dan in grote lappen te vervallen. Roodharige mensen zijn in dit opzicht eigenlijk nog ge voeliger dan blonde per sonen. Na overmatige zon- bestraling worden zij echt ziek. Al spoedig klagen ze over gebrek aan eetlust, over slecht slapen en wat nog er ger is: vaak krijgen ze een barstende hoofdpijn. Het ziektebeeld wordt compleet wanneer er dan ook nog koorts gaat op treden. Pas na een week komen de blaren onder een dikke laag poeder tot ge nezing. SPECIALE OLIE OP DE HUID Wanneer we met dat zon nebaden een beetje kalm aan beginnen en wanneer we de duur van de zonbeschij- ning geleidelijk uitbreiden, kunnen al die narigheden best worden voorkomen. Dan duurt het natuurlijk wel even vóórdat we de ge wenste diep-bruine huids kleur bereikt hebben, maar dan blijven we er tenminste gezond bij. Is er om de een of andere reden haast bij het bruin- worden, dan kan men zich zelf in het zonnebad nog in smeren met in de handel zijnde oliën. Het is echter niet zo dat al die middelen, die onder de meest mooie namen worden verkocht, zélf een bruinkleurend vermogen hebben. Bij het gebruik van dit soort preparaten kan een snellere en intensievere pig- mentatie optreden, doordat ze het mogelijk maken zon der schadelijke bijwerkingen langer in de zon te kunnen zitten dan onder gewone omstandigheden mogelijk is. NIET VOOR GEK LOPEN Er bestaan ook nog wel bruinkleurende smeersels, maar dat is weer iets heel anders. Als men zich flink wast, gaat die bruine kleur er weer af en dat is de be doeling van de liefhebbers niet. En nu we het toch over het zonnebad hebben: ge bruik, als je daar ligt te bak ken, vooral geen eau de co logne om jezelf op te frissen. Dan kunnen zich de meest lelijke en vreemde verkleu ringen voordoen die er niet zo makkelijk af te wassen Als u de huisdeur achter u dichttrekt om met vakantie te gaan of om het er eens een luie dag of weekend van te nemen, is het heerlijk om zo min moge lijk te denken over het huishou den en de kokerij. Wie kampeert kan de zorg voor de maaltijden wel niet hele maal van zich afslingeren, maar meestal kan men het toch een stuk gemakkelijker aan doen dan thuis. Neem maar eens de diverse blikjes en pakjes. U behoeft niet bang te zijn, dat u uw gezin te kort doet als u af en toe naar een blikje vlees, vis of groente grijpt en een soep of een toetje op tafel zet, dat u óók niet hele maal zelf hebt gekookt. zijn. Dan ben je dagenlang gedoemd om er bij te lopen als een gek en daar was 't allemaal toch niet om be gonnen. dr. H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden.) Een belangrijk onder deel van onze zomer- en vakantieuitrusting is ze ker een badkostuum. Zij die regelmatig zwemmen, behoeven we hierover wei nig te vertellen, maar de vele gelegenheidsbaad sters, die dit jaar weer eens aan een nieuw bad kostuum toe zijn, zullen zeker eens willen weten wat de badpakkenmode dit jaar te presenteren heeft. Het hangt er in eerste instantie van af, wat u eigenlijk met uw badkos tuum wilt doen. Is het hoofdzakelijk bedoeld om er in te zwemmen Zo ja, dan doet u er goed aan, een eenvoudig badkos tuum te kopen, dat prettig zit en u nergens belem mert in uw bewegingen, zodat u vrolijk en vrij van de zwemgeneugten kunt profiteren. Is het badpak echter meer bedoeld om er in te zonnebaden en komt het zwemmen er minder op aan, dan kunt u zich de luxe veroorloven van één van die prachtige kos tuums die momenteel in de handel zijn of u be perkt zich tot een zonne- pakje, in welk genre ook schattige modelletjes te krijgen zijn. De mode geeft op het ogenblik voor de gewone zwemkostuums aan dat ze vervaardigd dienen te zijn van katoen, eenvou dig en simpel en met een diep décolleté van achte ren. De luxe uitgaven laten ons eenvoudige en prachtige stoffen zien, doch alle met een interessant dessin of in moderne zachte en effen tinten. De modellen variëren van weinig tot normale bedekking. De keuze hangt af van de wens, waarbij u er rekening mee dient te houden of uw lichaamsvormen het u wel toestaan om bijvoorbeeld een bikini te dragen. Ons model toont de gulden middenweg. Wat model betreft hebben we hier te maken met een gewoon badkostuum, keurig en korrekt. Het in teressante is gevonden in het dessin van de stof waarvan dit kostuum is vervaardigd. Men heeft hiervoor de tekening van het luidpaardvel gebruikt en uiteraard ook de kleuren. In weerwil van het feit, dat het model heel gewoon en eenvoudig is, geeft dit dessin een speciale charme aan dit badkostuum. De coupe is voortreffelijk, het zit als gegoten en voegt zich naar elke beweging van het lichaam. Dit is een badkostuum waarin u op elk strand kunt verschijnen, het is korrekt en het heeft toch iets aparts 1 (Nadruk verboden). Elly Martins. Neem geen uitgebreide levens- middelenvoorraad van huis mee, wanneer u in het vakantieoord even goed uw inkopen kunt doen. Zorg er wel voor, dat u altijd wat extra's bij de hand hebt. Bent u eens wat later „thuis" dan u ver wacht had, dan behoeft u toch geen honger te lijden. In zulke gevallen is het hele maal niet erg om eens brood te eten inplaats van aardappelen. Eet u er dan wel bij voorkeur fruit of andere rauwkost bij. Ge bakken kaasboterhammen zijn bijvoorbeeld erg lekker met kropsla en dat gebakken lunch- vlees uit blik best smaakt met een flinke portie tomatensla be hoeven we u vast niet te vertel len. Ook tij een rijst-, macaroni- of spaghettischotel is een sla sma kelijk; u kunt zo'n schotel verder geven met doperwtjes, boontjes, spitskool of gemengde groenten. In een land waar de paprika's en de aubergines goedkoop zijn bakt u deze groenten schoonge maakt en klein gesneden met wat tomaat een minuut of tien zachtjes in olie, boter of marga rine en u hebt weer eens iets an ders dan u thuis gewend bent. Als hartigheid kunt u vers vlees of vlees uit blik nemen. Kunt u ze dicht bij uw pleister plaats kopen, geeft u dan eens gemengde vleeswaren of kant- en-klaar vleessla bij de aardappe len en groente: lekker en nog gemakkelijker dan het befaamde gekookte of gebakken eitje. Ver geet zeker de visconserven in blik, de gestoomde bokking of makreel en de maatjesharing niet: ook die kunnen als koude hap bij de hoofdschotel dienst doen. En dan natuurlijk de kaasge rechten als u een gebakken kaasplak op zijn best wilt eten, dan is de kampkeuken dè gele genheid kaas zo uit de pan op het bord, nog warm en zacht. Het voordeel van kaas is, dat u hem in voorraad kunt nemen mits u een geschikte bewaar plaats hebt en dat ook in de warmte de kans op bederf heel klein is. Neem kaas daarom ze ker éénmaal in de week in uw kampmenu op, in een rijst-, aard appel- of pannekoekenmaaltijd. Menu's: Hachée uit blik, aardappelen en sperciebonen. Gebakken ei of omelet, aardap pelpuree, kropsla met kom kommer. Haring, aardappelen en bieten sla. Macaroni met gehakt en snijbo nen. Gemengd koud vlees of plakken lunchvlees, stoofschotel van aardappelen en bloemkool. Aardappelpurée met kaas en ham (worst) en spitskool. Sardines, risotto (gebakken rijst met tomaten en uien) en krop sla. Stevige soep uit blik of pakje en pannekoekjes. De maaltijd kan besloten wor den met fruit, een eenvoudig melktoetje, zoals yoghurt of vla, cornflakes of een soortgelijk pro- dukt met vers fruit of gewoon maar een beschuit of cracker met kaas. Neem geen risico met het wa ter: wanneer u niet weet of het betrouwbaar is, kook het dan 10 minuten door vóórdat u het drinkt of er groente en fruit in wast. Probeer zo weinig mogelijk resten over te houden: bewaar deze koel tot de volgende maal tijd of begraaf ze, wanneer het te warm is, veiligheidshalve in een kuil.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 9