Provinciaal nieuws] Binnen AGENDA Kantongerecht te Oostburg RECHTSZAK Zaterdag 24 juni 1961 DE VRIJE ZEEUW TERNEUZEN u&ano AXEL r M BOSCHKAPELLE HOOFDPLAAT MIDDELBURG. OSSEN ISSE. DODELIJK VERKEERSONGELUK IN BRABANT SLUISKIL. Ziterdag 24 juni 19i Frauduleuze hande ,iju „berecht Geslaagd. Aan de Pontschool slaagde voor het diploma Secretaris- stenograaf (165 lettergrepen pet- minuut) mej. J. de Ridder te Terneuzen. Aan dezelfde instelling slaag de voor vergaderingsstenograa? (200 lettergrepen per minuut) mej. C. Vermeulen te Terneuzen. Geslaagd aan het .laiiseniiis Lyceum te Hulst. Aan het Jansenius Lyceum t - Hulst slaagden voor het eind examen gymnasium B Hans Brom en Fons Eeckelaer, beiden te Terneuzen. Examen akte hoofdleidster clir. Kleuteronderwijs. Bij het te Middelburg gehouden examen voor de akte hoofdleid ster chr. kleuteronderwijs slaag de mej. K. Polderman alhier. Rijksgeeommitteerde kappersbedrijf. Voor de te houden vestigings examens. ingesteld door de vak- raad voor het Kappersbedrijf, is door de minister van Economi sche Zaken als Rijksgecommit teerde aangewezen de heer R. van Grembergen. alhier. Uitstekend geslaagde schoolsportdag. Onder ideale weersomstandig heden is donderdag 22 juni in ho, Zuidersportpark te Terneuzen de jaarlijkse schoolsportdag gehou den. Nie) minder dan 466 leerlin gen uit de hoogste klassen der lagere scholen te Terneuzen, Sluiskil, Hoek en Philippine na men eraan deel, van wie 465 een diploma verwierven voor per soonlijke prestaties, die heston den uit hardlopen, vèrspringen, balworpen en een behendig- heidsproef. Ook voor de groepwedstrijden bestond als gewoonlijk veel ani mo. De uitslagen waren: Estafette jongens 1112 jaar; 1. R. K. Jongensschool. Terneu zen 0.59,5; 2. Zuidlandschool, Terneuzen 1.0,1; 3. Herv. school. Terneuzen 1.1,4; 4. Openb. school B, Sluiskil 1.4.1; 5. R.K. School. Philippine 1.5.8, Estafette jongens 1315 jaar: 1. Zuidlandschool. Terneuzen 0.57.4; 2. R. K. School. Philippine 0.58.1. 3. R. K. Jongensschool, Terneuzen 1.0,4. Estafette meisjes 1112 jaar: 1. Herv. School, Terneuzen 0.56,0; 2. R. K. Meisjesschool. Terneu zen 1.0,2; 3. Zuidlandschool. Ter neuzen 1.2,2; 4. Openb. School B. Sluiskil 1.4,3. Estafette meisjes 131.1 jaar: 1. Zuidlandschool. Te-neuzen 0.58,42. R. K. School. Philippine 1.2.5. Kasti meisjes: 1. Herv. School, Terneuzen; 2. Zuidlandschool, Terneuzen; 3. R. K. Schorl, Phi- lipine; 4. Openb. School 3. Sluis, kil. Kasti jongens: 1. Zuidland school, Terneuzen; 2. Openbare School, Hoek; 3. R. K. Jongens school. Terneuzen; 4. Openbare School B, Sluiskil; 5. R.K. School, Philippine. De wedstrijden hadden een vlot verloop. De nieuwe sport- commissie, bestaande uit de heren Hechemer. Peters en Schouten, mag met voldoening op een alleszins geslaagde dag terugzien. Naar Bondsdag te Middelburg. Woensdag hebben een 50 tal dames, leden van de N. C. V. B. afdelingen Terneuzen-Centrum en Terneuzen-Driewegen, een uitstapje gemaakt naar Middel burg voor het bijwonen van de landdag van het gewest Zeeland. In verband met de massale op komst werd bijeengekomen in twee kerkgebouwen, n.l. de Nieuwe Kerk en in de Noorder- kerk. Beide kerken waren tot de laatste plaats bezet. De leiding van deze bijeen komsten berustte bij de gewes telijke presidente, mevr. Hom burgHoekveld uit Vlissingen in de Nieuwe Kerk en in de Noor- derkerk de vice-presidente mevr. De JongKoerselman uit Mid delburg. In de Nieuwe Kerk sprak 's morgens ds. Kalff, Hervormd predikant te Bennebroek, over ..De dienst van God en het hui selijk leven." Dat dit onderwerp allen zeer boeide was de dames wel aan te zien en ieder vond het jammer toen ds. Kalff zijn rede beëin digde. In de middagvergadering was het de declamatrice mevr. Ver- kerkeTimmermans uit Dor drecht, die de aanwezigen, zowel met haar ernstige als luimige gedichten, wist te boeien. In de Noorderkerk trad des morgens de declamatrice en 's middags de spreker op. Na afloop van deze vergade ringen togen alle dames naar het Abdijplein, waar de vaan delshow en samenzang werd ge houden. Het was zeer indruk wekkend, toen op dat aloude historische plein allen zongen ..Laat ieder 's Heren goedheid loven, want goed is d' Opperma jesteit," en waar ondertussen de dames vaandeldraagsters met hun afdelingsvaandel het Abdij plein opkwamen. Allen genoten van de vele kleurrijke vaandels en het ge meentebestuur werd door iedere afdeling met het vaandel ge groet. Vele vaderlandse liederen wer den nog gezongen onder leiding van een orkest. Na een hartelijke groet en al len een wel-thuis van de ge westelijke presidente, werd on der het zipgen van Gz. 281a deze I onvergetelijke landdag te onge- veer 4 uur beëindigd. Daar de dames het nog wat vroeg vonden reeds huiswaarts te keren, werd voorgesteld om een rondrit door Walcheren te maken, welk voorstel enthou siast werd toegejuicht. Ieder genoot van het natuur schoon dat Walcheren biedt. Over Veere, Vrouwenpolder, Domburg, Westkapelle werd koers gezet naar Zoutelande, waar nog volop aan het strand kon worden genoten. Om half 8 werd het vertrek sein gegeven en zocht ieder z'n plaats in de bus weer op voor de terugreis naar het Zeeuws- Vlaamse land. 's Morgens was de reis ge maakt over Breskens naar Vlis singen, en de terugreis ging via KruiningenPerkpolderhaven. Het was ongeveer 10 uur toen eerst de dames in Driewegen werden ontscheept en daarna op het eindpunt de Terneuzenaren uitstapten, allen bezield met de zelfde gedachte..Wat was het een fijne dag, om nooit ie ver geten Evenementen op 24 en 29 juni. Axel zal op heden, 24 juni en donderdag 29 juni a.s. opnieuw in het middelpunt van de belang stelling staan. Wandeltochten met muziek. Op heden, zaterdag 24 juni, vinden voor de vijfde achtereenvolgende maal de Rode Kruis-wandeltoch- ten plaats. Dat dit jaar dus het eerste lustrum wordt gevierd, blijkt uit verschillende program mapunten. Défilé, Zo arriveert om 13.30 uur het Tamboerskorps der Luchtdoelartillerie uit Ossen- drecht aan de Nieuwendhk. Dit korps marcheert via de Stations straat, Kerkdreef en Oranje straat naai' de jeugdherberg. Om 14.30 uur vertrekken alle deelnemers aan de wandeltocht vanaf de jeugdherberg naar de Markt, waar om 14.45 uur een défilé plaatsvindt voor autoritei ten. Hierna van 15.1515.45 uur maakt het Tamboorkorps nog een mars door de gemeente. Rode Kruis drumband. Om 17.15 uur komt de Rode Kruis drumband in Axel aan. Tussen 19.00 en 19.30 uur wor den alle wandelaars opnieuw op gesteld in de Polenstraat. Ondor begeleiding van het tamboer korps, de Rode Kruis drumband en de drie plaatselijke drum bands wordt dan weer gezamen lijk naar de jeugdherberg ge marcheerd. waar vervolgens de prijsuitreiking plaatsvindt door de burgemeester van Axel. Taptoe. Tot slot van dit wan- delfestijn volgt dan van 20.30 21.45 uur op de Markt een tap toe, te geven door het tamboer korps en de Rode Kruis drum band. Bij gunstig weer zullen ongc- twiifeld zeer vele wandelaars, zowel burgers als militairen land-, zee- en luchtmacht heb ben reeds ingeschreven deel nemen, terwijl verwacht mag worden, dat de belangstelling zo wel van de wandelaars als van het publiek voor de te geven tap toe zeer groot zal zijn. er van,: PARADISO 22 ct SAIVATOR'É 27 ct CAPRINO 31 ct In doosjes van 5 en 10 stuks Op 29 juni. de verjaardag van Z. K. H. de Prins der Nederlan den. volgt opnieuw een bijzonder evenement. In verband met de opheffing van de brigades van de Konink lijke Marechaussee te Axel, Bres kens, Hontcnisse en IJzendijk° per 1 juli a.s., zal donderdag te Axel een militaire plechtighei- plaatsvinden. Om 12.00 uur des middags wordt op de Markt door het tam boerkorps der Koninklijke Mare chaussee in ceremonieel tenue een militaire show gegeven. Daarna volg' om ongeveer 12.30 uur het optreden van het zangkoor der Koninklijke Mare chaussee met het volgende pro gramma 1. Ecce Quomodo Moritur, J. Gallus; 2. Le Rossignol, A. M. Greplry; 3. Mado Ruck Ruck. M. Koekelkorn; 4. Eens meien mor gens vroege. Fernand van Dur- me; 5. Mijn Boerenland. Ed. Flip- se; 6. Twee Rovers, Ymjalof; 7. Domine Salvam Fac Regir.a, A. Giesse. Tot slot volgt dan door het tamboerkorps een mars door de gemeente. Daarbij zal de onder staande route worden gevolgd: Markt, Kerkstraat, Noordstraat, Stationsstraat, Wilhelminastraar, Beatrixstraat. Pironstraat, Prins Hendrikstraat, Kerkdreef, Wesr. straat, Zeestraat, Kanaalkade, Evertsenstraat, Bankertstraat, De Ruijterstraat. Walstraat en Markt. Hoewel het tijdstip van opde den voor velen zal samenvallen met de middagmaaltijd, zouden wij onze lezers, willen adviseren, deze maaltijd een uurtje te ver schuiven, omdat dit optreden on getwijfeld het bekijken en be luisteren waard zal zijn. Wij menen, dat een oproep tot de bevolking om op deze dag algemeen de nationale driekleur uit te steken zeker op zijn plaats is. Naar wij vernemen, zullen flit sen van het optreden dei' Ko- ninklitke Marechaussee door de N. C. R. V. tijdens de Radiokrant worden uitgezonden. Vergadering Oranjevereniging. In de raadzaal vond woensdag avond een vergadering plaats van de Oranjevereniging. Op deze vergadering waren slechts zes personen aanwezig n.l. de voorzitter de heer A. 11. van der Lee. de penningmeester de heer Le Feber, de heer M. 't Gilde, directeur der L. T. S de dames De Krijger en Gelul: en een vertegenwoordiger van do pers. Bij de ingekomen stukken was o.a. een brief van het college van Burgemeester en Wethouders der gemeente Axel, waarin aan het Oranjecomité dank werd ge bracht voor de uitstekend geor ganiseerde feestviering op Ko ninginnedag. Voorts een schrij ven van de secretaris de heer C. Smies. Wegens drukke werk zaamheden wilde de heer Smies zijn functie neerleggen, maar de voorzitter zal trachten de heer Smies te bewegen zijn functie nog uit te oefenen tot omstreeks oktober. Dan zal een ledenver gadering worden gehouden en zal het bestuur trachten een ver vanger voor de secretaris te vin den. De voorzitter uitte woorden van dank aan het adres van het personeel van de Lagere Techni sche School te Axel, voor het vervaardigen van de attributen van de hindernisbanen op Konin ginnedag, en van de Stichting Streekcentrum voor de verstrek te versnaperingen. Uit het financieel overzicht van de penningmeester bleek dat de Oranjevereniging goed „ge boerd" heeft. In totaal werd ontvangen aan: contributie van de leden 861,70; subsidie gemeente ƒ750,bij drage Streekcentrum 100, diverse inkomsten 44,Totaal 1755,70. In totaal werd uitgegeven i.v. m. de feestelijkheden op Konin ginnedag, aan kosten van het secretariaat enz. 1379.57. Er wordt verwacht dat nog zal moe ten worden uitgegeven een be drag van 202,81. Het saldo per 1 januari 1961 bedroeg 650,19, zodat thans in kas is; ƒ823,51. Uit het overzicht van de pen ningmeester bleek dat het leden tal ongeveer gelijk is gebleven n.l. 550, hetgeen, gezien het aan. tal gezinnen in Axel, vrij gering is. In Axel zijn in totaal om streeks 2200 gezinnen, zodat slechts 25 deel uitmaakt van de Oranjevereniging. Op feest dagen heeft iedere Axelaar nut van deze vereniging zodat wij langs deze weg, hen die nog geen lid zijn opwekken zich alsnog als lid aan te melden. Laatste eindles in het bestaan van de Christelijke Lagere Landbouwschool. In de bovenzaal van ,.Het Cen trum" te Axel vond woensdag de laatste eindles plaats in het bestaan van de Chr. Lagere Landbouwschool te Axel. In ver. band met de inhouding van de rijkssubsidie zal m.i.v. 1 septem ber 1961 de school gesloten wor den. Deze inhouding is een ge volg van het feit dat het mini mum aantal leerlingen voor het bestaan van een dergelijke on derwijsinrichting niet werd ge haald, zelfs niet werd benaderd. Het aantal is gesteld op 48, maar de laatste jaren bezochten slechts ongeveer de helft van het ver eiste aantal leerlingen de school. De vergadering stond onder leiding van de heer F. J. de Ru ij ter te Sluiskil, die in zijn ope ningswoord een bijzonder woord van welkom richtte tot de edel achtbare heer burgemeester van Axel M. K. van Dijke, de edel achtbare heer burgemeester van Zaamslag H. D. Trimpe en de vertegenwoordiger der gemeente Hoek de heer P. Scheele, voorts de heer Sybranay, secretaris van de C. B. T. B. in Zeeland, a'smede de voorzitter van de C. B. T. B. in dit gewest, de heer P. van Hoeve. Tijdens deze vergadering wer den de leerlingen op hun kennis getest voor wat betreft het theo retisch gedeelte door het hoofd der school de heer K. Booy en het praktisch gedeelte door de heer Lochtenberg en tenslotte voor wat betreft de fruitteelt door de heer Slabbekoorn. De volgende leerlingen werden bevorderd van de 3e naar de 4e klas: F. Bakker te Axel; A. P. do Ruijter, Terneuzen; C. P. Plad- det, Zaamslag; K. G. van der Plooft. Hoek; P. C. de Putter, Zaamslag; D. F. de Feijter. Axel; W. Scheele, Overslag en H. Wol- fert, Hoek. Het einddiploma 4-jarige cur sus werd uitgereikt aan de vol gende leerlingen: C. L. Kaan te Zaamslag; C. A. J. de Feijter, Axel; J. van Alten, Terneuzen: J. de Putter, Axel; J. L. de Jager, Biervliet en J. de Koeijer, Zaam slag. Van de voorzitter van de C. B. T. B. in dit gewest vernamen ,vij nog, dat voor de leerlingen die in Axel niet meer kunnen afstu deren de mogelijkheid bestaat om hun studie af te maken op de Lagere Landbouwschool ie 's-IIeer Arendskerke. Door dc C. B. T. B. zal voor vervoer daar heen worden gezorgd. De heer P. van Hoeve dankte de heer Booy, die sinds 1 juni 1935 aan deze school verbonden is geweest voor de trouw en toewijding waarmee hij steeds zijn werk heeft verricht. De heer Van Hoeve sprak er zijn leedwezen over uit dat de school, als één der tien proef scholen hier te lande in 1922 ge sticht, thans wegens gebrek aan leerlingen moet worden gesloten. Het woord werd achtereenvol gens nog gevoerd door burge- H. D. Trimpe van Zaamslag na mens de gemeenten Axel. Zaam slag en Hoek, vertegenwoor digers van Commissie van Toe zicht. de Ned. Chr. Lanüarbei- dersbond. C. J. R. T. B. in Oost Zeeuws-Vlaanderen, Vereniging van Oud-leerlingen en tenslotte door de scheidende directeur de heer Booy. De vergadering werd besloten met een gezamenlijke koffie maaltijd met de genodigden. Diploma coupeuse. Aan het instituut Cuppens—-t Geurs te Eindhoven slaagden voor coupeuse de dames R. Kfgels—Bos, R. Wieland, N. Ver- straeten en E. Hollebek, allen te Axel. Verbetering Kerkdreef. Het wegdek van de Kerkdreef heeft door het aanbrengen van een koudasfaltlaag een mooie verbetering ondergaan. In deze straat, waarin op het moment vier woningwetwoningen worden gebouwd, zullen tevens trottoirs worden aangelegd. Examen akte hoofdleidsfer chr kleuteronderwijs. Onze dorpsgenote mej. E. Vin- ke slaagde bij het te Middelburg gehouden examen voor de akte hoofdleidster chr. kleuteronder wijs. De opvoering van Reinsert de Vos in de Grote Kerk van Veere. Zoals gemeld, zal ter gelegen heid van het eerste lustrum van de Vereniging Vrienden van Veere, op 1 juli in de Gro^e Kerk te Veere het middeleeuwse épos van Reinsert de Vos worden op gevoerd, dat een klassiek voor beeld is van de triomf der sluw heid over hef' bruut geweld er over de domheid. Genoemd sp°' wordt ten tonele gebracht in de bewerking van Pol de Mont. Deze opvoering geschiedt door de Camere v^n Rhetorica „De Transfiguratie" uit Hulst. Deze opvoeringen beginnen in Huls' een traditie te worden, want zit worden er nu al sinds 1956 ge geven. Op zondag 18 iuni 1.1. heeft dc Camere van Rhetorica ,.Dc Transfiguratie" Reinsert de Vos als openluchtspel in Hulst opgevoerd in combinatie met „St Jan ten Steerie" uit St. Jansteen Deze opvoering zal a.s. zondag 25 juni worden herhaald. Hierbr zagen de inwoners van Hulst eer fleurige stoet van vierhonderd deelnemers in fluwelen en satij nen kostuums door de stratcr trekken. Door onder andere eer subsidie van het ministerie var Onderwijs, Kunsten en Weten schappen had men een Vlaamse regisseur kunnen aantrekken n.l. de heer Antoon van der Plaetse uit Kortrijk. De koppen van de verschillen de dieren, die in dit SDel optre den werden vervaardigd door Jan Vaes uit Breda en de cos- tuums door de heer C. Verdon- schot uit Hulst. Het ligt in de bedoeling om in de toekomst meer van dergelijke opvoeringen in Veere te gaan geven. Op de weg van Etten naar Ruc- phen ip Noord-Brabant is don derdagmiddag de 28-jarige heer De Rammelaere uit het Belgi sche Ansegem met een vracht wagen, beladen met 15 ton aard appelen, tegen een boom ge reden, vermoedelijk doordat zich een breuk heeft voorgedaan in de stuurinrichting van de wagen. De chauffeur werd op slag ge dood en bleek zwaar verminkt toen hij uit de resten van de ge heel vernielde wagen werd be vrijd. Zijn broer, die met een vrachtwagen achter hem reed, kon hem onmiddellijk identifi ceren. Het slachtoffer was ge huwd en had twee kinderen. l)e foto toont 't wrak van de wagen tegen de boom temidden van een ontstellende ravage en tonnen aardappelen. ZATERDAG 24 JUNI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, ..Miin man is bij de F.B.I." Concertgebouw, 8 u.: „Fla ming Star". Zuiderdsportpark, 3 uur: Tern. Boys 2-Vogelwaarde 2; 4.30 uur: Tern. Boys 1Vo gelwaarde 1. AXEL: Het'Centrum. 6.30 en 9 uur: „De brave soldaat Schwejk" Terrein Buitenweg, 7 uur: AZW 1Hontenisse 1. SPUI: Terrein Spui, 4 uur: Spui 1Terneuzen 2. ZAAMSLAG: Sportterrein, 4 uur: Zaamslag 2Spadella. ZONDAG 25 JUNI. TERNEUZENLuxor-Theater, 2 uur: „Flaming Star"; 4.30 en 8 uur: „Mijn man is bij de F.B.I. Concertgebouw, 8 u.: „Fla ming Star". AXEL: Het Centrum, 3.45 u.: „De brave soldaat Schwejk"; 8 u.: „North West Frontier". Zitting van 22 juni 1961. Jubileum K. A. B. De plaatselijke afdeling van dc K. A. B. vierde het 30-jarig be staan met een feestvergadering in het Parochiehuis. Nadat voor zitter A. de Bakker de leden had verwelkomd, werd het woord ge. voerd door de districtsbestuurder van de K. A. B., de heer J. van de Voorde. Spreker zette het we zen van de K. A. B. duidelijk uit een en toonde aan welke moei lijkheden de Katholieke arbeiders al hebben overwonnen. Het feestelijk cabaretprogram- ma werd verzorgd door de mu ziekclub van Ossenisse onder lei ding van meester Slock, De pres taties van deze club, die nog maar sinds november van het vorige jaar bestaat, dwongen ieders waardering af. Als gast trad de goochelaar Jatoma uit Westdorpe op. Met een avond naar ieders smaak en vol afwis seling mag de K. A. B.-afdeling Ossenisse op een goed geslaagde jubileumviering terugzien. Telegrammen naar de Tweede Kamer Naar wordt verwacht zal de Tweede Kamer dinsdag a.s. nog maals het wetsontwerp schade vergoeding huurders bedrijfspan den in behandeling nemen, nadat deze week bij het ontbreken van het quorum de poging om tot een regeling voor de schadevergoe dingen te komen faalde. Daarom heeft het bestuur van de Belangengemeenschap Sluis kil gemeend waar het een groot aantal toekomstige gedu peerden betreft, zich tot 5 Twee de-Kamerfracties te richten. In de vrijdagavond verzonden telegrammen, rechtstreeks aan het Haagse Binnenhof, veroor looft de Belangengemeenschap zich de vrijheid te wijzen op de reeds eerder door de Kamerfrac ties toegezegde steun. Dit ge schiedde tijdens de twee jaar ge leden gehouden forumavonden te Sluiskil waarop aan de Kamer afgevaardigden een memoran dum werd ovefhandigd, waarop de wensen en grieven van de ka- naalzóne bewoners wier panden door de verbreding van het ka naal GentTerneuzen zullen worden, werden bekendgemaakt. Naar het telegram verluidt hoopt het bestuur van de Belan gengemeenschap tevens op daad werkelijke steun voor een spoedi ge regeling bij onteigeningsver goedingen Huurders, bedrijfs panden. De Sluiskilse Belangengemeen schap ziet vol verwachting uit hoe de voorlopige regeling, die voor twee jaar zal gelden, er zal komen uit te zien. Wat betreft het allergrootste zorgenkind in de kanaalzone, n.l. het al of niet worden vergoed van de bewuste cijnsgroepering, (die juridisch bezien geen enkel recht op ook maar enige vergoe ding zullen kunnen laten gelden) tast men vooralsnog in het on zekere. Voornamelijk nu te Terneuzen daadwerkelijk de werkzaamhe den een aanvang hebben geno men, stijgt de onrust over het al of niet vergoed worden met de dag. Het bestuur van de Sluiskil- se Belangengemeenschap is echter vol vertrouwen, dat ook ten aanzien van het cijnsperikel op gronden van het moreel recht naar een alleszins verantwoorde oplosing zal worden gezocht. Nogmaals telegrammen Door de K.V.P.-afdelingen Sluiskil, Terneuzen en Sas van Gent werd aan het partijbestuur in Den Haag 'n telegram verzon den waarin de K.V.P.-Tweede-Ka merfractie medegedeeld wordt, dat op de steun van de gehele fractie wordt gerekend, opdat de nieuwe regeling onteigeningsver goedingen huurders-bedrijfspan den spoedig een feit kan worden. Chr, kleuteronderwijs. Onze plaatsgenote mej. J. L. Schooff slaagde bij het te Middel burg gehouden examen voor de akte hoofdleidster chr. kleuter onderwijs. Donderdagmorgen werd te Oostburg de maandelijkse straf zitting van het kantongerecht ge houden. Kantonrechter was mr. H. v. d. Belt uit Terneuzen, mr. Schen ken berg van Mierop officier van Justitie. Als erste kwam de heer A. de H. voor de „groene tafel". De heer De H. was in januari j.l. met zijn auto vanal Oostburg gekomen en wilde op de Rijks weg links afslaan naar zijn land bouwbedrijf, dat ligt langs de weg OostburgSehoondijke. Bij deze manoeuvre lette hij onvoldoende op het verkeer en schatte de afstand van een van Schonodijke komende luxe auto, bestuurd door de heer V. uit Vogelwaarde, verkeerd. De heer V. botste met zijn auto tegen de flank van de halfgedraaiae wa gen van de heer De H. Vanuit de richting Oostburg zag een andere tegemoet komen de auto de weg volkomen ver sperd, en botste op zijn beurt tegen de auto van de heer De H. aan. Dit alles voltrok zich bin nen enkele seconden. De Officier van Justitie vond het een ernstige verkeersfout, en achtte het ten laste gelegde „het in gevaar brengen van het ver keer" overtuigend bewezen. De eis was 75, subs. 15 dagen. Uitspraak 60 subs. 12 dagen. Mevr. E. M. B. uit Heist was te Breskens op 1 mei j.l. bekeurd, omdat zij in. de Dorpsstraat reed met een auto, waarvan de knal- pot verschillende gaten vertoon de. Zij verstond de- kunst haar zaak te verdedigen en in sappig Vlaams waar niemand meer tussen kon komf, vertelde zij dat zij het euvel al had ontdekt en juist van de garage afkwam, toen zij door de politie werd aan gehouden. De garagehouder had echter een haast-karweitje on derhanden, en vroeg mevrouw 's middags even met de auto terug te komen. De kantonrechter vertrouwde op deze verklaring en vroeg na een gelijkluidende eis een ge ringe boete van 3, subs. 1 dag L. J. T. te Sehoondijke had op zijn bromfiets door Oostburg ge reden met de verkeerspolitie op zijn hielen. De politie had ge constateerd dat hij veel harder reed dan de voorgeschreven 30 km per uur. T. ontkende dit. doch er hielp niet veel aan. De eis luidde 20, subs. 4 dagen. De kantonrechter maakte er 15 subs, 3 dgn van. Kapiteins van de Provin ciale boten contra de vis sers van Breskens. De gezagvoerders van de Pro vinciale boten moeten zich des avonds verschonen als ze over dag de uit- of thuisvarende vis sersvloot van Breskens kruisen. Dit was een der opmerkingen die de heep W. van der Br. uit Breskens, voorheen schipper op het vissersvaartuig Breskens 53. nu schipper van de reddingsboot, maakte. Schipper van der B. was met zijn BR. 33 uitgevaren. Hem werd ten laste gelegd dat hij op de bewuste morgen in januari niet was uitgeweken voor de aankomende veerboot „Prinses Irene". De .kantonrechter zag aanlei ding om deze bijna-aanvaring aan te houden voor getuigenverhoor, waarvoor de kapitein en de stuurman van de Prov. veerboot zullen worden opgeroepen. Het 13-jarig dochtertje van de heer P. J. S. te Aardenburg kon het niet zo goed vinden met de onderwijzer van de 5e klas van de R.K. school in Eede. Het kind was doodsbang voor haar onderwijzer. Eerst had de heer S„ toen het dochtertje in de vijlde klasse bleef zitten, ge probeerd haar op de Huishoud school geplaatst te krijgen. Dit was echter niet gehikt. Toen de moeilijkheden op de school aan hielden. had hij het dochtertje van schooi afgehaald en op een soortgelijke school in Malde- ghem gedaan. De heer S. is Nederlander en zijn dochtertje valt derhalve on der de Nederlandse leerplicht wet. Het dochtertje was in de vijfde klasse blijven zitten, daar na waren de moeilijkheden ge komen. De heer S. betreurde het, dat hij in strijd met de wet. gehan deld had, doch zcide dat er geen andere mogelijkheid meer was. Nimmer had men hem van de zij de der school gewaarschuwd, dat het op school niet goed ging met zijn dochtertje. Om de mogelijkheid te openen voor deze kwestie een oplossing te zoeken werd besloten deze zaak aan te houden, om de heer S. gelegenheid te geven een an dere oplossing te zoeken voor zijn nog leerplichtig dochtertje. J. G. te Aardenburg was„nabij de kruising Potjes op de "prov. weg tussen Sluis en Bresaens zonder aangeven van de richting plotseling afgeslagen. Bij onder zoek bleek, dat de richtingwijzer wel brandde, doch doordat hij enigszins krom was bleef han gen. Thans is het euvel verhol pen. Eis en uitspraak 15, subs. 3 dagen. J. A. B. te Biervliet had 27 maart met zijn brommer op het Molenwater te Breskens gere den, waarvan de voorremmen niet deugden. Eis en uitspraak fW'Subs 2 dagen. i :j <"\£T rma rt«ir L. J. te Knokke B.had te Sluis zonder noodzaak op de Kaai met zijn fiets links gereden. Eis en uitspraak 20 suos. 4 d. M. J. V. te Breskens onder vindt grote moeilijkheden om bij zijn garage te komen. Steecis staan er geparkeerde auto's voor zijn deur. Het was daardoor, dat hij zijn auto te kort bij de krui sing parkeerde, om de eigenaar van de voor zijn garage gepar keerde auto op te sporen in een naburig restaurant. De kantonrechter raadde hem aan voor dit nijpend probleem een oplossing te zoeken en legde een boete van 6 subs, 2 dgn op. G. J, V. te Watervliet (B.) had te IJzendijke moeilijkheden ge kregen met een rund dat hij ver voerde. Het dier was losgerukt en tegen een auto aangespron gen, toen hij van een voorbij komende auto hevig schrok. Hoe wel de wet zegt, dat geleiders moeten zorgen het rund in de macht te hebben, is dit gemak kelijker gezegd dan gedaan, al dus het verweer. Dit gaf de heer Schenkenberg van Mierop grif toe. Hij hield dan ook rekening met dit feit in zijn strafmaat n.l. een boete van ƒ6 subs. 2 dagen. E>e kanton rechter vonniste conform de eis. M. G. P. te Oostburg had met een vrachtauto gereden, zonder dat hij in het bezit was van een werkmap met toebehoren, inge volge het rijtijdenbesluit. P. overlegde thans een ontheffings verklaring en zeide, dat de beslis sing over deze aanvrage wel erg lang is uitgebleven. De kantonrechter verklaarde P. schuldig, doch zonder toepas sing van straf. Triest was de strafzaak tegen de jeugdige P. A. C. van V. uit Aalter (B). Verdachte was, waarschijnlijk door de duisternis misleid op Nederlands grondgebied terecht gekomen met een door hem tie- stuurde Volkswagen. Ter hoogte van Draaibrug was hij in de nacht van 21 maart uit de bocht gevlogen en op het rij wielpad terecht gekomen. De auto schoot vervolgens dwars door een haag en kantelde terug op het rijwielpad. De auto was zwaar beschadigd, de bestuurder kroop er na hoe lang weet niemand, omdat hij geruime tijd bewusteloos geweest moet zijn ongedeerd uit het autowrak te voorschijn. Op de vraag van de kanton rechter hoe dit ongeluk kon ge beuren, meende hij in slaap ge vallen te zijn door het innemen van verdovende luminal tablet ten. De kantonrechter dacht aan alcohol gebruik, te meer omdat verdachte geweigerd had mede te werken aan de bloedproef. De eis luidde 100 subs. 20 dagen. De uitspraak was. na ®in stevige schrobbering, 75 sd*. 15 dagen. VERMISTE JONGt TERECHT De 14-jarige scholier Dijk uit Groningen, die grootouders in Den H; geerde en daar op 20 jun loos verdween, is terecl jongetje had een briei a< laten aat hij naar Rot zou gaan, maar op het ven adres bleek hij met zig. Donderdag is. nij in cnem teruggevonden. De bleex eersi in DoesDurg geweest waar hij was ga. lijden met een auto. in cnem nam hij een br mee. Liitend was hij ti naar de Achte'rnoek gekt AMSTERDAMS TK AANGEHOUDEN De Meppeier gemeent het it een Amsieidams aangehouden, aat er var besciiuidigü zaaeniiecien pel onoer vaise vourwen neuben Dewogen tot ne inkopen van uiveise g< goederen ais scnrijioti scnounmaaK-artiKeieu en (jok in andeie aeieu v land, onuer meer m No Zuia-Ronand en in „opereerden" de due dammers die voorgaven r hanaei een liefdauig uoei nen. Een van nen, de b kiassuiceeraer J. T. S., zo werd tegen de aspiran gezegd een ernstige zyn, die alleen in burins nazing zou kunnen vmue einde nu voor hem en vt gezin ae overtoent te bekostigen werd een oer miuoemnanaers geuaan het driEiai mnopen te ui goederen weioeii, zo is onaerzoes geoieaen, wt vera maar e prijs was te hoog. De oporengsi door heu drietal geueeid, De une Amsteruamme den zich gecfurende c nne maanaen aan aeze ken heDoen schuldig Niet is kunnen worden steld welke bedragen het deze wyze bijeen neen brengen. De Amsterdam» weten ae 55-jarige J. 66-jarige J. H. en de kraanmonteur J. A. O., middels op vrije voeten DODELIJK ONGEV Donderdagavond is de ge A. van oallegooien u wenen bij Zaitoommel n gt 3 De 44-jarige J. G. B., van een Rooms-Katholie school in Vlissingen heeft middag in hoger beroep v gerechtshof in Den Ha) gevangenisstraf van vijf den tegen zich horen eis gens frauduleuze handt die hij in 1959 gepleegd ti de aankoop van schoolmt en bij het verkrijgen var dies van de provinciale oi en van verscnillende gem De rechtbank te Midi heeft men in eerste aanl< oordeeld tot een gevanger van acht maanden, waarte verdachte in hoger beroe] gaan, omdat hij de st zwaar acht. Door middel van valse ties, waarop de salarissi de leerkrachten van ee: verdachte geleide cursus leiding van kleuterleidste te hoog waren opgegeve het schoolhoofd kans cursus subsidies te krijg anders niet zouden zijn g Ook knoeide hij bij de ai van schoolmeubilair me kwitanties. Het schoolhoofd heeft veer 12.000,te veel a sidies ontvangen. Daarva; hij tenminste ƒ8 000 ten bate aangewend. Een van 4.000 is na de ontc van de fraude bij hem troffen. Voorts heeft hij meente Vlissingen voor benadeeld. „Een schandelijk meende de procureur-ge die echter ook de voorzit het Rooms Katholieke sc stuur, een pastoor, die en ander op de hoogte w reel schuldig noemde, leerkrachten zonder meer se kwitanties hebben ge noemde hij onbegrijpelijk De verdediger mr. J. uit Bergen op Zoom, meei het onderzoek in deze za tijdig is geweest. Het is n: zeggen verricht door een cheur, die wrokgevoeler jegens B. Voorts meende jaren lang is geparasitei de energie van zijn clië onderbetaald werd. De nu zijn onderwijsbevoi kwijt. Hij bepleitte clemi Nadien stond de 50-jai recteur van een schoolme briek, F. J. M. van G. u sendaal terecht. Hij heef stignatie van B. een val tantie afgegeven voor d ring van schoolmeubilair voor hem een boete van door de rechtbank in burg is opgelegd. In ho roep werd voor het gerei tegen hem bevestiging vonnis geëist. Arrest op 5 juli. Een fabriek voor het van vloeibare zuurstof in is woensdag door een ontj verwoest. Drie arbeiders k i het leven

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2