Het Westen zal zijn verplichtingen jegens West-Berlijn nakomen Tjombe vrij Tweede dag proces-Socrates Voorlopige nationale regering in Laos HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 23 JUNI 1961 17e Jaargang Nr 5324 Persconferentie van Rusk EISEN: GEVANGENIS STRAFFEN VAN 2M EN 2 JAAP BELG1SCHE STEENBLOKKEN VOOR DELTA-WERKEN KOMPLOT IN VENEZUELA Rotterdamse jeugdbende opgerold Frankerir.e bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noord straat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—per week 4b ct. Losse nrs 9 ct. j\. i.i Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P.J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum p« advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties); 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 onr. Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, De&n Rusk, heeft donderdag op een perscon ferentie te Washington coTiimen- ina-r gegeven op de toestand in Berlijn. „Ite West»strijdkrachten bevinden zich ui Berlijn overeen komstige rechten, die liet Wes ten bij verdrag heeft gekregen. Zij zullen daar blijven, om de vripteid van de Westberlijners te beschermen," aldus minister Idusk. „Het is duidelijk", aldus Rusk, dat de V. b. de geiatgncid van geen enkele eis aunnen erken nen die erop berust hun positie te 'BCilijn ooor eenzijdig aande len teniet te aoen". De minister sprak over de „strijdlustige toon van ae rede voeringen, die woensdag jl. te Moskou door premier Cnroesjt- sjef en andere sowjet-leiders zijn gehouden. „Dergelijke toespraken moe ten een ernstige teleurstelling betekenen voor hen, die de zaak van de vrede willen oienen. De uitwerking van dergelijke redevoeringen en de Sowjet- leicters moeten dit weten kan slechts een verhoging van de in ternationale spanning zijn al dus de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Hljj vervolgde: „De verplich tingen. die de Westerse mo gendheden in West-Berlijn heb- nen. zijn duidelijk. De heet Chroesjtsjef moet elke gelegen heid hebcen en die zal hem worden gegeven om een mis rekening in deze te vermijden. Het zwaartepunt van het Ame rikaanse nationale belang is thans gelegen in onze positie in West-Berlijn en de verplichtin gen, die wij tegenover de West- berhjners hebben", aldus Rusk. Hij voegde hieraan toe: „be dreigingen en eisen, die een sfeer van crisis oproepen rondom een zaak. die de vitale belangen van andere volken raakt, stiekken niet tot bevordering van de waar achtige vrede, die de wereld wenst. De Verenigde Staten en hun bondgenoten nemen een duide lijk standpunt in. Zij zullen krachtig vasthouden aan nun ver plichtingen tegenover henzelf en de West-Eerlijners", aldus minis ter Rusk. Rusk zei dat Amerika voort zetting verwacht van de bespre kingen tussen Oost en West te Genève over een verbod op kern wapenproeven. Hij weigerde echter iets te zeg gen over ae mogeljjKheid van een hervatting oei proeven met kernwapens oooi oe V. S. „De V.S. zullen elke gelegen- he,o aangrijpen om een verarag ce sluiten betreffende het veroie- den van dergelijke proefnemin gen, mits dit gepaard gaat met afdoende inspectie en controle. Amerika is echter niet bereid om het kernwapenoverleg te Ge néve te staken en het dan weer te hervatten in het kader van de 31 juli a.s. beginnende algemene ontwapeningsDesprekingen", ver klaarde de ministei. Hij voegde hieraan toe dat de iioop van net Westen, om tot een ovei „-enkomst inzake een verbod van kernwapenproeven te ko men, als gevolg van het niet medewerken van de Sowjet-Unie ernstig getaand is. Rusk zei, dat het nog veel te vroeg was om reeds iets te kun nen zeggen over het overleg tus sen de Amerikaanse vertegen woordiger John Moeioy en de Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Valerian Zo- rin over procedurevraagstukken, die samenhangen met de komen de ontwapeningsonderhandelin gen. In antwoord op een vraag over de mogelijkheid van hervatting der Amerikaanse kernwapen proeven, verklaarde de minister dat het vraagstuk van een ver lengde opschorting dezer proe ven en de invloed daarvan op de nationale veiligheid grondig moeten worden bestudeerd. Dit geschiedde thans. Meer kon hij hierover niet zeggen. WESTELIJKE AANVAL LERS ZULLEN VER PLETTERD WORDEN." De Oostduitse minister van De fensie, generaal Karl Heinz Hoff mann, heeft donderdag op een masa-bijeenkomst in Uost-Ber- lijn verklaarS. dat zij, die Oost- Duitsland zouden aanvallen door de machtige Russische en Oost duitse legers „verpletterd zullen worden". De massabijeenkomst werd ge houden tei gelegenheid van de herdenking van de Duitse inva sie in Rusland. WASHINGTON ACHT CHROESJTSJEFS VERKLARING BUITENGEWOON ERNSTIG In Washington acht men pre mier Chroesjtsjefs verklaring, dat Rusland nog dit jaar een vredesverdrag met Oost-Duits- land zal sluiten, buitengewoon ernstig. De mening van regeringsfunc tionarissen, dat Oost en West na misschien voor de zwaarste proef sinds het einde van de oor log komen te staan, is hierdoor versterkt. De functionarissen lie ten echter duidelijk uitkomen dat de Verenigde Staten vast besloten zijn om al hun verplich tingen ten opzichte van Berlijn na te komen. In bevoegde kringen te Londen heeft men gezegd dat de krach tige taal van Chroesjtsjefs rede te Moskou in Londen eigenlijk geen verrassing heeft gewekt. In Britse regeringskringen was men zich er al van bewust dat een nieuwe crisis over Berlijn en in het algemeen in de betrekkingen tussen Oost en West in het ver schiet ligt. Overigens meent men dat pre_ mier Chroesjtsjef 'n fout maakt als hij denkt dat een nauwelijks verhuld ultimatum onenigheid in het Westelijke kamp schept. Zijn rede van woensdag heeft in tegendeel in Britse regerings kringen geleid tot een harder standpunt. AFSLUITDIJK WORDT VERBREED Sinds enige tijd is een legertje dijkwerkers van de Rijkswater staat bezig met het verbreden van het talud van de Afsluitdijk, een omvangrijk werk, dat in to taal vele jaren zal vergen. Op liet ogenblik wordt gewerkt aan een stuk dijk van achthonderd nieter lengte, waarvoor niet min der dan 187.200 nieuwe basalt blokken moeten worden gezet. Het gewicht van deze blokken varieert van 80150 kg per stuk. De officier van justitie nu' Hartsuiker heeft gistei-middag tegen de gewezen onderdirecteur van de Amsterdamsche Bank T. H. wegens verduistering in dienstbetrekking en oplichting van de Rembours- en Industrie- bank een gevangenisstraf van twee en een half jaar met aftrek geëist en tegen de Socrates- direeteur Nic. den B. wegens be- driegelijke bankbreuk en oplich ting van de Rembours- en In- dustriebank twee jaar gevange nisstraf met aftrek. Hij formuleerde deze eis na een requisitoir van anderhalf uur. Alvorens mr Hartsuiker zijn eisen formuleerde, zei hij dar uit het justitiële onderzoek is gebleken, dat H. in de Socrates- j affaire een belangrijker 10] heeft I gespeeld dan Den B. ,,H. heeft I alle verantwoordelijkheden van j zich afgeschud, zijn directie be- i drogen en het Nederlandse kre dietwezen benadeeld", zo zei mr Hartsuiker, die niet kon begrij pen waarom H. geen ongelijk kan bekennen en nog geen woord van berouw heeft laten horen. Voor H. gold maar één devies: Kennis, want dat betekende macht en machtig wilde hij zijn. H. was niet geschikt als onder directeur, het is jammer dat de directie van de Amsterdamsche Bank dit niet heeft beseft. Mr Hartsuiker eiste tegen H. twee en een half jaar gevangenisstraf met aftrek. Den B., die als een speler in het leven stond, een prater die maar naar de bank ging en geld kreeg, werd gestimuleerd door het gedrag van de bank. in casu H. De eis tegen Den B. luidde twee jaar gevangenisstraf. "2 SMT' Jg:fi- •i"r CHROESJTSJEF HERDACHT DUITSE INVAL Premier Nikita Chroesjtsjef heeft in het Kremlin een massa bijeenkomst toegesproken ter herdenking van de Duitse inval 20 jaar geleden. Hij was gekleed in het uniform van luitenant- generaal en droeg vele onder scheidingen. Tijdens zijn rede had de Russische staatsman wederom kritiek op het Westen. Generaal Moboetoe, de bevel hebber van het Kongolese natio nale leger, heeft meegedeeld dat president Tsjombe van Katanga in vrijheid is gesteld. Tsjombe is uit het militaire kamp. waar hij sinds zijn overbrenging op 29 mei van Coquilhatstad naar Leopoldstad werd gevangen ge houden, vertrokken. Hij is donderdag in een offi ciële auto in Leopoldstad gezien, vergezeld door slechts één poli tieman. In een donderdag door hem in Leopoldstad gehouden persconfe rentie heeft Tsjombe medege deeld vanaf donderdagmiddag weer vrij te zijn. Hij verklaarde erin te hebben toegestemd met zijn broeders van het vroegere Belgische Kongo samen te wer- Nederlandse order hrenpt opleving in de vallei van de Ourthe Ten behoeve van de werken voor het Deltaplan heeft Neder land een contract afgesloten met zeven Belgische steengroeven voor de levering van 650.000 ton steenblokken in de komende drie ënhalf jaar. De eerste trein met het toegestane maximum van 59 wagons, beladen met 1000 ton blokken variërend van 300 tot 6000 kg, is deze week uit de plaats Poulser in de Belgische Ardennen naar Nederland ver trokken. Tot 1 augustus zullen in de aanloopperiode twee keer per week dergelijke treinen naar Ne derland vertrekken. Daarna zal aan de hand van de dan door de Belgische en Nederlandse spoor wegen opgedane ervaring het tempo worden opgevoerd tot één per dag, die 's avonds uit Poulser zal vertrekken en de volgende dag op zijn bestemming moet zijn. Het contract heeft naar het Luikse blad „Gazette de Liège" meldt een grote verandering teweeg gebracht in de steengroe ven in de vallei van de Ourthe. De invoering van nieuwe mate rialen heeft de vroeger bloeien de steenindustrie in grote moei lijkheden gebracht en er heerste een ware malaise. Veel bekwame arbeiders verhuisden naar de in dustriegebieden, nieuwe investe ringen werden steeds zeldzamer en er heerste grote werkloosheid. De volgens het contract te leveren steenblokken vormen 75 tot 80 procent van de steenwin ning en worden beschouwd als een bijprodukt, dat de onder nemingen grote onkosten veroor zaakt. De verkoop ervan be tekent dus een dubbel voordeel. Het blad schrijft, dat het con tract een grote opleving in het gebied heeft veroorzaakt en dat het behalve werkgelegenheid ook modernisering van de installaties mogelijk zal maken. ken om daar „een zeer groot land" van te maken. Op een vraag of hij weer naar het kamp. waar hij gevangen was gehouden zou moeten terug keren, antwoordde generaal Mo boetoe, die naast Tsjombe geze ten was: „Dat is voorbij". Tsjombe die zijn persconferen tie in de ambtswoning van pre mier Ileo hield, verklaarde als gevolg van „buitenlandse invloe den" te zijn gearresteerd. Hij sprak woorden van lof voor ge neraal Moboetoe, die volgens hem „boven alles verheven" was. Tsjombe verklaarde zo spoe dig mogelijk naar Elisabethstad te willen terugkeren, doch dat hij net zo lang in Leopoldstad zal blijven als door de autoritei ten van de centrale regering nut tig wordt geacht. Cp een vraag of de twintig Katangese parlementsleden zon dag naar Leopoldstad zouden komen om de opening van het parlement bij te wonen, ant woordde Tsjombe dat het fysiek onmogelijk was de afgevaardig den uit de verschillende delen van het land tegen die tijd in Leopoldstad samen te brengen. Tsjombe zei zelf graag naar huis te, willen terugkeren, omdat hij de laatste twee maanden zijn zaken niet had behartigd en ook zijn viouw al die tijd niet heeft gezien. Tsjombe die tezamen met zijn minister van Buitenlandse Za ken Kimba in de woning van Ileo was aangekomen, vergezeld van eeen gewapende gendarme, betoogde dat vele Kongolese po litici demagogen zijn geworden, hoewel zij zich verbeelden grote staatslieden te zijn. Hij zei dat Katanga altijd bereid was ge weest samen te werken met zijn broeders van het vroegere Bel gische Kongo. Katanga is een industriegebied en het zou geen zin hebben douanebarrières op te richten tussen Katanga en de andere Kongolese provincies. De drie politieke leiders van Laos, de neutraJistische Soevan- na Poema, zijn halfbroer prins Soevanoevong, leider der com munistisch gezinde Pathet Lal en de rechtse prins Boen Oem, premier van de rechtse Laotiaan se regering, die de steun vam dc koning heeft, hebben in een don derdagmiddag te Zurich uitgege ven bekendmaking medegedeeld dat zij een regering van nationa le eenheid zullen vormen. Hierin wordt verder gezegd, dat het overleg tussen de drie prinsen over deze aangelegenheid nog voortduurt. Zij zullen een nieuwe bijeenkomst beleggen „teneinde zo spoedig mogelijk tot een nationaal akkoord te ko men". Volgens het communiqué zal de te vormne regering van natio nale eenheid een voorlopig ka rakter dragen. De drie voor naamste politieke stromingen van Laos zullen erin zijn verte genwoordigd. In de bekendmaking wordt ver" der gezegd, dat de regering zal worden gevormd door recht streekse aanwijzing en benoe- Volgens Beurs- en Nieuwsbe richten zijn geheime documen ten met plannen voor samenzwe ringen en revolutie in handen gevallen van de regering van Venezuela. Dit is volgens het blad bekend gemaakt door Car los Andres Perez, directeur-ge neraal op het ministerie van Binnenlandse Zaken, tijdens een persconferentie in Caracas. De documenten bevatten nauw keurige instructies voor militai re maatregelen na een gelukte staatsgreep tegen de regering- Betancourt. Melding wordt ge maakt van de samenstelling van een nieuwe regeringsjunta na het (en val brengen van het be staande regiem. In de junta zou den vier militairen zitting krij gen met een burger als voorzit ter. De geheime stukken zouden zijn gevonden in een koffer bij ex-procureur dr. Luis Alfonso Osorio, in een appartement in het gebouw Cadore in Altamira, Caracas. De Rotterdamse politie heeft een dezer dagen een complete jeugdbende onschadelijk ge maakt en daarmee een reeks van diefstallen en inbraken ten minste vijf en twintig in ander- nan jaar tijd tot een oplos sing ge'oracnt. Twaalf jongens van 13 tot 16 jaar, uit een zeemanswijk in RotterdamZuid, vormden het illustere gezelschap dat de stad lange tijd onveilig heeft ge maant. De knapen opereerden als volleerde misdadigers: in kieine groepjes, voorzien van handschoenen om vingerat- drukken te voorkomen), donke re brillen en luchtdrukpistolen, die als afschrikmiddel dienst moesten doen als zij werden be trapt. Hun brutaliteit was grenzeloos, evenals hun durf. Bij een inbraak op de Willemskade hebben zij namelijk een staaltje geveltoerisme moeten verricn- ten, dat levensgevaarlijk is ge weest. Zij klommen daar naar de vierde étage, waar de bewo ner de balcondeuren had laten open staan in de veronderstel ling dat zij van de straat af toen nooit te bereiken waren. Maar juist door die deuren zijn de jongens naar binnen geko men en zij verrichtten hun „werk" zo secuur dat zells geen vingerafdruk werd gevonden. De totale buit in de bijna twintig maanden is enkele dui zenden guldens geweest. In een bakkerswinkel werd oun. 500 gulden gestolen, een zaak van elektriscne apparaten raakte enkele draagbare radiootjes en 200 gulden kwijt, in woningen en kantoren werd Nederlands geld, buitenlandse valuta en spaarbussen gevonden, en voorts hadden de heren een grote be langstelling voor fruit, chocola de, sigaretten, sigaren, boeken en drank, bij voorkeur cham pagne. Een inbraak op de Willems kade is hen uiteindelijk noodlot tig geworden. Omwonenden za gen hen scharrelen op het dak en waarschuwden de politie. Maar toen die kwam, waren de knapen alweer verdwenen. Re chercheurs troffen hen tenslotte aan in het vooronder van een heen-en-weer-bootje, stomdron ken. Een van de jongens had nog een sherryfles in de ene en een glas in de andere hand. Vrij wel allen waren in het bezit van inbrekersattributen en veel geld. De volgende morgen bekende één knaap op het hoofdbureau een aantal inbraken en toen gin gen ook de anderen, die hard nekkig hadden ontkend, door de knieen. ming door de regering, dus zon der bemoeienis van de Laotiaan- se nationale vergadering. Er wordt niet in gezegd wie aan het hoofd van de coalitiere gering zal staan, wanneer deze eenmaal is gevormd. Het zal een der eerste taken van de nieuwe regering zijn na leving van het bestand in Laos te verzekeren en de vrede in het gehele land te herstellen. De voorlopige regering zal voorts één enkele delegatie moe ten samenstellen, die Laos zal moeten vertegenwoordigen op de "veertienmogendhedenconferentie te Genève, waar over de toe komst van het land wordt be raadslaagd. De drie prinsen zijn overeenge komen dat te vormen „voorlopi ge nationale regering" zich bij geen enkel buitenlands militair bondgenootschap zal aansluiten, terwijl zij evenmin de „bescher ming" van een dergelijkesallian- tie zal erkennen. Diplomatieke waarnemers me nen dat dit een zinspeling is op de Zuidoostaziatische verdrags organisatie, die tot nu toe ook Laos als „beschermd gebied" be streek. HET TEKORT AAN BEVOEGDE LERAREN - Het centraal bureau voor de statistiek heeft berekend, dat er per 16 december 1960 een tekort was van 2810 bevoegde leraren bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. Van de in 1960 aangestelde leraren was 70 procent onbevoegd (1958 67 Van het aantal leraren in de wettelijk verplichte vakken was 31 percent onbevoegd (1959: 30 procent). Het percentage onbe voegd gegeven lessen steeg van 24.7 tot 25,4. Het aantal leerlingen op de scholen vooi voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs steeg van 1588.627 in 1959 tot 170.253 in 1960. Er werden bij het begin van de cursus 1960/61 36.774 leerlin gen tot leerjaar 1 toegelaten (1959: 37.9C3). 13.862 leerlingen behaalden in 1960 het emdge- tuigschrift (1959: 12.710). Het ge middeld aantal leerlingen per klasse bedroeg 22,6 tegen 22.3 in 1959. WISSELEND BEWOLKT Op de oceaan ligt een omvang rijk hogedrukgebied, dat zich over het continent tot ver in Rusland uitstrekt. Aan de noord- flank trekken randstoringen, die samenhangen met een depressie tussen IJsland en Noorwegen, naar de Britse eilanden en de Noordzee. In onze omgeving heb ben deze storingen echter weinig tc betekenen. Met westelijke winden duurt de aanvoer van iets koelere lucht voort, zodat de middagtempera- turen over het algemeen iets la ger zullen blijven dan donderdag. Het blijft op de meeste plaatsen droog weer. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zonnige perioden Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige westelijke wind. Iets lagere middagtempe ra turen. VRIJDAG 23 JUNI v.m. n.m. Breskens 9.17 9.44 Terneuzen 9.52 10.19 Hansweert 10.32 10.59 Walsoorden 10.42 11.09 ZON MAAN op onder op ondei Juni 23 4.20 21.04 14.57 1 35 24 4.20 21.04 16.08 1.59 25 -0.40 21.04 17.21 2.28 26 4.21 21.04 18.34 aoi 27 4.21 21.04 19.44 3.43

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1