De Geneefse Laos-conferentie Gewonden «Sirius«-ramp in Nederland Koningin Juliana bezocht Kankerinstituut te Amsterdam hêTweer weerbericht Belgisehe staatsschuld meer dan 400 miljard frank WOENSDAG 21 JUNI 1961" 17e Jaargang Nr 5322 DE CONFERENTIE VAN LAOTISCHE PRINSEN De conferentie van Laotische prinsen geschorst DE STRIJD IN LAOS Radio de Koek GROOT-BRITT ANNIE EN DE E. E. G. DE FRANS-ALGERIJNSE BESPREKINGEN Fransen schieten op Mohammedaanse betogers President Kennedy niet naar Hawaii DE BOERENACTIE IN FRANKRIJK ZON- en MAANSTANDEN WESTEN VERWERPT PLAN-MANSFIELD Frankerine by abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5357 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 'Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand f2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 et DE VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,2o. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Averell Hamman, de leider der Amerikaanse afvaardiging naar het overleg te Genève over de toekomst van Laos, heeft gis teren tien ontwerpartikelen in gediend betreffende de taak van een internationale commissie die erop zou moeten toezien dat de neutraliteit van Laos gewaar borgd wordt. Harriman verklaarde dat in zijn ontwerpartikelen ook reke ning wordt gehouden met het sluiten door de Laotiaanse par tijen van een overeenkomst tot staken van het vuren. De Amerikaanse artikelen be vatten op bepaalde punzen wij zigingen van de bepalingen der Geneefse conferentie van 1954 inzake Laos. Voor hij zijn artikelen voorlas zei Harriman dat de Ver. Staten het vaste voornemen hebben hun militaire raadgevers uit Laos te rug te trekken. Dit dient echter te geschieden onder toezicht van de internationale controlecom missie en het moet gepaard gaan met de terugtrekking van alle andere buitenlandse militairen in Laos, met uitzondering van hen, die zich daar overeenkom stig de bepalingen van de over eenkomst van 1954 mogen be vinden. De plaatsvervangers van de drie Laotische prinsen hebben op de tweede dag van hun be sprekingen geen overeenstem ming kunnen bereiken over een aantal nog openstaande punten. Een nieuwe bespreking tussen de drie prinsen zelf, moest gis teren worden afgelast in ver band met een lichte koorts van de neutralistische ex-premier SoevanriS Phoema. Een woordvoerder van prins Boen Oem, de premier van de rechtse regering van Laos, deel de mede dat de volgende bijeen komst tussen hem, Soevanna Phoema en de leider van de Pathet Lao, prins Soephanna- voeng, voorlopig is vastgesteld op hedenochtend half tien. Zij zullen dan de samenstelling van een coalitieregering bespreken. De woordvoerder zei, dat de plaatsvervangers een grote mate van eenstemmigheid hadden be reikt over de taken van een coalitieregering, doch dat op andere belangrijke punten nog geen overeenstemming bestond. Gisteren werd onder meer ge sproken over de benoeming van een enkele delegatie voor de in ternationale Laos-conferentie in Laos; maatregelen om het be stand in Laos doeltreffend te doen worden; de vrijlating van politieke gevangenen en de voor bereiding van algemene verkie zingen. De woordvoerder deelde niet mede over welke van deze punten overeenstemming was verkregen. De conferentie van de drie Laotische prinsen in Zürich is geschorst wegens ziekte van de neutralistiche leider prins Soe vanna Phoema. Hij heeft een lichte koorts. Volgens betrouwbare, in Vien tiane ontvangen berichten heb ben de regeringstroepen ten noorden van de Vlakte der Krui ken belangrijke stellingen moe ten ontruimen na een felle aan val van Pathet-Lao-troepen, die gesteund werden door Noord- vietnamese troepen. Drie vrijwilligerseenheden van de Meo-stam zijn door infante rie van de Pathet Lao verdreven uit stellingen die zij ongeveer 30 km van de stad Phongsaly be zet hielden. De Pathet Lao werd gesteund door Noordvietnamese troepen. De aanval werd vooraf gegaan door drie dagen van ar tillerie- en mortiervuur. Er werd aan deelgenomen door een strijd macht van 800 man, die zware verliezen zou hebben geleden. Fhongsaly ligt ongeveer 40 km van de Chinese grens. De bij de ramp met de K. L. M. Electra „Sinus" gewon de stewardess mej. Janine Peeters en zeven van de twaalf passagiers die het ongeluk bij Cairo hebben overleefd, zijn gistermiddag kort na vier uur met een Electra-vliegtuig van de Air Ceylon op Schiphol aange komen. Het toestel taxiede na de landing onmiddellijk naar een hangar op dc luchthaven, waar allereerst de Duitsers Heinrich Schuster en Martin Denckmann uit i.ec vliegtuig stapten. Beiden liepen zij met behulp van een dikke wandel stok de vliegtuigtrap af, die daarna plaats maakte voor een vorkheftruck, waarmee de brancards met de zes gewonden h De Belgische minister van Fi nanciën, Dequae, heeft gister middag in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers verklaard, dat de openbare schuld is toegenomen tot een be drag van 410 miljard frank, 28.7 miljard gulden. Dit betekent, dat de verplich tingen, voortvloeiende uit de staatsschuld die per jaar 22 mil jard frank bedragen 1.5 mil jard gulden meer zijn dan wat de overheid in een periode van hoogconjunctuur in totaal op da kapitaalmarkt kan opnemen, zei- de de minister tijdens de behan deling van zijn begroting. Hij schatte dit laatste bedrag op 13 miljard frank (1.25 miljard gul den) per jaar. „Dat is nog niet eens voldoende om de lasten van de vroegere schulden te dekken, zodat geen enkele frank ter be schikking komt voor investe ringsuitgaven en zelfs vijf mil jard frank van de staatsinkom sten moeten worden aangewend om deze laten te dekken". Minister Dequae betoogde, dat een onmiddellijke sanering van ne overheidsfinanciën noodzakelijk is en dat het be grotingstekort reeds dit jaar met negen miljard frank moet worden bekort en dat elk jaar enkele miljarden franks moe ten worden bezuinigd om de lasten binnen aanvaardba i i grenzen terug te brengen. Als verdere middelen noemde hij daartoe het voeren van een dynamische economische poli tiek" en een doelmatige be strijding van de belastingont duiking. De minister verklaarde voorts, dat de Belgische sehatkistmoei- lijkheden nog worden vergroot door hel oplopen van de vlot tende buitenlandse schuld, tot een be dreg van meer dan 31 mil jard Belgische frank, 2.17 mil jard gulden. Tien miljard frank daarvan zal vóór het einde van het jaar worden geconsolideerd. De eerste stap is reeds in Neder land genomen en soortgelijke operaties worden in de Verenig de Staten, West-Duitsland en Zwitserland overwogen. De Belgische minister van Financiën besloot zijn verklaring met een optimistische medede ling. Hij wees op het „opvallen de herstel" van de Belgische frank op de vrije deviezenmarkt van de laatste maand. Zo is de dollar gedaald van 52 frank tot 50.12 frank, ongeveer de koers van vóór de stakingsmoeilijk heden in België van enkele maan den geleden. Noordstraat 102 Telefoon 31IS Terneuzen Drie Britse kabinet-ministers, Duncan Sandys van Gemene bestbetrekkingen. Peter Thor- neycroft van Lucntvaart en John Hare van Arbeid, gaan volgen de week met leiders van het ge menebest praten over de uitwer king op de gemenebestlanden van een eventuele verbinding tussen Groot-Brittannië en de Europese gemeenschappelijke markt, aldus is van gezagheb bende zijde meegedeeld. Sandys vertrekt donderdag 29 juni per vliegtuig naar Nieuw- Zeeland. Australië en Canada. Zijn reisprogramma en dat van de andere twee ministers zal nog nader in bijzonderheden be kend gemaakt worden. Thornycroft gaat naar de Aziatische groep van gemene bestlanden: India, Pakistan, Ma- lakka en Ceylon. Hare zal de Afrikaanse gemenebestlanden bezoeken: Sierra Leone, Ghana, Nigeria en de federatie van Rho- desië-Nyassaland. Men verwacht dat de minis ters tot drie weken weg zullen blijven. uit het vliegtuig werden geladen. Op deze brancards lagen ste wardess Peeters, de Neaerian- ders Chr. Fitsch, R. Binkhorst, de Engelsman E. Williams en de Duitse mevrouw Prokopec met haar dochtertje. Voorzichtig werden zij in üe gereedstaande ziekenauto's gedragen, die hen naar het Wilhelminagasthuis in Amsterdam brachten. De „Electra", een toestel dat door de K. L. M. aan de Air Cey lon is uitgeleend, maakte voor het vervoer van de overlevenden van de ramp een speciale non stop vlucht. Het vliegtuig was ook speciaal ingericht voor het vervoer van de gewonden. Toen het bij de hangar met een lich te scnok tot stilstand kwam, waren de meeste gordijntjes uichtgeschoven. Alleen het vier jarige dochtertje van mevr. ProKopec keek vol belangstelling naar ae vele autoriteiten en zie kenbroeders die bij üe hangar aanwezig waren. Het gezichtje van het meisje vertoonde aan een kant nog sporen van een grote orandwond. Binnen een half uur waren alle brancards in de ziekenauto's overgebracht. De heer Fitsch, wiens vrouw met rood behuilde ogen uit het toestel stapte, had een diepe vleeswond boven het rechter oog en zijn handen toonden nog duidelijke sporen van het ongeluk. Ondanks een gescheurde bovenlip kon de heer Fitsch toch nog flauwtjes glimlacnen tegen zijn zwager, die onder aan de trap op hem stond te wachten. De 25-jarige mejuffrouw Peeters die als laatste uit het vliegtuig werd ge dragen, glimlachte eveneens tegen ae arts die zich over haar heen boog. Haar donkere haren staken fel af tegen het wit van het laken en gezicht. Haar rechterbeen zat in verband en haar linkerbeen was gespalkt. Twee familieleden van mejuf frouw Peeters begaven zich met haar naar het ziekenhuis. Vele andere familieleden van de ge wonden wachtten hun verwan ten op In het Amsterdamse Wil- nelminagasthuis. De Duitsers Denckmann en Schuster vertelden dat de ver zorging in het ziekenhuis in Cairo uitermate goed is ge weest. Gisterochtend hadden zij afscheid genomen van alle dok toren en van de gewonden die in de Egyptische hoofdstad moes ten achterblijven, onder wie de drie overlevende bemanningsle den. Op verzoek van de even eens gisteren teruggekeerde K. L- M.-arts dr. K. Vaandrager, zullen de beide Duitsers nog enige dagen voor medische con trole in Amsterdam blijven alvo rens zij naar 'run woonplaatsen Rheidt en Muhldorf terugreizen. De gewonde passagiers, die nog in Cairo zijn, zullen van daar direct naar hun woonplaat sen teruggebracht worden. Ge zagvoerder K. J. Reynolds, boordwerktuigkundige J. Voogt en navigator J. C. de Gooyer liggen eveneens nog in het zie kenhuis „Dar el Shifa" en zul len daar mede in verband met het onderzoek nog enige tijd blijven. Over de toestand van gezagvoerder Reynolds vertelde de heer Denckmann: „Hij zit rechtop in zijn bed en denkt voortdurend aan het gebeurde. Hij kan gelukkig weer goed spreken en is maandag door de commissie gehoord." Ook de toestand van de beide andere bemanningsleden gaat goed vooruit. Koninklijk gezin terug van vakantie H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zijn gistermiddag te 13.25 uur op Soesterberg geland na een kort verblijf in hun villa in Italië. H. K. H. Prinses Mar griet, die als afsluiting van haar gymnasiale opleiding met de conrectrix van haar school en haar klasgenote een tiendaags bezoek aan Rome bracht, keer de met haar ouders terug. Prins Bernhard doopte zijn jacht Dinsdagmiddag om tien vóór vijf heeft Z.K.H. Prins Bernhard op de scheepswerf van de N.V. Nicolaas Witsen en Vis 't motor jacht, dat hem ter gelegenheid van zijn vijftigste verjaardag door het Nederlandse bedrijfs leven zal worden aangeboden, gedoopt en te water gelaten. De door de Prins zelf gekozen naam van het jacht luidt: „Budi". Dit is de naam van een jonge Afri kaanse olifant zonder slagtan den. Dit dier wordt door de be woners van Tanganyika, waai de Frins een jachtgebied heeft, beschouwd als een geluksdier. De „voorlopige Algerijnse re gering" is maandag en dinsdag in vergadering bijeen geweest ter bespreking van de situatie, ontstaan na het opschorten van de besprekingen met Frankrijk in Evian. In een na afloop van deze bij eenkomst uitgegeven communi qué spreekt de voorlopige rege ring de hoop uit, dat de Frans- Algerijnse vredesonderhandelin gen binnen ae door Frankrijk genoemde tijdslimiet worden nervat. Bij het schorsen van de be sprekingen stelde Frankrijk een periode van „overdenking" voor van tien tot vijftien dagen. Elf Mohammedanen zijn ge dood en 23 gewond doordat Fran se veiligheidsstrtjiikrachten te Djidjelü en Taher, in het oosten van Algerië, het vuur openden op Mohammelaanse betogers. Koningin Juliana heeft gister middag een bezoek gebracht aan het Nederlands Kankerinstituut, dat gevestigd is in het Antoni van Leeuwenhoek-huis te Am sterdam. De vorstin die werd ontvangen door burgemeester mr. G. van Plall en de voorzitter der vereniging „Het Nederlands Kankerinstituut", prof. dr. L. B. W. Jongkees, begaf zich eerst naar de collegezaal, waar prof. dr. O. F. E. Mühlbock, bijzonder hoogleraar in de experimentele oncologie aan de universiteit van Amsterdam, een algemene inleiding gaf over doelstelling van en het werk in het instituut. Hij zeide dat dc ervaring van de laatste tijd duidelijk heeft ge maakt dat het nuttig is een kan kerinstituut te bezitten en schetste vervolgens de opbouw van het instituut, dat bestaat uit een kliniek en een laborato rium. De chirurgische behande ling en de stralen-therapie zijn de twee pilaren waarop de be strijding van de ziekte voorna melijk rust en in vele gevallen, aldus de hoogleraar, zijn deze -.- x-v.-^v 'V HERTOG EN HERTOGIN VAN KENT NAAR MAJORCA De hertog en de hertogin van Kent, de vroegere miss Katherine Worsley, die kortgeleden zijn ge trouwd in de Munster van York, zijn van het vliegveld van Aber deen per vliegtuig vertrokken naar Majorca, waar zij het twee de gedeelte van hun wittebroods weken zullen doorbrengen. De foto toont het jonge paar op het punt aan boord van het vliegtuig te gaan. Het Witte Huis te Washing ton heeft maandag meegedeeld dat president Kennedy niet naar Hawaii zal gaan om daar op 27 juni een bijeenkomst van Ame rikaanse gouverneurs bij te wo nen. De woordvoerder van het Wit te Huis, Salinger, zei dat Ken nedy op dat tijdstip deze reis niet kan ondernemen. De rug klachten van de president heb ben een rol gespeeld bij de tot standkoming van dit besluit maar reeds vóórdat de president last van zijn rug kreeg, was reeds overwogen niet te gaan, aldus Salinger. De Franse premier Debré heeft din: gochtend besprekingen ge- vccru met Joseph Courau, de vooizitter van de Franse natio nale federatie van boerenvereni- gingen, over de landbouwcrisis met name in Bretagne. Een duizendtal boeren met 250 tractors hield gisteren een para de door de stad Rostrenen, waar al eerder betogingen tegen de regeringspolitiek zijn gehouden. In het departement Cotes-du- Nord blokkeerden de boeren we gen tussen Rennes en Saint Brieux en tussen Ploermel en Dinard. Zij wilden een protest mars naar Caulnes houden. In Nimes, in het zuiden, zijn leiders van genoemde federatie in het departement Gard bijeen geweest en deelden mee besloten te hebben onverwijld tot recht streekse actie over te gaan. Zij wilden een „alarmtoestand'' af kondigen in het departement en waren van plan alle boeren daar te mobiliseren, waartoe zij on voorwaardelijke en doeltreffen de hulp van de boerenleiders in het gebied vroegen. Er werd een comité van actie voor dit doel gevormd. De actie heeft nu al twee we ken geduurd. behandelingen afdoende. De er varing heeft geleerd, dat de vooruitgang op het gebied van kanker is gekoppeld aan de vooruitgang in andere takken van de medische en biologische wetenschappen. Nieuwe feiten en nieuwe methodes op andere gebieden kunnen van onschat bare waarde voor de kanker onderzoeker zijn, aldus prof. Mühlbock. Hij besloot met „Kankeronderzoek en bestrij ding zijn rijk aan bittere teleur stellingen, maar wij hebben al len het volste vertrouwen, dat als wij nauw samenwerken het raadsel üat kanker heet tot op lossing kan worden gebracht." De vorstin maakte daarna een rondgang door de verschillende afdelingen, waarbij zij ook een bezoek bracht aan de patiënten. Op de afdeling radiologie hield de chirurg dr. E. A. van Siocten ec -nleiding waarin hij de moeilijkheden bij de bestrij ding van kanker schetste. De kennis over deze ziekte en het beheersen daarvan is te groot geworden voor één man en zo is er een groepje artsen ontstaan, aldus dr. Van Slooten. Een art sengemeenschap waar de ver pleegsters zich in hebben ge voegd. Dit ziekenhuis onder scheidt zich van andere zieken huizen, zo zeide dr. Van Slooten, door ae grote band, die ontstaat tussen patiënten en staf en tus sen de patiënten onderling als gevolg van de aard van de ziek te en het feit dat vele patiënten terug moeten komen omdat de behandeling nog moet worden voortgezet. De rondgang werd besloten met een bezoek aan de afdeling waar het kostbare tele-cobalt- apparaat staat opgesteld. (Het grootste ter wereld) dat op 13 juni j.l. door het bestuur van liet Koningin Wilhelmina fonds voor de kankerbestrijding aan het instituut werd overgedra gen. Het is ontwikkeld door een Leidse firma in nauwe samen werking met het hoofd van de radiologische afdeling van het instituut, dokter H. Lokkerbol, die aan de vorstin een toelich ting gaf tijdens de demonstratie met het apparaat. Daarmede kan met ongeëvenaarde nauw keurigheid de stralenbundel uit de cylinder met radio-actief co- balt vanuit verschillende stan den op het centrum van het te bestralen gezwel worden gericht. Doordat het apparaat, dat op een grote ring is gemonteerd, kan draaien wordt bereikt dat de omgevende gezonde weefsels telkens slechts even bestraald worden en zo min mogelijk be schadigd. Met behulp van een röntgenapparaat, waarvan het dooriicnungsscherm is gekop peld aan de televisiecamera kan voortdurend worden gecontro leerd of het gezwel in het cen trum van de stralenbundel ligt. En via een tweede tv-camera kan de patiënt zelf constant geob serveerd worden. Tot de vele veiligheidsmaatregelen behoort o-a. een akoestische schakelaar. Als even een schreeuw wordt ge geven wordt via een microfoon overgebracht op de schakelaar en stopt het apparaat terstond. Burgemeester Van Hall beproef de dit even. De vorstin, die met grote belangstelling deze de monstratie volgde begaf zich na afloop daarvan naar de conver satiekamer waar nog een nabe schouwing werd gehouden. ZON MAAN Het Koningin Wil helmina Fonds voor de kankerbestrijding heeft kort geleden aan 't Nederlandscli Kanker Instituut een zeer kostbaar, uiterst gepei Cectioneerd tele-kobaltapparaaf overgedragen, dat tot stand is gekomen uit bijdragen van de ge hele Nederlandse be volking. Door de ring, waarop de stra- ler is bevestigd, te doen wentelen, kan met zeer groie nauw keurigheid en onder voortdurende obser vatie van de onder behandeling zijnde patiënt op het tele visiescherm, een in wendige tumor wor den bestraald, terwijl daarbij het overige weefsel zo min mo gelijk schade wordt toegebracht. Het apparaat is opgesteld in een speciaal daarvoor gebouwde af deling van het Antoni van Leeu wenhoek-Huis in Amsterdam. Tijdens haar bezoek aan dit in stituut heeft H. M. de Koningin het apparaat met grote belang stelling- bezichtigd. Vertegenwoordigers van de V. S-, Groot-Brittannië, Frank rijk en West-Duitsland, die te Washington overleg hebben ge pleegd, hebben naar maandag avond van gewoonlijk betrouw bare zijde werd vernomen, ook aandacht geschonken aan het plan van de Amerikaanse sena tor Mansfield om Oost- en West- Berlijn tezamen onder interna tionaal gezag te plaatsen. Vernomen wordt dat de Wes terse vertegenwoordigers dit plan van da hand hebben ge wezen. De Westerse diplomaten, die hun overleg thans hebben be ëindigd, hebben beraadslaagd over het antwoord dat de V. S. zullen geven op het memoran dum over Duitsland en Berlijn, dat dc Russische premier Chroesjtsjef president Kennedy tijdens hun overleg te Wenen heeft overhandigd. Chroesjtsjef heeft hierin aangedrongen op het sluiten van een Duits vre desverdrag. Verder zou West- Berlijn een „vrijstad" moeten worden, hetgeen het einde zou betekenen van de rechten, die de Westelijke mogendheden thans aldaar bezitten. Senator Mansfield had voor gesteld Oost- en West-Berlijn onder internationaal gezag te plaatsen. In Eerlijn zou een in ternationale troepenmacht moe ten komen. De status van Ber lijn zou moeten worden gewaar borgd door de NAVO en de le den van de Warschause ver dragsorganisatie. Een Westduitse regerings woordvoerder heeft, kort na het bekend worden van het plan- Mansfield, verklaard dat de Westduitse regering hier afwij zend tegenover staat. OPKLARINGEN Het K. N. M. I. deelt mede: Boven ons land bevindt zich een uitloper van een hogedruk- gebied, dat zich tot ver voorbij de Azoren op de Oceaan uit strekt. Langs de noordelijke flank trekken kleine storingen snel naar het oosten. Een van deze storingen zal aanvankelijk in ons land veel bewolking ver oorzaken, maar regen van enige betekenis wordt niet verwacht. In de loop van de dag zullen opklaringen weer de overhand krijgen. Het laat zich aanzien, dat de toestand met overwegend westelijke winden enkele dagen zal voortduren, zodat de tempe raturen iets beneden normaal blijven voor de tijd van het jaar. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Koel Aanvankelijk nog vrij veel be wolking, later weer enkele opkla ringen. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit westelijke richtingen. Koel voor de tijd van het jaar. Juni op onder op ondei WOENSDAG 21 JUNI 21 4.19 21.04 12.42 0.50 v.m. n.m. 22 4.20 21.04 13.48 1.12 Breskens 7-14 7.30 23 4.20 21.04 14.57 L35 Terneuzen 7.49 8.05 24 4.20 21.04 16.0S 1.59 Hansweert 8.29 8.45 23 0.40 21.04 17.21 2-2S Walhoorden 8.39 8.55

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1