Moeizaam Laotiaans overleg in Ziirich Het verbod van kernproeven De actie der Bretonse boeren bij W eeroverzicht DINSDAG 20 JUNI 1961 17e Jaargang Nr 5321 Meningsverschillen ernstigen diepgaand DRIE LAOTIAANSE PRINSEN BIJEEN OM TE TRACHTEN EEN COALITIEREGERING TE VORMEN Boen Oem trekt zich uit de politiek terug Twee Amerikaanse studenten onder goederentrein in Amsterdam TSJECHISCHE DIPLOMAAT MOET DE VERENIGDE STATEN VERLATEN Burgemeesters van de Vendée gaan vijf dagen staken Opwindend tafereel aan de grens Zelzate Strategie van De Ruyter ging voor botersmokkelaais niet op DE TOESTAND IN ZUID-VIETNAM BOMAANSLAG IN PARIJS Nederlands monument in Djakarta omgehaald Geen strafvervolging in R. D. M.-zaak ENGELAND EN DE KWESTIE-BERLIJN Vrijheid van Berlijn hangt af van de rechten van de grote mogendheden HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT ARABISCH ULTIMATUM TOT DE LANDEN VAN DE E. E. G. ZUID-TIROOL Frankerino bij „Ponrwrrvcot: i'oropioev. Directeur-Hooldredfu-teui van de Sanrie Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratieadres". Smidswal Telefoon '2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6.— pet maand f2.— per week 48 ct. kwartaal; per Losse nrs 9 et. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuaen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Kubriek Kleine Advertenties géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 aur. i Prins Norodom Sihanoek (r.) van Cambodja en prins Soevan- na Plioema van Laos brachten in een hotel in Ziirich een toost uit op de Laos-conferentie. De «lrie Laotiaanse prinsen de rechtse prins Boen Oem, de link se prins Soephannavoeng en de neotralistisc he prins Soevanna Ptioema die in Ziirich bijeen zijn, hebben maandag een „prin cipieel akkoord" gesloten over de binnen- en buitenlandse politiek, die een toekomstige Laotiaanse „regering van nationale eenheid" moet voeren. Er zijn echter nog enkele kwes ties die nader besproken moeten worden. De minister van Defen sie van de rechtse regering, gene raal Phoemi, gat latei' een uiteen zetting van het besprokene. Hij zei dat men overeengekomen was om een binnenlandse politiek te voeren, die in overeenstemming is met de grondwet. De drie prinsen willen voorts, aai de toe komstige regering de democrati sche vrijheden bescnermt en ver zekert, dat zij de principes van de vreedzame coëxistentie erken! en in praktijk brengt en diploma tieke betrekkingen met aile lan den en speciaal met de buurlan den van Laos aanknoopt en ont wikkelt en dat zij akkoord gaat met rechtstreekse en onvoor waardelijke hulp van alle lan den, die Laos willen helpen om zijn economie gezond te maken. Over de volgende punten was men het echter nog niet eens ge worden 1. Prins Boen Oem en de zij nen willen vastleggen dat Laos een politiek van vieüe en neutra liteit zal voeren, omschreven dooi' de veertienlandenconferen- tie in Genève. De beide andere prinsen willen hieraan toevoe gen, dat een dergelijke politiek ,n overeenstemming moet zijn met de in 1954 gesloten Geneefsé overeenkomst over Laos. 2. De delegatie-Boen Oem wil dat de toekomstige regering de bestandsovereenkomst naleeft en werkt voor het herstel van de vrede in Laos. De beide andere delegaties willen dit ook, maar vinden het niet voldoenae. De nieuwe regering moet volgens hen eer. bestuursorgaan in .het leven roepen in de gebieden, die door de strijdkrachten van de drie groeperingen zijn bezet. Dit orgaan zal dan tot taak krijgen een geleidelijke fusie van de drie strijdkrachten tot stand te brengen. 3. Eoen Oem en de zijnen wil len dat de nieuwe regering geen enkel militair bondgenootschap sluit en niet zal toestaan dat er buitenlandse bases op Laotiaans gebied gevestigd worden. De bei de andere delegaties willen hier onder meer aan toevoegen, dat het „nieuwe Laos" afziet van de bescherming van de ZOAVO t de Zuidoost-Aziatische Verdragsor ganisatie). Een woordvoerder van de dele gatie-Boen Oem noemde de me ningsverschillen „ernstig" en „diepgaand". Hij was niet opti mistisch wat bet resultaat van het overleg betreft. De prinsen zullen heden weer vergaderen. In een hotel bij Ziirich zijn maandagochtend drie Laotiaanse prinsen bijeengekomen om te trachten een coalitiei-egering te vormen. Het zijn boen-JUem, pie- mier van de tegenwoordige recht se regering; Soevanna Phoema, de neutralistische leider, en Soe- phanoevong, hoofd van de eom- munistischgezinde Pathet Lao. De conferentie zal drie dagen duren. Prins Boen Oem, de rechtse premier van Laos. wil zich uit de politiek terugtrekken en zal zelf niet deelnemen aan een eventuele coalitieregering in Laos. Dit is in Zurich meegedeeld door prins Soevanna Phoema, de neutralis- lische leider. Een woordvoerder van Boen Oems delegatie heeft later de mededeling van Soevanna Phoe ma „een persoonlijke mening" genoemd. Boen Oem heeft nooit te kennen gegeven dat hij zich uit de politiek wil terugtrekken, aldus de woordvoerder. De drie-mcgendhedenbespi e- kingen in Genève om te komen tot een verbod op het houden van kernproeven zijn maandag voortgezet. De Britse afgevaardigde sir Michael Wright verklaarde in de vergadering, dat de schaduw van het weglopen door de communis tische landen uit de ontwape ningsconferentie op 27 juni vorig jaar, dreigend boven de bespre kingen over een verbod tot kern proeven hangt. Hij merkte op, dat de houding der Sowjet-Unie een groot vraagteken vormt wat betreft de vooruitzichten voor enige wezenlijke vooruitgang op Gisteren omstreeks het mid daguur zijn op de Cruquiusweg in Amsterdam twee Amerikaanse studenten door een passerende trein gegrepen. Eén hunner kwam onder de wagon terecht en werd 35 meter meegesleurd. Zijn collega werd door de trein opzij geduwd en klaagde over pijn in de borst. Hij werd snel in een inmiddels gearriveerde am bulancewagen naar het zieken huis op het Weesperplein ver voerd. De machinist van de locomotief werd in zijn uitzicht belemmerd door een wagon die zich voor de locomotief bevond. De chauffeur van een passerende vrachtwagen maakte hem attent op het feit dat er een man onder zijn wielen bekneld was geraakt. De ma chinist stopte en na het zien van de beknelde man vluchtte hij hevig geschokt naar een keetje dat 100 meter verderop stond. De vrachtwagenchauffeur, de heer S. Meter uit Leeuwarden, trachtte onmiddellijk het slacht offer te bevrijden, hetgeen niec lukte doordat een remstang van de locomotief hem het werk be lette. Pas nadat men de rem stang gedemonteerd had kon de man worden bevrijd. Nader vernemen wij van de po litie dat de slachtoffers zijn de 19-jarige G. A. D. en de even eens 19-jarige P. J. T. Zij. waren zondag j.l. per boot in Rotterdam aangekomen en naar de politie uit de op hen gevonden papieren meent te kunnen opmaken op doorreis naar Duitsland. Laatstgenoemde, P. J. T., is naar het ziekenhuis overgebracht met een verbrijzeld bovenbeen, een meervoudige armbreuk en i oen opengescheurd onderlichaam. Voor zijn leven wordt ernstig ge- i vreesd. De toestand van G, A. D. baart geen directe zorg. Naar aanleiding van bij haar afgelegde verklaringen van oog getuigen, deelde de politie gister avond het volgende mede over de toedracht van het ongeval. De trein kwam de beide Ame rikanen tegemoet rijden. G. A. Ducker uit San Francisco liep midden op de rails, werd gegre pen door de goederenwagen, kwam te vallen en zonder dat de trein hem raakte reed deze over hem heen. Hij wist zich, nadat de trein over hem heen was ge denderd, op de rijbaan te rollen. Taheny, die naast hem op de spoorbaan liep, kwam ook te val len. Vermoedelijk in paniek ge raakt heeft hij, liggend onder de wagon, getracht weg te komen, hetgeen hem noodlottig werd. Hij kwam onder het voorste stel wie len van de locomotief. Hoe net mogelijk is dat de studenten de trein niet hebben horen of zien aankomen, is de politie een raad sel. Taheny bevindt zich nog steeds in zorgwekkende toestand in het Weesperpleinziekenhuis. Ducker kon, nadat zijn arm was verbon den, naar het Amerikaanse con sulaat vervoerd worden. 0 Ex-generaal Nicot is wegens medeplichtigheid aan de militaire revolte in Algiers veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. het uitgestrekter gebied van een algemene ontwapening. Hij vroeg de Russische afgevaardig de om een duidelijk en eerlijk antwoord op de vraag of hij be reid was de onderhandelingen over een verdrag tot het verbie den van kernproeven voort te zetten. In Engeland wil men nog steeds niet geloven dat de Sow jet-Unie bereid zou zijn alle ar beid van deze conferentie op de vuilnisbelt te gooien. De Amerikaanse afgevaardigde Dean zei, dat het grootste deel der wereld wel moet aannemen, en inderdaad ook aanneemt, dat de Sowjet-Unie geen verbod van kernwapenproeven wenst, doch dit niet wil toegeven. De Russische gedelegeerde sprak maandag niet. De besprekingen worden vrij dag a.s. voortgezet. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft maandag meegedeeld, dat de ver tegenwoordiging van Tsjecho- Slowakije bij de V. N. de Ameri kaanse regering heeft meege deeld dat Niroslaf Nacvalac, lid van deze delegatie, de Verenigde Staten zo spoedig mogelijk zal verlaten. Het ministerie had de Tsjecho- Slowaakse afvaardiging meege deeld dat een verder verblijf van Nacvalac in de V. S. ongewenst was, daar hij zich aan spionage had schuldig gemaakt. „Reuter" meldt uit Praag, dat Tsjecho-Slowakije, volgens een bericht van het Tsjecho-Slowaak- se persbureau „Ceteka", een „sa mengeflanste bewering" van de V. S., volgens welke een lid der Tsjecho-Slowaakse delegatie bij de V. N. in Amerika had gespio neerd, in een nota heeft verwor pen. Volgens de nota hebben agenten van de Amerikaanse ge heime dienst gepoogd Nacvalac over te halen om voor hen te gaan werken. In de Tsjecho-Slowaakse nota wordt ook verklaard dat „het in cident opnieuw de noodzaak heeft aangetoond van het over brengen van het thans te New York gevestigde hoofdkwartier der V. N. naar een plaats, waai de vertegenwoordigers van alle V. N.-leden in staat zullen zijn hun werkzaamheden normaal te verrichten" RIJKSBEMIDDELAARS NEMEN NOG GEEN BESLISSING OVER METAALIONEN Het college van Rijksbemidde laars heeft zich gisteren uit voerig beraden over de loon- voorstellen van de metaal industrie. Het college zal nog geen beslissing nemen over deze voorstellen, voordat het gesprek tussen de Stichting van de Arbeid en de regering over de huurcompensatie ach ter de rug is. Dit heeft een vertegenwoor diger van de Rijksbemiddelaars gistermiddag telefonisch mede gedeeld aan de waarnemend voorzitter van de Nederlandse Katholieke Metaalbewerkers- bond „St. Eloy", de heer P. Brussel. „St. Eloy" is gisteren in Utrecht begonnen aan zijn 3-jaarlijkse bondsvergadering, die twee dagen zal duren. De burgemeesters van de Ven dée hebben maandag medege deeld dat zij, vanaf donderdag a.s. gedurende vijf dagen in sta king zullen gaan om zodoende blijk te geven van hun medeleven met de verzetsactie der Bretonse boeren. Zij zullen gedurende deze periode geen huwelijken voltrek ken en in het algemeen geen do cumenten tekenen. De „revolutie" der Bretons» boeren, die protesteren tegen da dalende aardappelprijzen en de regeringslandbouwpolitiek, heelt De vaatjes boter, die De Ruy ter eeuwen geleden deed uitsme ren op het dek van zijn schepen om aan zijn belagers te ontkomen heeft het afgelopen weekeinde botersmokkelaars aan de Neder lands-Belgische grens blijkbaar wel geïnspireerd, maar niet kun nen beletten, dat zij de slag tegen de douaniers gedeeltelijk hebben verloren. Na een betrekkelijk rustige pe riode heeft zich in de nacht van zaterdag op zondag opnieuw een opwindend tafereel afge speeld aan de grens nabij Zel zate. De met zeer snelle auto's uitgeruste Belgische douane merkte hier een Amerikaanse personenwagen op, die de aan dacht trok van de grensbe wakers. Aan een bevel tot stoo- pen werd geen gevolg gegeven en onmiddellijk werd een ach tervolging ingezet. De smok kelaars maakten aanvankelijk gebruik van het klassieke wa pen, de kraaiepoten, die tot op de motorkap van de achter volgers belandden en beide koplampen vernielden. De ach tervolging werd echter voort gezet en in het nachtelijk duis ter klonken de schoten, gericht Volgens gezaghebbende mili taire kringen in Saigon hebben benden goed georganiseerde communistische guerilla's en agenten het bestuur in het ge bied van Due Hoa, in de Zuid- vietnamese provincie Long An, volkomen ontwricht. Het betrok ken gebied vormt de voornaam ste verbinding tussen de ooste lijke en westelijke provincies van het land en ligt ongeveer 30 km ten noorden van Saigon. Het optreden der communistische guerilla's is zó fel, dat de dorps bewoners het plaatselijk bestuur niet meer durven gehoorzamen. In het district Tri Ton, in de provincie An Giang, 250 km ten westen van Saigon, hebben de guerilla's vier aanvallen uitge voerd. Volgens genoemde mili taire kringen zouden zij daarbij 41 doden en 15 gewonden heb ben verloren. Aan de zijde der regeringstroepen vielen vijf do den en zeven ernstig gewonden, terwijl ook zeven burgers om kwamen. In het Parijse kantoor van het Tunesische weekblad „Afrique A-Ction" aan de Rue de Faubourg Saint-Honoré, is gistermiddag een bom ontploft. Drie perso nen werden ernstig gewond. Na de ontploffing brak brand in het gebouw uit. Volgens de politie was de bom neergelegd op een mat voor de deur van het kantoor van het weekblad op de vierde verdie ping. Zaterdag was de Rue de Fau bourg Saint-Honoré eveneens het toneel van een bomaanslag, waarbij vijf voorbijgangers ge wond werden. Nader blijkt, dat zes personen gewond werden, onder wie een vrouw, die zware verwondingen bekwam. De uitgebroken brand werd na een half uur geblust. op de banden van de vluchte lingen. Bij de Belgische plaats Laarne bereikte de strijd een hoogte punt. Twee banden van da smokkelaarsauto hadden het begeven, hetgeen het sein was tot de laatste verdedigings zich maandag in zuidelijke rich ting uitgebreid. Tweeduizend boeren, van wie er velen met hooivorken waren gewapend, be letten ambtenaren van de te La Roche-sur-Yon gevestigde zetel van het bestuur van het depar tement van de Vendée het ge bouw huner werkzaamheden te betreden. Duizend boeren versperden maandag nog meer wegen en toegangswegen tot spoorwegen in Bretagne, dit ondanks de zaterdag j.l. door de Franse re gering gedane bekendmaking in zake maatregelen tot steunver lening aan de Bretonse boeren, waarbij werd gedacht aan het in stellen van een nieuwe streek- markt, tegemoetkoming bij het vervoer en aankoop door de re gering van overtollige landbouw- produkten. In de omgeving van het onge veer twintig kilometer ten oos ten van Rennes gelegen Chateau- bourg trokken maandag Bretonse boeren met ongeveer vierhonderd tractors naar deze plaats op, om te pogen aldaar wegversperrin gen op te richten. Zij stuitten echter op door de politie opge worpen wegversperringen. Slechts veertig tractors wis ten in Chateaubourg zelf door te dringen. In Bretagne zijn maandagmor tactiekhonderden pakken j gen de betogingen van ontevre- boter werden op de weg ge-|den boeren voortgezet. Zij heo- gooid om de douaniers te doen ben zich zelfs tot de Vendée uit slippen. De achtervolgers wer den hierdoor wel gehandicapt, maar zij gaven niet op. Dc kreupele wagen van de smok kelaars belandde in een sloot, maar de daders hadden vol doende tijd gewonnen om zich uit de voeten te maken. On danks op de weg verspilde boter troffen de douane-amb tenaren nog 900 kilo Neder landse zuivel in de auto aan. Op last van de Indonesische regering is in Djakarta op cere moniële wijze een bronzen ge denkteken van 900 kilo dat her innerde aan de strijd van de Ne derlanders in Atjeh op Noord- Sumatra, omvergehaald. Hon derden vrijwilligers uit leger en bevolking hielpen mee om het monument, een triomferende vrouwenfiguur om te halen. Het gedenkteken maakte deel uit van een nu verwoeste Neder landse vesting in het centrum van Djakarta. Op deze plaats zal een nationale moskee worden gebouwd. De officier van justitie bij de ïechtbank in Rotterdam zal geen strafvervolging instellen naar aanleiding van het ongeval bij de Rotterdamse Droogdok Mij. op 5 april j.l. Gebleken is dat het drama aan boord van de Libe riaanse tanker „Mathieson", dat aan zeven persopen het leven heeft gekost, niet te wijten is aan grove schuld van één der mon teurs, die aan de koolzuurinstal- laties werkzaam waren. De of ficier is tot deze conclusie geko men na een uitgebreide voor lichting door deskundigen. gebreid. In La Roche sur Yon hebben een duizendtal boeren de prefec tuur omsingeld en weigeren her personeel toegang tot de kan toren. In Morbihan hebben 600 be togers zich op het stadhuisplein verzameld. De weg van Guer naar Redon is door tractors ge blokkeerd. De Britse minister voor Euro pese Zaken, Edward Heath, heeft maandag in het Lagerhuis ver klaard, dat Engeland niet zo a kunnen berusten in enigerlei eenzijdige oplossing van de kwestie-Berlijn. De grote mo gendheden hebben hun rechten in Berlijn en daarvan hangt de vrijheid van de West-Berlijners af, aldus minister Heatn in ant woord op gestelde vragen Indien er in de situatie in Ber lijn enige verandering zou komen zou dat moeten geschieden bij een overeenkomst tussen aile vier de landen, die de bestaande overeenkomst hebben getekend. Minister Heath zei verder, dat de Westelijke landen alle moge lijke moeilijkheden, die zich in Berlijn zouden kunnen voordoen, hebben overwogen. Zij zouden in hun taak tekortschieten als zij dit niet hadden gedaan. In antwoord op een opmerking van een labour-lid dat er iets verkeerd moet zijn als de poli tiek van Engeland en die van de NAVO wat betreft Berlijn zouden resulteren in het stellen van ulti matums over en weer, antwoord - de de minister dat de Britse re gering en haar bondgenoten geen ultimatums stellen en niet trach ten de bestaande situatie te ver anderen. Foto hoven: In Pont ivy kwam het tot botsingen tussen opstan dige landbouwers en politie. Foto onder: De hoofdweg naar Saint-Briedue werd ter hoogte van Loudeac door de boe ren versperd. DKOOG EN ZONNIG Aan de noordflank van een ho- gedrukgebied, waarvan het cen trum van 1032 mb ten zuidwesten van Ierland gelegen is, stroomt met westelijke tot noordwestelij- DINSDAG 20 JUNI v.m. n.m. Breskens 6.22 6.40 Temeuzen 6.57 7.15 Hansweert 7.37 7.55 Walsoorden 747 8.05 ZON MAAN op onder op ondei Juni 20 4.19 21.03 11.37 0.28 21 4.19 21.04 12.42 0.50 22 4.20 21.04 13.48 1.12 23 4.20 21.04 14.57 135 24 4.20 21.04 16.08 1.59 25 0.40 21.04 17.21 2.28 ke winden koele lucht naar ons land. Deze lucht is stabiel van opbouw, zodat geen buien tot ontwikkeling kunnen komen. Ondanks de zonneschijn komen de temperaturen in het binnen land nauwelijks boven de 20 en aan de kust boven de 17 graden. Het hogedrukgebied beweegt langzaam in de richting van W.- Frankrijk. Een kleine storing trekt met de krachtige bovenwin den snel over de oceaan en ver oorzaakt luchtdrukdalingen in Ierland. Het laat zich met aan zien, dat deze storing vóór heden avond 't weer in ons land zal be- invloeden, zodat het vandaag op nieuw droog en zonnig weer zal zijn met een overwegend matige wind tussen west en noord. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot hedenavond. Zonnige perioden. Droog en overwegend zonnig weer met zwakke tot matige wind tussen west en noord-west. Dezelfde temperaturen als giste ren of iets hogere. Het Egyptische blad „Al Ah- ram" meldt onder een enorme kop op de voorpagina, dat d» Arabische landen gezamenlijk een ultimatum hebben gericht tot de landen van de E. E. G. Het is opgesteld door de Arabische economische raad, die in Damas cus vergadert. Het zegt dat de economische in het Midden-Oosten in gevaar belangen van de E. E. G.-Janden zullen komen als Israël wordt toegelaten tot de E. E. G. Volgens „Al Ahram" wil Is raël door toetreding tot de E. E. G. de kracht ontnemen aan de economische blokkade door de Arabische landen. In Zuid-Tirool zijn in de nacht van zondag op maandag twee jongelieden gedood door mili taire patrouilles, die belast zijn met de bewaking van elektriscne centrales na de aanslagen van de laatste tijd. De jongelieden hadden geen gehoor gegeven aan sommaties om stil te staan.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1