NG a oegens I Spoorwegongeluk in Frankrijk De Sowjet-Unie en Indonesië Oorlogsdocumenten uit de tweede wereldoorlog Vraaggesprek met Franco Komplot tegen regering van Leopoldstad De boerenactie in Bretagne HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN I roter keus 21 doden en 109 gewonden Russische kruisers voor Soekarno? M T> g17 juni 1961 Opel Rekord Volkswagen Vrachtwagen nder chauffeur Pontiac ES horloge neer dan vde zaak! 'KNEUZEN oud, zilver, aan luiis. tter Terneuzen MOTOREN IINES KEN ERHOEDEN Franker:re ril anurinement: Ier-neuzen Diroeteur-Hoofdrertaeteui i van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijst maand f2.— per week pet IS rt. kwartaal; per Losse nrs 9 ct. MAANDAG 19 JUNI 1961 17e Jaargang Nr 5320 Verschijnt dagelijks Uitdeelster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De sneltrein Straatsburg —Parijs is zondag VA km van het station van Vitry le Francois in 'n flauwe bocht ontspoord waarbij, voorzo ver zondagavond om 11 uur bekend was, 21 mensen zijn omgekomen. Er zijn 109 ge wonden. Het ongeluk met de „Sirius". Bij de K. L. M. is bericht bin nengekomen, dat thans alle twin tig slachtoffers van het ongeluk met haar vliegtuig „Sirius" (op maandag 12 juni j.l. bij Cairo) geïdentificeerd zijn. Van de gewonden heeft de maatschappij de volgende bericn- ten ontvangengezagvoerder Reynolds buiten levensgevaar, zal te zijenr tijd in Nederland een operatie aan de bovenkaak on dergaan; K. L. M.-employé C. Fitsch, nog onveranderd ernstig, maar geen direct levensgevaar meer; de heer Binkhorst, uit shock-toestand, nog ernstig, maar geen direct levensgevaar meer. de heer Gooyer, gaat goed vooruit; de heer Voogt nog eni ge verhoging, overigens goed; mej. Peeters heeft een bloed transfusie gehad, toestand goed, geen gevaar; de heer Williams, uit shock-toestand, gaat goed vooruit. Van alle andere gewonden geen bijzonders te melden. De kwestie-Laos. De drie prinselijke leiders van de linkse, rechtse en neutrale stromingen in Laos zijn zondag in Zürich voor de eerste maal bijeengekomen om te proberen een nationale coalitieregering voor Laos tot stand te brengen. De drie politieke leiders kwa men bijeen tijdens een gezamen lijke lunch. Na afloop daarvan werd 'n gemeenschappelijke ver klaring uitgegeven, waarin werd gezegd dat zij zijn overeengeko men gedurende drie dagen be sprekingen te voeren over de „voornaamste grondbeginselen van het Laotische vraagstuk. De besprekingen zullen van daag beginnen. De agenda be staat uit zes punten. De trein was om twaalf uur van Straatsburg vertrokken. Hij reed, toen het ongeluk gebeurde, met normale snelheid, 138 km per uur. Met een vreselijk ge kraak brak de trein in tweeën. De lokomotief eft vier wagens reden door, maar de volgende vier wagens ontspoorden, waar door ook andere rijtuigen uit de rails liepen. Tien rijtuigen stort ten van de spoorbaan tien meter naar beneden. Van de vier wa gens die het eerst ontspoorden, kantelde er één, maar de andere drie bleven dwars op de baan staan. De lokomotief en de vier wa gens die vastgekoppeld bleven, drie tot vier km verder tot stil stand. Nadat de duisternis was inge vallen, werden de reddings- e.i bergingswerkzaamheden voort gezet in het licht van schijnwer pers. KONINGIN EN PRINS NAAR ITALIË. iH. M. de Koningin en Prins Bernhard zijn zaterdagmiddag per vliegtuig van Soesterberg naar Italië vertrokken voor een kort verblijf in hun villa te Porte Ercole. De Koningin en de Prins zul len morgen naar Nederland- terugkeren. Lippmann over Kennedy De bekende Amerikaanse pu blicist Walter Lippman heeft in een gesprek voor de televisie van president Kennedy gezegd dat deze de dingen niet voldoen de aan hst volk uitlegt. De president leest erg snel, begrijpt erg snel en heeft geen geduld om de dingen uit te leggen. Hij is besluitvaardig en doet van zijn beslissingen gaarne mede deling maar hij zou er ook een begrijpelijke verklaring van moe ten geven, aldus Lippmann. MfTrnii li - toonaangevend op gebied van moderne coiffures, uw haar is onze kopzorg de betere toiletartikelen. Nederlandse correspondent in Leopoldstad weer vrij. De Nederlandse journalist S. Rodermond, die dinsdag j.l. in Leopoldstad werd gearresteerd en zaterdag in vrijheid gesteld, is zondagmiddag in zijn hotel in Leopoldstad teruggekeerd. De journalist is zondagmiddag in de telexkamer van het post kantoor van Leopoldstad ge weest. Hij zei tot collega's dat men hem heeft vrijgelaten en dat hij nu bij vrienden woont. Toen men hem vroeg hoe het kwam dat zijn linkeroog was opgezet, antwoordde hij: „Ik ben tegen een deur gelopen." De Sowjet-Unie wilde in 1943 Duitsland na de oorlog „in stuk ken hakken", duizenden militaire nazi-leiders doden, .Japan zwak houden en Frankrijk, als „ver dorven" natie, straffen. Aldus officiële Amerikaanse oorlogs documenten die zaterdag zijn ge publiceerd. Deze documenteti vormen de Amerikaanse versie van de ge allieerde conferenties van '43 in Cairo en Teheran ter bepaling van de na-oorlogse strategie. President Roosevelt steunde Stalin dikwijls krbchtig, doch Churchill was lankmoediger wat betreft het verbrokkelen van Duitsland en het onttakelen van rankrijk. Stalin was van mening dat Duitsland in 15 tot 23 jaar tijd opnieuw een sterke militaire mo gendheid zou worden als het niet voorgoed zou worden verdeeld. Op 29 november 1943 verklaar de Stalin bij het uitbrengen van een toast, dat in eik geval 50.000 Generaal Franco heeft in een vraaggesprek verklaard, dat Spanje de Navo niet nodig heeft en nooit pogingen heeft gedaan om in deze organisatie te wor den opgenomen. De inhoud van het vraaggesprek, dat de gene raal met de Amerikaanse dag bladeigenaar William Randolph Hearts jr. had, werd donderdag volledig in de Madrilleense pers gepubliceerd. De bladen gaven geen commentaar. Franco zei dat Spanje een randpositie van groot strategisch belang inneemt en dat het, door zijn overeenkomst met de V. S. en door zijn verhouding met andere vooraanstaande Weste lijke landen, bijdraagt tot de al gemene verdediging van het Westen. Hearts had het staatshoofd gevraagd, of Spanje tot de Navo wil toetreden en of, naar zijn mening, de Spaanse bijdrage tot de Westelijke defensie voldoen de is. Franco antwoordde, dat Spanje de Navo als een waarde volle verdedigingsorganisatie van het vrije Westen beschouwt. Hulp van Spanje aan de Navo achtte hij echter niet nodig, als de iid-staten de van hen ver langde militaire bijdrage leveren. Ais de betrokken landen zulks niet deden, zouden zij niet moe ten verwachten, dat Spanje het tekort zal opvangen. Gevraagd om commentaar op een verkiaring van Chroestsjef dat de wereld over enige genera ties communistisch zal zijn, zei Franco, dat men kan vaststellen, dat degenen die het blijven hou den op oude politieke formules, achter zullen blijven. Het voor deel van het communisme boven de meeste Westelijke stelsels was, zijns inziens, zijn moderne voorkomen. Ten aanzien van het economi sche en sociale program in Spanje merkte Franco op, dat de vooruitgang pas begint. De basis er voor was al gelegd en de va luta gestabiliseerd. Tenslotte sprak het staats hoofd de dank uit van het Spaanse volk voor de steun die de V. S. de laatste jaren aan Spanje hebben gegeven, waar door de vorderingen van dit land zijn versneld. Man over boord Twee Spaanse opvarenden van •de Nederl. kustvaarder „Mar- kab" (500 b.r.t.) beschuldigen de kapitein van het schip er van, dat hij hun 25-jarige landgenoot I.ïanuel Valadrez-Outun over boord heeft gegooid. Ooggetui gen bevestigen evenwel de ver klaring van de kapitein, dat de Spanjaard over boord is gespron gen en verdronken. De aankla gende Spanjaarden hebben het ongeluk niet zien gebeuren. Er heeft zich tijdens de reis een ruzie voorgedaan tussen de verdronken Spanjaard en een Nederlands lid van de beman ning. De Spanjaard trok zijn mes, maar werd door de kapi tein overmeesterd. Toen de ka pitein de Spanjaard later in zijn hut opzocht en naar het mes vroeg, liep de Spanjaard weg en sprong over boord. De „Markab" heeft, samen met een water vliegtuig, loodsboten, schepen van de kustwacht en twee veer boten, naar de man gezocht, maar zonder resultaat. Een van zijn landgenoten aan boord van de „Markab" wendde blindedarmontsteking voor en dwong daardoor de kapitein Trelleborg in Zuid-Zweden aan te doen. Daar dienden de twee Spanjaarden een klacht tegen de kapitein in. Zij willen niet meer aan boord van de „Markab" gaan. De „Markab" heeft als thuis haven Delfzijl. en misschien wel 100.000 Duitse militaire leiders moesten worden opgeruimd. Roosevelt zei schert send dat hij instemde met een aantal van 49.000 of meer. Cnurchill verklaarde, dat hij tegen het in koelen bloede afma ken van soldaten was die voor hun land hadden gevochten. Oor logsmisdadigers dienden te wor- cien gestraft, maar hij was tegen executies voor politieke doelein den. Wat Frankrijk betreft nam volgens de documenten, die bijna alle door Amerikaanse diploma ten zijn geschreven, Churchill ook een standpunt in dat afweek van dat van Stalin en Roosevelt. Roosevelt vertelde Stalin dat Churchill van mening was dat Frankrijk spoedig weer een ster ke natie zou woraen, maar dat hij (Roosevelt) het daar niet mee eens was. Roosevelt was van oor deel dat er vele jaren van eerlijk werk nodig zouden zijn vóórdat f rankrijk weer op de been zou zijn... De Flansen moesten boe ten voor „hun misdadige collabo ratie". Stalin gaf op een avond als zijn mening te kennen, dat Frankrijk „verrot" was en met verlies van zijn overzeese bezittingen moest worden gestraft. Hij was het niet eens met Churchill die zei dat tiankrijk een verslagen land was en leed onder de Duitse te- zetting. Churchill zei zich geen beschaafde wereld te kunnen voorstellen zonder een bloeiend Frankrijk, maar Stalin meende dat Frankrijk een aardig land kon zijn, maar geen grote rol meer moest spelen. Stalin voegde Churchill soms scherpe opmerkingen toe. Hij verdacht de Britse leider van een geheime genegenheid voor Duits land. Churchill vroeg Stalin eens naar zijn territoriale verlangens, waai op de Rus antwoordde, dat die nu niet terzake deden. „Wij zullen spreken als de tijd daar voor gekomen is", aldus Stalin. In l eheran opperde Roosevelt het denkbeeld van een organisa tie van verenigde naties, met 35 leden. Er moest een afdeling zijn voor niet-militaire zaken en een afdeling die Roosevelt noemde „de vier politiemannen" de Sowjet-Unie, de Verenigde Sta ten, Engeland en nationalistisch China. Deze vier landen, samen met nog twee Europese landen, een Zuidamerikaans land en een land in het Nabije Oosten, een in het Verre Oosten en een Brits dominion zouden de groep voor de niet-militaire zaken moeten vormen. Churchill voelde daar niet veel voor, omdat het Britse imperium dan maar twee stem men zou hebben. Stalin dacht dat de kleine Euro pese landen weinig animo zouden hebben voor de groep van vier die zich met de bedreigingen van de vrede zou moeten bezighou den. Ook geloofde hij niet dat nationalistisch China na de oor log nog erg krachtig zou zijn. Roosevelt stelde op 1 december 1943 een verdeling van Duitsland in vijf zelfbesturende delen voor. Twee gebieden streek van het Kieler kanaal met de stad Ham burg en het Ruhr- en Saargebied zouden onder internationaal toezic-ht moeten komen. Dezelfde dag vroeg Roosevelt aan Stalin Churchill was af wezig of Rusland vrije verkie zingen in Letland, Estland en Litouwen zou toestaan. Stalin antwoordde dat er ruimschoots gelegenheid zou zijn voor zulk een uiting van de volkswil. Hij kon daarbij echter generlei inter nationaal toezicht dulden. Volgens de documenten zou Roosevelt het met Stalin eens ge weest zijn dat Frankrijk Incio- China niet behoorde terug te krijgen. Hij had gezegd dat de in woners van Indo-China, na een eeuw van Frans bestuur, er nog slechter aan toe waren dan tevo ren. De oorlogsleiders van Groot- Lrittannië, de herenigde Staten en de Sowjet-Unie hadden ook kritiek gehad op generaal Char les de Gaulle toen diens comité voor nationale bevrijding de re gering en de grondwet van Liba non aan de kant had gezet om dat naar onafhankelijkheid van het Franse mandaat werd ge streefd. Verder had Churchill aan Roosevelt een telegram gezonden over ,,de betreurenswaardige uit spattingen van de Fransen in Syrië". „Ik twijfel er niet over of dit is een voorproefje van wat De Gaulle's leiderschap over Frankrijk betekent... Ik verzeker u dat er niets is wat deze man zal nalaten wanneer hij een ge wapende macht tot zijn beschik king heelt", aldus het telegram van Churchill. Geheime documenten vals? Volgens de Britse „Guardian" zijn de geheime Amerikaanse documenten, die een zekere W. S. al enkele maanden lang naar verschillende Europese kranten stuurt, vals. Volgens het blad gaat het hier om stukken die zijn opgesteld door de Russen om de publieke opinie in het Westen in verwar ring te brengen en het vertrou wen tussen dé geallieerden on derling te ondermijnen. Een hoge functionaris van het Amerikaanse geheime dienst heeft op 2 juni voor een subcom missie van de Senaat verklaard, dat de Sowjet-Unie en andere landen van het Oostelijke blok een stortvloed van vervalste do cumenten en rapporten aan de man hebben gebracht, met de be doeling het Westen in diskrediet te brengen en wrijving tussen de geallieerden te veroorzaken. Eén van deze documenten was een „document van het Britse kabinet", waaruit moest blijken, dat het internationale verbond van vrije vakverenigingen een werktuig is van Engeland en de Verenigde Staten om de nieuwe Afrikaanse landen in hun greep te krijgen. Het document werd tussen juni 1960 en maart van dit jaar in Afrika op grote schaal ver breid. Het moest ook aantonen, dat Engeland en de Verenigde Staten de hegemonie over Afri ka betwisten. Volgens de Amerikaanse func tionaris had de Russische ambas sade in Londen eind 1958 een aantal brieven uitgegeven, die door Amerikaanse vliegers ge schreven zouden zijn. Onder de kop „Russische krui sers voor Indonesië", schrijft het Britse blad „Sunday Telegraph" dat men in diplomatieke kring te Londen uit ontvangen rapporten de indruk heeft gekregen, dat Moskou en Peking president Soekarno hebben aangemoedigd zich van Nederlands Nieuw-Gui- nea meester te maken „met faire of unfaire middelen en zo moge lijk nog dit jaar". Chroesjtsjef zou zijn aanbod herhaald om Indonesië de mid delen te verschaffen. Behalve duikboten en meer jachtvliegtui gen zouden de Russen ook één of twee kruisers te beschikking wil len stellen. „Het is bekend dat de leiding in Indonesië verdeeld is over dit aanbod", aldus het blad, „omdat de kruisers in het begin niet zon der Russisch personeel bediend kunnen worden. Vooral generaal Nasution, die Soekarno op zijn reis vergezelt, maant tot voor zichtigheid". De Russen zouden aandringen op het vestigen van een grote, permanente „instructiegroep" in Djakarta. Eén van de redenen voor deze baast is ongetwijfeld, aldus het blad, dat de Russen overal ter wereld zo groot mogelijke moei lijkheden voor het Westen willen scheppen met het oog op de krachtmeting om Berlijn die deze winter wordt verwacht. Van bevoegde zijde is in ant woord op vragen over het arti kel in de „Sunday Telegraph" meegedeeld dat er geen wijziging was gekomen in het Nederland se standpunt na de verklaring van minister Luns in mei, dat de bondgenoten van Nederland niet onverschillig konden blijven in geval van een aanval op Nieuw- Guinea. Minister Luns verklaarde toen in zijn memorie van antwooid aan de Eerste Kamer over de be groting van Buitenlandse Zaken, dat het beleid gericht is op de voorkoming van een open mili tair conflict en dat de Nederland se regering daarbij aanzienlijke steun ondervindt van bevriende landen. Een verdragsverplichting tot militaire steun had geen enkel land aangegaan, hetgeen ook niet te verwachten was. Zelfs het Na- voverdrag houdt zulk een ver plichting niet in. Dit betekent echter geenzins dat een Indonesische aanval op Nederlands Nieuw-Guinea be vriende mogendheden onver schillig zou laten, aldus minister Luns, die zei er niet aan te twij felen dat de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk een ge wapende aanval ontoelaatbaar achten en dat Indonesië daar over ook niet het onzekere kan verkeren. In Leopoldstad is een tegen de Kongolese regering gerichte samenzwering ontdekt. Een veer tigtal militairen van Moboetoe's leger, onder wie een Belg, zijn gearresteerd. De opperbevelhebber van de Kongolese strijdkrachten, gene raal Moboetoe, heeft een niet met name genoemde ambassad.e in Leopoldstad er van beschul digd, dat zij van plan zou zijn hem en andere Kongolese offi cieren op 21 juni op een cock tailpartij te ontvoeren of te ver giftigen. In verband hiermee hadden valschermtroepen veer tig Kongolese militairen aange houden, die waren overgehaald aan het komplot mee te werken. De betrokken militairen, die al waren begonnen onrust in het leger te zaaien en de discipline te ondermijnen, waren vrijdag ochtend in de garage van de ambtswoning van het hoofd van de veiligheidsdienst, Ndeka, op gesloten, waarbij zij werden ge slagen en mishandeld. Deze actie van de valscherm- Een vijftienhonderd hoeren heb - ben zondag met vijf a zeshonderd tractors de toegangen van weg en spoorlijn naar de stad Char- haix in Bretagne geblokkeerd in het kader van hun protestactie tegen de lage aardappelprijzen. Een menigte die het station wil de bestormen, werd door veilig heidstroepen teruggedreven. De prefect van Finistère, An- drieu, was zondagochtend per hefschroefvliegtuig naar Char- haix gegaan. Hij stelde de beto gers daar op de hoogte van door ae regering genomen maatrege len om verbetering in de positie van de Bretonse boeren te bren gen en deed een beroep op hen om hun plicht te vervullen. Er werd geapplaudisseerd, maar ooit geroepen om vrijlating van ge vangengezette vakverenigings mensen. Tenslotte verzocht de vertegenwoordiger van het ver bond van landbouwondenemers de menigte van een duizendtal personen heen te gaan om bot singen te vermijden. De boeren hielden later een bijeenkomst en brachten toe.r hun tractors terug naar hun boerderijen. Een groep Bretonse boeren heeft zaterdagmorgen een zuivel fabriek van Vannes bezet. De melkrijders konden daardoor niet vertrekken. Da boeern hebben ook het stad je Guingamp in het departement Cores du Nord met vrachtauto's en tractoren van de buitenwereld afgesneden. Voorts zijn wegver sperringen geplaatst op de hoofd weg naar Saint Brieuc. Later verlieten de boeren de zuivelfabriek die zij hadden be zet. SCHIPBREUK. Ten noorden van Tunis is za terdag het 493-ton metende Ne derlandse schip „Frean" gezon ken na een aavaring met een Frans schip. De bemanning is gered en bevindt zich aan boord van de Fransman. Russische balletdanser vraagt asiel in Frankrijk Rudolf Noerejef, lid van de Russische balletgroep Kirof, heeft vrijdag asiel in Frankrijk gevraagd. Zijn gezelschap is na een verblijf van drie weken in Parijs naar Londen vertrokken. Noerejef bleef achter op het vliegveld Le Bourget. Hij zei steeds in het Engels: „Ik wil vrij zijn". Volgens vrienden van hem heeft hij dit besluit genomen toen hij hoorde dat hij niet mee naar Londen zou gaan, maar naar Moskou zou worden terug gestuurd. Twee Russen deelden hem dit op het vliegveld mee. Zij verloren Noerejef niet uit het oog, maar twee Franse po litiemannen namen de danser onder hun hoede toen hij hen in het Engels toeriep dat hij po litiebescherming wenste. Vrienden van Noerejef bren gen het feit dat hij naar Mos kou terug moest, in verband met zijn „onafhankelijk" gedrag in Parijs. Hij bezocht dikwijls Franse vrienden. Het gehele ge zelschap genoot trouwens veel bewegingsvrijheid. Toen de groep in Londen aan kwam, ontkende de leiding van de dansers dat Noerejef in Frankrijk asiel zou hebben ge vraagd. Volgens de Russische lezing zou hij naar Leningrad zijn gegaan om zijn zieke moe der te bezoeken. Koel. Zondag trok een koufront oe- horende bij een diepe depressie bij Noord-Noordwegen langzaam met motregen over ons land. Achter het front stroomde met matige tot zwakke noordweste lijke wind koelere lucht ons land binnen. In deze lucht va.i polaire oorsprong komen flinke opkla ringen voor en de kans op een bui is gering. Op de Oceaan ten noorden van de Azoren is de luchtdruk flink gestegen. Dit nieuwe hogedruk- gebied zal de komende 12 uur zich over Ierland en Zuid-Enge- land uitbreiden, waardoor in ons land met matige en aan de kust tijdelijk vrij krachtige wind tus sen west en noordwest de aan voer van koele lucht voortduurt. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. Opklaringen. Koel v/eer met opklaringen. Oo de meeste plaatsen droog. Mati ge, aan de kust tijdelijk vrij krachtige wind tussen west en noordwest. MAANDAG 19 JUNI v.m. n.m. Breskens 5.40 5.56 Terneuzen 6.15 6.31 Hans weert 6.55 7.11 Walsoorden 7.05 7.21 ZON MAAN op onder op ondei Juni 19 4.19 21.03 10.33 0.03 20 4.19 21.03 11.37 0.28 21 4.19 21.04 12.42 0.50 22 4.20 21.04 13.48 1.12 23 4.20 21.04 14.57 135 troepen was voorafgegaan door veiligheidsmaatregelen in Leo poldstad. Sinds enkele dagen hadden parachutisten stellingen in de stad ingenomen en het ra diostation en de toegang tot vele openbare gebouwen bezet. Hier over zei Moboetoe, dat de poli tie onvoldoende was opgetreden en dat daarom het leger had in gegrepen om zekere regerings besluiten ten uitvoer te leggen. Volgens het Kongolese pers bureau keren de stakende rege ringsambtenaren terug naar hun werk. Op alle regeringsbureaus werd vrijdag weer gewerkt. Generaal Moboetoe wilde niets zeggen over de arrestatie van een tiental Kongolese burgers, dat vrijdagmiddag op het gras veld vóór de woning van Ndeka door een groot aantal parachu tisten werd bewaakt. De Kongolese opperbevelheb ber deelde nog mee, dat de Kon golese regering begonnen is, haar officieren in België op te laten leiden, omdat het overleg met de Ver. Naties over de opleiding van Kongolese militairen zo traag verloopt. 35 officieren had den in België al een cursus op het gebied van verbindingen voltooid. Eind juni zouden 52 Kongolezen afstuderen aan een Belgische infanterieschool. ter wijl nog twintig man studeert aan een militaire academie. Het overleg met de Ver. Na ties over deze kwestie duurde ai' drie maanden. Volgens Moboe toe wil Kongo zijn militairen niet laten oefenen door een groep Ieren, Zweden en anderen, die verschillende militaire tradities hebben. De generaal rei dat de oefening in handen moet zijn van één Franssprekend land. Van Ver. Naties-zijde was hier op niet direct commentaai te krijgen. Het is bekend dat de volkerenorganisatie niet voelt voor tweezijdige akkoorden voor de opleiding van Kongolese mi litairen in het buitenland. Zij wil liever de militairen onder auspiciën van de Ver. Naties in Kongo laten opleiden. Spionage in Griekenland. Volgens dagbladberichten in de Griekse hoofdstad Athene zou de Griekse politie een belangrijk spionagecomplót in Griekenland ten behoeve van de Sowjet-Unie hebben ontdekt. Donderdag j.l. zou de politie in een stille straat van Athene twee mannen hebben aangehouden op het moment waarop één van hen een enveloppe aan de andere overhandigde. De man die de en veloppe in ontvangst nam. werd later geïdentificeerd als Stanis las Svine, derde secretaris van de Sowjet-ambassade in Athene. De andere, wiens naam niet bekend werd gemaakt, was volgens da bladen een bekende Griekse com munist. De Sowjet-diplomaat werd la ter, als zijnde diplomatiek on schendbaar, in vrijheid gesteld. Wordt Jiminez uitgeleverd? Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag in Miami bepaald dat ex-dictator Perez Ji minez van Venezuela, die in de Ver. Staten woont, naar zijn land teruggezonden moet worden om daar terecht te staan wegens ver duistering. Jiminez, die van 1953 tot 1958 president van Venezuela is ge weest, werd na de uitspraak ge arresteerd maar direct weer vrij gelaten tegen een borgsom van 25.000 dollar. Zijn verdedigers hebben ver klaard dat zij pogingen zuilen doen om uitlevering te voorko men. De uitspraak van de rech ter zal een richtsnoer zijn voor het State Department, dat zal moeten beslissen of Jiminez al dan niet uitgewezen zal worden. De rechter verwierp de beschul diging van moord. De Venezolaanse regering heeft in augustus 1959 in de Ver. Sta ten stappen ondernomen om de uitlevering van Jiminez te ver krijgen. Zij beschuldigt Jiminez onder meer van moord en ver duistering. I I 9

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1