RADIO TAZELAAR BINT De uittocht van Nederlanders uit Nieuw-Guinea De conferentie over Laos Beursoverzicht Eric de Noorman De laatste slag het zijn Vaderdag Werkkleedi VERUNI Coöp. Groenvoederdrogerij Zeeuws-Vlaanderen opgericht Stralende Jackie op Griekse vakantie AGENDA KERKDIENST L. P. WIJFFELS J. P. VISSE De uittocht van Indische Ne derlanders uit Westelijk Nieuw- Guinea duurt nog altijd voort. Voor de schepen „Zuiderkruis" en „Groote Beer" die respectie velijk in september en december van dit jaar verschillende havens in Nederlands Nieuw-Guinea zul len aandoen, hebben zich onge veer 600 Nederlanders laten boe ken, om voor goed dit land te verlaten Daarnaast vertrekken met drie gecharterde vliegtuigen van de KLM deze maand nog 75 perso nen naar Nederland. Dat brengt het totaal vertrokken aantal In dische Nederlanders eind 1961 op ruim 2.000. Aangezien nog niet voldoende Papoea's aanwezig zijn om de opengevallen plaatsen te vullen, worden allerwegen 1961 en 1962 uit personeelsoogpunt als zeer kritieke jaren beschouwd in de ontwikkeling van Nederlands Nieuw-Guinea. De trek uit Nieuw-Guinea naar Nederland is niet nieuw. Vooral na de chaos in Kongo maakten vele Neder landse ingezetenen aanstalten tot een spoedig vertrek. Dit verlan gen verhevigde zich in augustus 1960, het tijdstip waarop Nieuw- Guinea's eerste politieke partij, de „Partai Nationaal" of Parna, werd opgericht. In het politieke programma van Parna werd o.m. de eis gesteld, dat in 1970 alle bestuurlijke en politiële functies in Nieuw-Guinea in handen dien den te zijn van Papoea's. De oprichting van de Parna en de door deze partij gestelde eisen hebben aanvankelijk grote ont steltenis teweeggebracht bij de groep der Indische Nederlanders. Meer dan ooit realiseerden zij zich, dat zij vermoedelijk de eer sten zouden zijn die straks voor Papoea's dienden plaats te ma ken. Daarnaast had ook de steeds dreigender taal van Indonesië over een gewapend optreden tegen Nieuw-Guinea haar in vloed. Tijdelijk was zelfs onder eenvoudige lieden een angst waar te nemen, die zich aan an deren mededeelde. De bekendmaking van minister Toxopeus, gedaan tijdens een persconferentie in Hollandia was een poging, om hieraan een tijdig halt toe te roepen. De bewinds man kondigde aan in oktober vorig jaar dat spoedig een bij standscorps zou worden inge steld waarin alle Nederlanders, of zij nu uit Nederland afkom stig waren of lokaal waren aan getrokken, zouden worden opge nomen. Hun terugkeer naar Ne derland zou door de regering worden gegarandeerd. In de gehele lagere ambtena- rengroep werd deze aankondi ging druk, zeer druk besproken, en velen die zich aanvankelijk voor vertrek naar Nederland hadden opgegeven bedachten zien. Het is dan ook opmerkelijk dat in de maanden, volgende op die waarin door minister Toxo peus de toezegging van het bij standscorps werd gedaan, de boekingen voor schepen en char ter-vliegtuigen sterk terugliepen. Het feit dat het bijstandscorp.s nog niet is ingesteld, heeft nu echter velen definitief tot ver trek doen besluiten. Tot dit besluit heeft niet al leen de politieke situatie bijge dragen, doch ook de laag geachte bezoldiging en de veelal moeilijke levensomstandigheden. Daar komt bij dat de Indisch-Neder landse groep collectief een aan moediging tot vertrek zag in het feit, dat zovele tienduizenden repatrianten uit Indonesië vóór hen zich toch ook in Nederland hebben aangepast. Bij de overheid hebben 282 lokale krachten de dienst ver laten, die met hun gezinnen en tezamen met 25 gepensioneerden naar Nederland vertrokken. De rest van de naar schatting 900 a 1.000 personen die in de afge lopen maanden uit Nieuw-Gui nea vertrokken, is afkomstig uit de particuliere sector, waaronder begrepen de groep van zelfstan dige kolonisten. De oprichtingsvergadêring van de coöperatieve groenvoederdro gerij Zeeuws-V laanderen", die gisteren in hotel „Rotterdam" te Terneuzen plaats had, betekent voor de Zeeuws-Vlaamse land bouw een ingrijpende verande ring, zo werd gisteravond tijdens ae persconferentie door de voor zitter, de heer J. W. Scheele uit Boschkapelle, verklaard. De heer Scheele had zeer veel waardering voor ir. J. Haenen, van de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst te Axel, die reeds vroeg heeft ingezien, dat Zeeuws- Vlaanderen, een gebied bij uit stek geschikt voor een dergelijke onderneming, nog totaal braak lag. Mèt de Scheele vormden de heren H. Buijze (Aardenburg) en J. Haak iSt. Kruis) het voor lopig bestuur dat de taak op zich nam een onderzoek naar de mo gelijkheden in te stellen. Al spoe dig kwam men tot de conclusie, dat er op die gebied een grote eensgezindheid in het Zeeuws- Vlaamse land bestond, en hiervan werd dan ook mededeling gedaan op de vergadering van 2 maart, die eveneens in hotel „Rotter dam" werd gehouden. De voorzitter zeide ook zeer veel dank verschuldigd te zijn aan de heer L. A. M. Elenbaas, directeur van de coöperatieve groenvoederdrogerij te Scherpe- nisse, een groot expert op dit ge bied, zoals de heer Scheele zeide. Op de vergadering, die een zeer vlot verloop had, waren ook aanwezig de heren R. J. Ley en B. v. d. Bos, respectievelijk direc teur en technisch ambtenaar van de coöperatieve groenvoederdro gerij te Leeuwarden, en de lande lijke deskundige de heer M- H. Huisman uit Wageningen. SAMENLOOP Gisteren werd ook door het aannemersbedrijf W. de Bruijn uit Terneuzen een begin ge maakt met de verbinding van het eiland gelegen in het kanaal GentTerneuzen, ter hoogte van de Axelse vlakte, met de zijde Stroodorpe. Voor het scheepvaartverkeer is die zijde van het kanaal nu afgesloten en op dit eiland zal het gebouw van de Coöperatieve Groenvoederdro gerij „Zeeuws-Vlaanderen" wor den gevestigd. Hiervoor is momenteel één ha grond nodig, terwijl er nog één ha grond in optie is genomen. Er schijnt voor dit eiland bijzon der veel belangstelling voor de vestiging van kleinindustrie te bestaan. MODERN Het voorlopig bestuur werd gisteren ter vergadering aange vuld met nog vier bestuursleden, n.l. de heren E. van Campen (Graauw), J. van Dijke (Groede), J. de Regt (Zaamslag) en J. Bruggeman (Braakmanpolder). Er is heel wat studie nodig ge weest om de plannen, te kunnen realiseren, maar het resultaat belooft dan ook naar verhouding te zijn want het ligt in de bedoe ling een bedrijf té stichten dat tot de modernste van West- Europa kan worden gerekend. Op de vergadering van giste ren bleek dat er direct 411 aan delen konden worden geplaatst en de heer Scheele wist met ze- zekerheid te zeggen dat alle 500 aandelen spoedig geplaatst zullen zijn. Dat was voor de heer Elenbaas aanleiding om op te merken dat het nieuwe bedrijf daardoor een vlotte start zal hebberr. Geit sprong door autoruit Dat niet alleen katten in het nauw rare sprongen kunnen ma ken, maar geiten ook, heeft dezer dagen in Willemstad de bestuur der van een auto ervaren. Hij hield zijn wagen in voor een overstekende geit. Het dier schrok zó, dat het een sprong maakte en via de voorruit in de auto terecht kwam. Chauffeur en geit kwamen met de schrik vrij. DE START. Er moet nog fieel wat werk worden verzet, ook al loopt alles nog zo vlot, zo zei de heer Schee le. Er zal b.v. een technische be drijfsleider moeten worden ge vonden en daarnaast zijn er nog veel problemen, die om een op lossing vragen. Maar het is toch wel de bedoeling dat ongeveer half april 1962 gestart wordt met een produktie van ongeveer 4.000 ton gedroogd produkt dat bete kent een verbouw van ongeveer 16 miljoen kilogram groenvoer. Uiteindelijk wil men komen tot een produktie van 400 ha. INGRIJPEND Behalve dat er vroeger een groenvoederdrogerij! van de fir ma Timmerman uit Goes aan het Zuiderdok in bedrijf was, werd hieraan in Z.-Vlaanderen niets ge daan, terwijl het land er buiten gewoon geschikt voor is. Voor de deelnemende landbouwers bete kent dit dus dat er heel wat meer luzerne, stoppelklaver en weide- gras zal moeten worden ver bouwd, maar de oogst en het transport wordt door de coöpera tieve zelf verzorgd. Tot nu toe werd er niet veel luzerne verbouwd, omdat de landbouwers er niet mee weg konden. De verbouw betekent evenwel veel voer de bodem vruchtbaarheid en is op deze wijze zeker van groot belang voor de huidige mengvoederin dustrie. De vraag naar mengvoeder is n.l. op het ogenblik in West- Europa belangrijk groter dan het aanbod. Een arbeidsintensief-bedrijf wordt het niet, want er zullen slechts 25 tot 30 mensen te werk worden gesteld, maar het is wél een kapitaalsintensief bedrijf. Al zal het bedrijf op zichzelf niet geweldig van omvang zijn. toch betekent deze oprichting een belangrijke gebeurtenis voor de Zeeuws-Vlaamse landbouw. (Adv.) De V.S. hehben donderdag op de Geneefse conferentie over Laos. hij monde van haar ver tegenwoordiger Averell Ham man, verklaard dat de Sowjet- Koie vrijwel dagelijks „de strijd krachten van de opstandelingen" via Xieng Choeang bevoorraad heeft met vliegtuigen, die in het communistische Noord-Viëtnam hun basis hebben. Volgens Har- hman bevonden zich onder de linkse strijdkrachten, die vorige week het rechtse bolwerk Pa- dong veroverden, „minstens twee compagnieën" militairen Uit Noord-Viëtnam. De Amerikaanse vertegenwoor diger zei, dat beweerd is dat de aanval op Padong. het gevolg was van provocaties van de zijde van het rechtse bewind in Laos en van de V- a Hij sprak echter van een „agressieve, welbewuste schending van het bestand". Op het ogenblik van de aanval be vonden. zich zeven Amerikanen it Padong, van wie slechts één officier. Van hun aanwezigheid was nooit een geheim gemaakt. De andere partij had daaren tegen steeds ontkend, dat er Noordviëtnamese troepen in Laos waren. Behalve de eerder genoemde twee compagnieën be- vemden zich ook Noordviëtna mese specialisten bij de linkse troepen. Harriman verklaarde dat de V.S. bereid zijn, op basis van de voorstellen van Frankrijk en de Sowjet-Unie en de suggesties van India over te gaan tot de ^detailleerde opstelling van een akkoord voor de neutraliteit va-a Laos en de naleving daar van. Hij zei dat het wellicht wenselijk zal zijn, werkgroepen •n te stellen. De Franse voor steilen achtte hij een geschikte oasis voor het verdere werk. Mogelijk zouden deze voorstel len op bepaalde punten nog wat kunnen worden verduidelijkt en verscherpt. De Noordviëtnamese minister van Buitenlandse Zaken, Oeng Van Chiem, was van mening dat voor het bereiken van een hecht bestand de terugtrekking van. de Amerikaanse militaire missie uit Laos noodzakelijk is. Volgens hem betekende de Franse voor stellen een aantasting van de soevereiniteit van Laos door de wijze, waarop de internationale controlecommissie zou mogen optreden. De Russische voorstel len beoogden daarentegen een volstrekte eerbiediging van de soevereiniteit en neutraliteit van Laos, zo meende minister Chiem. Zijn Canadese ambtgenoot, Howard Green, pleitte ex voor, dat de internationale controle commissie de beschikking krijgt over minstens drie lichte vlieg tuigen en drie helikopters, op dat zij eventuele bestandsschen dingen direct kan onderzoeken maar hij is minstens zo blij met EEN MOOIE GRAMOFOONPLAAT 9 ZO'N PRACTÏSCHE PLATENKOFFER 'N RECORBAND en nog vele leuke geschenken, natuurlijk bij NOCRDSTRAAT 21 - TELEFOON 2361 - TERNEUZEN Een beeld van de vakantie welke mevr. Kennedy, echtgenote van de Amerikaanse president, op het ogenblik in Griekenland doorbrengt. De foto links: In de motorsloep van het jacht „Northwind" van de Griekse premier Karamanlis, is Jackie hier op weg naar het eiland Mykonos. De foto rechts: De havenmees ter, kapitein Stambolj (rechts) vertelt zijn charmante gaste het verhaal van Peter de pelikaan, de alom bekende mascotte van het eiland. \\».*pêr,+W4 Ï/H* PtotPf i i* w Wfrftq VRIJDAG IS JUNI. tTRNFUZSN: Luxor-Theater, 3 uur: „Immer will ich dir gehören". ZATERDAG 17 JUNI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Immer will ich dir gehören". Concertgebouw, 3 u.: „Het spookhuis op de heuvel". Watertoren: 14.00 eri 14.30 uur: Oriëntatierit voor be stuurders van auto's, motoren en scooters. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 u.: „De Vallei van de zon". Terrein Buitenweg, 7 uur: AZWTern.-Combinatie. SPUI: -1.30 uur: Nederlaagwed strijd SpuiBiervliet. DODELIJK ONGELUK RIJ AUTORACES De Italiaanse coureur Giulio Cabianca is donderdag zwaar ge wond bij een ongeluk dat hem overkwam tijdens de training op het circuit van Modena. Het ongeval, dat twee doden tengevolge had en waarbij nog twee personen werden gewond, gebeurde toen de Cooper Maserz- ti van Cabianca met te grote snelheid een bocht inging, van de baan raakte en op een lager ge legen straatweg terecht kwam. De Cooper raakte daar een wa gen, die een dertigtal meters weg werd geslingerd en botste vervolgens op een tweede wagen, die tegen een muur vloog. OUD GEREF GEMEENTE. HEDEN, VRIJDAG 16 JUNI. Terneuzen: 3 uur Ds. A. de Reu ver (Huw. bsv. INTERNATIONALS WEDEROM HOGER De internationale waarden zet ten gisteren de vaste stemming van woensdag voor de hoofd fondsen over de gehele linie ver der voort. De betere tendentie ging echter gepaard met omzet ten die Op een gering niveau bleven. Het Damrak werd gesti muleerd door het lichte koers- herstel dat Wall Street woens dag te zien had gegeven. De Nederlandse hoofdfondsen wa ren woensdag op de Newyorkse beurs aan de vaste kant met voor Kon. Olies een koerswinst van dollar. Zoals reeds eerder aangehaald, ziet het er wel naar uii dat het stockdividendenaan- Sod in de oliehoek niei al te veel meer te betekenen heeft. Door dit aanbod wordt de koers voor de olieaandelen niet meer gedrukt. Nog steeds is er sprake van lokale vraag. Ook gisteren vonden in deze hoek dekkings aankopen plaats. Het gevolg hiervan was dat de aandelen gistermiddag op 125,20 circa twee gulden boven de slotkoers van woensdag noteerden. De handel in het oliefonds is aan het afnemen. Philips opende op 1068, circa 11 punten boven de voorgaande slotkoers. De re gering van Sierra Leone (Afri ka) heeft met Philips' telecom municatie in Hilversum een con tract getekend voor de bouw van een uitgebreid verbindings- net in Sierra Leone met radio stations, telex- en telefoonver bindingen. Het project moet in vier jaar gereed zijn. De kosten belopen 17 min. Gedurende de verdere beursduur daalden de Philipsaandelen tot 1065. AKU 3 punten hoger cp 456. Hoogovens avanceerden 5 punten tot 1064. Unilevers schommelden de ge hele middag rond de 827 ofwel plus 5 punten. De officiële beurs kon het hoogste niveau van de morgenuren voor de internatio nale waarden niet benaderen. Gistermorgen noteerde Philips als hoogste koers 1080, Hoog ovens 1073, Unilever 832, AKU 457 en Kon. Olie 125,40. De koersen op de Westduitse beur zen waren iets lager. In de scheepvaarthoek was de stemming opgewekt, vooral voor aandelen Van Nievelt Goudriaan waarop door een bekend com missiehuis nog eens extra de aandacht was gevestigd. Aan delen Van Nievelt stegen circa 5 punten tot 167' 2. Ook Scheep vaart Unies lagen goed in de markt met een koerswinst van ruim 2 punten op 166. De han del bleef kalm. Cultures onge animeerd en de staatsfondsen praktisch onveranderd. De laatste verhandeldag van claims Duiker, fabriek van ap paraten. bracht een adviesprijs van 750, neerkomende op 250 o voor de nieuwe aandelen. Utermöhlen verraste de beurs gisteren met een dividend van 11 pet in contanten plus 5 pet in agio-aandelen over I960. (Over 1959 werd 11 pet dividend in contanten uitgekeerd). De aandelen van genoemde maat schappij werden op 430 a 440 ge adviseerd tegen woensdag 409. Aandelen van de grootbanken doorelkaar eerder een kleinig heid lager. Prolongatie 3' 2 pet. Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel, etc. Algemeen BKURSINDH ES 13/6 14/6 15/6 599.59 606.24 609.87 400.00 400.03 402.35 192.79 193.01 194 12 243.50 242.30 242.13 171.30 172.65 174.00 434.98 438.21 440.72 ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engelse pond 10.00—10.10, Ca nadese dollar 3.583-63, Ameri kaanse dollar 3.573.61, Franse frank (100 73.00—73.50. Belgi sche frank (100) 7.14—17.19, Ita liaanse lire (10 000 57.5059.50, Duitse mark (100 90.2090.70, Zweedse kroon (100 69.30 70.30, Zwitserse frank (100) 83.1083.60, Deense kroon (100) 51.6052.60, Noorse kroon (100) 49.8550.85, Oostenrijkse schil ling (100) 13.84—13.94, Portu gese escudo (100) 12.0512.20, Spaanse peseta (100, gr. coup.) 6.00—6.15. Geen devaluatie van het pond sterling De Britse regering heeft gis teren wederom verklaard, dat zij het pond sterling niet zal deva lueren. In antwoord op vragen in het Britse Lagerhuis over de aan houdende flauwe stemming voor het pond, deelde de secretaris van Economische Zaken van het ministerie van Financiën, Bar ber, mede: „De minister van Fi nanciën heeft reeds categorisch verklaard, dat het pond sterling niet gedevalueerd zal worden en ik herhaal deze verklaring thans met nadruk". Hij voegde er aan toe, dat Groot-Brittannië een beroep kan doen op ruim voldoende re serves om aan elke speculatieve aanval op het pond het hoofd te kunnen bieden. EDITH PIAF Door vrienden is meegedeeld, dat de toestand van de Franse zangeres Edith Piaf duidelijk vooruit gaat. Zij heeft vorige week een spoedoperatie onder gaan. (Adv.) 15. Een verstikkende stofwolk beneemt Eric en Axe bijna de adem, als ze - nog vóór de puin berg goed en wel uitgewerkt is naar voren springen om hun oude makker te redden.. Maar het valt gelukkig mee... Proestend en en- herkenbaar van het gruis werkt de reusachtige Sakser zich even later onder het gesteente vandaan. Ter wijl ze uitblazen en het stof lang zaam optrekt, vertelt Svein, dat zich boven de opening in de gruis- berg een soort schoorsteenkoker bevindt, die van boven afgedekt is met balken en keien. „Als die puinhoop niet in elkaar gezakt was en ik had op die hoog te jou op mijn schouders kunnen tillen, zou je nèt de rand hebben kunnen grijpen", zegt hij somber. De Noorman denkt even scherp na... en schudt dan het hoofd. „Als (111 de enige manier was om naar buiten te komen, hadden ze dat puin niet hoeven storten", ant woordt hjj „want vanaf de grond is die koker dan helemaal niet te bereiken". „Wel verdraaid; da's waar.. mompelt Svein, „dan moet er dus een betere uitgang zijn... Graven maar weer..." Ze werken door tot het daglicht verdwijnt en keren dan naar hun vertrek terug, waar ze in de roke rige warmte van het houtvuur al gauw in slaap sukkelen. De oude boer, die hen de volgen de morgen eten en brandhout brengt, heeft gelukkig geen arg waan en koppig werken ze die dag en dt' volgende dagen voort... tot de Noorman na wéér een dag vruchteloos werken hijgend on kuchend van het fijne steenstof het hoofd schudt... „Het is onbegonnen werk", mom pelt hij. „Het weggegraven puin is zowat zichtbaar vanaf het ijzeren hek... We kunnen het beter opge ven. en aan de vermoeide gezich ten van de twee anderen ziet hij, dat zij het in hun hart met hem eens zijn Ze zitten hopeloos vast. Gediplom. Horlogemaker Juwelier Noordstraat 103, Terneuzen Telefoon 3284 Tandarts. In verband met school verzorging, worden spreekuren op vrijda, nader aankondiging schoven naar 4.305.: Zeeuwseh-VlaamicI Tramweg-Maatschappij Ter gelegenheid vai 50-jarig bestaan der schappij zullen Komrr rissen en- Direktie va Zeeuwsch-Vlaamscl Tramweg-Maatschaf N.V., gevestigd te Te: zen, gaarne gelukwc in ontvangst nemen juni 1961 van 16.00 uu 17.30 uur in de Garagi het bedrijf te Axel-! schouwen. MERK TOCH IIOE STERK onze is en prima pasvorm, als: Overalls, Ameril sche Overalls, Grijze ken en Kielen, Khaki ken. Kantoorjassen, deniersjasjes, Werk hemden waar U ve goed bij kunt koope maat 46 boord, krimj Werksokken die heel mee gaan. Timmerr broeken en Ribcord ken met bijpassend geschikt voor een perspakje, Blauwe f persbroeken en de Engelsche Truien er echte Rossaertpetten. Nie-uwediepstraat Tevens het adres vo degelijk Onde BUIT VAN RUIM i Inbrekers hebbe nacht bij hun „bez kantoor van de Ned trale Bond van dc Werknemers in de voedings- en genot de Mathenesserlaa dam een bedrag v; gulden ontvreemd, een geldkistje met negen enveloppen 1312,76 gulden, eer 676,73 gulden en v den aan buitenland HONDERD-JARK Op woensdag 21 weduwe R. Pruiks Ulst honderd jaar. .- ma, die geboren is Friesland), is nog IN BRAAI KLEDINGMd Woensdagnacht in een kledingsm; Grote Marktstraat De voordeur werd geforceerd. De ir brekers verdwene suède damesjasjes regenjassen ter w gulden. BRAND IN RA] MACHINEF Donderdagmidd; nuten voor één i broken in de van Rademakers i dfjk, de smalle weg langs de Nie Krimpen verbini dam. De materië] gering, maar c brandweer had to nodig om het vuu dwingen. De brand ontst< montagehal, waai ders bezig waren maken van tandi

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2