4 HIER GAAN MODERN EN DEGELIJK SAMEN STRALEND IS HEI WIT BUI ZUN DE KLEUREN Maak zélf uw keus De situatie op de automarkt VAN NELLE'S THEE Beursoverzicht De schroot-affaire Pracht handen Uk OiKi't! 15 juni 1961 donderdag 15 juni 1961 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 De Duitse autofabrieken ma ken zich zorgen wegens de steeds slechter wordende winstmogelijk heid voor personenauto's. De voortdurende loon- en grond- stoffenkosten doen zelfs belang rijke winsten door rationalisatie en grotere inkomsten door toe nemingen van de omzet voor een groot deel verloren gaan. Een voorbeeld daarvan is het Volkswagenbedrljf, dat tot dus verre de prijs van zijn bekende auto ongeveer tien jaar onver anderd kon houden. Uit diverse opmerkingen van de directeur- generaal van het bedrijf kan echter afgeleid worden, dat on danks de van jaar tot jaar enorm gestegen omzet het bij een voort duren van de tegenwoordige ten denties de kostenstijgingen op alle gebieden, ondanks de sterke concurrentie op de automarkt, ook ééns doorwerken tot in de eindprijs. In 1960 alleen al werd de grotere opbrengst door de toeneming van bijna 30 procent van de afzet van Volkswagens voor een groot deel weer ver slonden door deze prijsverho gende factoren in de produktie. Het is de auto-industrie duide lijk, dat elke prijsverhoging, in het bijzonder voor de handel met het buitenland, een last zou vormen. Tot dusverre heeft de Duitse automobiel juist door zijn goedkoopte en prima kwaliteit zich zo goed in de internationale handel weten te handhaven. Welke gevaarlijke uitwerking de voortdurende stijging van lonen en kosten kan hebben blijkt in de Amerikaanse auto industrie. De Amerikaanse fa brieken kunnen hun wagens buiten de binnenlandse markt nauwelijks meer verkopen om dat de prijzen te hoog zijn. De al te grote stijgingen van lonen en kosten voor de Amerikaanse auto-industrie hebben zelfs een tegengestelde ontwikkeling ge leid. De grote Amerikaanse auto- fabrieken met eigen dochter maatschappijen bouwen in het buitenland, waar de lonen lager 2ijn, nieuwe modellen, die ech ter voor de Amerikaanse markt bestemd zijn. Alleen al in het gebied van de E.E.G. zijn voor dit doel, naar van deskundigen vernomen wordt, miljarden voor investeringen beschikbaar ge steld. Afgezien van de moeilijkheden door de stijgende produktiekos- ten is ook om andere redenen de situatie voo rde Duitse autofa brieken niet zo rooskleurig. De neiging om de eigen auto-in dustrie tegen de buitenlandse concurrentie te beschermen neemt (fet talrijke landen, vooral eChter" fn de Ver. Staten, toe. Deze ontwikkeling is tot dusver re nog betrekkelijk weinig tot de Europese openbare mening doorgedrongen, ofschoon zij toch niet alleen voor de Duitse auto export van beslissende betekenis is. Om de Europese autoconcur- rentie te kunnen opvangen wil de Amerikaanse auto-industrie bovendien met nieuwe modellen te voorschijn komen, die, na de overgang in de vorm van „com pact cars", thans werkelijk aan gepast zullen worden aan de grootte van de Europese auto mobielen. Dan zullen de Ameri kanen een sterke en werkelijke concurrent worden. Er zijn voor de nog op de Amerikaanse markt aanwezige grote Europese auto leveranciers moeilijke tijden te verwachten. Hoewel de Duitse auto-in dustrie op de binnenlandse markt nog een belangrijke afzetreserve heeft, mag met deze afzetmoge lijkheid, in verband met de gro te aanwezige capaciteiten, niet al te hoog aanslaan. Deskundigen zijn van mening, dat min of meer overal in de wereld de vraag naar auto's stagneert en dat de capaciteiten van de grote fabrie ken nog slechts tendele gebruikt worden. Ondanks de gunstige order- en afzetsituatie voor de Duitse auto-industrie kan der halve op langere termijn slechts van een gematigd optimisme sprake zijn, waarbij prijs en kwaliteit een beslissende rol zui len spelen. PAKISTAN EN DE SOWJET-UNIE De Sowjet-ambassadeur in Pakistan, dr. Kapitsa, heeft in een vraaggesprek met een Paki- staans blad verklaard, dat pre mier Chroesjtsjef heeft laten weten, dat de Sowjet-Unie een actieve economische samenwer king met Pakistan zal overwe gen. als dit land een neutralis- tische politiek gaat volgen. Da eerste-minister had dit gezegd tot de Pakistaanse minister voor brandstof en energie die onlangs in verband met een olieakkoord in Moskou is geweest. Dinsdag werd uit Karatsji ge meld, dat de Pakistaanse autori teiten teleurgesteld waren over de weigering van een consor tium van zes landen onder lei ding van de Verenigde Staten om Pakistan economische hulp ter waarde van 900 miljoen dollar te verstrekken. Het consortium wil voorlopig tot 550 i .ïljoen dollar gaan. De Pakistaanse minister van Industrie, Abdoel Kasim Chan, gaf als zijn persoonlijke Hier is het kostbare wasgoed toevertrouwd aan het werk zame, behoedzame Sunil-sop. Ja, zo wast u veilig, zo wast u goed... zo geelt het resultaat voldoening. Sunil beschermt uw nylon tegen vergelen! Neem zelf de proef - zie zelf hoe uw witte nylon, dacron, ja alle moderne stoffen bij iedere keer wassen helder der worden. f voor de grote witte was en alle moderne stof fen Geen bleken, geen blauwen meer, daardoor minder yi 111 kvwv, spoelen en wringen en dQs minder slijtage! Het is steeds opnieuw een heerlijke ontdekking .voor u.die alle zorg aan de was besteedt. Zie zo verrassend goed is alleen Sunil. Juist dSdrom is Sunil het meest gebruikte wasmiddel in Nederland! mening te kennen, dat Pakistan Russische hulp voor zijn tweede vijf-jarenplan zal aanvaarden, als Moskou die aanbiedt. Zijn ambtgenoot van Financiën, Sjoaib, noemde het consortium weliswaar een „slechte geldschie ter", maar hij gaf daar toch de voorkeur aan boven Rusland. PRESIDENT KENNEDY President Kennedy heeft woensdag zijn perschef, Pierre Salinger, voor zijn verjaardag een goedkope medische encyclo pedie gegeven. Salinger moet sinds een week iedere dag talloze vragen beant woorden over dé toestand van de president, die aan een verrek king in de rug lijdt. Hoewel hij naar beste vermogen tracht in te gaan op de vaak ingewikkel de medische vragen, beklaagden dinsdag persvertegenwoordigers zich dat zij niet voldoende wer den ingelicht. Zij verzochten om een onderhoud met de lijfarts van de president, dr. Janet Tra veil. Intussen heeft Salinger mee gedeeld, dat mevrouw Kennedy pas in Griekenland, waar zij na haar bezoeken met de president aan Parijs, Wenen en Londen een korte vakantie doorbrengt, uit de kranten had vernomen van de ongesteldheid van haar echtgenoot. Vandaag wordt zij in Washington terugverwacht. De president, die nog met kruk ken loopt, zal haar van het vlieg veld afhalen. Gizenga en de centrale Kongolese regering Naar van betrouwbare zijde te Leopoldstad verluidt, hebben vertegenwoordigers van het Loe- moembistische bewind van Gi zenga in Stanleystad tegenover afgevaardigden van de centrale regering verklaard, dat de volks vertegenwoordigers uit de Oost provincie bereid zijn aan een zitting van het Kongolese parle ment in Leopoldstad deel te nemen, mits alle Kongolese troe pen uit deze stad worden terug getrokken en de parlements leden worden beschermd door 10-000 militairen van de Verenig de Naties. Nederlander in Leopoldstad gearresteerd Volgens betrouwbare kringen in Leopoldstad hebben de Kon golese autoriteiten de Nederlan der Sjoerd Rodermond gearres teerd. Ooggetuigen verklaarden, dat de heer Rodermond (een mede werker van de N. C. R. V. en het dagblad „De Telegraaf") dins dagmorgen onder gewapend ge leide uit het Stanley-hotel, in het centrum van Leopoldstad, werd weggevoerd. Hij reed weg in zijn eigen auto, in gezelschap van een ambtenaar van de Kon golese veiligheidsdienst en een gewapende politieman. De Nederlandse ambassade in Leopoldstad deelde woensdag morgen mede er nog niet in te zijn geslaagd zijn invrijheidstel ling te verkrijgen. Men ver moedt, dat de heer Rodermond in de Makala-gevangenis wordt vastgehouden. Van de zijde der Kongolese autoriteiten is nog geen reden voor zijn aanhouding opgegeven, doch genoemde kringen in Leo poldstad menen dat zij verband houdt met een bijeenkomst van de Loemoembistische jeugdorga nisatie „Jeunesse Lumumba", welke Rodermond op maandag j.l. heeft bijgewoond. Voor mij is Van Nelle's thee de fijnste, die ik ken. Welke soort u ook nèemt - allemaal zijn ze even geurig en smakelijk! krachtig-aromatisch, met fijne „noot-achtige" smaak 90 ct. per 100 gram extra geurige Engelse melange (met topblaadjes!) 90 ct. per 100 gram een verrukkelijke Ceylon- melange: Van Nelle's topkwaliteit 1 1.08 per 100 gram INTERNATIONALS VAST Op de teleurstellende tenden tie van dinsdag volgde gisteren een vaste stemming voor de in ternationale waarden. De koers winsten beliepen bij de opening 5 tot 12 punten. De handel bleef aan de geringe kant. Het buiten land toonde enige belangstelling, terwijl daarnaast op kleine schaal dekkingsaankopen plaats vonden. De Westduitse beurzen gaven hogere koersen te zien. Londen was iets vriendelijker. In Wall Street was het dinsdag stil met lagere koersen. De Nederlandse hoofdfondsen lagen er goed in de markt. K. L. M. gaf een herstel te zien op het forse verlies van de vorige dag. De betere stemming voor de Neder landse fondsen in Wall Street werkte bemoedigend op de kooplust in Amsterdam waar de koersen, gedurende het telefoni sche avondverkeer van dinsdag, opliepen. Philips steeg toen van 1043 tot 1055, Unilever van 810 tot 818, AKU van 445 tot 450. Hoogovens liep op van 1046 tot 1056. De openingskoersen van de officiële beurs bleven voor de hoofdfondsen een kleinigheid beneden het hoogste niveau van de niet officiële ochtendbeurs. Voor Kon. Olies bestond gister middag goede belangstelling, mede dank zij dekkingsaan kopen. Op 123,50 noteerden de oliewaarden circa 1,70 boven de slotkoers van dinsdag. De aandelen noteerden tevens bo ven pariteit New York. Philips, welk fonds dinsdag circa 10 pun ten daalde, steeg op 1060 bijna 14 punten. Unilevers lagen vast in de markt met een koerswinst van 11 punten op 823. Certifica ten Hoogovens deden hun best om het verlies van 14 punten van dinsdag goed te maken. Het (Adv.) Tube95a Ha mea-Geler fonds was op 1062 circa 10 punt ten hoger. Als gevolg van de stellige tegenspraak door Per Jacobson, directeur van het Internationale Monetaire Fonds, in de jaarver gadering van de bank voor in ternationale betalingen van de geruchten over wijzigingen in de internationale pariteiten, was het pond sterling gisteren aan de vaste kant. Deze vaste stem ming was een stimulans voor de internationale aandelenmarkt. Hiervan profiteerde ook het Damrak. Cultures ongeanimeerd. Scheepvaarten doorelkaar frac- tioneel hoger. Aandelen K. L. M. werden twee gulden hoger tot 86,50 geadviseerd Staatsfond sen praktisch onveranderd in een stille markt. Ook in de lokale afdelinger bleef de handel gering. De laat ste verhandeldag van claims Rademakers bracht een advies prijs van 125, neerkomende op circa 180 procent voor de nieu we aandelen. Aandelen 't Hart werden 5 punten hoger op 255 geadviseerd. Prolongatie 3Vi pet. In het orgaan van het verbin dingsbureau der socialistische partijen van de zes E. E. G.-lan- den heeft drs G. M. Nederhcrst, voorzitter van de commissie voor sociale zaken van het Europese parlement, scherpe kritiek geleverd op de hoge autoriteit van de E. G. K. S., in verband met. de schrootfraudes ten nadele van de E. G. K. S. De heer Nederhorst verwijt de hoge autoriteit een aantal fundamen tele vergissingen en waarschuwt tegen herhaling hiervan in E. E. G.-verband na de instelling van een vereveningsinstantie voor bepaalde landbouwproduk- ten. Het socialistische parlements lid verwijt de hoge autoriteit met name de instelling van een vereveningskas voor schroot te hebben aangemoedigd, doch het beheer daarvan te hebben over gelaten aan de ijzer- en staal industrie. In dit verband spreekt hij van het „droeve voorbeeld der handelwijzen van zakenkrin- gen". Hij beschuldigt de hoge autoriteit ervan „niet de wils kracht te hebben gehad gebruik te maken van de haar bij het verdrag toegekende bevoegd heden", waarvoor zij de verant woordelijkheid draagt. Voorts beschuldigt de heer Nederhorst de hoge autoriteit ervan geen reële contröle te heb ben uitgeoefend op het vereve ningsmechanisme, al geeft hij toe dat de eigenlijke fraudeurs niet tot de hoge autoriteit, doch tot de industrie behoren. In dit verband wordt in het artikel nog opgemerkt, dat de belanghebbenden kennelijk niet erg ontdaan zijn door de frau duleuze handelingen, die in hun organisatie zijn gepleegd en het instellen van een onderzoek naar de fraudes niet schijnen te hebben toegejuicht. De heer Nederhorst becijfert het bedrag, waarvoor de ver eveningskas voor in de gemeen schap ingevoerd schroot is op gelicht, op meer dan 6,8 miljoen dollar (bijna 25 miljoen gulden), en verklaart vervolgens, dat het door de hoge autoriteit ingestel de onderzoek geen licht in de werkelijke situatie heeft ge bracht, dat zij haar onderzoek heeft gestaakt zonder dat. een diepgaand onderzoek in de sec tor van de scheepssloping heeft plaats gehad, en dat de werke lijke fraudes groter zijn dan de officieel opgegeven bedragen. Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel, etc. Algemeen Beursindices 12/6 13/6 14/6; 604.58 599.59 606.24 404.45 400 00 400.03 194.56 192.79 193.01 244.01 243.50 242.30 174.26 171.30 172.65 438.96 434 98 438.21 Nabeurskoerser AKU: 452454 slot 454 453'té) Kon. Olie: 123—124(30 slot 124.30 - 123.30' Philips: 1062—1075 slot 1072 (1057-1 Unilever: 824 gb830 gl slot 829 822)41 Hoogovens: 10611067 slot 1066 (1059%; Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden - Engelse pond 10.00—10.10, Ca nadese dollar 3.60—3.65, Ameri kaanse dollar 3.57—3.61, Franse frank (100 73.00—73.50, Belgi sche frank (100) 7.13—7.18, Ita liaanse lire (10.000 57.50—59.50, Duitse mark (100 90.20—90.70, Zweedse kroon (100) 69.30— 70-30, Zwitserse frank (100) 83.1083.60, Deense kroon (100) 51.6052.60, Noorse kroon (100) 49.8550.85, Oostenrijkse schil ling (100) 13.8413.94, Portugese escudo (100) 12.05—12.20, Spaan se peseta (100, gr. coup.) 6.00— 6.15 Amerika en de bewapening De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Rüsk, heeft in een verklaringvoor de Se-' naatscommissie voor de toewij zingen gezegd dat president Ken nedy voort zou gaan met inten sieve pogingen om een eind aan de bewapeningswedloop te krij gen ondanks dat het resultaat van zijn besprekingen met pre mier Chroesjtsjef in Wenen niet tot optimisme aanleiding gaf.' Rusk drong er op aan, een be zuiniging van 31.890.0CI0 dollar,' welke door het Huis van afge vaardigden is aangebracht in de voorgestelde begroting van het State Departem. van 299.368.000 dollar, tot ongeveer twee-derde terug te brengen. Hij zei dat er speciale studie werd gemaakt van de mogelijkheid van verras sende aanvallen, oorlog-per-onge- luk en ontwapenings-inspectie.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5