Suriname wil zelfstandig buitenlandse betrekkingen De treinramp bij Esslingen Het verbod van kernproeven ZON- en MAANSTANDEN Ouden van dagen defileerden voor Koningin op Soestdijk HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER t KreJilt5ti^tiij"ai65m«nierit: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38X50 Abonnementsprijs: ƒ6,— por kwartaal; pet maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DONDERDAG 15 JUNI 1961 17e Jaargang Nr 5317 c> Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pej advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel» advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meei 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adref Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Het gisteren na de slotvergade ring van de Rondetafelconferen tie tussen Nederland, Suriname en de Ned. Antillen uitgegeven dotcommuniqué luidt als volgt: „De conferentie Nederland-Su- riname-de Nederlandse Antillen heeft kennis genomen van het verlangen van Suriname zelfstan dig zijn buitenlandse betrekkin gen te behartigen met inbegrip van het zelfstandig lidmaatschap van de Verenigde Naties en ande re internationale organisaties, zulks met behoud van de Konink rijksband met Nederland en de Nederlandse Antillen. De konferentie, zich stellende op de grondslag van het zelfbe schikkingsrecht en constaterende dat de huidige rechtsorde in het Koninkrijk op vrijwilligheid be rust, is van oordeel, dat alle medewerking dient te worden ge geven teneinde tot verwezenlij king van de Surinaamse wens tot de zelfstandige behartiging en het zelfstandig bestuur van zijn buitenlandse betrekkingen te ge raken. Gezien het voorgaande heeft de conferentie besloten een werk groep aan te wijzen teneinde over de diverse mogelijkheden en de consequenties ervan een werk stuk op te stellen. Wanneer de werkzaamheden van deze werkgroep zijn beëin digd. zal het overleg in de confe rentie zo spoedig mogelijk wor den hervat. De conferentie heeft besloten, dat de leden van de werkgroep zullen worden aangewezen door de drie delegaties. PIPER SUPER CUP NEERGESTORT Gistermorgen omstreeks kwart over elf is iti kamp Vogelsang nabij Treiborn (Duitsland) een Piper-Super-Cup van de Konink lijke luchtmacht verongelukt. De piloot kwam hierbij om het leven. Een tweede inzittende werd ernstig doch niet levens gevaarlijk gewond. Hij is opge nomen in een ziekenhuis te Sie- merath. Het ongeval gebeurde tijdens een oefening van één der onder delen van de Koninklijke land macht, waarbij verkenningsvlieg tuigen van de groep lichte vlieg tuigen van de vliegbasis Ypen- burg waren ingezet. Een commissie van onderzoek is inmiddels uit Nederland naar de plaats van het ongeval ver trokken. Omtrent de oorzaak van het ongeval is nog niets bekend. De omgekomen piloot van het toestel is de reserve tweede-lui tenant van de Koninklijke lucht macht W. T. Breg. ongehuwd, afkomstig uit Beekbergen. De tweede inzittende was de kapi tein der infanterie H. van der Wel, 39 jaar oud, afkomstig uit Ermelo. Oostduitse oproep De staatsraad, de regering, het centrale comité van de commu nistische partij en het bestuur van het nationale front van Oost-Duitsland hebben woensdag een oproep gericht tot de Sow- jet-Unie, de V. S„ Engeland, Frankrijk, Polen en Tsjecho-Slo- wakije om „onverwijld een vredesconferentie voor te berei den en onderhandelingen te be ginnen voor de sluiting van een vredesverdrag met de twee delen van Duitsland, op basis waarvan de kwestie-West-Berlijn kan wor den geregeld". De Verenigde Staten en de ondergrondse kernproeven De voorzitter van de Ameri kaanse congrescommissie voor kernenergie, Holifield, heeft woensdag in het Huis van afge vaardigden verklaard, dat de V. S. zich er op moeten voorbe reiden, de ondergrondse kern proeven te hervatten. De V. S. zouden echter moeten blijven deelnemen aan het overleg te Genève om te komen tot een verbod van alle proeven tfiet kernwapens. De afgevaardigde was van oordeel, dat de Amerikaanse re gering, met het oog op wat hij de onbuigzame houding van de Russen ten aanzien van con trolemaatregelen noemde, haar politiek opnieuw moet bepalen. Hij drong er op aan, onverwijld een besluit inzake de onder grondse proeven te nemen, waar bij de V. S. het resultaat, wat be treft methoden om dergelijke proeven van lichte aardbevingen te onderscheiden, ter kennis van de Russen zouden moeten bren gen. De conferentie is van oordeel dat inmiddels dient te worden na gegaan in hoeverre binnen het kader van het huidige statuut de tijdens de conferentie naar voren gebrachte wensen kunnen wor den gerealiseerd door te bevorde ren: a. meerdere deelneming door de landen in de buitenlandse aan gelegenheden van het Koninkrijk, meer speciaal in die aangelegen heden, waarbij de landen zijn be trokken. b. het inschakelen van perso nen, die op voordracht der lan den en in gezamenlijk overleg worden aangewezen voor werk zaamheden 1. in het ministerie van Buiten landse Zaken van het Koninkrijk; 2. bij vertegenwoordigingen in het buitenland, en 3. in delegaties naar internatio nale organisaties en conferenties, in meerdere mate dan thans het geval is. c. de vestiging te Paramaribo en te Willemstad van een afde ling van het ministerie van Bui tenlandse Zaken van het Konink rijk. Voorts zal op korte termijn worden nagegaan, in hoeverre het mogelijk is om Suriname on derscheidenlijk de Nederlandse Antillen te machtigen tot het zelfstandig aangaan van interna tionale overeenkomsten welker gelding beperkt blijft tot het betrokken land, een en ander on der nadere goedkeuring van de betrokken volksvertegenwoordi ging, terwijl de bekrachtiging aan de Kroon blijft voorbehou den. Waarneming van de portefeuille van Buitenlandse Zaken Gedurende de ziekte van mi nister Luns zal de minister-pre sident, prof De Quay, als minis ter van Buitenlandse Zaken ad interim optreden. Dinsdagochtend hebben ouden van dagen uit zeven Nederlandse gemeenten bij het paleis Soest dijk gedefileerd voor H. M. Ko ningin Juliana. Foto: De delegatie uit Ber- iicum bood de Koningin een fraaie pop aan, welke, getuige deze stralende foto, bijzonder in dc smaak viel. Duitsland en Berlijn Volgens de „Frankfurter All- gemeine Zeitung" zou in Oost- europese kringen in Oost-Berlijn gezegd zijn dat reeds diploma tieke peilingen worden gedaan tussen West en Oost over de van een viermogendhedenconfe- rentie over de kwesties Duits land en Berlijn. Volgens de „France Soir" zou president Kennedy bij zijn jong ste besprekingen met Westelijke leiders de basis gelegd hebben voor een eventuele Westelijke topconferentie, die nog vóór het einde van dit jaar, waarschijn lijk in Parijs, gehouden zou wor den na de Westduitse verkiezin gen in september. De Westduitse kanselier zou bij een dergelijke conferentie betrokken worden voor overleg omtrent de kwes ties Duitsland en Berlijn, maat niet als volledig deelnemer. „Le Monde" schrijft dat men redelijkerwijze kan verwachten dat de Westelijke mogendheden op het einde van de zomer over leg zullen plegen, zij het althans op ministerieel niveau. ZUID-KOREA In Zuid-Korea is woensdag een wel afgekondigd, waarbij de doodstraf gesteld wordt op po gingen om boeten die door de opperste raad zijn opgelegd, niet te betalen. Voorts bevat de wet de bepaling, dat ambtenaren en zakenlieden, die zich in de afge lopen acht jaar onrechtmatig hebben verrijkt, gestraft zullen worden met boetes of gevange nisstraf tot ten hoogste vijf jaar. Het onrechtmatig verkregen ver mogen zal worden geconfis queerd. Mensen, die hun bezit verbergen of overdragen, kun nen met de dood worden ge straft. De volmaakte oplossing De politie van Seaside Park (New Jersey) heeft de vol maakte oplossing gevonden om zich te ontdoen van een grote hoeveelheid bier die in het bezit was van tieners en in het weekeinde in beslag werd genomen. Daar de politiemannen het bier niet mogen drinken of ver kopen gaven zij het aan de plaatselijke brandweer. Hun stadgenoten merkten echter bitter op dat de meeste po litiemannen toevallig tot de afdeling vrijwilligers van de brandweer behoren. Minister Luns tijdens vergadering van de Tweede Kamer onwel geworden De ongesteldheid niet van ernstige aard. Minister Luns is gisterochtend tijdens de Tweede Kamervergade ring onwel geworden. De verga dering werd aanstonds geschorst en de publieke tribunes werden ontruimd. Nadat twee artsen de patiënt hadden onderzocht, werd hij te 1.50 uur per ambulance-auto naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo aan het Westeinde vervoerd. Mevr. Luns. die gewaarschuwd was door minister Cais, kwam aan het Kamergebouw aan even nadat de ambulance naar het ziekenhuis was vertrokken. De minister heeft zich na het onderzoek aldaar te voet naar de auto van staatssecretaris dr. H. R. van Houten hegeven, die hem naar huis heeft gebracht. Een woordvoerder van liet mi nisterie van Buitenlandse Zaken deelde mee. dat de minister een flauwte heeft gehad tengevolge van oververmoeidheid. Na het medisch onderzoek in het zieken huis heeft de minister toestem- ming gekregen naar huis te gaan waar hij voorlopig absolute rust zal moeten houden. De behandelende geneesheer heeft de indruk, dat de ongesteld heid niet van ernstige aard is. De minister lijdt aan oververmoeid heid en moet voorlopig rusten. De Britse ambassadeur is hier van op de hoogte gesteld. Zoals bekend brengt de Britse onder minister van Buitenlandse Zaken Haeth, de komende dagen een bezoek aan Nederland. Belgisch koninklijk bezoek aan Engeland uitgesteld Het officiële bezoek, dat ko ning Boudewijn en koningin Fa- biola van 10 tot 14 juli aan Groot-Brittannië zouden bren gen, is naar woensdag officieel in Brussel medegedeeld tot een niet genoemde datum uitgesteld. „De gezondheidstoestand van de koningin en oe haar daarbij opgelegde voorzichtigheid heb ben het vorstenpaar ertoe ge bracht de koningin van Groot- Brittannië te verdoeken een uit stel van het bezoek te aanvaar den. Hare Majesteit is op dit verzoek welwillend ingegaan", aldus wordt in een officieel com muniqué van het Belgische hof gezegd. Het bezoek was reeds in maart van dit jaar aangekondigd. Tij dens het officiële bezoek van het Belgische vorstenpaar aan Rome van de vorige week heeft de Paus in het Vaticaan wereldkun dig gemaakt, dat koningin Fabio- la in blijde verwachting is. Van dé zijde van het Belgische hof is dit tot dusverre niet officieel be vestigd. De blijde gebeurtenis zou overigens eerst begin vol gend jaar tegemoet kunnen wor den gezien. Chroesjtsjef brengt verslag uit Premier Chroesjtsjef zal van daag in Moskou in een rede voor radio en televisie verslag uit brengen over zijn besprekingen met president Kennedy op 3 en 4 juni in Wenen. De uitzending begint om 18 uur Nederlandse tijd. Volgens de laatste officiële op gave zijn er bij de ramp bij Esslingen 35 mensen omgeko men, 33 ernstig en ongeveer 60 licht gewond. Twee der doden zijn nog niet geïdentificeerd. Alle geïdentificeerden komen uit de buurt van Stuttgart-Göppingen. Een der twee treinen die dins dagnamiddag tussen Esslingen en Stuttgart-Ober Türkheim in Baden-Württemberg elk met een snelheid van vijftig km per uur op elkander reden is naar nader gemeld wordt, uit Esslingen Ko mend, door een onveilig sein ge reden ofschoon het voorsignaal reeds in waarschuwingsstand stond. Het onveilig signaal gold voor een gedeelte van de spoor baan waarop wegens vernieu wingswerkzaamheden aan de rails tijdelijk slechts op enkel spoor werd gereden. De bestuur ders van beide treinen zijn om het leven gekomen. De twee mo torwagens van de recht op elkaar ingereden treinen waren in el kander geschoven en langs de glooiing van het Neckar-dal om laag gestort. Zeven arbeiders van een put- bouwonderneming uit Esslingen boden de eerste hulp. Kort daar op schoten arbeiders van andere aan de spoorbaan gelegen be drijven toe om mede te pogen de klemgeraakte wagondeuren open te maken. Er werden snijbran- ACHTJARIG MEISJE VERONGELUKT De achtjarige Janette Nieborg die met enige vriendinnetjes stond te kijken naar de scheep- vaartdrukte in de Oostersluis in Groningen, is woensdagmorgen met haar hoofd bekneld geraakt tussen de leuning van een naar benedenkomende brug en een muurtje. Haar verwondingen waren zó ernstig dat zij op weg naar het ziekenhuis is overleden. ders gehaald waarmede men be kneld geraakte passagiers be vrijdde. Twintig minuten na het gebeu ren van het ongeluk arriveerde een politiewagen en nog een kwartier later verschenen de eerste ambulances. Ook in Ess lingen gelegerde parachutisten en Amerikaanse hospitaalsolda ten boden de helpende hand. Na ongeveer anderhalf uur waren de gewonden, na eerste hulp ter plaatse, naar ziekenhuizen weg gebracht. Het bergen van de om het leven gekomen slachtoffers, van wie er verscheidene erg ver minkt waren, nam langere tijd in beslag. Twee hulptreinen waren ter plaatse aangekomen. Duizen den mensen op de Neckar-oever en op de wijnbergen in de omge ving volgden Je reddingswerk zaamheden. In de buurt van deze plaats heeft zich op 1 oktober 1957 ook een ernstig treinongeluk voorge daan waarbij tien mensen de dood vonden. Toen reed in de ochtendmist een locaaltrein ach ter op een andere trein. DE BEVOLKING VAN NEDERLAND Het aantal huwelijken in ons land is volgens opgave van het C.E.S. gestegen van 22.392 in de eerste 4 maanden van 1960 tot 23.067 in de eerste 4 maanden van 1961. Het aantal levendge borenen gaf een stijging te zien van 79.365 tot 83.172, terwijl het aantal overledenen daalde van 32.757 tot 29.986. De immigratie steeg van 11.654 in de eerste 4 maanden van 1960 tot 15.348 in de eerste 4 maanden van dit jaar, terwijl de emigratie afnam nl. van 18.762 tot 16.340. Het aantal inwoners van ous land bedroeg op 1 mei j.l. 11.607.991. (Adv.) De Sow jet-delegatie naar de drie-mogendhedenconferentie voor een verbod tot het houden van kernproeven, heeft in de bijeenkomst van woensdag de Verenigde Staten en Engeland ervan beschuldigd de propagan- datrom te roeren, om hun po gingen om de conferentie te sa boteren te verbergen. In een woedende rede van meer dan een uur lang zei de Russische afgevaardigde Tsa- rapkin, dat de gehele machine rie der Westelijke propaganda tegen de Sowjet-Unie is gemobi liseerd. Hij zwaaide met een bundel knipsels uit Westelijke kranten, die naar hij beweerde, vol stonden met door de Weste lijke gedelegeerden geïnspireer de vervalsingen, waarin de Sow jet-Unie belachelijk werd ge maakt. Het is duidelijk dat het Westen geen onderhandelingen over een verdrag inzake de kern proeven wil, zo zei Tsarapkin, die het gedrag der gedelegeer den op de conferentie hoogst laakbaar vond. De aanvallen van het Westen op het Russische voorstel tot instelling van een uit drie leden bestaand beheersorgaan, dat met algemene stemmen de con trole-organisatie zou moeten be heren, waren volgens Tsarapkin ongegrond en maakten deel uit van een bepaald plan om het sluiten van een verdrag te ont gaan. De Amerikaanse gedelegeerde Dean betoogde op zijn beurt, dat de Sowjet-Unie de 2Va jaar van onderhandelingen uit het gezicht en het geheugen wil doen verdwijnen door te trach ten ze onder te brengen in een massale agenda voor algemene en volledige ontwapening. De Sowjet-regering heeft zich voort durend tegen redelijke controle verzet en alles wat zij wilde was het voortzetten van een ongecon- tröleerd verbod op kernproeven, aldus Dean, S.A.-man in Oostenrijk gearresteerd In Graz is dinsdag de voor malige S.A.-man Josef Frühwirt gearresteerd op verdenking deel genomen te hebben aan de moord op negen Joden. Na de wapen stilstand in 1945 had Frühwirt zich met andere S.A.-lieden in een bergachtig gebied tussen Graz en Leoben teruggetrokken om daar als „Werwolf" verder te vechten. Zij kwamen 9 Joden tegen die zij eerst een bunker lieten bouwen en vervolgens doodschoten. Vier leden van de S.A.-groep zijn in de eerste jaren na de oor log berecht. Twee van hen wer den ter dood veroordeeld en te rechtgesteld. De leider van de groep, Hochrainer, is VOOrtVlUCh- 'iS!. Een beeld van de treinramp, welke zich dinsdagmiddag heeft voorgedaan tussen de Duitse steden Stuttgart en Esslingen, waar 34 mensen werden gedood en minstens 50 gewond, toen twee Forensentreinen met el kaar in botsing kwamen. Politiemannen en burgers zoeken tussen de wrakstukken van de treinen naar slacht offers. De kwestie-Zuid-TyrooT De liberale fractie in de Ita liaanse Kamer heeft woensdag in een interpellatie de regering gevraagd, of zij het met de waar digheid van het land in overeen stemming acht, de besprekingen met Oostenrijk over de kwestie- Zuid-Tyrool voort te zetten, nu zich in dit gebied een groot aan tal gewelddaden heeft voorge daan. In het betrokken gebied zijn intussen uitgebreide politiever- sterkingen aangekomen voor de bescherming van industriële cen tra, militaire installaties en openbare gebouwen. >r In de Oostenrijkse stad Inns bruck zijn woensdag duizenden vlugschriften verspreid, waarin het zelfbeschikkingsrecht voor de bewoners van Zuid-Tyrool wordt opgeëist. Op de Oosten rijkers wordt een beroep gedaan niet metjvakantie naar. Italië-te gaan. WAR3IER. Eenrug van hoge lucrftcjfruk die via de Britse eilanden naar het oosten is getrokken, ligt nu boven onze omgeving. De aan voer van koude lucht van de Noordzee is daarmee tot stilstand gekomen, terwijl bovendien de aanwezige wolkenvelden woens dagavond zijn opgelost. Deze hadden de temperatuur.^ woens/ dagmiddag laag gehouden. Hei werd nergens warmer dan 16 graden. Voor vandaag mogen door meer zonneschijn hogere middagtemperaturen worden ver wacht. De wind zal zwak tot matig en veranderlijk zijn. medegedeeld door het K.N.M.I.' te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Warnier. Droog en warmer weer met zonnige perioden. Zwakke .tot matige veranderlijke wind. DONDERDAG 15 JUNI v.m. n.m. Breskens '3.11 3.29 Terneuzen 3.46 4.04 Hansweert 4.26 4.44 Walsoorden 4.36 4.54 ZON MAAN op onder op onder Juni 15 4.19 21.01 6.34 22.29 16 4.19 21.02 7.30 23.05 17 4.19 21.02 8.29 23.36 18 4.19 21.03 9.30 19 4.19 21.03 10.33 0.03 20 4.19 21.03 11.37 0.28

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1