Vaderdag! cadeautje? c D Conferentie van Evian verdaagd President Kennedy op krukken „Na het ongeluk met de „Sirius" W eero verzicht li Eigen Haard ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER Belgisch-Nederlandse besprekingen over spellingskwestie Radio de Koek De plannen voor een Kanaaltunnel J5 Frankering bij abonnemênt: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 14 JUNI 1961 17e Jaargang Nr 5316 Verschijnt dagelijks uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meerj 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling.! Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De conferentie van Evian zal op voorstel van de Franse dele gatie voor tien of vijftien dagen worden verdaagd teneinde de twee afvaardigingen „tijd voor nadenken" te geven. Dit heeft de leider van de Franse delegatie, de minister voor Algerijnse Zaken. Louis Joxe, dinsdagmiddag op een persconferentie in Evian bekend gemaakt. De minister zei dat op de jong ste bijeenkomsten met de Alge rijnse afgevaardigden geen nieu we elementen naar voren waren gekomen. Daarom was de Fran se afvaardiging van oordeel, dat de partijen zich enige tijd moes ten gunnen om ieder voor zich een uitweg uit de impasse te zoeken. De Fransen bleven be reid tot elk contact, dat tot een vruchtbare hervatting van het overleg zou kunnen leiden. Volgens Joxe is uit de eerste fase van de conferentie gebleken, dat de moeilijkheden, overeen komstig de verwachtingen, groot zijn. De Fransen hoopten, dat de „tijd voor nadenken" de partijen de gelegenheid zal geven om de moeilijkheden te overwinnen. Frankrijk blijft trouw aan het beginsel van zelfbeschikking en aan de democratische beginselen, volgens welke alle macht van het volk komt door middel van een vrije en eerlijke raadpleging. Over de Sahara zei de minister, dal dit gebied een bron van rijk dom is geworden, die Frankrijk op een zodanige wijze heeft aan geboord, dat de omliggende ge bieden deel hebben aan deze rijk dommen. Frankrijk zou trouw blijven aan deze politiek, waar van Algerië de eerste begunstig de was. „Men heeft tegenover ons ter ritoriale aanspraken gedaan, ge baseerd op bet enkele feit. dat Al gerië en de Sahara onder de Franse soevereiniteit zijn ver enigd. Op deze wijze kunnen an dere landen aanspraak maken op gebied van hun buurlanden, om dat zij uit dëzelföe koloniën zijn voortgekomen". Behalve over de toekomst van de Sahara bestond er, volgens Joxe, verschil van mening over het naast elkaar leven van de één miljoen Europeanen en de negen miljoen Mohammedanen en over het bestand. Wat het eerstgenoemde vraag stuk betreft zei de minister, dat er naar de mening van de Fran se regering geen levensvatbaar Algerië mogelijk zal zijn zonder dat er tussen de verschillende bevolkingsgroepen vertrouwen bestaat. „Wanneer wij vragen om garanties in dit opzicht, ant woordt men ons dat wij blijk geven van kolonialistische denk beelden. maar zou het er niet op neerkomen dat wij de bewoners van Algerië in een chaos storten, als wij geen gehoor geven aan de uitingen van hun angst?", aldus de minister. NOORSE MAATREGEL TEGEN SPIONAGE Noorwegen heeft besloten be paalde zee- en fjordgebieden voor schepen van meer dan 50 ton te verbieden om spionage ten op ziehte van kustinstallaties te bemoeilijken. De maatregel volgt op persbe richten en vragen in het parle ment over Russische en andere Oosteuropese t rei Iers die op ver dacht korte afstand van bepaalde delen van de Noorse kust zouden hebben gevaren. Gudmund Harlem, de minister van Defensie, zei maandag op een persconferentie, dat gebie den rondom Stavanger, Bergen, Oslo, Trondheim en Kristian- sand voor genoemde schepen ge sloten zullen zijn, behalve in ge vallen van nood. Loyaliteitsverklaring Otto von Habsburg afgewezen Het Oostenrijkse kabinet heeft dinsdag geen overeenstemming kunnen bereiken over het aan nemen van de door aartshertog Otto van Habsburg afgelegde loyaliteitsverklaring, waarbij hij tevens afstand deed van zijn aanspraken op de troon. Blij kens een officieel communiqué moet de verklaring, die de terug keer van de aartshertog naar Oostenrijk mogelijk zou hebben gemaakt, als afgewezen worden beschouwd. Het aannemen van de ver klaring is afgestuit op de socia listische leden van het kabinet, die vasthielden aan het stand punt hunner partij, dat de belof te van Otto von Habsburg een trouw staatsburger te zullen zijn, niet geloofwaardig is. Voor de aartshertog staat thans de weg open voor het ge recht deze afwijzing aan te vechten. Ten aanzien van de strijd in Algerië merkte hij op. dat Frank rijk zijn goede wil heeft laten zien door de offensieve acties op te schorten teneinde levens te sparen en het normale leven in gehele gebieden te herstellen- „Wij hebben dit uitgevoerd, maar wij zijn niet ernstig geno men. Het aantal aanvallen en hinderlagen is toegenomen en ik moet zeggen, dat ik de laatste tijd meer heb horen spreken over oorlogsdoeleinden dan over vredesoogmerken". In antwoord op vragen zei Joxe dat er geen rechtstreeks verband bestaat tussen de op schorting van het overleg in Evian en het aflopen van de proefperiode van een maand van het éénzijdige bestand door Frankrijk. Volgens Franse delegatiekrin gen zullen de besprekingen niet automatisch "a tien of vijftien dagen worden hervat. Alles zou afhangen van een „nieuw ele ment", dat een hervatting zou rechtvaardigen. President De Gaulle zal van daag in Parijs een bijeenkomst voorzitten van de commissie voor Algerijnse zaken uit de regering. De vergadering za] worden bijge woond door minister Joxe ALGERIJNSE VISIE OP EVIAN. De woordvoerder van de Alge- rynse afvaardiging naar de be sprekingen in Evian heeft dins dagavond verklaard, dat de op schorting van het overleg voor tien tot vijftien dagen een één zijdig besluit van de Franse dele gatie betreft. Woordvoerder Redha Malek deelde op een persconferentie in Genève mee, dat zijn afvaardi ging de Fransen had voorgesteld, woensdag of donderdag een bij eenkomst te houden teneinde concrete voorstellen uit te wer ken voor 'n voortzetting van het overleg. Minister Joxe en de zij nen hadden dit voorstel echter afgewezen en verklaard, dat zij de conferentie voor tien of vijf tien dagen wilden opschorten. M'alek zei geen commentaar te kunnen geven. Wél kondigde hij aan, dat de leider der Algerijnse delegatie, Belkacem Klim, woens dag (vandaag) een persconferen tie zal houden. Naar van welingelichte zijde wordt vernomen, heeft de Alge rijnse afvaardiging nog geen be slissing genomen over de vraag, of zij in Zwitserland zal blijven. Zij vertoeft nu in de villa „Bois d'Avault" bij Genève. (Adv.), Geniet er van! TF ^PARADISO 22ct ""sALVATOte Wet CAPRINO 3let „KORAALSZEE" WAS „NOORDZEE" Het DC-7C toestel van de KLM, dat zondagochtend boven de Atlantische Oceaan in ernsti ge moeilijkheden geraakte en een motor verloor, is niet de PH- DSM ..Koraalzee" geweest, doch de PH-DSN „Noordzee". Terwiil overal gemeld werd dat het de „Koraalzee" was. die op een op zienbarende wijze aan een drei gende ramp ontsnapte, stond dit toestel rustig aan de grond op het vliegveld van Lissabon. De verwarring is ontstaan door de sterk op elkaar gelijkende roep letters van de vliegtuigen: PH- DSM en PH-DSN. Op het ogenblik staat de „Noordzee" nog steeds op het vliegveld van Prestwick, waar het door KLM-techniei aan een nauwkeurig onderzoek wordt onderworpen. De KLM verwacht dat het toestel vrijdag of zater dag a.s. naar Schiphol zal wor den overgevlogen. President Kennedy van Ameri ka heeft een bundel spieren ver rekt tussen het „heiligbeen" en de staartwervels. Tengevolge hiervan is hij genoodzaakt bij het lopen gebruik te maken van krukken. De perschef van het Witte Huis, Salinger, heeft medege deeld dat president Kennedy in verband met zijn pur/ijle rug ervan heeft afgezien een voorge nomen toespraak te houden tij dens een lunch van Amerikaan se burgemeesters, die gisteren in Washington plaats vond. In zijn plaats sprak vice-president Lyn don. Johnson. President Kennedy zal deze week geen persconferentie hou den. Hoewel Salinger hiervoor geen reden opgaf, neemt men in kringen uit de omgeving van het Witte Huis aan, dat de presi dent de vermoeidheid, die een ontmoeting van een half uur met de journalisten meebrengt, wenst te vermijden. Salinger verklaarde nog, dat de president „zeer tevreden" is over zijn vooruitgang. Hoewel hij nog van krukken gebruik maakt, heeft hij in zijn bureau kunnen werken. Volgens leiders van het Amerikaanse congres, die gisteren het gebruikelijke wekelijkse ontbijt met de presi dent gebruikten, verkeerde Ken nedy in „uitstekende toestand". De president verwacht over een paar dagen zijn krukken niet meer te zullen moeten gebrui ken. Salinger deelde mede, dat pre sident Kennedy zondag in Palm Beach is onderzocht door een specialist, die hiervoor uit New York was overgekomen. Het on derzoek duurde een kwartier. Salinger sprak persberichten tegen, als zouden de huidige rug klachten van de president ver- In do nacht van maandag op dinsdag, precies 24 uur nadat de nieuwste „Electra 11" van de K.L. M„ de PH-LLM, „Sirius", bij het vliegveld van Cairo ver ongelukte, houdt Egyptische po litie streng de wacht bij de ver laten zandheuvels ten zuidoos ten van Cairo, waar de „Sirius" terecht kwam, in vlam werd ge zet en gedeeltelijk explodeerde. Er is geen bijzondere reden voor die scherpe bewaking, maar in het ongeveer 300 meter lange spoor dat de machine na de aanraking met de grond door het zand trok, werden staven goud gevonden van een goud zending die het toestel aan boord had gehad. Staven goud lagen te schitte ren onder de heldere hemel boven Egypte toen leden van het grondpersoneel van de K. L. M. tien minuten na het ongeluk de plaats van de ramp bereikten. Het grondpersoneel had in de nacht van zondag op maandag op het platform van het vlieg veld van Cairo op de komst van de „Sirius" staan wachten, toen het het vliegtuig plotseling hoor de neerkomen in de stilte van de nacht. De mannen zagen vrijwel onmiddellijk daarna een grote rookkolom opstijgen. Zij reden in auto's met grote snelheid naar de plaats des onheils. Ge durende het laatste gedeelte van de rit moesten zij door het woestijnzand rijden. Toen zij bij het vliegtuig aan kwamen stond een deel van de machine nog in brand. Het toe stel was in tweeën gebroken en daarna uiteengescheurd, met uit zondering van het voorste deel en het kielviak. Zij vonden stoffelijke over schotten in het spoor dat de machine op de grond had ach tergelaten en een aantal over levenden, waarvan vele met brandwonden. Gezagvoerder Reynolds zat geklemd in wat was overgebleven van de stuur hut. Hij was bij kennis. De leden van het grondpersoneel moesten op de Egyptische reddingsploeg wachten, die ongeveer een half uur later arriveerde, vóórdat zij er in slaagden de gezagvoerder te bevrijden. Dit moest zeer voorzichtig gebeuren teneinde te voorkomen dat zij hem pijn zouden doen. Met scharen wer den heel behoedzaam de metaal- delen van de stuurhut om hem heen weggeknipt. Hij werd naar het Dar El Shifa-ziekenhuis overgebracht en toen maandag avond de commissie van deskun digen uit Nederland op het vliegveld van Cairo aankwam was de toestand van gezagvoer der Reynolds kritiek. Dr. K. Vaandrager, hoofd van de geneeskundige dienst van de K. L. M., begaf zich na aan komst onmiddellijk naar het (Adv.) band houden met de verwondin gen aan de rug, die de president zeven jaar geleden heeft opgelo pen en die hem op hel randje van de dood brachten. Kennedy zelf verklaarde te verwachten zijn krukken over een paar da gen niet meer nodig te zullen hebben. De (Vlaamse) minister van Opvoeding en Kuituur, R. van Elslande, heeft aangekondigd dat hij besprekingen gaat voeren met Nederlandse instanties over de spellingskwestie. In antwoord op kritiek op de huidige toestand heeft de minis ter in de senaatscommissie voor onderwijs en kuituur tijdens de behandeling van zijn begroting medegedeeld, dat hij eenheid en een definitieve oplossing voor de spellingskwestie wenst. In de senaatscommissie was er op gewezen, dat in België en in Nederland ontevredenheid en verwarring heersen door het be staan van de voorkeurspelling en de progressieve spelling en dat Nederland hier nog een derde systeem bij wil invoeren. Onder meer werd betoogd, dat voor staatsexamens de toepassing van de „woordenlijst" wordt geëist terwijl deze voor kandidaten niet beschikbaar is. Minister Van Elslande ver klaarde twee wegen voor een op lossing te zien: ofwel een wisse lende uitspraak met een vaste schrijfwijze zoals in Engeland, ofwel de spelling zuiver fonolo gisch op te bouwen naar Ita liaans voorbeeld. „De huidige halfslachtige oplossingen bieden noch houvast, noch eenheid", zei- de hij. Enkele Belgische senatoren waarschuwden de minister echter „uit ervaring te weten dat de Nederlandse philologen de scherpste weerstand zullen bie den" en dat de oplossing op poli tiek vlak tot stand moet worden gebracht. Kritiek werd ook uitgeoefend op de Nederlands-Belgische spel lingscommissie, „waarin te veel verouderde meningen verdedi gers vinden". Voorgesteld werd enkele practici, vooral journalis ten, aan de werkzaamheden te laten deelnemen. Vermiste Amerikaanse beambte opgespoord William Covington, een beambte van het Amerikaanse bureau voor de nationale veiligheid, die sinds het begin van de vorige week werd vermist, is opgespoord. Hij werd aange troffen op een racebaan nabij Wilmington in Delaware. Een ambtenaar van het minis terie van Defensie zei, dat Covington, voorzover bekend, niets verkeerds had gedaan. Prins Bernhard voorzitter ere-comité trekpaardententoonstelling Prins Bernhard heeft het voor zitterschap van het ere-comité der 29ste Nationale Trekpaar dententoonstelling aanvaard. Deze tentoonstelling wordt ge houden op 14 en 15 september in de veemarkthallen te 's Herto genbosch. Noordstraat 102 - Telefoon 31U Terneuzen De voorzitter van de Channel Tunnel Company Ltd, L. d'Er- langer, heeft op de achttiende jaarvergadering van zijn maat schappij medegedeeld, dat hot bestuur er meer dan ooit van overtuigd is dat Groot-Brittan- nië een tunnel tussen Engeland en Frankrijk nodig heeft. „Als Groot-Brjttannië toe treedt tot de E. E. G. is een tun nel onder het Kanaal een harde noodzaak. Indien wij dit echter niet doen lijkt mij een tunnel een nog hardere noodzaak, daar de daling van de kosten van vervoer van goederen naar het continent welke daling het gevolg zal zijn van de tunnel, van vitaal belang zal zijn als wij concurrerend wil len blijven", aldus d'Erlanger. Voorts verklaarde hij dat, in dien de bouw van een tunnel niet wordt goedgekeurd, hij binnen een paar jaar verwacht, dat de Britse verbindingen met het con tinent een even grote opstopping zullen vertonen als het huidige Britse wegenstelsei. De bouw- zaterdag terug in Matadi, zo raamd op 130 miljoen pond ster ling. d'Erlanger deelde aan de aan deelhouders mede, zich thans schuldig te voelen over het feit, dat hij zich het vorig jaar te op timistisch had getoond met be trekking tot de tijd die volgens het bestuur nodig was om de Britse en de Franse regering tot een beslissing te laten komen over de tunnelvoorstellen van de maatschappij. „Tegen het eind van het vori ge jaar was de vertraging zoda nig dat wij bedreigd werden met een uitputting van onze geldmid delen, zodat wij enige maanden geleden besloten enig geld op te nemen door middel van een claimemissie. Het zal u waar schijnlijk interesseren te weten, dat deze emissie een groot succes was en dat zij geheel voltekend werd", zo deelde d'Erlanger nog mede. ziekenhuis waar hij de zeventien overlevenden van het ongeluk onderzocht. Hij vertelde de an dere leden van de commissie van onderzoek later dat purser Thijs en aankomende hofmeester Schriel om het leven zijn ge komen. „Dit is een kritieke nacht voor het merendeel der gewonden", zo zei dr. Vaandrager, „gezag voerder Reynolds heeft evenals verscheidene anderen behalve een shock nog verwondingen". Maandagavond was de toe stand van de andere overlevende leden van do bemanning als volgt: stewardess mej. Peeters enigszins kritiek, boordwerktuig kundige Voogt en navigator- radiotelegrafist De Gooyer beide matig. Voor drie dames, die met. de commissie van deskundigen in de DC-8 lijnmachine de zes uur durende vlucht van Amsterdam naar Cairo maandag meemaak ten, was het de zenuwslopendste vlucht die ze ooit hadden ge maakt. Dit waren de echtge noten van de heren Reynolds, Voogt en De Gooyer. Niemand kon ze gedurende deze vlucht vertellen, of ze nog op tijd zou den komen, of in welke toestand ze hun echtgenoten zouden aan treffen. In haar gezelschap be vond zich mej. Molly Bosman, hoofd der stewardessen der K. L. M., die opgeroepen was om stewardess mej. Peeters bij te staan. Mej. Bosman begaf zich na aankomst eveneens naar het ziekenhuis waar zij enkele woor den met mej. Peeters kon wis selen. Mevr. Voogt en mevr. De Gooyer konden met hun echt genoten spreken en kwamen enigszins opgelucht naar het hotel. Mevr. Reynolds, die in Siam is geboren, kon alleen maar even naar haar echtgenoot kijken. Alle 17 inzittenden die men heeft kunnen redden waren dins dagmorgen nog in leven. De toe stand van drie van hen de Ne derlanders Binkhorst en Fitsch en de Brit Williams is echter r.og kritiek. Maandag verkeerde men in Cairo nog in de veronderstelling dat Fitsch om het leven was ge komen. De onderdirecteur van de K.L.M., de heer Van Oldenburgh, die de heer Fitsch persoonlijk kent, heeft hem dinsdagmorgen echter in het ziekenhuis geïden tificeerd. Er is nog een overlevende, die de Egyptenaren niet hebben kun nen identificeren. Op de heer Fitsch werden geen papieren ge vonden. De enige aanwijzing om trent zijn identiteit vormde een trouwring. Men zond toen een te legram naar mevr. Fitsch in Ne derland. Uit haar antwoord bleek, dat de nog niet geïdentificeerde gewonde inderdaad de heer Fitsch kon zijn. Men vroeg mevr. Fitsch toen naar Cairo te vlie gen. Gezagvoerder Reynolds en ste wardess Jeanine Peeters hebben een goede nacht gehad. Zij zijn nu buiten levensgevaar. Gezag voerder Reynolds wiens beide benen gebroken zijn en wiens gezicht ernstig verwond is. werd maandag door Egyptenaren, die met het onderzoek naar de ramp zijn belast, ondervraagd. Hij ver loor hierbij ec-hter.het bewustzijn. Zijn echtgenote bracht hem dins dagmorgen een bos Egyptische bloemen. Boordwerktuigkundige Voogt maakt het naar verluidt goed. Dc toestand van navigator-radiotele grafist De Gooyer gaf dinsdag morgen echter nog reden tot eni ge ongerustgheid. De lijken, van de 19 inzittenden, die bij de ramp zijn omgekomen, zijn naar een lijkenhuisje in Cai ro gebracht. Vrijwel allen zijn dusdanig verbrand, dat zij niet herkend kunnen worden. Verschillende overlevenden heb ben dinsdagmorgen bloedtransfu sie gehad. Onder hen. die er het leven hebben afgebracht behoort ook de Duitse mevr. Brokotio met haar 2-jarig zoontje Ekhart. Ekhart is het enige van de vier kinderen aan boord van de „Si rius" die men heeft kunnen red den. De drie andere -kinderen van de heer en mevr. Qrootegped zijn tegelijk met hun ouders gedood. De heer Grootegoed was in dienst van de K.L.M. en keer de met de „Sirius" naar Karatsji terug. Hij had met zijn gezin in Nederland vakantie gehouden. De heer G. F. Ophoff, plaats vervangend vertegenwoordiger der K.L.M. op het vliegveld Cai ro, deelde verslaggevers mede, dat hij kort na het ongeluk bij het wrak van de „Sirius" was aangekomen. Hij zag toen ge zagvoerder Reynolds, die, met zijn gebroken benen in de lucht, op zijn rug lag. Reynolds lag met zijn hoofd tussen stukken van het vernielde instrumentenbord. Zijn gehele lichaam was door draden omgeven. Hij was bij bewustzijn. De heer Ophoff probeerde met zijn voet stukken van het instrumenten bord, waar Reynolds met zijn gezicht tussen lag, te verwijde ren. Dit gelukte echter niet goed, waarop leden van de brandweer brigade de gezagvoerder met hun gereedschappen wisten te bevrij den. Op het eerste gezicht kreeg de heer Ophoff de indruk, dat ste wardess Jeanine Peeters er goed van af was gekomen. Hij zag slechts bloed op haar gezicht. Later, toen zij op een draagbaar werd weggedragen, zag hij dat zij ernstige verwondingen aan rug en benen had. (Adv.) Zoekt U een u vindt het in SPORTHANDEL Noordstr. 76 - Terneuzen NOORDWESTELIJKE WIND Een rug van hoge luchtdruk die dinsdagavond boven de Britse eilanden was gelegen breidt zich geleidelijk over ons land uit. In verband hiermee wordt de kans op regen kleiner en kunnen plaatselijk opklarin gen worden verwacht. Verder op ZON MAAN op onder op ondei Juni 14 4.20 21.01 5.43 21.46 15 4.19 21.01 6.34 22.29 16 4.19 21.02 7.30 23.05 17 4.19 21.02 8.29 23.36 18 4.19 21.03 9.30 19 4.19 21.03 10.33 0.03 20 4.19 21.03 11.37 0.28 De dood van Loenioemba De*door de Algemene Verga dering van de Ver. Naties aan gewezen commissie van onder zoek naar de dood van Loemoem- ba heeft besloten zich, om haar werkzaamheden voort te zetten, naar Genève, de zetel van de V. N. in Europa, en Brussel te be geven. Daarna zal de commissie eventueel naar Kongo gaan. De tijdelijke voorzitter van deze commissie van juristen, de Mexicaan Martinez de Alva, heeft dit meegedeeld in 'n brief aan de voorzitter van de Veilig heidsraad. de Oceaan ligt een nieuwe de pressie die zich maar langzaam verplaatst. De depressie zal ech ter de aanvoer van koude lucht naar West-Europa afsnijden zo dat na vandaag de temperaturen waarschijnlijk hoger zullen wor den. Vandaag blijft de aanvoer van koude lucht met overwegend matige winden tussen west en noord echter nog voort duren. medegedeeld door het K. N. M. I.' te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woendagavond. Noordwestelijke wind. Plaatselijk opklaringen en en kele verspreide buien, voorname lijk in het binnenland. Overigens matige wind tussen noord en west. Dezelfde temperaturen of iets hogere. WOENSDAG 14 JUNI v.m. n.m? Breskens 2.33 2.55 Terneuzen 3.08 3.30 Hansweert 3.48 4.10 Walsoorden 3.58 4.20 fil DIT NUMMER BEVAT 10 PAGINA'S. mLm

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1