K.L.M.-vliegtuig bij Cairo verongelukt Conferentie over Laos hervat De situatie in Kongo JLugcuig SIGAREN De dood van Loemoemba De vermiste Russische V enus-raket Sowjet-Unie wil I roika-systeem voor West-Berlijn HET WEER WEERBERICHT De officiële verjaardag van Koningin Elizabeth HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I van de Sande Redactieadres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswa] Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs f 8.- jet kwartaal: per maand f2. per week 1S ct Losse nrs 9 ct. DINSDAG 13 JUNI 1961 17e Jaargang Nr 5315 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per auvertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,—. Iedere regel meer 20 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling:. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Gisternacht om elf minuten over twee Nederlandse tijd is het „Electra 2"-vliegtuig „Sirius' van de K.L.M., onder commando van de 37-jarige Britse gezagvoerder K. J. Reynoelds kort voor de landing op het vliegveld van Cairo in aanraking gekomen met hooggelegen grond en verongelukt. Volgens tot dusverre bekend geworden berichten zijn er zeventien overlevenden van de 36 per sonen die aan boord waren. Dit is de bemanning van de Lockheed electra van de K.L.M. Sirius". Bovenste rij v.l.n.r.: hofmeester J. Schriel, over wiens lot nog niets bekend is, tweede piloot J. W. H. Heuts, die omgekomen is en purser G. ,1. H. Thijs omtrent wiens lot evenmin iets bekend is. On derste rij v.l.n.r.; gezagvoer der K. J. Reynolds, stewardes- se mej. ,1. G. J. P. Peeters, boordwerktuigkundige J. J. Voogt en navigator J. C. de Gooyer, alle vier gered doch gewond. het leven kwamen de der soortgelijke omstandigheden vlieger, de 31-jarige J. een ongeluk met een vliegtuig van de K.L.M. voorgedaan."Daar. bij kwam de tweede vlieger door een ongelukkige omstandigheid bij de hulpverlening om het leven. -Niets wees er op dat er iets verkeerd zou gaan toen het toe stel zich voor de landing gereed maakte. De gezagvoerder deelde over de radio aan de verkeersto ren op Cairo mede dat hij ging landen en hij kreeg toestemming om dat te doen. Vanuit de ver keerstoren werd hem „behouden aankomst"gewenst. Grondpersoneel van de K. L. M. op liet vliegveld van Cairo be merkte het ongeluk en leden van Om tweede W. H. Heuts uit Amsterdam, en naar aangenomen wordt even eens de purser tweede klasse, de 35-jarige *G. J. H. Thijs uit Uit hoorn en de 27-jarige aankomen de hofmeester J. Schriel uit De Bilt. Van de 29 passagiers die zich aan 'boord van het vliegtuig be vonden kwamen om het leven vijf employé's van de K.L.M. en bovendien de echtgenote en drie kinderen van een hunner (de tamilie Grootegoed uit Ran goon). Behalve deze negen Ne derlandse passagiers bevond zich nog een Nederlander niet-K.L. M-er aan boord, nl. de heer R M. Binkhorst, wiens toestand gisterochtend werd opgegeven als slecht. Verder hebben twaalf passagiers het ongeluk over leefd, maar van een aantal hun ner werd de toestand opgegeven als kritiek, zeer slecht of slecht. De rest van de passagiers is omgekomen. De nieuwe president-directeur van de K.L.M., drs. E. H. van der Beugel, heeft gisterochtend op een persconferentie in liet hoofdkantoor van de K.L.M. in Deji Haag o.m. verklaard dat er niets definitiefs over de oorzaak van het ongeluk te vertellen valt, zolang niet de resultaten bekend zijn van een eerste onder zoek van de gistermiddag uit Nederland naar Cairo vertrokken commissie van deskundigen var. de Rijksluchtvaartdienst en de K.L.M.. Wel verklaarde de heer Van der Beugel met zekerheid te kun nen vaststellen dat de oorzaak niets te maken heeft met de oorspronkelijke 'tekortkomingen die aan de eerste uitvoering van de vliegtuigen van het type Lockheed „Electra" hebben ge kleefd. Nadat het vliegtuig op de grond is terechtgekomen is brand ontstaan en het vliegtuig is gedeeltelijk uitgebrand. In de nacht van 18 op li) februari 1958 heeft zich, in de nabijheid van de plaats waar in de nacht van zondag op maandag de „Sirius" verongelukt is, on- ALTO ADIGE Alto Adige is zondagavond op geschrikt door een reeks ont ploffingen. Een 67-jarige boer kwam om het leven toen er tus sen Bolzano en Trento een bom ontplofte. De politie zoekt het platteland af naar de daders. Er zijn al tien mensen gearresteerd. Ook het vorig jaar zijn er in de provincie Alto Adige bomaansla gen gepleegd. De daders zouden Duits-sprekende extremisten zijn geweest. Zoals bekend bestaat er een geschil tussen Oostenrijk en Italië over dit gebied. Alto Adige behoort tot Italië. Oosten rijk is echter van mening dat het een grotere autonomie moet hebben. dat personeel waren het eerst ter plaatse. Volgens Reuter zou de „Sirius", nadat het vliegtuig de heuveltop had geraakt, in twee delen zijn gebroken, die allebei nog over een afstand van ongeveer 350 m. over de bodem voortschoven. Gezagvoerder Reynolds werd dooi grondpersoneel van de K. L. M. uit de stuurhut bevrijd. Hij was nog bij bewustzijn, maar heeft in het ziekenhuis het be wustzijn verloren. Hij heeft bei de benen gebroken. Alle gewonden zijn opgenomen in het ziekenhuis Dar El Shifa te Cairo. Volgens berichten van het Franse persbureau A. F. P. en 't Duitse persagentschap D. P. A. heeft de passagier Denkmann verklaard dat hij, nadat alle rei zigers reeds de veiligheidsgordels haaden omgegespt voor de lan ding, zich juist vooroverboog om zijn schoenen aan te trekken, toen hij een oorverdovend lawaai hoorde en een geweldige schok kreeg. Denkmann werd met vliegtuigstoel en al naar buiten geslingerd. Denkmann en Schuster, die naast hem in het toestel had ge zeten, namen onmiddellijk aan 't reddingswerk deel. Zij bevrijdden met gevaar voor eigen leven pas sagiers die nog in hun stoelen vastgebonden zaten en zij wier pen dammen zand op om te ver hinderen dat het vuur uit het achterste gedeelte van het vlieg tuig ook zou overslaan naar het voorste gedeelte dat niet brand de. Zowel Denkmann als Schus ter zijn ook in het ziekenhuis op genomen. Denkmann heeft alleen ontvellingen opgelopen. Ver wacht wordt dat deze twee pas sagiers binnen enkele dagen het ziekenhuis zullen kunnen verla ten. Geniet èr van! .i'- j PARADISO 22 ct SALVATORÈ 27 ct CAPRINO 31 ct' NTS-UITZENDING VAN DELTA MANIFESTATIE De N. T. S. zal een recht streekse en volledige uitzending verzorgen van de opvoering van de nationale manifestatie „Delta einde eerste fase", welk spel wordt georganiseerd door Carel Briels. De uitzending is bepaald op zaterdagmiddag 24 juni, des middags van 17.00 tot 18.30 uur. Deze manifestatie, waaraan wordt deelgenomen door enkele honderden personen, heeft plaats in een duinpan aan de voet van de Deltadam bij Kam- De conferentie over Laos, waar aan vertegenwoordigers van 14 landen deelnamen, is maandag hervat nadat bijna een week niet was vergaderd, omdat men aan westelijke ziidp van mening was dat het staken van het vuren in Laos niet strikt in acht werd genomen. Lord Home, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, die gis teren als voorzitter optrad, deel de officieel mee dat de drie Lao- tiaanse prinsen Soevanna Phoe- ma (neutralistisch), Soephanou- vong (links) en Boen Oem (pre mier van de rechtse regering) binnenkort in Zurich bijeen zul len komen naar men verwacht ter bespreking van de mogelijke vorming van een coalitieregering. De Britse minister bevestigde voorts, dat de twee voorzitters van de Geneefse conferentie hijzelf en zijn Russische ambtge noot, Gromiko - - een gemeen schappelijke boodschap aan de internationale controlecommissie in Laos zullen zenden waarin de perland op Noord-Beveland. In belanghebbende partijen worden het spel, waarvoor de auteur Anthony van Kampen de tekst schreef, wordt een beeld ge geven van Zeeland's verleden, heden en toekomst. De manifestatie heeft plaats in het kader van een expositie, die de „Zeeuwse Landbouw- Maatschappij" ter plaatse heeft georganiseerd en die zal worden gehouden van 22 t/m 24 juni. De eerste opvoering van het spel „Delta einde eerste fase" wordt op vrijdag 23 juni gehouden. opgeroepen met de commissie samen te werken om een strikter in acht nemen van het staken van het vuren mogelijk te ma ken. Home en Gromiko herinne ren hierbij aan een eerder soort gelijk verzoek.. De Amerikaan Averell Harri- man zeide dat een werkelijk sta ken van het vuren in Laos een voorwaarde is voor vorderingen op andere punten. Indien het sta- kèn van het vuren niet in acht wordt genomen zal mijn delegatie dit opnieuw onder de aandacht van de conferentie brengen, aldus Harriman, die herinnerde aan de „flagrante schending van het sta ken van het vuren in Padong een bolwerk van de rechtse strijdkrachten aan de zuidelijke rand van de strategisch belangrij ke „Vlakte der Kruiken") door do ilinkse) strijdkrachten van de Pathet Lao". De afgevaardigde van Thailand hei haalde een verzoek om de vijf rechtse Laotiaanse politieke par tijen een vertegenwoordiging op de conferentie toe te staan. Dit lokte een protest van minister Gromiko uit, maar Harriman was van mening dat het voorstel „een juist punt van orde" was. Nadat ook de Indiase delegatie leider, de minister van Del'ensie Krisjna Menon, zich tegen be handeling van het Thailandse verzoek had uitgesproken, stel de lord Home een compromis voor. Hij verzocht de leider van de Thailandse afvaardiging zijn verzoek kort samen te vatten en de tekst van zijn rede onder de deelnemers van de conferentie te verspreiden. De Thailandse afgevaardigde liet hierop weten, dat hij verder niet aan de conferentie kon deel nemen, zolang de kwestie van de Laotiaanse vertegenwoordiging niet zou zijn opgelost. Hij verliet de bijeenkomst. Het politieke overleg in Laos zelf is intussen ook vrijwel ge heel tot stilstand gekomen. J4i dit geval wordt de stagnatie ver oorzaakt door het slechte weer, waardoor- de hefsehroefvliegtui- gen van de deelnemers aan de besprekingen in Na Mon niet kunnen opstijgen. Hedenmiddag wordt opnieuw vergaderd. ALGERIE Het hoofd van de politie in O ran heeft naar aanleiding van de recente ongeregeldheden in deze stad bepaald, dat het uit gaansverbod niet te midder nacht, maar om negen uur 's avonds van kracht is. Jongelui onder de achttien jaar moeten al om acht uur binnen zijn. drie weken lang opgeborgen is geweest in een ijskast van een mijnmaatschappij in Katanga, nadat hij op het vliegveld van Elizabethstad op wrede wijze werd vermoord. Toen kapitein Gat deze lezing werd voorgelegd schoot hij vol gens het Belgische blad in een lachbui. „Het zijn allemaal ver onderstellingen, die met de grond van de zaak niets te ma ken hebben", verklaarde hij. Wat er wel is gebeurd met Loe moemba wilde hij echter niet zeggen. „De waarheid zal later wel aan het licht komen, maar het is niet mijn taak er de offi ciële lezing van te geven". „Allemaal verzinsels, niets an ders dan verzinsels". Dit heeft kapitein Lucien Gat, de Belgi sche officier die destijds het be vel voerde over de militairen, die Loemoemba in zijn hut moesten bewaken; verklaard over de jongste berichten over de wijze, waarop de Kongolese leider is overleden. Kapitein Gat, die thans in zijn woonplaats Brasschaat (provin cie Antwerpen) is teruggekeerd, zei dit in een onderhoud met het blad „Het Laatste Nieuws" naar aanleiding van mededelingen van de Belgische journalist Pierre de Vos in een boek „Vie et. mort de Lumumba". Hierin wordt onthuld, dat het stoffe lijke overschot van Loemoemba Secretaris-generaal Hammar- ning nog steeds voortduurt. Hij skjoeld heeft tijdens een pers conferentie over de situatie in Kongo verklaard „zeer bemoe digd" te zijn door de jongste ont wikkelingen in dat land. Z.i. is het kritieke stadium thans voor bij, zij het dan behoudens on voorziene ontwikkelingen. Haimmarskjoeld zei verder niet te geloven, dat er een bijzondere kans op wanordelijkheden be- 'staat op 30 juni, als de Kongo lezen het eerste jaar van onaf hankelijkheid zullen vieren. Met betrekking tot de vieren dertig Ghanese V.N.-militairen die nog steeds worden vermist, deelde Hammarskjoeld mede, dat het onderzoek naar hun verdwij- De directeur van de Britse radiotelescoop te Jodrell Bank heeft medegedeeld, dat in de komende dagen vanuit de Sow- jet-Unie signalen zullen worden uitgezonden naar de „vermiste" Russische Venus-raket, die zich thans op een afstand van 98 miljoen kilometer van de aarde moet bevinden. De Venus-raket werd op 12 februari j.l. in de Sowjet-Unie gelanceerd en het contact ging vijf dagen later verloren. Drie maanden later, toen de raket Venus moest passeren, deed de radiotelescoop in Jodrell Bank op verzoek van Moskou pogin gen om de raket op te sporen. Er werden verscheidene malen signalen opgevangen vanuit on geveer de richting die de raket volgde en op dezelfde golflengte als waarop de zender, die de raket meevoerde, werkte, doch de signalen waren te zwak en van te korte duur om positieve identificatie mogelijk te maken. WKA'A VAN K.L.M.-VLIEGTUIG „FRIDTJOF NANSEN" GEVONDEN. Naar het A. N. F. verneemt is gisteren in de baai bij Lissabon op circa drie kilometer uit de kust het wrak gevonden van de cp 30 mei j.l. daar verongelukte Twee Russische deskundigen op het gebied van de ruimte vaart zijn thans naar Jodrell Baijk gekomen om tezamen met Douglas DC-8 machine „Fridt- de Britse deskundigen de her- ----- komst van de opgevangen Signa len te onderzoeken. Voor dit doel zullen thans vanuit de Sow jet-Unie signalen naar de ver miste raket worden uitgezonden, in de hoop dat zij door de raket weer naar de aarde zullen wor- ren teruggezonden. Volgens Westelijke deskundi gen komen de door de Sowjet- Unie in haar beide memoranda over de kwesties Duitsland en Berlijn voorgestelde garanties voor de vrijheid van een „ge demilitariseerde vrije stad Ber lijn" neer op de invoering van het z.g. „Troika-systeem". De Westelijke landen hebben dit systeem reeds voor andere be langrijke internationale con trole- en bestuursorganen als zijnde ondoelmatig van de hand gewezen. Zowel voor het secre tariaat-generaal van de Verenig de Naties als voor de organisatie van de contröle op de naleving van een verbod tot het houden van kernproeven verlangt de Sowjet-Unie een „Troika", een uit drie leden bestaand college, bestaande uit met vetorecht be klede vertegenwoordigers van de communistische landen, de Wes telijke landen en de neutrale landen. Naar de mening van Weste lijke deskundigen komt dit sys teem ook in het Russische voor stel met betrekking tot West- Berlijn tot uiting. Moskou stelde voor in West-Berlijn „symboli sche contingenten" van Ameri kaanse, Britse, Franse en Rus sische troepen te stationeren, terwijl Rusland geen bezwaar zou hebben tegen de stationering van troepen van neutrale landen „onder beschermheerschap van de Verenigde Naties". GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN IN FRANKRIJK Bij de in Frankrijk gehouden gemeenteraadsverkiezingen heeft de Gaullistische U.N.R. de grootste winst geboekt. Deze partij kreeg 74 nieuwe zetels en daarmee 166 van de 1.504 be twiste zetels. Volgens de einduitslagen gin gen de volksrepublikeinen voor uit van 119 tot 142 zetels en de communisten van 43 tot 52 zetels. De socialist en bleven nagenoeg gelijk: zij hadden 27C zetels en hebben er nu 271. De radicalen gingen achterui. van 249 tot 211 zetels. jof Nansen" van de K.L.M. Men heeft op een diepte van niet meer dan dertig meter de min of meer intact gebleven romp van het vliegtuig aange troffen. Het is voor kikvorsmannen mo gelijk op deze plaats in de baai een nader onderzoek in ie stel len. Het plan bestaat om te trachten de romp in zijn geheel naar boven te brengen en dan op een schip te leggen. Of dit plan kan wor den uitgevoerd wordt nog nader onderzocht. Nederlander in Zuid-Afrika om het leven gekomen De heer H. Slootweg, afkom stig uit Pijnacker, is bij een auto botsing in Zuid-Afrika om het leven gekomen. Zijn broer de heer A. Slootweg heeft bij Hit ongeluk ernstige verwondingen opgelopen. Het zijn twee jongemannen, die enkele jaren geleden naar Zuid- Afrika emigreerden. Het ongeluk is gebeurd bij de plaats Clares- holm. De bejaarde Vader van het slachtoffer zal een dezer dagen naar Zuid-Atfrika vertrekken om zijn zoon, die in een ziekenhuis is opgenomen, te bezoeken. zei echter te vrezen, dat zij wel altijd vermist zullen blijven. Voorts zei Hammarskjoeld, dat alle overeenkomsten die de Ver enigde Naties met Kongo hebben aangegaan, namens Kongo wer den getekend door president Ka- savoeboe, als zijnde de enige wettige autoriteit die dergeiijke overeenkomsten kon aangaan. Zij zijn echter vatbaar voor herzie ning, als de constitutionele situa tie in Kongo eenmaal is „recht getrokken", aldus de. secretaris generaal. Met betrekking tot het pro bleem der in Kongo binnengeko men vluchtelingen uit Angola zei Hammarskjoeld, dat de hoge commissaris voor vluchtelingen zaken en het internationale Rode Kruis hiervan op de hoogte zijn gesteld en dat de Verenigde Na ties aan deze twee organen bij stand verlenen. HET RUSSISCHE MEMORANDUM OVER BERLIJN De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, heeft zondagavond te Washington tot verslaggevers gezegd dat het op het eerste gezicht duidelijk is dat de Verenigde Staten niet akkoord met het Russische memorandum gaan dat minister president Chroesjtsjef te Wenen aan president Kennedy heeft overhandigd. Minister Rusk wilde niet zeg gen wat de Amerikaanse re gering zal antwoorden op het memorandum. DODELIJK ONGEVAL Gistermiddag is o.p de Ter- borgse weg in Doetinc-hem het acht-jarige dochtertje van de amilie Van der Woude veronge lukt. Het kind stak plotseling de weg over, en werd door een auto overreden. Het kind was op slag dood. Zaterdag vierde koningin Eli zabeth II van Engeland haar officiële verjaardag. Des och tends vóór het traditionele „Trooping the colour" ver scheen het gehele koninklijke gezin op het balkon van het Buckingham palace, waar het enthousiast door de Loryile- naars werd begroet. Op de bij gaande foto zien we de vorstin met op haar arm de kleine prins Andrew, die al die jui chende mensen maar heel merkwaardig vond. KOUD WEER. Op de Oceoon strekt zich een omvangrijk hogedrukgebied uit van Spanje via de Azoren naar de Bermuda-eilanden. Aan de noordflank hiervan trekken o.p onze breedte depressies naar het oosten. Eén hiervan, waarvan het restant hiervan boven de Duitse Bocht ligt, veroorzaakte in de ochtend enkele buien, die wer den gevolgd door verspreide op klaringen. Spoedig daarna verscheen de bewolking van de volgende de pressie, die, in diepte toenemend over Zuid-Engeland trekt. Op de nadering hiervan zal de wind toenemen aanvankelijk uit het zuid-oosten. Later uit richtingen tussen noord en west. De depres sie gaat vergezeld van een uitge breid regengebied, in verband waarmee de temperaturen lager zullen zijn dan maandag. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. Aanvankelijk regen Aanvankelijk regen, maar later op de dag van het westen uit ook enkele verspreide opklaringen. Matige tot krachtige wind in hoofdzaak tussen west en noord. Koel weer. Breskens Terneuzen Hanswee rt Walsoorden JUNI v.m. n.m. 1.51 2.20 2.26 2.55 3.06 3.35 3.16 3.45 ZON MAAN op onder op ondei Juni 13 4.20 21.00 4.58 20.55 14 4.20 21.01 5.43 21.46 15 4.19 21.01 6.34 22.29

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1