UIT DE PROVINCIE BINNENLANDS NIEUWS WIN Ver DE BkONZEN ADELAAR Oorzaal „Hugo cl TERNEUZEN AXEL GOES HOEK. ST. MAARTENSDIJK IJZENDIJKE ZAAMSLAG Benzine- transport Z°'n m IK jewKkskemm! ZIEKENI VAN SAl WERKEF SURINAï Ramp dreigt REDELIJKE FRUITOOGST VERWACHT Er mag in Zeeland een redelij ke oogst van appels worden ver wacht, maar in geen geval een topoogst, omdat het hoofdras, de Goudreinette, een zeer geringe oogst zal geven, terwijl we ten aanzien van een ander belangrijk appelras m Zeeland, de Cox's Orange Pippin, ons oordeel nog moeten voorbehouden. Dit deelde de heer P. J. J. Dek ker uit Wemeldinge, voorzitter van de veilingsvereniging „Kapel- ie-Biezelinge en Omgeving" te Kapelle, mede op de zaterdagmid dag gehouden algemene vergade ring van deze veiling. Over de komende perenoogst in Zeeland zei de heer Dekker, dat deze goed belooft te worden, hoe wel enkele rassen als Clapps Fa vorite, Légipont en Bonne Louise d'Avranehes het op enige bedrij ven laten zitten. Dit zal echter aan de grote perenoogst geen af breuk kunnen doen. Van de prui men kan in Zeeland voor vrijwel alle rassen een grote oogst wor den verwacht. Over de oogstvooruitzichten voor zachtfruit merkte de heer Dekker op. dat deze over het al- Omhoog gevaren Het 330 ton metende Duitse motorschip „Mansfred", schipper B. Pollaert, is vrijdagnamiddag op de Westelijke ha vendam ge lopen. Nadat het door de „En Avant" van de sleeprederij Mul ler werd vlot getrokken, kon het zijn reis naar België voortzetten. Lotenverkoop Rode Kruis Ook dit jaar worden in de Ro de Kruis-veertiendaagse loten ten oate van deze instelling verkocht. Zaterdag trachtten een aantal dames en heren deze in de Noordstraat aan de man te bren gen. Hierbij fungeerden een vier tal fonkelnieuwe rijwielen als aantrekkelijke blikvangers. Op deze wijze gingen er een groot aantal de deur uit en ook de huis- aan-huisverkoop verliep bevredi gend. Jammer dat te gelijkertijd ook loten voor een ander doel worden verkocht. Zo kon het voorkomen dat in zeer korte tijd voor twee verschillende doelein den loten werden aangeboden. Wellicht zou een onderling over leg practischer zijn geweest. Niettemin hoopt men de Rode Kruisloten a.s. zaterdag te heb ben verkocht. De trekking heeft gemeen gunstig zijn, behalve dan op de Markt plaats. Ook wor- voor frambozen en morellen. Bij deze produkten zal sprake zijn van een kleine oogst. Dit komt vooral door het afsterven van de bomen bij de morellen en de scheuten bij de frambozen dooi de slechte structuur van de grond, veroorzaakt door grote wateroverlast in het najaar van 1960 en dit voorjaar. Ook heeft in Zeeland de wind kort na de bloei veel schade ver oorzaakt. Het nieuwe fruitseizoen is volgens de heer Dekker in Zee land gunstig ingezet met redelij ke opbrengsten van kruisbessen en aardbeien, waarvoor ook be vredigende prijzen werden be taald. Excursie in Zeeuws-VIaandereit Een aantal leden van de Neder landse Vereniging tot Bescher ming van Vogels heeft een be zoek gebracht aan enkele der be langrijkste vogelgebieden in Zws- Vlaanderen. Onder de deelnemers bevonden zich ook de heren K. Sweeres, secretaris der vereni ging. en Ph. D. baron Pallandt van Eerde, lid van de Nederland se afdeling der „C.I.P.OJ' (Comi té International Protection des Oiseaux». Vrijdagavond vertoonde de heer Sweeres in hotel „Noordzee" te Cadzand de prachtige Engelse kleurenfilm „Seabirds Summer". Zaterdagmorgen begon de reis langs het Grote Gat nabij Oost- bug en de Baakman. Voor wat het eerste gedeelte betrof stond het gezeischan onder leiding van de heer Eneekelaer van de West Zeeuws-Vlaamse Vogelwacht. In de Braakman werd de leiding overgenomen door de heer F. Haak uit Zaamslag, de voorzitter van de Oost Zeeuws-Valamse Vo gelwacht. Na de lunch in hotel „Des Pays- Bas" te Terneuzen vertrok het gezelschap per bus naar het oos ten. Cn Sluiskil zag men de merk waardigheid dat 'n aantal oever- zwaluwen nestelen in een hoop afgewerkte pyriet op de terreinen van de Compagnie Néerlandaise de S.' Azöte te Sluiskil. Ook werd even gestopt aan de Axelse kreek en verder ging de reis naar liet „Groot Eiland" nabij Hulst. Geen der Noorderlingen had verwacht hier een zo'n ideaal vo- gelverblvjf te zullen vinden. Men was enthousiast over het Zeeuws- Ylaamse vogeliand en waar- scfiijnlijk zal een tweedaagse ex cursie naar Zeeuws-Vlaanderen het gevolg van dit bezoek zijn. Westerstorm veroorzaakt tal van gewonden In het plaatsje Ravenna in de Amerikaanse staat Kentucky zijo vrijdag ongeveer vijftig men sen gewond door een hevige wervelstorm. Tot de slachtoffers ■behoorden ongeveer twintig kin deren. die bedolven werden onder het puin van een kerk, die tij- aiens een bijbelles instortte. El ders in het plaatsje, dat slechts ruim 900 inwoners telt, werden .ongeveer dertig mensen gewond. De materiële schade is bijzon der groot. In een nabij gelegen plaatsje kwam een negenjarig meisje als gevolg van de storm om het teven. Ook in de staat Maryland lie pen verscheidene mensen ver wondingen op door stormwinden gepaard met onweer. ZUID-KOREA De bevoegdheden van de 32 leden van de Zuidkoreaanse op perste nationale raad zijn thans in handen gelegd van een per manente commissie van zeven leden, onder leiding van de „sterke, man" van de militaire junta, generaal Pak Tsjoeng Hi. Deze permanente commissie be staat uit de voorzitters van zeven sub-commissies van de rationale raad, die in de plaats zijn gekomen van de vijftien sub-commissies die er tot dusver bestonden. Onder deze zeven sub-commis sies ressorteren respectievelijk de wetgevende en uitvoerende macht, binnenlandse zaken, bui tenlandse zaken, defensie, finan cier* en economische zaken, ver keer en openbaar onderwijs. •Generaal Tsjang Do Jong blijft voorzitter van de nationale raad an ais zodanig de hoogste figuur van het nieuwe Zuidkoreaanse ihewind. den dan weer prijzen van het welfare werk van het Nederland- sche Roode Kruis beschikbaar gesteld. Prijsuitreiking aardappel ver pleging. In een vergadering van de af deling Axel der L. J. G., werd op interessante manier de wedstrijd in het verplegen van aardappe len besproken, waarna de prijs uitreiking plaats vond. Alvorens hiertoe over te gaan werden enkele huishoudelijke zaken afgedaan. De vergadering stond onder leiding van de af delingsvoorzitter, de heer K. M. Steendijk. In zijn openingswoord wees hij op het belang van praktische wedstrijden, in dit geval „de ver pleging van aardappelen". Willen de telers van dit pro- dukt op een lonende manier aard appelen verbouwen, dan zullen zij ook de voorbereiding hiervan met grote zorg moeten uitvoe ren, omdat de resultaten hiervan uiteindelijk afhankelijk zijn. De leden van de jury, de he ren W. L. den Hamer en W. Dek ker, gaven een overzicht van de door hen gevolgde werkwijze en het beoordelingsschema. In een kritisch opbouwende geest werden de gemaakte fou ten toegelicht. De nadruk viel hierbij vooral op nauwkeurigheid bij het evenwijdig afstellen van de machines. Maar ook de voor bereiding, het klaar maken van de grond, de bewerking bij droog weer en het tijdig staken bij nat weer, etc„ benevens het juiste gebruik van eigen hulpmiddelen, zoals groenbemesting, enz. De gehele opzet van verpleging dient één geheel te zijn, vanaf poten tot rooien. Dan is het mo gelijk om ook de juiste machines aan te wenden. De verantwoorde lijkheid van de trekkerchauffeur is bij dit alles zeer groot en zijn vakkennis is hierbij vaak van doorslaggevende betekenis. Conclusie was: een juiste voor bereiding van de grond, een goe de „bedopbouw". Dit laatste is op meerdere wijzen mogelijk. Het rijden met schoffels of aanaarder moet in elk geval zó gebeuren dat hierdoor geen groeistagnatie optreedt. De jury was over 't algemeen tevreden en adviseerde om «iet dergelijke wedstrijden voort te gaan. Na deze uiteenzetting, die ge noemd zou kunnen worden het critisch verslag, werd bij verhin dering van de voorzitter van de Kring Axel der Z.L.M. door de heer I. de Feijter Wzn met een toepasselijk woord tot iedere prijswinnaar de prijzen uitge reikt. De uitslag was ais volgt: Op zware grond: le pr. P. Die- leman, 73 pnt; 2e pr. A. Sturte- wagen, 71 pnt; 3e pr. A. Tolle naar, 70 pnt; 4e pr. P. Verstra ten, 63 pnt; 5e pr. M. Verhulst. 58 pnt; 6e pr. J. den Hamer, 56 pnt. Op lichte grond: le pr. C. Steen- dijk, 69 pnt; 2e pr. A. Dieleman, 64 pnt; 3e pr. F. Arenthals, 60 pnt. De voorzitter van de afd. Axel der L.J.G., de heer Steendijk, dankte na afloop zowel de jury als de deelnemers aan deze wed strijd voor hun werk. Hij herinnerde nog aan de sportdag welke op 30 juni op het terein van de heer Jac. de Kraker in de Capellepolder zal worden gehouden en vertrouwde erop dat hiervoor een flinke medewerking zal zijn. In verband met het vervullen van zijn militaire dienstplicht bedankte de heer P. Verstraten als bestuurslid. In deze vacature werd direct voorzien door de benoeming van mej. Magda Meeusen. Gunstig jaar voor fruitveiling Kapelle Ondanks het feit, dat de omzet der fruitveiling in Kapelle-Bie- zelinge in het boekjaar 1960'61 ruim 2 miljoen gulden lager was dan dit in het daaraan vooraf gaande boekjaar, namelijk 7,8 miljoen gld tegen 9,8 miljoen gld in 1959'60, was het voor de vei ling toch een gunstig jaar. Dank zij ver doorgevoerde efficiency, was het winstsaldo van de vei ling hoger dan in het voorgaande jaar en kon na een extra afschrij ving van 65.330,32 op de gebou wen, een bedrag van 56.798,54, uitmakende procent van de omzet, aan de leden worden te rugbetaald. Dit bleek op de zaterdag ge houden algemene jaarvergade ring van deze veiling. In totaal was voor afschrijving beschikbaar een bedrag van 290-229,75. De lagere omzet van ongeveer 2 miljoen gulden komt geheel voor rekening van de lagere mid- denprijzen, welke werden be taald. De aanvoer in kilo's was nog hoger dan in het voorgaande iaar en bedroeg bijna 20 miljoen kg„ Daarvan zijn de appels het be langrijkste produkt met 11 Va mil joen kg. Op de tweede plaats komen de peren met 5,4 miljoen kg. In 1960—'61 werden 56S ton aardbeien aangevoerd, 762 ton frambozen, 528 ton bramen er. 534 ton bessen. De aanvoer van al deze produkten uit de klein- fruitsector bleef echter achter bij die van voorgaande jaren. Vooral aardbeien werden er aanzienlijk minder aangevoerd, want een normale oogst hij de veiling Ka- pelle-Biezelinge bedraagt rond 1 miljoen kg. Kieiduivenschietihg. Door de Jagersvereniging Bier vliet werd zaterdagmiddag de- traditionele kleiduivenschieting georganiseerd, waarvoor dit jaar zowel van de zijde van de jagers als van het publiek ruime be langstelling bestond. Burgemeester A. F. Hanssens loste het eerste schot, nadat hij een welkomstwoord had gespro ken, waarin hij er zijn tevreden heid over betuigde, dat de Ja gersvereniging de Braakman trad uitgekozen voor haar jaarlijkse prijskamp. De uitslagen luidden: le. Kam pioen voor baan Zeeland werd de heer Nagelkerke uit Sint Jan steen, die het maximaal aantal punten (150) behaalde. 2e. De rangschikking op de wedstrijd- baan. 1. Baron de Bourgraevc- d'AIthena (Brussel)2. Dr. A. van Ravels Hulst3. A. de Koek (Hulst). 3e. Uitslag wed strijd vrije baan: 1. H. v. d. He mel (Biervliet); 2. W. Wiegel (Middelburg); 3. P. Pladdet (Biervliet). 4e. De wedstrijd op de buksbaan: 1. H. de Dobbe- iaere (Biervliet); 2. P. van Hoe ve (Terneuzen; 3. G. W. Bruijn- zeel (IJzendijke). Na de wedstrijd reikte de voor zitter der Jagersvereniging, de heer P. Pladdet, de prijzen uit. Hierna verenigde het bestuur zich in het clublokaal in hotel De Vriendschap te Biervliet om nog eens gezellig de gebeurtenis sen de revue te laten passeren. 40-jaar „V. Z. O. S." De gemengde zangvereniging ..Vooruitgang Zij Ons Streven" te Sint Maartensdijk vierde zaterdag j.l. met een zangconcours haar 40-jarig jubileum. Ook voor de dirigent, de heer A. L. Riedijk, was het een jubi leum, want gedurende al die veertig jaar van het bestaan der vereniging zwaaide hij de diri geerstok voor welk feit burge meester D. C. Bouwense hem tij dens de officiële ontvangst van de besturen der deelnemende verenigingen een koninklijke on derscheiding op de borst kon spelden. Het concours stond onder auspiciën van de Federatie van Nederlandse Zangersbonden, dis- trikt Zeeland en de Zeeuwse Zan- gersbond „Zang Veredelt". De jury werd gevormd door de ho ren Schellevis en Stolwijk. De uitslagen waren: Tweede afd. gemengde koren. „Zang en Vriendschap" te Wis- sekerke, 181 punten (3e prijs). Tweede afd. dameskoren. „Zanglust" te IJzendijke, 236 punten (le prijs). Eerste afd. gemengde koren. „Crescendo" te Hoek, 244 pun ten (le prijs); „Zanglust" te Wil- helminadorp, 238 pnt. (le prijsi; „Zang Veredelt", te Kortgene, 214 punten (2e prijs). Ere afd. gemengde koren. „Zanglust" te Koudekerke, 235 punten (le prijs); „Crescendo" te Kruiningen, 235 pnt. (le prijs); Ned. Herv. Kerkkoor te Axel, 225 punten (le prijs). Superieure afd. dameskoren. „Juliana" te Zuidzande, 262 pnt. (le prijs). Superieure afd. gemengde koren. „Vooruitgang Zij Ons Streven" te St. Maartensdijk, 247 punten (Te prijs)'. Geslaagd. Aan de stichting klinisch hoger onderwijs in Rotterdam is ge slaagd voor het semi arts-exa men de beer J.. A. Rozenmeijer. Concert „De Volharding" Onder zeer gunstige weersom standigheden werd zaterdag avond door de muziekvereniging „De Volharding"", onder leiding van haar dirigent de heer J. Meij- ers, op de kiosk op het Plein een avondconcert gegeven. Het gevarieerde programma werd keurig uitgevoerd en door- de talrijke toehoorders na elk nummer met applaus beloond. Na afloop van het concert werd onder het spelen van marsmuziek naar het clublokaal afgemar cheerd. MILITAIR VERONGELUKT Vrijdag ïs op een militair com plex tp Heesch de 20-jjarige dienstplichtig soldaat J. P. M. Peters uit Venlo tussen 2; auto's bekneld geraakt. Met ernstige inwendige verwondingen werd hij opgenomen in een ziekenhuis te Oss, waar hij zaterdagnacht is overleden. Het slachtoffer, dat ongehuwd was, behoorde tot de stafcompagnie van het kamp Mill. Een Amerikaanse fir ma heeft een nieuwe methode ontwikkeld voor het vervoer van benzine en andere brand- stof. Inplaats van gro te tankwagens maakt men gebruik van reu zen-wielen, welke ge vuld kunnen worden en dan tot een „trein" sa mengevoegd over prak tisch ieder terrein voortgetrokken kunnen worden. De op deze foto afgebeelde combinatie heeft hetzelfde laadver mogen als een flinke tankwagen: 20.000 liter. ACCORDEON VAN HARRY MOOTEN OPNIEUW GESTOLEN 'De accordeon van de Amster damse musicus Harry Mooten is vrijdagnacht opnieuw en voor de tweede maal in korte tijd gesto len. Twee twintig-jarige jongens (Adv.) &LV. Tab aks.faiLnifck J. G r ujva- N ij kerk O door BARONESSE ORCZT 42) Nadruk verboden. Kolonel Rousille, die het com mando heeft, antwoord uit dagend: „Ik volg alleen de be velen van de generaal". „Hij is van zijn commando ontheven", antwoordt Napoleon. „Ik ken mijn plicht", houdt Rousille vol. „Ik neem alleen van de generaal bevelen aan". Victor de Marmont windt zich op en vooral bij het zien van St. Genis wordt hij dol van woede en hij roept wild: „Sol daten van de keizer, wij zullen ze dwingen te gehoorzamen, zeg ik u!" Zijn schrille kreten verhaas ten de climax. Het tumult wordt ontzettend. De soldaten vallen haast over elkaar heen in hun dolle ren naar de poort, die zij met het achtereind van hun ge weren uit elkaar trachten te slaan. Zij weten dat de sleutels van de stad nog in handen zijn van generaal Marchand en de generaal is plotseling verdwe nen. Toen hij begreep, dat ver der verzet hopeloos zou zijn, is hij teruggegaan naar zijn hotel om bevelen te geven voor de voorbereidselen, Grenoble te ver laten. Prefekt Fourier is bij hem geroepen en de Comte de Cam- bray maakt zich klaar om on middellijk naar Brestalou terug te keren. „Morgen vertrekken wij zo vroeg mogelijk naar Parijs om de koning het geld te brengen. Mocht hij Parijs moeten ver laten, dan zal het hem zeer wel kom zijn, tot de dag, waarop wij met de geallieerden de Cor- sikaan en zijn bende voorgoed hebben verpletterd", zegt hij. Een paar koningsgezinde offi cieren zijn er in geslaagd twee a driehonderd man uit de ver schillende regimenten te ver zamelen, die besloten hebben trouw te blijven. St. Genis vraagt aan generaal Marchand verlof, de Comte de Cambray en zijn gezelschap naar Parijs te mogen escorteren. „Wij kunnen wel wat extra bescherming gebruiken", rede neert monsieur le Comte de Cambray, die St. Genis' verzoek gaarne ondersteunt. „Ik heb alleen de koetsier en twee postil jons bij mij. St. Genis zou ons zeker van dienst kunnen zijn om ons tegen struikrovers te be schermen". „Ik geloof anders, dat de weg naar Parijs volkomen veilig is en in Lyon zult u het leger van de Comte d'Artois vinden. Maar misschien is 't inderdaad beter, als St. Genis tenminste tot daar met u meegaat. Hij kan zich dan te Lyon melden. 25 miljoen is een grote som. Het doel van uw reis is toch zeker geheim ge bleven?" „Natuurlijk", zegt monsieur le Comte zonder aarzeling. „Nu, dan is alles wat u te vrezen hebt een overval van struikrovers en zelfs dat is onwaarschijnlijk", besluit gene raal Marchand, die nu - grote haast heeft om weg' te komen, St. Genis heeft mijn toestem ming, u te vergezellen". De generaal vertrouwt de sleu tels van de Boane-poort toe aan kolonel Rousille. Hij heeft nog maar weinig tijd om zijn over haaste vlucht te volbrengen. In tussen heeft een vrachtrijder zijn paarden en zijn wagen be schikbaar gesteld, waarop een grote balk is aangebracht; tal loze krachtige, bereidwillige ar men zijn al bezig, dit machtige wapen te hanteren. De poort zal verbroken worden. De deuren beginnen al mee te geven, de scharnieren kraken en terwijl generaal Marchand en prefekt Fourier met hun kleine troepje trouwgebleven soldaten in volle vaart door de verlaten straten van de stad rennen, maakt kolo nel Rousille de Bonne-poort voor de keizer en zijn soldaten open. „Mijn regiment was van plan tegenstand te bieden, maar ik zal tonen, dat ik niet tegen u ben". Dan werpt hij de poort plechtig open. Een luid gejubel volgt. Toen Napoleon de stad Gre noble binnentrok, werd hij bijna doodgedrukt door het opgewon den volk. Hij werd toegejuicht tot de straten ervan weergalm den. De brooddronken bevolking stond hem nauwelijks toe zich te bewegen en zo had hij uren werk, vóór het hem lukte het hotel des Trois Dauphins te be reiken, waar hij de nacht door zou brengen. Het hotel behoor de namelijk aan een ex-soldaat, één van zijn oude garde, uit de tijd van de Italiaanse veldtocht. De vreugde in de straten ging de hele nacht door. De stad werd geïllumineerd. Mannen en vrouwen hosten door de straten en' zongen de Marseillaise en telkens weekrlonk het geroep: „Vive VEmpereur". In de kleine kamer, eenvoudig gemeubeld, maar toch warm en gezellig, zat de grote avonturier, die de halve wereld overwonnen had, met vier van zijn meest toegewijde vriendenCambron- ne en Raoul, Victor de Marmont er Emery. Vóór item op tafel lag een kaart van de provincie uitge spreid; zijn vuist rustte er op; met half dichtgeknepen ogen staarde hij nu recht voor zich uit, alsof hij op de gewitte mu ren van de eenvoudige hotel kamer een visioen zag van ziin komende zegetocht door Frank rijk. (Wordt vervolgd.) uit Amsterdam, die zich de eer ste maal aan de diefstal hadden schuldig gemaakt, waren vorige week door de rechtbank te Am sterdam hiervcor tot gevangenis straffen veroordeeld. Een van hen had de accordeon, die de eerste maal eveneens uit een auto was verdwenen, weer bij Harry Mooten teruggebracht. Het instrument dat in een grote rechthoekige koffer is op geborgen, werd ontvreemd uit Mootens wagen, die voor de sociëteit „Kiekeboe" op de Kei zersgracht in Amsterdam gepar keerd stond. Het instrument heeft een waarde van driedui zend gulden. Het linnen dak van de auto was van voren opge duwd, waardoor de dief het por tier kon openen en de accordeon er uit halen. „Als het een wraakneming is dan ligt het instrument voor de sociëteit in de gracht", zei de gedupeerde musicus zaterdag ochtend vroeg. FRAUDE BIJ BELASTINGEN IN ROTTERDAM ONTDEKT. Op het (zegelkantoor van de rijksbelastingdienst in Rotter dam is een vrij belangrijke frau de ontdekt. De recherche heeft reeds enige arrestaties verricht. De fraude moet zich over een aantal jaren hebben uitgestrekt. De onregelmatigheden zijn één dezer dagen aan het licht geko men. Op de afdeling waar de fraude is gepleegd werken zeven men sen. Vijf personen van deze afde ling zijn voor een nader verhoor in arrest gesteld. Verdere mededelingen wilde de politie, hangende het onderzoek, thans niet geven. VRIJPOSTIG >IAN AANGEHOUDEN. Agenten van een 5 x 8-vvagen hebben zondagochtend vroeg een 37-jarige Amsterdammer aange houden, die tegenover een 18-ja- rig meisje dat na een café-bèzoek in zijn auto was meegegaan, ver dere avances maakte dan waai- van zij gediend was. Alvorens het meisje naai' huis te brengen het tweetal kende elkaar had de man zijn auto terzijde van een weg van de oostelijke stadsrand neergezet. Een burger, die tot tweemaal toe schreeuwen uit de wagen hoorde, hield de juist pas serende politie-wagen aan. EXAMEN IN 'T ZIEKENHUIS Een paar dagen voor hij het mondeling gedeelte van het eind examen gymnasium zou moeten atleggen is een leerling van het Chr. lyceum in Zwolle, de heer T. W. D. Gerritsen, in het Sophia- ziekenhuis m Zwolle opgenomen, voor het ondergaan van een blin dedarmoperatie. Het zag er dus naar uit, dat hij dit jaar zijn eindexamen niet zou kunnen halen. De behandeiende chirurg, dokter Eeftink Schat- tenkerk, wilde zijn patiënt toch een kans geven het eindexamen te doen. Hij nam kontakt op met de examencommissie. Resultaat: leraren en gecommitteerden na men examen af in het zieken huis, verpleegsters plaatsten borden „Examen. Stilte" en zorg den voor lafenis voor.examinato- ren en slachtoffer. Het resultaat van dit team work is, dat de heer Gerritsen hersteld en bovendien in het be zit van het diploma naar huis kon vertrekken... BOKRDERIJBRAND Bij het dorp Aduard in Gronin gen is zaterdagmiddag brand uit gebroken in de boerderij van de heer H. Rozema. Het vuur werd tegen zes uur ontdekt door een zoon, die bezig was hooi naar bin nen te brengen. Dertig melkkoeien, die juist in de stal waren gemolken, konden bijtijds in veiligheid worden ge bracht. De landbouwschuur is grotendeels verwoest. De brand weer van Aduard slaagde erin het woonhuis van de boerderij te behouden. De brand is vermoede lijk veroorzaakt door vonken uit de motor van de hooitranspor- teur. DODELIJK ONGEVAL Vrijdagavond is het 11-jarige meisje Eily van Zuylen uit Haas trecht op de provinciale weg tus sen Ouüewaier en Haastrecht door een vrachtwagen geschept, toen zij plotseling per rijwiel de weg wilde oversteken. Het meis je werd zó zwaar gewond, dat net in de loop van de avond in een ziekenhuis te Oudewater is overleden. DODELIJK VERKEERSONGEVAL Op het kruispunt Stadsdennen- wegDevanterwegVan Speijk- iaanPrins Mauritslaan nabij de spoorwegovergang te Harderwijk neen zaterdagavond omstreeks 10 uur een ernstig verkeersonge val plaats gehad. Hierbij is één persoon geuood en een ander ernstig gewond. Een bestelauto, bestuurd door J. van S. uit Harderwijk, die ko mende uit de richting tweeling- stad 't kruispunt naderde, kwam hier in botsing met de uit de Van speijklaan komende scooterberij der H. P. uit -viaarssen. De 66-ja- rige duoberijdster, mevr. M. v. d. B.v. d. B. uit Nieuweramstei, werd hierbij op slag gedood. De 51-jarige H. P. werd met een scnedelbasisfractuur in levens gevaarlijke toestand naar het Pius-zieKenhuis vervoerd. De bestuurder van de auto kwam er zonaer letsel af. De scooter werd vernield, de bestel auto werd beschadigd. De oor zaak van de botsing is waar schijnlijk gelegen in het feit, dat het uitzicht ter plaatse zeer slecht is. CIRCUS ARTIST SCHOOT ZICH DOOR BEEN De 31-jarige „super cowboy" Holdy Barlay van het in Rotter dam optredende Renbaancircus Williams, die in iedere voorstel ling tijdens een rit op een mus tang proeven van zijn schiet- kunst geeft, heeft zich zaterdag avond Dij zijn optreden door zijn linkerbeen geschoten. De oor zaak hiervan was dat een van z\in revolvers bleef haken toen hij het wapen uit de holster trok en, zoals hij dat pleegt te doen, bij het uit de holster trekken meteen schoot. Het schot ging nu door zijn been. Holdy wankel de nog naar de artistenuitgang, maar bij het gordijn zonk hij in een. De voorstelling ging zonder onderbreking door. De door naturalisatie Ameri kaans staatsburger geworden Holdy, die Tsjech van geboorte is. in het ziekenhuis aan de Berg weg te Rotterdam opgenomen. Het zal wel enige weken duren voordat hij weer kan optreden. DE V. S., Formosa en Buiten-Mongolië. De nationalistisch-Chinese re gering heeft de Amerikaanse autoriteiten van een „veelbete kende terugtocht" tegenover het communisme beschuldigd, nu de V. S. overwegen diplomatieke be- betrekkingen met het door de communisten beheerste Buiten- Mongolië aan te knopen. De officiële woordvoerder van het nationalistisch-Chinese minis terie van Buitenlanse Zaken heeft verklaard, dat de regering- Tsjiang Kai Sjek het bericht, dat vertegenwoordigers van de V. S. en Buiten-Mongolië verleden week te Moskou over de moge lijkheid van een Amerikaanse er; kenning van Buiten-Mongolië hebben gesproken. Het meest schokki uit Utrecht, v.aar p traumatisch-ncuroloj ziekenhuis vermoede lend tekort aan verp Verschillend? hoof minister van Sociale bezorgdheid over de drongen, dat nu einc aan een drastische 1 in académische zieke Tweede Kamer voor mende vragen over h Het nijpena tekort bedreiging voor on2 sluiting van de traur huis waar wekelijks met spoed konden v heel schril in het lie Nog vraagt de m zelden vergeefs or steeds kunnen in de i lingen van de ziekenl le bedden worden voor de behandeling gevallen, nog steei doktoren het met bet gering aantal verf klaren. Maar het vc het personeel neeml stige vormen aan, van nieuwe krachte ring, dat gevreesd r dat binnen afzien! danks de uiterste geen oplossing meer gevonden. Vrijwel elk ziek* tientallen verpleegs om de outillage voll baar te maken ai mens. In de zomerm; dit tekort door de v< aanzienlijk op. En dreigt wanneer de korting wordt gefor salarissen gehandh; op het huidige, veel Op sleeptouw gehouden groep De drie samenwi trales van ambten dezer dagen de voor centrale commissie niseerd overleg in zaken verzocht bin dagen de centrale c vergadering bijeen t besluiten te nemen hogingen van de sa verpleegsters en vei De onderhandelir komen tot een drast ging van de salaris verplegend personee nu al vijf jaar voort kelijk onbegrijpelijk, zolang is gedraald. industrie de ene lex op de andere volgc verplegend personee staansminimum pen. Kennelijk vond De raad voor de lu* blijkens de gistermi gebouw van de Hof Nederlanden in Der de voorzitter van de E. van der Meulen uitspraak, niet met oorzaak vaststellen geval op 14 augusti Ierland overkomen L. M.-vlieg'tuig „Huf De raad komt tot de op grond vande bes op grond van de bes gevens en het onde: denkbare mogelijkht optreden van erns rangen van de veilig In de uitspraak medegedeeld dat oo zoek met betrekkin; gelijkheid dat de ooi ongeval een gevolg 'n bomexplosie geer opgeleverd die een c den wettigen. De r< dit opzicht dat dienaangaande op n bleken te berusten dentieus zijn gewee De raad voor d kent echter een hoj waarschijnlijkheid juistheid van de ling als zou de oor ongeval liggen in van „overspeeding" buitenste luchtscl KIND DOOR OVERREE In de Witte de t Den Haag is het 3- tje L. de G„ zaterda, een tram overrede stak onverwacht c Het is direct naar e overgebracht, waar middag is overleder

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2