PRETTIGE WASDAG SUNIL K. L. M.-viiegtuig verloor boven zee een motor Rusland wil dit jaar vredesverdrag met Duitsland Weero verzicht Koning Boudewijn en koningin Fabiola in Brussel teruggekeerd Na akkoord tussen West- Oost-Duitsland en NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL MET HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN en Overstromingen in Duitsland Frankerins bij abonnement: I'crnpwcn Directeur-Hoof dredacteui l van de Sande Hedactie-adies: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswaj Telefoon '<2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs, 16,— per kwartaal; per maand f 2.— per week 4S et Losse nrs 9 ft. DE VRIJ MAANDAG 12 JUNI 1961 17e Jaargang Nr 5314 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Kubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1.Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De K. L. M. heeft zondag ochtend het volgende me degedeeld: „Het Douglas DC-7c vliegtuig PH-DSM (Koraalzee) van de K. L. M,, dat onder gezagvoerder W. F. Bellink een chartervlucht uitvoerde met 73 passagiers van de „Electric Boat Athle tic Club" van Hartford (Connecticut) in de V. S. via Prestwick naar Amsterdam, is zondagochtend na verlies van een motor op het vlieg veld van Prestwick geland. Een uur vóór Prestwick deed zich een storing voor in één der vier motoren, welke gepaard ging met een begin van brand. De be manning slaagde er echter snel in dit te onderdrukken. Tijdens het laatste gedeelte van de vlucht werd de PH-DSM geëscorteerd door een reddings vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht. Nadat gezagvoerder Bellink gezien had hoe motor Nr. 1 (de linkerbuitenmotor) was gaan schudden, bemerkte hij plotseling een begin van brand. De motor zelf vatte geen vlam, maar de machine begon direct hoogte te verliezen. Het toestel daalde van 17.000 voet tot 1000 voet. Het was niet meer mogelijk dé schroef in de vaanstand te bren gen, maar nadat het toestel 15 minuten heftig geschud had, neeg de gehele motor, zoals de heer Bellink het zei, „ineens het moe de hoofd en duikelde het gevaar te, inclusief het aandrijvingsme- cihanisme, naar beneden." TURKIJE Generaal Cemal Madanogolu, de „sterke man" van het comité van nationale eenheid, het hoog ste militaire orgaan van de revo lutie, heeft vrijdag zijn ontslag ingediend als lid van het comité en als commandant van het gar nizoen van Ankara. Het comité heeft het ontslag niet aanvaard. Het comité heeft later bekend gemaakt, dat de generaal „ver lof" heeft gekregen. Er gaan ge ruchten over onenigheid tussen Madanoglu en andere leden van het comité. ZUID-AFRIKA Bij de Zuidafrikaanse Kamer zijn twee wetsontwerpen inge diend die de niet-blanke bevol king een grotere persoonlijke vrijheid beloven. Op grond van het ene zal aan niet-blanken worden toegestaan zonder ver gunning sterke drank te kopen. Tot nu toe kunnen zij alleen het lichte z.g. kafferbier vrij kopenl Vergunningen voor sterke drank worden slechts in gering aantal uitgegeven. Het wetsontwerp verhoogt tevens de straf op dronkenschap voor blanken en niet-blanken van 50 tot 400 rand of een jaar gevangenisstraf. ■Het andere ontwerp beoogt de instelling van plaatselijke be stuursraden, bestaande uit ne gers en werkend onder jurisdic tie van het plaatselijke blanke bestuur. Het direkte gevaar was daar door geweken, en op drie moto ren verder vliegend zette de „Ko raalzee" koers naar Prestwick, langzaam weer stijgend tot een hoogte van 5.000 voet. Een red dingsvliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht begeleidde in middels het K. L. M.-toestel. Piloot Beilink kreeg het advies uit te wijken naar de Ierse lucht haven Ballykelly, maar toen het ergste gevaar geweken was, be sloot hij naar Prestwick door te vliegen. Daar stonden vijftien brandweerauto's langs de baan gereed om eventueel te kunnen ingrijpen. Toen het vliegtuig tot stilstand gekomen was lagen de uitgerolde slangen reeds onder het gat, waar tot voor kort een motor had gehangen. De passagiers met bestemming Amsterdam, stapten in Prestwick rustig uit het toestel en wacht ten daar op de super-Constella- tion, die hen in de middaguren naar Schiphol bracht. Eén hunner, de heer P. Pante- lis uit New-London, vertelde na zijn aankomst op Schiphol, dat de „Koraalzee" zondagochtend om ongeveer kwart over acht ineens WESTELIJKE TOPCONFERENTIE? Het Amerikaanse radiostation ,,A. B. C." heeft gemeld, dat hevig begon te schudden. Alle, passagiers werden er misselijk^esident„Keji^prestdent De van en ze maakten zich, op ge zag van de bemanning, gereed voor een noodlanding op zee. „Zover is het gelukkig niet ge komen", aldus de heer Pantelis. Een paniek heeft zich absoluut niet voorgedaan. Gezagvoerder Bellink was met de tweede vlieger in de stuurhut gebleven nadat de motorstoring was opgetreden en hij had da derde vlieger, de beide werktuig kundigen, de purser, de stewar dess en de steward opgedragen de passagiers voor te bereiden op een landing op zee. Alle passa giers kregen een zwemvest en er werd gedemonstreerd hoe men, nadat het vliegtuig in het wa ter zou zijn terechtgekomen en nadat men het toestel zou heb ben verlaten, deze zwemvesten vol lucht kon laten lopen. De op blaasbare boten werden bij de vliegtuiguitgangen geplaatst. De 39-jarige gezagvoerder'van dé „Koraalzee" had tenslotte veel lof voor alle passagiers en zijn bemanningsleden. Hij wilde ze voor die houding stuk voor stuk wel een compliment maken. „Het was noch de koning, noch mij bekend dat de Paus be kendheid zou geven aan de hoop, dat in het koninklijk gezin een blijde gebeurtenis te wachten staat". Dit heeft de Belgische minis ter-president, Theo Lefèvre, za terdagmiddag op het vliegveld van Brussel verklaard. De Belgische premier zeide in antwoord op een vraag van een Nederlandse journalist, dat het misverstand blijkbaar te wijten is aan het feit, dat „de Paus de Franse taal niet volmaakt mach tig is en dat bepaalde -nuances hem zijn ontgaan". Onmiddellijk na de aankomst van het vliegtuig, waarmee ko ning Boudewijn en koningin Fa biola van hun officiële bezoek aan Rome in Brussel terugkeer den, las de Belgische minister president een verklaring voor over „het spijtige incident". Hierin wordt gezegd, dat de hoop op. een komende blijde ge beurtenis aan het Belgische hof onder geheimhouding aan de Paus werd medegedeeld tijdens de particuliere audiëntie, die de Paus donderdag aan het Belgi sche vorstenpaar toestond. Vóór dat dit gebeurde had koning Bou dewijn hoogte wordt gebracht als er ze kerheid bestaat". Het was overigens een stralen de Belgische vorstin, die aan de zijde van haar zorgzame echtge noot uit het straalvliegtuig stap te. waarmee de reis van Rome naar Brussel was gemaakt. Enke le duizenden Belgen juichten vooral haar toe en herhaaldelijk klonk het „Vive la reine". Ook langs de route naar de stad werd het Belgische koningspaar door velen toegejuicht. Gaulle en premier MacMillan vóór het einde van dit jaar een topconferentie zullen houden. Zij zouden zich voornamelijk willen bezighouden met de Duit se kwestie en een gemeenschap pelijke politiek op het gebied van de kernwapens. Nederlandse chauffeur omgekomen in België De 43-jarige houthandelaar A. Keim uit Breda is vrijdagmid dag om het leven gekomen toen hij met de door hem bestuurde personenauto in botsing kwam met een grote vrachtwagen. Het ongeluk gebeurde op de weg van Antwerpen naar Turnhout onder Westmalle. Oorzaak van het on geluk was het springen van een band van de auto van de heer Keim. De vrachtauto, waarmee het slachtoffer in botsing kwam, was uit Eindhoven afkomstig en werd bestuurd door een chauf feur uit 's Hertogenbosch. Oostduitse voedsel- produktie onvoldoende Op een persconferentie, gehou den ter gelegenheid van de opening van een Oostduitse landbouwtentoonstelling, heeft de Oostduitse minister van Land bouw, H. Rechelt, medegedeeld, dat dé voedselproduktie in Oost- Duitsland niet voldoende is om de snel groeiende behoeften van de bevolking volledig te bevredi gen. De beweringen als zou het eerste volle jaar van de collecti visering van de Oostduitse land bouwondernemingen hebben ge leid tot een daling van de pro- duktie, noemde de minister evenwel „niets dan laster". Verdere kritiek in Belgische pers op aankondiging blijde gebeurtenis De Sowjet-Uilie heeft voorge steld een conferentie te houden om „nu, zonder enig verwijl" de sluiting van een vredesverdrag met Duitsland en op die basis de kwestie van West-Berlijn als vrije stad te regelen. Dit staat in een memorandum, dat premier Chroesjtsjef bij zijn overleg met president Kennedy vorig weekeinde in Wenen heeft overhandigd en waarvan de in houd zaterdagavond door Tass werd bekendgemaakt. De publikatie van dit memo randum en van een ander, inzake de kernproevenconferentie in Ge- nève, dat eveneens door de Rus sische leider aan het Amerikaan se staatshoofd werd ter hand ge steld, werd gedaan, omdat vol gens het Sowjet-persbureau in de Westelijke pers „onnauwkeu rige en soms zelfs verdraaide ver sies" zijn verschenen. In het memorandum over de Duitse kwestie dringt de Sowjet- regering er op aan, dat West- en Oost-Duitsland binnen een half jaar onderhandelingen beginnen. De „Grote Vier" de Sowjet- Unie, de Ver. Staten Engeland en Frankrijk zouden een be roep op de twee landen moeten doen om over alle vraagstukken betreffende een vredesverdrag en de hereniging van Duitsland tot overeenstemming te komen. (Waarnemers herinneren eraan, dat West-Duitsland tot dusver het diplomatieke bestaan van O. Duitsland zélfs niet erkennen, zo- dal het onwaarschijnlijk is, dat de Bondsregering met vertegen woordigers van het Oostduitse h"wind aan de conferentietafeT zal gaan zitten). Nadat vrijdag in de socialisti sche en neutrale Belgische pers afkeuring is uitgesproken over de wijze, waarop de komende blijde gebeurtenis aan het Bel gische hof is aangekondigd, lieten zaterdag ook enkele Ka tholieke bladen een kritisch ge luid horen. „Wij als Katholieken", schrijft de „Gazet van Antwerpen", „be grijpen volkomen welke grote eer het betekent zulk belangrijk nieuws te vernemen via de dra ger van het hoogste gezag op godsdienstig gebied. Maar waar eveneens onder ge-1 hier eerst en vooral een na- heimhouding de Belgische eer ste minister daarvan op de hoog te gebracht. Doelende op de scherpe kritiek, die de aankondiging van de blij de gebeurtenis in Rome in België heeft veroorzaakt, zeide Lefèvre voorts nog, dat „volgens de tradi tie het Belgische volk eerst op de eerst, volk daarna", luidt een groot opschrift in het partijblad „Le Peuple". „Een nieuwe kaak slag", meent het Vlaamse socia listische orgaan „Volksgazet". „En de natie, sire?", vraagt het extreem-socialistische blad ,.La Wallonië". Het enige blad, dat de gevolg de procedure verdedigt, is het Vlaams-Katholieke blad „Het Volk", dat betoogt dat onder de omstandigheden, waaronder het koninklijke paar het bezoek aan Rome moest brengen, de Paus wel op de hoogte moest worden gesteld. Adv jn toonaangevend op gebied van moderne coiffures, uw haar is onze kopzorg de betere toiletartikelen. ENKELE BUIEN. Gedurende het afgelopen week einde trok een depressie in lang zaam tempo over de Britse eilan den naar de Noordzee. Een hier mee samenhangend koufront gaf aanleiding tot vrij langdurige re genval, vooral in de westelijke helft van het land, waar plaatse lijk meer dan 12 mm regen werd afgetapt. In de noordoostelijke provincies daarentegen werden slechts hoeveelheden van minder dan 1 mm gemeten. Achter het front stroomt onstabiele lucht binnen, waarin zich buien ont- MAANDAG 12 JUNI Breskens Terneuzen ïlansweert Walsoorden v.m. 1.11 1.46 2.26 2.36 n.m. 1.41 2.16 2.56 3.06 wikkelen, die hier en daar ver gezeld gaan van onweer. De de pressie wordt gevolgd door een zwakke rug van hoge luchtdruk, zodat vandaag later op de dag de buienactiviteit minder wordt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. ENKELE BUIEN. Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien, maar later ook opklaringen. Zwakke veranderlijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. ZON op Juni 12 4.20 13 4.20 14 4.20 MAAN onder op ondei 20.59 21.00 21.01 4.19 4.o8 5.43 19,58 20.55 21.46 tionaal belang geldt vragen wij ons af of het niet wenselijker was geweest, dat de regering met de officiële mededeling was be last". Het blad voegt hieraan toe, dat op politiek plan wellicht het laatste woord in deze aange legenheid nog niet is gesproken. Het blad van de Katholieke werknemers, „La Cité", hekelt de geheimzinnigheid aan het Belgische hof en vraagt zich af of het niet noodzakelijk is wijzi gingen aan te brengen in de koninklijke entourage. De socialistische bladen zijn unaniem in hun afkeuring. „Paus Scheepsramp ter hoogte van Birma Volgens Birmaanse persbe richten is het achthonderd ton metende motorschip „Aung Teza" met 124 opvarenden in de nacht van woensdag op donder dag in een storm ter hoogte van de kust van Tenasserim vergaan. Twee schoeners hebben 57 schipbreukelingen opgepikt. Men vreest, dat de andere 67 opvaren den zijn verdronken. Generaal Nasution over Nieuw-Guinea. De Indonesische minister van Defensie. generaal Nasution, heeft verklaard, dat de Indonesi sche strijdkrachten voortdurend gesteund worden door de Sow jet- Unie, „een land dat ons bijstaat in onze strijd tegen het kolonia lisme". Hii zei dit op een grote Russisch-Indonesisehe vriend schapsbijeenkomst die zaterdag in Moskou is gehouden. Voorts benadrukte Nasution nogmaals de wil van het Indone sische volk om „WesMrian, dat door de Nederlanders bij hun ge bied is gevoegd ondanks de be slissing van de Verenigde Na ties", te bevrijden. Hij voegde er aan toe, dat het Indonesische volk in de kwestie Nieuw-Guinea wordt gesteund door „alle vre delievende mogendheden en in het bijzonder door de Sowjet- Unie". Als de twee delen van Duits land niet tot liet voorgestelde overleg- kunnen komen, zo wordt in het .Sowjet-meniorandum ge zegd, dan zullen stappen worden genomen om tot een vredesver drag niet de twee staten te ko men, „of niet een van hen naar het oordeel van de betrokken partijen". De Sowjet-regering>zegt dat zij niet beoogt de belangen van de Westelijke mogendheden in Euro pa te schaden en niet voorne mens is iets in Duitsland of in West-Beriijn te veranderen ten gunste van enige staat. Zij zal akkoord gaan met de legering van „symbolische contingenten" van de „Grote Vier" in W.-Ber- lijn als een waarborg voor de vrije stad". Ook wil zij instem men met de stationering van neu trale troepen aldaar „onder aus piciën van de Verenigde Naties". Als het Westen niet bereid is een vredesverdrag met Duitsland te sluiten, kan er „voor een zeke re periode een tussentijdse rege ling worden getroffen". Een vredesverdrag zal. aldus het memorandum, het eind van het bezettingsbewind in West- Berlijn lietekenen. Kwesties be treffende de verbindingen met het stadsdeel zullen alleen in overeenstemming met Oost- Duitsland te regelen zijn. De Sowjet-regering herhaalt haar standpunt, dat West-Berlijn een „gevaarlijk centrum van spanning en internationale con flicten" is. Zij kan niet toestaan, dat dit stadsdeel „een bolwerk V-li if t van provocerende vijandige activiteit tegen de Sowjet-Unie". In haar memorandum over de Geneefse conferentie inzake een verbod op het nemen van kern proeven zegt de Sowjet-Unie dat het beter is te beginnen met de kwestie van een „volledige en al gemene ontwapening", omdat de mogendheden die aan het over leg in Genève deelnemen, „het thans moeilijk vinden hun opvat tingen met elkaar te verenigen". Als het Westen met een volledige en algemene ontwapening wil in stemmen is de Sowjet-Unie be reid „zonder voorbehoud" ak koord te gaan met alle Westelijke voorstellen inzake het verbieden van kernproeven. Herinnerend aan Kennedy's verklaring voor het Congres, dat het sluiten van een uitvoerbaar verdrag inzake de kernproeven de eerste belang- riike stap naar ontwapening zal zijn, stelt de Sowjet-regering voor, beide problemen tezamen op te lossen. Uitvoerig wordt in het memo randum het bekende Russische standpunt in Genève uiteengezet, zoals ten aanzien van een uit drie ieden bestaande contróleraadL Nooit zal de Sowjet-Unie er mee akkoord gaan, dat een kernproe- venverdrag „een loos stuk pa pier" wordt dat het nemen van nieuwe proeven met kernwapens mogelijk maakt, aldus de Sowjet- regering. Waarnemers concluderen uit het eerstgenoemde memoran dum. dat een eventuele crisis om West-Berlijn niet binnen 6 maan den te verwachten is. Desalniettemin heeft Chroesj tsjef twee dagen geieden naar de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland protesten ge zonden naar aanleiding van „pro vocatieve" Westduitse samen komsten in West-Berlijn. De klacht befrof met name een voor gestelde bijeenkomst van de bondsraad op 16 juni. Vóórdat de door de Russen ge noemde termijn van zes maanden zal zijn verstreken, zullen in sep tember in West-Duitsland bonds dagverkiezingen zijn gehouden. Ook het congres van de Sow jet- Russische communistische partij van oktober zal dan achter de rug zijn. Adenauer over het Russische memorandum. Kanselier Adenauer heeft zon dag in Hannover verklaard, dat West-Duitsland „nooit akkoord zal gaan" met het Russische plan om een afzonderlijk vredesver drag met Oost-Duitsland te slui ten met alle gevolgen van dien voor Berlijn. De Sowjet-Unie wil slechts de na-oorlogse toestand bestendi gen en daarmee alle ontbering die Duitsland is opgelegd, aldus Adenauer. Zij wil West-Berlijn van het Westen scheiden. „Wij wensen zelfbeschikkings recht en vrijheid voor het gehele Duitse volk". De kanselier sprak op een bij eenkomst van Sileziërs. Hij liet niet uitkomen, of zijn weigering ook geldt voor onderhandelingen tussen Oost- en West-Duitsland. Waarnemers herinneren er ech ter aan, dat de bondsrepubliek altijd op het standpunt heeft ge staan. dat de verantwoordelijk heid voor een vredesverdrag en een Duitse hereniging bij de vier voormalige bezeftende mogend heden ligt. Adenauer zei dat Amerika. En geland, Frankrijk en alle andere Navo-landen het Duitse stand punt onherroepelijk steunen. In een rede je Bamberg zei Adenauer, dat West-Duitsland onderhandelingen wil en geen oorlog. Hij hoopte, dat de Ween- se besprekingen tussen president Kennedy en premier Ohroesjtjsef tot verdere besprekingen zouden leiden. Brandt, de burgemeester van West-Berlijn, heeft zondagavond gezegd, dat een Duits vredesver drag zonder voorafgaande her eniging van Duitsland „geen op lossing" is van het Duitse vraag stuk. Hij beschuldigde de Sow- iet-Unie ervan de verdeling van Duitsland in een verdrag te wil len vastleggen. Brandt verwierp Een beeld van de overstro mingen. Een echtpaar probeert op de motor door het water zijn huis te bereiken, waar de kinderen op de terugkeer van vader en moeder staan te wachten. In het zuidwestelijk deel van Oost-Duitsland heerst grote wa tersnood als gevolg van zware regenval. Duizenden hectaren bouwgrond staan blank. Ook bruinkoolmijnen zijn volgelo pen. In de omgeving van Halle in Thüringen zijn bruggen weg geslagen. Duizenden vrijwilligers werken daar dag en nacht aan :1e versterking van dijken. De gevolgen voor de landbouw worden zeer ernstig geacht. In officiële kringen spreekt men van een ramp. de Russische voorstellen voor onderhandelingen tussen de twee Duitslanden, omdat het Oostduit se bewind „een regiem gesteund door vreemde bajonetten" was. Aardbeving in Pei'Zië. In het Zuidperzische dorp Dehkouheh zijn ais gevolg van een aardbeving 50 mensen omge komen en een even groot aantal gewond. Het gehele dorp, be staande uit een 400 aarden hut ten, is met de grond gelijk. De 1500 inwoners kamperen in het open veld. In de in de nabijheid gelegen stad Lar is de beving ook gevoeld. Hier vielen slechts enkele ge wonden. Vorig jaar waren er bij een aardbeving in Lar 3500 do den en gewonden te betreuren. De jongste beving deed zich voor op een tijdstip dat de meeste mensen op het veld werkten. In het oude gedeelte van Lar zijn alle winkels verwoest. Er zijn negen gewonden. Afrikaans-Aziatische resolutie in Veiligheidsraad aangenomen De Veiligheidsraad heeft vrij dagavond een beroep op Portu gal gedaan om de onderdruk1 kingsmaatregelen in Angola di- rekt in te trekken en de com missie van onderzoek, die in april door de algemene vergade ring is opgericht, opdracht ge geven haar taak „onverwijld" uit te voeren. De door Ceylon, Liberia en de V. A. R. ingediende ontwerpreso lutie is dus aangenomen. Enge land en Frankrijk onthielden zich van stemming. De V. S. stemden voor. Vuurspuwende berg op Java toeristische attractie In Indonesië denkt men erover, de vuurspuwende berg Merapi in centraal-Java te veranderen in een touristische attractie. Een hoge ambtenaar van het ministe rie van Toerisme zei tot yerslag- gevers, dat de minister, generaal- majoor Djatikusumo, de berg ge ïnspecteerd had met de gedach te, er een toeristisch schouwspel van te maken. Van een afstand bekeken, zo zei de ambtenaar, is de rustende vulkaan zeer mooi. In drie maanden tijds zijn door hevige uitbarstingen van de circa 3000 m. hoge vulkaan 11 mensen gedood. Bijna 4000 mensen: moes ten evacueren. Een aantal dor pen op de helling werd verwoest.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1