West-Berlijn doorn in Russisch oog! Hertog van Kent en Katherine Worsley gehuwd Trek van de staalindustrie naar zee W eeroverzicht Belgisch vorstenpaar bij de Paus HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT De conferentie in Evian T Frankering bi] abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 9 JUNI 1961 17e Jaargang Nr 5312 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma F. J. van de Sande te Terneuzêii KENNEDY OVER ZIJN GESPREKKEN MET CHROESJTSJEF De Russische premier Chroesjt- sjef heeft slechts één keer met stemverheffing gesproken tijdens iSijn gesprekken met president Kennedy, toen hij zei, dat West- Berlijn de Sow jet-Unie een doorn tn het oog was en dat die doorn eruit moest komen. Dit zou pre sident Kennedy dinsdag, vóór Zijn radio- en televisierede, aan 3e leiders van het congres ver teld hebben. STAAT VAN BELEG IN BOLIVIA Communistisch complot dat gewapende opstand wilde ontketenen tdekt De regering van Bolivia heeft officieel medegedeeld, dat een communistisch complot is ont dekt om in het land een ge wapende opstand te ontketenen, gevolgd door een opmars naar de hoofdstad La Paz. Deze op stand had gisteren moeten plaats hebben. De regering heeft de staat van beleg afgekondigd en de leiders van het complot gearresteerd. Vernomen wordt dat werkers uit de tinmijnen op weg waren naar La Paz. Zij werden door regeringstroepen tegen gehou den. Van officiële zijde is dit nog niet bevestigd. Het is niet bekend of er slacht offers zijn gevallen. Albanese militaire attaché uit Moskou gewezen Volgens het Parijse onafhan kelijke blad .,Le Monde" is de Albanese militaire attaché in Moskou uitgewezen. De Sowjet- regering zou ook haar militaire attaché uit Tirana hebben terug geroepen. „Le Monde", die schreef dit uit „goede bron" te hebben verno men, meldde voorts dat twee Albanese diplomaten, onder wie de handelsraad te Praag, on langs asiel hebben gezocht in het land, waar zij waren geaccredi teerd. In het ideologische conflict tussen de Sowjet-Unie en com munistisch China hebben de Al banese communisten de zijde van Peking gekozen. Vrijlatingen in Dominicaanse republiek Een aantal personen, veroor deeld wegens tegen de veilig heid van de Dominicaanse staat gerichte activiteit, heeft amnes tie gekregen en is vrijgelaten. Er zullen nog meer vrijlatingen volgen. De Amerikaanse communistische partij Het hoofd van de communis tische partij in de Ver. Staten, Gus Hall, heeft donderdag ver klaard, dat de partij zich niet zal schikken in de uitspraak van het t£»perste gerechtshof, dat zij zich als „werktuig van een bui tenlandse mogendheid" zal moe ten laten registreren. De partij zou, volgens Hall, zelfmoord ple gen als zij zich aan de uitspraak zou houden. Functionarissen van de partij zouden liever hun leven in de gevangenis slijten dan het vertrouwen van de leden beschamen door hun namen openbaar te maken. Transatlantische scheepvaarttarieven verlaagd Volgens een mededeling van de directie van Holland-Ameri- ka Lijn zullen de passagiersta rieven voor het transatlantische scheepvaartverkeer naar en van Amerika, of Canada, in do pe riode van 1 november 1961 t/m '28 februari 1962 met 25 procent worden verlaagd. Daartoe werd besloten op de in mei j.l. gehou den Atlantic Passengers Steam ship Conference. Een voorwaar de voor de korting (uitsluitend op retourbiljetten) is, dat het verblijf in het land van bestem ming niet langer duurt dan 21 dagen, de dagen van vertrek en aankomst niet meegerekend. De reductie geldt voor alle klassen. (Chroesjtsjef heeft twee jaar geleden, toen hij in de Verenigde Staten was, ook gezegd, dat Hon garije een doorn in het oog van het Westen was). Uit congreskringen is verder vernomen, dat president Ken nedy de congresleiders verder gezegd heeft, dat uit de Weense gesprekken is op te maken, dat voor Chroesjtsjef op het ogen blik slechts de kwestie-Berlijn en een verandering in de samenstel ling van het secretariaat der Ver enigde Naties van.vitaal belang zijn. Chroesjtsjef had gezegd, dat de Sowjet-Unie nooit meer in een positie geplaatst zou wor den dat haar nationale veilig heidspolitiek door de Verenigde Naties doorkruist kon worden. Chroesjtsjef had gezegd, dat de Sowjet-Unie zou staan op een communistisch-westelijk-neu- trale leiding van internationale commissies, met inbegrip van de Verenigde Naties. De Russische premier be schouwde de Cubaanse premier, Fidel Castro, niet als een com munist. Maar hij had Kennedy gezegd„U bent 'aard op weg om van hem een goede communist te maken". Wat Laos aangaat had premier Chroesjtsjef te kennen gegeven, dat hij genoegen neemt met een neutraal bewind. Hij beloofde de Geneefse conferentie ..op weg te helpen". Naar uit congreskrin gen voorts is vernomen, had Chroesjtsjef volgens Kennedy gezegd, dat de Sowjet-Unie er geen belang bij heeft te vechten aan het eind van een lange aan voerlijn. Als de Verenigde Staten dat wel wilden - - blijkbaar een toespeling op Laos dan was dat hun zaak. Chroesjtsjef hield voet bij „stuk wat betreft zijn eis, dat er een drieledig controle-apparaat wordt geschapen voor oen ver bod op het nemen van proe ven met kernwapens. Kennedy zou de indruk hebben gekre gen, dat Chroesjtsjef geen be lang stelt in een dergelijk ver bod. Hij toonde zich althans niet bezorgd over 'n mogelijke verspreiding van kernwapens tot andere landen, waaronder China. Met De Gaulle Kennedy had ook in liet kort verslag uitgebracht van z'n ..zeer bevredigende" gesprekken in Pa rijs met president De Gaulle. Generaal De Gaulle wilde zijn eigen kernwapenmaoht hebben omdat hij vreesde, dat de Ver enigde Staten wanneer het er op aankomt wellicht Parijs niet zul len verdedigen. Hij zei, dat de Verenigde Staten niet langer het monopolie van kernwapens had den en zelf aan een aanval bloot staan. President Kennedy ant woordde, dat de Verenigde Sta ten verplicht waren Parijs te verdedigen en dit ook zouden doen. De Gaulle wierp tegen, dat er geen zekerheid was, dat de volgende Amerikaanse president déze verplichting eveneens op zich zou nemen. Het Amerikaanse plan om NAVO-strijdkraehten met Pola- ris-raketten uit te rusten maak te geen indruk op De Gaulle. Wat hij zei over de toekomstige versterking van de NAVO was bemoedigender. De Gaulle had uiting gegeven aan zijn vertrouwen, aldus ver luidt uit congreskringen, dat hij in staat zal kunnen zijn tegen de herfst een oplossing voor de Al gerijnse kwestie te bewerkstelli gen, hoewel enkele van zijn naaste adviseurs van mening wa ren, dat het langer zou duren. Als er eenmaal een regeling was, aldus De Gaulle, zou Frankrijk zijn divisies hergroeperen en en kele er van aan de NAVO- strijdkrachten toevoegen. Belgische socialisten gekant tegen „Starfighters" De socialisische fractie uit. de Belgische Kamer van volksver tegenwoordigers zal trachten de Belgische minister van Defensie, Segers, te bewegen indien mo gelijk de aankoop van de Ameri kaanse straaljagers „Starfigh- ter" voor de luchtmacht te an nuleren. Tot de bestelling van deze vliegtuigen werd eveneens in Nederland vorig jaar beslo ten. Volgens de contracten moe ten de eerste toestellen eind vol gend jaar worden geleverd. Op een afzonderlijke vergade ring heeft de socialistische frac tie zich donderdagochtend uit gesproken tegen het aanschaf fen van deze vliegtuigen. Het besluit door het vorige Belgische kabinet, waarin Gilson de huidige minister van Binnen landse Zaken de portefeuille van Defensie beheerde, kwam het vorig jaar eerst na vele be sprekingen, ook met Nederland, tot stand. Een socialistische delegatie zal naar minister Segers worden afgevaardigd om hem te adviseren van deze aan koop terug te komen, indien al thans de overeenkomst met de Amerikaanse fabrikant nog niet definitief is. ONDERHANDELINGEN OVER STAALBEDRIJF ROZENBURG Er zijn onderhandelingen gaan de zo wordt var. de zijde van de gemeente medegedeeld, tussen de gemeente Rotterdam ener zijds en de Société d'Economie et de Mathématique Appliquees (SEMA)in Parijs, en de United States Steel Corporation (USS), in Pittsburg (U.S.A.), anderzijds, inzake een gemeenschappelijk onderzoek met het doel de ge meente Rotterdam te adviseren omtrent de economische aspec ten van een geïntegreerd ijzer en staalbedrijf op Rozenburg in het Europoortgebied bij Rotter dam. AANSLAGEN IN ALGIERS In de nacht van woensdag op donderdag zijn in Algerië weer verscheidene aanslagen gepleegd, die aan vier personen het leven hebben gekost en hier en daar zware schade hebben aange richt. In OrleansvilJe zijn in een auto de met kogels doorzeefde lijken aangetroffen van een Europese man en vrouw. In Constantine, in Oost-Al- gerië, werden een Franse offi cier en een Mohammedaan door Algerijnse rebellen doodgescho ten. In Algiers zijn verscheidene plastiekbommen ontploft. Hier door werd zware schade aange richt, doch er vielen geen slacht offers. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pei advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. REPETITIE De huwelijksvoltrekking van de Hertog van Kent met inej. Katherina Worsley, welke giste ren in York heeft plaats gevon den, is woensdag tot in de fines ses gerepeteerd. Op de. bijgaande foto zien we enkele van de hoge personen welke ook aan deze repetitie „meededen". V.I.n.r. de Hertog van Kent. prinses Alexan dra, prins Michael van Kent en de Hertogin van Kent. De 27-jarige Kv.therine Wors ley, dochter van een grondbezit ter in Yorkshire, die eerder ver klaard had een „moderne bruid" te willen zijn, heeft bij de vol trekking van haar huwelijk met de 25-jarige hertog van Kent, gistermiddag in de munster van York, tot opzien aanleiding ge geven door bij haar ja-woord haar man niet alleen „liefde" maar ook ..gehoorzaamheid" te beloven ofschoon het woord „gehoorzamen" niet meer voor- VESTIGING VAN STAALBEDRIJF BIJ GENT VERDIENT DE AANDACHT VAN NEDERLAND „Het besluit der groep Side- mar tot vestiging van --n staal bedrijf bij Gent in België verdient de aandacht van Nederland". Al dus de heer J. F. de Meijer, secre taris van de „Staalstudiestichting Rozenburg" in de woensdag ver schenen „Economisch Statisti sche Berichten". Het besluit, zo vervolgt hij, illustreert de trek van de staal industrie naar zee, een ontwik keling die rond 1899, in dezelfde streek, op Nederlandse bodem aanving. Het geeft gestalte aan het vertrouwen in de toekomst der Europese staalindustrie en het weerlegt de bewering, dat uitbreiding van bestaande fabrie ken te verkiezen is boven de bouw van nieuwe. Het besluit dei- betrokken ervaren industriëlen bewijst in het algemeen de juist heid vande aan het Rozenburg project ten grondslag liggende visie. Het zgn. Sidemar-plan ont stond na het Rozenburg-project. De mogelijkheid is aanwezig, dat men in België ons land vóór zal zijn bij de verwezenlijking. De oorzaken hiervan zijn bekend: verschil van inzicht in de kring der belanghebbenden vertraagde tot nu toe de uitvoering van het Nederlandse initiatief. Een analyse der argumenten, in het Rozenburg-gesprek ge bruikt, leidt echter tot de ont dekking dat er meer overeen komst dan divergentie van' op vatting in bedoelde kring aan wezig blijkt te zijn. Enerzijds is de vestigingsplaats Rozenburg ideaal genoemd, anderzijds wordt daar waarde niet aan ontzegd. Naast de stelling, dat er in Ne derland ruimte is voor massa produktie van walsprodukten, spreekt men van andere zijde het voornemen uit deze produktie, in IJmuiden, ter hand te nemen. De heer De Meijer vraagt zich af. of niet een nationale, voor alle be trokkenen aanvaardbare oplos sing te vinden is. Men zou z.i. kunnen besluiten in 1961 tot uit voering over te gaan van de hoogoven- en staalsector van het voor Rozenburg klaarliggende project, om daardoor de staal- voorziening te verzorgen van de uit te breiden walserijen van Al- blasserdam, waar men belang stelling voor een dergelijke sa menwerking heeft getoond. Deze realisering zou door middel van daartoe geschikte wijzigingen aangepast kunnen worden aan een op grotere omvang gericht nationaal plan, waarvan zij de eerste fase vormt. Degenen die voor de verwezen het principiële besluit kunnen nemen dit plan op Rozenburg uit te voeren op het moment, dat uitbreiding der staalindustrie op de huidige vestigingsplaats geen voordeel meer biedt boven nieuw bouw elders. Dit ogenblik kan uiterlijk op 1970 worden gesteld. „Het algemeen belang van een bevredigende oplossing der ron dom het project Rozenburg ge rezen moeilijkheden is meer malen door autoriteiten beklem toond. Indien terzake van deze gedachten binnen afzienbare tijd een conclusie zou kunnen wor den bereikt, zou het Nederlandse industriële prestige worden ver groot. Nederland zou een claim leggen op de ontwikkeling der Westeuropese staalindustrie. Ne derland en de Rotterdamse ge meenschap in het bijzonder zou den een versterking van de eco- nomiscb-sociale positie in het lijking van het nationale plan het i verschiet zien", aldus de heer De meest aangewezen lijken, zouden Meijer. LAGERE TEMPERATUREN Boven de Britse eilanden ligt een lagedrukgebied, dat zich langzaam naar de Noordzee be weegt. Een front dat hiermee samenhangt trekt vergezeld van VRIJDAG 9 JUNI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.10 11.45 0.25 0.35 n.m. 11.25 12A0 12.50 ZON MAAN op onder op ondej Juni 9 4.21 20.57 2.48 16.38 10 4.20 20.58 3.15 17.48 12 4.20 20.59 4.19 19.58 13 4.20 21.00 4.58 20.55 14 4.20 21.01 5.43 21.46 15 4.19 21,01 6.34 22.29 een regengebied over ons land. Achter dit front zal vandaag met een westelijke wind nog wat koe lere polaire lucht het Europese continent binnenstromen. Vooral in de hogere niveaus is deze lucht koud en heeft derhalve een onstabiele opbouw. In En geland kwamen dan ook buien tot ontwikkeling waarvan som mige met onweer. Het ziet er naar uit dat het wisselvallige weer enkele dagen zal voort duren. waarbij de temperaturen overdag lager dan normaal zul len zijn. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Westelijke wind Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien, hier en daar met onweer. Zwakke tot matige wind uit westelijke rich tingen. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. komt in het thans gebruikte An glicaanse formulier. Vrijwel de gehele Britse ko ninklijke familie, met koningin Elisabeth en prins Philip aan het hoofd, was aanwezig bij de plechtigheid die door de Angli caanse aartsbisschop dr. Mi chael Ramsey werd geleid. De hertog van Kent is de achtste in de lijn van troonsopvolging. Duizenden mensen, van wie een aantal de nacht op straat Had doorgebracht om zich van een goede plaats te verzekeien, juichten de bruidsstoet toe op zijn weg naar de kathedraal, waartoe 2.000 mensen toegang gekregen. Onder het 50-tal ko ninklijke gasten was ook Prin ses Irene. Het bruidstoilet trok in het bijzonder de aandacht door de dubbele sleep. Het was een kleed van fijn wit zijden weefsel naar ontwerp van John Cava- nagh, met een van de nek af staand rolkraagje en lange smalle mouwen met kleine knoopjes. De tulen sluier, met 'n diamanten band vastgezet, volg de de volle lengte van de sleep. Het bruidsbouquet was van witte rozen. Koningin Elizabeth droeg een lila rib-satijnen japon en mantel en een hoed van lila organza. Prinses Margaret, was in licht blauw satijnen japon en mantel met iets donkerder blauwe hoed en droeg witte schoenen, tas en handschoenen. De acht bruidsmeisjes met prinses Anne voorop droegen toiletjes van witte organdie in Victoriaanse stijl. Koor en gasten zongen ge zamenlijk de hymne „Oh praise ye the Lord", terwijl de bruids stoet door de kerk naar voren Franse ex-generaal Bigot tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld Een speciaal 'hoog militair ge rechtshof heeft dinsdag in Parijs de 51-jarige ex-generaal Pierre Marie Bigot tot 15 jaar gevan genisstraf veroordeeld voor zijn aandeel in de mislukte opstand in Algerië. Bigot verklaarde dat hij de man is geweest, die opdracht heeft gegeven het vliegtuig naar Frankrijk te sturen, waarmee de ex-generaals Maurice Challe en André Zeiler vóór de opstand naar Algerië zijn gebracht. Bigot is bevelhebber van de Franse luchtmacht In Algerië ge weest. Challe en Zeiler Zijn zo. als bekend eveneens tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. schreed, waar de hertog van Kent, in gala-uniform van kapi: tein van de Royal Scots Greys", de stoet opwachtte in gezelschap van de „best man", zijn 18-jarige broer prins Michaël. Het hoogaltaar van de kathe draal werd niet gebruikt en de koorhekken waren gesloten. Daarvóór stond een verplaats baar altaar met versieringen uit de 17de eeuw. Na de huwelijkssluiting en in zegening volgden koningin Eli zabeth en prins Philip het bruidspaar naar het koor voor het tekenen van het register.' Op een trompetsignaal maakte de bruid een reverence voor de koningin waarop de hertog en de hertogin van Kent, hand in hand, glimlachend naar de wes telijke utgang schreden. De moeder van de bruidegom, die weduwe is, heet nu „prinses Marina, hertogin van Kent". Laos sta-in-de-weg .voor goede overeenstemming Ver. Staten—Sowjet-Unie President Kennedy heeft don derdag op een bijeenkomst van hoofdredacteuren van kranten gezegd, dat het moeilijk zal zijn tot overeenstemming met de Sowjet-Unie te komen als geen overeenstemming kan worden bereikt op de 14-landenconferen- tie over Laos in Genève. De president zei, toen hem vra gen gesteld werden over schen dingen van het bestand door de Pathet Lao: „Ik denk, dat wij in Genève zullen blijven om te zien of wij kunnen komen tot een neutraal en onafhankelijk Laos. Maar als wij in deze kwestie niet tot een resultaat komen, hoe moeilijk zal het dan zijn om in andere kwesties overeenstem ming te bereiken". Kennedy zei op een andere vraag, dat het van belang was voor de Verenigde Staten om ds onderhandelingen met de Sow jet-Unie over een verbod op kernwapenproeven voort te zet ten, ook al had hij bij zijn ge sprekken met Chroesjtsjef be vonden, dat de vooruitzichten niet hoopvol waren. Naar Kennedy zei had Wenen hem vooral doen beseffen „hoe lang en hoe moeilijk de taak is waarvoor wij staan". De Ameri kanen waren gewend te denken in termen van snelle beslissin gen, snelle oplossingen en begre pen misschien niet hoe geduldig zij moesten zijn. „Wij allen zul len in de volgende jaren voort durend tot taak hebben onze nationale veiligheid en belangen te handhaven en de veiligheid en belangen van de landen en vol ken die met ons verbonden zijn", aldus Kennedy. Louis Joxe, de leider van de Franse afvaardiging naar de be sprekingen met de Algerijnse opstandelingen in Evian, heeft donderdag het standpunt van zijn regering ten aanzien van de kwestie der zelfbeschikking uit eengezet. De Algerijnen hebben hun standpunt verduidelijkt wat betreft een volksstemming over de toekomst van het gebied. In officiële kring te Parijs is men niet pessimistisch gestemd. Koning Boudewijn en konin gin Fabiola van België zijn gis terochtend met groot ceremo nieel door Paus Johannes XXIII in plechtige audiëntie ontvangen. Begeleid door Vaticaanse func tionarissen reed de stoet van 9 Pauselijke auto's met het vorste lijk paar en het gevolg van veer tien personen, onder wie premier Lefèvre en minister van Buiten landse Zaken Paul-Henri Spaak, van de Belgische ambassade bij de Heilige Stoel in het noorden van Rome naar het Vaticaan. Het gezelschap werd daar ver welkomd door de algemeen raadsheer van Vaticaanstad prins Carlo Pacelli en de speciale ge delegeerde van de Pauselijke commissie voor de Vaticaanse staat graaf Enrico Pietro Galeaz- zi. Afdelingen van de Zwitserse garde in hun middeleeuwse blauw, geel en rode uniform, van de Palatijnse garde in hun donkerblauwe tenue en gendar mes brachten het militaire sa luut. De stoet reed Vaticaanstad binnen door de klokkenpoort tot op het Sint-Damacus-plein binnen het Pauselijk paleis. De koning was in militair uni form, de koningin in een lange japon met witte sluier. Gewoon lijk zijn vrouwelijke bezoeksters in het zwart maar voor Italiaan se koninginnen is bij uitzonde ring wit toegestaan. De kapel van de Palatijnse garde speelde het Belgische volkslied. Daarna trad de konin gin het paleis binnen om per lift naar de tweede verdieping gebracht te worden waar de Paus zijn bezoekers wachtte, inplaats van met de stoet de tr§|k te be- stijgen^ Koning Boudewijn inspecteer» de inmiddels de erewacht op het plein. Op de tweede verdieping begaven de bezoekers zich naar de Clemenszaal, het eerste ver trek van de Pauselijke apparte menten. Koningin Fabiola glim lachte en boog herhaaldelijk naar de Pauselijke dignitarissen. Zij droeg een diadeem op haar achterwaarts geslagen hoofd sluier. Koning Boudewijn droeg de halsketen met kruis van de hoge Christusorde waarmee hij door de Paus is onderscheiden en waarvan hem de versierselen woensdagavond op de Belgische ambassade waren overhandigd. De Paus verwelkomde het vorstelijk paar op de drempel van de troonzaal, waarbij ko ning en koningin een kniebui ging maakten en de Pauselijke ring kusten, en leidde hen naar twee armstoelen. Zelf nam hij plaats op eenzelfde zetel onder een troonhemel. De verhoging waarop do Pauselijke troon ge woonlijk staat was nu verwij derd, evenals bij het bezoek van de Britse koningin. Het onderhoud had plaats ach ter gesloten deuren. Het feit dat koningin Fabiola zich voor de inspectie van de erewacht door koning Boude wijn op het Damacusplein in het Pauselijk paleis terugtrok om later inmiddels weer ver gezeld van de koning per lift inplaats van via de trap naar de tweede verdieping van het pa leis te gaan, heeft in het bijzon der de aandacht getrokken. Ook heeft zij, in afwijking van het opgestelde programma, de ko ning niet vergezeld bij diens be zoek aan kardinaal-staatssecre taris Tardini, na de ontvangst door de Paus, en daarna aan de Sin t»Pi eterbasiliek.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1