Drie aanvaringen op Noordzeekanaal In strijd met de leerplichtwet Beursoverzicht Verrassende vrijspraak in Belgisch moordproces Eric de Noorman De laatste slag Bomontploffing in Parijs hotel: Tien gewonden Landbouwvoorstellen van de Europese commissie Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 7 juni 196! Kapitein van Duitse coaster kon ramp voorkomen 1)E EERSTE AANVARING Op het Noordzeekanaal zijn maandagavond kort na zeven uur de Britse coaster m.s. Daniël M" (448 brt) en de Finse kustvaar der m.s. ..Marsund" (498 brt) met elkaar in aanvaring ge komen. Het Engelse schip liep daarbij een flink gat aan stuur boordzijde op en moest in zin kende toestand vlak onder de wal aan de grond worden gezet. De van IJmuiden komende Fin, die betrekkelijk geringe schade boven de waterlijn aan de voor steven opliep, kon zijn reis naar Amsterdam vervolgen. De aanvaring geschiedde tus sen de Hembrugpont en de Artil lerie-inrichting. Met behulp van een kraan zal de lading mais, die de „Daniël M" in Amsterdam had inge nomen, in lichters worden gelost. Om te voorkomen dat het schip van het onder water liggende talud van de kanaaldijk zou af glijden waren twee trossen op de wal vastgemaakt en duwde een aan de achterzijde vastgemaakte sleepboot tegen de coaster in de richting van de dijk. Na de los sing van de lading, die opzwelt door het binnenkomende water, zal gepoogd worden het gat te dichten, het water uit het ruim te pompen en daarna het schip te bergen. Volgens ooggetuigen was de uit IJmuiden komende „Mar sund" juist de Hembrug gepas seerd. die achter het schip dicht ging. De uit Amsterdam komen de Britse kustvaarder, bemer kend dat hij de brug niet meer kon passeren, sloeg om te stop pen achteruit waarbij het schip bakboord uitdraaide en op de wal kwam. Mogelijk is hij uit zijn roer gelopen. De Finse coaster had volgens ooggetuigen ook achteruit geslagen, drie stoten op de fluit gegeven, doch een aan varing was niet meer te voor komen. Beide schepen hadden kanaalloodsen aan boord. Do „Daniël M" was met een lading van circa 600 ton mais op weg naar Saint Malo (Fr.). Ondanks het feit dat het schip aan grond zat was het in een paar uur tijds ongeveer 50 cm dieper komen te liggen. De Britse kustvaarder is gis terochtend naar Amsterdam ge varen. Men heeft de lading van het schip zover gelost dat het gat boven water kwam, waarna de „Daniël M" de reis naar Amster dam kon voortzetten. Hier zal het eerst het restant van de lading worden gelost alvorens het schip gerepareerd zal worden. DE TWEEDE Maandagavond kwam ter hoog te van het zijkanaal B bij Bui tenhuis het 21050 ton meten de binnenkomende Britse erts tankschip ,Sept Hes" in aan varing met het uitvarende Ne derlandse motorschip „Amstel- sluis" (8500 brt). Waarschijnlijk is het Britse schip ondanks de assistentie van vier sleepboten uit het roer gelopen. Een van de sleepboten, de „Hermina E. Goedkoop", werd tussen de sche pen gekraakt. Hierbij raakte een van de bemanningsleden van de sleepboot te water maar hij werd onmiddellijk gered. De drie bij deze aanvaring be trokken schepen liepen alle scha de op. De sleepboot, die het ern stigst was beschadigd, kon naar Amsterdam terugvaren. De f,Am- stelsluis", die behalve een deuk ook lekkage had door gesprongen nagels, koerde eveneens naar Amsterdam terug, waar het schip bij de Amsterdamse Droogdok Maatschappij gerepareerd zal worden. De ,,Sept lies" kon naar de Westhaven varen om de 30.000 ton erts uit Chili te lossen. Daar na zal de schade worden opge nomen. DE DERDE Dinsdagochtend heeft de kapi tein van de 250 brt metende Duitse kustvaarder „Sankt Josef" door hard achteruit te slaan een ramp kunnen voorkomen. Bij Zaandam verleenden twee het vaarwater kruisende zogenaamde zaagselbakken, die van de Voor- zaan kwamen, geen voorrang aan de op het Noordzeekanaal varen de Duitse kustvaarder. Als de kapitein van de „Sankt Josef" niet zo snel had gereageerd was zijn schip met grote vaart op de zaagselbakken gevaren. Er ont stond nu ook wel een botsing maar de schade viel erg mee. Bij de botsing sloeg een opvarende van een van de zaagselbakken overboord. Hij werd echter met een gered. DE VALSE 100-DOLLAR BILJETTEN In verband met het bericht uit een Pools dagblad omtrent de ar restatie in Polen van acht per sonen, die ervan worden ver dacht, o.a. in Nederland gedruk te valse 100-doIlar biljetten te hebben verspreid, heeft het ANP geïnformeerd zowel bij de Neder landse Bank als bij Interpol. Bij geen dezer instanties is hierom trent iets bekend. Men acht het zeer onwaarschijnlijk, dat hier te lande valse dollarbiljetten zou den zijn vervaardigd. Amerikaanse B-52 bommenwerpers vertonen metaalmoeheid De nieuwste B-52 bommenwer pers van de Amerikaanse strate gische luchtmacht vertonen me taalmoeheid in de vleugels als gevolg van de hoge snelheid en het grote gewicht, zo is door een woordvoerder van de luchtmacht in Washington meegedeeld. Er zullen veranderingen aan de toe stellen worden aangebracht, waarmee een bedrag van 200 mil joen dollar is gemoeid. RECHTSZAKEN „Min of meer een proefproces" noemde de inspectrice bij het la ger onderwijs te Harderwijk, de 51-jarige mej. M. van Dijk, dins dagmorgen voor de rechtbank te Zwolle de zaak tegen de 40-jarige metselaar M. de Jager uit Erme- lo. Deze was in hoger beroep gegaan van een kantonrechter- vonnis (ƒ12,boete), wegens het niet naar school sturen van zijn 13-jarige, en dus leerplich tige, dochter Trijntje, van 14 november tot en met 23 decem ber van het vorig jaar. Het meisje had de zevende klas van de Hervormde lagere school in Nunspeet 'ziorlopen. De vroe ger bestaanc'e achtste klas was intussen opgeheven en dat jaar hield ook de zevende op te be staan. Dit krachtens een wijzi ging in de lager onderwijswet van augustus 1958. De vader ver zocht het hoofd van de school zijn dochter er toch te houden: dan maar in de zesde klas. Het hoofd deelde echter mee, dat het kind van school af moest en hij adviseerde tot de huishoudschool of de ulo. Verdachte had even- INTERNATIONALS NAUWELIJKS PRIJSHOUDEND De internationale waarden ga ven dinsdagmiddag nauwelijks prijshoudende koersen te zien. Het was wederom zeer stil wat de omvang van de handel betreft. Wall Street reageerde maandag op de gehouden topconferentie tussen president Kennedy en pre mier Chroesjtsjef in Wenen, met hogere koersen bij toenemende handel. Van de Nederlandse hoofdfond- sen was Philips op de New York- se beurs hoger, daarentegen Kon. Olies een weinig lager. De West- Duitse l^urzen gaven dinsdag een vaste tendentie te zien met koersverbetertngen van 10 tot 20 punten. Er bestond op genoemde beurzen belangstelling voor de fondsen van het buitenland. De buitenlandse belangstelling voor de aandelenmarkt heeft zich de laatste tijd verplaatst van het Damrak naar de Westduitse beurzen. Dit ls aan de omzetten in Amsterdam duidelijk merk baar. Dqt er ln de hoofdfondsen de laatste tijd weinig werd om gezet, kwam maandag maar al te duidelijk naar voren. Toen be haalde het lokale fonds „Ver enigde Machines" de grootste om- zei ter beurze met nominaal 104.000. Pas veel later volgden de internationals. De arbitrage kon dinsdagmiddag heel weinig uitrichten. Het publiek was te rughoudend. De koersen ver schilden niet veel met het slot- niveau van maandag. AKU een puntje lager op 471. Philips min twee punten op 1089. Unilevers daalden 5 punten tot 837, terwijl Hoogovens ruim een punt lager noteerden op 1133. Kon. Olies ver loren ruim een gulden ingevolge Wall Street. In de scheepvaartsector be stond enige belangstelling voor aandelen Van Nievelt Goudriaan. De koers van deze stukken steeg van 164(4 tot 167, tegen maan dag als slotkoers 162. Cultures rond de vorige slotkoersen. Staatsfondsen goed prijshoudend 'met weinig zaken. De koers voor de 4% procent obligaties Wereld bank werd onveranderd op 101% geadviseerd. De omzet in deze obligaties van maandag bedroeg nominaal 305.000. In de lokale afdelingen werden aandelen Indola op 780 eerder laten geadviseerd, tegen maan dag 804. Aandelen Metaalbedrijf Rademakers waren op 220 pun ten in reactie. Aandelen Kon. Zout en die van Ketjen werden resp. ex 15 procent dividend en ex 5 procent in agio aandelen en ex 12 procent geadviseerd op 3 320 en 558. Deze koersen komen vrijwel overeen met die van maandag cum-dividend. Het ziet er naar uit dat de chemische sec tor van de beurs zal worden ver rijkt met 'n nieuw fonds. De mo gelijkheid bestaat dat te zijner tijd de aandelen van de N.V. Che mische Industrie Synres in Hoek van Holland ter beurze zullen worden geïntroduceerd. Het ge plaatste aandelenkapitaal van deze vennootschap bedraagt f 6,2 miljoen. Bèursindices 2/6 5/6 6/6 627.41 630.44 627.56 418.02 419.80 424.26 196.99 196.11 196.77 243.33 243.33 244.01 180.44 180.28 179.09 453.89 455.65 455.32 Intern, conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Algemeen Naheurskoersen A. K. U.: niet genoteerd (470) Kon. Olie: 123.00—124.20 slot 123.70 (124.50) Philips: 1070—1084 slot 1070 (1087'3) Unilever: 823 835 slot 823 (837%) Hoogovens: 1123- 1130 slot 1123 (1132%) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier geldend in Am sterdam op de volgende werkdag luiden: 10.00—10.10 3.57—3.61 3.62—3.67 73.35—73.85 7.10—7.16 90.20—90.70 69.30—70.30 83.05—83.55 57.50—59.50 51.60—52.60 49.85—50.85 13.82 13.92 12.05—12.20 gr. coup. 5.97—6.12 Engels pond Amerik. dollar Canadese dollar Franse frank (100) Belg. frank (100) Duitse mark (100) Zweedse kroon (100) Zwits. frank 100) Ital. lire (10.0003 Deense kroon (100) Noorse kroon 100 Oostenr. shill. (100) Port. escudo (100) Spaanse peseta 1001 wel andere plannen. Hij wilde zijn dochter een avondcursus op een particuliere modevakschool laten volgen, omdat ze in die richting aanleg zou hebben. Vergeefs vroeg hij het school hoofd het kind twee middagen per week naar die modevak school te laten gaan en haar de overige uren op de lagere school te houden. Hierop stuurde de metselaar zijn dochter niet meer naar school maar naar bedoelde mode vakcursus, die door de leerplicht, wet niet als school wordt erkend. Hij ontving daarop de mede deling van de inspectrice bij het lager onderwijs, dat zijn dochter tje ambtsh'lve op de lagere school in d< zesde klas was ge plaatst. Nu echter weigerde ver dachte, want hij achtte het niet in het belang van zijn kind, dat het uit de intussen vertrouwd geworden omgeving werd weg gehaald en in de voor haar toch wel vernederende 6de klas werd opgenomen. Hierop diende de in spectrice een klacht in. Bij de behandeling van de zaak werd duidelijk, dat de vader zich zeer correct heeft gedragen. Met het schoolhoofd heeft hij over legd, maar kreeg daar nul op het request. De inspectrice heeft hij om een onderhoud verzocht, maar hij ontving geen antwoord. Dit was voor de Officier van Justitie, mr. D. Bins, aanleiding in zijn requisitoir op te merken, dat deze moeilijkheden bij een meer omzichtige behandeling wellicht voorkomen hadden kun nen worden. Overigens deelde hij de mening van de kanton rechter, dat, ongeacht de omstan digheden, de vader in overtre ding was door zijn kind niet naar een school in de zin van de leerplichtwet te zenden. De op te leggen boete wilde hij vermin derd zien tot ƒ5. De raadsman, mr. D. Vermeu len uit Zwolle, achtte de dag vaarding nietig, omdat in de om schrijving niet is gemeld, dat verdachte zijn kind „zonder gel dige reden" niet naar school zou hebben gestuurd. Ook hij vroeg zich af, of dit geval wel tactisch is behandeld. Pleiter deed ver der een beroep op artikel 7 van de leerplichtwet. Verdachte had zijns inziens een redelijk excuus. Hij had overwegende bezwaren tegen de mogelijkheden die hem genoemd waren. Ze hadden mis schien in een onderhoud met de inspectrice uit de weg geruimd kunnen worden, maar onder deze omstandigheden achtt-- pleiter de vader niet strafbaar. In zijn laatste woord stelde de vader nogmaals op een vraag van de president, mr. L. J. BEDRIJFSONGEVAL Maandagavond is de 58-jarige. gehuwde arbeider A. Norder in de papierfabriek in Nieuwe Pe- kela door een vallende stapel rol len papier getroffen. Enkele ogenblikken nadat men de man had bevrijd, is hij overleden. 't Hooft, scherp vast: „Ik heb steeds gedaan wat naar mijn diepste overtuiging het beste voor het kind was. Haar weer van de modevakschool afhalen en alsnog naar de lagere school terug laten gaan zou haar ern stig hebben gedupeerd en daar om heb ik geweigerd". De rechtbank zal op 20 juni uitspraak doen. SPOORBRUG WEEK VOOR ZEESCHIP De spoorbrug bij Baanhoek onder Sliedrecht moest gisteren wijken voor het fonkelnieuwe vlaggeschip van de Oranjelijn. de „Prinses Margriet". De ko lossale drijvende bok „Heracles" lichtte gistermorgen om kwart over elf een van de overspan ningen van de brug van de pij lers en even later manoeuvreer den de sleepboten „Brazilië". „IJsland" en ..Afrika" van P. Smit jr. de ..Prinses Margriet" door de onstane, bijna te smalle opening. De „Prinses Margriet" is ge bouwd bij de N.V. Scheepswerf en Machinefabriek ..De Merwe- de" in Hardinxveld-Giessendam. De schepen die daar gebouwd worden kunnen slechts via de Maas de zee bereiken, waarbij de spoorbrug een, zij het moei zaam, overkomelijk obstakel vormt. Het duurde ruim drie kwartier voor de sleepboten weer vaart in de sleep konden brengen en het trotse nieuwe zeeschip omgeven door Rijnaken en andere binnenvaartschepen zijn tocht kon voortzetten. In de middag arriveerde het bij de Kompaspaal in de Rotterdamse haven en na het richten van de kompassen werd doorgesleept naar de Rotterdamse Droogdok Mij. Op 4 juli zal het nieuwe vracht'passagiersschip, dat de Grote Meren gaat bevaren, offi cieel door de rederij worden overgenomen en in de vaart ge bracht worden. In de nacht van zondag op maan dag is een plasticboni ontploft in een hotel op de hoek van de Rue Curial en de Impasse de t'rimée in Farps, waarin 63 mensen, voor het merendeel Algerijnse arbei ders, verbleven. Aan het inte rieur werd grote schalie aange richt (foto), er werden tien men sen gewond. Bomaanslag op woning van Boemendjel Maandagavond kort na mid dernacht is een bom ontploft voor de Parijse woning van Ahmed Boemendjel, de politieke adviseur van de „voorlopige Al gerijnse regering". Zijn vrouw heeft daar op het ogenblik met haar twee dochters intrek ge nomen. Er hadden geen persoon lijke ongevallen plaats, doch de materiële schade is groot. Een Belgische jury heeft zater dag een 41-jarige vrouw en haar 31-jarige vriend vrijgesproken van moord met voorbedachte rade, nadat beiden hadden be kend deze misdaad te hebben ge pleegd. De jury, die voor een van de eerste keren in de geschiede nis onder voorziterschap stond van een vrouw, kwam tot deze uitspraak na de behandeling van deze zaak voor het Assisenhof van de provincie Brabant in Brus sel, een hoger Belgisch gerechts hof dat ernstige misdrijven, poli tieke en persdelicten behandelt. Op 19 januari van het vorige jaar werd in de plaats Tubeke de zwager van de vrouw, een 30- jarige spoorwegarbeider, in zijn woning door een geweerschot ge- De Europese commissie heeft een tweetal ontwerp-verordenin- gen ingediend bij de ministerraad van de Europese Gemeenschap die naar de vice-voorzitter van de commissie, dr. S. L. Mansholt, dinsdag op een persconferentie in Brussel mededeelde „een pe riode inluiden van bijzondere be tekenis omdat zij het begin vor men van de concrete regelingen en beslissingen op het gebied van een gemeenschappelijke land bouwpolitiek in de E. E. G.". Het gaat om de invoering van het heffingstelsel en de geleide lijke instelling van een gemeen schappelijke ordening van de markten in twee landbouwpro- dukten: granen en varkensvlees. De twee ontwerp-verordenin- gen bevatten zoals door de ministerraad van de E. E. G. vorig jaar december heeft ver zocht een eerste reeks be palingen voor de vaststelling van het gemeenschappelijke beleid. De ministerraad deed dit verzoek aan de Europese commissie om de toepassing van het gemeen schappelijk landbouwbeleid in het kader van de algemene versnel ling van het tempo van de uit voering van het verdrag van Rome als geheel te bespoedigen. De Europese commissie is er bij de opstelling van de verorde ningen van uit gegaan, dat de ministerraad er binnen een ter mijn zijn goedkeuring aan zal hechten, die toepassing per 1 juli 1962 mogelijk zal maken. De voorstellen hebben ten doel de voorwaarden te scheppen voor de verwezenlijking van een gemeen schappelijke markt in een pe riode van zes jaar. (Adv.) 7. „Axe!" schalt Erics stem luid door het stille bos... Een vreemd onduidelijk geluid is het antwoord. Met een binnensmondse verwen sing duikt Svein in het gebladerte, waar afgeknapte takjes en ver trapt gras verraden waar Axe ver dwenen is Aarzelend volgen Eric en de krij ger. De eerste vol wantrouwen, de tweede vol angst Ze bevinden zich op een klein pad, door talloze voetslappen plat getreden, dat kronkelend naar het noorden voert, maar van Axe ont breekt nog ieder spoor Zwijgend en op hun hoede, af en toe stilstaande om te luisteren, vol gen zij het paadje. „Wat zou die vermaledijde snaak hebben, dat hij er zo ineens van door ging?" gromt Svein. „Had hij niet even kunnen wachten, tot we bij hem waren?" „Was het Axe wel?" bedenkt Eric, „weet je zéker, dat hij het. was? Ik kon het niet goed zien..." „Wie anders moet het wezen?" antwoordt Svein, „welke gek zou zomaar naar ons staan tc wuiven en te wenken?" Hierop weet de Noorman ook geen antwoord, maar op zijn ge mak is hij niet Voortlopende roepen ze keer op keer Axe's naam, maar er komt geen antwoord meer. Dan staat Svein ineens stil en wijst verbaasd vooruit, waar licht van een open plek door de bomen schemert. „Asjemenou," mompelt hij, „ik geloof, dat ik dit herken en als dat zo is, voert dit paadje regel recht naar de nederzetting van die drie boeren, die ons zo lelijk afge zet hebbenWat heeft Axe daar te zoeken?"* dood. Tijdens het proces bleek, dat de vrouw een verhouding met haar zwager had verbroken' en vriendschap had aangeknoopt; met een 41-jarige bakker. In aanwezigheid van haar loste de nieuwe vriend het schot, dat haar' zwager dodelijk trof. De advo caat-generaal bij het Hof had de jury gevraagd beiden te beschul-l digen van moord met voorbe dachte rade. De verdedigers van de twee be klaagden voerden in hun plei-| dooien aan, dat de vrouw, die uit haar eigen huwelijk reeds kinde ren heeft, tot de daad was geko men „onder de invloed van een onbeschrijfelijke terreur" van de jaloerse zwager en dat zij „geenl andere oplossing zag haar eigen' leven te redden dan door te do-] den". Tijdens het proces kwamen ook dreigbrieven ter sprake, die het slachtoffer aan zijn schoon zuster had geschreven. Ter ver-' dediging van de andere beklaag-] de werd aangevoerd, dat deze tot de daad was gekomen ter be scherming van zijn geliefde. Ondanks het feit, dat de advo caat-generaal in zijn requisitoir aanvoerde, dat de moord bijna een maand te voren was be raamd, had de jury slechts een uur nodig om tot een ontken nend antwoord te komen op de vraag, of beide beklaagden schul. dig waren aan moord met voor bedachte rade. Beiden hebben 16 maanden in voorarrest doorgebracht. Strenge straffen voor jeugdig Limburgs inbrekersteam De daders van een lange reeks inbraken en autodiefstallen, vijf jongelui in de leeftijd variërend van 19 tot 21 jaar, zijn dinsdag door de rechtbank in Maastricht veroordeeld tot zware gevange nisstraffen. De drie voornaam ste schuldigen achtte de recht bank de gebroeders J. H. J. en L. M. J„ resp. constructiewerker en horlogemaker van beroep, als mede de grondwerker F. H. L.: ze werden elk tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De Of ficier had vier jaar geëist. De 20-jarige voeger H. M„ die meer als „meeloper" werd be schouwd, maar die toch steeds een daadwerkelijk aandeel had gehad in de door de bende ge pleegde diefstallen, kreeg twee jaar (eis twee em en half jaar); de 20-jarige lasser J. A. T. hoorde zich na een eis van drie jaar eveneens tot twee jaar gevange nisstraf veroordelen. In de maanden november en de cember van het vorig jaar waren ze rovend en inbrekend door ge heel Limburg getrokken, tot Arn hem en Nijmegen toe. De bende stal auto's (zeker een stuk of 12) om zich vóór em na een inbraak gemakkelijk en snel te kunnen verplaatsen. De wagens lieten ze gewoonlijk beschadigd ergens achter. Op verscheidene plaat sen, onder andere uit de veiling in Bunde en uit een garage in Sittard sleepten ze de brandkast weg om die op hun gemak elders te kunnen forceren. Bij het transport van de brandkast uit Sittard werden ze opgemerkt door een politie-patrouille. Alle verdachten hadden reeds een strafregister. Verhoging van Zwitserse benzineprijs voorgesteld De Zwitserse regering (heeft aan het parlement voorgesteld op benzine een extra-heffing van vijf centime per liter te leggen. De opbrengst van de nieuwe heffing zal uitsluitend worden gebruikt ter financiering van het Zwitserse programma voor ver betering van de wegen. In het regeringsvoorstel wordt voorts machtiging gevraagd de extra heffing, indien noodzakelijk, te verhogen tot zeven centime. Op het ogenblik is Zwitserland het land met de goedkoopste ben zine in Europa. De prijs bedraagt 50 centime per liter voor super- benzine en 45 centime per liter voor gewone benzine.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 6