UIT DE PROVINCIE BIN1> Radio BUISMAN DE BRONZEN ADELAAR KERKNIEUWS Kantongerecht Terneuzen Pagina 2 Woensdag 7 juni 1981 TERNEUZEN AMERIKAANSE NEGERS ONTVOEREN BLANKE AXEL. BOSCHKAPELLE. MIDDELBURG RETRANCHEMENT SAS VAN GENT STOPPELDIJK SCliOuNL'IJKE. ZAAMSLAG Draadloos nieuwtje VOOR KOFFIE OP Z'N BEST! ZIERIKZEE DE DUITSE KWESTIE Westduitse werkloosheidscijfer bereikt laagste stand na defoorlog Woet*dag 7 juni 1961 DE VRIJE ZEEUW r POLDERHUIS WALCHEREN IN GEBRUIK GENOMEN De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft maandag avond het herbouwde huis van de polder Walcheren in West- kapelle officieel in gebruik ge steld. De herbouw van dit pol derhuis is te zien als het sluit stuk van de -wederopbouw van Walcheren. De Commissaris zei dat hij 'zijn ambtelijke loopbaan in het oude polderhuis is begonnen. In juni 1932 werd hij benoemd lot burge meester van Westkapelle en om dat hij een onderdak zocht kreeg hij tijdelijk huisvesting in het oude polderhuis waar nij, zoals hij mededeelde, de problemen van Westkapelle en de dijkwerkers zeer goed heeft leren kennen. De voorzitter van de polder Walcheren, jhr. mr. G. C. D. Rut gers van Rozenburg, heeft een overzicht gegeven van de histo rie van Westkapelle en de polder Walcheren. Hij vertelde over de geschiedenis van de dijk, de dijk werkers en hun organisaties. In 1540 werd in Westkapelle door Karei V een inlegdijk over 2100 meter gelegd. Deze dijk is nog steeds een deel van de be faamde Westkapelse zeedijk. Jhr. mr. Rutgers van Rozenburg deel de mede, dat van 1900 tot heden een bedrag van 151 i miljoen gulden in deze 4500 meter lange zeedijk is geïnvesteerd. Het is de zwaarste en mogelijk ook de duurste zeedijk van ons land. Eindexamen Handels avondschool, Voor het eindexamen van de Handelsavondschool te Terneu zen slaagden de volgende kandi daten: Fieny Hamelink, Daniël de Kubber, Juliana Meeusen, Eelke Meindertsma, Kees Michielsen, Jan de Theye, allen te Terneuzen, en Jaap Kusee te Zaamslag. Afgewezen werden drie kandi daten. Kavelaars heropende vernieuwde zaak. Gisteren heeft de heer A. A. Kavelaars in de Noordstraat zijn gemoderniseerde banketbakkers zaak onder grote belangstelling van de vele genodigden heropend. Daarmee is de Noordstraat weer een zeer fraaie winkel rijker ge worden. Het interieur is aanmerkelijk vergroot en de smaakvolle win kelbetimmering, de bijna intieme verlichting en de toegepaste kleuren, zijn met grote nauw keurigheid en zuiver gevoel voor verhoudingen afgestemd. Een in terieur waarin de artikelen (ge bak, chocoladewerken enz.) uit stekend passen en een interieur ook dat aan de eisen van het moderne, kopende publiek vol doet. Even intiem en aantrekkelijk is de achter de winkel gelegen tea-room waar de klanten even tueel een kopje koffie of thee n.et een gebakje kunnen gebrui ken. Een groot aantal zeer fraaie bloemstukken verhoogden de feestvreugde van deze opening. Werd de zaak dus gisteren voor de genodigden geopend, vanaf vandaag neemt de nor male verkoop weer een aanvang. Tijdelijk moesten de cliënten van dc heer Kavelaars geholpen wor den via een noodwinkel aan de Markt. Deze situatie behoort nu tot het verleden. De heer Kavelaars heeft met deze prachtige modernisering zijn talrijke klanten zeker een dienst bewezen en het feit dat hij er ook nog een rustig en gezel lig zitje bij gemaakt heeft, zal Negers uit Trinity, in de Ame rikaanse staat Noord-Carolina, hebben een twintigjarige blanke ontvoerd, nadat deze geweigerd had hen in een cafetaria, dat het opschrift droeg: „Alleen voor blanken" te bedienen. Dit geschiedde maandagoch tend, toen zes negers het cafe taria binnenkwamen en bediend wilden worden. De blanke, een zekere Robert Parris, weigerde dit, waarop de negers vertrok ken met de mededeling dat zij 's avonds terug zouden komen. 's Avonds kwam er inderdaad een vijftigtal negers naar het cafetaria, waarin zich op dat tijd stip een dozijn blanken bevon den. De negers vielen de blan ken aan, waarbij zij hun vuisten, maar ook messen gebruikten. De blanken namen voor deze over macht de wijk en waarschuwden de politie. Toen deze, gewapend met traangasgranaten, ter plaat se kwam, waren de negers ver trokken. Parris was verdwenen. Hij is, naar later is gebleken, door de negers ontvoerd. De auto, waarin de negers Par ris hadden meegenomen, werd later leeg bij de begraafplaats voor negers van Trinity terug gevonden. De politie speurt thans overal naar Parris en zijn ont voerders. Later is medegedeeld dat Par ris dinsdagochtend zijn woning betrad. Hij verklaarde tegenover de politie zich na de vechtpartij onder een huis te hebben ver scholen, waar hij het bewustzijn verloor. Parris, die striemen op zijn rug en armen had, verklaarde dat een aantal negers hem ge durende het gevecht had neerge slagen, waarna zij hem met rie men hadden geslagen. zeker door velen worden gewaar deerd. Rundveekeuring. Begunstigd door het mooie weer was het een goede dag voor de rundveekeuring. De aangevoerde dieren- waren van bijzondere kwaliteit en de jury sprak dan ook haar lof hier over uit. 1-e kampioene Rika van de heer W L. den Hamer te Axel verwierf de fraaie beker, welke beschikbaar was gesteld door de Coöperatieve Zuivelfahriek 1e Kloosterzande. De uitslagen waren als volgt: le kulfskocien: la Rianne, eig. C. Boer; lb Paula 2, H. de Feij- ter; le Ida, L. J. v. d. Wege; id Irene, L. J. v. d. Wege; 2a Rot- terda's Lady, C. Boer; 2b Kitty, W. L. den Hamer; 3a Paula, A. L. Scheele; 3b Dora, J. K. de Putter. 'ie kulfskoeien: la Witrey, eig. W. L. den Hamer; lb Martha 67, C. Boer; lc Beatrix 4, J. Gaos sen; 2a Mora's Wiep, J. Boer'; 2b Henny, L. v. Hermon; 3a Sjoukje 98, H. de Feijter. 3e kalfskaeien: la Rika. eig. W. L. den Hamer; lb Coba, A. L. Scheele; 2a Wiep 3, J. Boer; 2b Leentje, H. de Feijter. 4e kalfsUueien: la Marijke, eig. L. J. v. d. Wege. Verdere koeien: la Ria, eig. C. Boer; lb Miertje, idem; lc Koos- je, W. L. den Hamer; ld Iegje, J .K. de Putter. Pinken: 1 Corry, eig. A. L. Scheele; 2 Nelly's Irene, idem. Kampioene: Rika, eig. W. L. den Hamer. Benoeming. Aan de, Chr. Technische School is met ingang van 1 augustus a.3. benoemd tot leraar-timmeren de heer G. D. Zegers te Terneuzen. De heer Zegers is thans als zodanig in functie aan de Tech nische school in Terneuzen. Jaarlijkse reis ouden van dagen. Ten bate van het comité Reis ouden van dagen speelt het voet balelftal van de firma Lensen donderdagavond op het terrein aan de Buitenweg een wedstrijd tegen de veteranen van AZW. Verkeersongeval. Op het kruispunt Bossestraat- Kerkstraat deed zich een aan rijding voor tussen een personen auto, bestuurd door de heer Van L., en de motorrijder De S. De bestuurder van het motorrijtuig en diens echtgenote, die op de duo zat, werden tegen de straat geslingerd. Zij bekwamen daarbij diepe vleeswonden aan de benen. Dokter Du Puy uit Stoppeldijk verleende eerste hulp. Notaris benoemd. Bij K. B. is benoemd tot nota ris £e Middelburg de heer A. A. Moggré, kandidaat notaris, wo nende te Barneveld. Hij komt in de plaats van de heer B. A. van Verre die is overleden. Benoeming. Tot onderwijzeres in vaste dienst aan de openbare lagere school te Retranehement is be noemd mej. A. Ballintijn te Mid delburg. Kollekte. De kollekte voor de Samen werkende Kinderbescherming Organisaties (Sakor) heeft de alhier 50,75 opgebracht. Uitstapje. De Ned. Herv. Vrouwenvereni gingen van Cadzand en Retran ehement maakten per bus een uitstapje naar Belgiö en Frank rijk. Plet verste punt was Bou logne. Het weer was er niet best, maar de stemming leed er niet onder. Geslaagd. Gisteren slaagde te Goes voor hot bakkerspatroonsexamen de heer J. P. Sampon, alhier. Jaarvergadering Boeren leenbank. De plaatselijke boerenleen bank hield in de bovenzaal van café Compiet haar jaarvergade ring. Uit het jaarverslag en uit de rekening en balans 1960 bleek, dat de hank zich mag verheugen in een steeds toenemende bloei en bedrijvigheid. De totale om zet der bank bedroeg in I960 22.518.206,68, ruim I Va miljoen meer dap in 1959. De netto inleg aan spaargelden bedroeg ruim 500.000,waardoor het totaal aan spaargelden werd gebracht op ƒ4.276.163,06. Het aantal spaarders bedraagt 980. De bruto winst over '60 bedroeg 21.159,16. Na de toevoegingen aan de ver schillende reserves resteerde een netto winst van 9.439,65. Als lid van het bestuur werd herbe noemd de heer W. Staal, voor zitter van de bank, en als lid van de Raad van Toezicht de heer Arth. Vereecken. Kindles en diplomering Lagere Landbouwschool. In de zaal van calé Wijffels vond dinsdagmiddag de eindles, diplomering en nevordering plaats van de lagere Landbouw school. De voorzitter van het school bestuur, de heer S. v. d- Sluis, sprak er zijn voldoening over uit, dat ook nu weer de ouders in zo grote getale waren opgekomen om dit voor de school zo belang rijke gebeuren bij te wonen. De directeur van school, de heer P. J. L. de Rijk, op zijn beurt begroette de aanwezigen mede namens de leraren. Hij gaf een schetsje over het ver loop van hot schoolleven gedu rende de schoolperiode 1960'61. De heer De Rijk besteedde enige aandacht aan het feit dat er weinig zoons van landarbei ders de school bezoeken en zo dit gebeurt, dan verdwijnen deze leerlingen zodra ze niet meer leerplichtig zijn. Het natte bietenseizoen heeft de school parten gespeeld; zo wa ren er abnormaal veel absenten, terwijl zij, die de schpol toch be zochten, thuis op het bedrijf dik wijls moesten bijspringen, waar onder hun schoolprestaties aan merkelijk leden. Hierna kreeg de heer Versteeg, leraar van de school, het woord. Hij gaf een openbare eindles over grondonderzoek en econo mie, onderwerpen, welke voor de jongens gesneden koek ble ken te zijn. De heer De Rijk reikte, nadat de jongens aan de tand waren gevoeld, de rapporten uit aan de leerlingen van de derde klasse de eerste en tweede klassers hebben nog een zestal weken voor de boeg voor het voor hen zover is). Een bijzonder waar derend woord kregen de jongens, die het hadden gepresteerd op hun overgangsrapport gemiddeld een 7 of meer te behalen. Zo mochten in volgorde van hun ge middelde T. Vloebergh uit IJzen- dijke, A. Cortvriendt uit Sas van Gent, J. Basting uit Retranehe ment, H. Cappon uit Zuidzande en D. Luteijn uit Zuidzande hier voor een eentra felicitatie in ont vangst nemen. Bevorderd van III naar IV wer den: J. Basting, Retranehement; G. Buijsse. Biervliet; H. Cappon, J. Casteleijn, J. Dees en L. Lu teijn, allen Zuidzande; J. Dhondt, Biervliet; R. Doens, W. Menue, T. Vloerbergh en J. Riemens, al len IJzendijae; J. Mattheeuws en A. Cortvriendt, Sas van Gent; C. de Smit, Groede en A. Buijsse, Sehoondijke. De gediplomeerden kregen uit handen van de heer De Rijk hun rapport en diploma uitgereikt. Het waren C. van Hoeve, Zuid zande; W. v. d. Plasse en J. Si- nack, IJzendijke; B. v. d. Ree, J. Verkruijsse en C. Dees, Sehoon dijke en E. Verstraete uit Sas van Gent. Aan de laatste kon de voorzit- ler tevens de penning beschik baar stellen, wegens zijn gemid delde boven de acht. Ook B. v. d. Ree uit Sehoondijke had een gemiddelde van hoven de acht, maar iets minder dan Verstraete, Hierna voerde de heer J. C. Hoftijzer. burgemeester van Sehoondijke, het woord. Hij zei, dat het landbouwonderwijs het gemeentebestuur nauw aan het hart gaat. Voor wat betreft de bouwplannen zegde spreker voor zover de gemeatite hierbij be moeienissen heeft voor de volle 100 toe. Hierna sprak de leerling E. Verstraete waarderende woorden tot de directeur en de leraren. Hij bood geschenken aan en aan de dames De Rijk en Versteeg een bloemetje. Hij dankte de leer krachten voor hetgeen zij heb ben gedaan om de leerlingen het nodige bij te brengen, wat voor hun verdere leven van groot nut kan zijn. Ir. Roest, directeur van de R. M. L. S., sprak woorden van felicitatie tot de ouders en de vsrlingen voor de behaalde re sultaten en complimenteerde de ouders met het feit, dat zij de moed hebben kunnen opbrengen hun kinderen te laten leren. Tot slot sprak nog de heer De Rijk, directeur van de school, die nog aanstipte, dat vroeger het accent van de school lag op de vakkennis, thans is dit meer ge richt op de algemene kennis, die men immers nodig heeft om ook de vakkennis op te doen en om er verder op door te kunnen bou wen. 5-,jarig meisje doodgereden. Gistermorgen omstreeks half negen heeft in de Veerstraat een verkeersongeval plaats gehad. Het 5-jarig dochtertje van de familie Jae. Dees-de Regt stak, nadat zij een in de richting Zaam- slag-Veer rijdende vrachtauto had laten passeren, de rijweg over. (Adv.) Op hetzelfde ogenblik naderde echter een luxe auto, bestuurd door de heer V. uit Vogelwaarde, de kom der gemeente. De heer V. trachtte door hard te remmen het meisje te ontwijken, maar kon helaas niet verhinderen dat het mejsje onder de auto terecht kwam. Dokter Elenbaas, die spoedig ter plaatse was, verleende de eerste hulp en ontbood onmiddel lijk de ambulance-auto van het Julianaziekenhuis te Terneuzen. Bij aankomst aan het zieken huis bleek het slachtoffertje aan de bekomen verwondingen reeds te zijn overleden. De deelneming met de zo zwaar getroffen familie is algemeen. Voor het Groene Kruis Maandagavond werd op het sportterrein alhier een voetbal wedstrijd gespeeld tussen een veteranen-elftal van Zaamslag en een elftal van de gemeente politie te Terneuzen, welke wed strijd in een 11 gelijk spel ein digde. De opbrengst groot 47, kwam ten bate van „Het Groene Kruis". Gemeentelijke badinrichting. In de maand mei werden in de gemeentelijke badinrichting 861 baden genomen. Dodelijk verkeersongeluk. Op de Rijksweg onder Nieu- werkerk, gemeente Duiveland, is maandagmiddag een verkeers ongeluk gebeurd, dat aan de 65- jarjge heer J. Smit, uit Ouwer- kerk, het leven heeft gekost. Hij stak op een bromfiets de Rijks weg over en werd daarbij door een personenauto gegrepen. Met hoofdwonden en een gebroken been is hij naar het Rode Kruis- ziekenhuis in Zierikzee vervoerd, waar hij maandagavond is over leden. (ook alf t Iwtiitrkojfee i\) HERVORMDE GEMEENTE TERNEUZEN Beroepen (toezegging) in de te 1 vestigen 3e predikantsplaats ds. J. A. Poelman te Kerkdriel. 38) Nadruk verboden. De konlngsgezinden in deslad, die langzamerhand erg benauwd werden, waren als één man bijeengekomen om deze troepen toe te juichen, toen zij de stad verlieten. Maar ook de houding van deze mannen maakte een onplezierige indrukzij verlieten de stad zeer wanordelijk, som migen rukten alvast de witte kokardes van hun shako's en men hoorde zelfs een paar kreten van ,.Vive l'Empereur" uit hun gelederen opstijgen. Te La Mure verzette de burge meester zich krachtig tegen het vernietigen van de brug bij Ponthaut: „Het was onzin zo'n kostbare brug op te blazen, om dat er nog geen kilometer ver der een heel gemakkelijk te doorwaden plaats was, waar Na poleon zijn troepen zonder enig bezwaar door kon laten mar cheren", vond hij. Kolonel Deles- sart, die de stemming' van zijn mannen wel in de gaten had, durfde niet aandringen. Zij werden te La Mure inge kwartierd om te wachten op de aankomst van de infanterie en op verdere orders van generaal Marchand. Toen er gerappor teerd werd, dat het vijfde regi ment infanterie Laffray bereikt had, beval Delessart zijn man nen aan te treden. Zij marchecr- door BARONESSE ORCZT den midden in de nacht de in fanterie tegemoet. Terwijl Delessart zich met zijn troepen te Laffray legerde, be zette Oambronne die Napo leon's voorhoede aanvoerde La Mure. Dit gebeurde op de 7de maart. De burgemeester, die zich zo krachtig tegen de vernietiging van de brug van Ponthaut ver zet had, riep de bevolking op, hem te volgen en met honder den aohter zich aan, verliet hij de gemeente langs de weg naar Gorps-Sisteron, om de keizer een hartelijk welkom te bereiden Het was nog vroeg in de mor gen. Napoleon trok aan het hoofd van de oude garde La Mure binnen; een hartelijke ontvangst wachtte hem; ieder een verdrong zich om hem te zien en men trachtte zijn paard of zijn jas aan te raken; hij sprak de bevolking toe en onder hield zich met de burgemeester en de gemeente-autoriteiten, Bijna overal op zijn weg had hij ieders hart weten te winnen; zijn legertje telde echter nog maar elfhonderd man; maar vier recruten hadden zich tot nu toe achter hem geschaard. Het mocht dan waar zijn, dat hij nergens verzet ontmoet had, dat de boerenbevolking van de Dau- phiné hem luid toegejuicht en naar zijn toespraken geluisterd had en hem bloemen gaven, maar hij had nog geen enkel garnizoen ontmoet. Nu naderde hij Orenoble, waar een groot garnizoen gelegen was. Greno ble zou de beslissende worp zijn in dit dobbelspel om de souve- reiniteit van Frankrijk. Het was bijna elf uur, toen de grote avonturier zich ap weg be gaf om dit gewichtige deel van zijn tocht af te leggen; voorop gingen de Poolse lansiers, toen de jagers van zijn oude garde in hun versleten grijze jassen. Som migen waren te voet, anderen zaten dicht op elkaar gepakt in wagens, die de landbouwers van La Mure ter beschikking van .,de keizer" hadden gesteld. Napoleon zelf volgde in zijn koets, zijn paard werd bij de teugel geleid. Onder een dave rend geroep van „goede reis" ging de kleine kolonne op weg. Delessart was niet in staat ge weest de brug van Ponthaut te vernietigen; daarom gaf hij be vel de nauwe pas van Laffray te bezetten, want van daar uit kon een verdediging tenminste resul taat hebben. De Poolse lansiers rukten voor lopig nog op, zonder ook maar enige tegenstand te ondervinden. Napoleon keek vanuit zijn koets over het mooie Franse land schap: aan zijn linkerhand het vredige dal met de meren en de Wilde Drac; rechts de heuvels, de sombere Taillefer met de be sneeuwde top en de hellingen vol pijnbomen en heel in de ver te Grenoble. Daar was de ge heimzinnige poort, waarachter óf roem en een keizerrijk, óf schande en een onherstelbare mislukking verborgen lagen. Maar plotseling galoppeerden de voorposten terug met het be richt, dat de nauwe pas krach tig bezet was. De oude garde stortte zich hals over kop uit de wagens en maakte zich voor de aanval gereed; Napoleon stapte snel uit zijn koets en besteeg zijn paard. Delessart en de Vicomte de St. Genis gaven hun mannen bevel de Corsikaan en zijn benden neer te schieten, zodra zij de kans kregen. Napoleon was gemakkelijk van uit de verte te herkennen aan zijn grijze overjas, zijn steek en zijn witte paard; na enige tijd stapte hij van zijn paard en liep het nauwe pad op. De mannen van Delessart zijn stil, als zij Napoleon in de verte aan zien komen; een troepje mannen en vrouwen zijn hen vanuit Grenoble tot hier ge volgd; zij bewegen zich overal tussen de infanteriesoldaten en delen gedrukte papieren uit exemplaren van de proklamatle van Napoleon. Met grote vaart komt een of ficier van de oude garde de pas op rijden. Delessart herkent hem. Twee jaar geleden dienden zij samen onder Napoleon. Hierna komt kapitein Raoul, aide-de-camp van Napoleon in galop aanrijden. Hij houdt de teugels niet in, vóór hij op één lijn is met het front van Deles- sart's bataljon. „Jullie keizer komt," brult hij tot de soldaten, „als jullie vu ren, zal het eerste schot hem treffen en Frankrijk zal jullie voor die schanddaad verantwoor delijk stellen!" tWordt vervolgd.) De nieuwste Amerikaanse heli copter is dit onbemande, draad loos bestuurde apparaatje, dat dee! uitmaakt van de duikboot- bestrijding. De naam van het vliegtuigje is „Dash"; het is hier gefotografeerd tijdens een start van het vliegtuigmoedersclüp „Hazelwood". DUIKERS ZOEKEN NAAR WRAK VAN DE DC-8 Nadat maandag een Portugese treiler een stuk van liet wrak had opgevist, afkomstig van de op 30 mei j.l. vlak buiten de mon. ding van de Taag verongelukte DC-8 machine „Fridtjof Nansen" van de K.L-M., zijn dinsdag dui kers aan het werk gegaan om naar de rest van het toestel te zoeken. Reuter meldt, dat dit ge schiedt op een afstand van circa 5 km uit de Portugese kust nabij het plaatsje Fonte da Telha. Bij deze vliegtuigramp kwa men alle 61 inzittenden van het toestel om het leven. Met een Nederlandse bemanning voerde de „Fridtjof Nansen" een vlucht van Rome via Madrid en Lissa bon met bestemming Caracas in Venezuela uit voor de Venezo laanse luchtvaartmij „Viasa". Over de oorzaak van de ramp tast men nog steeds volledig in het duister. Naar uit Sowjetrussische bron: in Wenen vernomen werd zou de' Sowjetrussische regpring en| met haar alle landen van he" Oostelijke blok van plan zijn' nog in de loop van dit jaar een? apart vredesverdrag met Oost- Duitsland te sluiten. Premier Chroesjtsjef zou dit Kennedy in Wenen duidelijk go-' maakt hebben nadat hij tot het inzicht zou zijn gekomen dat zijn tegenpartij niet van plan was toe te geven. Volgens welingelicht!; kringen zou Chroesjtsjef in feite zijn besluit reeds vóór het Ween- se gesprek genomen hebben na meningsuitwisseling met de Oost- europesp bondgenoten. Hij zou in Tsjecho-Slowakije ook met Ulbricht, het Oostduitse staatshoofd, overleg gepjeegd hebben. Er zouden aanwijzingen zijn dat Chroesjtsjpf en Ulbricht een „soepele oplossing" van de kwestie-Berlijn beogen waarbij eerst de Westelijke mogendheden gevraagd zou worden om voor dp Sow jets aannemelijke, voor stellen ten aanzien van de Duif- se kwestie te doen waarop dan daar Moskou niet meer op aannemelijke voorstellen van het Westen zou rekenen een zoge naamde vredesconferentie met daaropvolgend een vredesver drag zou volgen. Oost-Duitsland zou zich tegen over Moskou er toe verbonden hebben de Westelijke rechten in Berlijn vooreerst te ontzien en zich pas geleidelijk aan als soe vereine staat tegenover het Wes ten te doen gelden. In elk geval zou men alles willen vermijden wat tot militaire botsingen zou kunnen leiden. Volgens het partijloze Franse blad „Le Monde" heeft premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie president Kennedy in Wenen meegedeeld, dat hij aan het eind van het jaar na het 22e con gres van de communistische par tij in de SowjetrUnie een vredesconferentie zal voorstel len van alle staten die in- de laatste wereldoorlog legen nazi- Duitsland hebben gestreden. De redacteur-buitenland van „Le Monde", André Fontaine, meent te weten dat de Russische leider generlei dreigementen heeft geuit, maar de Amerikaan se president van zijn plan op de hoogte heeft gesteld. Het doei van de conferentie zou het teke nen van een vredesverdrag met de twee Duitslanden zijn. Fontaine is van oordeel, dat dat de geallieerden ongetwijfeld zullen weigeren. Daarna zou het Kremlin kunnen besluiten, een apart vredesverdrag (met Oost- Duitsland) te sluiten. He? aantal werklozen-4n- Wesf- Duitsland, dat eind mei 111.470 bedroeg, is het kleinste sedert het einde van de oorlog, zo heeft het Westduitse arbeidsbureau bekendgemaakt. Het aantal vacatures was vijf maal zo groot en bedroeg 557.112. In de eerste vijf maanden van dit jaar werden 85.100 buiten landse arbeiders in West-Duits- land geplaatst. Daarvan kwamen er 67.200 uit Italië, 10.000 uit Spanje en 7900 uit Griekenland. fitting van 6 juni 1961. T. J. A. M. de W. te IJzendijke reed op 3 mei j.l. over de Markt te Terneuzen in een verboden richting. Het verkeer in die richting zoals hij reed is op marktdagen verbouen. De W. had de verkeersborden niet opgemerkt, hetgeen voor hem op een uitgaaf van ƒ4 (of 2 dagen hechtenis) kwam te staan, zulks overeenkomstig de eis van de officier van Justitie. E. de V. te Terneuzen moest vlug naar Axel op 6 mei j.l. Zijn auto waarmee hij wilde rijden bleek echter defect. Toen nam hij een vrachtauto, welke ook te zijner beschikking stond. Hij ver gat evenwel het hiervoor nodige rijbewijs mede te nemen. Het werd voor hem een milde eis eni uitspraak, want deze luid de ƒ1 of I dag. J. C. van E. te Bergen op Zoom reed op 15 mei met zijn auto te Axel over de provinciale weg toen de politie constateerde, dat er een scheur in de uitlaat was ontstaan, waardoor de gas sen niet op de juiste wijze ont snapten. Eis ƒ20 of 4 dagen, uitspraak 15 of 3 dagen. D, A. te Axel reed op 3 mei met zijn brommer tijdens de we kelijkse markt over de Markt te Terneuzen in de verboden rich ting. Eis en uitspraak 5 of 1 dag. G. E. S. te Sas van Gent reed aldaar met zijn auto over de Westkade. Bij liet veranderen van richting heeft hij zodanig gemanoeuvreerd, dat een brom mer in moeilijkheden kwam. Eis ƒ40 of 8 dagen, uitspraak idem, W. G. V. te Hulst kwam op een zondagavond van Clinge op zijn fiets gereden zonder dat het rijwiel voorzien was van de no dige verlichting. Eis en uitspraak 2 x 5 of 2x1 dag. H. G. B. te Sas van Gent reed op 7 november 1960 met zijn brommer over het rijwielpad van de Rijksweg in de richting van Sas van Gent. Toen hij wielrijders inhaalde kwam er juist een bromfietser uit tegenovergestelde richting aangereden, waarmee hij in bot sing is gekomen. De berijder van de tegenlig- gende brommer kwam er licha melijk maar slecht af en moest naar het ziekenhuis vervoerd worden. De Officier merkte op, dat op dit rijwielpad veel ongelukken gebeuren, doordat het in beide richtingen bereden moet worden, den. Eis en uitspraak 30 Óf 6 dgp. J. S. W. te Gent (B.) kwam op 26 maart 1.1. over de West kade te Sas van Gent. Bij het links afslaan hinderde hij liet achteropkomende verkeer. De Officier zeide dat ook de bestuurder van de achteropko mende auto een grote tout heeft gemaakt door juist cjóèr te gaan inhalen. Dit neemt echter niét weg dat W. ook in oven reding was en eiste ƒ30 of 6 dagen. Mr. De Rechter, raadsman van W., is van mening dat W. niets ten laste gelegd kan worden en derhalve niet schuldig is. De uitspraak werd aangehou den tot de zitting van 18 juli a.sf, daar dan nog andere getuigen gehoord zullen worden. A. R. M. J. te Wondelgem (B.)" reed met zijn vrachtauto te Koe wacht en bij het veranderen van richting heeft hij voor ƒ435 schade veroorzaakt aan fietsen en brommers. Eis en uitspraak 10 of 1 dag. C. S. te Goes reed op 15 febr. j.l. met zijn auto te Hontenisse In -de richting Perkpolder. Het was toen erg mistig. Hem werd ten laste gelegd, dat hij zijn snelheid niet zodanig heeft ge regeld als onder de omstandig heden gewenst was. Er is daardoor een vrij ern stige kettingbotsing ontstaan, waarbij veel schade is ontslaan. Eis en uitspraak 50 of 10 dgn< W. R. te Hulst had bij het ach teruit rijden met zijn auto een geparkeerde wagen aangereden, welke daardoor materiële scha de had opgelopen* Eis en uitspraak 20 of 4 dgn. JONGETJE VERDRONK Dinsdagmorgen om tien t het stoffelijk overschot van jarige G. A. op ten Berg dri aangetroffen in het water de Schie te Schiedam. Het j tje, dat in de 's-Gravenland: der no. 80 woonde, was maa morgen om elf uur voo laatst thuis geweest, waar h hengel had opgehaald om te vissen aan een steiger ai Overschiese weg. Naaat de missing van het jongetje w< gegeven, is de politie maa middag gaan dreggen, zonder resultaat. Wel wen hengel drijvend aangetroffe VERPLEEGDE LICHTl OUDE DAME OP De 18-jarige kok, J. A. va die enkele maanden geleder proefverlof uit een Rijkso dingsinrichting is ontsli heeft een bejaarde dame in Haag voor 1500 opgelicht. De jongeman kende de vt omdat hij wel eens boodscha voor haar had gedaan. Al pen zondag kwam hij bij de op bezoek. Hij slaagde er ii andere dame, die bij zijn schermvrouwe" op bezoek de deur uit te krijgen en vei een verhaal over 25 die zouden zijn ontstolen. Toe dame haar tas pakte om her te lenen, zag hij, dat er vee] in de tas zat. Na lang prati smeken wist hij 1500 los te gen. De dame ging de volgend naar de politie. Toen de j man maandagavond in een werd gearresteerd, bleek hi maar enkele tientjes in zijn te hebben. OVERVAL OP TAXI-CHAUFIEUR De recherche van de Ar damse politie heeft twee 1 zeelieden aangehouden, die verdacht worden maandagt op de Nieuwe Hemweg jarige Amsterdamse taxi feur J. H, van der Heydt hebben overvallen. De taxi-c feur had op de Prins Her kade 2 Engels sprekende nen getroffen, die hem vrc hen naar de marinebasis te gen. Op de Nieuwe Her vroeg één van de passagie 'stoppen, omdat de ander f werd. Deze ging langs de van de weg liggen en toen der de chauffeur verzocht te helpen bij het optillen va: vriend en de chauffeur zich de op de grond liggende boog werd de chauffeur do „zieke" op het hoofd gesl De twee mannen probeerde: volgens er met de taxi va te gaan ^fettgreen niet gelukt dat zij door het gebruiken v "Wtoké dé iïlötor te veel be gaven. De twee aanrander vervolgens op de vlucht gen. Tijdens het verhoor yi (weë Britse zeelieden, die dagmorgen in een hotel in sterdam waren aangetroffi gebleken dat deze mannen uitstaande hebben met de val op de taxi-chauffeur, i litie zet het onderzoek voo Omtrent het onderzoek de overval op de taxi-rhau deelde de Amsterdamse r< che dinsdagmiddag mede, d nu in drie lijnen wordt vo zet, namelijk in Amsterda de-Zaanstreek en in Den H >Ien .blijft de daders zoekt der buitenlandse zeevarenc litairen. „Wij hebben goede op succes", aldus de recheri DONDERDAG 8 JUNI HILVERSUM I: 7.00 Nw Gram.; 7.30 Voor de jeugd Gr.; 7.45 Morgengebed en weging; 8.00 Nws; 8.50 Vo huisvrouw; 9.35 Waterstf 9.40 Schoolradio; 10.00 Gr. Morgendienst; 10.45 Gram Voor de zieken; 11.45 G< -muz.; 12.00 Middagklok -Pianospel; 12.25 Voor de b 12.35 Land- en tuinbouwm 12.38 Gram.; 12.50 Act Nieuws; 13.15 Zonnewijzer Lichte muz.; 13.40 Amus. 14.00 De fabel van de twee duwen, hoorspel (herh. Jubileumviering Ciirist. ging tot Verpleging an La rige Zieken „Het Zonnt 15.15 Gr.; 16.00 Bijbelovf king; 18.20 Hobo en piano Gram.; 17.00 Voor de 17.30 Gram.', 17.40 Beu 17.45 Lichte muz.; 18.15 Sp briek; 18.30 Vocaal ens.; Sociaal perspectief; 10.00 19.10 Ritmisch koperork Radiokrant; 19.50 Pol. 20.00 Promenade ork.; 20 vangst van Nederlands granten in Zuid-Afrika, vr sprek; 21.00 Lichte muziek Gram 21.45 Idem; 21.55 örgeiconc.; 22.30 Nieuws Avondoverdenking; 22.55 bespr.; 23.00 Gram wijsbegeerte van Merlot lezing; 23.55 Nieuws. 23 HILVERSUM II: 7.00 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.5 opening; 8.00 Nws; 8.15 9.00 Gym. voor de vrou\ De groenteman; 9.15 Gr. Morgenwijding; 10.00 Gr. Voor de kleuters; 11.00 praa'je; 11.15 Zangrecital Gram.; 12.00 Lichte muz. Land- en tuinbouwmeded. Uit het bedrijfsleven, 12.43 Lichte muz.; 13.00 13J5 Meded. en gram.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2