m Zwaar weer in het Oosten en het Noorden van ons land Kennedy bespreekt zijn Europese reis Bij Gent komt grote staalonderneming Benelux-ministers bespreken plan De Gaulle in Brussel De conferentie over Laos Smidt-Pothoven Radio de fCoclk HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ■VOENSDAG 7 JUNI 1961 17e Jaargang Nr 5310 ZON NIG EN CHARMANT.. IN TWEKA Frankering bij abonnement: Terneuzen Direeteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per Mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels» advertenties)5 regels 1,Iedere regel meel 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre# Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 utuv Voor het maandagnummer: zaterdags 10 irurj In het oosten en noorden van het land woedde gisteravond een zwaar onweer, dat plaatselijk samenging met een hevige regen val. Het noodweer heeft in Groes- heek veel schade door waterover last veroorzaakt. Het water stroomde van de heuvels en drong in huizen en hotels bin nen. Een rijwielzaak moest zijn étalages en bergplaats met tien tallen rijwielen en motoren ont ruimen en de inhoud onderbren gen in een tegenovergelegen bankgebouw. Een hotel, waar reeds veel gasten verblijven, had eveneens wateroverlast; onder meer stond de gehele veranda blank. Het water stond hier en daar 10 cm hoog op de straat. Op enkele plaatsen brak het wegdek open. Tijdens een hevig onweer sloeg de bliksem gisteravond in de door drie gezinnen bewoonde boerderij van de wed. De .Jong te Achterveld bij Bedemsvaart. De boerderij en de inventaris gingen grotendeels in vlammen PRESIDENT KENNEDY heeft dinsdagavond voor de televisie verklaard, dat zijn Europese reis ..een onvergetelijke belevenis" is geweest. Hij was vol lof over de edelmoedigheid en de hartelijk heid van de mensen in Parijs, Wenen en Londen. „Mijn besprekingen met president De Gaulle waren zeer bemoe digend voor mij. Bepaalde verschillen van opvatting over het een of andere probleem vielen in het niet bij onze gezamenlijke wil de vrijheid te verdedigen". De president zei te geloven dat het bondgenootschap tussen Amerika en Frankrijk sterker is geworden en dat de betrekkingen tussen hemzelf en De Gaulle nauwer zijn geworden en het weder zijds vertrouwen groter. Over zijn besprekingen met Sowjet-premier Chroesjtsjef zei Kennedy: Chroesjtsjef en ik hebben uit gebreid en open van gedachten gewisseld over belangrijke kwes ties die onze landen verdeeld hou den. Het waren twee kalme dagen. Er waren geen dreigementen of ultimatums. Er zijn ook geen concessies gedaan. Belangrijke besluiten zijn niet genomen. Dat was ook niet de bedoeling. Spectaculaire vorderingen zijn er niet gemaakt en er is geen afspraak voor een nieuwe ont moeting gemaakt. Kennedy is van oordeel dat zijn ontmoeting met de Sowjet-pre mier bijzonder nuttig is geweest. Hij hoopt dat er in de komende dagen op de Geneefse conferen tie over Laos vorderingen zullen worden gemaakt. Er is evenwel geen hoop gerezen wat betreft de conferentie over een staking van de kernproeven. Chroesjtsjef wenst geen „neu trale directeur" van het voorge stelde controleapparaat. Naar zijn mening is niemand werkelijk neutraal. „Met andere woorden: onze hoop op beëindiging van de kern proeven, op stopzetting van de verspreiding van kernwapens en op enige vermindering van de be wapeningswedloop heeft een ern stige klap gekregen." aldus de president. De besprekingen wa ren niettemin te belangrijk dan dat Amerika zijn in Genève inge diend ontwerp-verdrag zou laten varen. Het somberste deel van het overleg met Chroesjtsjef noem de Kennedy dat over Duitsland en Berlijn. Hij had duidelijk laten uitkomen dat Amerika van plan is de rechten van het Westen in Berlqn, koste wat kost, te ver dedigen. Chroesjtsjef had zijn standpunt tot in bijzonderheden uiteenge zet. Over hetgeen de Sowjet-premier naar voren heeft gebracht, zal nog verder van gedachten wor den gewisseld. Een bindend vredesverdrag met Duitsland is een zaak van allen, die met Duitsland in oorlog zijn geweest. Amerika en zijn bond genoten kunnen niet van hun verplichtingen jegens de bevol king van West-Berlijn afstappen, aldus de Amerikaanse president. „Overigens sprak Chroesjtsjef niet in termen van oorlog. Hij ge looft dat de wereld haar gang zal gaan zonder dat iemand zijn toe vlucht tot oorlog neemt." Kennedy zei, dat het als hoog ste uitvoerende macht in de Ver enigde Staten zijn taak is beslui ten te nemen, die geen adviseur of bondgenoot voor hem kan nemen. Daarom was het van onmetelijk belang dat hij Chroesjtsjef had leren kennen en diens standpunt ten aanzien van diverse kwesties. Het is ook belangrijk dat de Sow jet-premier het standpunt van Amerika kent. De kans op een gevaarlijke vergissing aan één van beide kanten moet nu wel kleiner zijn. Chroesjtsjef had opgemerkt, dat er vele rampen in de wereld ge beuren, maar dat ze hem .niet alle mogen worden aangerekend. Kennedy was het daarmee eens geweest en had gezegd, dat niet KINDERBIJSLAG OP 27 JUNI IN DE TWEEDE KAMER De Tweede Kamer heeft het voornemen op 27 juni het wets ontwerp algemene kinderbijslag- verezkering en bijbehorende stukken in bejjandeling te nemen. alle anti-Amerikaanse relletjes van de communisten uitgaan, maar zij maakten er wél gebruik van. Kennedy heeft zijn program voor hulp aan het buitenland warm aanbevolen en gezegd, dat Amerika zich niet uitsluitend te gen communistische acties moet verweren, maar tevens anderen moet helpen om hun levensom standigheden le verbeteren. Over zijn bzoek aan Frankrijk zei Kennedy nog, dai zijn bespre kingen met De Gaulle naar zijn mening bepaalde twijfel en ach terdocht hebben weggenomen en een belangrijke bijdrage zul len blijken te zijn tot de gemeen schappelijke geallieerde politiek inzake de verdediging van Ber lijn en andere kwesties. Bij het bezoek aan Londen was nog eens duidelijk gebleken dat het Westen eensgezind van plan is zijn beginselen te handhaven. President Kennedy heeft 24 mi nuten gesproken. op. Het vee kon echter worden gered. De brandweer van De- demsvaart slaagde er in de naast liggende gebouwen te behouden. Ook in de omgeving van Hee renveen woedde zwaar weer. De brandweer van Heerenveen rukte uit naar een brand in Sint Jolian- nesga, die ontstond na bliksem inslag. Boor hevige regenval is het viaduct in do weg ArnhemZut- phen ter hoogte van de Pösbank verzakt. De spoorbaan werd door het water overspoeld. Rijkswater staat heeft de spoorwegen daar om verboden op het baanvak Velp-Rheden treinen te laten rij den. Er werden bussen ingelegd. Tijdens het onweer sloeg de. bliksem in de kapitale boerde rij „Moeijershorst", eigendom van de heer H. G. van 't Riet, in de buurtschap Zeldam in Ambt- Belden. De aanwezige machines en een klein gedeelte van liet huisraad kon worden gered. De boerderij is uitgebrand. De brandweer van ambt-Delden heeft het vuur eerst met water uit de omliggende sloten bestre den. Deze waren na twee uur uit geput, zodat men per brandweer auto water moest aanvoeren. De heer Van 't Riet is tegen brand schade verzekerd. In Horst (Noord-Limburg) heeft in de middag een onweer gewoed, dat gepaard ging met hevige regenval en hagelbuien. Glasplaten van broeikassen wer den door de hagel vernield. De kelders liepen onder en de stra ten stonden blank, zodat de kin deren op straat gingen pootje baden. In Sint Johannesga is gister avond tijdens het onweer op twee plaatsen de bliksem ingeslagen. In het dorp ontstond brand in een kleine bakkerij. Het lukte de brandweer van Joure het voor huis te behouden. Het schuurge- deelte, waar zich dé bakkerij be vond, is in vlammen opgegaan. Ook ging veel meubilair ver loren. Intussen was de brandweer van Heerenveen bezig een brand in een met hooi gevulde schuur, naast de boerderij bewoond dooi de familie Tabak, te blussen. Do hooischuur is echter geheel door het vuur vernietigd. Het hooi was juist met het oog op het dreigende slechte weer binnengehaald. KONINGIN ELIZABETH ONTVING ECHTPAAR KENNEDY Maandagavond heeft koningin Elizabeth van Engeland het Ame rikaanse presidentsechtpaar Ken nedy ontvangen in het Bucking ham Paleis hi Londen. Op de foto v.I.n.r.: Prins Philip, mevrouw ■Jackie Kennedy, koningin Eliza beth en president Kennedy. Tweka biedt u opnieuw de mooiste collectie „voor zon en strand". Volop keuze bij De Tweka-dealer met grootste sortering TERNEUZEN f- Minister Luns heeft goede hoop op een eensgezind standpunt Op het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken zijn dinsdagochtend besprekingen be gonnen tussen de drie ministers van Buitenlandse Zaken van Bel gië, Nederland en Luxemburg, die tot doel hebben te trachten een eensgezind standpunt te be reiken jegens de voorstellen van De Gaulle voor de politieke samenwerking in Europa. Tijdens het eerste deel van het gesprek, dat tegen één uur werd onder broken voor een lunch, gaven achtereenvolgens de ministers Luns, Spaak en Schaus een uit eenzetting over de nationale zienswijzen waarna de Neder landse minister een aantal vra gen van zijn beide collegae be antwoordde. Op het middaguur was het echter naar minister Luns desgevraagd mededeelde nog niet gekomen tot de formu lering van concrete voorstellen, maar wel tot een wat hij noemde „diepgaande analyse". Minister Spaak zeide te hopen, dat het gesprek zal kunnen lei den tot een eensgezinde houding van de drie landen, hoewel er op onderdelen van het plan De Gaul le nog afwijkende meningen be staan. Volgens minister Luns zijn op het Benelux-gesprek nog geen bilaterale kwesties aan de orde gekomen. Van Nederlandse zijde wordt het gesprek verder bijgewoond door de staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, dr. Van Houten, en de Nederlandse ambassadeur in Brussel, jhr. Teixeira de Mat- tos. Voor België neemt ook de onder-minister van Buitenlandse Zaken, Fayat, en de Belgische ambassadeur in Den Haag. Baron Van der Straten-Waillet, aan de conferentie deel. Aan de lunch, die op het eer ste deel van de besprekingen volgde en die door minister Spaak in het ministerie van Bui tenlandse Zaken werd aange boden, zaten ook aan de Belgi sche minister-president, Lefèvre, de minister van Defensie, Segers, en de minister van Financiën Dequae. Goede hoop „Ik heb goede hoop. dat ten aanzien van het zogenaamde plan De Gaulle de drie Benelux- regeringen tot een volkomen eensgezind standpunt kunnen komen". Dit heeft de Nederland se minister van Buitenlandse Zaken, dr. J. M. A. H. Luns, dinsdagmiddag na afloop van de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van België, Nederland en Luxemburg in Brussel medegedeeld. De drie ministers hebben dins dag ongeveer vier uur in het ministerie van Buitenlandse Za ken met elkaar over de actuele Europese problemen gesproken. Minister Luns verklaarde met nadruk, dat het gesprek „uiterst nuttig" was geweest. Hij deelde mede, dat aan de Belgische minister van Buiten landse Zaken, Spaak, de opdracht is gegeven om de conclusies uit de gesprekken schriftelijk te for muleren en aan de regeringen le zenden. Dan zal men kunnen con stateren in hoeverre eensgezind heid is bereikt dan wel een nader overleg noodzakelijk is. De conferentie eindigde om on geveer half vier 's middags, na om even na elf uur te zijn begon nen. Minister Spaak zeide na afloop van de besprekingen, dat de standpunten van de drie landen „aanmerkelijk'' nader tot elkaar zijn gekomen. Ook hij sprak de hoop uit, dat het op een volgen de bijeenkomst mogelijk zal zijn tot de gemeenschappelijke en po sitieve positie te geraken. Deze volgende vergadering van de drie Benelux-ministers zal waarschijnlijk op 7 of 8 juli wor den gehouden. (Van onze Belgische correspondent) BIJ VOLLE CAPACITEIT PLAATS VOOR 20.000 ARBEIDSKRACHTEN Uitbreiding van het kanaal Gent—Terneuzen van het grootste belang Het w as allang bekend, dat het staaleoniplex in de buurt van de zee zou worden gevestigd. Dat Gent de uitverkoren plaats werd, is pas enkele weken geleden uit gemaakt. Gent is opgetogen, en terecht, want het werkloosheids probleem werd hier steeds nijpen der. Bouw en omvang De maatschappij „De Arbeid" is al dertig jaar in het bezit van 200 ha grond aan de rechteroever van het zeekanaal tussen Gent en Zelzaete. Deze grond zal wor den gebruikt voor de nieuwe on derneming, waarvoor in 't totaal 600 ha grond nodig is. Naast „De Arbed" zullen ook „Schneider-Creuzot", „La Provi dence'' en „Coquerill-Ougrée" deel uitmaken van de onder neming. Het ligt in de bedoeling, dat eind 1964 de bouw van het complex geheel gereed is en met de produktie wordt begon nen. De fabriek zal starten met ongeveer 5000 arbeidskrachten terwijl bij volle capaciteit tegen de 20.000 werknemers nodig zullen zijn. Dit is veelbelovend voor Gent en omgeving. Op de veertien-mogendheden- conferentie over Laos in Genève heeft Frankrijk dinsdag een uit twaalf punten bestaand plan in gediend betreffende het werk van de internationale controle commissie. zo is van gezagheb bende zijde vernomen. Engeland en de Ver. Staten steunden het Franse voorstel. De leider van de Franse af vaardiging, Jean Chauvel, ver klaarde dat de controlecommis sie, waarin India, Polen en Ca nada zijn vertegenwoordigd, bij meerderheid van stemmen moet beslissen. Het denkbeeld van be sluiten bij eenstemmigheid, zo als door de Russen wordt ver langd. verwierp hij. Chauvel zei, dat Frankrijk de Geneefse ak koorden inzake Indo-China van 1954 niet wil afschaffen, maar deze regelingen moesten wel worden verduidelijkt, gewijzigd en versterkt. Ingeval van me ningsverschillen in de - commis sie konden een meerderheids- en een minderheidsrapport worden ingediend. De kwestie van de handhaving van het bestand noemde de Fransman van belang. Daarorp moest de controlecommissie de militaire toestand waar nodig kunnen inspecteren. Frankrijk wenste zich echter niet te men gen in de binnenlandse aange legenheden van Laos. Wel zou het graag de vorming van een regering van nationale eenheid in dat land zien. De Amerikaanse delegatielei der. Averell Harriman, deelde mee, dat hjj een rapport uit Laos had ontvangen, waarin werd gemeld dat de linkse troe pen de beschieting van het rechtse bolwerk Padong in de Vlakte der Kruiken hadden her vat. Hierbij werd geschut van 75 mm gebruikt. Voorts zou het ra diostation van de Pathet Lao maandag elk optreden van de contrólecommissie in Padong „onwettig'r hebben genoemd. Harriman zei dat de Ver. Sta ten niet bereid zijn over akkoor den inzake Laos te praten, als niet aan de voorwaarde voor een dergelijk gesprek, met name een doeltreffend bestand, is voldaan. Hij herinnerde er aan, dat pre sident Kennedy en premier Chroesjtsjef in Wenen overeen waren gekomen dat aan deze voorwaarde moet werden vol daan. ..Wij vertrouwen er op, dat dit akkoord spoedig zowel in Ge nève als in Laos in daden zal zijn omgezet', aldus Harriman. Ook Malcolm MacDonald, de Britse delegatieleider, sprak zijn bezorgdheid uit over de berich ten uit Laos. Engeland had er in toegestemd de conferentie over Laos bij te wonen, mits er een doeltreffend bestand was. „Het in Wenen uitgegeven communi qué geeft ons hoop, dat deze ver klaring de toestand ter plaatse zal beïnvloeden", aldus Mac Donald. Hij zei in de eerste gedetail leerde commentaar van Weste lijke zijde op de Russische voor stellen van 17 mei, dat deze veel waardevols inhielden. Er waren echter punten waarover Enge land met de. Russen van mening verschilden. Met name achtte hij het Russische voorstel inzake de invoer van wapens in Laos „tamelijk vluchtig". De Franse voorstellen kwa men „nauw overeen" met de denkbeelden van de Britse dele gatie zei MacDonald. De heer Van den Daele, sche pen van haven, regieën en werk verschaffing, sprak zijn vreugde uit in de volgende bewoordingen: „Wij Gentenaren prijzen ons gelukkig, om de prachtige oplos sing, welke deze onderneming met zich meebrengt voor de structurele werkloosheid, waar door de Gentse agglomeratie al jaren wordt geteisterd". Wat de produktie betreft Men verwacht in 1965 een pro duktie van anderhalf miljoen ton staal. Aanvankelijk zullen alleen platte produkten worden ver vaardigd, dunne stalen platen volgens hst' «"blieme Linz- Donauwitz-procedé. Maar dit is nog maar het begin. Het kapitaal, dat vooreerst in de onderneming gestoken zal worden, bedraagt vijf miljard Belgische francs, waarbij gepland is, dat dit bedrag na verloop van tijd tot het dubbele wordt opge voerd. Twintig procent van het beginkapitaal moet onmiddellijk worden gestort. De verwachtingen zijn zeer hoog gespannen. Zal de produktie in 1965 reeds anderhalf miljoen ton staal kun nen belopen, zo verwacht men in 1968 zelfs een produktie van tien miljoen «.on. Maar zelfs als het enthousias me de berekeningen wat aan de hoge kant heeft doen uitvaller, kan Gent zich gelukkig prijzen met de beslissing van het „Syn- dicat Sidemar", daar de gevolgen van de nieuwe vestiging voor Gent van verstrekkende beteke nis zijn. De uitbreidings mogelijkheden De heer Van den Daele is van mening, da( de plannen voor verbreding en verdieping van het zeekanaal nu spoedig ten uit voer zullen worden gelegd. Ook de bouw van de nieuwe sluis te Terneuzen zai worden bespoe digd. Dit immers is voor de vestiging van het staalcombinaat van het grootste belang en brengt voor Gent de gelukkige omstandig heid met zich mee, dat voor meerdere industrieën een vesti ging in Gent aantrekkelijk wordt. Maar alleen al door de vestiging van de staalindustrie zullen "een aantal nevenbedrijven zich in de omgeving van Gent willen vesti gen. In het kader van de bestrijding van de economische moeilijk heden in bepaalde Belgische ge westen. verleent de regering alle mogelijke medewerking aan de nieuwe maatschappij. Ook de autoriteiten van Gent stellen al les in het werk, om de welvaart van de stad en dé vergroting van de werkgelegenheid te bevorde ren. De eerste minister Lefèvre deed de gouverneur van Oost- Vlaanderen weten: „Ik kan u verzekeren, «lat de regering alle gewenste aandacht zal besteden aan dc uitvoering van de nood zakelijke werken betreffende het kanaal GentTerneuzen". Zoveel goodwill van alle kan ten moet de nieuwe maatschap pij we! het vertrouwen geven in het welslagen tan haar onder neming. (Adv.) Noordstraat 102 Telefoon 31U Terneuzen Communistische artilleriebeschieting in Laos Dinsdag is te Vientiane van Amerikaanse zijde vernomen dat eenheden van de communistisch gezinde Pathet Lao het bolwerk Ban Padong van de rechtse rege ringstroepen, dat in de zuidelijke hoek van de Vlakte der Kruiken is gelegen, aan een bijzonder hevigè artilleriebeschieting heb ben onderworpen. De Amerikaanse missie in dit gebied heeft gemeld dat de com munisten voor de eerste maal bij de beschieting van het voor naamste kamp te Ban Pading van een 75 millimeterkanon ge bruik hebben gemaakt PLAATSELIJK IETS MINDER WARM Het K.N.M.I. deell mede: Een gebied met onweersbuien,, dat gisteren boven ons land werd aangetroffen, verplaatste zich langzaam iets naar het noorden. Met zwakke tot matige noord westelijke tot westelijke winden stroomde iets minder warme lucht naar ons land, waardoor vooral in het westen en zuiden van het land al een weinig lagere temperaturen voorkwamen. Vandaag /a] ook i* het noord oosten van het land de tempera tuur iets lager blijven. De bewol king zal veranderlijk zijn met op enkele plaatsen een regen- of onweersbui. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Onbestendig Veranderlijke bewolking met hier en daar enkele regen, of on weersbuien. Zwakke tot matige wind. overwegend uit noordelijke richtingen. In het noordoosten van het land iets minder warm; elders ongeveer dezelfde middag- temperaturen als gisteren. WOENSDAG 7 JUNI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.48 9.23 10.03 10.13 n.m. 9.14 9.49 10.29 10.39 ZON op onder Juni 7 4.22 20.56 8 4.21 20.56 9 4.21 20.57 10 4.20 20.58 4.20 20.59 MAAN op ondei 1.58 2.23 2.48 14.13 15.26 16.38 .17.48

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1