Amerikaans-Brits overleg na de Weense conferentie Vreselijk auto-ongeluk op rijksweg 16 Reacties op het overleg BrokstukkeD van DC-8 opgevist door Portugese treiler Aanslagen op Parijse politie Weeroverzicht HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN en WEERBERICHT Zes doden en drie zwaargewonden Frankerino bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur i. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswaï Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. LjV. '.I.I DINSDAG 6 JUNI 1961 17e Jaargang Nr 5309 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. KuDri«k Kleine Advertenties 1 géén handels advertenties)5 regels ƒ1.Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. t'oor het maandagnumn.er: zaterdags !9 uur. President Kennedy en premier MacMillan hebben gisteren na een gedachten wisseling van drie uur in een communiqué l>ekend- gemaakt, dat zij het volledig eens zijn over de noodzaak om de rechten en plichten van de ge allieerde regeringen in Berlijn (e handhaven. Met voldoening maakten zij gewag aan het te Wenen door de Amerikaanse president en de Russische premier Chroesjtsjef bereikte akkoord over de nood zaak van een doeltreffend be stand, in Laos. Naar hun mening moet dit leiden tot vorderingen op de veertienmogendhedencon- ferentie in Genève inzake de ves tiging van een neutraal sn onaf hankelijk Laos. Na zijn besprekingen met pre sident De Gaulle in Parijs en zijn gedachtenwisseling met premier Chroesjtsjef te Wenen was Ken nedy zondagavond voor een par ticulier bezoek in Londen aange komen. Hij maakte, volgens het communiqué van deze gelegen heid gebruik om zijn nauw per soonlijk contact met premier MacMillan, dat twee maanden ge. leden in Washington was begon nen, voort te zetten. In het licht van zijn overleg in Parijs en Wenen besprak de Amerikaanse president de wereldsituatie met de Britse premier. Hierbij bleek opnieuw dat de twee regeringen het nauw eens zijn bij het na streven van hun gemeenschappe lijke doelstellingen. In het communiqué wordt voorts gezegd, dat gesproken is over de noodzaak van economi sche samenwerking en expansie in het algemeen belang van zo wel de ontwikkelde als der on derontwikkelde landen. Bijzon dere aandacht werd ook besteed aan de conferentie in Genève in zake een verbod op het nemen van kernproeven en aan het ontwapeningsvraagstuk. De Amerikaanse president had een drukke dag. Eerst bracht hij in de ochtend een kort bezoek aan de Amerikaanse ambassade. Daar sprak hij de staf toe, voor dat hij zich naar „Admiralty House", de tijdelijke residentie var, premier MacMillan. begaf. De twee regeringsleiders spra ken drie uur met elkaar, w aar van de laatste 43 minuten in het bijzijn van hun voornaamste raadgevers. Na de lunch, waar ook mevrouw Kennedy, mevrouw MacMillan en andere gasten aan zaten, hadden de president en de premier nog een gesprek van 20 minuten. In de middag woonden de pre sident en zijn vrouw in de kathe draal van Westminster de doop plechtigheid bij van Anna Chris tina, het acht maanden oude dochtertje van prinses Lee Rad- ziwill, een zuster van mevrouw Kennedy. In de avond waren de Kenne dy's, premier en- mevrouw Mac Millan en een aantal andere vooraanstaande Amerikanen en Britten aan een diner de gasten van koningin Elizabeth en prins Philip in het paleis van Bucking ham. De Amerikaanse president zou daarna naar Washington terug vliegen. Zijn vrouw blijft nog enige dagen bij haar zuster in Londen logeren. Prinses Margriet geslaagd Aan het incrementum van het Baarns lyceum is voor het eind examen gymnasium-A geslaagd Prinses Margriet. OOK VIJFDAAGSE WERKWEEK IN HET SCHILDERSBEDRIJF Het college van rijksbemidde laars heeft thans zijn goedkeu ring gehecht aan de wijzigingen in de C.A.O. voor het schilders bedrijf, die door de partijen in dit bedrijf aanhangig waren ge maakt. Dit betekent dat met in gang van 5 juni, ook in genoemd schildersbedrijf de vijfdaagse werkweek een feit is geworden. Premier Chroesjtsjef is gis termiddag omstreeks het middag uur na zijn besprekingen met president Kennedy in Moskou teruggekeerd. AUTO REED MET EEN VAART VAN 120 KM OP VERKEERDE BAAN Bij de buurtschap Tweede Tol, halverwege de Rijksweg 16 tus sen Dordrecht en de Moerdijk - brug, is zondagnacht omstreeks Kennedy mogelijk dit jaar nog naar Rusland In Washington beschouwt men het besluit van Kennedy en Chroesjtsjef om contact met el kaar te houden over alle kwes ties, die Oost en West verdeeld houden, als een van de belang rijke winstpunten van het over leg in Wenen. James Hagerty, die perssecre taris van Eisenhower geweest is, weet uit Wenen te melden dat Kennedy de zij het voorzich tige uitnodiging van Chroesjt sjef om naar Rusland te komen „voorwaardelijk" heeft aanvaard. Kennedy zou de volgende voor waarden gesteld hebben: 1. Er moet eerst een duidelijke ontspanning intreden en 2. er moet voortgang geboekt zijn op de kernstopconferentie en de conferentie over Laos. Volgens diplomatieke waar nemers in Wenen heeft Gromiko de taak gekregen de afvaardiging van communistisch China naar de conferentie in Genève over Laos gerust te stellen over het resultaat van het overleg tus sen Kennedy en Chroesjtsjef. Men acht het voorts waar schijnlijk dat de Russen en Ame rikanen nog voor het einde van het jaar met elkaar „op hoogst niveau" zullen gaan praten. Mo gelijk zal Kennedy nog dit jaar naar Rusland gaan, zo zei men. Kennedy richt zich tot het Amerikaanse volk via radio en tv President Kennedy zal heden om 24.00 uur Ned. tijd het Ame rikaanse volk over radio en tele visie verslag uitbrengen van zijn besprekingen met Chroesjtsjef, zo is in Londen door Pierre Sa linger, perschef van bet Witte Huis, meegedeeld. Kennedy heeft maandag pre mier MacMillan op de hoogte ge bracht van zijn besprekingen met Chroesjtsjef. CHROESJTSJEF TEVREDEN In de directe omgeving van Chroesjtsjef zou men zondag avond hebben laten doorscheme ren dat Chroesjtsjef tevreden is over het resultaat van zijn over leg met Kennedy. Volgens waarnemers heeft hij reden om tevreden te zijn. De be sprekingen hebben een zij, het tijdelijke en voorlopige ont spanning gebracht. Chroesjtsjef zou deze ontspanning nodig heb ben om de tekortkomingen van de Russische économie te kunnen verwerken. Volgens deze waarnemers zou Chroesjtsjef voorts een min of meer permanent contact met het Westen willen behouden met het oog op het komende 22ste con gres van de Sowjetrussische partij. Ook hierin heeft hij zijn zin gekregen, want beide staats lieden hebben in We,«en besloten dat de ministers va» Buitenland se Zaken van Rusland en de Ver enigde Staten in de toekomst een reeks conferenties zullen houden. Adenauer over de besprekingen pussen K. en K. in Wenen Bondskanselier Adenauer heeft maandag op een bijeenkomst van de Katholieke arbeidersbeweging in Düsseldorf verklaard dat het overleg tussen Kennedy en Chroesjtsjef „het begin van een lichte verbetering zou kunnen zijn". Hij was deze mening toe gedaan omdat Chroesjtsjef had beseft dat hij in Kennedy een ..vastbesloten en bekwame tegen stander" heeft. Adenauer ver wachtte geen grote veranderin gen in de politieke toestand. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, heeft de permanente raad van de NAVO maandag in Parijs ver slag uitgebracht van de bespre kingen in Wenen. In sommige delegatiekringen zei men een „nogal pessimistische indruk" van het verslag te hebben opge daan. RUSK „NOGAL PESSIMISTISCH" De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, die aan De Gaulle en de NAVO- raad in Parijs verslag heeft uit gebracht over het overleg in Wenen tussen Kennedy en Chroesjtsjef, heeft de indruk achtergelaten dat een crisis in zake Berlijn nog steeds mogelijk is voor het einde van het jaar. Volgens NAVO-kringen zou Rusk „nogal pessimistisch" zijn ge weest. De Amerikaanse minis ter is maandag nog doorgereisd naar Londen. Volgens „France Soir" heeft Rusk op de bijeenkomst van de NAVO-raad verklaard dat Ken nedy Chroesjtsjef in Wenen dui delijk heeft gemaakt dat de Rus sen zich geen illusieg moeten maken over de houding van het Westen als de vrije toegang tot Berlijn niet gehandhaafd blijft. Rusk zou voorts gezegd heb ben, dat beide 'partijen het, wat de kwestie-Laos betreft,, tenmin ste over de formuleringteens zijn geworden. Maar of de woorden „onafhankelijkheid en neutrali teit" hetzelfde betekenen voor Chroesjtsjef als voor Kennedy moest men maar afwachten. Rusk, aldus „France Soir", had voorts gezegd dat Chroesjtsjef erover geklaagd had dat Rusland omringd is door landen met re actionaire regeringen, die door de Amerikanen in het zadel wa ren geholpen. Maar, zo had Chroesjtsjef opgemerkt, al deze regeringen zullen weggevaagd worden omdat zij de steun van de betrokken volkeren missen. twaalf uur een vreselijk ver keersongeval gebeurd, waarbij 9 mensen betrokken waren. Zes van hen zijn om het leven ge komen, de andere drie zijn zwaar gewond; hun toestand is zeer ernstig. Op verkeerde rijbaan Het ongeluk werd veroorzaakt, doordat een personen-auto van het merk Mercedes met twee in zittenden, met een vaart van circa 120 kilometer op de ver keerde rijbaan reed en vlak voor Tweede Tol frontaal op twee an dere wagens, een B. M. W. sport- coupë en een Opel, botste, waar van de een juist bezig was de andere in te halen. De Mercedes ramde eerst de Opel, waarin vier personen gezeten waren. De wagen veerde als het ware op en vloog toen over de sportcoupé heen, waarin eveneens vier men sen zaten. Het dak van de sport- ooupé werd hierdoor van de wa gen afgerukt. Het werd later on der het wrak van de Mercedes teruggevonden. De sportcoupé raasde stuurloos nog 150 meter door, waarna hij, van de weg af- duikelde en op het talud tegen een boom tot stilstand kwam. Gruwelijk De gevolgen van de botsing waren gruwelijk. De meeste pas sagiers waren uit de drie wagens geslingerd en lagen her en der dood cf zwaar gewond over de weg verspreid. Eén automobilist had het on geval zien aankomen. Hij had namelijk gezien dat de Mercedes, die uit de richting Dordrecht kwam, op de verkeerde rijbaan reed en had getracht hem in te halen en de bestuurder door mid del van seinen duidelijk te ma ken dat hij in dodelijk gevaar verkeerde. Het was hem echter niet gelukt. Van korte afstand zag hij de botsing geschieden. De terstond door hem gewaarschuw de Rijkspolitie alarmeerde op haar beurt ambulancediensten. Uren was men daarna bezig om de ontstellende ravage van glas, auto-onderdelen, bagage, enz., waarmee de weg overdekt was, op te ruimen. De drie autowrak ken werden door kraanwagens weggesleept. Zes doden; drie gewonden De twee inzittenden van de Mercedes drie van de B. M. W. en één van de Opel zijn overleden. In de Mercedes zaten de heer G. Korpershoek, kapper, van Oud-Beijerland, Th. van Wanrooy en J. Visser, beiden afkomstig uit het woonwagenkamp Hoekse- waard te Oud-Beijerland. De heer De nieuwe aartsbisschop van Canterburry Dr. Arthur Ramsey is maan dag officieel tot aartsbisschop van Canterbury gewijd. Als zo- danig is hij primaat van de Ang licaanse kerk. Hij is de honderd ste aartsbisschop van Canter bury. Zijn voorganger was dr. Geoffrey Fisher, die met pen sioen gaat. De installatie van de nieuwe primaat geschiedde volgens tra ditie in de crypt van de kathe draal van Canterbury, in tegen woordigheid van de 21 leden van het groot college, de „Rode De ken", dr. Hewlett Johnson en de kanunniken van de kathedraal. Korpershoek werd gedood en de twee andere inzittenden werden zwaar gewond, maar hun toe stand is redelijk. In de Opel zaten de heer en mevrouw P. C. Schuurbier, uit Rotterdam. Mevrouw Schuurbier werd gedood en haar man zwaar gewond. In de B. M. W. zaten de heer en mevrouw L. C. Voogt uit Dordrecht en hun 14-jarige doch ter en 16-jarige zoon. De heer en mevrouw Voogt en de dochter waren op slag dood, de zoon werd stervende naar het zieken huis gebracht en is enkele uren na het ongeval overleden. Mercedes had al eerder bijna een ongeluk Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat de bestuurder van de Mercedes drie kilometer voor de plaats van het ongeval, in de nabijheid van een benzine station ook al bijna een ongeluk veroorzaakt had. Dit heeft hem echter niet tot het besef gebracht, dat hij op de verkeerde rijbaan reed. De mogelijkheid bestaat, dat de bestuurder uit Dordrecht komende, dus op weg naar het 's-Gravendeelse veer, zich ver gist heeft in de weg. Hij had de weg naar het veer moeten vol gen, maar heeft, misschien, de naast deze weg gelegen oprit naar de Rijksweg 16 gevolgd. GRIMMIGE GEZICHTEN AAN HET EINDE VAN TOPGESPREK Zes en een half uur heeft de con ferentie van zondag in Wenen tussen Chroesjtsjef en Kennedy geduurd. De beide staatshoofden verlaten hier grimmig kijkend de Russische ambassade in Wenen, waar het gesprek heeft plaats gevonden. De toestand in Z.-Vietnam Communistische guerilla-troe- pen proberen een autonome re gering te vestigen in de berg achtige gebieden van Zuid-Viet- nam, aldus is van gezaghebbende zijde in Saigon meegedeeld. De regering zou het streven van de. communisten tegengaan., maar haar invloed zou niet groot zijn onder de nomadische bergstam men. Uit regeringsbron is vernomen, dat in de afgelopen 10 dagen 131 communistische guerilla-strijders zijn gesneuveld en 26 man van de regeringstroepen bij 15 gevech ten. De botsingen tussen re geringstroepen en communisti sche guerilla's waren thans van veel grotere omvang dan voor de presidentsverkiezingen in april. De kapitein van een Portugese treiler heeft gisteren medege deeld in zijn visnetten brokstuk ken van de op 30 mei j.l. vlak buiten de kust bij Lissabon neer gestorte „Fridtjof Nansen", een DC-8, machine van de K. L. M., te hebben opgevist, aldus meldt het Franse persbureau AFP uit Lissabon. Hij bracht de wrak stukken op bijna twee km af stand van het Irirstplaatsje Fonte de Telha aan de oppervlakte. De „Fridtjof Nansen" ver dween op dinsdag 30 mei tijdens zeer slechte weersomstandig heden met 47 passagiers en een 14-koppige bemanning in de woelige zee, dicht bij de monding van de Taag. Het toestel, dat voor deze vlucht was uitgeleend aan de Venezolaanse luchtvaart- maatschappijl „Viasa" was op weg van Rcme naar Caracas. Het verongelukte vlak na het ver- Gisternacht zijn vier Parijse politie-agenten door terroristi sche aanslagen gewond. Omstreeks middernacht wier pen Algerijnen, die in twee be stelauto's reden, handgranaten naar een politie-auto. Drie agen ten werden gewond. En uur later werd op een an der punt een vierde politieman door Algerijnen gewond. Na de aanslag op de politie auto werden twee Algerijnen op de plaats van het gebeurde door de politie gedood. Tijdens de vervolgens ingezette achtervol ging werden nog drie anderen neergeschoten, terwijl een briga dier van politie verwondingen opliep. In verband met de tweede aanslag werden tien Algerijnen aangehouden. Naar later bleek werd de aan slag welke op de Boulevard de Strasbourg werd gepleegd, uit gevoerd door in uniform geklede Algerijnse militairen. Een briga dier van politie en 'n agent wer den gewond. Bij de achtervol ging werden zeven der aanval lers gedood. Na de beide aanslagen op po litieauto's in Parijs werden in totaal tien Algerijnen gedood en drie gewond. Aan de zijde der politie vielen acht gewonden, doch het letsel was bij geen hun ner ernstig. De Parijse politie heeft mee gedeeld dat de aanvallen zijn uit gevoerd door leden van het „Al gerijnse bevrijdingsfront", die speciaal zijn opgeleid voor het uitvoeren van terroristische aan vallen. Bij de achtervolging van de terroristen ontwikkelde zich een strijd, die aan de vroegere ge vechten in Amerika's „Wilde Westen" deed denken. De poli tiemannen kropen achter gepar keerde auto's en vuurden uit deze positie op de terugschieten de Algerijnen, zodat er een hevi ge vuuruitwisseling ontstond. Drie der Algerijnse terroristen werden doodgeschoten op de trap van een station. Een ander werd gedood na een schietpartij in een zijstraat. Tijdens het vuurgevecht op de Boulevard de Strasbourg floten de kogels over de hoofden van voorbijgangers. Het was tijdens de schietpartij, ondanks het late uur, nog druk op deze boule vard. In een andere straat in de om geving schoot een politieman met zijn machinepistool drie Al gerijnse terroristen dood, die hem hadden aangevallen. Omstreeks vier uur in de och tend kwam de politie de laatst overgebleven Algerijnse aanval ler op het spoor, die een hotel in de Rue de Fauborg Saint-Martin was binnengegaan. Het verkeer werd hier stil ge legd, terwijl politie en brand weerlieden het hotel omsingel den. Daarop werd de Algerijn gesommeerd zich over te geven. Deze antwoordde hierop met het werpen van een handgranaat. Daarop werd, na een uitwisse ling van schoten het hotel be stormd door politiemannen, die zich achter stalen schilden dek ten. Hierbij verloor de terrorist het leven. Maandagochtend vroeg wer den nog tien Algerijnen gewond na het door nog onbekend ge bleven daders tot ontploffing brengen van een plastiekbom in een door Mohammedanen be woond hotel. De politie heeft medegedeeld dat zich onder de Algerijnse mi litairen van het Franse leger, die in de nacht van zbndag op maan dag aan de in Pafijs uitgevoerde terroristische aanvallen hebben deelgenomen, ook onder-officie ren bevonden. Men meent in Parijs dat dit de eerste maal is, dat Algerijnse militairen van het Franse leger, tezamen met „burger-terroris ten" van de Algerijnse opstande lingenorganisatie, hebben deelge nomen aan het uitvoeren van terroristische aanslagen. Onder de gedode terroristen bevinden zich vier Algerijnse mi litairen van het Franse leger. Gemeend wordt dat nog es tot acht van dee militairen aan de aanslagen hebben deelgenomen. De politie heeft verklaard dat de dooT de aanvallers gebruikte wapens niet uit Franse kazernes waren gestolen. Zij waren af komstig van door de rebellen in het gebied van Parijs aangeleg de geheime opslagplaatsen van wapens. De politie heeft in de nacht van zondag op maandag tachtig Algerijnen aangehouden voor ondervraging in verband met de gepleegde aanslagen. Brand op Franse tankboot Na een ontploffing is aan boord van de Franse tankboot „Hiiaire Fouquet" in de haven van Gae- ta, tussen Rome en Napels, brand uitgebroken. Na anderhalf uur was men het vuur echter meester. Twee leden van de be manning liepen lichte verwon dingen op. trek van het vliegveld bij Lissa bon. Alle 61 inzittenden verloren het leven. Aan de opgeviste wrakstukken, die vlak onder het wateropper vlak dreven, bevonden zich men selijke resten van één of meer inzittenden. Het totale gewicht ervan werd door de kapitein op 40 kg geschat. Van de 'Nederlandse commissie van onderzoek zijn juist tijdens het afgelopen weekeinde de meeste leden onverrichterzake naar Nederland teruggekeerd. Onder hen bevond zich bijna het hele medische team, op dr. R. de Wit van de K. L. M. na. Ook het hoofd van het bureau veiligheid der K. L. M„ de heer G. C. Wans- beek, en de groepscommandant der Rijkspolitie op Schiphol, ad judant M. C. Weijmer. zijn nog in Lissabon. Tot dusverre waren op het smalle strand bij Fonte da Telha slechts kleine overblijfselen van het verongelukte vliegtuig aan gespoeld. Van de inzittenden werd daar het verminkte lijkje van een kind aangetroffen, dat voor zover bekend niet kon wor den geïdentificeerd. De omgekomen bemanning be stond uit 12 K. L. M.'ers, van wie de gezagvoerder Nieuw Zeelander 'was. De 2 overige leden van de bemanning waren een purser en een stewardess uit Venezuela. Onder de passagiers bevonden zich geen Nederlanders. GENERAAL DIAZ GEDOOD Volgens een radiostation te New York, dat het Dominicaan se leger als bron noemt, is gene raal Juna Tomas Diaz, die de lei der zou zijn geweest van de sa menzwering. welke aan genera lissimus Rafaël Trujillo, de „sterke man" van de Domini caanse republiek, het leven heeft gekost, zondagavond j.l. in de hoofdstad Ciudad Trujillo dood geschoten. In een door het Dominicaanse leger uitgegeven bekendmaking wordt medegedeeld, dat generaal Diaz en zijn medewerker Anto nio de la Maza zijn gedood in een gevecht met machinegeweren, dat zij leverden tegen militairen VRIJ WARM Het K.N.M.I. deelt mede In het huidige weer komt maar weinig verandering. Boven de Noordzee blijft de luchtdruk be- DINSDAG 6 JUNI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.33 8.08 8.48 8.58 n.m. 7.58 8.33 9.13 9.23 ZON MAAN Juni 6 7 8 9 op onder op ondei 4.22 4.22 4.21 4.21 20.55 20.56 20.56 20.57 1.32 1.58 2.23 2.48 12.58 14.13 15.26 16.38 trekkelijk hoog, waardoor met zwakke tot matige noordelijke tot noordoostelijke winden vrij warme lucht uit Duitsland aan gevoerd w'ordt. Daarin komen zonnige perioden voor, alleen in de middag en avond ontwikkelt zich hier en daar een onweers bui. In de temperaturen, die gis teren op enkele plaatsen tot bo- van de 25 graden opliepen, komt ook weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Weinig verandering In het huidige weer komt niet veel verandering. Het blijft .vrij warm met zonnige perioden, maar in de middag en avond hier era daar een onweersbui. De wind is zwak tot matig tussen noot: en noordoost.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1