IS» 4DE Provinciaal nieuws w hting DE VRIJE ZEEUW Gemeenteraad van Hoek (impe RECHTSZAKEN :erdag 3 juni 1961 SFEER. ïuwing HEMEL ZUWÓ GEUZEN Zaterdag 3 juni 1961 Pagina 3 TERNEUZEN GOES NIEUWVLIET. Verzakking in Parijse voorstad SLUISKIL. AGFND4 DE RAMP IN CLAMART NEDERLANDERS TIJDELIJK GEVANGEN IN KONGO HULP VOOR VLUCHTELINGEN IN KIVOE De vrijheidsbussen in dc Verenigde Staten 8.» t' 550,enz. itis op! 32 - Terneuzen d.) zullen oorlogsroman) Druk bezochte receptie direc tie Twentsche Bank. Ter gelegenheid van het eeuw feest van ,,De Twentsche Bank" heeft de directie van het Terneu- zense kantoor gisternamiddag van half vijf tot zes uur gereci pieerd in de benedenzaal van hotel „Rotterdam". Een zeer groot aantal belang stellenden, vooral uit de zaken wereld en gemeentelijke autori teiten uit Terneuzen en omge ving, directies en vertegenwoor digers van diverse instellingen en fabrieken kwamen hun geluk wensen aanbieden en deden deze vergezeld gaan door een macht van zeer fraaie bloemenmanden, waardoor de grote receptiezaal van hotel „Rotterdam", die ge durende de gehele duur van de receptie geheel gevuld was, een fleurige aanblik gaven. Voor en tijdens de receptie ont ving de Terneuzense directie van „De Twentsche Bank" nog tal van telegrafische gelukwensen van zakenrelaties. Burgemeester mr. Rijpst ra opende schilderijententoon stelling. Dat een tentoonstelling van schilderijen van Reimond Kimpe voor Terneuzen een belangrijke gebeurtenis is, konden de geno digden gisteravond duidelijk be luisteren uit de woorden die de heer W. Bliek 'de voorzitter van „Klimop" verving de heer P. F. Standaert als voorzitter der Ter neuzense V. V. V.) en burge meester mr. H. Rijpstra spraken. Het is niet de eerste tentoon stelling die in de watertoren wordt gehouden, aldus de heer Bliek, die de aanwezigen in de watertoren verwelkomde, maar dat men nu een schilder van for maat Reimond Kimpe, bereid heeft gevonden enige werken te exposeren, noemde hij ook voor V. V. V. een succes. Burgemeester mr. Rijpstra herinnerde aan de 7e industriali satienota waarin over het sprei- dingsbeleid van cultuurevene menten wordt gesproken. Ook mr. Rijpstra vond dit een be langrijke gebeurtenis en hoewel in de raad wel eens gesproken is over de beperkte aktiviteit van V. V. V. (met alle waardering overigens, want in Terneuzen zijn niet zoveel mogelijkheden) vond mr. Rijpstra het lofwaardig dat V. V. V. deze uitdaging had aan genomen. Behalve de burgemeester en wethouder M. de Vos, de ge meente-secretaris en de directie van de Waterleidingmaatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen, waren ook burgemeester Hanssens van Hoek en burgemeester Trimpe van Zaamslag onder de genodig den aanwezig alsmede vertegen woordigingen van diverse Ter neuzense instellingen en vereni gingen. Nadat de burgemeester er op had gewezen dat als Ter neuzen zijn plaats wil blijven in nemen, bezinning en stimulering noodzakelijk is, werd door Odilia van Kessel mevrouw Rijpstra een schaar aangeboden waarmee deze het lint doorknipte en daar door de tentoonstelling officieel was geopend. De bezoekers hadden daarna gelegenheid de 27 werken van Reimond Kimpe te bekijken waarbij de kunstschilder zelf enige toelichting gaf. De voorstelling van de heer Kimpe, dat het schilderij voor stellend „boeren op het dek van de provinciale boot" het meest zou aanspreken, kwam volledig uit. Het is in ieder geval een schilderij, dat boeit door zijn sterke lijnen en felle kleuren. Bij de ingang van de tentoonstel lingsruimte treft men echter schilderijen aan uit een vroegere periode van Reimond Kimpe en dat ziet men vooral in de kleur- geving. Niettemin zijn „Annun ciatie" en de „Arbeiders" zeer interessante schilderijen. Kimpe is een maj} die op een klein vlak met enkele lijnen vele gedachten kan oproepen. Van uitzonderlijke kwaliteit zijn vele van zijn mo derne schilderijen, die sterk door hun kleur aanspreken en waarin men steeds opnieuw Kimpe blijft terugvinden. Voor velen zullen de abstracte schilderijen wellicht in het begin een gesloten boek zijn maar als men zich de moeite wil getroosten er meerdere malen naar te komen kijken dan zullen zij zeker ook de leek aanspreken. Uit deze sobere en sterke vorm geving, die men in ieder van Kimpe's werken terugvindt, de karaktertekening en de kleuren combinatie zal de kenner van de moderne kunst, die zich toch in dc eerste plaats realiseren zal dat deze tijd een dynamische tijd is, een tijd van „ontwaarding van alle waarden", heel veel moois in deze 27 werken terugvinden. En daarom is het van harte te hopen dat velen zich over de schroom van een bezoek aan een moderne tentoonstelling heen zullen kunnen zetten en dat ve len uit onze streek en uit België deze unieke gelegenheid (tot 15 september a.s.) zullen aangrij pen om er een bezoek aan te brengen. Reimond Kimpe heeft de men sen zeker iets te zegen. Hij doet dit op een zeer karakteristieke en eigen wijze. Op een wijze, die de moderne mens aanspreken moet. Boekhandel Ververs breidde uit. De boekhandel Ververs is aan merkelijk uitgebreid en op fraaie wijze gemoderniseerd. Zeer velen, waaronder het colle ge van B. en W-, hebben gister namiddag van de gelegenheid de familie Ververs hiermee te com plimenteren gebruik gemaakt terwijl tal van fraaie bloemstuk ken waren gezonden door zaken relaties en vrienden van de fami lie Ververs. De zaak die enkele jaren ge leden aanmerkelijk werd ver bouwd is nu weer op een zeer gelukkige wijze uitgebreid ter wijl het intérieur een nog fraaier aanzien heeft gekregen. Door één étalage er aan toe te voegen krijgt de voorbijganger direct een uitstekende indruk van het intérieur waar de boeken op een zeer overzichtelijke wijze zijn op geborgen, zodat de winkel zelf veel meer als étalage is gaan fungeren. Nu vond de heer Ver vers ruimte genoeg om verschil lende afdelingen te scheppen zodat b.v. voor de kinderboeken een geheel aparte afdeling is ge maakt. Doop deze uitbreiding kan nu ook aan de kantoorboekhandel meer aandacht worden geschon ken. Meer nog dan vroeger ziet de klant dat de heer Ververs ook op dat gebied zeer goed is gesor teerd. Met deze vernieuwing is er weer een deel van Terneuzens winkelstraat aanmerkelijk ver fraaid. Ongeluk op vissersvaartuig. Bij het oestervissen op de Bergse Bank is gistermiddag de 28-jarige schipper van de kor- boot BRU 23, M. van Stee, over- boord geslagen. Hij werd door de schroef getroffen waardoor beide benen even onder de knie afgeslagen werden. In zorgwek kende toestand is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Goes ver voerd. Uitstapje Herv. Gemeente. De Hervormde gemeente van Nieuwvliet heeft deze week haar traditioneel jaarlijks uitstapje ditmaal naar het land van Oude naarde gemaakt. Op deze gezelli ge reis werd een bezoek gebracht aan de kerk te Oudenaarde waar van het oudste gedeelte dateert van rond 1140, de heuvels van de Kruisberg, en via de prachtige omgeving van Geraardsbergen naar Waterloo, alwaar de mid dagmaaltijd werd gebruikt en het bekende panorama van de slag bij Waterloo bezichtigd werd Na de middag werd de tocht voortgezet via het Kamerikbos naar. Tervueren alwaar het Kon- go-museum werd bezocht. Na een rondrit door Brussel werd de thuisrit via Laken en Gent voort gezet en arriveerde het gezel schap ten hoogste voldaan over dit zeer mooi uitstapje des avonds om 10 uur weer in Nieuwvliet. VROUW DOODDE HAAR BABY Conform de eis van de officier van Justitie, veroordeelde de rechtbank in Utrecht de 29- jarige kostersvrouw D. v. G.—B. uit Eemnes-Binnen, tot tien maanden met aftrek en terbe schikkingstelling van de regering, wegens moord op haar op 19 augustus van het vorig jaar ge boren baby. Begin september van het vorig jaar werd de vrouw gearresteerd naar aanleiding van de buren geruchten over het spoorloos verdwijnen van haar kind. De vrouw bekende de baby vrijwel direkt na de geboorte te hebben gedood door het de keel en de neusgaten dicht te drukken. Ze had dit, volgens haar zeggen, gedaan om haar man onkundig van de gezinsvermeerdering te laten. Psychiatrische rapporten noemden de verdachte sterk ver minderd toerekeningsvatbaar. Intieme vreugde tijdens de diploma-uitreiking na een Gregoriaans zangexamen. Een 17-tal dames en heren, zo- wei religieuzen als leken heeft donderdagavond in de vorm van een aan hen uitgereikt diploma het genoegen mogen ervaren na een halfjaarlijkse zware zang studie in het bezit te komen van het diploma „Gregoriaans", dat voor zangers een opvoering van kerkelijk muzikale en liturgische kennis beoogt. De primeur van deze uitrei king, want meerdere cursussen waren reeds elders begonnen maar nog nimmer met examen beëindigd, vond plaats in één der ontvangstzalen van het St. Elizabeth-ziekenhuis, waar exa minandi en examinatoren een bijzonder gastvrij onthaal ge noten. Na een muzikale welkomst groet door het religieuze zuster- koor onder de dirigerende lei ding van de eerw. zr. Marie-So- phie, die in een variant op Oud- Hollandse liederen de dankbaar heid voor de opleidende cursus tot uiting bracht, was het de president van de Ned. ..St. Gre- gorius"-vereniging die het woord vroeg. De heer W. Barts bracht tot uiting dat het cursusresultaat meer dan goed genoemd mag worden, hetgeen in 't bijzonder (onder ovationeel applaus) te danken was aan de opleidende steun tot „Gregoriaans" zanger van kapelaan J. F. M. van der Heijden. Voorts benadrukte spreker dat kerkzang in het algemeen een onmisbaar deel van de liturgie is en hoe intensiever men dit doet spreken, des te stichtelijker zal de eredienst door de aanwezigen worden meebeleefd. Na te hebben gewezen op de geestelijke gesteldheid van de zanger, alsmede op de techni sche zijden van de zangkunst, animeerde spreker een ieder om te trachten de techniek te ver volmaken. Hierna ontvingen de geslaagden uit handen van de president het diploma en bijbe horende puntenlijst. De geslaagden zijn: Pater rector Irenaeus; de zus ters Marie-Agnes, Hilaria, Ber- nadette, Caradina, Asumpta, Vic- torine, Wilhelmina en Imelda; mej. C. van Hecke, en de heren: J. Kieboom, R. de Groff en E. Steijaart, allen te Sas van Gent, J. van Kouteren, H. van Koute ren en M. van Nispen, allen te Sluiskil, en A. Jansens uit Sas van Gent. Naar aanleiding van deze uit reiking was het de cursusleider, kapelaan Van der Heijden, die het verloop van de in Sluiskil gegeven zangstudie releveerde. ZATERDAG 3 JUNI TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Slavenopstand in At lantis". Concertgebouw, 8 uur: „De rode cirkel". AXEL: Het Centrum, 6.90 en 9 u.: „Eddy in vuur en vlam". ZAAMSLAG: Sporterrein, 3 u.: Zaamslag BITem. Boys BI; 4 uur: Zaamslag 1Tern. Boys 1. ZONDAG 4 JUNI TERNEUZEN: Luxor-Theater, 2 uur: „De rode cirkel; 4.30 en 8 uur: „Slavenopstand in Atlantis". Concertgebouw, 8 u.: „De rode cirkel". AXEL: Het Centrum, 3.45 u.: „Eddie in vuur en vlam"; 8 uur: „Om zonden huilt men later". COÖP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWS-VLAANDEREN" TERNEUZEN Vrijdag 2 juni 1961. GROENTEN Per 100 stuks: Sla I ƒ6,90— 15, II 3,5013,60. Per stuk: Bloemkool A 6576 ct, A II 57—71 ct, B 52—57 ct, B II 37—55 ct, C II 27—36 ct, afw. 2652 ct; Groene komkom mer B II 32—42 ct, C 20—33 ct; Witte komkommer B 4245 ct Per bos: Selderij 5664 ct; Kroten 3041 ct; Uien 610 ct; Sjalotten 34 ct. Per kg: Andijvie II 4049 ct; Spitskool 29—32 ct; Peulen ƒ2,31 2,58; Savoyekool 2735 ct; Rabarber 232o ct; Tomaten A II ƒ1,18—ƒ1.19, B II f 1,18 1,20, C II ƒ1,03—1,08; Asper ges B II 2,46—2,96, afw. 1.36 1,40. AARDAPPELEN Per kg: Eerstelingen I 2536 ct, II 2529 ct, kriel 1527 ct; Rode Eerstelingen I 32 ct, II 10 ct; Dorée 28—37 ct, II 26—32 ct, kriel 22 ct. FRUIT Aardbeien per doosje: Regina I 3859 ct, II 3150 ct, afw. 25 34 ct; Talisman I 5259 ct, II 46 ct; M. Frühernte I 4952 ct, II 3247 ct, afw. 27 ct; Cambrid ge I 4757 ct, II 4144 ct; Go- rella I 56 ct; Sengana I 56 ct, II 4046 ct; Red Cauntled I 53 55 ct, II 42—51 ct. Per kg: Aardbeien afw. 82 ct —111 ct. Hoewel vol verwachting, doch niettemin bijzonder kritisch, begon spreker aan de opleiding, hetgeen achteraf bleek kritisch te zijn meegevallen, dank zij een prettige verstandhouding en de ontvankelijkheid van een ieder. Na eveneens te hebben ge wezen op de taak van de kerk zanger voor God en de eredienst, besloot de geestelijke dirigent cursusleider met een bijzonder woord van dank aan de eerw. zuster Marie-Sophie, als promi nente tussenpersoon, en de heer W. Barts, als uitzonderlijke diri gent. Na een aangeboden verversing ging op de pick-up een tweede primeur deze avond van start en wel een opgenomen plaat in de kerk van Philippine, waarop het St. Cecilia-koor uit St. Jansteen, 80 man sterk, een viertal Maria- liederen in verschillende bewer kingen, o.m. ook een van de heer Barts, ten gehore bracht. Met kwinkslagen op het cur susverloop was het mej. C. van Hecke, die woorden van dank tot de examinatoren richtte, daarbij de hoop uitsprak dat ook van Sluiskilse zangvocalis ten of koren t.z.t. nog eens een plaat te beluisteren zal kunnen zijn. De rector van het plaatselijk rectoraat, zelf een geslaagde cur sist, vertolkte de dank namens allen. Eveneens in zijn functie van rector was deze dankbaar gestemd en hoopte, zich tot de gasten richtend, dat het Sluis kilse rectoraat ook van deze cur sus de geestelijke vruchten zal mogen plukken. Met de aanbieding van een ge sloten couvert en een welge meende handdruk aan kapelaan Van der Heijden besloot spreker zijn dankwoord. Nadat het zusterkoor nog maals een meerstemmig lied ten gehore had gebracht, werd nog geruime' tijd op geanimeerde wijze de avond doorgebracht. Naar verluidt zullen de nieu we examen-richtlijnen in een tweedelig te behalen diploma worden gesplitst: het meer een voudige en gevorderde stadium in de Gregoriaanse zangkunst. In ilr Parijse voorstad Clamart hoeft zich donderdag een ern stige verzwakking, gepaardgaan- (Ie met een zware ontploffing, voorgedaan. De materiële schade is zeer groot. Politie, brand weer en reddingsploegen togen direct koortsachtig aan het werk om de slachtoffers te ber gen. Op de bijgaande foto zien we hoe groot de ravage is. De raad kwam donderdagavond bijeen onder voorziUerschap van burgemeester A. F. Hanssens, die met een begroetingswoord tot de raadslecren de vergadering opende. Naar aanleiding van de notulen komt de heer Leunis terug op hei geen hij opgemerkt had met be trekking tot de afwatering aan de Wulpenoek nabij J. de Kraker. De voorzitter zei bij de inge komen stukken op deze kwestie terug te zulien komen. De notulen werden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken. Tegen het raadsbesluit van Sluis om de 14-daagse markt om te zet ten in een wekelijkse markt, had de raad niet minste bezwaar. Provinciale Waterstaat deelde de de raad van Hoek mee, dat de ver betering van 't rijwielpad langs de Provinciale weg BraakmanHoek Terneuzen ter hand zal worden genomen. De minister van Binnenlandse Zaken en de minister van Finan ciën hebben mededeling gedaan, dat de uitkering uit het gemeente fonds met 5,79 per inwoner is verhoogd en dus werd gebracht op 44,37 per inwoner. Voorts bevond zich onder de in gekomen stukken een verslag van de Schoolartsendienst over 1960 en een verslag over 1960 van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht. Blijkens de desbetreffende rap porten van het Verificatiebureau van de Vereniging van Ned. Ge meenten werden de legeskas en de kas en de boeken van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoe zicht over het eerste kwartaal 1961 onderzocht. Alles werd in orde bevonden. Van de Stichting Beschuttende Werkplaats was de jaarrekening 1958 ontvangen, de tweede wijzi ging begroting 1960 en de eerste wijziging begroting 1961. Ingekomen was 't jaarrapport van 't Julianaziekenhuis over 1960. De verschuldigde subsidie be draagt 7770,50. Medegedeeld werd, dat burge meester Hanssens getracht heeft bij de zomerdienst regeling van de Z.Y.T.M. betere busverbindingen te verkrijgen, dan tot nu toe het geval is geweest, dit mede in ver band met de bootverbindingen. Hel Directoraat van het Verkeer be richtte terzake, dat aan verruiming van de busdiensten vooralsnog niet gedacht kan worden. Van de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid is be richt ingekomen, dat een premie ingevolge de premieregeling Wo ningverbetering is toegekend aan M. H. Moerman, F. G. Dieleman— Meertens en aan A. W. Nieuwe- link. Medegedeeld werd, dat de kwes tie J. de Kraker aan de Wulpen- bek op te lossen is door het riool, dat te hoog ligt er uit te doen. Met de betrokkenen is reeds over leg gepleegd. Van de Nederlandse Slagershond lag een schrijven bij de stukken, waarin aandacht wordt gevraagd voor het geval van de benadeling van de plaatselijke slager Moer man. De bond betoogt, dat door de werken aan het kanaal vele klan ten van slager Moerman gedwon gen worden te vertrekken waardoor deze een aanmerkelijk omzetverlies moet accepteren. Het koml deze Bond dan ook alleszins redelijk voor, dat aan de heer Moerman een schadeloosstelling voor dit verlies wordt toegekend. De Voorzitter zeide, dat er in Nederland geen regeling bestaat, op grond waarvan een dergelijke schadeloosstelling kan worden ver leend. Een feit is echter, aldus de Voorzitter, dat de heer Moerman inderdaad gedupeerd is. B. en W. deelden de raad mee, dat zij mevr. Gerrits in tijdelijke dienst heeft benoemd al? onder wijzeres aan de o. 1. school. De verdere agenda. Op voorstel van B. en W. werd zonder hoofdelijke stemming beslo ten het persentiegeld voor 't bijwo nen der vergaderingen van de ge meenteraad te brengen op 15 per vergadering en op 7,50 voor het bijwonen van een commissie-ver gadering. De heer Haak wilde geacht wor den tegen te hebben gestemd. De salarisverordening werd in verband met een schrijven van de minister van Binnenlandse Zaken d.d. 29 april j.l. gewijzigd. Het be treft hier de toekenning van een uitkering ineens van 24 en het aanbrengen van een correctie op de salarissen welke varieert van 84 tot 120 per jaar. Ten behoeve van het vakonder wijs aan de bijzondere lagere scho len te Hoek, werd aan de bijzon dere school aan de Knol en aan de bijzondere school aan de Dr. Leen- houtsstraat een bedrag van 212,15 toegekend, dit over het jaar 1960. De exploitatievergoeding art. 103, lid 1 der L.O. wet 1920 werd voor het jaar 1960 vastgesteld voor de beide bijzonder lagere scholen, waarbij kwam vast te staan, dat voor de school aan de Dr. Leenhoulsstraat 269,37 meel is uitgegeven, dan beschikbaar kon worden gesteld en dat voor de bij zondere lagere school aan de Knol het beschikbaar gestelde bedrag mei 568,74 werd overschreden. By de vijfjaarlijkse afrekening zul len de overschrijdingen van en de tegoeden op de beschikbaar gestel de vergoedingen worden verre kend. Op het verzoek van de heer P. de Putter werd voor zijn woning, Nieuwstraat 3, een premie be schikbaar ges teld ingevolge de pre mieregeling Woningverbetering en splitsing. Zo ook verkreeg de heer A. Donze voor diens woning St. Hubrechtstraat 29 een premie in gevolge deze regeling. Naar aanleiding van het verzoek van de heer C. J. van 't Hoff tol het instellen van een koopavond, de vrijdag tot 21.00 uur, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrie ken advies uitgebracht aan de raad. Dit advies is bij de wet voor geschreven. De Kamer van Koop handel was van oordeel, waar de heer Van 't Hoff in zpn bedrijf be- oaalde waren en goederen ver koopt, o.a. ook woninginrichting, die buiten de koopavond zouden vallen, het. uitermate moeilijk is op een richtige naleving controle uit te oefenen. Het ware daarom wenselijk, indien de gezamenllike winkeliers hiertoe het verzoek zouden doen, een uniforme rege ling te overwegen. De begroting 1960 werd gewij zigd. Als toegevoegd punt op de agen da kwam het verzoek van het plaatselijke Oranje-Comité om fi nanciële medewerking aan de orde. De voorzitter zeide, dat het be slist niet in de bedoeling ligt elk jaar feesten te gaan houden, maar dal de 50ste verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard een eve nement is, dat men in elk geval voor de schooljeugd niet onge merkt voorbij wil laten gaan. Het bedrag, dat men voor de traditio nele traktatie alsmede voor het overige kinderprogramma beno digd denkt te hebben, ligt in de zelfde orde van grootte als bji de viering van de 50ste veriaardsg van H. M. de Koningin, n.l. ƒ350, welk bedrag door de raad zonder hoofdelijke stemming voor dit doel werd uitgetrokken. Rondvraag De heer Leunis zei, dat nu de riolering oo Oud-Vlissingen in orde is gemaakt, de toestand zeker nog niet ideaal is, daar men nog steeds te klagen heeft over stank en over ratten in het riool. De Voorzitter zei, dat deze kwes tie reeds de aandacht van B- en W. heeft getrokken. De stank is afkomstig van een varkensstal, terwijl ook de ratten van deze stal afkomstig zijn. In de kortst moge lijke tijd zal aan deze ongewenste toestand verbetering worden ge bracht. De betrokken eigenaar zal terzake aangeschreven worden. De heer Leunis bracht de sport veldkwestie ter tafel. Hii sprak ziin bezorgdheid uil over het uit blijven van een oplossing en gaf daarom in overweging of de mo gelijkheid onder ogen gezien kan worden het bestaande en gehuurde sportveld dan maar te gaan ver beteren. De Voorzitter zeide, dat de soort- veldgeschiedenis voor B. en W. de grootste zorg uitmaakt. Eindeloze onderhandelingen zijn gevoerd voor de aanleg van een goed sportveld. Allemaal konden ze wel begrin op brengen voor de moeilijkheden van de gemeente, maar niemand bleek bereid mee te helpen deze moeilijkheden op te lossen. Het huidige sportveld verbete ren, zonder dat de gemeente eige naar is. ontraadde de voorzitter ten sterkste. De heer v. d. Peiil zei het wel treurig te vinden, dat Hoek geen eigen sportveild heeft. Het huidige, gehuurde, veld is het slechtste speelveld van geheel Zeeland. Hij zei zich te schamen als er vreem de mensen op het veld komen. De soortclubs werden het beu in Hoek op dit slechte veld te komen voet ballen. Het soeet hem, te moeten constateren dat de boeren totaal niets over hebben voor de snort, ze zouden een kei het vel af doen om een brokie grond, aldus sor. De Voorzitter zeide. dat B. en W. nog aan het onderhandelen ziin met iemand, die hij nog niet nader wilde noemen. De heer Tollenaar bracht het straatje door de Willemskerkepol der nogmaals onder de aandacht van B. en W. Dit straatje, aldus spreker, zal by de uitvoering van de kanaalverbreding stellig in betekenis toenemen als uitweg. Maar de toestand van deze weg is erbarmeiyk en levert een groot gevaar op voor de weggebruiker. Hij drong er met klem op aan dit stukje van circa 700 meter weg op korte termijn te teren. De Voorzitter zegde toe deze zaak op korte termijn met de be voegde instanties te zullen op nemen. De heer v. d. Peijl informeerde er naar hoe men nu zal gaan doen met betrekking tot de grasmaai- machine. die men zou willen aan kopen, Hy zei, dat hij met be langstelling de demonstratie had gevolgd, maar verwacht had dat met meerdere modellen gedemon- steerd zou worden. De Voorzitter zeide na de rond vraag deze kwestie als toegevoegd agendapunt in behandeling te zul len nemen. De heer v. (1. Peijl vestigde de aandacht op de eerste 4 woning wetwoningen in de Dr. Leenhouls straat. die nodig een verfbeurt be hoeven. De Voorzitter zeide, dal inmid dels het schilderwerk is opgedra gen, zodat binnenkort aan de wen sen van de heer Van der Peijl tegemoet zal zijn gekomen. De heer v. d. Peijl vestigde de aandacht op de ongewenste toe stand, waarin de afvoersloot ver keert, waarop de riolering van Hoek loost. Op de begroting is 1C00 uiige: rokken voor onder houd van deze sloot. Spr. heeft moeten constateren, dat er totaal niet? aan de sloot wordt gedaan. Alle mogelijke viezigheid is tussen het riet blyven hangen en nu (ie waterstand gezakt is verdubbelt hierdoor de toch al niet aange name reuk. Spr. stelde voor in de toekomst de polder te verzoeken de sloot schoon te houden en van gemeentewege voor dit werk de polder te vergoeden. De heer Haak zeide van mening te zpn dat er van schoonhouden der sloot niets terecht komt als de gemeentewerklieden dit moeten doen. Hij meende ook, dat de pol der dit werk beter kan uitvoeren. De voorzitter zegde toe een en ander nader te onderzoeken. De heer Van der Peijl vond dat de laatste tijd zeer vaak gecollec teerd wordt Hij vroeg of hiervoor aan de gemeente wel toestemming wordt gevraagd, hetgeen inderdaad het geval bleek te zpn. De voorzitter was eveneens van mening dat overdaad in deze ook schaadt en dat werkelijk goede in stellingen, zoals het Rode Kruis, hiervan nadelige financiële gevol gen zullen ondervinden. Sprekende over de elektrificatie in de onrendabele gebieden, zeide de voorzitter, dat er thans verge vorderde plannen zijn om allo daarvoor in aamerking komende percelen bij de gemeente aai te sluiten. Spreker juichte de totstandko ming van de plannen zeer toe, im mers zo nu en dan worden groep jes percelen aangesloten, waardoor de overblijvende percelen nóg meer onrendabel worden en steeds ver der van aansluiting verwyderd raken. Men hoort hier en daar wel eens zeggen: „De boeren kunnen het zelf wel betalen. Ze zijn kapi taalkrachtig genoeg". Op het eerste gezicht lijkt dit wel zo, maar naast de offers, die van hen gevraagd worden, komen nog grote uitgaven voor elektrische ap- paraturen en bedrijfsuitrusting. Op een desbetreffende vraag van de heer Van der Peijl deelde de voorzitter mee, dat er een plan in voorbereiding is met betrekkirg tot verbetering van de Markt en de Sint Hubrechtstraat. De heer Haak zeide geconsta teerd te hebben, dat aan het Mau- ritsfort het geweldige rommel is van distels en nog meer. Hy vroeg zorg te dragen dat dit opgeruimd zal worden. De voorzitter antwoordde, dat een gedeelte verpacht is en een ander gedeelte aan de provincie in eigendom toebehoort. Hy zeide toe betrokkenen op het feit te zullen wijzen. De aanschaffing van een gras- maaimachine. Het toegevoegde agendapunt met betrekking tot de aanschaf fing van een grasmaaimachine kwam aan de orde. De voorzitter wees op de demon stratie, waarbü B. en W. en een aantal raadsleden tegenwoordig waren. Spreken zeide, dat de ge demonstreerde machine een vry solide indruk heeft gemaakt, ter wijl het geleverde werk uigespro- ken goed was te noemen. Volgens advies van de opzich ter van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en het toezicht op gemeentewerken, is het zeker niet nodig een fraismachine er bü aan te schaffen, aangezien dit werk voordeliger zou kunnen geschieden bij voorkomende gele- Het aantal slachtoffers van de ramp in de Parijse voorstad Cla mart, waar 25 huizen donderdag ochtend j.l. na een grondverzak king en onder een reeks ontplof fingen in elkander stortte, is doof het op vrijdag overlijden van een donderdag geredde vrouw tot achttien gestegen. Er zijn 55 ge wonden, terwijl acht personen worden vermist. Het zoeken naar de acht ver misten werd vrijdag, terwijl de redders bij hun nasporingen in de onder een dikke laag modder bedekte puinhopen door de ge staag neervaller.de regen werden doorweekt, voortgezet. Van tijd tot tijd werd het werk gestaakt, om te kunnen luisteren naar eventueel hulpgeroep, dat don derdagavond nog zwak hoorbaar was. Er werd echter niets ver nomen. De Franse minister van Bin nenlandse Zaken Roger Frey, die het toneel van de ramp kort na het ongeluk heeft bezocht, heeft medegedeeld dat de regering een bedrag van ongeveer 75.000 gul den voor de overlevende slacht offers beschikbaar zal stellen. In het militaire kamp bij Leo. poldstad, waar preside.,: Tsjom- be van Katanga gevangen wordt gehouden, hebben twee Neder landse technici van cL V. N. en een Belgische zaken,ran ruim een etmaal gevangen gezeten. De twee Nederlanders de verbindingsdeskundig G. Brink- mann en de radiotechnicus J. R. Gijsbers en de Belg Barman werden woensdag aangehouden,' toen zij hij het zoeken naar een geschikte plaats voor een radio-* ontvangststation te dicht bij het kamp kwamen. Zij werden de volgende avond vrijgelaten, na dat dr. Sture Linner, liet tijde lijke hoofd van hel V. N.-werk in Kongo, persoonlij: een beroep had gedaan op generaal Moboe-, toe, de bevelhebber van het Kon golese leger. De Verenigde Naties zijn vrij dag begonnen met de uitvoering van een program voor hulp aan duizenden Kongolese vluchtelin gen in Kivoe. Na overvallen van Kongolese soldaten op de stam der Basji, waarbij ruim 100 mensen ver moord zouden zijn, zijn vele stamleden de bergen ingevlucht. Maleise soldaten van de Ver. Naties, die voor onderzoek naar het betrokken gebied zijn gezon den, hebben 33 lijken gevonden. Een groot gebied ten zuiden van Boekavoe is verwoest en platge brand. De oorzaak van de onlusten in de provincie Kivoe, die onder ge zag staat van de Loemoembisten in Stanleystad, is niet bekend. Men neemt in Leo.poldstad aan, dat zowel rivaliteit tussen stam men als ongedisciplineerdheid van bepaalde groepen Kongolese soldaten een rol hebben gespeeld. Acht religieuze leiders in del Ver. Staten zijn van plan gelden in te zamelen opdat z.g. vrij heidsbussen kunnen blijven rij den. Ook zullen handtekeningen! worden verzatpcld. Het geld zal worden ter hand gesteld aan ds. Luther King, de negerleider in de zuidelijke staten. TRAANGASOVERVALLERS OOK INBREKERS De 25-jarige loswerkman M. B. uit Den Haag heeft dezer da gen bekend dat hij aanvankelijk deel heeft uitgemaakt van een trio, dat een overval beraamde op een taxi-ondernemer aan de Haagweg in Loosduinen. Na een mislukt plan, waarbij gebruik zou worden gemaakt van een met doeken omwonde ijzeren staaf, besloten zijn vrienden dat hij niet mee mocht doen. Zij pleegden zelf de overval op 6 mei j.l. met een traangaspistool. Dit tweetal, dat overigens ook geen succes had, werd enkele da gen na de overval opgepakt en opgesloten. B. heeft wel een actieve rol ge speeld bij een inbraak in Delft. Samen met zijn twee vrienden brak hij in de nacht van 8 op 9 mei in bij een juwelier. Er wer den 23 horloges en 12 armban den, ter waarde van ƒ2500 ge stolen. De man heeft verder bekend dat hij in de nacht van 12 op 13 mei heeft ingebroken bij een radiozaak in Den Haag, waar hij negen transistorradio's heeft ge stolen. Ook in Leiden heeft hij ingebroken in een radiozaak. B. is inmiddels voorgeleid aan de of icier van Justitie. genheden (en dit is maar spora disch) door een loonwerker. De heer J. P. Vergouwe zeide dat men voor het bedrag van 3.200 beter een machine kan aanschaffen die meer mogelukhe- den biedt en waaraan men mei weinig moeite de diverse werktui gen kan monteren. Aan do hand van de b'u de raad< stukken liggende folder gaf spreJ kei- zijn deskundige toelichting. Uiteindeiyk voteerde de raad ƒ3.500 voor de aanschaf van een grasmaaimachine, waarbij B. en W. gemachtigd werden de diverse mogelükheden nader onder ogen te zien en de raad nadere mededelin gen te doen, welke machine mei] zal kiezen. -

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5