Verzakkingen in Parijse voorstad De moord op Truliljo De Ver. Staten volledig betrokken bij wel en wee van Europa W eero verzicht HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Hoofdcommissaris van politie in Algiers vermoord Ongewoon transport over weg te Terneuzen De Kennedy's in Parijs fSranltermg bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW VRIJDAG 2 JUNI 1961 17e Jaargang Nr 5306 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per Mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek. Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Prins Bernhard naar Frankrijk en Engeland Prins Bernhard zal hedenmor gen naar Parijs gaan voor een bezoek aan de Salon Internatio nal de L'aviation. Zaterdag keert de prins naar Nederland terug. Voorts zal Prinses Irene door haar vader in de regerings- Friendship maandag naar Lon den gevlogen worden, waar de Prinses het huwelijk van de her tog van Kent zal bijwonen. De Prins keert dezelfde dag naar Nederland terug. Rafael Trujiilo, dc dictator van de Dominicaanse republiek, is in een vuurgeveeht om het leven gekomen, zo blijkt uit een com muniqué dat donderdag in Ciu- dad Trujiilo is uitgegeven. Hier. in wordt voorts gezegd dat de moordenaars yanuit een hinder laag met machinepistolen op Tru jiilo geschoten hebben. Trujiilo reed dinsdagavond in militaire uniform naar zijn moe der. Op een gegeven ogenblik werd vanuit een van de drie auto's, die bij een kruispunt ston den te wachten, op de auto van Trujiilo, geschoten. Direct daar op werd vanaf de rechterkant van de weg met machinepistolen het vuur op Trujiilo geopend. Ik ben gewond, zei Trujiilo zijn revolver trekkend. In het vuur gevecht. dat hierop volgde, werd Trujiilo doodgeschoten, aldus het communiqué. Het vervolgt dan: De chauffeur van Trujiilo, die ook met een machinepistool schoot, werd gewond. De moordenaars zouden zich toen met weergaloze wreedheid" op het lijk van Trujiilo geworpen hebben. Het gezicht werd toege takeld en de linkerarm werd vrij wel afgerukt. Daarna droegen de moordenaars het lijk naar een van de auto's en legde het in de bagageruimte neer. In het com muniqué wordt verder gezegd dat ex-generaal Juan Tomas Diaz een van de „samenzweer ders" is. Trujillo's moeder woon de vlakbij een broer van Diaz. De poging om Trujiilo te vermoor. den zou al ruim drie maanden geleden zijn voorbereid. Senatoren en dagbladen in de Verenigde Staten hebben de vrees uitgesproken, dat de com munistische invloed in de Domi nicaanse republiek groter zal worden als gevolg van de moord op de 69-jarige dictator Trujiilo, die de koffie- en suikerstaat in het Caribische gebied dertig jaar lang met ijzeren hand heeft ge regeerd. De correspondent van Reuter Wederom twee stoffelijke resten van de DC-8 ramp geborgen Nadat woensdag volgens Reu ter uit Lissabon de lijken van een vrouw en een kind waren aangespoeld, heeft men gister middag wederom twee verminkte stoffelijke resten van niet te identificeren personen gevonden op het smalle strand bij Fonta da Telha, vlak ten noorden van de badplaats Caparica. Leden van de Nederlandse commissie van onderzoek ver klaarden in Lissabon nog niet voldoende details te hebben om de oorzaak van de ramp vast te stellen. De vermoorde generalissimo Rafael Trujiilo. heeft uit Ciudad Trujiilo gemeld, dat het in het gehele land rustig is. Dominicaanse ballingen in Ve nezuela voorspellen een algehele wijziging van het regime. Zij trachten een schip te huren om naar hun land terug te keren. Twee zoons van de vermoorde, Rafae] junior en Leonidas, zijn woensdagavond per vliegtuig uit Parijs in hun land teruggekeerd. De New York Times schrijft dat het huichelachtig zou zijn spijt te betuigen over het heen gaan van Rafael Trujiilo. of schoon moord een verwerpelijk politiek middel is. dat meestal meer problemen schept dan op. oplost. Een verzakking in de Parijse voorstad Clamart donderdagoch tend, heeft ten minste vijftien mensenlevens geëist. Meer dan dertig personen zijn gewond en het is niet uitgesloten dat het dodental nog zal stijgen. „Er is geen reden iets goeds van generaal Trujiilo te zeggen, ook al is hij dood. Het was een tiran en een corrupte, inhalige verzamelaar van de rijkdommen van zijn land ten bate van zich zelf en zijn familie", aldus het blad. „Hij laat het land in een economisch slechte toestand ach ter, zonder opvolger. Evenals Franco in Spanje heeft Trujiilo een vacuum rondom zich gescha pen. De Dominicaanse republiek was Trujillo's persoonlijke plan tage. Het enige dat met zekerheid kan worden gezegd, is dat de Dominicaanse republiek, het Ca ribische gebied en de Verenigde Staten voor ernstige moeilijk heden staan". Ook dé Washington Post is van oordeel, dat het ontbreken van vrije instellingen een groot gevaar inhoudt. Politie en militairen maken jacht op de moordenaars van Trujiilo. De president van het land. dc 54-jarige schrijver en oud-hoog leraar Joaquin Balaguer, heeft een leger van 100.000 man en een krachtige marine en luchtmacht voor het handhaven van de orde. De laatste tijd waren er enige uitingen van ontevredenheid over het bewind van Trujiilo. De R. K. kerk ging hierin voor. Het stoffelijk overschot van Trujiilo. zal hedenochtend in de crypt van dc kerk' van San Cris tobal in de gelijknamige stad worden bijgezet. San Cristobal is de geboorteplaats van Trujiilo. Het was zijn wens om in de kerk aldaar te worden begraven. Door de regen van de afgelo pen twee dagen is de betrekkelijk dunne laag aarde op de harde kalkgrond gaan schuiven. Om streeks kwart 'voor elf scheurden, de straten in een gebied van on geveer een vierkante kilometer. Waarschijnlijk is toen een gas leiding gescheurd, en het uitstro mende gas is door een vonk van een gebroken elektrische kabel ontploft. Een kwartier later al thans deed zich een hevige ont ploffing voor. Waardoor 25 klei ne huisjes, een gebouw van drie verdiepingen en een aardewerk fabriek geheel werden vernield. Brandweer, politie en militai ren hebben de gehele dag in der puinhopen naar slachtoffers ge zocht. Negen uur na'de ontploffing werd een jonge vrouw 'uitgegra ven die naast een lijk onder een laag van zeven meter puin lag. Enkele balken hadden een kleine ruimte vrij gelaten, waardoor zij er het leven heeft afgebracht. Jtuganc SIGAREN Geniet eT vansalvatore nc Deens schip cloor Franse opgebracht Een Frans oorlogsschip heeft het Deense motorschip Margot Hansen, dat met achttien ton wapens en ammunitie uit Rot terdam naar Jordanië was ver trokken, maandag jl. in het westelijk gedeelte van de Mid dellandse Zee aangehouden en opgebracht naar de Franse Alge rijnse marinebasis Mers-el-Kebir. De scheepsagent te Kopenha gen heeft meegedeeld dat de ka pitein-eigenaar van het schip, Karl Hansen, en de uit vier koppen bestaande bemanning in arrest zijn gesteld, terwijl op de lading beslag is gelegd. De agent heeft het Deense ministerie van Buitenlandse Za ken verzocht bij Frankrijk over deze gang van zaken te protes teren. Hoge onderscheiding voor mr. J. A. Jonkman De voorzitter der Eerste Ka mer, mr. J. A. Jonkman, is be noemd tot groot-officier in de Orde van Oranje Nassau. Giste ren is het juist 10 jaren geleden, dat hij in deze functie werd be noemd. De minister-president, prof. Do Quay en de minister van Bin nenlandse Zaken, mr. Toxopeus, hebben gistermiddag om 12 uur de heer Jonkman een bezoek ge bracht in zijn woning aan de Schoutenstraat in Den Haag en hem mededeling gedaan van de hoge onderscheiding, welke H.M. de Koningin hem heeft verleend. Mr. Jonkman was vóór de tijd, dat hij het presidium van de Eerste Kamer ging vervullen, o.a. voorzitter van de Volksraad in het toenmalige Ned. Indië. In 1946 werd hij minister van Over zeese Gebiedsdelen in het kabi- net-Beel. de presidenten John Kennedy en generaal Charles De Gaulle, gis teren hebben gesproken over de Navo en algemene internationale meer landen in Afrika, Azië en Zuid-Amerika vrij en onafhanke lijk wensen te zijn. Ik zie de toe komst met vertrouwen em opti misme tegemoet", aldus Ken nedy. Nadat de president was uitge sproken volgde er een besloten bijeenkomst van de permanente Navo-raad, waarin Kennedy zijn visie op de internationale toe stand gaf. De presidenten Kennedy en De Gauile hebben in totaal reeds meer dan zes uur gesproken over de politiek hunner landen ten aanzien van een aantal pro blemen, waaronder enkeje van kwetsbare aard, waarover de meningen van de V. S. en Frank rijk uiteen lopen. De besprekingen worden van daag besloten. Zij zullen dan drie dagen hebben geduurd. Men ver wacht de uitgifte van een ge meenschappelijk communiqué na het laatste overleg. Te Parijs wordt van welinge lichte zijde vernomen dat de be raadslagingen over het algemeen goed zijn verlopen. Zij zijn, naar Pierre Salinger, woordvoerder van het Witte Huis, heeft giste ren te Parijs medegedeeld dat de staatshoofden en regeringslei ders van de V. S. en Frankrijk, verdedigingsvraagstukken. Er is verder van gedachten ge wisseld over: 1. De economische en politie ke vraagstukken van Latijns- Amerika. Hierbij is speciaal aan dacht geschonken aan het be lang ener Westeuropese deel neming aan de ontwikkelings plannen voor Midden- en Zuid- Amerika. 2. Afrikaanse vraagstukken. Dit punt werd reeds woensdag j.l. ter sprake gebracht. Tijdens het bezoek aan de Amerikaanse ambassade verklap te Kennedy dat hij vroeger ook op de ambassade ih Parijs had willen werken, doch tenslotte maar besloten had zich kandi daat te stellen voor het president schap. De ambassade in Parijs is vol gens de president voor de Ver enigde Staten even belangrijk als elke andere ambassade ter wereld, daar de invloed van Pa rijs en Frankrijk tot over de grenzen reikt. Na zijn onderhoud met gene raal De Gaulle begaf de presi dent zich met mevrouw Kennedy naar een receptie ten stadhuize, waar beiden een meer dan twee minuten durende ovatie van het stadsbestuur en de gemeente raadsleden in ontvangst moesten nemen. De gemeenteraad schonk de president een schrijftafèlgarm- tuür van zwart krokodillenleder, terwijl aan mevrouw Kennedy wat werd genoemd „het kleinste horloge ter wereld" werd aange boden. In een toespraak tijdens de re ceptie zei Kennedy dat het Wes ten zich niet in neergaande lijn beweegt, doch in opkomst is. President Kennedy bracht ver volgens een bezoek aan het Navo-hoofdkwartier te Parijs. In een korte toespraak verklaarde hij dat de V. S. „volledig betrok ken zijn bij het wel en wee van West-Europa". „De V. S. geloven dat de vei ligheid van West-Europa van groot belang is voor het welzijn van Amerika", aldus Kennedy, De president zei verder dat de Navo nieuw leven moet worden ingegoten. „Het is noodzakelijk rekening te houden met de ver anderingen, die hebben plaats gegrepen sinds de oprichting van dc Noord-Atlantische Verdrags- Organisatie. Wij moeten onze aandacht schenken aan andere delen van de wereld, waar de communisten thans in versterkte mate druk uitoefenen. Ik denk hierbij aan de gehele zuidelijke helft van de wereldbol", aldus Kennedy. De president herhaalde zijn mening dat de gebeurtenissen thans in het voordeel van het Westen verlopen. „In de afgelo pen jaren is gebleken dat steeds ONSTANDVASTIG WEER Boven de Noordzee en het aan grenzende deel van het vasteland bevindt zich een omvangrijk ge bied van lageluchtdruk, waarin de luchtdrukverschillen echter gering zijn. Op korte afstand komen hierin grote weerstegen- stellingen voor. Streken met vrij wel onbewolkt weer, waar het kwik tot 25 graden oploopt, grenzen aan gebieden met som- ter weer en maxima temperatu ren van 15 graden. Vooral in Oost-Frankrijk en West-Duits- VRIJDAG 2 JUNI v.m. n.m. Breskens 3.50 4.12 Terneuzen 4.25 4.47 Hansweert 5.05 5.27 Walsoorden 5.15 5.37 ZON "MAAN op onder op ondei Juni 2 4.25 20.50 23.50 7.56 3 4.25 20.52 9.08 4 4.24 20.53 0.30 10.24 5 4.23 20.54 1.03 11.41 land vielen talrijke en lievige on weersbuien. Wij bevonden ons in een zwak overgangsgebied zon der regen. In het oosten en zui den werd het bij zonnig weer 22 graden, langs de kust van Zee land en Holland kwam het kwik nauwelijks tot aan de 14 graden. De komende 24 uur blijven wij ons aan de rand bevinden van storingsgebieden die regen en onweersbuien veroorzaken, zodat vooral in het zuiden en oosten van ons land een goede kans aanwezig is dat ook daar in de loop van de dag enkele buien tot ontwikkeling komen. Het ziet er ook naar uit dat de wind tot ma tig toeneemt en van zee gaat waaien, zodat aan de kust het koele weer voortduurt, waarbij tevens lage bewolking of enkele mistvelden kunnen binnendrij ven. medegedeeld door hpt K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdagoch tend tot vrijdagavond. Noordwestelijke wind Aanvankelijk bewolkt, maar later ook nu en dan zon. Voor namelijk in het zuiden en oosten van het land kans op enkele regen- of onweersbuien. Matige noordwestelijke wind. Gematigde temperaturen. De hoofdcommissaris van po litie van een der distrikten van Algiers de 48-jarige Roger Ga- vory, is in de nacht van woens dag op donderdag in zijn wo ning in Algiers vermoord. Zijn lijk, dat messteken vertoonde, werd gevonden nadat buren ge schreeuw hadden gehoord. Hoofdcommissaris Gavory was belast met het onderzoek tegen enige medeplichtigen aan de jongste opstand in Algerië. Gavory had de vorige week een Europese vrouw, wier man voortvluchtig is. laten arreste ren en twee dagen lang vastge houden. Daarna kreeg hij ver scheidene dreigbrieven van men sen die deze arrestatie als wil lekeur bestempelden. De vermoorde nam ook deel aan het onderzoek in verband met de zuivering van het Alge rijnse politiekorps. KONGO Rondtrekkende benden Kongo lese militairen hebben in de pro vincie Kivoe, in Oost-Kongo, meer dan honderd leden van de Basji-stam vermoord, zo heeft een woordvoerder van de Ver. Naties donderdag in Leopold- stad bekendgemaakt. De militai ren hadden in het gebied van Nyaghezi, nabij de grens met Roeanda-Oeroendi, ook dorpen platgebrand. Sinds deze incidenten zich ver scheidene dagen geleden hadden voorgedaan was de toestand ech ter door een „krachtig optreden" van troepen van de Ver. Naties en Kongolese strijdkrachten ver beterd, aldus de woordvoerder In Kivoe zijn Maleise en Nige- riaanse troepen van de V. N. ge legerd. In maart j.l. werd zijn woning zwaar beschadigd door 'n bom aanslag. De O.A.S., de „geheime legerorganisatie" in Algerië. ver klaarde toen daarvoor verant woordelijk te zijn geweest. DE STAKINGEN IN PERZIE De Perzische veiligheidspoli tie heeft donderdag twaalf sta kende P. T. T.-ambtenaren gear resteerd op beschuldiging van het verstoren van rust en orde. De stakers, die hogere lonen eisen, verklaarden dat zij hun stakingen zullen voortzetten en dreigden met demonstraties. Militairen van de verbindings dienst hebben donderdag de door de P. T. T.-ambtenaren ver laten posten in het telefoon- en telegraafverkeer overgenomen. De Perzische premier, dr. Ali Amini, had woensdag een on derhoud met de sjah, die j.l. dinsdag uit Europa is terugge keerd. Paleiskringen verklaarden dat dr. Amini de sjah verslag had gedaan van de geruchten die onlangs de ronde deden, vol gens welke er een complot tegen de regering bestond. Komplot in Venezuela ontdekt Woensdag zijn in Caracas meer meer dan twintig arrestaties ver richt na de ontdekking van een samenzwering tegen de rege ring. Bij huiszoekingen in de Vene zolaanse hoofdstad zijn wapens, ontplofbare stoffen, militaire- en priesterkleren en een grote hoe veelheid ander materiaal in be slag genomen, De zandzuiger „Westerschelde" waarvan wij vorige week meld den dat hij te Terneuzen nabij de Westsluis uit het kanaal Terneu zenGent op de wal werd gezet, wordt nu over de weg naar de plaats van bestemming getrans porteerd. Gemakkelijk is zo'n karwei niet. Een zandzuiger van méér dan 37 meter lengte met een ge wicht van 310 ton over land ver plaatsen brengt zelfs voor de Aannemingsmaatschappij Jac. G. van Oord, de nodige problemen mee. Gistermorgen om 5 uur namen de werkzaamheden, het verschui ven met behulp van twee bull dozers over een aantal sleeën, een aanvang. Gisteravond om 5 uur stond het gevaarte tegen het fietspad aan de overzijde van de rijksweg. Met een snelheid van één meter per uur was de „Wes terschelde" dus verplaatst. De operatie is tot nu toe uitstekend verlopen. Het vooropgestelde programma werd volledig afge werkt. Gedurende de komende dagen wordt de zandzuiger naar zijn definitieve bestemming gebracht. Daarna wordt er een dijk ge maakt en water ingepompt zodat de „Westerschelde" dan met zijn arbeid kan beginnen. Bij al dit werk moest ook orn het verkeer worden gedacht. Bij komende werkzaamheden, maar niet minder belangrijk was het omleggen van de weg over een afstand van ongeveer 100 meter. Dank zij de medewerking der ge meentepolitie ondervond het ver keer geen oponthoud. Executies in Albanië Radio-Tirana meldt dat woensdag in Albanië vier Alba nezen zijn terechtgesteld wegens pogingen om het regime van de communistische leider Enver Hoxha omver te werpen. Een van hen is die in de Sow- jet-Unie opgeleide, gewezen vice-admiraal van de Albanese marine Temo Seikoe, 39 jaar oud. Op het vliegveld Orly waren president De Gauile en president Kennedy reeds druk met elkaar in gesprek. van deze zijde wordt verklaard, reeds van onschatbare waarde voor het 70-jarige Franse staats hoofd en zijn 44-jarige Ameri kaanse ambtgenoot geweest, om dat zij de gelegenheid hebben geboden tot wederzijdse kennis making en het op openlijke wijze uiten van meningen over ver schillende vraagstukken. Het overleg is tot nu toe uit sluitend door de presidenten ge voerd. Bij hun ontmoetingen wa ren slechts tolken aanwezig.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1