UIT DE PROVINCIE Gemeenteraad van Axel DE BRONZEN ADELAAR Terneuzense kruitmagazijnen verdwijnen Vrijstelling van kijkgeld Pagina 2 Donderdag 1 juni 1961 DE KERNSTOP CONFERENTIE BRANDT WINT PROCES TUBERCULOSE-HAARD. 's-HEER-ARENDSKERKE SLU5S KONGO dag' DE VRIJE ZEFU'V In verband met de kanaalwer- ken is men begonnen met het op ruimen van het kruitmagazijn, gelegen op het terrein tussen de Middensluis en Westsluis. Hier mee verdwijnt een stukje oude historie van Terneuzen. Dit gebouw, dat als onderdeel van de vestingwerken ongeveer In 1840 werd gebouwd, diende na de oorlog als bergplaats voor de betonningsdienst op de Wester- sehelde en later als materialen- bergplaats voor de padvinders. Oorspronkelijk werd daarin mu nitie in bewaard en verbleef in Terneuzen gedurende vrij lange tijd in de huidige marechaussee kazerne in de Nieuwstraat een afdeling infanterie voor de bewa king. Vóór het gebouw was destijds steeds een schildwacht geplaatst. Dit duurde tot 1908 toen er een afdeling van de vestingartillerie in Terneuzen kwam. Dat heeft tot 1915 geduurd, waarna het ge bouw voor allerlei doeleinden ge bruikt werd. Een merkwaardigheid aan dit gebouw was. volgens de heer L. Wiskerke, dat er aan metalen uitsluitend brons en koper in wer den verwerkt, omdat bij verwer king van ijzer mogelijkheden tot vonken waren, hetgeen voor een kruitmagazijn al heel funest zou kunnen zijn. Nu hebben kranen en bulldo zers er zich op geworpen en dreunen van tijd tot tijd doffe slagen van ontploffende spring stof om de geweldig dikke mu ren omver te krijgen. Weldra zal er, met behulp van al deze moderne vernietigings- middelen niet veel meer over zijn van het „oude kruitmagazijn". Ook in Terneuzen moet het oude plaats maken voor het nieuwe en over een aantal jaren zullen maar weinig Terneuzenaars meer weten dat, waar dan de schepen zullen varen, eens een trotse schildwacht de bewdking had over een gebouw vol met explo sieven. Ook het welbekende kruit- depót op het voormalige boog schuttersterrein in het wandel park bij de Middensluis wordt thans opgeruimd. De daar open- komende ruimte gaat men tijde lijk gebruiken voor een klei-op- slagplaats ten dienste van de werken van de Rijkswaterstaat. Bij monde van de Brit sir Michael Wright heeft het Wes ten woensdag op de conferentie te Genève over het staken van de kernproeven de Russen ervan beschuldigd dat zij de Westelijke compromis-voorstéllen over het aantal inspecties per jaar ver worpen hebben zonder zelfs te wachten op de Russische verta ling. Direct nadat de Amerikaan Arthur Dean de voorstellen waarin onder meer w ordt gepleit voor eén geleidelijke opvoering van het aantal inspecties in ver houding tot het aantal niet nader geïdentificeerde „seismische voorvallen" formeel had inge diend, verklaarde de Rus Tsarap- kin dat dp voorstellen onaan vaardbaar waren. De Brit Wright zag in Tsarap- kins verklaring een formele en definitieve verwerping van de Westelijke voorstellen. De Rus sische afvaardiging verwerpt de voorstellen zonder zich zelfs de moeite en tijd getroost te heb ben om ze in het Russisch te be studeren, aldus Wright. Een Westberlïjnse rechtbank heeft dinsdag dr. Hans Kapfin- ger. een dagbladuitgever uit Pas- sau, veroordeeld tot betaling van 30.000 mark schadevergoeding aan burgemeester Willy Brandf van West-Berlijn. Kapfinger had Brandt ervan beschuldigd in de oorlog de uni form van Noorse verzetsstrijders te hebben gedragen en op Duitse soldaten te hebben geschoten. Hij zou in de Spaanse burgeroorlog aan communistische zijde hebben gevochten en zonder noodzaak zijn Duitse nationaliteit hebben opgegeven. Kapfinger moet deze beschuldigingen officieel intrek ken. Brandt heeft het geld bestemd voor de actie „Brood voor de wereld" van de evangelische kerk. Aan de Apeldoornseweg in Ot- terloo werd deze week een vrij ernstige tuberculose-haard ont dekt. Vier personen, een 23-jarig meisje, haar 70-jarige vader en twee buurkinderen zijn door deze ziekte aangetast en moesten in een sanatorium worden opgeno men. De oorzaak van de besmetting werd aanvankelijk gezocht in d> veestapel van de ouders van de kinderen. De koeien waren tevo ren alle t.b.c.-vrij geweest, doch bij het onderzoek, dat nu door het consultatiebureau voor tu berculosebestrijding tp Eede werd ingesteld, bleek dat tien dieren sinds kort besmet waren. Ze hadden de ziekte echter niet on de mensen overgebracht, doch juist omgekeerd: de mensen had den in dit geval de koeien be smet. De oorzaak van de ziekte !s nog niet bekend. Vergadering van 30 mei 1961. Aanwezig de leden M. L. M. IJsebaert, C. de Putter (wethou ders). C. van Bendegem. P. J. van Bendegem, .T. den Doelder, W. de Feijter, K. Hamelink, L. Hamelink. A. H. v. d. Lee, J. C. van Luijk. E. A. Maas, D. .T. Oggel. Voorzitter: M. K. van Dijke, burgemeester. Secretaris: P. G. van den Bos- se, gemeente-secretaris. De voorzitter opent de verga dering met het uitspreken van het ambtsgebed.. Beëdiging van het nieuw l»e. noemde lid van dc raad, de heer J. Vink. De heer Vink wordt door de gemeente-secretaris, de heer den Bosse, de raadszaal binnen geleid en legt in handen van de voorzitter de voorgeschreven eden af overeenkomstig art. 45 der Gemeentewet. Nadat de heer Vink zijn plaats heeft ingenomen, wordt hij door de voorzitter gefeliciteerd met ziin benoeming waarbij hij er op wijst, dat de zojuist afgelegde eden een zware verantwoorde lijkheid op zijn schouders legt en sprak de hoop uit, dat de nieuw benoemde in het belang der ge meente vruchtbaar werk mag doen. Hij wenst hem hierbij Gods zegen toe. De notulen van de op 25 april gehouden vergadering worden vastgesteld zoals deze in ontwerp zijn verschenen. Ingekomen stukken en mede delingen. De heer Oggel wijst op het ver si an- van de Centrale Dienst van Bouw- en Woningtoezicht. Hij heeft hierin gelezen, dat de schoonheids-commissie sinds 1956 haar contributie aan deze dienst nog niet heeft voldaan. Spreker vraagt hiervoor de aan dacht van vertegenwoordiger der gemeente in deze dienst. De heer C. van Bendegem zegt erkentelijk te zijn voor het ant woord op zijn. vragen, welke hij met betrekking tot het te stich ten bejaarden centrum heeft ge steld. Hierover is in elk geval een discussie mogelijk. De zorg voc- de bejaarden is een pro bleem dat meerderen bezig houdt en dat men aan wil passen aan de tegenwoordige tijd. Hij erkent het recht van alle groeperingen om op dit gebied werkzaam te zijn, maar wanneer een stichting die namens of voor een bevolkingsgroep werkt en waarbij niet alle ingezetenen in_ geschakeld kunnen worden, dat men als gemeentebestuur moet waken, dat ieder aan zijn trek komt of men R. K„ Prot. Chris telijk of buitenkerkelijk is. Spre- GEZAMENLIJKE VERGADERING IN KORTGENE De Zeeuwse Christelijke Platte landsvrouwenbond en de Zeeuw se Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond hebben gisteren in Kortgene hun jaarvergadering gehouden. In de morgenuren hielden de bonden afzonderlijke vergaderin gen, waarop huishoudelijke za ken werden afgehandeld. 's Middags werd een gemeen schappelijke bijeenkomst gehou den, die door ruim 800 leden uit alle delen van Zeeland werd be zocht. De voorzitter van de Christe lijke Boeren- en Tuindersbond in Zeeland, de heer J. van de Pos, sprak in de morgenvergadering over de ontwikkeling van de landbouw in dit gewest. Door de steeds verdergaande mechanisa tie, zo zei hij. vloeien er veel werkkrachten af naar de indu strie. De heer Van de Pos vatte zijn betoog tenslotte in twee conclu sies samen: grote bedrijven moe ten het zoeken in verdere mecha nisatie en rationalisatie, terwijl de kleinere bedrijven zich moe ten toeleggen op arbeidsintensie vere produkten. Spr. dacht in dit verband aan de tuinbouw. Om een en ander te kunnen ver wezenlijken moeten er meer mo gelijkheden gevonden worden om de dienstverlening op bedrijfs economische basis te realiseren, zo besloot hij. In de middagvergadering refe reerde prof. dr. S. van de Linde, hoogleraar in de theologie te Utrecht, over het onderwerp „Geloof en bodem". De commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. woonde deze ver gadering bij. BURGEMEESTER VAN AAGTEKERKE Bij K. B. is aan de heer J. Geuze op zijn verzoek met 1 juni '61 eer vol ontslag verleend als burge meester van Aagtekerke met dankbetuiging voor de diensten, als zodanig bewezen. ZEEUWSE .MUSEUMSTICHTING Gedeputeerde Staten van Zee land hebben met ingang van 1 juli benoemd tot directeur van de „Zeeuwse Museumstiehting" dr. P. K. van Daalen, thans we tenschappelijk ambtenaar, ver bonden aan het bureau van de rijksinspecteur voor roerende monumenten, afdeling musea, in Den Haag. Verkeersongeluk. Eén dode. Op het viaduct over de spoorlijn te 's-Heer Arendskerke is gister avond een personenauto in fron tale botsing gekomen met een bestelauto. De bestuurder van de personenauto, de 27-jarige ver tegenwoordiger M. C. de R. uit Vlissingen, werd hierbij zó ern stig gewond, dat hij kort na aan komst in het ziekenhuis te Goes overleed. De bestuurder van de bestel auto werd slechts licht gewond. Vestiging sclioenbcdrijf. Het was alhier reeds enige maanden bekend dat de gebroe ders De Fouw, uit Isegom (B.) plannen hadden om te Sluis een schoenfabriek te stichten. Thans kan met zekerheid wor den gemeld dat eerlang alhier een schoenfabriek zal zijn geves tigd, want de eerste spade voor deze nieuwe fabriek is aan de Sint Annastraat in de grond ge stoken. Het complex is aangeno men dóór het aannemersbedrijf René Verstraete en Zoon te Oost burg. Het betreft een corpp1 waarvan de oppervlakte der ge bouwen circa 3000 vierkante me ter bedraagt. •Taai-vergadering Boeren leenbank. De Coöperatieve Boerenleen bank alhier hield haar jaarverga dering onder leiding van de heer J. Plasschaert. Deze kon in zijn openings woord een optimistisch geluid laten horen over de bereikte re sultaten. Dc snelle ontwikkeling in 1959 heeft zich in 1960 in nog sterkere mate voortgezet. Sedert de oprichting zjjn de toevertrouwde middelen meer dan verdubbeld en stegen van LR miljoen tot 53 miljoen gulden. Deze gelukkige ontwikkeling stelt de bank in staat zijn finan ciële diensten in alle sectoren te verrichten en de eigen platte landsfunctie naar behoren waar te nemen. De heren G. van de Vijver on R. Aernoudts werden herkozen, resp. als lid van het bestuur en lid van de raad van toezicht. De kassier deed een uitgebreid financieel verslag. De bruto winst bedroeg 13.500, De staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschap pen, de heer Scholten. heeft in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Vrolijk geantwoord, dat een wijziging van het kijkgeldbesluit te verwachten is. Die wijziging zal voornamelijk betrekking heb ben op artikel 8 van genoemd besluit, welk een uitvoerings regeling behelsde van de in de wet. op het kijkgeld bepaalde vrijstelling van het betalen van kilkgeld, te verlpnen aan finan- ciëel minder draagkrachtigen en invaliden. De hantering van het in genoemd artjjkel 8 gebruikte begrip „invaliditeit" heeft in de praktijk moeilijkheden opge leverd. Thans is in een eenvou diger regeling voorzien, waarbij de omschrijving van het begrip „invaliditeit" aansluit bij die van het besluit op de inkomstenbe lasting 1941. Het is de bedoeling, zo ver volgt het antwoord van de staatssecretaris, dat de nieuwe regeling zal terugwerken tot 1 juli 1960. De heer Scholten zei er bij de minister van Verkeer en Waterstaat op te hebben aange drongen, dat de inmiddels bin nengekomen aanvragen om vrij- selling van kijkgeld, snel zullen worden afgedaan. In zijn antwoord zegt de staatssecretaris verder, dat ulti mo april 1961 rond 8200 verzoe ken om vrijstelling waren bin nengekomen. Bij gevechten tussen troepen van de regering Gizenga en op standige Bashikrijgers zijn meer dan 80 stamleden gedood, aldus meldt het Belgische persagent schap Belga. De krijgers, die hun stamge bied in de provincie Kivoe heb ben, waren voor het merendeel gewapend met lansen en pijlen met vergiftigde punten. Een aan tal blanke missionarissen, onder wijzers en kolonisten zou na de gevechten zijn verdwenen. 33) Nadruk verboden. Nu wierp Hector de grote deu ren open, en kondigde aan: „Mon sieur le Comte, het souper is ge reed." In de lange gang stonden de bedienden in lila en kanarie gele livreien opgesteld. De graaf maakte een statige buiging voor de Duchesse d'Embrun en bood haar zijn arm om haar naar het souper te geleiden. Maar plotseling gebeurde er iets onverwachts een onbe hoorlijk lawaai kwam echter uit het trappenhuis. Een indringer in bemodderde, stoffige kleren, baande zich een weg door de rijen livreiknechten, en vroeg luid Monsieur le Comte te mogen spreken. Zo'n ongepast optreden had Hector, zolang hij op het Cha teau de Brestalou zijn staf zwaai de, nog niet meegemaakt. Hij was op hot punt zich letterlijk op de onbeschaamde indringer tc werpen, maar plotseling hield hij stil. Ontzet staarde hij in het verhitte gezicht van de Marquis de St. Genis! De jongeman zag er uit als een wilde en hij hijgde van het harde lopen. „Monsieur le Comte!" riep hij ademloosHector probeerde 4fe door BARONESSE ORCZY hem nog tegen houden, maai de graaf maakte zelf een eind aan Hector's tussenkomst. Hij had St. Genis herkend. Hij be greep dadelijk, dat er iets zeer ernstigs gebeurd moest zijn, an ders zou de jonge man nooit zo tegen de étiquette gezondigd hebben. St. Genis was al binnengeko men. Ziin stoffige kleren en be modderde laarzen staken opval lend af tegen de onberispelijke kleding van de gasten. Zijn ge zicht was vuurrood. Zijn don kere ogen namen met een snelle blik alle aanwezigen op. En tegen de graaf zei hij schor: „Ik moet u mijn verontschuldi gingen aanbieden, dat ik op dit uur en in deze kleding bij u kom binnenvallen. Ik ben helemaal van Grenoble komen lopen, om dat ik geen rijtuig kon krijgen, anders was ik hier eerder ge weest en had ik u deze onaange naamheden bespaard." „Je bent altijd en op ieder uur welkom in dit huis, beste Mau rice," zei de graaf beleefd. „Ik had je trouwens uitgenodigd, vanavond mijn gast te zijn." „En ik ben niet gekomen, om dat ik de vreselijkste slag. die uw huis ooit kon treffen, meest trachten af te wenden." Nog eens dwaalden de ruste loze, donkere ogen over het ge zelschap. Hij joeg de dames schrik aan, want zij waren bang, dat hij gek geworden was. De heren daarentegen tdachten al leen, dal St. Genis gedronken had en dat jaloezie hem parten speel de. Alleen Clyffurdc, die wat ver wijderd van de anderen stond, begreep wat Maurice de St. Ge nis In zo'n opgewonden toestand naar dit huis had gebracht. Hij voelde zich ook zenuwachtig, maar hij was dankbaar, dat de catastrophe door anderen en niet door hemzelf veroorzaakt was. De Marmont was vaalbleek ge worden., „Welke slag kan mijn huis dan nu nog treffen? Wat kan er er ger zijn dan twintig jaar balling schap?" riep de graaf. „Een verbintenis met een ver rader, Monsieur le Comte," zei St. Genis bedaard. In de kamer hoorde men naar adem snakken,. In stomme ont zetting keek men van de een naar de ander. Maar Clyffurde's ogen waren voortdurend op Crystal gevestigd. Nog geen vijf passen stond zij van hem af. bleek en stil. Haar grote ogen vlogen van St. Genis naar De Marmont en vandaar naar haar vader. Nu kwam De Marmont de hand aan zijn zwaard drei gend op St. Genis af. „Monsieur le Marquis," siste hij tussen zijn tanden, „bij God, die wc orden terugnemen, „Mijn woorden terugnemen, man?" antwoordde St. Genis met een schorre lach. ,,Wel allemach- tig! ben ik hier dan niet geko men om je die woorden voor de voeten te smijten?" Dc Marmont wilde zijn tegen stander naar de keel springen, maar generaal Marchand en de Vicomte de Génévois, die toeval lig dicht bij hem stonden, grepen hem vast, maar zij konden zijn woedende kreten niet smoren. „Leugenaar! Leugenaar! Laat me los! Ik steek hem dood!" De graaf ging nu tussen de beide mannen in staan en zei ver wijtend: „Maurice, je gedrag lijkt mij niet bepaald korrekt. Je schijnt te vergeten, dat je in tegen woordigheid van mijn gasten bent. Als je ruzie wilt zoeken met Monsieur De Marmont „Ruzie?" riep St. Genis uit, „nee, ik wil geen ruzie met hem zoeken. Mijn gedrag zou duizend maal lager geweest zijn, als ik vanavond niet gekomen was om te beletten, dat zijn hand Crystal de Cambray zou aanraken zijn hand, die nog geen twee uur ge leden de infame proklamatie van die Corsikaanse boef op de open bare gebouwen van Grenoble aanplaktp. Een zenuwachtig geroezemoes ging nu opeens door het ver trek. „De proklamatie? Wat voor een proklamatie?" (Wordt vervolgd.) ker zegt dat hij zijn vragen stelde omdat hij ongerust was, vanwege uitlatingen door do stichting en ook de houding van ambtenaren, die iets met de woningtoewijzing te maken hebben. B. en W: geeft ons nu de gewenste zeker heid en het is te hopen, dat an deren dit ook zo zullen verstaan, dat de woningtoewijzing bij B. en W. blijft berusten. Het kan toch bekend zijn, dat bij alle gepaste gelegenheden steeds gesproken is over het realiseren van wo ningen voor bejaarden en onvol ledige gezinnen. Dit heeft nooit doorgang kunrien vinden door de geringe toewijzing van bouw volume. Men zal toch ook begrij pen. dat het voor de gemeente, nu in deze toewijzing geen ver betering is gekomen, een gevaar lijk experiment zou zijn, indien zij alle woningen van het carré Singelweg—Bernhardstraat—By- locquestraat en Beatrixstraat ter beschikking stelde van een Prot. Chr. bejaarden centrum. Anderen zullen straks eenzelfde verlangen hebben, en dan is spreker bang, dat Axel straks verdeeld is in wijken voor de Katholieken, de Prot. Christelijken en de buiten kerkelijken. Zou men er niet verstandig aan doen door de stichting op een wat bredere basis op te bou. wen? De geestelijke verzorging voor hen, die dat wensen, be hoeft er niet minder om te zijn. De voorzitter antwoordt, dat hij zelf ook liever een meer alge mene stichting voor dc bejaar denzorg had gezien. Uitlatingen van bet bestuur gaven hem wel de zekerheid, dat er in elk geval plaats zou zijn voor anderen. Hij is de heer Van Bendegem erkentelijk voor zijn dank aan het college en onöerschijft nogmaals, dat geen enkele bewoner uit die woningen moet, dan op basis van vrijwilligheid. De ingekomen stukken en mededelingen worden hierna voor kennisgeving aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een hypothe caire geldlening voor de aan koop van twee woningen wordt evenals het voorstel van B. en W. om de heer M. L. M. IJsebaert in de vacature Kesbeke aan te wijzen als tweede lid van het al gemeen bestuur van de Centrale Dienst en het voorstel tot het benoemen van de burgemeester, de heer M. K. van Dijke als lid van de commissie van de samen werkende gemeenten in de Ka- naalzöne, worden zonder bespre king of hoofdelijke stemming aangenomen. Tot lid van de bouwcommissie wordt benoemd de heer J. C. van Luijk. Tot lid van dc commissie tot wering van schoolverzuim wordt benoemd de heer J. Vink. Tot lid van de financiële com missie wordt benoemd de heer E. A. Maas. Zonder bespreking of hoofde lijke stemming worden achter eenvolgens aangenomen de vol gende agendanunten: het voorstel van B. en W. tot het kopen van een perceel grond te Spui van de erven E. A. van WaesBoodts te Westdorpe; idem tot verkoop van een per ceel bouwgrond, groot 575 m2, gelegen aan de Van Middelhoven, straat aan de heer C. J. Michiel- sen voor de prijs van 8 per m2; idem tot het verlenen van eer vol ontslag per 28 augustus a.s. aan mej. C. L. de Jonge als on derwijzeres van bijstand aan de openbare lagere school, zulks in verband met haar aanstaand hu welijk; idem tot de uitgifte van een bouwperceel, groot 427 m2, aan de Pironstraat in na-erfpacht ten bedrage van 35 cent per m2 per jaar met de mogelijkheid van verrekening in geval van verho ging van de grondprijs; idem tot aankoon van de per celen Oudewijk 55 en Ooster straat 56 van de heer S. J. J. Wijna te Axel. resp. groot 134 m2 en 165 m2. idem tot het verlenen van eer vol ontslag wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd aan de heer J. A. de Smidt als ambtenaar van de burgerlüke stand met ingang van 1 augustus a.s. onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten: idem tot het vaststellen van de 17e, 18e en 19e wijziging van de gemeentebegroting voor 1960 en tot het vaststellen van de 4e wij ziging van de begroting voor 1961. RONDVRAAG De heer K. Hamelink zegt nog maals terug te moeten komen op de moeilijkheid, dat de electrlci- teitsmeters en hoofdkranen der waterleiding in sommige duplex- woningen, niet door alle bewo. ners bereikt kunnen worden. Dit is vooral lastig als de beneden- bewoners niet thuis zijn; 2e. Kan het wandelpad van de Kinderdijk rriet doorgetrokken worden tot de Kanaalkade? 3e. Willen B. en W. aandacht schenken aan een juiste sala riëring van de voorman der G. S. W.-arbelders. De voorzitter wenst direct de tweede vraag te beantwoorden en zegt, dat zulks nog niet mo gelijk is, omdat deze grond nog geen eigendom van de ge meente is. De heer Oggel vraagt of bij de plaatsgehad- hebbende wegen- schouw dc aandacht van het col lege ook gevallen is op de weg KijkuitZaamslag-Veer Ook de trottoirs in de gemeen te liggen in sommige straten ge vaarlijk slecht. Verder zou hij gaarne zien dat, waar zulks mogelijk is, de bouw commissie meer werd ingescha- keld. bij plannen van enige om vang. Verder doet hij het volgende voorstel Spreker vestigt er de aandacht op dat het morgen, woensdag 31 mei 1961, de dag is dat ons broe dervolk. verenigd in de Unie van Zuid-Afrika. haar volledige orf- afhankelijkheid verkrijgt, door. dat de laatste banden met de overweldiger van eertijds worden verbroken. Onze gedachten gaan uit naar dit volk. dat onder zeer moeilijke omstandigheden zijn positie in de wereld inneemt. Hoe men moge oordelen over de politiek van dit land (er heerst in dezen veel misverstand en tegenspraak), een feit is, dat hét een der weinige landen is dat oen doelbewuste politiek voert (even als Israël] en daarvoor alleen reeds respect afdwingt. De heldhaftige strijd, dip werd gevoerd, is zeer wel bekend en tevens treft ons steeds weer de eerlijke en oprechte wijze waar op zij haar diplomatie heeft uit geoefend. De vrijheidsstrijd van dit volk liet ook Axel niet onberoerd en uit alle lagen en alle gezindten der bevolking werden bijdragen ontvangen. Eefi kwitantie, gete kend door de generaals Louis Botha, Christiaan de Wet en Koos de la Rey, namens het Ge nerale Boeren Hulp Fonds is nog in sprekers bezit. Als aansluiting op deze hulp actie uit 1902, stelt hij namens zijn fractie voor het volgend telegram te zenden aan de rege ring van Zuid-Afrika: „De raad der gemeente Axel zendt u haar hartelijke geluk wens bij de verwezenlijking van de volledige onafhankelijkheid van uw land, na een tijdperk van bijna 60 jaar, gekenmerkt door heldhaftige strijd en oprechte diplomatie". De voorzitter vraagt of de raad er mee akkoord gaat, dat dit laatste voorstel van de heer Oggel behandeld wordt. De heer C. van Bendegem zegt hier tegen te zijn. Onze eerste indruk is, dat wij hier geen goede beurt zouden maken als wij dit voorstel zonder meer zou den aanvaarden. Laat ons een volgende keer hier nog eens over praten. Als wij dan alsnog het voorstel zouden aannemen, is dit de heer Verwoerd nog wel wel kom. De heer P. J. van Bendegem en Van der Lee sluiten zich hier bij aan. De heer Oggel dringt er op aan om het voorstel nu te aanvaar den, daar dit een morele steun kan zijn bij hun strijd om zelf standigheid. De heer C. van Bendegem zegt dat Zuid.Afrika niet op eigen aandrift vecht voor zelfstandig heid, maar dat het deze pose aanneemt vanwege haar veroor deling door het Gemenebest over de politiek van Zuid-Afrika tegen mens en menselijkheid. Het verzoek van de heer Oggel om het voorstel thans te behan delen, wordt verworpen met 10 tegen 3 stemmen. Vóór stemden de heren Oggel, L. Hamelink en J. C. van Luijk. De heer Maas zou gaarne het wandelpad aan de Kanaalkade doorgetrokken zien. Verder wijst hij op de erge ver nielingen welke door de jeugd in de plantsoenen worden aange richt en is van mening, dat het toezicht hierop niet voldoende is. Vervolgens komt spreker terug op de vraag, welke hij eer tijds heeft gesteld omtrent de mogelijkheid van aankoop van woningwetwoningen. Deze vraag is om advies naar de Centrale Dienst gezonden. Spreker vraagt of dit lange wachten wel noodzakelijk is. De voorzitter zegt de opmer king van de heer Maas over de vernielingen, dat het politiekorps alhier te klein is, maar dat zij daarom toch wel actief kan wor den genoemd. Spreker stelt als voorbeeld, dat het beeldje „de Wolf' bij de openbare kleuter school beschadigd was, maar dat de politie binnen 48 uur de dader had. Spreker hoopt dat de dader een gepaste straf zal krijgen. Wat betreft de verkoop van woningwetwoningen zal eerst daags een enquette gehouden worden. De heer J. C. van Luijk klaagt over het lange uitblijven van ver gunningen door de Centrale Dienst bij verbouwingen van kleine omvang. Erger vindt hij, dat een aanvrage voor een ver bouw van grote omvang n.l. het verbouwen van de Christelijke kleuterschool dat deze totaal ver_ geten is om in behandeling te nemen. Men spreekt over ver hoging der produktivitelt in het bouwbedrijf, maar op deze ma nier helpt de Centrale Dienst hier zeker niet aan mee. De voorzitter kan over het algemeen wel toegeven dat som mige zaken vlugger behandeld zouden kunnen worden, maar ten opzichte van het laatste heeft de Centrale Dienst toch geen schuld. Doordat dit werk een bepaald be drag te boven gaat moet de goed keuring door het rijk worden verleend en niet door de Centrale Dienst. De heer C. van Bendegem zou gaarne zien, dat het Pinkster- vermaak ook des zaterdags vóór Pinksteren geëxploiteerd mag worden. Hij meende, dat het Streekcentrum, dit had aange vraagd, maar dat deze instantie die brief weer heeft ingetrokken. Spreker meent dat hier toch wel behoefte aan is, vanzelfsprekend met inachtneming van de zon- Verder niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de ver gadering door het uitspreken van het dankgebed.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2