Kennedy in Parijs Zuid-Afrika werd republiek Trujillo vermoord Weero verzicht Toespraak van president Kennedy Challe en Zeiler tot 15 jaar veroordeeld De kiesgerechtigde leeftijd in Denemarken HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT «'"ojikerïns bil abonnement; Terneuzefl Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand f2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 1 JUNI 196! 17e Jaargang Nr 5305 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. President Kennedy van de Verenigde Staten is woensdagochtend per vlieg tuig in Parijs aangekomen voor een bezoek van drie dagen. Hij is vergezeld van zijn vrouw Jacqueline. Kennedy zal besprekin gen met De Gaulle voeren alvorens naar Wenen te gaan voor zijn conferentie met Sow jet-premier Chroesjtsjef. President Kennedy zei bij aan komst het volgende: „Generaal De Gaulle, leden van zijn regering, mevrouw De Gaulle. Ook namens mijn vrouw wil ik u hartelijk danken voor uw ontvangst. Ik kom uit Ame rika, de dochter van Europa, naar Frankrijk, dat Amerika's oudste vriend is. Maar lang vóór dat mijn land geboren werd, wa ren de Franse invloed, de Franse filosofie, de Franse cultuur zozeer maatgevend voor de Westerse wereld, dat de eerste Amerikaan se ambassadeur in Frankrijk, Benjamin Franklin, kon zeggen: Iedereen heeft twee landen, Frankrijk en zijn eigen. Maar ik ben nu niet alleen ge komen wegens vroegere banden en vroegere vriendschap, maar ook omdat de huidige betrekkin, gen tussen Frankrijk en de Ver- Staten essentieel zijn voor het behoud van de wereldvrede". „Ik kom ook wegens de groot heid van Frankrijks tegenwoor dige missie, de produktiviteit van de arbeiders, de glans van de universiteiten, de kracht van zijn leiders. De laatste weken heb ik op mijn bureau vele afgezanten van nieuwe landen ontvangen. Velen van hen spraken Frans, de taal van vrije mensen. Daarom, generaal, is het een eer u vandaag te komen bezoe ken. U bent al meer dan 20 jaar lang een veldheer bij de verdedi ging van het Westen. Uw kracht, uw leiderschap, uw historie zijn nu meer dan ooit nodig. Frankrijk en de Verenigde Staten zijn al in vele grote za ken verbonden geweest, maar ik kan mij geen gelukkiger zaak in denken dan verbonden te zijn op het kritieke moment bij de ver dediging van de vrijheid". President De Gaulle hield een korte welkomsttoespraak. Hij zei dat er nimmer Amerikanen naar Frankrijk zijn gekomen dan als vrienden en bondgenoten. Op het vliegveld waren o.m. aanwezig prinses Radziwill, een zuster van mevrouw Kennedy, mevrouw De Gaulle, vele minis ters en generaal Lauris Norstad, de Amerikaanse opperbevelheb ber van de Navo. Het gezelschap ging per auto van het vliegveld naar de stad. De Amerikaanse gasten loge ren op het ministerie van Buiten landse Zaken, waar zij bij hun aankomst door 6 a 8.000 mensen werden toegejuicht. Er zijn 101 saluutschoten gelost. De onmiddellijke omgeving van het gebouw was afgezet. Een burger van de Amerikaanse am bassade, die een groot pak bij zich had, mocht er ook niet door. Door taalmoeilijkheden kon hij de politie niet aan het verstand brengen waar hij voor kwam. „Dit is het mineraalwater voor de president", zei hij steeds in het Engels. Een verslaggever die beide talen machtig was, bracht uitkomst. De man met het pak werd het ministerie binnengeleid door een officier van politie, die opmerkte dat het parket met een geigerteller zou worden onder, zocht. Mevr. Kennedy en president De G,,nlle in een geanU.i ,i ^ojpvek Twee uur na de aankomst van de Amerikaanse president in Pa. rijs, kwamen president Kennedy en president De Gaulle voor een eerste gesprek over de wereld problemen bijeen. Kennedy werd bij zijn aankomst bij het Elysee, de ambtswoning van de Franse president, boven aan de treden van de ingang hegrqet door ge neraal De Gaulle. In de komende drie dagen zul len de Franse en Amerikaanse presidenten vijf maal bijeenko men, Alles tezamen zullen hun besprekingen negen uur duren. Na het eerste bezoek bood ge neraal De Gaulle in het Elysee ter ere van zijn Amerikaanse ambtgenoot een lunch aan, waar veertig gasten aanzaten. Generaal De Gaulle heeft gis. teren aan president en mevrouw Kennedy twee persoonlijke ge schenken aangeboden. De Ame rikaanse president kreeg een commode uit de periode van Lodewijk de Zestiende, terwijl aan mevrouw Kennedy een arm band van gevlochten goud werd aangeboden. In een toast, die generaal De Gaulle tijdens de lunch op zijn Amerikaanse gasten uitbracht, zei hij: „U hebt vanmorgen ge zien hoe verheugd de Parijse be volking was u te zien. Ik heb hieraan niets toe te voegen". In zijn antwoord dankte presi dent Kennedy mede namens zijn vrouw voor de ontvangst door de Franse president en het Franse volk. „Jaren geleden werd ge zegd, dat de optimisten Russisch leerden en de pessimisten Chi nees. Ik denk echter liever aan de mensen die vooruitzien en Frans en Engels leren", aldus Kennedy. President Kennedy en generaal De Gaulle hebben volledige over eenstemming bereikt over de kwestie-Berlijn, aldus heeft de perschef van het Witte Huis, Pierre Salinger, woensdag in Parijs meegedeeld. Beide staatslieden hebben be halve Berlijn Zuid-Oostaziatische kwesties en de Geneefse confe rentie over Laos besproken. De behandeling van verschillende Afrikaanse kwesties zal vandaag worden voortgezet. President Kennedy heeft gis teravond op een banket, dat hem door het Franse staatshoofd en mevrouw De Gaulle werd aan geboden, verklaard dat de Ameri kaanse troepen in Europa zullen blijven „zolang zij daar nodig zijn, gereed om elke bedreiging op de vereiste manier het hoofd te bieden". Kennedy prees Frankrijk voor zijn zeer belangrijke bijdrage aan de zaak van de vrijheid en zijn rol als volledige en gelijkwaar dige partner in het Noordatlan- tische bondgenootschap. „Wij weten beiden dat de één noch de ander ooit het bondge nootschap zou verzaken om een oorlog te riskeren, om een neder laag te aanvaarden of om te han delen uit een geïsoleerde posi tie". „Daarom ook heeft niet één land reden om te veel nadruk te leggen op onze geschillen en ver schillen van mening. Want wij hebben veel dat ons verbindt, en wij moeten een grote en gevaar lijke uitdaging samen het hoofd bieden", aldus Kennedy. President Kennedy noemde De Gaulle „een uitstekende militaire leider en een buitengewoon staatsman, zowel een erudiete geleerde als een praktische wet gever. Hij leeft reeds in de ge schiedenis een geschiedenis die hij zelf heeft gemaakt en ge schreven. Niettemin dwaalt hij nooit af naar het verleden... zijn grootste monument is niet van brons of marmer... jiet is een nieuwer, groter Frankrijk met grandeur". Kennedy besloot zijn rede met te zeggen dat „de Verenigde Sta ten hun lot aan dat van Frank rijk heben verbonden. Wij willen ■een groot en sterk Frankrijk, en wij zullen doen wat in ons ver mogen ligt opdat Frankrijk de natie blijft die het onder uw ver standige en moedige leiding op nieuw is geworden". Salinger verklaarde dat de 'kaanse kwesties niet tot in ails zijn besproken. De atmos- fan- werd gekenmerkt door „bij zondere hartelijkheid en weder- •Ijdse eerbied". „President Kennedy was ver heugd over de ontvangst van de Franse bevolking. Er was een aanzienlijke mensenmassa op straat en hij was bijzonder dank baar". Salinger wilde geen toelichting geven op zijn verklaring dat beide presidenten volledige over eenstemming hebben bereikt over de kwestie-Berlijn. Gedurende de eerste ontmoe ting. die 35 minuten duurde, is uitsluitend over Berlijn gespro ken. Bij deze ontmoeting waren slechts tolken aanwezig. Ook hedenochtend zullen beide staats lieden elkaar alleen ontmoeten. Wellicht zullen bij de besprekin gen die hedenmiddag of morgen ochtend worden gehouden leden van de staten worden betrokken. Ten aanzien van Zuid Oost- Azië hebben beide staatslieden nog geen conclusies getrokken. Problemen die verband houden met de Navo en het Midden-Oos ten zijn nog niet ter sprake ge komen. Salinger weige.rde te zeggen of president Kc/nedy ook heeft gesproken over zijn komende ontmoeting met Chroesjtsjef. Op de derde dag van het pro ces te Parijs tegen de ex-gene raals Challe en Zeiler heeft de openbare aanklager Antonin Bes- son in de loop van zijn requisi toir verklaard dat het hem on mogelijk ft de doodstraf te eisen. Besson, die dus niet de dood straf eiste, sprak aan het slot van zijn betoog over 20 jaar ge vangenisstraf voor beide ex-gens- raals. Maar, zo zei hij, omdat 20 jaar in de praktijk neerkomt op levenslang, eis ik, om een voor beeld te stellen, levenslang voor Challe en Zeiler. Besson. die bijna drie uur sprak, zei dat Challe in zeker op zicht gesproken had alsof hij het staatshoofd of diens rivaal was. De misdaad van de twee beklaag den heeft vergaande politieke gevolgen, aldus Besson. Maar ik sta hier niet om politieke stand punten te verdedigen of aan te vallen. De daderi van de beklaag den waren in feite zware aanval len op de wetten van het land. Hebben dan alleen soldaten maar last van hun geweten?, zo vroeg Besson. Weten Challe en Zeiler dan niets van het bestaan van een wereldomspannende drang naar de vrijheid van de gekoloniseerde-.volkeren? En ge loven zij nu werkelijk dat zij met geweld de banden tussen Algerië en Frankrijk kunnen bewaren? Daarna gaf Besson een ge detailleerde besphrijving van de opstand. Nader wordt gemeld dat de ex- generaals Maurice Challe en An dre Zeiler tot 15 jaar gevange nisstraf met dwangarbeid zijn veroordeeld. De ex-generaals hoorden het vonnis staande aan zonder van emoties blijk t® geven. De rechtszaal was geheel gevuld en liet publiek vertoonde geen reacties. De president verklaarde na het voorlezen van het vonnis, dat het militaire tribunaal in meerder heid zowel Challe als Zeiler schul dig had bevonden aan het leiden van oen opstandige beweging in Algerië. Om één minuut na midder nacht klonken 21 saluutschoten en luidden de kerkklokken, toen Zuid-Afria een republiek was ge worden, de enige republiek in Afrika met een blanke regering. Na 155 jaar heeft Zuid-Afrika de banden met de Britse kroon ver broken. In tal van Afrikaanse kerken werden gisternacht speciale diensten gehouden. Op het kerkplein van Pretoria kampeerden honderden mensen, in afwachting van de eedafleg ging door de eerste president, Charles Robberts Swart, later op de dag. De politie had uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen om alle incidenten te voor komen. Pretoria, dat 60 jaar geleden de hoofdstad van de republiek Transvaal was, is thans "de ad ministratieve hoofdstad van Zuid-Arfika. eerste president van de repu bliek Zuid-Afrika, heeft presi dent. Swart gistermorgen een radiotoespraak tot de bevolking gehouden, waarin hij zei dat er voor Zuid-Afrika een nieuwe ge legenheid is gekomen, een grote gelegenheid om een nieuw begin te maken. Dit nieuwe begin maakt een nieuwe geesteshouding nodig, die moet zijn gegrondvest op harmonie, een harmonieuse ge zindheid tussen alle groeperin gen, harmonie in hart en geest. Op deze fundering moet een gebouw worden opgetrokken, waarin voortaan elke groepering recht zal hebben op haar eigen rechtmatige plaats, met toeken ning van haar 'rechtvaardige ge legenheden en privileges. De nieuwe president vervolgde, dat Zuid-Afrika naar vrede en vriendschap met alle volkeren streeft. „Wij koesteren geen oogmerken tot onteigening of beknotting van de rechten of bezittingen van andere naties, noch tot inmenging in hun aan- ge'egenheden. Doch wij eisen ook het recht voor onszelf op om te beslissen Na zijn officiële installatie als in zaken van Binnenlandse poli- De dictator van de Domi nicaanse republiek, genera lissimo Rafael Trujillo, is dinsdagavond vermoord. President Balaguer heeft negen dagen rouw afgekon digd, aldus heeft de radio van de Dominicaanse repu bliek meegedeeld. In Washington heeft men ge ruime 'tijd in onzekerheid ver keerd over de dood van Trujillo. Hij is vroeger meermalen „onder gedoken" terwijl hij geruchten liet verspreiden dat hij was ver moord, in de hoop dat zijn tegen standers onvoorzichtig zouden worden en konden'worden gear resteerd. De laatste weken circuleerden Dene n heeft bij volks- stemm'ng bes'eten de kiesge rechtigde leeftijd van de Denen van 23 tot 21 jaar te verlagen. 581.989 kiezers (20,4%) heb ben zich voor en 476.662 (16,7 tegen de verlaging uitgesproken. Door de uitslag van het refe rendum, waaraan slechts 37.1 van het kiezerskorps van 2.880.000 heeft deelgenomen, krijgen nog 125.000 jongeren kiesrecht. Het Deense parlement had reeds de verlaging van de kies gerechtigde leeftijd goedgekeurd. ANGOLA EN DE VEILIGHEIDSRAAD Een groep Afrikaanse en Azla. tische landen, alsmede Zuid-Sla- vië hebben woensdag om een spoedbijeenkomst van de Veilig heidsraad gevraagd ter bespre king van de toestand in de Por tugese bezitting Angola. In de door 41 landen, waaron der India, Ghana, Gtnnea, de VAR, Ethiopië, Ceylon, Japan, Cyprus, Perzië en de Philippij- nen, ondertekende brief wordt gesproken over „de gewapende onderdrukking van het Ango- laanse volk en de weigering om aan dit volk politieke rechten en het zelfbeschikkingsrecht te ge ven, zulks in strijd met het hand vest van de Verenigde Naties en de resolutie van de algemene vergadering inzake Angola". De toestand in Angola wordt een „ernstige bedreiging voor de in ternationale vrede en veiligheid" genoemd. Jonge Denen demonstreerden voor kiesrecht IJe leeftijdsgrens voor liet kie recht is in Denemarken vei iaagd tot 21 jaar. Alvorens de nieuwe kieswet in Washington geruchten dat het in de Dominicaanse republiek opnieuw onrustig was. Radrio-amateurs in Caracas, Venezuela, hebben berichten uit de Dominicaanse republiek ont. vangen volgens welke het aan de grens met Haiti tot botsingen zou zijn gekomen tussen Haiiiaanse troepen en afdelingen van de na tionale garde van de Dominicaan se republiek. Uit CiudadTrujillo zouden sterke eenheden worden overge bracht naar Santiago en Bonao. Radio-Caribe, het Dominicaan se radiostation, gaf geen bijzon derheden van de' moord. In New York hebben 50 tegen, standers van Trujillo het consu laat-generaal van de Domini caanse republiek bestormd, ver nielingen aangericht en de con sul gemolesteerd. Zij verklaarden het kantoor te zullen bezetten, omdat Trujillo dood is en de Dominicaanse re publiek geen regering heeft. De mededeling over de dood van Trujillo werd door radio-Ca- ribe om 17.45 uur plaatselijke tijd uilzonden. President Bala guer deed een beroep op de be volking de orde te handhaven en op het leger waakzaam en sterk te blijven. Oost-Duitsland weigert toelating van bisschop Het vicariaat-generaal van Pa- derborn, in Noordrijn-Westfalen, heeft medegedeeld dat de Oost- duitse autoriteiten zonder op gave van redenen hebben gewei gerd aan aartsbischop dr. Lorenz Jaeger van Paderborn toe te staan een bezoek aan Oost-Duits land te brengen. De aartsbis schop was voornemens deel te nemen aan de feestelijkheden ter gelegenheid van het duizend jarig bestaan van de stad Halle, zijn geboorteplaats, en daar op, 4 juni een pontificale mis te cele breren. Halle maakt deel uit van het aartsbisdom Paderborn. tiek, in overeenstemming met de tot uitdrukking gebrachte wil van onze eigen stemgerechtig den, zonder inmenging van bui ten". President Swart verklaarde na mens alle ware Zuid-Afrikanen te spreken wanneer hij zei dat zij „geluk voor ons zeiven en onze kinderen, geluk voor onze landgenoten van alle rassen en kleuren, geluk voor ons land in de gemeenschap van volkeren" verlangen. President Swart bracht Ook hulde aan koningin Elisabeth van Engeland. „Haar hoffelijkheid, vriende lijkheid en minzaamheid tegen over degenen die haar vertegen woordigers in de unie waren en tegenover de leden van de re gering waren zonder uitzonde ring niet alleen bewonderens waardig en voorbeeldig, doch ook prettig en menselijk. Wij nemen afscheid van haar, onze vroegere constitutionele monarch, met vriendschap, har telijke betrekkingen en grote achting, gepaard aan oprechte goede wensen voor harer maje- steits persoonlijk welzijn, dat van haar gezin en ook van de landen en volkeren waarover zij heerst". Zuid-Afrika wordt na Ier land en Birma het derde land dat uit het gemenebest treedt. Het heeft gedurende 155 jaar nauwe betrekkingen met de En gelse kroon onderhouden en veldmaarschalk Smuts was één der oprichters van het gemene best. De afgelopen weken zijn de uiterlijke tekenen van de banden met de Engelse monarchie gelei delijk verdwenen. Namen en ti tels zijn veranderd, regimenten hebben andere kleuren gekregen en de portretten van de leden van het Britse koninklijke huis in de parlementsgebouwen in Kaapstad zijn weggehaald. Ghana erkent niet republiek Zuid-Afrika De Ghanese regering heeft woensdag bekend gemaakt, dat zij de nieuwe republiek Zuid- Afrika niet zal erkennen. Een dag tevoren had de Ver enigde Arabische Republiek laten weten, dat zij de nieuwe repu bliek niet erkende wegens de apartheidspolitiek van haar re gering. SALAZAR OVER ANGOLA Premier Salazar heeft in een- vraaggesprek met een correspon dent van de New York Times verklaard, dat Portugal gedwon gen was in Angola militaire mid delen te gebruiken wegens „het geweld en de wreedheid" waar mee de anti-Fortugese opstandige beweging „van buitenaf werd aangestookt en geleid". Lr. Salazar kondigde in dit, volgens zijn naaste medewerkers, eerste vraaggesprek met een' persvertegenwoordiger sinds ja- ïen aan, dat Portugal, wanneer de orde zal zijn hersteld, in An gola belangrijke politieke, econo mische en sociale hervormingen voor de negers, de mulatten en de blanken tot stand zal bren gen. De premier deelde voorts mee dat Portugal zijn voorlichtings organen reorganiseert, opdat de wereldpers een betere gelegen heid krijgt om de gebeurtenissen in Angola te verslaan. GERINGE WEERSVERRETERING Een kleine depressie die over Noord-Duitsland naar het wes ten trok, bereikte onze Waddon- eilanden. Een bijbehorend be..oi- kingsgebied breidde zich over vrijwel het gehele land uit, be halve het uiterste zuiden, waar het zonnig weer was. Elders viel nu en dan wat regen, het meeste in het oosten van het land. Ook boven de Golf van Bis- DONDERDAG 1 JUNI v.m. n.m. Breskens 3.08 3.31 Terneuzen 3.43 4.06 Hansweert 4.23 4.46 Walsoorden 44.33 4.56 ZON MAAN den j-nge Denen in Kopenhagen >P onder op ondei bij tr■'-licht. Burgemeester Sig- Juni vard Kïunk ontving een delega 1 4.26 20.49 23.01 6.50 tie ten stadhuize. De demonstra 2 4.25 20.50 23.50 7.56 tie ei' "gde In een dansfestijn. 3 4.25 20.52 9.08 Helaas werd de regen spel 4 4.24 20.53 0.30 10.24 breker. 5 4.23 20.54 1.03 11.41 caye bevindt zich een lagedruk gebied, dat boven Frankrijk vrij veel onweersbuien veroorzaakte. Deze buienactiviteit is be2ig zich geleidel ,jk naar het noorden uit te breiden. De mogelijkheid be staat dat wij ons vandaag juist tussen beide lagedrukgebieden in bevinden. Hierdoor zou het in die delen van het land waar het regende, en bijgevolg het kwik niet hoger kwam dan 12 graden, weer wat beter kunnen zijn, met af en toe een opklaring. Met fceido lagedrukgebieden echter zó dicht in onze omgeving de Biscaye-depressie dringt in onze richting op ziet het er naar uit, dat het weer een onstandvas tig karakter houdt, zij het ook dat enige stijging van de tempe ratuur waarschijnlijk is. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Iets warmer Enkele zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. Iets ho gere middagtemperaturen dan gisteren.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1