Provinciaal nieuws TOURING STYLE '61 Prinselijk huwelijk in Sigmaringen StuTtlu*. VAN DER SNEPPEN Overdreven Welvaartsroes Ambtenarenstaking in Frankrijk afgelast Pagina 3 BRESKENS. CADZAND. Wigwam-kerk Woensdag 31 mei 1961 DE VRIJE ZEFVV In tegenwoordigheid van een 250-tal gasten heeft dinsdagoch tend in de R. K.-parochiekerk van Sigmaringen, de woonplaats van de Hohenzollerns, de kerke lijke huwelijksplechtigheid plaats gehad van de 24-jarige Zweedse prinses Birgitta, die tot de Lu therse kerk behoort, en de 28- jarige prins Johann Georg von Hohenzollern, die R. K. is. Zoals bekend werd het burgerlijk hu welijk vorige week in Stockholm gesloten. De plechtigheid werd geleid door dr. Reetz, de aartsabt van het klooster Beuron. Dit is de eerste verbintenis tussen leden van de meer dan negen eeuwen oude familie Ho henzollern en het in 1810 ontsta ne Zweedse koningshuis. Prinses Birgitta is de op één na oudste dochter van de in 1947 bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen Zweedse kroonprins Gustaaf Adolf. Prins Johann is de op één na jongste zoon van vorst Friedrich en vorstin Mar- garete. Voor de burgers van het ver droomde stadje Sigmaringen was het de trouwerij van de eeuw, ondanks het winterachtige voor. jaarsweer. Na de regen en de sneeuw van de voorafgaande da gen liet gisteren de zon zich zien toen de trouwstoet zich in de Kanonnenzaal van het hoog bo ven de Donau uitrijzende slot der Hohenzollerns opstelde. Onder klokgelui trok de stoet over rode lopers naar het honderd meter verder gelegen kerkportaal. Film- en krantenmensen volgden het gezelschap in twee versierde boerenwagens. Het kerkinterieur was met 1200 gele en witte anjers ver sierd. Na de twee getuigen, her tog Alexander van Württemberg en erfprins Zu Salm-Salm, volg den prinses Sybilla van Zweden en de vorstin van Hohenzollern met de bruidegom. Prins Bertil van Zweden en de vorst van Hohenzollern begeleidden de bruid, die de jonge prins Karei Friedrich von Hohenzollern, gra vin Margaretha en graaf Joseph von Waldburg zu Wolfega tot sleepdragers had. Prinses Birgitta was in haar witte bruidstoilet van Stockholm met een diamanten diadeem uit het bezit van de Hohenzollerns. Onder de gasten waren drie aartshertogen, 24 hertogen en hertoginnen, 44 prinsen en prin sessen en 25 graven en gravin nen. In de Barokke kerk hadden zich in totaal een zeshonderd personen verzameld. De bruid werd „ten huwelijk gegeven" door haar oom, prins Bertil. die koning Gustaaf Adolf van Zweden vertegenwoordigde. Onder de aanwezigen waren prinses Sybilla. de moeder van de bruid, alsmede haar drie zus ters en de zes broers en zusters van dé bruidegom. De prinses droeg een bruids- bouquet van zeldzame orchi- dieeën. Het paar gaat in Zuid-Duits- land op huwelijkreis. Zij komen te wonen in een bungalow in München waar prins Johann zijn graad in oudheidkunde en kunst geschiedenis hoopt halen. Dit is het bijzonder fraaie kas teel van de Hohenzollerns in het Duitse Sigmaringen, waar het kerkelijke huwelijk is ge sloten tussen prinses Birgitta van Zweden en prins Johann Georg von Hohenzollern Sigma ringen. Visserij-incident bij Far Oer Het Deense visserij-inspectie schip „Niels Ebbesen" heeft de uit Aberdeen afkomstige treiler „Red Crusader" bi.i de Fae Oer, de Deense eilandengroep ten noorden van Schotland, bescho ten, zo heeft een woordvoerder van de Deense marine dinsdag te Kopenhagen bekendgemaakt. De vissersboot werd getroffen maar is niet gezonken. Naar verluidt werd niemand van de opvarenden gewond. Na de beschieting werd de trei ler aangehouden en enige politie mannen werden aan boord ge bracht, aldus de woordvoerder. De rassenscheiding in de Verenigde Staten Uit New Orleans, in de Ameri kaanse staat Louisiana, is dins dagmorgen een nieuwe groep ..vrijheidsrijders" vertrokken, op weg naar Jackson, in de staat Mississippi. De acht leden van deze groep willen ditmaal trach ten de rassenscheiding in de trei nen te doorbreken. De vorige „vrijheidsrijders" voerden hun actie in autobussen. Vijf blanke en drie negerleden van de groep werden gearres teerd. toen zij zich ophielden in een uitsluitend voor blanken toe gankelijke wachtkamer op het station van Jackson. Een officier van de politie had hun gelast de wachtkamer te verlaten, hetgeen zij weigerden. Zij werden aange houden wegens vredebreuk. De strijd in Algerië Het Franse opperbevel in Al giers heeft dinsdag meegedeeld, dat vijftig Algerijnse verzetsstrij- ders buiten gevecht zijn gesteld, toen zij in de nacht van 29 op 30 mei in het gebied van Oejda de westelijke grensversperringen wilden doorbreken. DE KERNSTOP CONFERENTIE De Amerikaan Arthur Dean heeft zich dinsdag op de confe rentie te Genève over het staken van de kernproeven gekeerd tegen de verklaring, die de Rus Tsarapkin maandag heeft afge legd. Tsarapkin had maandag gezegd dat een verdrag over het staken van de kernproeven, ge zien in het verband van een alge mene en algehele ontwapening, van geen enkele betekenis is, omdat een dergelijk verdrag geen einde zal maken aan de produk- tie van waterstofbommen. Dean merkte op dat er nu geen water, stofbommen zouden zijn, als men 10 jaar geleden overeengekomen was om de kernproeven stop te zetten. Maar zover is het nooit gekomen en daarom hebben beidé partijen nu grote voorraden wa terstofbommen. Als de drie mo gendheden, de Verenigde Staten, Engeland en Rusland, nu een verdrag sluiten, waardoor kern proeven verboden zullen zijn, kunnen wij ongetwijfeld zeggen, dat dit een reusachtige stap voorwaarts is op het gebied van de ontwapening, aldus Dean. Hij verklaarde voorts dat de Russi sche regering de betekenis van deze conferentie terdege moet be. seffen en de „verschrikkelijke" gevolgen van een eventuele mis lukking voor ogen moet houden. VROUW AANGERAND Op een stille landweg in de gemeente Beek en Donk is maan dagmiddag een jonge vrouw, moeder van twee kinderen, aan gerand. De vrouw, mevr. P. Claassens, was met een dochtertje aan het wandelen toen zij werd aange vallen. De rijkspolitie stelt een onderzoek in naar het gebeurde. Raadsvergadering. De raad kwam maandagavond bijeen. Onder de ingekomen stuk ken was een schrijven van de Fe deratie voor langdurige zieken en chronische patiënten, die de gemeente om een subsidie vroeg. Gezien de toestand der gemeen- te-nnanciën besloot de raad hier op afwijzend te beschikken. Voor het 75-jarig bestaan van het St. Anthonuis Gasthuis te Oostburg voteerde de raad een bedrag van 2M: cent per inwoner. Alle gemeenten van Westenjic Zeeuws-V iaanderen hebben voor ue inrichting van een bibliotheek dit bedrag geschonken. Voorts Desioot de raad tot uit breiding van de verlichting aan de Boulevard. Er zuilen in de richting van de Provinciale boot drie straatlantaarns bij geplaatst, worden. De circulaire van de minister van Binnenlandse Zaken betref fende de salarisregeiing voor het gemeentepersoneel zal in de toe komst bij de vaststelling van de salarissen gevolgd worden. B. en W. overlegden de raad vervolgens een schetsplan voor het nieuwe gemeentehuis, dat op de zelfde plaats als het oude zal komen. Voor de uitbreiding werd een naast het gemeentehuis gele gen pand aangekocht. Het voornaamste punt van de agenda was wel het voorstel van B. en W. om grond te verkopen voor de uitbreiding van een be staande industrie te Breskens. Indertijd had de raad besloten de grond tussen de Boulevard en de Langeweg te bestemmen als industrieterrein. Hierdoor zou de boerderij van de heer Manneke verplaatst moeten worden. De firma Cruson deed een bod op deze gronden groot 4 per m'- en voor de bestaande gebouwen 27.000. Het betreft circa 14.000 m- grond, waardoor met deze prijs een bedrag van 56.000 en ƒ27.000 voor de gebouwen dus totaal ƒ83.000 in de gemeente kas zou vloeien. Indien de gemeente op dit aan bod inging betekende dit voor haar een verlies op deze grond prijs van 25.000. De firma Cru son was niet bereid méér voor de grond te geven. Daar het gemeentebestuur deze firma, die zeer belangrijk is voor de werkgelegenheid, graag voor Breskens wil behouden, stelden B. en W. de raad voor dit verlies op te vangen door een verhoging van de straat- en rioolbelasting. Hiermede was de raad het over het algemeen niet eens. Men wilde beide voorstellen los van elkaar bekijken. De raad was het er unaniem over eens, dat de firma Cruson voor Breskens be houden moet blijven. Uitvoerig is gediscussieerd over dit probleem, waarbij van de zij de van B. en W. werd geconclu deerd dat het betreurenswaardig is, dat Breskens indertijd niet als kerngemeente werd aangewezen. Was dit wél het geval geweest, dan zou men de faciliteiten welke voor de industrie beschikbaar zijn, hebben kunnen aanwenden om een oplossing voor dit bran dende probleem te zoeken. Na heel wat overleg, ook nog tussen de verschillende fracties onderling, werd besloten dat de grond en de gebouwen voor een bedrag van 83.000 verkocht zul len worden. B. en W. zullen vóórdat de be- lastingsvoorstellen nog eens aan de orde komen, eerst bekijken of men deze schadepost kan claimen bij het ministerie van Economische Zaken. Voorts zul len door B. en W. de mogelijkhe den onderzocht worden of men door een verhoogde uitkering uit het gemeentefonds dit verlies kan compenseren. Na een zeer uitvoerig debat over dit voor Breskens zo belang rijke onderwerp, werd de verga dering, nadat de besluiten waren gevallen, door burgemeester J. Eekhout gesloten. Vakantieweken voor huisvrou wen van de Stichting Zeeland voor maatschappelijk en cul tureel werk. De eerste groep van 21 huis vrouwen zijn deze week op He- denesse. Zij genieten, en velen voor de eerste maal in hun leven, een volle week van een onbezorg de vakantie. Deze vakantieweken, waarheen vermoeide huismoeders worden uitgezonden, gaan uit van de Stichting Zeeland voor maat schappelijk- en cultureel werk. De provinciale Federatie voor vrouwelijke vrijwillige hulpver lening voert de opdracht .van de Stichting Zeeland met groot ple zier uit, en verzorgt deze kam pen geheel. Wika J. de Haan en mevr. Van Dijk uit Souburg hebben gedu rende de eerste week de leiding. Het programma is zó inge deeld, dat ruime aandacht wordt besteed aan ontspanning, terwijl een plaatsje is ingeruimd voor een tocht naar Brugge. Na deze eerste groep zullen nog zes groepen van 20 huisvrou wen volgen. Hierbij is ook een vakantieweek voor dieetpatiën- ten. Voor deze groep, welke ge houden zal worden in september, zijn nog enkele plaatsen op He- denesse beschikbaar. Eventuele aanmelding kan geschieden via de huisarts of de echtgenote van de burgemeester in uw gemeen te. GROEDE Jubileumwedstrijd en recep tie voetbalvereniging Groede. De Voetbalvereniging Groede, welke in mei 1921 opgericht werd, heeft j.l. zaterdag haar 40_jarig bestaan gevierd met een jubileumwedstrijd op het ge meentelijk sportterrein tegen Spui, die door de bezoekers met 49 werd gewonnen, en een receptie in het clublokaal hotel ,.De Drie Koningen". Op de receptie werden aan het jubilerende bestuur gelukwensen aangeboden namens het gemeen tebestuur van Groede door de burgemeester J. C. Everaars en de beide wethouders de heren C. Cijsouw en J. Castelijn, door de afgevaardigde van de K.N.V.B., afd. Zeeland, de heer Dikken- berg. en deputaties van de diver se voetbalverenigingen, o.a. Vlis- singen, Oostburg, IJzendijke en Schoondijke, en de plaatselijke verenigingen V. V. V., de ijsclub, de korfbalclub en de muziekver eniging E.M.M., die de jubile rende vereniging op het sport terrein tevens een serenade bracht. De heer J. Castelijn één van de oprichters van de thans jubile rende club haalde nog enkele herinneringen op over het ont staan van de voetbalvereniging Groede, hoe deze begonnen is op het strand van Groede en nu met medewerking van de gemeente over een der fraaiste sportter reinen beschikt. De voetbalvereniging Groede telt thans een vijftigtal werken de leden, zodat elftallen deel nemen in de competitie van de afdeling Zeeland van de K.N.V.B. terwijl Groede bovendien ook nog bezit een juniorenelftal. GOES Vergadering P. C. Zeeland van het C. J. V. Zaterdag j.l. werd alhier een vergadering gehouden van de provinciale commissie van het C. J. V., die door de voorzitter ds_ Wapenaar werd geopend met het lezen van Handelingen 2, waarna hij voorging in gebed. In zijn openingswoord verwel komde hij in het bijzonder de nieuwe P. C.-leden mej. Schot en ds. Baars. Na vaststelling der notulen wer den de ingekomen stukken be handeld en de maandrapporten van de districtsseretaris en secre taresse besproken. Over de provinciale bondsdag 1961 gaf de heer C. Koster enige inlichtingen over de financiële resultaten van deze dag en be tuigde zijn dank aan de provin ciale commissie voor de vlotte samenwerking bij het voorberei ding hiervan. De voorzitter betuigde de rege lingscommissie zijn dank voor het vele werk dat deze zich heeft getroost, waarna de commissie van haar taak werd ontheven. Over de plannen betreffende de in 1962 te houden bondsdag werd uitvoerig gediscussieerd, waarna het voorstel van het da gelijks bestuur werd aangeno men om deze jaarlijkse bijeen komst ditmaal in België te hou den en wel in Gent, Brugge of Ronse. De gehouden ontmoetingsdag stond onder leiding van mej. Her tog en de heer Sinke en kan als goed geslaagd genoemd worden. De provinciale jeugddag zal a.s. zaterdag plaats vinden in de zaal Krijger te Goes, aanvangende des v.m. te 10.30 uur. Wat betreft, een kampeer- vacantie in de week van 2126 augustus te Renesse, beginnen de inschrijvingen binnen te komen. Het werkprogramma 1961 1962 en dat van de kadertraining werd vastgesteld. Getracht zal worden om in sa menwerking met de P. C. J. op Noord-Beveland het jeugdwerk weer op gang te krijgen. Aan het slot der vergadering dankte de voorzitter mevr. Ka reis uit Breskens voor hetgeen zij als P. C.-lid, voor het jeugd werk heeft verricht, waarna mej. Dekker deze samenkomst be ëindigde met dankzegging. SPORT-COUTURE Verkrijgbaar bij Sporthandel VLOOSWIJKSTRAAT 13 TEL. 3203 - TERNEUZEN PROBLEEM VAN DE DAG KOORTSVERSCHIJNSELEN VAN EEN ONMATIGE PATIENT (Van onze sociaal economische medewerker) In de Nederlandse economie treden verschillende koortsverschijnselen op en onze nationale arts, professor Zijlstra, voelt voortdurend de pols van de patiënt om na te gaan op welk moment er medicijnen moeten worden toegediend. De toestand kan worden gekenschetst als die tussen hoop en vrees. Juist op dat moment is het bijzonder moeilijk het juiste moment van ingrijpen te,, bepalen. Het is ons lange tijd voor de wind gegaan en aan de voorspoed schijnt geen einde te komen. Ver moedelijk heeft die gedachte ons ook zoveel moed gegeven bij de invoering van de vijfdaagse werkweek. Nu denken wij er niet aan die vijfdaagse werkweek aan te wijzen als de druppel die de conjunctuuremmer zal doen overlopen. Er is zelden maar één oorzaak, die een ommekeer te weegbrengt. De vijfdaagse werkweek was al jaren in discussie. Zij zou er zeker zijn gekomen, ook al was de invoering onder andere om standigheden rustiger gegaan. De meeste Westerse landen ken. nen al jaren een verkorte ar beidsweek en het zou irreëel zijn wanneer wij als volk bleven voortgaan onze armoede te de monstreren, terwij! ons als natie in vergelijking met veel andere volken, en gezien in het totale wereldbeeld, de welvaart van de daken druipt in de vorm van overbezette produktieprogram- ma's, hoge winsten bij handel en industrie, een opmerkelijke ar. beidsschaarste en een duidelijk gezonde betalingsbalans. Toch is het duidelijk dat ver schillende economische verschijn selen een duidelijk overspannen beeld tonen. Het beginnend ziek teverschijnsel openbaart zich bij voorbeeld in het bedrijfsleven. Er is daar een grote achterstand in de uitvoering van orders waar een tekort aan arbeidskracht tegenover staat. Dït tekort leidt ertoe, dat niet alleen de vrije zaterdag wordt geëist, maar dat ook de produktiviteit afneemt bij een snel stijgend kostencijfer. Tekens aan de wand In meer dan één jaarverslag valt ondanks de voorspoed de winst enorm tegen. De winst stijgt dus minder dan in verhou ding tot de omzetvermeerdering mag worden verwacht. Het punt van optimale bezetting is in die bedrijven gepasseerd. Er kan niet worden uitgebreid, want er zijn te weinig werkkrachten; er kan evenmin worden geïnves teerd, want de daaraan verbon den kosten, maar nog meer de wachttijden, zijn te lang gewor den. Ook de nieuw ingevoerde rem op bouwwerken doet zijn-in vloed gelden en d'e faktor zal nog meer gaan spreken. Bij deze toestand van maximale bezetting dreigt een verminde ring van produktievermogen door minder arbeidsuren. Wij kunnen ons vleien met de hoop dat de arbeidsverkorting geen produktieverlies zal betekenen en op langere termijn zal er zeker aanpassing zijn. Maar het tempo van de invoering der arbeidsver korting is veel hoger dan ver wacht en gedurende de overbrug gingsperiode treedt dus wel ver lies op. Ook de snel dalende winst cijfers per eenheid voortgebracht produkt zijn een teken aan de wand. De koersen van vele aan delen zijn tot een hoogte gestegen waarvoor geen enkele plausibele economische verklaring kan worden gegeven. Velen onder de vragers van aandelen schijnen In West-Herlijn wordt 'n Protestantse „Wig- wam".kerk gebouwd. De klokkentoren staat los van het hoofdge- bouw. De ontwerpen zijn van de architec ten Geber en Risse. De bonden van Franse ambte naren hebben dinsdag de staking van hun leden, die op zes juni zou beginnen, afgelast nadat zij met de regering een „bestand" hadden gesloten. Door het bestand zal er meer tijd zijn voor onderhandelingen over de eisen van de ambtenaren voor een onmiddellijke salaris verhoging en een minimum-sala ris van 500 nieuwe franken (on geveer 375 gulden) per maand. Het aanbod van de regering voor een zes procent loonsverhoging, verdeeld over anderhalf jaar, en een minimum-salaris van 470 nieuwe franken per maand ach ten de bonden onvoldoende. Twee weken geleden gaf pre sident De Gaulle machtiging om het overheidspersoneel zo nodig te vorderen. Hierdoor zou het mogelijk zijn, ambtenaren of be. ambten die zouden staken, tot een boete of gevangenisstraf te veroordelen. het besef voor de werkelijkheid te hebben verloren. Van dat mo ment af krijgt een deel van de beurs een zuiver speculatief ver loop. Vele deskundigen zijn van mening, dat dit punt in Amster dam voor een aantal fondsen be. reikt is. Onverantwoorde uitgaven In bepaalde particuliere huis houdingen wordt men eveneens voortgejaagd door een ongemo tiveerd optimisme. Meer en meer dreigen sommigen zich over te geven aan het doen van uitga ven, die in het kader van hun in komensvorming nauwelijks ver antwoord zijn. Zij laten zich drij ven op de welvaart van buren of kennissen. Men wil niet achter blijven en stelt aar zichzelf steeds hogere eisen. De vakan tiereis moet duurder, de auto is plotseling al jaren te klein ge weest en de buurt waarin men woont is niet meer goed genoeg. Vanzelfsprekend stijgt in een welvaartstijd de vraag naar con sumptiemiddelen, maar het lijkt er soms op alsof die vraag een overspannen toestand nadert. Oude economen hebben er al op gewezen, dat wij het toe komstperspectief niet in juiste proporties zien. Te royaal bij welvaart, te benauwd in tegen spoed. Dit verschijnsel accen. tueert de gunstige conjunctuur en ook de malaise. Het is duide lijk waarneembaar. Is het een wonder, dat wij in dit gezien ook de staatsuitgaven kritisch bezien? Met name minis ter Zijlstra, die de schatkist be heert, neemt een nerveuze hou ding aan met betrekking tot het evenwicht tussen staatsuitgaven en inkomsten. Dat lijkt tot op heden niet ongunstig. Hier is echter iets aan het veranderen. Zo ergens, dan moet in de over heidssector een a rbeidstijdver. korting wel gepaard gaan met produktieverlies. Dit betekent een extra verzwaring van de staatsuitgaven. Mammoeth investeringen Op twee fronten zullen die uit gaven overigens belast worden in een mate, waarop geen excel lentie had kunnen rekenen. Wij bedoelen in de sectoren onder wijs en defensie. De opleiding van onze jeugd gaat schatten kosten. Op vele manieren moet de opvoeding van ons nageslacht worden gemoderniseerd. Dat kost handenvol geld. Niet minder kostbaar is de toe loop van hen, die dank zij de wel vaart door hun ouders in staat gesteld worden, allerlei opleidin gen te volgen. Op zichzelf is dat verheugend, maar die kosten van de ouders betekenen voor de staat een uitgave, die een veel- houd van de bijdragen der ouders betekenen. En hoe denkt men over de hervormings. en expan sieplannen van minister Cals? De mammoeth-wet betekent in vesteringen van dezelfde om vang als de wet zelf. De intensi vering van het technisch onder wijs is ook beslist niet voor een koopje te verwezenlijken. Aan het defensie-front Vacht ons een aanzienlijke verminde ring van de Amerikaanse bijdra ge. Het tekort zullen wij zelf moeten bijpassen. Welk versterkt offer zal er voorts van ons wor den gevergd voor de onderont wikkelde gebieden? De regering- Kennedy zal West-Europa niet sparen bij zijn pogingen de bin. nenlandse recessie te keren. Eén wereld of géén wereld Het is juist, wanneer wij ons deel meenemen van een gunstig tijdperk. Een volk kan niet altijd in mineur leven. Toch moeten wij nimmer vergeten, dat wij midden in de meest felle econo mische machtsstrijd staan tussen de Oostelijke en Westelijke we reld. In die strijd zullen wij pro- duktieve topprestaties moeten leveren. Wanneer in de Sowjet- Unie de lijntrekkers met straffen worden bedreigd, kunnen wij niet mogen dromen meer dan 100 van het nationaal inkomen te kunnen verteren. Projecteren wij ons welvaartsbeeld van de Westerse wereld tegen de enorme economische achterstand van de landen in Azië, Afrika en Azië,, dan is er in onze houding nog weinig terug te vinden van ver antwoordelijkheid voor het we reldbeeld. Door gunst en tegenspoed blij- ve ons de opdracht van werkelijk verenigde naties bij, dat Wij één wereld moeten vormen of geen wereld meer zullen bezitten. Plot is de dure les geweest van de tweede wereldoorlog. Drs. HERMES. ((Nadruk verboden.).

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5