Eric de Noorman De laatste slag Het bezoek van de Zuidslavische minister van staat aan Nederland Het proces-Eichmann 10.000 Vrachtauto's voor 1 miljoen Joden Kook voordelig op EssoGas Radio en Televisie Woensdag 31 mei 1961 DE VRIJE ZEFUW Op de zitting van dinsdag in het proces-Eichmann is voortge gaan met het verhoor van Joel Brand, destijds lid van de Joodse raad in Boedapest, die in 1944 door Eichmann uit Hongarije jiaqr het buitenland werd gezon den om te trachten 10.000 vracht- ..wagens te vinden, die voor een 'miljoen Joden zouden kunnen worden geruild: Brand vertrok op 18 mei van Jat jaar per vliegtuig uit Wenen naar Turkije. Hij werd vergezeld door Bandi Grosz, volgens Brand een agent van de geheime dienst van de SS en ook van verschil, lende andere, o.m. de Engelse en Amerikaanse geheime diensten. Grosz had hem verteld naar het buitenland te zijn gezonden om kontakten met de geallieerden lOt stand te brengen voor het ipenen van vredesonderhandelin gen. Brand en Grosz werden in Istanbul gearresteerd, doch later .veer vrij gelaten. Zij reisden door naar Aleppo, in Syrië, waar zl] een ontmoeting hoopten te hebben met Moshe Sharett, een hoge functionaris van het Joodse agentschap en later minister van Buitenlandse Zaken van Israël. Bij de Turks-Syrische grens verden beiden echter gearres teerd. Brand werd later naar Cairo ivergebracht, waar hij vier-en- <en-halve maand werd geïnter- leerd. Tot de dinsdag door procureur- Lord Home op Bezoek bij generaal Franco De Britse minister van Buiten landse Zaken, lord Home, bracht gisteren een bezoek aan generaal Franco in diens buitenverblijf ten noorden van Madrid en zal allerlei vraagstukken bespreken riet Spaanse ministers. Maandagavond zei lord Home aan een diner te zijner ere, dat het doel van zijn officieel bezoek aan Spanje, dat drie dagen duurt, eenvoudig is, „te trachten meer en beter begjtip tussen onze twee landen te kwgken". Lord Homïj'rs de eerste Britse minister vaa^Buitenlandse Za- 50 jaar Spanje ken. die si heeft bezoch! generaal Hausner aan de recht bank overgelegde documenten behoorde o.m. een brief van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken, met de aanduiding „strikt persoonlijk en vertrou welijk", aan dr. Chaim Weiz- mann, voorzitter van het Joodse agentschap in Londen, waarin mededeling werd gedaan van de missie van Brand. De rechtbank heeft besloten om documenten uit de archieven der Zionistische beweging, die volgens Hausner nog nooit eer der zijn gepubliceerd, als bewijs materiaal toe te laten. Een ander document betrof een dringend verzoek van het Joodse agentschap, gedaan in de zomermaanden van 1944, om het kamp Auschwitz en de daarheen leidende spoorbaan te bombar, deren. In het antwoord hierop schreef de toenmalige onder minister van Buitenlandse Zaken Richard Law, thans lord Cole- raine, aan dr. Weizmann, dat de minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden het voorstel aan het ministerie van Luchtvaart had voorgelegd. „Zeer grote technische moeilijkheden maken het onuitvoerbaar", aldus onder minister Law. In antwoord op een vraag van een der leden van de rechtbank zei Hausner, dat naar zijn per soonlijke mening er geen sprake van technische moeilijkheden was. Uit de documenten van de Zionistische archieven blijkt o.m. dat dr. Weizmann en minister Eden tijdens hun eerste onder houd in Londen de ruiltransactie het er over eens waren, dat men moest trachten tijd te winnen. Op 23 juni deelde een functio naris van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, Randall, aan dr. Weizmann mede dat Brand, die toer. in Cairo gevangen zat, niet naar Hongarije mocht terug keren alvorens Moshe Sharet met het Britse ministerie van Buiten landse Zaken zou hebben gespro ken. Moshe Sharet vertrok op 25 juni uit Jeruzalem en arriveerde de 27e in Londen. Drie dagen later deden Sharet en Weizmann aan de onderminister van Bui tenlandse Zaken Hall de volgen de suggesties1) Men moest de Duitsers mededelen dat de ge allieerden bereid waren hun ver tegenwoordigers te ontmoeten om te onderhandelen over de vrijlating van een zo groot moge. lijk aantal Joden; 2l Men moest Brand toestaan onmiddellijk naar Hongarije terug te keren. Hall antwoordde, dat deze kwestie aan het oorlogskabinet zou worden voorgelegd en dat zo spoedig mogelijk een beslissing zou worden genomen, in overleg met de Amerikaanse regering. Op 6 juli drongen Weizmann en Sharet opnieuw bij minister Eden aan om te handelen, omdat de deur voor onderhandelingen nog open stond. De Britse minis ter verzekerde hun van zijn „in nige sympathie", doch verklaarde dat men voorzichtig moest blij ven, „omdat de vijand een duivels spel speelde". Minister Eden legde de voor stellen aan het oorlogskabinet voor, doch dit was van oordeel dat Eden te ver was gegaan, te meer daar het Britse kabinet in overeenstemming moest hande len met de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Minister Eden heeft in voortdurende verbinding gestaan met de Verenigde Sta ten over de kwestie van de uit wisseling, doch hij moest ook de toestemming van de Sowjet- regering hebben. Er was een telegram naar Moskou gezon den en men wachtte op het ant woord. Dit antwoord was ook nodig om Brand toestemming te geven naar Hongarije terug te keren. Eden zou er volgens de bewus te documenten de nadruk op heb ben gelegd èeen toestemming te kunnen geven voor iets wat ook maar enigszins op onderhande lingen met de vijand zou kunnen gelijken. Op 1 september werd het ver zoek tot het bombarderen der spoorlijnen naar de vernietigings kampen definitief verwornen door de leid'ng van de Britse luchtmacht. ..in verband met zeer grote technische moeilijkheden". Na d% behandeling van dehier- voren "enoemde documenten, stelde Eichmann's verdediger, dr. Servatius. een aantal vragen aan nretnige Joel Brand. Eén der vragen was of de En gelsen de komst van één miljoen Joden a's eert te grote last be schouwden. „Een last of niet. zij wilden ze n'ot hebben", aldus getuige Brand. Brand verteld» ook nog. dat een Britse officier in Hongarite had geëist, dat het door Honga rije toegestane maandelökt-e ouo- tum em'eratievisa naar Palestina (voor vijftio- kinderen met bege leidend» volwassenen! zou wor den gebruikt om in Honeariie ondergedoken gealliëerde militai ren het land uit te smokkelen. De „New York Times" over het bezoek van Kennedy aan Europa In een artikel van haar Lon- dense correspondent schrijft de „New York Times" naar aanlei ding van het komende bezoek v.an president Kennedy aan Europa, dat de president niet verwacht tijdens een periode van vijf dagen premier Chroesjtsjef te zullen bekeren tot een hou ding in de geest van de V. N„ noch generaal De Gaulle te zul len terugbrengen tot de geest van de Noordatlantische allian tie. „De gedachte die men in Euro pa heeft dat de Amerikaanse president te veel hooi op zijn vork neemt is waarschijnlijk in gegeven door de onjuiste ver onderstelling d„t Kennedy de Russische, de Franse en de En gelse politiek denkt te kunnen wijzigen. Wat de president in feite wil is een persoonlijke in druk te krijgen hoe hij zijn eigen politiek zal kunnen vormen". De Amerikaanse president heeft besloten de kwestie van het veto over proeven met kern wapens met premier Chroesjt sjef uit te praten. Er bestaat een sterke weerstand in Europa tegen nieuwe atoomproeven, on geacht Russische provocaties, aldus de „New York Times". Waarschuwing van Nieuwzeelandse premier Holyoake Premier Holyoake van Nieuw- Zeeland heeft dinsdag bekendge maakt, dat zijn regering de Brit se regering heeft gewaarschuwd voor „de rampzalige gevolgen voor Nieuw-Zeeland" van een toetreding van Engeland tot het verdrag van Rome (de E. E.G.) in zijn huidige vorm. DE DROOGTE IN COMMUNISTISCH CHINA Volgens berichten in de Chi nese pers worden in de provin cie Liaoning, in het noordoosten van China, gebieden met een oppervlakte van meer dan één miljoen hectaren door de droog te getroffen. De helft van deze oppervlakte kan dit jaar niet worden gezaaid. Uit de steden worden duizenden mensen paar het platteland overgebracht om de boeren te helpen. In de gehele provincie hebben de zomeroogsten nog meer van natuurrampen te lijden dan-in de laatste twee jaren het geval is geweest, zoals droogte, stor men, vorst, hagel en insekten- plagen. Ook in de omgeving van Peking staan de oogsten er slecht voor, ondanks het feit dat de laatste tijd enige regen is gevallen. Een uitzondering vormen de gronden waar irrigatie op grote schaal mogelijk was. In het zuiden en midden van China staan volgens waarnemers de gewassen er goed voor als ge volg van overvloedige regen. Hier bestaan kansen op goede oogsten. Amerikaanse journalisten in Z.-Afrika aangehouden Drie Amerikaanse journalisten zijn in de lokasie Nyanga, bij Kaapstad, door de politie aange houden omdat zij niet in het be zit waren van toegangsbewijzen. Zij werden later vrijgelaten en kregen te horen, dat zij voort aan inlichtingen dienden in te winnen bij het Zuidafrikaanse voorlichtingsbureau. (Adv.) Wanneer u vlug en voordelig wilt kokent gaat er niet» boven gas. De inhoud van een fles Esso Gas-ge garandeerd 13 kg veilig gas - is voldoende voor weken. Ook voor verwarming en warm water is Esso Gaa ideaal. Wat een mogelijkheden. Het is geen wonder dat zoveel hulsvrouwen aan Esso Gas de voorkeur geven. he+pn indc/faf PRINSES GRACIA VAN MONACO BEZOEKT EEN CIRCUS IN V. S. MET HAAR GEZIN De besprekingen tussen de mi nister van Buitenlandse Zaken van Zuid-Slavië, de heer Koca Popovic, eri' zijn Nederlandse ambgenoot mr. J. M. A. H. Luns, die ter gelegenheid van het offi cieel bezoek van de heer Popovic aan Nederland op 27 mei in Den Haag zijn gevoerd, zijn verlopen in een sfeer van openhartigheid en wederzijds begrip. Dit vermeldt het communiqué, dat gisteren naar aanleiding van dit bezoek is verstrekt. De twee staatslieden hebben politieke en economische problemen bespro ken, die beide landen interesse ren. In het bijzonder zijn hierbij aap de orde gekomen de handels- betrekingen en de culturele rela ties tussen Zuid-Slavië en Neder land. Eveneens zijn aangesneden de meest belangrijke internationale problemen, vooral die welke zich voordoen in de organisatie van de Verenigde Naties. Het bezoek van de Zuid-Slavi sche minister aan Nederland, zo Nieuwe N.S. aanwijsborden in Utrecht De Nederlandse Spoorwegen hebben op het centraal station in Utrecht nieuwe aanwijsborder? voor de vertrekkende treinen in gebruik genomen. Deze borden worden vanuit een oenrtaal post langs elektronische weg bediend en geven de rich ting en het tijdstip van vertrek van de diverse treinen aan. Tot nu toe werden op het C. S. Utrecht twintig van deze borden geplaatst In het najaar zal daarnaast in de stationshal een installatie worden aangebracht waarop de eerstvolgende twintig treinen met perronaanduiding en ver trektijden worden vermeld. Deze Investering kost de N. S. ruim f 200.000. Men beoogt hiermee verhoging van de service aan het publiek en personeeloespa- ring. NOODWEER IN OOST-PAKISTAN Een wervelstorm met wind stoten tot 110 km/uur. gepaard gaande met een vloedgolf, woedt in de districten Chittagcmg, Noa- khali en Tippera in Oost-Pakl- stan. Hetzelfde gebied is in de afge lopen "acht maanden drie maal eerder door wervelstormen ge troffen, die aan meer dan 15.000 mensen het leven hebben gekost. besluit het communiqué, heeft bijgedragen tot een nauwer aan halen van de banden van vriend schap en wederzijdse achting, die tussen beide landen bestaan. Popovic vertrokken De minister van Buitenlandse Zaken van Zuid-Slavië, is dins dagochtend van Schiphol naar Parijs vertrokken. Over enkele dagen keert hij vandaar naar Zuid-Slavië terug. De minister, die vrijdag j.l. door onze Koningin in audiëntie werd ontvangen, inspecteerde bij zijn vertrek op het platform van Schiphol de daar voor hem op gestelde erewacht van de Kon. Marine. Aan de andere kant stond een erehaag van de Kon. Marechaussee. Voor het vliegtuig staande luisterde minister Popovic, sa men met de Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, en de Zuid-Slavische am bassadeur in ons land. de heer Branko Draskovic, naar zijn volkslied, dat door de Marine- kanel ten gehore werd gebracht. Bij het vertrek warén voorts aanwezig de Nederlandse ambas sadeur in Belgrado, S. M. baron van Voorts tot Voorst, de chef van de Directie Kabinet en Pro tocol van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, R. B. baron van Lynden, en de tijdens zijn bezoek aan minister Popovic toe gevoegde heer D. J. M. van Thiel Coovels van de Directie Kabinet en Protocol. Nederland heeft groot tekort aan apothekers De voorzitter van de Konink lijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering der Pharmacie, de heer H. A. A. J. Martens, heeft op de gistermorgen in Utrecht gehouden algemene vergadering van deze maatschappij aandacht gevraagd voor het tekort aan apothekers in ons land. Vergeleken met het buitenland valt het tekort aan apothekers bijzonder op. Zo zijn er in België één apotheek od de 2200 inwo ners, in Frankrijk één op de 3000, in de Duitse bondsrepubliek één op de 8600 waar doorgaans twee apothekers per apotheek werk zaam zijnl, maar in Nederland slechts één op de 13.400 inwo ners. TERRORISTEN OP CUBA HERVATTEN HUN ACTIE TEGEN BEWIND VAN CASTRO Na een „bestand" van veertig dagen, volgend op de mislukte invasie van 17' april, hebben de terroristen op Cuba hun actie tegen het bewind van Castro hervat. Zij hebben reeds drie branden gesticht en een aanslag gepleegd op het leven van de openbare aanklager van de revo lutionaire rechtbank in Havan na, Pelayo Fernandez Rubio, die de doodstraf had geëist tegen terroristen en contra-revolutio nairen. Er zijn tot dusverre drie aanslagen op Rubio gepleegd, echter zonder resultaat. Bij één van de aangestichte branden is 2.000 ton tabak voor de export verloren gegaan. Een andere brand in een bioscoop in Pinar del Rio heeft een veertigtal ge wonden geëist. (Adv.) Prinses Gracia van Monaco, die op het ogenblik met haar man, prins Rainer, en haar kinderen, prins Albert en prinses Caroline, een bezoek brengt aan haar moeder en overige familieleden in de Verenigde Staten, heeft in haar geboortestad Philadelphia met haar gezin een voorstelling bijgewoond van 't Clyde Beatty Cole Brothers-circus, Hulp voor half-doven Op het Israëlisch technolo gisch instituut is een apparaat ontwikkeld dat baat kan brengen aan degenen die door doofheid aan één oor niet goed de bron van het geluid kunnen onderken nen. Door dit apparaat wordt het geluid van het gezonde oor naar het dove overgebracht door middel van een in dit laatste aangebrachte dictafontje van waar uit weer elektrische impul sen via een transistor-versterker naar een apparaatje achter het gezonde oor worden geleid waar bij van het schedelbon gebruik wordt gemaakt. Aldus stelt als het ware de zenuw van het goe de oor het dove oor in staat om mee te horen. 3000 ambtenaren in Korea ontslagen Dé raad voor het herstel in Zuid-Korea deelt mee dat er 3.000 ambtenaren zijn ontslagen wegens het zich onttrekken aan de dienstplicht. Zij zullen niet worden vervangen. Het uitge spaarde geld zal voor het open baar welzijn worden gebruikt. DONDERDAG 1 JUNI. HILVERSUM I: 7:00 Nws; 7.15 Gram.; 7.30 Voor de jeugd; 7.40 Gr.; 7.45 Morgengebed en over weging; 8.00 Nws; 8.15 Inleiding Hoogmis; 8.20 Plechtige Hoog mis; 9.35 Waterst.; .40- Gr.; 10.02 Gram.; 10.11 Morgendienst; 10.45 Gram.; 1 b.f)0 Voor de zieken; 11.45 Gewij.de muz,;. 12.00 Mid dagklok; 12.04 Gr'arit; 12.25 Voor de boeren; 12.35 Land-" en tuin- bouwmeded.; 12.38 „Gram.; 12.50 Act.; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewij zer; 13.20 Platcnnieuws; 13.30 Militair ork.; 14.00 Lichte muz.; 14.25 en 15.30 Gram.: 16.00 Ver kenningen in de Bijbel; 16.20 Zangrecital; 16.45 Gram.; 17.00 Voor de jeugd', 1730 Gram.: 17.40 Beursber.; 17.45 Politiekapei 18.15 Sportrubriek; 18.30 Vocaal ens.; 18.50 Sociaal perspectief, lezing; 19.00 Nws; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Pianoreci tal; 19.30 Radiokrant; 19.50 Polit. lezing; 20.00 Man en paard, wed strijd; 20.30 Gram,; 20.40 Vocaal ens.; 21.00 Promenade ork.; 21.40 Gram.; 21.50 Periodieken parade; 22.00 Kerkorgel-recital: 22.30 Gram.; 23.30 Lezing; 23.55 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Vlaggetjesdag v. d. sportvissers, rep.; 7.25 Gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws: 8.15 Vlaggetjesdag voor sportvissers, rep.; 8.20 Gram.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram.; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleu ters; 11.00 Kbokpraatje; 11.15 Levenskunst, lezing; 12.00 Vier handig orgelspel; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12,33 Metropole orkest; 13.00 Nws; 13.15 Vlagge tjesdag voor sportvissers, rep.; 13.20 Meded;- -en gram.; 13.25 Beursber.; 13.30 Sansmuz.; 14.00 Pianorecital; 14.35 Act.; 15.05 Viool en piano; 15.35 Cabaret; 15.55 Gram.; 16.25 Voordr.; 16.45 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gr.; 17.50 Regering3Uitz.; 18.00 Nieuws; 18.15 Lichte muz.; 18.50 Gesproken brief; 18.55 Lichte muz. en Koek en Ei. radiostrip; 19.50 Sportpraatje; 20.00 Nieuws; 20.05 Omroepork.; 21.05 Vrouw aan boord, hoorspel; 22.20 Gr.; 22.30 Nieuws; 22.45 Act.; 23.00 Sportact.; 23.10 Lichte muziek; 23.40 Zang en hammondorgel; 23.55 Nieuws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nieuws; 12.02 Amu's. orle.; 12.30 Weerbe richt; 12.35 Grum.; 12.50 Beurs ber.: 13.00 Nws; 13.15 Gr.; 14.00 Schoolradio; 16.00 Beursberich ten; 16.06 Franse les; 16.21 Ka- mermuz.; 16.40 Vlaamse liede ren; 17.00 Nws; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Gram.; 18.20 V. d. soldaten; 18.50 Sportkroniek; 19.00 Nws; 19.40 Schoolwedstr. 19.50 Boekbespr.; 20.00 Voor de vrouw; 21.00 Omroepork.; 22.00 Nws; 22.15 Radio-universiteit; 22.55 Nieuws. 1. Aan het hoofd van zün klein troepje krijgers rüdt Éric de Noor man met zün vrienden noord waarts. Naar huisHet besef binnen niet al te lange tijd weer in het veilige noorden terug te zün is een verademing na de Sfeer van angst en gevaar, waarin hij door de dreiging van Attilla's finistere macht de laatste tijd geleefd heeft. De wetenschap, dat' de bedreig de volken zich nu onder Aëtius' bekwame leiding aaneen zullen sluiten, mocht de Hun tot de aan val overgaan, is in ieder geval een geruststelling en bet besef dat hU er aan mee gewerkt heeft om het zover te krijgen verzoent hem weer met zjjn lange afwezigheid Uit Noorwegen. Prinses Isolde, die aan zijn hoe de is toevertrouwd met haar op- pas, de kleine Prit, verheugt zich er al eveneens óp dat ze dit land gaat veriatan, al heeft het afscheid van haar vader, da dappere Ar. man, haar wel moeite gekost. Maar Tristan, de Britse edel man, is in Erics gevolg en met hem kan zij het best vinden. Zonder verdere gebeurtenissen trekken zij voort en maken op een geschikte plaats Ramp voor d.e nacht. Als ze dan na een stevig maal rond het knappend haardvuur ge zeten zün en Eric vermaakt luis tert naar de sterk overdreven hel dendaden, die Svein Langtand over zichzelf aan de bangelüke Prit op dient, voelt hij zich tevreden en verheugd, want Noorwegen Hjkt dan zo nabij Hoezeer hli rich hierin vergist zal spoedig blijken Televisieprogramma's. NED. TV: 20.00 Journaal; 20.20 Act.; 20.30 Filmbespreking; 20.50 Graag of niet, toneelstuk; 22.30 Dagsluiting. VL. BELG. TV: 11.00 Voor de jeugd; 19.30 Tekenfilm; 19.45 Kunstoverz-; 20.00 Nieuws; 20.30 Speelfilm; 21.55 Interview; 2220 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 3