RA INRUIL ACTIE 10.000 A Het uitstel van belastingverlaging De Ver. Staten en Berlijn DE BRONZEN ADELAAR Rede van Kennedy NOG SLECHTS 3 JUNI UW OUDE FOTOTOESTEL IS 7.50, 10..-öf 15.- waard! Het Zuidslai staai Pagina 2 DE ARBEIDSTIJD VERKORTING VOOR DE GEMEENTEPOLITIE BINNENLANDS NIEUWS Keizerin Farah kocht schoenen FRANKRIfK BEZORGD VOOR LINKSE ACTIES ROND EVIAN HET BESTAND IN LAOS KONGO V.A.R. verbreekt betrekkingen met Zuid-Af rika Woensdag 31 mei 1961 HET PROCES TEGEN CIIALLE EN ZELLER MARKTBERICHTE* Gemeente Ternenzea Lord Home o bij generaal Nieuwe N.S. aar iu Utrei NOODW IN OOST-P^ DE VRIJE ZEFUW TWEEDE KAMER De heer Lucas (K. V. P.) ver klaarde, dat de brief der bewinds lieden hom ten zeerste heeft te leurgesteld. Hij zei niet te willen verhelen, dat hij van deze re gering wat anders had verwacht. De motivering is te summier en te onvolledig. Dat da regering middelen zoekt om de oververhitting van de eco nomische situatie te temperen, vond spa', toe te juichen. De te leurstelling -over het niet door gaan der belastingverlaging is z.i. gerechtvaardigd. Het grote vertrouwen in de minister heeft nu een deuk ge kregen. Hij zal er niet meer aan meewerken een belastingontwerp te aanvaarden als er geen datum in is opgenomen. De heer Van Lijsden (A. R.) zei begrip te hebben voor de te leurstelling, omdat belastingver laging als vrij noodzakelijk moet worden beschouwd. Ze zou moge lijk zijn zonder moeilijkheden te veroorzaken. Na ingegaan te zijn op de argumenten der regering verklaarde spr. op grond van de overwegingen in de nota, dat doorvoering van belastingverla ging op korte termijn gevaarlijke consequenties kan hebben. Hij kon zich met het standpunt dei- regering verenigen en verklaarde het op prijs te stellen, dat de regering de verantwoordelijkheid voor de beslissing heeft aan vaard. Spr. drong er echter op aan, dat de verlaging zal worden door gevoerd zodra dat verantwoord geacht kan worden. De heer Van Dis (S. G.) be toogde, dat de teleurstelling over het niet doorgaan der belasting verlaging te groter is omdat de regering bij de revaluatie van de gulden heeft verklaard, dat deze niet van invloed zou zijn op de belastingverlaging en dat deze er nog beter zou komen voorstaan. Z.i. ware het beter geweest als de regering geen verwachtingen had gewekt. Hij vroeg zich af of er nog wel iets van de verlaging zal komen. De heer Lankhorst i P. S. P. i zei, dat in het licht van de hui dige regeringspolitiek aan ver laging van de belasting niet was te ontkomen. Het ware gewenst voor een bepaalde groep de ver laging alvast in te voeren, doch politiek is dat niet te realiseren. Hij stemde in met het besluit om de verlaging uit te stellen. Voorts drong hij aan op vermin dering der defensie-uitgaven. De heer Oud (V. V. D.) gaf te kennen waardering ervoor te hebben, dat de minister een im populaire maatregel neemt. Wat de moderne conjunctuur- politiek aangaat, zei hij ernstig te hebben getwijfeld aan de uit voerbaarheid ervan. Verlaging der belastingen is een sociaal rechtvaardige daad, maar tegelijkertijd moet de vraag worden gesteld of die verlaging economisch verantwoord is. Die vraag beantwoordde de heer Oud ontkennend. Spr. vroeg wat er gebeurt met het bedrag van een half miljard, dat voor belastingverlaging be schikbaar zou zijn. Gaat de minister bij het op stellen der begroting voor 1962 er vanuit, dat hij de belasting opbrengst een half miljard lager moet ramen? Voor het financie ren der defensie-uitgaven mag volgens spr. geen beroep worden gedaan op dat halve miljard. Hij wilde vernemen of het echt zal worden gereserveerd voor belas tingverlaging. Nu de regering heeft besloten om voor de rijksambtenaren vroegere 48-uur werkers) de wekelijkse arbeidstijd met ingang van 1 juli 1961 te verkorten tot -16 uur en met ingang van 1 jan. 1962 tot 45 uur, zal deze re geringsbeslissing ook voor de politie consequenties hebben, zo deelt het ministerie van Binnen landse Zaken mee. In de komende weken zal hier omtrent met de organisaties van politiepersoneel formeel overleg worden gepleegd. Het ligt in het voornemen van de minister van Binnenlandse Zaken de burgemeesters der ge meenten met gemeentepolitie zo spoedig mogelijk in de maand juni nader in te lichten omtrent de wijze waarop de arbeidstijd verkorting voor de politie zal kunnen gelden, alsmede welke financiële en andere maatrege len de regering zich in verband daarmede voorstelt. De minister heeft de burge meesters echter reeds thans ver zocht ermede rekening te hou den dat de arbeidstijd voor de politie met ingang van 1 juli 1961 46 uur per week wordt. Ge adviseerd wordt de roosters voor de politie te doen opstellen uit gaande van 45 uur per week. Het 46ste uur per week dient dan buiten het rooster maar zonder betaling van overwerk te worden opgedragen. Deze methode heeft het voor deel, dat met ingang van 1 jan. 1962, wanneer de arbeidstijd op 45 uur per week zal worden be paald, de dienstroosters voor de gemeentepolitie niet opnieuw be hoeven te worden gewijzigd, al dus de minister. (Vervolg van pag. 1.) DE MINISTER AAN HET WOORD De minister van' Financiën, de heer Zijlstra, zegt zich de teleur stelling, gewekt door de re- geringsbeslissing, te kunnen voorstellen. Hij deelt die teleur stelling. Hij betoogde, dat de maatregel toch in het belang van de contribuabelen is. Wanneer er geen wet is, waar in de nieuwe tarieven zijn vast gelegd, is het uitermate moeilijk bjj de rest van het financiële be leid rekening ermee te houden, dat de verlaging moet komen. Wanneer die wet er wel is heeft men de maximale kans dat de verlaging terecht komt. Een on juist getimede belastingverlaging betekent, dat een volgende ver laging veel verder wordt wegge schoven. Het is beter op Het goede mo ment de verlaging door te voe ren. In het fiscale beleid is zeer be langrijk het beleid, dat overigens wordt gevoerd. De heer Burger heeft gezegd, dat dit beleid tekort is geschoten. Naar sprekers oor deel is het financiële beleid in de periode van hoogconjunctuur versterkt. Hij merkte o.m. op, dat dit kabinet een belangrijke vermindering van de investerings- faciliteiten heeft tot stand ge bracht. De revaluatie is ook een belangrijke remmende maatregel geweest. Men kan z.i. niet zeg gen, dat op het gebied van de conjunctuurpolitiek het zó is, dat niet het uiterste is gedaan om de voorwaarden te scheppen dat de belastingverlaging op 1 juli kon doorgaan. Dat de conjunc tuur is aangezwengeld ligt aan de gestegen uitvoer en de ont wikkeling van de investering en de consumptie. Wat in de nota is geformu leerd is naar 's ministers mening volkomen duidelijk. Wanneer in 1962 de belastingverlaging wordt ingevoerd, zal het kabinet-De Quay op twee belangrijke pun ten een verlaging hebben tot stand gebracht. Wat het televisievoorli.chtings- beleid aangaat merkte hij op. dat hij als minister van Financiën slechts eenmaal voor de televisie is geweest. Van meet af aan heell hij met alle duidelijkheid gesteld, dat hij hartelijk hoopte dat de invoering der verlaging wel zou gebeuren, maar dat er zodanige omstandigheden zouden kunnen zijn dat het niet gebeur" de. Spr. keerde zich vervolgens tegen 'een radiopraatje van maan dag, door de heer De Kadt ge houden, waarin deze onjuiste mededelingen heeft gedaan. Spr. erkende, dat de methode meebrengt, dat een volgend kabi net bij een crisis de belofte van belastingverlaging erft. Maar zo'n erfenis zou meer bevatten op ander gebied. Wat ten aanzien van de inves teringsaftrek is gedaan lijkt hem het meest efficiënte middel, dat kon worden toegepast. De re gering heeft bijna alles op het gebied der conjunctuurpolitiek gedaan wat redelijkerwijs kon worden gedaan, betoogde de mi nister. De gevolgde methode is in 'net wezenlijke belang der belasting plichtigen, zei de minister. Het zou zeer te betreuren zijn als door een prijsstijgingsproces de voordelen der verlaging door de vingers zouden lopen. Hij erkent, dat het begeleidend beleid zodanig zal moeten zijn, dat de voorgenomen maatrege len kunnen worden ingevoerd. Met betrekking tot de opmer kingen van de heer Oud, zei spr. het zeker de moeite waard te achten als de buitenlandse schuld is verminderd en de vlot tende schuld afgelost een juri dische constructie te bedenken om zekere bedragen te blok keren. Wat de verhoging der defen sie-uitgaven aangaat, zei de mi nister tenslotte, dat het hem uiterst onwaarschijnlijk voor komt, dat de dekking gevonden zal worden door de tarieven der loon- en inkomstenbelasting te verhogen. Volgens een bericht In de Europese editie van de „New York Herald Tribune" is presi dent Kennedy bereid voor Berlijn een oorlog te riskeren. Na maan dag onthullingen te hebben ge daan over verdedigingsplannen van het Westen voor Berlijn, be richt thans de diplomatieke cor respondente Marguerite Higgins, dat Kennedy's houding terzake van Berlijn standvastiger zou zijn dan die van de regering-Eisen- hower. Het bericht komt ui» Bos ton waar Kennedy zich maandag ophield vóór zijn vertrek naar Europa. Volgens de correspondente zou men in de omgeving van de Amerikaanse president nog niet weten in hoeverre Engeland het met een Navo-alarm voor de ver dediging van Berlijn en even tuele bezetting van de controle posten in de Sowjet-Unie langs de autoweg HelmstedtBerlijn eens zou zijn. Het alarmplan bij een even tuele isolering van Berlijn, waar over het blad maandag berichtte, zou de volgende fasen omvatten: oorlogsalarm voor het gehele Navo-defensie-apparaat tussen Noorwegen en Turkije, legering van Brits-Amerikaans-Franse stoottroepen bij Helmstedt, be perkte opmars in de Sowjetzöne om de autowegverbinding met West-Berlijn te verzekeren. Woordvoerders te Bonn noem den dinsdag de publikaties over militaire plannen ten aanzien van Berlijn „onverantwoordelijk". De bondsregering zag geen aanlei ding voor commentaar. Men wees er op dat de plannen voor het optreden van het Westen bij eventuele gebeurlijkheden steeds worden bijgewerkt. Diplomatieke waarnemers in Bonn vragen zich af of de positie van Kennedy bij zijn aanstaande gesprek met Chroesjtsjef in Wenen door de gedane publika ties misschien geschaad is. De publikaties zouden overigens ook niet geheel juist zijn. Bondskanselier Adenauer zei dinsdag in een- gesprek met christen-democratische voorman nen dat hij zich met het oog op het gesprek Kennedy-Chroesjt- sjef geen zorgen aangaande Ber lijn maakte. AANRANDING TE BAKNEVKLD De gemeentepolitic in Ede speurt op het ogenblik naar de man, die ervan verdacht wordt een poging tol aanranding te hebben gepleegd op de 27-jari'ge mcj. G. van Essen van de Es.se- nerweg in Kootwijkerbroek, ge meente Barneveld. Mej. Van Es sen was zondagavond op weg naar huis toen zij werd inge haald door een motorrijder, die haar sneed. Zij kwam daardoor in een sloot terecht. De man vloog naar-haar toe en zei: „Als je niet gauw stil bent, knijp ik je strot dicht". Het meisje wist uit haar tasje een klein knipmesje te halen, vouwde het open en trachtte de aanrander een haal over zijn gezicht te geven. Het mesje schoot echter uit op de kraag van de man, maar geluk kig was intussen een tweede motorrijder genaderd, die stopte en hulp trachtte te verlenen. De aanrander stapte op zijn motor en koos het hazenpad. Intussen kwam er ook een bromfietser. De motorrijder ging achter de aanrander aan en dc bromfietser waarschuwde de politie en de dokter. Dc aanrander werd niet achterhaald. WIELRIJDER OMGEKOMEN Gisterochtend is op de Van Miereveltlaan te Delft de 64- jarige heer S. Gabriëls uit Delft, toen hij per fiets op weg was naar zijn werk, door een per sonenauto gegrepen en zó ern stig gewond, dat hij onderweg naar het ziekenhuis is overleden. De heer Gabriëls stak de weg over en lette daarbij niet vol doende op het verkeer. DUITS SCHIP HEEFT MACHINESCHADE De 423 ton metende, Westduit. se kustvaarder „Kathe Boll", die van Oxlosund met een lading blik onderweg was naar Duisburg, heeft omstreeks half vijf gister middag gemeld, dat het schip met ernstige machine-averij ter hoogte van Katwijk aan Zee ronddrijft op twintig mijl ten noorden van Hoek van Holland. De kapitein vroeg dringend om sleepboothulp om zijn schip naar de Nieuwe Rotterdamse Water weg te slepen. Uit Hoek van Hol land ging de sleepboot „Blanken burg" van L. Smit en Co naar zee; uit IJmuiden de zeesleper „Titan" van N.V. Bureau Wijs muller. De assistentie op „Lloyd's open form", die door kapitein D. van Dorp van de „Titan" werd aangeboden, werd door de kapi tein en de rederij van de „Kathe Boll", de „Rhein-Maas Seeschif- fahrtskantor" in Duisburg geac cepteerd. De „Titan" kan om streeks zes uur ter plaatse zijn en zal het schip dan op sleep touw nemen naar Hoek van Hol land. De Franse regering maakt zich zorgen over het aantal commu nistische en andere linksgerichte afvaardigingen, die vanuit Frank rijk naar Zwitserland reizen om daar steun te verlenen aan de vertegenwoordigers van de voor lopige Algerijnse regering, die met Frankrijk onderhandelen. Van de zijde van het Franse ministerie van Binnenlandse Za ken is dinsdag meegedeeld, dat men overweegt hiertegen op te treden. Men wil de Zwitserse re gering verzoeken deze delegaties de toegang tot Zwitserland te ontzeggen en tegelijk gerechtelij ke stappen ondernemen tegen de mensen, die al naar Zwitserland zijn gegaan om de Algerijnen te steunen. Inlichtingen bij uw fotohandelaar 32) Nadruk verboden.) Nu werd het Clyffurde te machtig. Het zou laf zijn te zwij gen dat wist hij nu zeker. .„Mademoiselle Crystal," begon hij langzaam, ,.zo even was ik zo vrij u mijn vriendschap en zo nodig, mijn hulp aan te bieden, en dat hebt u geaccepteerd, niet waar?" „Zeker, waarom vraagt u dat?" vroeg zij enigszins ver baasd. „Omdat de tijd, dat ik van dienst kan zijn, vroeger geko men is dan ik gedacht had. Er is iets. dat ik u zeggen moet en dat voor u van veel belang is. Mag ik het zeggen?" Maar nog vóór zij ja had kun nen zeggen, klonken de stem men van haar vader en De Marmont aan de andere kant van de deur. De deuren gingen open en monsieur le Comte en zijn toe komstige schoonzoon stapten binnen. De Marmont sprak druk en zenuwachtig: „O! Gaat madame Brestalou verlaten? Het spijt mij dat te horen. Waarom moet zij alweer zo gauw weg?" „Zaken, beste De Marmont," antwoordde de graaf. „Ik zal door BARONESSE ORCZT daar binnenkort wel meer van vertellen." Nu klonken er nog meer stemmen in de gangen. De gas ten waren blijkbaar ook al aan gekomen. Crystal stond op en keek naar Clyffurde. ,,U zult het mij een andere keer moeten vertel len," zei zij zacht. „Vergeet het niet 1" Het psychologische moment was voorbij en Clyffurde ver wenste zichzelf, dat hij zo lang gewacht had. De kostbare ogen blikken, die Crystal's hele toe komst hadden kunnen verande ren, waren voorbij gegaan. Hij ergerde zich, dat hij niet eerder gesproken had, vooral nu hij zag, hoe De Marmont met gloeiende ogen en in triomf zijn mooie bruid naderde. Met het air van een overwinnaar kuste hij haar hand. Zij was heel bleek en een ogenblik verbeeld de Clyffurde zich, dat zij een onderdeel van een seconde sme kend met haar blauwe ogen naar hem opkeek. De gasten volgden de zegevie rende bruidegom op de hielen: de prefekt, die druk deed en Na hun staatsiel.ezoek aan Noor wegen zijn de sjah en keizerin Farah, op doorreis naar Perzië, enige dagen in Rome gebleven. Foto: Kei/erin Farah mankte van de gelegenheid geli.uik om Italiaanse schoentjes te kopen. Aan een diner te Boston heeft president Kennedy maandag ver klaard, dat Amerika de dochter is van Europa en dat Amerika met Frankrijk in het bijzonder de nauwste betrekkingen heeft. „Ik ga niet naar Frankrijk om er oude herinneringen op te halen maar om te kijken hoe in de toekomst de nauwe betrek kingen, die tussen de Verenigde Staten en Frankrijk moeten be staan, zullen zijn, wil de zaak van, de, vrijheid in de bpezem van de Noordatlapfischc gemeen schap gewaarborgd' zijn". Sprekende over zijn reis naar Wenen, zei Kennedy, dat hij de Russische leider Chroesjtsjef zou ontmoeten in zijn hoedanigheid van „leider van het grootste revolutionaire land ter wereld. „Onze knieën beven niet bij het horen van het woord „revolutie", aldus Kennedy. „Wij geloven erin, wij geloven in de vooruit gang van de mensheid, wij ge loven in de vrijheid. Ik weet, dat er Amerikanen zijn die zich af vragen waarom ik deze reis maak. Zoals ik meen, dat het belangrijk is zich te verstaan met onze bondgenoten, ben ik ook BINNENBRAND BIJ PANDER ZN. N. V. In het winkelpand van de Fa. Pander Zn. N. V. te Den Haag heeft een korte maar hevige bin nenbrand gewoed. Het vuur ont stond op de eerste étage, waar schijnlijk door een sigaret die achteloos in een prullemand is geworpen. De afdeling van de étaleurs is grotendeels uitge brand. De beneden gelegen éta lages kregen veel waterschade. De brandweer was het vuur na een half uur meester. Hoe groot de schade is kon nog niet worden vastgesteld. nerveus, zijn vrouw, schitterend in de laatste Parijse mode, de Due en Duchesse d'Embrun, neéf en nicht van de bruid, de Vicomte de Génevois en zijn moeder, de peetmoeder van Crystal, en tenslotte generaal Marchand, die het kommando voerde over de troepen van fiet distrikt. Hij was pas terug van de krijgsraad, die hij in allerijl bij elkaar geroepen had en trachtte achter vrolijke manieren de onrust, die de opmars van Napoleon naar Grenoble ver oorzaakte, te verbergen. De voornaamste notabelen van de provincie waren hier bijeen. Dit uitgezochte gezelschap zou na het souper aanwezig zijn bij de ondertekening van het kon- trakt. Ieder praatte druk: de tocht van het monster door Frankrijk was het voornaamste onderwerp van gesprek. Sommigen behan delden het met minachting, an deren zaten er kennelijk voor in angst. De ex-Bonapartisten Fou rier en Marchand verwensten de overweldiger het hardst van allemaal. Clyffurde hield zich zwijgend wat op een afstand van dit def tige gezelschap, maar hij zag wel, dat De Marmont aan geen van deze gesprekken deel nam. Hij was aldoor bij Crystal en sprak nu en dan fluisterend met haar. Het verwaande uiterlijk van de veroveraar werkte Clyf furde op de zenuwen. De graaf onderhield zich vriendelijk en neerbuigend met zijn gasten, terwijl madame ia Duchesse douairière d'Agen tel kens over haar aanstaande te rugtocht naar het noorden sprak. „Ik ben hier maar voor een paar dagen heen gekomen," zei zij luid in een kring van dames, die om haar heen stonden, „voor het huwelijk van mijn kleine Crystal. Maar ik was midden in een retraite en ik heb van mijn biechtvader maar voor drie dagen verlof kunnen krij gen." „Wanneer gaat u ons weer verlaten?" vroeg mademoiselle Marchand, de dochter van de generaal suikerzoet. „Aanstaande dinsdag, dadelijk na de godsdienstplechtigheid," antwoordde madame. De prefekt, die dit hoorde, trachtte onbevangen te kijken. Hij had de vijf en twintig mil joen francs in papier en wissels eerst uit de kelder van het raad huis gehaald en in zijn zakken gedeponeerd en toen overgedra gen aan madame. In doodsangst was hij in zijn eigen koets van het raadhuis naar het kasteel komen rijden. Iedere keer als de weg er verlaten uitzag en als hij paardengetrappel achter zich meende te horen, dacht hij aan .struikrovers. Hij voelde zich verbazend opgelucht, dat de hele verantwoordelijkheid nu op andere schouders was overgela den en inwendig bewonderde hij madame la Duchesse, die zo'n vreselijke verantwoordelijkheid zo kalm wist te dragen. van oordeel, dat het van belang is, op een ogenblik dat de twee partijen wapens hebben, waar mee zij elkaar kunnen vernieti gen: dat er begrip, een contact en een duidelijk besef is yan het geen waarin wij geloven. Daar om ga ik in Wenen met de heer Chroesjtsjef spreken". Honderdduizenden in Boston hebben Kennedy maandag harte lijk toegejuicht. Het politiekor- don werd meermalen doorbroken door enthousiaste mensen, die de president een hand wilden geven. Het diner, waaraan Kennedy het.woord voerde, werd bijge woond door enkele duizenden personen, die 100 dollar per cou vert betaalden. uganc SIGAREN (Wordt vervolgd.) De woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dinsdag medege deeld, dat het overleg tussen de Britse en Russische regeringen over de kwestie van het bestand in Laos zal worden voortgezet. Het gaat hier om het antwoord op een rapport van 20 mei van de internationale controlecom missie, waarin zij om richtlijnen vroeg en om speciale bevoegd heden om de naleving van het bestand en de aanvoer van oor logsmateriaal te kunnen contro leren. De Britse regering heeft aan de Sowjet-Unie voorgesteld de commissie de gevraagde richt lijnen te doen toekomen, doch de Sowjet-Unie acht nieuwe instruc ties niet nodig. De Britse ambassadeur in Mos kou heeft hierover reeds bespre kingen gevoerd met de Russische onderministers van Buitenlandse Zaken Koesnetsof en Firy, die volgens de Britse woordvoerder »iet „zonder nut" zijn geweest. De woordvoerder gaf te ken nen, dat het nieuwe overleg hetzij in Moskou, hetzij in Genève zal plaats hebben. Een nieuw onder houd is echter nog niet vastge steld. Volgens het Belgische pers bureau Belga hebben Loemoem- bistische troepen het dorp Nyan- gezi in de provincie Kivoe plat gebrand en ongeveer veertig dorpelingen gedood, omdat de plaatselijke bevolking in verzet zou zijn gekomen tegen het Loe- moembistische bewind. Vele dorpelingen zijn naar Roeanda-Oeroendi of in nabijge legen bergen gevlucht, aldus Belga. De Verenigde Arabische Repu bliek heeft dinsdag de diploma tieke betrekkingen met Zuid- Afrika verbroken, zo wordt offi ciéél in Cairo meegedeeld. Volgens de bekendmaking heeft de regering van de V. A. R. met het oog op de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering besloten, de nieuwe republiek Zuid-Afrika niet te erkennen, die vandaag een feit wordt. De diplomatieke missie van de V. A. R. zal worden teruggetrok ken. Op de tweede dag van het pro ces te Parijs tegen de ex-gene raals Challe en Zeiler, heeft Jean Morin, de gedelegeerde van de Franse regering in Algerië, een verklaring afgelegd. Hij begon met een schildering van het be gin van de opstand. In de avond uren van 21 april had hij uit Tizi- Ouzou bericht gekregen dat er mogelijk gewelddaden op komst waren. Hij had toen direct de legerkommandant van Algiers, generaal Adolphe Vezinet, en de politieprefect van de stad ge waarschuwd. Deze namen de eerste veiligheidsmaatregelen. Generaal Vezinet belde het kamp van Zeralda op, waar het eerste regiment parachutisten van het vreemdelingenlegioen gelegerd was. Het was beker.d dat dit regi ment in staat was tot muiterij. De bevelhebber van het kamp zei tegen generaal Vezinet dat alles rustig was. Maar zaterdagmorgen 22 april om twee uur precies trokken de parachutisten Algiers binnen. Zij trokken onmiddellijk een kordon om de ambtswoning van de alge meen gedelegeerde. Officieren, gestuurd door Challe, Zeiler eni Jouhaud, gingen het paleis bin nen. Zij wilden de gedelegeerde „in verzekerde bewaring nemen om hem te besehermen". Morin had toen direct de re gering, met wie hij nog telefo nisch contact had, ingelicht. Op dat ogenblik hadden de muiteps de Franse opperbevelhebber in Algerië, generaal Gambiez, al ge arresteerd. Morin moest toen 's zaterdags de hele dag op zijn bureau blijven. Rond de ambts woning werden oazoeka's en mi trailleurs in stelling gebracht. De volgende nacht werd hij door de rebellen naar In Salah in de Sahara gebracht. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 3967 stuks vee, zijnde 300 vette koeien en ossen; 709 gebruiksvee; 624 vette kalveren; 239 graskalveren; 1165 nuchtere kalveren; 4 var kens; 38 lopers; 119 paarden; 3 veulens; 54 schapen of lamme ren; 649 weide/zuiglammeren 28 bokken of geiten. De prijzen wareft als volgt: Vette koeien 2,5&*-ƒ 3.45; vet te kalveren 2,20^-^,90; Slacht- paarden ƒ2,05—ƒ2,45, alles per SS Graskalveren ;Pf 260460 Nuchtere kalveren 48ƒ68; Lopers ƒ100—ƒ140; Biggen ƒ50 —ƒ75; Schapen ƒ100—ƒ130; Lammeren 60ƒ80; Kalf- en melkkoeien 950—1250; Vare koelen 670ƒ920; Vaarzen 600—900; Pinken 400—560, alles per stuk. T'fllWt* Overzicht: Vette kooidh'?"|9!ke- Hjke aanvoer, kalmë K33UML en prijzen als maandag; Vette kal veren: aanvoer groter, goede handel, prijzen iets gedrukt; Graskalveren: aanvoer ruimer, redelijke handel en prijzen als vorige week; Nuchtere kalveren: iets meer aanvoer,-levendige han del en ruim prijshoudend; Lopers on biggen: ruimer aanvoer, han del goed en prijshoudendSlacht- paarden: aanvoer als vorige week, stugge handel en dalende prijzen; Schapen: aanvoer als vorige week, handel goed, prijzen wat hoger; Weidelammeren: aanvoer groter, redelijke handel en iets stijvere prijzen; Kalf- en melkkoeienredelijke aanvoer, stille handel en prijzen iets ge. drukt; Vare koeien: iets minder aanvoer, kalme handel en prijzen ongewijzigd; Vaarzen en pinken; matige aanvoer, luie handel en niet hoger in prijs. HINDERWET Burgemeester en wethouders van Terneuzen brengen ter open bare kennis, dat ter gemeente secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Shell Nederland Verkoopmaatschappij N. V., Wassenaarseweg 80 te 's-Gravenhage, om vergunning tot oprichting van een petroleum- installatie in het perceel Dijk- straat 8490, kadastraal bekend gemeente Terneuzen, sectie L, nr 2638-2639. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendma king bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der vergun ning iji te brengen bij het ge. meentebestuur. Bovendien zal op donderdag 15 juni a.s., des namiddags 14.00 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting worden gehou den, waarin mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit ver zoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrift uren. De aandacht van belangheb benden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij ge machtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die, zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, binnen de ge stelde termijn schriftelijk bezwa ren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze ge meente of in een aangrenzende gemeente, waar openbare kennis geving wordt gedaan. Terneuzen, 31 mei 1961. Burgemeester en wethouders voornoemd, H. RIJPSTRA, Voorzitter. A. J. DEES, Secretaris. Woensdag 31 Op de zitting va het proces-Eichmar gaan met het verh Brand, destijds lid raad in Boedapest, door Eichmann c nagr het buitenland den om te trachten .wagens te vinden, 'fciiljoen Joden zo worden geruild. Brand vertrok o] dat jaar per vliegtu naar Turkije. Hij w door Bandi Grosz, v een agent van de g< van de SS en ook lende andere, o.m. c Amerikaanse gehei Grosz had hem ver buitenland te zijn kontakten met de tbt stand te brer ipenen van vredesoi gen. Brand en Grosz Istanbul gearresteei weer vrij gelaten door naar Aleppo, i; zij een ontmoetin hebben met Moshe hoge functionaris v; agentschap en later Buitenlandse Zaken Bij de Turks-S: werden beiden ec teerd. Brand werd late overgebracht, waar -en-halve maand reerd. Tot de dinsdag do De Britse ministe landse Zaken, lord gisteren een bezoek Franco in diens ten noorden van IV allerlei vraagstukk met Spaanse minis Maandagavond z< aan een diner te z het doel van zijn of aan Span je, dat drie eenvoudig is, „te t en beter begrip tus: landen te k' Lord Ho minister va ken. die si heeft bezocl De besprekingen nister van Buiten van Zuid-Slavië, Popovic, ert zijn ambgenoot mr. J. IV die ter gelegenheid cieel bezoek van de aan Nederland op 2 Haag zijn gevoerd, in een sfeer van o] en wederzijds begri Dit vermeldt het dat gisteren naar a dit bezoek is verstr staatslieden hebbel economische probl ken, die beide lan ren. In het bijzond aap de orde gekomi betrekingen en de ties tussen Zuid-Sis land. Eveneens zijn aa meest belangrijke problemen, vooral voordoen in de or de Verenigde Natie Het bezoek van sche minister aan De Nederlandse hebben op het centi Utrecht nieuwe i voor de vertrekker gebruik genomen Deze borden word eenrtaal post langs w-eg bediend en ting en het tijdstij van de diverse tre nu toe werden Utrecht twintig va geplaatst In het najaar za de stationshal worden aangebrac eerstvolgende met perronaandu trektijden worden Investering kost c ƒ200.000. Men b< verhoging van c het publiek en p ring. Een wervelston stoten tot 110 km gaande met een vl in de districten Cl khali en Tippera stan. Hetzelfde gebied lopen acht maant eerder door werv troffen, die aan m mensen het leven

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2