Provinciaai nieuws Barcelona-Benfica DE BRONZEN ADELAAR Ontstemming bij deel Nieuw-Guinea-raad n.a.v. ontvangst Parlementaire missie MacMillan in assemblee van Westeuropese Unie AGENDA MORGENAVOND Het Is absurd, aat het lid vanpondent van het ANP verklaarde de Nieuw-Guinea-raad, de heer Van Zeeland, tegenover de pers uiting heeft gegeven van zijn „ergernis" over een nalatigheid van de voorzitter. Deze „nalatig heid" zou hierin hebben bestaan, dat de voorzitter bij de ontvangst op 24 mei van de leden der Ne derlandse parlementaire missie in de raad aan enkele leden ge legenheid heeft .gegeven tot her houden van een toespraak. Ieder lid heeft immers het recht van initiatief, en kan dus de voorzit ter verzoeken, een toespraak te mogen houden. Dit werd verklaard door het lid r an de raad de heer N. Jou we. Hij deed dit naar aanleiding van een interview met de pers, dat het lid de heer Van Zeeland dezer dagen heeft gegeven over de redevoeringen van de leden Jouwe en De Rijke tijdens ge. noemde vergadering. De heer Jouwe deelde de cor respondent van het ANP mede, dat hij, reeds vóórdat hij naar Biak was gereisd om de parle mentaire missie af te halen, voorzitter Sollewijn Gelpke op de hoogte had gebracht van zijn voornemen. een toespraak te houden. 'Wat de heer De Rijke betreft, aldus de heer Jouwe, deze heeft een kwartier vóór de aanvang der bijeenkomst de voorzitter van een soortgelijk voornemen in kennis gesteld. Volgens de heer Jouwe heeft de heer Sollewijn Gelpke getracht, de heer De Rijke hiervan te weerhouden. De 'heer Jouwe wees er op, dat de heer De Rijke in zijn toe spraak geheel voor zichzelf heeft gesproken, en zulks in de rede ook niet nadruk heeft medege deeld. „Hoewel ik zulks minder nadrukkelijk zeide, heb ook ik uitsluitend voor mijzelf gespro ken. Overigens betreur ik het zeer. dat door deze rel de naam <>n de waardigheid van de Nieuw- Guinea-raad zijn omlaag gehaald. Verschillende andere leden heb ben, toen zij door de heer Van Zeeland werden benaderd met steun voor een protest, gewei gerd daaraan hun steun te ge ven", aldus de heer Jouwe. Op een vraag van de corres- het lid van de Nieuw-Guinea- raad de heer Maturbongs die, achter de verklaring van de heer Van Zeeland staat dat hij niets tegen de inhoud der beide rede voeringen heeft. Wel heeft hij er bezwaar tegen, dat de voorzitter niet tijdig de procedure van de bijeenkomst heeft bekend ge maakt. De heer Maturbongs voegde hieraan toe, dat deze zaak in de huishoudelijke com. missie zal worden voorgebracht. Deze commissie zal aan de voor zitter het verzoek moeten doen, in den vervolge de procedure in bijzondere vergaderingen tijdig bekend te maken. In de commis sie hebben, behalve de voorzitter, ook de leden De Rijke en Jouwe zitting. (De heer Van Zeeland had de zer dagen een persbueenkomst belegd waarop hij mededeelde, te spreken mede namens de leden Gosewisch, Tanggahma, Bonay, Maturbongs, Boerwos en Suwae. Van Zeeland zeide dat de verkla ringen van de leden Jouwe en De Rijke bij de ontvangst van de Ned. parlementaire missie, niet namens de raad waren afgelegi en voor de overige leden van de raad een volkomen verrassing waren en „een staaltje van de voortdurend blijkende onderons- jespolitiek van de voorzitter met de leden Jouwe en De Rijke". Ook gaf de heer Van Zeeland uiting aan zijn „ergernis over de nalatigheid van de voorzitter om te vermelden, dat de mogelijkheid bestond tot het houden van toe spraken tijdens de vergadering. (A.N.P. Den Haag) De Britse premier, MacMillan, heeft maandag in het parlement van de Westeuropese Unie in Londen nog niet definitief uit sluitsel gegeven over de toe treding van Engeland tot de Europese gemeenschappen van de zes E. E. G., Euratom en E. G. K.S.). Maar de ontwikkeling is op het ogenblik goed, zei hij, en niets dat ik vandaag kan zeggen, zou haar kunnen versnellen. „Sedert augustus vorig jaarwer ken we hard", aldus de Britse premier, „in wat mij een gun stige sfeer schijnt te zijn om een einde te maken aan de verdeling van West-Europa in zes en zeven. Het initiatief dat bondskanse lier Adenauer toen nam voor be sprekingen met mij in Bonn, heeft tot een hele reeks verken nende besprekingen geleid. Die besprekingen hebben ons een veel duidelijker beeld gegeven van de manier, waarop vrucht bare ontwikkelingen mogelijk zijn". Als we de huidige verscheiden heid op Europees gebied over zien, aldus de Britse premier, Franse socialist Arthur Conté tot voorzitter. Conté volgt als zodanig de Italiaanse liberaal Badini op, die twee jaar voorzit ter is geweest. De Nederlandse afgevaardigde dr. J. J. R. Schmal werd her kozen als één van de zes vice- voorzitters. ZUID-AFRIKA Volgens een ruwe schatting van E. P. Bradlow, de voorzitter van de Kamer van Koophandel van Johannesburg, is maandag minstens de helft van de 250.000 negerarbeiders van Johannesburg thuis gebleven. In andere delen van het land schijnt de staking echter een mislukking te zijn geworden. De meeste arbeiders zouden normaal ap hun werk zijn verschenen. In Johannesburg spanden de voorstad Alexandra, waar circa 50.000 negers in vuile hutten vonen, en de negerwijken in het zuidwesten de kroon. De meeste stakers wonen hier. Premier Verwoerd verklaarde maandag dat de pogingen om onlusten te verwekken niet ge zien moeten worden als een reac. tie op de uitslag van de volks stemming, waardoor Zuid-Afrika een republiek zal worden, maar als een aanval van hen, die het land niet willen zien ontwikke len langs de uitgestippelde lijnen. Het communisme, dat onrust en chaos wil, heeft de hand in het verzet. Maar wij hebben de plicht ons hiertegen te verzetten, aldus Verwoerd. In Johannes burg hebben sterke politie-een- heden de hele dag de stations bewaakt. Ook stonden er zwaar bewapende politiemannen op wacht rond de negerwijken. Sommige werkgevers in Jo hannesburg hebben hun perso neel een betaalde vakantie van drie dagen gegeven. De ambtena ren moeten echter op strafle van ontslag aan het werk blijven. In de Zuidafrikaanse textielin dustrie was het aantal stakers maandag zeer groot. Een fabriek wordt vandaag gesloten. Het personeel van de PTT in Johan nesburg werkte normaal. Ook in vele machinefabrieken ging het werk gewoon door, evenals in de goudmijnen. De gehele politie macht van Zuid.Afrika was maandag in actie. Zij werd ge steund door 5.000 man hulptroe pen. RUSSEN BOYCOTTEN CONGRES De Russische afgevaardigden naar het internationaal congres over watervoorziening, dat giste ren in West-Berlijn is begonnen, hebben de openingszitting niet bijgewoond. De Russen hadden zaterdag geëist dat de Westduit- se president dr. Luebke niet als beschermheer van het congres zou optreden, omdat West-Ber- Hjn niet tot de bondsrepubliek behoort. De heer C. Biemond, oud-voor zitter van de inernationale ver eniging voor de watervoorzie ning. verklaarde dat de samen werking met Rusland tijdelijk onderbroken is. In congreskringen wist men nog niet of Bulgarije, Tsjecho- Slowakije, Hongarije en Polen officieel op het congres ver tegenwoordigd zullen zijn. De Poolse afgevaardigden heb ben zihc bij het standpunt van de Russen' aangesloten. Het rapport over automatie in de watervoorziening van de Rus sische afgevaardigde Gorin, hoofdingenieur van de Moskouse ■waterleiding en riolering, dat donderdag aan de orde komt, zal door de Nederlander Biemond worden voorgelezen. De beveiliging tegen oorlog-per-ongeluk Volgens de „Saturday Evening Post" heeft het Amerikaanse departement van Defensie een fout ontdekt in het systeem ter voorkoming van het per ongeluk beginnen van een kernoorlog en deze fout binnen enkele uren hersteld. Een ander hiaat inzake de contróle op het lanceren van intercontinentale raketten of het uitzenden van vliegtuigen met waterstofbommen werd op gevuld door v 'Orziening in vrij wel onaantas'bare contröle-cen- tra ter verzekering van de con tinuïteit van de bevelvoering. Dé contröle-eentra omvatten een behoeven we er ons niet over te commandopost aan boord van BOUWACTIVITEIT IN HET le KWARTAAL 1961 Uit gegevens van het Centraal Bureau voor ae Statistiek blijkt, dat in het eerste kwartaal labl aan woningen en andere gebou wen uonaer normaal onderhoud en werken van minder dan 2.000) voor een bedrag van 619 min werd geproduceerd. Dit is 7 meer dan in hetzelfde kwaitaal van I960. In de sector woningoouw bedroeg de produk- tie ƒ034 min tstijging 6 r/c). Voor enkele andere sectoren lui den de produktiebedragen als volgt: bedrijfsgebouwen voor de nijverheid ƒ99 min (stijging 25%), bedrijfsgebouwen voor handel en verkeer ƒ56 min (stij ging 14%) en scholen 51 min stijging 4 Het onderhanden werk steeg van 3292 min op 1 april i960 tot 3710 min op 1 april 1961. Een stijging van 13%. Voor de woningDouw lag dit bedrag 11% hoger. up de werken met een bouw som van 10.000 en meer wo ningen en andere gebouwen) waren op 1 april 1961 110.100 ar beiders werkzaam tegen 107.500 op 1 april I960. In de sector wo ningen werden 60.700 arbeiders geteld tegen 58.800 op 1 april 1960. Gedurende het le kwartaal 1961 werden 23.359 woningen in uitvoering genomen (lë kwar taal 1960: 18.929 woningen). Hiervan was 59 opgedragen' door particulieren. Het aantal voltooide woningen bedroeg 16.910 (le kwartaal I960:,16.923), waaronder 11.047 of 65 huur woningen. Onder de 21.773 woningen waarvoor een gemeentelijke bouwvergunning werd afgegeven (le kwartaal 1960: 18.983) bevon den zich 8.514 woningen (39%) in de z.g. vrije sector. Aan weg- en waterbouwkun dige kapitaalswerken' werd in de verslagperiode 146 min gepro duceerd. Dit is 20 meer dan in het overeenkomstige kwar taal van 1960. M- verbazen dat de beweging naar grotere Europese eenheid moet groeien en niet opgelegd kan worden. Hij gelooft, dat het doel duidelijk is en binnen het be reik. Men zal echter de speciale positie moeten aanvaarden van de verschillende Europese lan den, die elk een eigen bijdrage hebben te leveren. „Als eenheid ons doel is en we houden dat vast voor ogen", al dus MacMillan, „twijfel ik er niet aan of we zullen slagen en misschien sneller dan de pessi misten denken. Laten we onder tussen niet de nadruk leggen op onze moeilijkheden en op wat ons scheidt, maar meer denken aan het fundamentele doel en de traditie, die ons allen inspi reren". De Britse premier sprak in dit verband de hoop uit, dat een verenigd-Europa op de duur door vreedzame evolutie geheel Europa zal omvatten, dus ook de landen van het tegenwoordige- oostelijke blok. In het voorbijgaan noemde hij de moeilijkheden op, die een samengaan van Engeland met de zes belemmeren: de landbouw, het gemenebest en de belangen van de Britse partners in de zeven van de Europese vrijhan delsassociatie. Ik ben er zeker van, zei hij, dat niemand van ons de betrekking met de zes wil regelen ten koste van de Britse partner in de zeven. Het parlement van de West europese Unie is maandagoch tend zijn zitting in Londen, die tot donderdag zal duren, begon nen met de verkiezing van de een zich steeds in de lucht be vindend vliegtuig van het stra tegisch lnchtcommando, waarbij het overnemend vliegtuig de lucht ingaat vóórdat het andere landt. Voorts zijn er plannen om de kruiser „Northampton" in ge heime zeegebieden te doen ver blijven. Het desbetreffende onderzoek werd enige tijd geleden ingesteld door dr. Marvin Stern, de assis tent-directeur voor onderzoek en techniek van het departement van defensie. Volgens aangehaald blad wordt voor het eventuele lanceren van raketten op het ogenblik een steeds wisselende code gebruikt, zodat zelfs de president niet zon der meer het bevel tot een kern- wapenaanval kan geven. DINSDAG 30 MEI TERNEUZENLuxor theater, 8 uur Het bloemenmeisje. WOENSDAG 31 MEI. TERNEUZEN, Luxor Theater 8 uur, Het Bloemenmeisje. Concertgebouw: 7.30 uur: Toneeluitvoering Openbare U.L.O.-school. LORD HOME NAAR VERENIGDE STATEN De Britse minister van Buiten landse Zaken lord Home zal van 13 tot 16 juni de Verenigde Sta ten bezoeken voor besprekingen met zijn Amerikaanse ambtge noot Dean Rusk en secretaris generaal Hammarskjoeld. Volgens de woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken is dit bezoek „kort- 1 geleden" geregeld. TERNEUZEN Netd. Christen Vrouwenbond aid. Terneuzen-Centrum. Vorige week woensdag nieltl deze afdeling haar laatste leden vergadering van het wintersei zoen in gebouw „De Schakel". Do leiding van deze vergadering be rustte bij de presidente mevr. Terlouw Vink. Ter opening van deze bijeen komst werd gezongen Ps 73 vs 12 m 13, waarna de presidente vooéging 'in gebed. Een kök'ié meditatie naar aan. leiding van Ps 73 volgde nu, waarna zij een hartelijk wel komstwoord richtte tot de aan wezigen. De secretaresse kreeg hierna gelegenheid om de notulen te lezen en verschillende mededelin gen te doen, in het bijzonder over een te houden landdag van het Gewest Zeeland van de N. C. V. B. op D. V. 21 juni te Middelburg. Hierna, werd gepauzeerd en werd een kopje thee met tracta- tie rondgediend. Na de pauze hield ds. E. Jan sen, Geref. predikant te Goes, een lezing over het onderwerp: „Christendom en cultuur". Spreker stelde de vraag „Wat is Christendom, en wat is cul tuur?" Christendom, aldus spreker, be tekent dat Christus Koning is over alles en allen; zodat Hij de Heer is van ons leven. In de cul tuur zien we de ontplooiing van de mens op allerlei terrein. En hoe staan we nu als Christenen tegenover deze dingen, die door de cultuur op verschillende ma nieren op ons aankomen. Kun nen we als Christenen altijd alles goedkeuren? (EUROPA-CUP-FINALE VOETBAL) bij U thuis op TV als U VANAVOND RADIO TAZELAAR belt voor een proefinstallatie TERNEUZEN - Tel. 2361 (K 1150) - Noordstr. 21 GRUNDIG NOVAK PHILIPS Spreker zeide „God gal ons de wereld met alles wat daarin is" Nu ligt het aan ons hoe we deze dingen gebruiken ten goede of ten kwade. Christus gaat mee door alle tijden heen, ook door onze tijden met zijn atoom en zijn ruimtevaart. Laten wij dan ook als Christenen deze nieuwe dingen benaderen, niet direct met wrevel en haat, maar laat ons proberen om aan het oude vast te houden, en het nieuwe te gebruiken niet ter vernietiging of ter verheerlijking van de mens, maar tot zegen voor alle mensen en bovenal tot eer en verheerlijking van God. Hij wil alles en ons allen gebruiken in Zijn dienst. Aan het eind van deze zeer mooie lezing bracht de presidente de spreker hartelijk dank voor het gebodene. Nadat als slotzang \Vas gezon gen Ps 95 1, sloot ds. Jansen deze vergadering met dankgebed. AXEL Geslaagd. Bij het te Rotterdam gehouden examen slaagde voor het politie- diploma B. de heer D. Draaijer, wachtmeester eerste klasse der Rijkspolitie alhier. *u' Bj j HOEK Vergadering gemeenteraad Op de agenda van de a.s. don. derdag te houden vergadering van de gemeenteraad komen o.m. de volgende punten voor: Ingekomen stukken. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van het besluit inzake vaststelling vergoeding bijwonen vergaderingen van de gemeente raad. Voorstel tot wijziging van de salarisverordening in verband met aanschrijving minister Bin nenlandse Zaken d.d. 29 april 1961. Voorstel tot vaststellen ver goeding vakonderwijs voor de bijzondere lagere scholen over 1960. Idem vaststellen exploitatie vergoeding (art. 103, lid 1 der L. O. wet 1920) over 1960. Verzoek van P. de Putter, Nieuwstraat, nummer 3, en A. Donze, St. Hubrechtstraat, num mer 29, tot het verkrijgen van premieregeling woningverbete ring. Verzoek van C. J. van 't Hoff tot het instellen van een koop avond op vrijdag tot 21 uur. Voorstel tot wijziging van de begroting voor de dienst I960. Reclame hondenbelasting. 6.(XX) DAKLOZEN IN SINGAPORE Honderdei) huizen en andere geitouwen zijn in het Haag Bahroe distrikt van Singapor:- in vlammen opgegaan. Door dr brand zijn naar schatting fi.ükl mensen dakloos geworden. Twee mensen zijn om het leva gekomen, acht personen wor den vermist. Het vuur heeft in een gebied van 1 vierkante miji zijn vernielend werk verricht. DODELIJK ONGEVAL. De 12-jarige scholier Wim de Man uit Hilversum is maandag middag met zijn fiets op de Klei ne Drift aldaar onder een hem inhalende veetransportwagen ge vallen. De jongen, die onder de achterwielen terecht kwam, was op slag dood. O O door BARONESSE ORCZY 31) Nadruk verboden. „Mademoiselle, de tevreden heid met mijn lot en mijn ge voelens zijn niet van veel belang, want het zijn slechts de gevoe lens van een gewone handels man''. Toen sloeg haar stemming plotseling om. „Neem mij niet kwalijk, mijn heer", zei zij zacht, „ik was kat tig en in een slecht humeur. Het was niet mijn bedoeling onaan genaam te zijn, maar mijn zenu wen zijn helemaal in de war vandaag en dan nog dat vrese lijke nieuws. „Welk vreselijk nieuws, made moiselle?", vroeg hij. „U heeft het toch zeker wel gehoord?" „Bedoelt u het nieuws over Napoleon?" ,,Ik bedoel, dat al de ellende van de afgelopen twintig jaar, misère, honger, ballingschap, op nieuw zal beginnen. ,,Ik ben bang, dat wij weder een zeer donkere tijd tegemoet zullen gaan, mademoiselle". „Frankrijk moet zeker weer op Engeland steunen, veronderstel ik. Het is zo vernederend, altijd hulp nodig te hebben". „Da naties horen elkaar te helpen,mensen trouwens ook Toen zij hierop een beetje ver ward keek, ging hij verder: „Er kon wel eens een tijd komen, dat u hulp nodig heeft, net als ik, toen ik hier als vreemdeling in dit land kwam. De gebeurtenis sen zullen elkaar in de komende dagen snel opvolgen. Als ik u ooit een dienst kan bewijzen, dan kunt u op me rekenen. Zult u daaraan denken?" „Ik zal het proberen, mon sieur", antwoordde zij. Clyffurde zag hoe Crystal te gen haar tranen vocht. Ze pro beerde zich dapper te beheersen, maar het was duidelijk, dat er zelfs aan haar fierheid een eind was. „Mademoiselle Crystal, is er iets, dat ik voor u doen kan? Nu meteen bedoel ik? Als er iets is, laat mij u dan toch hel pen." Want het was zeker dat Crystal's hart zich tot de vreem deling voelde aangetrokken als nooit te voren. Zij voelde, dat hier een man tegenover haar stond, op wiens beloften zij zou kunnen rekenen, wiens daden beter zouden spreken dan zijn woorden. Zij gevoelde, dat te midden van al de vijandschap, die dit tehuis omringde, hier tenminste een vriend was. op wiens hulp zij kon rekenen. En daarom zei zij nu vriendelijker: „Ik dank u voor die woorden van vriendschap. Ik zal ze nooit vergeten en als ik ooit in mijn leven in moeilijkheden ben Tussen haar tranen door, ver telde zij hoe zij in spanning zat over haar aanstaande" huwelijk en over de geruchten van Napo leon's inval. ,,U houdt wel heel veel van uw land, mademoiselle" ant woordde hij, en allerlei gedach ten besprongen hem. Trouw aan haar land en haar koning, zou zij ook trouw zijn in alles aan echtgenoot, familie, vrienden. Maar hij begreep tegelijker tijd, hoe onmogelijk het voor een man was, die vijandelijk te genover haar partij stond, haar te winnen. St. Genis, koningsge zind en conservatief als zij zelf, had klaarblijkelijk haar sympa- thje weten te winnen, omdat zijn overtuigingen dezelfde wa ren. Maar hoe moest het gaan met De Marmont, waarmee zij op het punt stond te trouwen? De Marmont, een Bonapartist die maar één doel kende: Napo leon en die met voorbedachte rade zijn fanatieke overtuiging voor zijn aanstaande vrouw ver borg. De gedachte aan die bedriege rij - en vooral aan de ontdek king die hierop moest volgen, was zó weerzinwekkend voor de trouwe, eerlijke natuur van Clyffurde, dat hij kookte van woede. Elk ridderlijk gevoel je- COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEU WSCH.VL AAN DERE N TERNEUZEN Veiling van maandag 29 mei. GRDENTEN. Per 100 stuks: Sla II 10,90 ƒ21. Per stuk: Bloemkool A I 57 66 ct, A II 49—59 et, B 40—50 ct, B II 33—41 ct, C II 24 ct, afw. 2444 ct; Groene komkommer B 4046 ct, C 36 ct. Per bos: Peen I 70— 75 ct, II 60 ct; Uien 25 ct; Sjalotten 6 7 ct; Radijs 1516 ct., Per kg: Andijvie 5259 ct; Spitskool 2836 ct; Savoyekool 24—35 ct; Prei afw. 18 24 ct: Rabarber 2130 ct; Spinazie 62 ct; Tomaten AII 1,231,25, B II ƒ1,25—ƒ1,29 C H 1,13 1,16, CC 92 ct; Asperges B II ƒ2,36—ƒ2,56, afw. ƒ1—ƒ1,20. AARDAPPELEN. Per kg: Eerstelingen I 4145 ct, II 31—39 ct. kriel 29-30 ct. FRUIT. Per doosje. Aardbeien. Regina I 54—68 ct, II 44—52 ct; Cam bridge I 6264 ct; Gorella I 62 ct; M. Frühernte X 6566 ct; Sin- gana I 64 ct. getis deze vrouw eiste, dat hij haai waarschuwde nu da delijk vóór het te laat was vóór zij zich voor haar hele le ven had overgegeven aan een man, die haar niet waard was. Zijn gedachten vlogen ver weg naar het gehuchtje tussen de bergen. Hij herinnerde zich ieder trekje op het gezicht van De Marmont, en hij hoorde hem weer zeggen„Zij zal langzamer hand wel van mij gaan hou den Clyffurde wist nu, dat Crystal de Cambray dat nooit zou doen. Vandaag was De Marmont haar nog onverschillig, maar zij zou hem gaan haten op de dag, dat zij ontdekte, hoe gemeen hij haar bedrogen had. Voor Clyf furde was de gedachte aan Crystal's toekomstig verdriet verschrikkelijk. Zijn hart zei „zij moet de waarheid weten, vandaag nog!" En de woorden zweefden op zijn lippen„Crys tal, verpand je trouw niet aan De- MarmontHij is geen vriend, maar een vijand van je Toch kon hij de woorden niat zo maar uitbrengen, dan voelde hij zich weer een verklikker te genover De Marmont, Crystal maakte zijn strijd nog moeilijker door te zeggen; „U kunt zich voorstellen, hoe gelukkig wij zijn, dat wij in deze vreselijke crisis op de steun van Victor de Marmont kunnen re kenen Zijn invloed in Grenoble en in de hele provincie is zeer groet. Misschien kan hij veel ten gunste van de koning doen." (Wordt vervolgd.) PRESIDENT SOEKARNO NAAR HONGARIJE President Soekarno van Indo nesië is vrijdagmorgen per vlieg tuig van Praag naar Boedapest vertrokken. Tijdens zijn officiële bezoek, dat vier dagen duurde, heeft Soekarno vele besprekingen gevoerd met de Tsjechoslowaak- se regeringsfunctionarissen in het bijzonder over economische aangelegenheden. DE OORLOC IN ALGERIE Gedurende de eerste week van de wapenstilstand die de Fransen eenzijdig hebben afgekondigd zijn 113 aanslagen gepleegd, waarbij 85 personen zijn gedood (o.w. 62 Algerijnen), en 121 werden ge wond (o.w. 70 Algerijnen). Voorts zijn vier Algerijnen ver. dwenen, aldus heeft het hoofd van de Franse voorlichtingsdienst in Algerie, Coup de Frejac, mee gedeeld. Deze eerste zeven dagen sneu velden 80 opstandelingen. Twin tig werden gevangen genomen, en 2.726 Algerijnen die om poli tieke redenen gevangen zaten zijn vrijgelaten. De woordvoerder wilde geen verliescijfers van de Franse strijdkrachten meedelen. Zij zou den echter 70 procent lager zijn dan die van de voorafgaande week. Transportvliegtuig nabij Singapore neergestort Tijdens een oefenvlucht is maandag een transportvliegtuig van de Britse luchtmacht nabij Singapore neergestort en in brand gevlogen. Van de dertien inzittenden kon er slechts één worden gered. Hij is gewond in een ziekenhuis op genomen. Ben Goerion in Amerika De Israëlische eerste minister Ben Goerion, die thans Amerika bezoekt, is zondag per vliegtuig uit Canada in Washington aan gekomen, waar hij besprekingen zla voeren met president Kenne dy. Ben Goerion weigerde te 'zeg gen waarover hij met Kennedy zal spreken. De „Vrijheidsrijders 22 „vrijheidsrijders" die gewei, gerd hebben de boete van 200 dollar te-betalen, die hun vrijdag in Jackson was opgelegd wegens „vredebreuk", zijn maandag naar een straf boerderij overgebracht, waar zij met werken de boete moeten afbetalen. Als zij drie dollar per dag verdienen, zuilen zij ruim twee maanden op de boerderij moeten doorbréngen. Gouverneur Patterson Van Ala barna heeft maandag bepaald dat de voor Montgomery afgekoiidig de staat van beleg met ingang van dinsdagmorgen wordt opge heven. Hij verkaarde dat de nationale garde, die men een week geleden onder de wapenen had geroepen nadat blanken negers in een kerk hadden aangevallen, „voor het front der wereld heeft bewezen dat Alabama zelf in staat is om, zonder hulp van federale eenhe den, de orde te handhaven". De Amerikaanse minister van Justitie, Robert Kennedy, heeft de commissie, die waakt over het handelsverkeer tussen de Ame rikaanse staten, verzocht op kor te termijn een regeling te ont werpen, die erin voorziet dat et in wachtkamers, ontspanningslo kalen en restaurants van sta tions, die voor dit verkeer wor den gebruikt, geen. rassenschei ding mag worden toegepast.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2