Provinciaal nieuws •ASPIRIN Als U werkelijk van Uw pijn af wilt, helpt DE BRONZEN ADELAAR Radio RECHTSZAKEN waar BAYER achter staat TERNEUZEN AXEL SAS VAN GENT ZAAMSLAG STEVENSON NAAR ZUID-AMERIKA De transactie gevangenen ttïgen biildozers. R. Kimpe exposeert in watertoren op V.V.V.-initiatief ZUID.AFRJKA. met 3 - voudige werking AGENDA 6 JAAR GEEIST TEGEN JONGE AANRANDER Drie torens voor trans atlantische verbindingen in Utah opgeblazen Gemeente Terneuzen DE ECONO.MIS HULP AAN KC Brand treft Circus- WETHOUDER TUSSENTIJDS ONTSLAGEN Met zes stemmen vóór heeft de zeven leden tellende raad van de gemeente Baarland besloten, tussentijds ontslag te verlenen aan wethouder L. de Bruijne, zulks op grond van artikel 87a van de gemeentewet. Vijf leden van de raad hadden begin van vorige week het voorstel gedaan tot dit ontslag. In een vorige raadsvergade ring, enkele weken geleden, heeft de raad een motie van wantrou wen tegen wethouder De Bruijne aanvaard, omdat hij zich naar de mening van de raad schuldig had gemaakt aan loslippigheid, leugens en lasterpraatjes. Wet houder De Bruijne zou tegen een opzichter van herbestratings- werkzaamheden in Baarland hebben verteld, dat het werk naar de mening van de ambte naar ter secretarie, de heer I. A. van Rooijen, niet goed wordt uit gevoerd. De heer Van Rooijen had echter niets van dien aard gezegd en diende zijn beklag in bij de gemeenteraad. De raad stelde zich achter de secretarie ambtenaar. De heer De Bruijne betoogde dat hij zich niet aan iets onbehoorlijks schuldig had gemaakt. In do raadsvergadering van vrijdagavond, die slechts tien minuten in beslag nam, heeft geen der raadsleden over deze kwestie gesproken. Wethouder De Bruijne zei te betwijfelen of artikel 87a der gemeentewet op zijn geval van toepassing is. Hij achtte de kans groot, dat de raad onwettig handelt. Bij aankomst op Schiphol gearresteerd. De politie te Rotterdam heeft vrijdagmorgen de 35-jarige kunst- mesthandeiaar P. J. S. uit Terneu- zen bij zijn aankomst per vlieg tuig op Schiphol gearresteerd op verdenking dat hij een verzeke ringsmaatschappij voor een be drag van 2Ü.UO0 zou hebben be nadeeld. Op 17 april deed S. bij de Rot terdamse politie aangifte van het verlies op of in de omgeving van de Coolsmgel van een enveloppe met 20 biljetten van 1000. Het bedrag werd hem vergoed dooi de verzekeringsmaatschappij, waarbij S. een verzekering voor eenzeltde bedrag bad afgesloten. Voor de Rotterdamse recherche was dit aanleiding een nader on derzoek in te stellen. S. kon toen r iet meer worden verhoord, om dat hij ondertussen per vliegtuig naar Argentinië was vertrokken. Bij dit onderzoek kwam ook aan het licht, dat verdachte in 1960 op gelijke wijze een polshorloge en een fototoestel had verzekerd en ook hiervoor een uitkering had gekregen omdat hij verklaard had beide te hebben verloren. Bij zijn aankomst op Schiphol verklaarde S. inderdaad de pols horloge "O liet fototoestel kwijt te zijn geraakt, maar toen men hem er op wees. dat hij het hor loge nog om zijn pols had. be kende hu het gefingeerde verlies om de bedragen in handen te krijgen. Hij gaf toen ook toe, dat vde aangifte van het verlies van de 20.G0U vals is geweest. Voor een nader onderzoek en omdat de politie nog meer der gelijke feiten, vermoedt, blijft S. jn Rotterdam, voorlopig in arrest. Verkeersongevallen. Zaterdagmorgen te ongeveer kwart over tien stond voor het perceel van de heer Vink in dë Axelsest raai een vrachtauto ge parkeerd De chauffeur B. v. d. lï. die met een vrachtauto in de richting Axclsebrug reed, moest zijn wagen achter de geparkeer- ile vrachtauto stil zetten om het uit tegenovergestelde richting ko mend verkeer gelegenheid te We den voorbij te rijden. Toen dit had plaats gevonden, zette v. d. B. zijn vrachtwagen weer in beweging en week sterk naar links uit om voorbij de ge parkeerd staande auto te komen, doch lette daarbij niet op het in de richting van de brug rijdend verkeer, tengevolge waarvan de auto, bestuurd door de heer C. D. B. uit Terneuzen in de rechter flank werd aangereden en vrij zwaar esehadigd. Des middags te kwart vóór 1 had op 't kruispunt Axelsestraat Van Steenbergenlaan bij de firma 'Maniiaert een aanrijding plaats doordat de bestuurder van een in de richting van de brug rijdende bromfiets, A. S. uit Ter- neuzen. bij genoemd kruispunt de Van Stceribergenlaan inreed hoe wel de wielrijder A. D. C., even eens uit Terneuzen, dit kruispunt reeds genaderd was. Bij de daar op volgende botsing werden fiets en brommer licht beschadigd. Voetbalwedstrijden ten bate Reis Ouden van Dagen. Het organiserende comité reis voor Ouden van Dagen staat tel- kenjare voor het probleem om de nodige financiën bij elkaar te krijgen. Gedachtig aan het ge zegde: „Alle beetjes helpen", heeft het personeel van de firma Densen het plan opgevat om ten bate van deze reis enkele voetbal wedstrijden te spelen. Dinsdag j.l., derde Pinksterdag, heeft een treffen plaats gehad te Spui tegen veteranen van de plaatselijke club, terwijl morgen avond de strijd zal worden, aange bonden tegen een combinatie van bakkers en slagers. De wedstrijd wordt gespeeld op het terrein aan de Buitenweg. Raadsvergadering. In de op a.s. donderdag 1 juni 1961 des n-m. te 7 uur te houden raadsvergadering komen ojn. de volgende punten voor: Verzoekschrift van het bestuur van de R. K. school „St. Petrus", Zandstraat 125 te Sas van Gent om met ingang van 1 augustus 1961 het raadsbesluit van 8 de cember 1948 betreffende vergoe ding cursus Franse taal ook voor die school geldig te willen ver klaren. Voorstel tot het verhuren van het pand Westdam 95 aan de heer G. Elegeert voor de tijd van 1 juli 1961 tot en met 30 juni 1964 voor de vastgestelde huurprijs van 40,pier maand. Verzoekschrift van de N.V, Centrale Suikermaatschappij, Suikerfabriek „Sas van Gent" te Sas van Gent, tot aankoop van een perceel grond groot 670 m- tegen de prijs van 11,25 per m-, gelegen aan de noord-west zijde van het uitbreidingsplan „West" in de gemeente. Voorstel tot verhoging van de tegemoetkoming in de extra-fun- deringskosten voor de bouw van een woning aan de Plantaan- straat door L. Vandevijver te Zei- zate B.tot maximaal 65 van 1257,— of 817,05. Voorstel tot wijziging van de kermisdata voor de gemeente Sas van Gent met ingang van het jaar 1962. Voorstel tot verhoging van de presentiegelden voor de leden van de raad voor het bijwonen van de raadsvergaderingen en de vergaderingen van afdelingen of commissiën met ingang van 1 juli 1961 tot respectievelijk 15 en 7,50 per vergadering. Voordracht benoeming be stuursleden van de stichting „Het Sasse Zwembad" wegens ontslag van de heer ir. C. A. L. Horst- mann en periodieke aftreding van de heren P. G. Sampon en M. L. Remery. Prae-advies van B. eh W. be treffende verkoop van woning wetwoningen aan de bewoners van de panden. Verzoekschriften om gemeen tegrond in erfpacht van P. L. Meuleman aan de Vier Ambach tenstraat en J. van Voren aan de Firenstraat. Voorstel tot het verlenen van zekerheid als bedoeld in art. 7 van het besluit bevordering eigen-woningbezit aam diverse aanvragers waarvan de namen zijn vermeld in de overgelegde stukken. Voorlopige vaststelling van de gemeente-rekening over het dienstjaar 1959. Vaststelling van de rekening van inkomsten en uitgaven van de Gemeentelijke Instelling voor Sociale zorg over 1959. Vaststelling van de balans en winst- en verliesrekening van Re stichting „Het Sasse Zwembad" over 1959. Vaststeling van de rekening van de gemeenschappelijke vlees keuringsdienst te Sas van. Gent, tevens centrumgemeente voor de gemeenten Terneuzen en Hoek over 1959. Voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting voor 1960. Voorstel tot wijziging van de gemeente-begroting voor 1961. Ouderavond openbare lagere school. Vorige week werd in de nieuwe openbare lagere „Iris- school" voor de eerste maal een ouderavond gegeven. De voorzitter van do ouder- commissie, de heer L. Florussert. betuigde zijn spijt dat de belang stelling beneden de gestelde ver wachting was gebleven, want de voorstanders van het openbaar onderwijs moeten zich toch ver heugen over deze praehtige school, waarin 'hun kinderen les ontvangen, en waar het een lust is te werken, zowel voor de leer krachten als de leerlingen. De voorzitter deelde mede een schrijven te hebben ontvangen van het hoofd der school, waarin deze mededeelt binnenkort in het huwelijk te zullen treden. Namens de oudercommissie sprak de heer Florussen zijn ge lukwensen uit en hoopte dat de heer Bayens en zijn a.s. echtge note een gelukkige toekomst te gemoet zullen gaan. Het hoofd van de school gaf hirna een overzicht van het schooljaar 19601961. Daar de secretaris verhinderd was aanwezig te zijn bracht hier op de penningmeester, de heer De Koeijer, zijn financieel jaar verslag uit, waaruit bleek dat er een klein batig saldo was. Het hoofd der school, de 'heer Baijens, sprak zijn vreugde er over uit dat thans de aan de openbare Irisschool toevertrouw de kinderen in zulk een prachtig schoolgebouw onderwijs kunnen ontvangen, want het is zo wel voor de leerkrachten als leer lingen een lust hierin te kunnen werken. Dank werd door het hoofd der school gebracht aan het gemeen tebestuur dat ook bij de inrich ting en aanschaf der leermidde len volledige medewerking ver leende, zodat thans, behalve dan het nog ontbreken van een gym nastieklokaal, alleen nog rest de verzorging van de tuin, waardoor ook het buitenaanzien van het schoolgebouw een prettige in druk zal maken. Spreker bracht dank aan de heer De Paauw uit Terneuzen, die bereid was gevonden als tijde lijke leerkracht, de vacaturetijd te overbruggen, tot de onderwij zeres in dienst kan treden. In overleg met de oudercom missie zal getracht worden aan de ouderavonden een ander as pect te geven, waardoor deze aan inhoud zullen winnen. Op de gehouden St. Nikolaas- viermg kan met genoegen wor den teruggezien. Spreker verklaarde met zeer veel genoegen te Zaamslag te werken, want steeds ervaart hij de prettige omgang met het gemeentebestuur en de bevol king. Dank bracht spreker tevens aan de heer Heijboer voor het door hem gegeven godsdienston derwijs aan de leerlingen der Irisschool'. Nadat nog een bespreking was gehouden over de a.s. schoolreis naar de Eftelink, werd gepau zeerd. Na de pauze werd door de heer A. Donze een korte inleiding ge houden over de ontwikkeling van de elektriciteit in het algemeen en van de P.Z.E.M. in het bijzon der, waarna deze enkele films vertoonde-. Na afloop hiervan- werd de heer-; Donze door de heer Baijens dank gebracht, daarbij de hoop uitspre kend dat xater nog eens een film vertoning door de P.Z.E.M. zal worden gegeven, waarvan dan ook de schoolkinderen zullen, kunnen genieten. Met een woord van dank aan de aanwezigen voor de betoonde belangstelling, werd deze ouder avond besloten. BRAND IN BUREAU TE EINDHOVEN Zondagmiddag omstreeks twaalf uur is brand ontdekt in het bureau tan de Vereniging van sigarenfabrikanten, dat in Eindhoven is- ondergebracht in een kapitale villa op dë hoek van de Bilderdijklaan en dë P. C. Hooftlaan. De brand, die op de zolderverdieping bleek te zijn uitgebroken, vond goed voedsel in het rieten dak van de- villa. De brandweer rukte uit met zes wa gens; meer dan dertig brand weermannen bonden de strijd met het vuur aan. Omstreeks half vier zondagmiddag was men nog met het nablussen bezig. De zolderverdieping is uitgebrand, de eerste verdieping en de kan toorruimten op de- begane grond kregen waterschade. De oorzaak van dë brand is nog onbekend. Ook de omvang van de schade is nog niet bepaald. De brand trok grote belang stelling; de burgemeester van Eindhoven, ir. H. B. Witte, was eveneens aanwezig. Adlai Stevenson, ambassadeur der Verenigde Staten bij de Ver. Naties zal zeer binnenkort met een speciale missie naar de lan den van Zuid.Amerika vertrek ken, zo is in een communiqué van het Witte Huis meegedeeld. Het doel van de reis is met de regeringen der betrokken landen maatregelen te onderzoeken ter vervolmaking en bespoediging van het inter-Amerikaanse pro. gram voor economische en socia le ontwikkeling van Zuid-Ameri- ka, alsmede de samenwerking tussen deze staten op andere ge bieden. Stevenson gaat volgende maand. President Kennedy deel de mee dat het bezoek zal bijdra gen tot de voorbereidingen voor de bijeenkomst van de Interame- rikaanse economische en sociale raad die midden juli in Montevi deo wordt gehouden. Hij zei dat de Amerikaanse regering de con ferentie in Montevideo beschouwt als een van „grote potentiële be tekenis" voor de versterking van de vrije en onafhankelijke landen van het Westelijk halfrond en van de nationale en Interameri- kaanse instellingen voor sociale vooruitgang en economische ont wikkeling. Op de conferentie van Monte video zal Kennedy's program „Bondgenootschap voor Vooruit, gang" worden gelanceerd. Ste venson maakt de reis op verzoek van de president. De republikeinse afgevaardig den in de Amerikaanse senaat hebben een verklaring uitge geven waarin wordt geprotes teerd tegen het besluit van ds regering medewerking te ver lenen aan de ruil van Cubaanse gevangenen voor tractors en bulldozers. „De betreurenswaardige gang van zaken met de invasie op Cuba heeft geleid tot een enorm verlies van Amerikaans prestige in het buitenland. Thans vergroot president Ken nedy dit prestigeverlies nog door zijn steun te geven aan een. z.g. particuliere actie die en doel heeft het Fidel Castro betalen". De afdeling Terneuzen van de Vereniging Voor Vreemdelingen verkeer heeft zaterdagnamiddag, onder voorzitterschap van de heer P. F. Standaert, in hotel „Rotterdam" een persconferentie gehouden naar aanleiding van de schilderijententoonstelling die van 3 juni t/m 15 september a.s. in de watertoren te Terneuzen wordt gehouden. De bekende Zeeuwse kunst schilder R. Kimpe, was eveneens op deze conferentie aanwezig om een en ander over zijn te expo seren werken te vertellen De heer Standaert zei dat het terrein der mogelijkheden voor de V. V. V. in Terneuzen niet zo heel groot zijn en dat daarom iedere gelegenheid met beide handen moet worden, aangegre pen. Want, aldus spreker, het organiseren van feestelijkheden behoort niet tot de wezenlijke taak van V. V. V. wél het zoeken naar mogelijkheden en het sti muleren hiervan. Terneuzen heeft geen strand en geen bossen en daarom hoopte de V.V.V.- voorzitter èn voor de heer Kimpe èn voor V. V. V. dat deze schilde rijententoonstelling die vrijdag- avond as. door burgemeester mr. Rijpstra zal worden geopend, een. succes zal worden. Hopelijk kun nen er dan meerdere volgen. De heer Kimpe zei dat het aanvankelijk moeilijk leek in een gebouw als de watertoren schil derijen tentoon te stellen. Maar de trappen en de kleuren in het gebouw zijn toch ook weer ty pisch en door enkele speciale voorzieningen is hij er in ge slaagd de ruimte tot een verras send milieu voor zijn 27 schilde rijen te maken. De heer Kimpe zei dat hij er 27 van zijn doeken zou plaatsen. Niet al te modern, maar toch een drietal abstracte schilderijen om de bezoekers met deze moderne vorm van de schilderkunst ken nis te laten maken. Dit impli ceert niet dat zijn andere schil derijen produklen van een oude re of zelfs verouderde school zijn, maar in ieder geval toch iets begrijpelijker voor de leek aie acue cue en auei £ee'n verstand" van schil- Amerikaanse volkj^'.s te dcrijen te hebben. afgeperst gelei Di1 geschiedenis. De beer Kimpe werd in 1885 te Gent geboren, bezocht daar Om gewelddaden te voor- 'i Athaneum en de Ecole Spécia- kernen heeft do Afrikaanse na tionale raaci zijn plan', om ap de laatste drie dagen van deze maand grootscheepse betogingen van negers regen de republiek te doen houden, opgegeven. De raad heeft de niet-blanken ook verzocht weg te blijven van demonstraties van blanken op de dag van het-uitroepen van de republiek. Ie aar, de universiteit en behaalde er de titel voor civielingenieur. Hij raakte, aangetrokken tot de schilderkunst. Hij maakte er de overgangstijd van het impressio nisme naar het expressionisme mee, waar niet alleen het onder werp maar ook de kleur een wijziging onderging. Van 1909 tot 1915 verbleef de jonge Reimond Kimpe in Lier en stilt snel de pijn doet de koorts dalen activeert het organisme word daar een goede vriend van de bekende Vlaamse schrijver Felix Timmermans en bewaart van hom, als een zeer kostbaar kleinood het eerste pastel van „Het Kindeke Jezus in Vlaande ren". In 1919 vestigde Kimpe zich ie Middelburg waar hij zich defini tief aan de schilderkunst wijdde. In 1931—1932 verbleef iiij in Parijs en ging daar schilderen in Collarossi en in de Grande Chaumière", twéé oude instituten in de buurt van Montparnasse waar mannen kwamen als Otto van Rees, Picasso, Sandras, Cha- all un Garcia. Tankwagen beschadigde Comet-vleugel Een Cornet 4 B van de Griek se luchtvaartmaatschappij Olympic Airways, die gister- oentena om nalf elf naar Athene via rrankfort zou ver trekken, is op öcniphoi blijven staan, omdai een tankwagen met de bovenzijde tegen de Im kervleugel van net toestel op botste. De vleugeltip werd zo beschadigd dat de macimcien van de Olympic Airways het niet verantwoord vond het toe stel de reis naar Griekenland te laten aanvaarden. Vervanging van de gehele vleugeltip bieex iiucdzaxeujK. Bij het verslepen van de ma chine naar de hangar zakte hel luesiel aoor een zwakke tegel in het platform. De trekker die de De persconferentie die al heel j uuiiiei voortsleepte was niet spoedig een heel vertrouwelijk j sterk genoeg om het vliegtuig gesprek geworden was, ging over j un net gat te trekken, zodat e: in een enkele vraag over de mo- 1 een DC-ö rekker van de K. L. M. derne kunst, waarover de heer aan te pas moest Komen om de Kimpe een zeer gedecideerde mening over heeft. Het was interessant en leer zaam hem hierover te horen pra ten. Hij zei dat velen niet van abstracte kunst houden en „het niet begrijpen" omdat zij nog altijd te veel gebonden, zijn aan de vorm van het te schilderen onderwerp. Maar ook 'hierin is veel ver anderd, want het blauw van het onderwerp behoeft niet meer blauw op het schilderij te zijn, omdat de schilder niet vanuit het onderwerp meer schildert maar vanuit zijn eigen innerlijk. Ook in de techniek van het schilderen is veel veranderd. De tentoonstelling. Wanneer deze tentoonstelling geopend zal zijn, zullen zeker velen, die al eerder kennis maak ten met de werken van Reimond Kimpe, naar Terneuzen komen om deze unieke gelegenheid (Kimpe exposeert niet zo heel veeli waar te nemen. Maar ook voor mensen „die niets van kunst af weten" kan 'het heel interes sant zijn deze tentoonstelling te bezoeken. Zij maken dan kennis met dë wereld waarin zij zelf ook leven maar die gezien is door een kunstenaar die daar een geheel eigen visie op heeft en misschien kunnen zij dan ook de (goede) abstaete schilderkunst waarde ren. machine naar de hangar te sie- pen. De passagiers die op de vlucht geboekt hadden, werden door de Aero grond dienst, die voor de afhandeling van de Olympic Airways in Nederland zorg draagt, overgeboekt op K, L. M.-machines. Behalve op de plaats waar de Cornet door het platform zakte, werd gistermiddag op Schiphol elders een zwakke plek in de rij weg geconstateerd. Een vorkheftruck van de Aero grona aiensi, volgeladen met vraent, zakte n.l. door het plaveisel van de rijweg achter de Ica-hal. De heftruck slaagde er in zich op eigen kracht uit het gat te bevrijden, nadat ette lijke rijen stenen onder de wie len waren weggezakt. MAANDAG 29 MEI TERNEUZENLuxor theater, 8 uur: Graf in Mariza. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Grafin Mariza. DINSDAG 30 MEI TERNEUZENLuxor theater, 8 uur Het bloemenmeisje. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Het bloemenmeisje. De officier van Justitie bij de rechtbank te Dordrecht heeit vrijdagmorgen een gevangenis, straf van zes jaar geëist, alsme de terbeschikkingstelling van de legering, tegen de 21-jarige, zon der beroep zijnde G. W„ wonen de in Dordrecht. Hij moest terecht staan, om dat hij in de nacht van 23 fe bruari j.l. binnengedrongen was in de woning van een op de Lenghenhof te Dordrecht wo nende 78-jarige weduwe, haar had bedreigd, vervolgens had aangerand en haar tenslotte had beroofd van de portefeuille waarin zij haar spaargeld (ƒ950,bewaarde. De ver dachte' had de oude vrouw mis handeld en had haar verzekerd, dat hij haar om het leven zou brengen, als ze iets van het ge beurde aan de politie of aan de buren zou vertellen. De officier van Justitie zei in zijn requisitoir, dat hij beide feiten bewezen achtte. Voor de verkrachting, zo zei hij, kan als maximum straf (waalf jaar ge geven warden. Zo nu en dan, aldus de officier, wordt de ge hele gemeenschap opgeschrikt door een daad, die door zijn ernst en abnormaliteit iedereen in beroering brengt. Ook dit ge val heeft alom diepe veront waardiging gewekt. Lof bracht de officier aan de politie, die een uitgebreid on derzoek heeft moeten instellen, omdat verdachte's methode was da aandacht van zichzelf af te leiden door telkens weer namen van mensen te noemen, die de daad bedreven zouden hebben Dientengevolge waren vier men sen onschuldig in arrest geno men. De verdachte, aldus de offi cier heeft een karakter, dat niet is om te vormen en de man die hem zou kunnen leiden tot een normale positie in de samenle- e door BARONESSE ORCZY 30) Nadruk verboden. Maar wat een heerlijke droom was deze liefde voor Crystal de Cambray geweest! Zij had zijn hele ziel vervuld van het ogen blik af dat hij haar voor het eerst zag dat was achter in de tuin bij de hulstboom geweest. Als zij eens wist, hoe verliefd hij op haar wasZij had haar trouw ai aan een ander, een ge lukkiger man verpand. Trou wens, al was zij vrij geweest, dan zou Crystal toch nooit een vreemdeling, een doodgewone koopman, geaccepteerd hebben. Vriendschap was het enige, dat voor hem weggelegd was. En omdat hij dit wist, omdat hij haar dag aan dag. uur na uur zag, raakte Clyffurde verzoend met de gedachte, dat de poorten van dit paradijs altijd voor hem gesloten zouden blijven. Hij stelde zich tevreden met een glimlach en 'n enkel vriendelijk gesprekje. Met die gedachte had hij vrede kunnen vinden; maar vandaag, nu hij de werke lijkheid over de ware bedoelin gen van Victor De Marmont wist, voelde hij zich diep onge lukkig. Hij zakte in een stoel en steunde zijn gezicht in zijn han den. IV Toen de deur geopend werd, schrok hij op uit zijn somber ge peins en sprong overeind. Crystal liep langzaam door de ruime ontvangzaal naar de haard. Zij had blijkbaar nog niet gezien dat Clyffurde daar stond" maar toen ze hem zag, liep ze met uitgestoken hand op hem toe. „O! mijnheer Clyffurde," zei zo in vloeiend Engels, ,.ik wist niet dat u hier wasMijn vader is beneden bezig met ge wichtige zaken, anders zou hij wel hier geweest zijn om u te ontvangen." „Dat weet ik, mademoiselle. Mijn vriend De Marmont is bij hem; hij wilde uw vader spre ken over iets dat met zijn geluk in verband staat." „OU wist het dus?" „Ja, ik wist het.' Zij ging in een stoel dicht bij de haard zitten. „Bent u eigenlijk een goede vriend van Victor?" vroeg ze na. een poosje. „Och. mademoiselle een vriend?" antwoordde hij en haalde een beetje zijn schouders op. „Vriendschap is een te groot woord voor onze toevallige ken nismaking. Ik ontmoette Victor De Marmont nog maar veertien dagen geleden, in Grenoble ..O, ja! Ik was het vergeten hij vertelde mij, dat hij u voor het eerst bij een zekere Dumou- lin onimoet had „In de zaak van Dumoulin, mademoiselle. Dumoulin is de handschoenenfabrikant, waar ik zaken mee deed, toen De Mar mont binnen kwam om een paar handschoenen te Kopen. Hij vond mij hier als een gast in het huis van uw vader. Hij was zeer verbaasd mij een gewoon handelsman in zo'n voornaam gezelschap te vinden, maar ik denk niet, dat De Mar mont reden heeii over vriend schap tussen ons te spreken." „O. maar Victor de Marmont is niet zo bevooroordeeld...." „Als u. mademoiselle?" vroeg nij rustig. Nu haaide zij haar schouders ever. op. „Mijn opinie is niet zo belang rijk." Clyffurde zag, dat ze haar handen geen ogenblik stil hield; zij frommelde aan haar ceintuur of aan haar kanten sjaal. Hij voelde een intens medelijden met haar en door dat medelijden kon hij haar hooghartigheid vergeven, want hij wist, dat zij er niets aan doen kon. Zij was nu eenmaal zo opgevoed. Maar hij was er zeker van, dat haar innerlijk veel zachter was. Zijn medelijdende blik had haar blijkbaar boos gemaakt, want nu zei zij kort en opvallend koel „Mijn vader heeft me verteld, dat u er over denkt Frankrijk binnenkort te verlaten." „Dat is zo, mademoiselle," antwoordde hij. „Ik heb al te lang van zijn gastvrijheid ge bruik gemaakt. Oorspronkelijk dacht ik, dat mijn bezoek korter zou duren. Ik denk er over mor gen naar Engeland te reizen." Even trok zij haar wenkbrau wen op. „Ik hoop, dat u tevreden bent over de zaken, die u in Greno ble gedaan heeft." „Ik ben heel tevreden." „Als men aanleg voer zulk werk heeft, zal het wel veel prettiger zijn dan zijn leven iedere dag in gevaar te brengen voor de eer van zijn koning en zijn vaderland." „Inderdaad, mademoiselle," zei hij in het minst niet uit het veld geslagen door deze hatelijk heid. „Hoe kunt u er vrede mee hebben, te kopen en te verko pen en geld te winnen, terwijl andere mannen, die hun land en hun koning liefhebben, voor hun idealen vechten?" Wordt vervolgd.) Tot haar grote schrik hoorde i ving, bestaat niet. Het is dan ze in de bewuste nacht aan de j ook onwaarschijnlijk, dat hij deur morrelen en vervolgens °oit nog eens in de gewone iemand binnen komen. Verstijfd maatschappij zal kunnen terug van angst zag ze in het half- keren. duister een man op zich alko- Uitspraak vrijdag 9 juni. men, die haar met bruut geweld bedreigde. Nadat de man zijn wandaad had bedreven, zei hij tegen de vrouw„Ik moet geld van je hebben". Toen ze hem haar huishoudportemonnaie met tien gulden had gegeven, zei hij„Je hebt nog meer geld in huis en zeg waar dat is, want anders maak ik je dood." De Drie torens in de Amerikaanse vrouw wees hem toen de plaats, staat JJtah, die worden gebruikt waar ze haar spaarcentjes be- waarde De buren troffen haar de vol gende morgen volkomen over stuur aan, maar ze wilde aan vankelijk niets zeggen uit angst dat de man terug zou komen. De politie werd in de zaak ge mengd en die slaagde er in W. korte tijd later te arresteren. Het eerste gedeelte van de dagvaarding werd door de rechtbank met gesloten deuren behandeld. Toen de zitting her opend was en de beroving aan de orde werd gesteld, werd on der moer het slachtoffer van W. als getuige gehoerd. Zij vertelde omstandig wat er allemaal ge beurd was. Toen haar overval ler de portefeuille in zijn zak had gestoken, had ze gevraagd, of hij haar niet wat geld wilde laten, omdat ze anders niets meer had. Hij had haar echter een klap op het hoofd gegeven en gezegd, dat ze haar mond moest houden. Verdachte, die onbewogen antwoord gaf op de vragen die hem gesteld werden, ontkende geweld te hebben gebruikt. „Ik deed zelf de kast open en toen lag daar de portefeuille," zo be weerde hij. Een brigadier van de Dordtse gemeentepolitie ver klaarde echter, dat uit het on derzoek wel degelijk was geble ken, dat de oude vrouw mis handeld was. Hij zei verder, dat verdachte het geld had opge maakt aan eten, aan dranken, aan kleding en aan taxiritten. voor het overbrengen van trans atlantische telefonische bood schappen, zijn zondag door ont ploffingen gedeeltelijk vernield. Men meent, dat hier sabotage in het spel is. De niet bewaakte torens zijn in het westen van Utah gelegen. Telexverbindingen van persbu reaus waren verscheidene uren gestoord. Voorts moesten radio stations in dit gebied gedurende deze tijd hun uitzendingen sta ken. Terwijl het personeel van tele foonmaatschappijen met spoed met het herstellingswerk begon, stelden agenten van de F.B.I. een onderzoek in. Leden van de territoriale wachten werden in Utah en de aangrenzende staat Nevada be last met het bewaken van de 22 overige soortgelijke posten, die zich in deze staten bevinden. Er schijnen geen slachtoffers te zijn gevallen. De gemeenteraad heeft in zijl vergadering van 25 mei j.l. beslo ten financiële medewerking verlenen voor fie aanschaf var. leermiddelen en meubilair, w.o. IS leerlingensets, door het be stuur van de r. k. jongensschool „St. Wïllibrord" te Terneuzen. Terneuzen, 26 mei 1961. HET GEMEENTEBESTUUR- Secretaris-generaal skjoeld heeft mede binnen enkele dagen der Verenigde Naties go zal vertrekken omvang te bepalen van mische hulp, die de Naties aan Kongo zulk verstrekken. Deze door president Kasavoi Kongo is uitgenodigd, hulpzaam zijn bij het var, de richtlijnen voc ta>;ingpolitiek en een gramma, die zullen dat de Kongolese autt grootst mogelijke pr< besteding van de daai gen middelen zullen Hammarskjoeld de< verklaring mede, dat zoek van de financier van Kongo heeft uitgewt onmiddellijke hulp van vereist is. Deskundigen Internationale Monetair- zullen naar Leopoldstad de Kongolese autoriteitei pen bij de opstelling van invoergoederen. In geval van dringei zaak zal de Kongolese raad een voorschot oj eiste gelden kunnen krij MAANDAG 29 HILVERSUM 1—7. 7.30 Gram.; 7.30 Een v e dag; 7.40 Gewijde Xws; 8.15 Radio-krant 9.00 Voor de zieken; 9.3 -standen; 9.40 Voor 10.10 Gram.; 10.15 Thee therleergang; 11.00 Kan 11.30 Metropole-orkesl ■Gram.; 12.25 Voor boer der; 12.30 Land- en meded.; 12.33 Lichte mu Gram. of act.; 13.00 Nv Meisjeskoor en instrur 13.35 Gram.; 13.50 Grar Schoolradio; 14.30 Omro en solist; 15.30 Samenzai Bijbeloverdenking; 16.30 muziek; 17.00 Voor de 17.15 Voor de jeugd; 17 17.40 Beursber.; 17.45 Pc in Suriname en de Ned. door F. J. van der Ve Orgelspel18.30 Gran Nws en weerber.; 19 man af, praatje; 19. 19.30 Radiokrant; 19 muz.; 20.15 Pastorale, 21.25 Pianorecital; 22.0C (omm.; 22.15 Gram.; en SOS-ber.22.40 Avt denking; 22.55 Boekbes 23.05 De wegen van muzik. lezing; 23.35 Grai Nieuws. HILVERSUM II 7.10 Gram.; 7.20 Gr Nws en hammondorgels Gram.; 9.00 Gym. voor dt -10 Gram.; 10.00 In he: tonveld van de technie öenking; 10.20 Grarr Voordracht; 11.40 Orgel 12.00 Politiekapel; 12 3 en tuinbouwmeded.; 12 het platteland; 12.38 Gr Nws; 13.15 Voor de midd 13.20 Lichte muz.; 13.45 s hrijving; 14.00 Cello e 14.25 Openingszitting Rondetafelconferentie tu iname, Ned. Antillen e- land; 15.15 Gram.; wonderlijke ervaring, 1 10 Zetsig minuten vo< e zestig; 17.10 Oude 17.25 Orgelspel; 17.50 M 18.00 Nws en comm.; 1 18.30 Jazzmuz.; 18.50 kunstbezit; 19.00 Pari overzicht; 19.15 Tom vraagt de aandacht var aerlandse Noodwacht Dansmuz.; 20.00 Nw Lichte muz.; 20.35 Eén kinderenklankbee: Gram.; 21.45 Brabants solist; 22.30 Nws; 22.40 orkest23.35 Gram.; 23 BRUSSEL (VI.) 12 12.02 Gram.; 12.30 V 12.35 Voor de land boe Gram.; 12.50 Beursbei Nws; 13.15 Lichte mi Schoolradio; 15.45 Gra Beursber.; 16.06 Voor d< 37.00 Nws; 17.15 Grat Franse les; 18.00 Piar 18.20 Voor de soldate Sportkroniek; 19.00 N\ Wedstrijd Schoolkoren; merorkest en sol. (In c Kunstkaleidoscoop)21. orkest; 22.00 Nws; 22.15 muz.; 22.55 Nws; 23.00 zeelieden. Tele visieprograi nn •NED. TV 20.00 Joi weeroverzicht; 20.20 Ac 20.30 TV-film; 20.55 Cal gramma; 21.55 Dagsluit BELGIË (VI.) 19.1 mentair programma; 19 reportage; 19.45 Cult, a Nws; 20.25 Speelfilm; I Lvair programma; 22.2 ,.®en Jelle brand in e met oplegger is de ooi weest dat het circus 1 ;£lCLrC* 90 Pct van dt mg heeft verloren D vuTdengeraamd °P 40 00 P.e Prand ontstond a iitend omstreeks 02 0 de weg van Weert na hoven, onder Maarh brandweer van Maarhe gehele nacht bezig gei het vuur te blussen, n niet voorkomen dat 1 oplegger verloren ginge Oorzaak van de brar warm lopen van een lei

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2