{Regenjassen Als de rozen Wit ol zwart zien Vervelende vakanties in binnen en buitenland Hoe wint een vrouw een man i i8'? de meuwe sto* hino, waarin eveneens draion ver werkt werd. Ook deze jas is uiteraard prima waterdicht en praktisch. PU ROL Pagina 7 Huidgenezing ijdiiconcnlioudeniEe Kleding is nietogen zijn wel belangrijk MENU van de week Saterdag 27 mei 1961 DE VRIJE ZEFUW OM DE DUIZEND WEKEN liet van onze stand EEN VOLKOMEN VEROUDERD BEGRIP? MOCHTEN jullie toen je vier jaar was ook niet met „Jopie-van-om-de-hoek" spelen, omdat ie niet ..van onze stand" was? Vonden jullie dat toen ook zo'n daverende onzin? Je kende alle vieze woorden en platte uitdruk kingen die dat ventje gebruikte, immers allang. Nou, wat was er dan tegen de omgang met Jopie? Maar och, als kleuter leg je je nog wel neer bij de bedenkingen van je ouders. Er is binnenshuis ook een heleboel te spelen, met een potlood en een stuk papier ben je weer een hele tijd zoet. VERLIEFDHEID DOET ZIJN INTREDE DAN komt er later in het leven weer een periode dat je geconfronteerd wordt met datzelfde idiote standsbegrip. Dat is de tijd dat de verliefdheid z'n intrede in je bestaan gaat doen. Dan wordt er gevraagd wat hij of zij eigenlijk voor oplei ding volgt en wat of zijn of haar vader uitspookt om de kost te verdienen. Het is dan maar te hopen dat de verstrekte inlichtingen in goede aarde vallen Maar al te vaak wordt er lang gewikt en gewogen en valt de uiteindelijke beoordeling sterk negatief uit. ZO ZIJN OUDERS NU EENMAAL WAAROM maken ouders zich toch zo dik over „stand". Het gaat er toch maar om of je van een jongen of een meisje houdt? Liefde is het belangrijkste, de rest past zich daar vanzelf aan. Zo zien wij het en het is ook het belangrijkste in 'n huwe lijk, dat zien we wel juist. Ik heb er lang over nage dacht en het eerlijk gezegd niet begrepen, waarom onze ouders over het algemeen zo op „stand" gesteld zijn en daar zo naar kijken. Totdat ik een oude heer ontmoette. We kwamen toevallig in ge sprek over dat onderwerp en die heeft het me eens haar fijn uitgelegd. „Ouders die van hun kin deren houden en dat doen goede ouders natuurlijk hebben het beste met hun kinderen voor. Ja, zo zijn ouders nu eenmaalHij glimlachte. „Kijk, het is nu eenmaal zo, dat ouders een veeljarige ervaring hebben in het huwelijk. Zij zijn óók met liefde voor elkaar be gonnen en hebben óók ge dacht, dat het met de liefde alleen wel gaan zou, maar alle getrouwden komen er vroeg of laat achter, dat ef in een huwelijk nu eenmaaT méér komt kijken dan liefde alleen". Verwonderd keek ik hem aan. „Als je even nadenkt zul je het begrijpen", ging hij verder. „In al die lange jaren huwelijk gebeurt er van alles, dat is logisch niet waar. Je blijft niet altijd de ander naar de ogen kijken. Langzaam maar zeker wil ieder van de twee huwelijks partners zichzelf zijn. MILIEU EN NORMEN HET is namelijk zo, dat jonge mensen die verliefd worden, in deze liefde tot alles bereid zijn en dat is natuurlijk goed en mooi. Ze brengen offers voor elkaar en ieder laat eigenlijk een stukje van zichzelf schieten, wanneer hij of zij bemerkt, dat de ander cue of» die eigenschap of aanwensel of wat dan ook niet prettig vindt. Maar in de loop der jaren is dat niet vol te hou den, aan wii en moet een mens zichzelf worden en lAdv.) Huidzuiverheid Huldgezondheid Puntjes verdrogen door Purol-poeder zijn. Oh zeker, er worden nog genoeg offers voor el kaar gebracht, maar een heleboel andere dingen zijn niet langer tegen te houden. Dan treedt pas duidelijk aan de dag, dat die twee mensen die dachten één te zijn, in wezen twee totaal verschillende eenheden vor men. De liefde is dan het bindende element, maar de verschillen treden duidelijk aan de dag. Zijn die verschil len heel erg groot, dan gaan die op den duur hun invioed uitoeienen. Men gaat zich aan elkaar ergeren en dan is de kans groot, dat het heel moeilijk gaat worden. Ouaers weten dit uit eigen ervaring. De jongen of net meisje dat me'e naar huis worut gebracht, is hen Aiis- schien heel sympathiek, maar wanneer er een groot standsverschil is, dan weten de ouders, dat die jongen of dat meisje dus in een totaal ander milieu met andere normen is groot gebracht dan hun eigen kind. Zij weten, dat dit later na jaren huwelijk, wanneer jullie je zelf wilt zijn, het verschil tussen jullie'ernstig zal ver groten. Ze weten dat er grote moeilijkheden uit kun nen voortvloeien en dat wil len ze voorkomen, door nu al in het begin als het even kan een verbintenis te voor komen". EEN MOEILIJKE BESLISSING IK heb over wat die oude heer mij vertelde, eens ern stig nagedacht. Ik heb ge keken naar het huwelijk van mijn eigen ouders en naar dat van anderen en ik heb gezien, zoals jullie dat ook kunnen zien, dat hij ge lijk geeft. Ik weet dat mijn ouders doiveei van elkaar houden en toch weet ik ook, dat vader zien wel eens aan moeder en moeder zich wel eens aan vaaer ergert. Maar ze laten het nauwelijks mer ken, want och die kleine verschillen vangen ze wel op. Maar ik kan me inden ken, dat wanneer er een groot standsverschil zou zijn lussen mijn vader en moe der, ze zich veel meer aan eikaar.zouden ergeren en dat dit in vele jaren huwelijk tenslotte tot grote narigheid zou leiden. Zo ben ik een heel klein beetje gaan begrijpen waar het om gaat. We kunnen het allemaal begrijpen. Maar aan de andere Kant geef ik dadelijk toe, dat het echt niet meevalt wanneer je zeif hals over kop verliefd bent, om heel nuchcer aaar aan te denken en dan zo'n ander maar te laten schieten. En toch zullen we tijdig een juiste beslissing moeten nemen TONY SPIJKERMAN. (Nadruk verboden.) In deze tijd van het jaar ontvangen wij veel klachten veel lezers over ziekten in de rozen. Omdat de particuliere tuinbezitter vaak niet volle dig op de hoogte is met de bestrijdingsmogelijkheden geven wij voor twee veel voorkomende euvels bij ro zen enkele afdoende midde len. Verschillende klimrozen heb ben veel last van meeldauw (sphaerotheia pannosa), b.v. de oude Crimson's Rambler dubbel rode trossen. Warm weer ge volgd door vocht, werkt dit in de hand. Ter voorkoming moe ten rozen niet direct tegen schutting of muur worden ge leid, maar b.v. door middel van een hekwerk of balkjes en draad op enige afstand worden gehouden zodat een luchtlaag tussen muur en schutting blijft. Zijn de rozen reeds aangetast dan kunt u proberen met de vol gende middelen te bespuiten: 7,50 gram spuitzwavel of 1 cl californische pap per liter water; b. Proefsgewijze met Duphar W. P. 155 en 1 gram per liter water. Dit middel doodt te vens de bladluizen. Volgend jaar zo spoedig mo gelijk hiermee beginnen voor komt narigheden. Eventueel nog eens proberen met 1 gram ka- rathane per liter water. Dit jaar en volgend jaar de bespuiting om de 7 tot 10 dagen herhalen. ZWAM EN SPINT Zijn de bladeren van klim- of struikrozen enigszins aangetast met een begin van spint (een witte verkleuring van de blade ren) dan kan veel bereikt wor den met een krachtige straal van de tuinslang, die we dage lijks op de aangetaste delen richten. De ergst aangetaste blaadjes plukken we na enkele dagen af en dan moet er binnen een week al zichtbaar herstel zijn ingetreden. Zijn de bladeren in hevige mate aangetast dan zijn waar schijnlijk bladluizen aanwezig. Op de uitwerpselen hiervan, die zoet van smaak zijn, vestigt zich in vele gevallen een z.g. roet- dauwzwam en dan komt er een zwarte laag op de bladeren. Deze laag belemmert sterk de groei van de planten, die er vies en onooglijk gaan uitzien. Bestrijding is dus nodig van de genoemde insecten, want dan heeft u ook geen last van die roetdauwzwam. Gaat het om maar een enkele struik, dan moet u bijvoorbeeld bestuiven met Pirox, waarvan voor de particulier heel handige ver stuivertjes in de handel zijn. Na ca. 10 dagen, zo nodig, nog eens herhalen. Vooral goed de onder zijde van de bladeren bestuiven, daar hier de meeste boosdoeners zitten. Sterk aangetaste en afge vallen bladeren verbranden. Voor grotere aantallen rozen struiken kunt u het beste stui ven of vernevelen met b.v. T. E. P. of het Gesaspint Teclion. Gebruiksaanwijzing wordt bij aankoop door de han del in bestrijdingsmiddelen ge leverd. Het laatste mengsel is zowel tegen spint als luis werk zaam. In de winter de struiken spui ten met 5 vruchtboomcarbo- lineum, waarmee de luizeneitjes gedood worden. Beter voorko men dan genezen. NIEUW TOILETJE UIT LONDEN De Londense mannequin, Maggy Clarysse poseerde op Berkely Square In de Britse hoofdstad in dit jumper-kostuumpje van Slimma. Het toiletje is gemaakt van grijze en zilverkleurige jer sey en lurex, een van de nieuwe weefsels welke uit synthetische vezels zqn gemaakt. MET BROMMER OF BOEMELTREIN if VOOR de vrijgezel is het probleem van zijn of haar vakantiebesteding tegenwoordig al een betrekkelijk inge- wikkeld vraagstuk geworden. Wanneer het om een heel gezin gaat, wordt het alle- maal nog veel moeilijker: dan moet er iets worden be- dacht dat plezierig is voor alle gezinsleden. Dan gaan belangentegenstellingen een woordje mee- spreken, dan is er meestal veel wijsheid nodig om een juiste keuze te doen. ALS WE DE DALMATISCHE KUST MAAR BEREIKEN BIJ veel ouders treft men nog steeds de naïeve gedachte aan, dat de hele wereld met al zijn geneugten, ook voor hen zelf, in de vakantie breeduit open komt te liggen. In de praktijk wordt echter maar al te vaak het tegendeel van deze denkbeelden bewezen. Er worden dan reizen onder nomen met treinen of autobus sen waarin één of meer nach ten in halfwakende toestand moeten worden doorgebracht; allemaal onder het motto: als we de Dalmatische kust maar bereiken. Ons Nederlands klimaat Is nu eenmaal rijk aan neerslag en het ligt voor e hand, dat wij extra aandacht besteden aan dat deel van onze gar- wï? dat ons tegen de nattigheid zal moeten beschermen. wat is nu eigenlijk de beste stof voor cape of regenmantel? We bn" ik" tle' 'n ^et m0(heuze zoeken, maar dikwijls gaat dit met nut of i aihe'd samen. Van vroeger kennen we de Egyptisch linnen (ka nen) regenjas, voorts de gabardine regenjas, de loden cape en dan zijn er nog enkele andere soorten, waaronder de plastic jas of cape. e unststoffen schrijden steeds verder voort en zo zien we op onze 11- s ratie het meisje een degelijke regenmantel dragen van een stof die ralon-popeline heet en dus het uiterlijk van popeline heeft. Dat is op zich ^et kansrijkste, maar wel, dat het weefsel siliconenhoudend is, ®ey°'S heeft, dat deze mantel niet alleen waterafstotend ook vuilafstotend is. Dat is iets, wat de aandacht vraagt. Over het E™ word,en °"le regenmantels-vrij snel vuil en zo'n mantel die vuil kehjks r langer sch00n b'y«. heeft toch wel iets heel aantrek- °e ,3°"geman, °P onze illustratie draagt een korte donkerblauwe sport- EEN goede vriendin vroeg mij kortge- leden: „Hoe zou ik een jongen kunnen winnen, waar ik dol op ben? Hoe zou jij dat doen? Wat moet ik aantrekken? Hoe moet ik tegen hem doen? Wat wil zo'n man graag horen? Kortom hoe kan ik bij hem in de smaak vallen en zijn liefde opwekken?" Ze keek me vol ver- wachting aan. En daar stond ik met het probleemOp dat moment begreep ik dat dit vragen waren, die zij niet alleen had, doch dat er vele vrouwen en meisjes zijn, die zich ait atvragen. Ik heb de gelegenheid aangegrepen om wat thee te gaan zetten, op die manier tijdwinnend om over deze onverwachte vragen na te denken. Toen we gezellig aan onze kopjes nipten heb ik haar geantwoord. Ik heb haar gewezen op de algemene dingen. De vrouw moet zich b.v. niet op de waarde van kleding verkijken. Haar uiterlijk is beslist niet het belangrijkste, omdat een verliefde vrouw andere pijlen op haar boog heeft, waarmee ze midden in de roos kan schieten, zelfs al zou haar uiterlijk in lijn rechte tegenstelling zijn met de voorstelling, die haar uitverkorene zich van een ideale vrouw gemaakt heeft. HEUS, een meisje hoeft zich niet blind te staren en afgunstig te zijn op de kuiltjes in de wangen of de weelderige, platinablonde krullen of het mannnequinachtige figuurtje van andere vrouwen. En nog veel minder be hoeft ze zich te laten ontmoedigen door beeldschone en van sex-appeal druipende filmsterren, bij wie ze vol spijtigheid voelt, nooit in de schaduw te kunnen staan. Hoe moediger zij in de spiegel haar eigen tekort komingen durft te zien en te erkennen, hoe meer zij ervan overtuigd zal raken, te moeten woekeren met wat ze wél bezit. Het meest alledaagse gezichtje kan iets fas cinerends krijgen, wanneer de ogen spréken, terwijl een volmaakt gelaat kan afstoten als de ogen verveeld, hautain of alleen maar léég staan. De bewijzen hiervan heb ik jaren lang kun nen constateren bij een vrijgezel, die bij ons als vriend des huizes over de vloer kwam. Wij trokken veel met hem op en het viel mij spoe dig op, dat de knapste vrouwen hem ijskoud lieten, terwijl wanneer hjj eens verliefd werd, het altijd was op een meisje, dat beslist niet uitgesproken knap was, maar wel iets char mants had. „Knappe vrouwen zijn leuk om naar te kijken, maar meer niet!", was altijd zijn uitspraak. En ik weet zeker, dat dit de mening van de meeste mannen is. EN dan de kleding! De vrouw zou zich heel wat kopzorgen kunnen besparen, als zij -wilde geloven, dat de meeste mannen niet eens zien, wat zij aan heeft. D.w.z. de man is er zich natuurlijk drommels goed van bewust, of een vrouw een aardige, aantrekkelijke indruk maakt, maar negen van de tien mannen zou den in gebreke blijven, als je hen een gedetail leerde beschrijving van wat zij droeg, wilde laten geven. De blik van de man wordt ge streeld en aangetrokken door de harmonie in de verschijning van een vrouw. Zonder later te kunnen zeggen, welke kleuren zij droeg, weten zij toch of die kleur haar stond; of het bij haar paste «n geen dissonant verwekte. Laat een vrouw zich in dit opzicht gerust van tevoren door haar spiegel leiden, als zij indruk op een man wil maken. Zij moet zich minder om de laatste mode bekommeren, dan om het feit of iets haar staat en goed kleurt. Wees niet jaloers, wanneer uw vriendinnen zich duurdere kleren kunnen aanschaffen. Zij kunnen er daarin minder aantrekkelijk uit zien, dan u in het pretentieloze eigen gemaak te japonnetje, dat echter van originaliteit en goede smaak getuigt. En wat u tegen een man moet zeggen, om hem te winnen? Ach, geef hem af en toe een hartelijk, welgemeend complimentje. Laat hem voelen, dat u hem bewondert, zonder echter in geestloze vleierij te vervallen. Er is niets, waar een man zó gevoelig voor is, als om zich gewaardeerd te weten ELfcY MARTINS. (Nadruk verboden.) Na de even lange en even moeitevolle terugreis keren zulke toeristen dan in het holst van de nacht naar het punt van uitgang terug, om de vol gende dag de dagelijkse arbeid te hervatten. VERGAAN VAN HET STOF ZO duur behoeft het echter niet te worden. Ook voor heel wat minder geld kan men in het eigen land heel vervelende dingen doen. Wij maken gaar ne van de gelegenheid gebruik hier enkele mogelijkheden te vermelden. In de vermaakcentra, dich ter bij huis, kan men, als het tenminste geen pijpestelen regent, tamelijk goedkoop ver gaan van het stof en van de oorverdovende muziek die uit luidsprekers over alle hoofden schalt. In deze overvulde oorden van plezier kan men zijn kin deren de grootste ruzie laten maken over de vraag wie er nu weer eens mag schommelen. Met behuilde gezichten, die nog kleverig zijn van het vorige ijsje, komen ze dan bij moeder troost zoeken, tegelijk bedelend om de volgende ver snapering. LEKKE BAND PLAKKEN MAAR moeten we nog wel verder uitweiden over al die vakantiedagen, die beslist niet leuk worden doorgebracht? Elke zomer kan iedereen die maar ogen heeft om te kijken, zulke verdrietige toneeltjes alom aanschouwen. Vader zit, uit z'n humeur, vanwege de hitte in z'n bretels, tegen de zon te knipperen, nog niet eens wetend, dat hij zo dadelijk in deze ondraaglijke temperatuur nog een lekke fietsband moet gaan plakken. De kinderen, meestal veel slimmer dan men denkt, ko men daarom maar bij moeder aanzeuren. Zij heeft haar knel lende schoenen, vanwege de dikke enkels met dit weer, weliswaar moeten uittrekken, maar ook in minder prettige omstandigheden blijft zij van beide ouders toch steeds de meest toegeeflijke. PALMEN EN GITAREN NATUURLIJK, de meeste mensen zouden het liefst met een welgevulde beurs met kin deren en huisdieren in een vliegtuig stappen om zich op de meest comfortabele wijze met de hele familie naar een zonnig land te laten brengen. Wie droomt er nooit van ber gen en meren, van palmen en gitaren, wie neemt niet graag i'n intrek in een luxe hotel? Voor de meesten van ons is zo'n vakantie van rijke lieden niet weggelegd. Wel kunnen de vaders misschien samen met moeder de vrouw uitgebreid overleggen hoe zij er met be perkte middelen toch iets aar digs van kunnen maken. Zij zullen dan, evenals bij zovele andere zaken, heel wat persoonlijke verlangens opzij moeten zetten. Maar het samen zoeken naar de mogelijkheden, die de beperkte spaarcentjes toelaten en die een werkelijk genoegen verschaffen, is een bezigheid die grote voldoening kan geven. dr. H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden.) De nieuwe aardappelen gijn er weer! Ze zijn nog wel erg prijzig maar ze zien er te verleidelijk! uit om niet eens af en toe t& kopen! In de schil haast gaap gekookt en dan in wat boter geJ baJcken noemt de één ze misJ schien potje brajers" en een) ander ,,pommes de terre rissoJ léés" of gewoonweg „gebakken) krielen", maar ieder smult er oj* dezelfde wijze van, vooral als er dan ook nog van die heerlijke^ jonge, vooral niet te gaar ge-t kookte peultjes bijgegeven wor-1 den! ZONDAGKop aspergesoep; rollade, peultjes, gebakken krielaardappelen, aardbeien- schuim, MAANDAG: Koud vlees, ravi- gotesaus, sla, pommes frites, wentelteefjes. DINSDAGStamppot rauwe an dijvie met geraspte kaas; fruit. WOENSDAG: Saucijsjes, aard appelen, spitskool; yoghurt- vla. DONDERDAG: Eiergehakt, rijst, kerriesaus, stoofprei en to maten; vanillepudding met chocoladesaus. VRIJDAG: Schelp met kerrie rijst; schelvis met groene kruiden, spinazie, aardappel len öf gekookte lever, spi nazie, aardappelen, boter saus; rabarbercompóte. ZATERDAG: Ratatouille; be schuit met kaas. AARDBEIEN SCHUIM 500 gr. aardbeien schoonma ken. De helft ervan in een vla- schaal leggen, met basterdsui ker bestrooien en met kirsch be sprenkelen. De andere helft zeven, met 75 gr. poedersuiker en 2'/t dl slagroom vermengen en over de aardbeien gieten. Wat gesnipperde, geroosterde aman delen erover strooien. RATATOUILLE (per persoon) 2 fijngehakte uien in 40 gr. bo ter fruiten, er dan 3 in stukjes gesneden tomaten en 3 aard appelen in plakjes gesneden bij doen en even laten sudderen. Daarna 2 in plakjes gesneden komkommers, wat gehakte knof- lookpitjes, reepjes spitskool, wat thijm, een laurierblaadje en peterselie erbij doen en alles samen nog 15 minuten zachtjes laten koken (vooral niet tot moes!). Voor het opdoen 75 gr. hamblokjes of 50 gr. in dobbel steentjes gesneden belegen kau door de ratatouille roeren.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 7