SNELFIX TINEI DIENSTREGELING NIEUWE SPOORBOEKJE! De komst van Kennedy STERK GEWIJZIGDE Weer o ver zicht IjiwdwiH Nauwere samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven noodzakelijk De „Maria Jacoba" won de race Radio de Koek P.Z.E.M. gaat onrendabele gebieden binnen de kortst mogelijke tijd aansluiten HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT rrankering bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 27 MEI 1961 17e Jaargang Nr 5301 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. VAN DE EERSTE KENNISMAKING ZAL VEEL AFHANGEN Binnen een week zal De Gaulle de gastheer zijn van de Amerikaanse president Kennedy. Men moet dan wel hopen, dat er geen grote stakingen zullen zijn. Want Frankrijk is (en zal nog worden) geteisterd door hoogst onaangename sociale conflicten. Verleden week donderdag was het gehele spoorwegverkeer in Frankrijk en het vervoer in Pa rijs volkomen ontredderd. En allerlei stakingen van overheids personeel zijn aangekondigd. Het DE FRANS-ALGERIJNSE CONFERENTIE Louis Joxe, de leider van de Franse delegatie naar de bespre kingen met de Algerijnse op standelingen te Evian. heeft vrijdag op een persconferentie verklaard dat Frankrijk geen verdeling van Algerië wenst. „Het is een oplossing die wij niet kunnen uitsluiten, maar het is niet ons ideaal," zei hij. Frankrijk heeft al 2000 Alge rijnse gevangenen vrijgelaten sinds het begin van de confe rentie, aldus Joxe. Binnenkort worden er nog 2000 in vrijheid gesteld en op 15 juni nog eens 2000. Het staken van de operaties tegen de opstandelingen noem de Joxe een bewijs van goede wil. Het zal van de ontwikkeling afhangen, of Frankrijk er bij blijft. Een volksstemming over zelf beschikkingsrecht in Algerië kan niet worden gehouden zo lang et gevochten wordt. Frankrijk beoogt een dubbele nationaliteit voor Europeanen in een onafhankelijk Algerië, dat met Frankrijk verbonden is. „Wij willen niemand onderwer pen. Minderheden moeten niet behoeven te vrezen, dat zij on der de voet worden gelopen," al dus Joxe. Er mag in een onaf hankelijk Algerië geen discrimi natie jegens Franse staatsbur gers zijn. Deze moeten deel hebben aan het bestuur en mo gen niet worden verplicht in een afzonderlijke politieke we reld te leven. lajin zonder klemmen met van Ccta-Bever beklaagt zich, dat al in 1957 is erkend dat zijn' lonen sterk zijn achtergebleven bij die van de in dustrie en dé particuliere sector, maar de regering wil geen nieu we waardedaling van het geld. Misschien dat het einde van de Algerijnse oorlog de financiën sterker zal maken. In elk geval zou het pijnlijk zijn, als Kennedy aankwam in een verstoord Parijs. Hij heeft al gesproken met de Brit MacMil- lar), de Canadees Diefenbaker, de Duitser Adenauer, en na De Gaulle zal hij in Wenen premier Chroesjtsjef ontmoeten. Daarna weer in Londen de Engelse pre mier MacMillan. Men weet waarom het zal gaan in Wenen: om de Russisch.Ame rikaanse tegenstellingen in Cuba, Laos en Kongo, om het staken van kernproeven en ontwapening met controle. Van dc eerste ken nismaking zal veel afhangen. In Parijs zal Kennedy ook over de NAVO en Europa spreken. Laos Zeker zal de conferentie over Laos (ook al in Genève) sterk worden beïnvloed door het ge sprek tussen Chroesjtsjef en Kennedy. Beiden willen dat Laos welke ook zijn regering is werkelijk neutraal zal zijn. De buitenlandse militairen en wa pens moeten er uit. en het onder, ling vechten moet voorgoed ein digen. In vrede moeten de Laotiërs hun eigen problemen oplossen. Maar de controle-commissie moet dan ook boven verdenking staan. Nu zitten Canada, Polen en India er in. Kennedy wil pro- Russische en pro-Amerikaanse leden uitschakelen, alleen een commissie van Aziatische neu tralen. Een redelijk verlangen. Kan Kennedy daarvan de Rus sen overtuigen, dan wordt men het over Laos wel eens. En blijft de huidige commissie van toe zicht. dan moet Polen geen „veto recht" hebben, niet op zijn eentje het werk der commissie kunnen verlammen. Ziedaar waarom het gaat. dr. A. C. (Nadruk verboden.) BINNENVERINGBED liet teste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector f flaket fabrieken Zevenbergen Noordstraat 102 - Telefoon 31U Terneuzen GROOTSTE VERKEERS VLIEGTUIG TER WERELD WAS BOVEN NEDERLAND Het grootste verkeersvliegtuig ter wereld de Tupolev Tu-114, is gisterochtend boven ons land geweest. Het toestel, van Russi sche makelij, was op weg van Mokou naar Parijs, waar het op de luchtvaartsalon te bezichti gen zal zijn. Het kan 220 passa giers vervoeren. De Tupolev Tu-114 is uitge rust met 4 Turboprop-motoren met een capaciteit van 9000 pk elk. Aan iedere motor bevindt zich een dubbel stel propellers. De gemiddelde snelheid be draagt 750 km per uur. Het vliegbereik is 14.000 km. Het toe stel is ruim 47 meter lang, de spanwijdte der vleugels bedraagt 54 meter en de hoogte 11.8 me ter. MINISTER DE POUS OVER HET ECONOMISCHE EN MAATSCHAPPELIJK LEVEN „Wanneer wij er niet in slagen een evenwichtige economische groei met handhaving van een zo grool mogelijke vrijheid in het economische en maatschappelijk leven te bereiken, zullen wij on danks alle defensie-inspanningen in een gevaarlijke situatie komen te verkeren", zo heeft de minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous. vrijdagmorgen tijdens de jaarvergadering van de Nederlands.Duitse Kamer van Koophandel in München gezegd. Of wij gaan de weg op van een overspanning van de staatstaak, óf wij roepen gevaren op van economische stagnatie". Volgens de minister bestaat er geen andere keuze dan samen werking tussen overheid en bedrijfsleven met behoud van een ge zonde concurrentie in het economische leven, gebaseerd op een ruime ontplooiing van het particuliere initiatief. „Ik geloof, dat wij met deze beginselen een positief antwoord kunnen geven op de uitdaging van de communistische ideologie van deze tijd en dat wij door de vrijheid te binden aan verant- IN TOTAAL 645 PERCELEN ZULLEN WORDEN AANGESLOTEN IN Z.-BEVELAND EN ZEEUWS-VLAANDEREN De raad van bestuur van de N.V. Provinciale Zeeuwse Elek triciteitsmaatschappij heeft in de gistermorgen gehouden ver gadering besloten het probleem van de onrendabele aansluitin gen in Zeeland binnen de kortst mogelijke termijn tot een oplos sing te brengen. Dit heeft de directeur van de maatschappij, ir. T. Micbielsen, gisteren tij dens een persconferentie mee gedeeld. Door het uitvoeren van her verkavelingswerkzaamheden, met name in Walcheren Schouwen-Duiveland, Tholen en de zak van Zuid-Beveland, daalde het aantal onrendabele aansluitingen in Zeeland met 1308. Door de tot standgekomen herverkavelingswet draagt het rijk zestig procent bij in de kos- ten der onrendabele aansluitin gen, waarvan twintig procent via een herverkavelingsrente wordt verhaald op de betrokke nen. De provincie draagt tien procent bij, de gemeente twin tig procent en de PZEM even eens tien procent. Sinds 1946 werden bovendien ruim 5000 onrendabele percelen door de PZEM aangesloten met b; en uit het voor de oorlog in leven geroepen fonds vi n rendabele aansluitingen. Uit dit fonds werd een bedrag van /1.180i000f— ten laste van deze 5000 onrendabele aanslui tingen geput. De N.V. PZEM streeft er thans naar binnen vijf jaren alle onrendabele per celen te hebben aangesloten. Be sloten is echter dat de aanslui- tingskosten per perceel het be drag van 5000 gulden niet te bo ven mag gaan. Dit is een vrij ruime grens, want hierdoor zul len praktisch alle percelen in Zeeland kunnen worden aange sloten, aldus de directeur. In overleg met de Zeeuwse landbouworganisaties is bepaald, dat in totaal 645 percelen zullen worden aangesloten, voorname lijk in Zuid-Beveland en Zeeuws-Vlaanderen. De raad van bestuur heeft besloten dat de V. N. PZEM 37 percent van de aansluitkosten voor haar re kening zal nemen, hetgeen een bedrag vergt van ruim 1.000.000,—. Daarbij zal de PZEM nog een bedrag van ƒ325.000,investeren voor 262 onrendabele aansluitingen die volgens de herverkavelingswet zullen worden aangesloten. Het oplossen van het probleem der onrendabele aansluitingen in Zeeland zal de N.V. PZEM op ruim 1.325.000 komen te staan. Van de provincie zal een bijdra ge worden gevraagd van tien percent en van de gemeente twintig percent, percentages overeenkomstig de herverkave lingswet, zodat voor de betrok kenen 35 percent overblijft of wel maximaal 1650,— plus de kosten van de huisinstallaties. Volgens het Centraal Bureau van de Statistiek was in 1960 in Zeeland 89 percent van alle land- en tuinbouwbedrijven op I liet elektriciteitsnet aangesloten. woordelijkheid aan dit begrip een inhoud kunnen geven, die het vrije Westerse economische sy steem rechtvaardigt". Snelle groei van de handel met Duitsland De minister zei voorts, dat de handel tussen Nederland en Duitsland in de afgelopen jaren een snelle groei vertoond heeft, die vooral in het laatste jaar een onstuimig karakter heeft gekre gen. Hoewel wij in een periode van grote economische activiteit leven, waarin de groei der pro- duktie nauwelijks gelijke tred kan houden met de toeneming van de vraag en waarin de bui tenlandse handel een belangrijke rol speelt in de voorziening van de levendige vraag, valt moeilijk aan te nemen dat een dergelijke situatie onbeperkt zal voort duren. „Al moeten wij niet direct den ken aan een ernstige terugslag, toch is het goed wanneer reke ning wordt gehouden met een situatie, waarin de concurrentie scherper wordt dan nu veelal het geval is". De minister acht de groei in belangrijke mate het resultaat van de structurele veranderingen onder invloed van de voortgaande vrijmaking van de handel. De on dernemers zijn zich gaan her oriënteren. Oude concepties zijn bezig hun zin te verliezen en nieuwe inzichten breken baan. Dit is echter alleen van toepas sing op het industriële deel van het economische leven, op het gebied van landbouw en verkeer is het integratieproces nog niet voldoende op gang gekomen. Ten tweede stelt de geografi sche beperktheid van de integra tie mede voor problemen. Het zou betreurenswaardig zijn, wanneer een nieuwe splitsing zou gaan optreden, doordat de vrije West- europese landen er niet in zou den slagen zowel op economisch als politiek gebied een hechte eenheid tot stand te brengen, al dus de minister. Een economi. sche splitsing in West-Europa zou in flagrante strijd komen met de voorwaarden voor een optimale economische groei in ons werelddeel. Het behoud vau de menselijke vrijheid Achter de economische ver schijnselen liggen echter de meer fundamentele grondslagen van ons bestaan. Het behoud van de menselijke vrijheid is de inzet van de strijd die wij hebben te voeren. „In de strijd der ideologieën moet de Wester.se wereld zich aan de ene kant hoeden te willen opbieden tegen de materiële suc cessen der niet-vrije wereld en de eigen prestaties in materieel opzicht hieraan af te meten. Aan de andere kant moeten wij er tegen waken, dat de menselijke waardigheid weliswaar formeel wel wordt gerespecteerd maar dat het uiteindelijk resultaat is, dat bepaalde groepen van de samenleving in de kou komen te staan, zoals in het verleden is voorgekomen". Op het ogenblik zijn het vooral inflatoire krachten, die het even wicht in West-Europa dreigen te verstoren. Betalingsbalansover schotten hebben een bestedings- verruimende invloed binnen de nationale economie en ook via het prijspeil kan een oneven, wichtige ontwikkeling in een land zich meedelen aan andere landen, doordat de hogere in voerprijzen het nationale prijs peil in beweging brengen. Het loon- en prijsbeleid Aan 't vraagstuk van de even wichtige economische groei in de wereld dient dan ook bijzondere aandacht geschonken te worden. Doelbewust loon- en prijsbeleid is noodzakelijk om onevenwich tigheden te helpen bestrijden. „In Nederland zijn wij er in geslaagd in overleg met het georganiseer de bedrijfsleven een aantal spel regels voor het loon- en prijs beleid op te stellen, waardoor het mogelijk is geworden het vraag stuk van een prijzen- en kosten- inflatie nader tot een oplossing te brengen. Met deze spelregels is een band gelegd tussen kos ten en prijzen, doordat de loon. stijgingen en andere verbeterin gen van de arbeidsvoorwaarden gebonden zijn aan de produktivi- teitsontwikeling, waardoor Ne derland erin is geslaagd de loon stijgingen binnen het economisch verantwoorde te houden en het prijsniveau grosso modo werd gehandhaafd". PRINSELIJK HUWELIJK IN STOCKHOLM Een beeld van het huwelijk tus sen prinses Birgitta van Zweden en prins Johann Georg von Hohenzollern, dat donderdag avond in Stockholm is gesloten. De foto toont het prinselijk bruidspaar tijdens de plechtigheid in het koninklijk paleis van Stockholm. CHROESJTSJEF OP REIS Naar van zeer betrouwbare zijde te Moskou wordt verno men, vertrekken premier Chroesjtsjef en zijn voornaam ste adviseurs vandaag per trein uit Moskou om in kleine étappes naar Wenen te reizen, waar de Sowjet-leider in de avond van twee juni zal aanko men voor zijn gedachtenwisse- ling op 3 en 4 juni met presi dent Kennedy. Het wordt waarschijnlijk ge acht, dat de premier op zijn reis korte bezoeken zal bren gen aan enige Oosteuropese hoofdsteden, waar hij bespre kingen zou voeren met de lei ders van de landen van het ver drag van Warschau. Chroesjtsjef zal op zijn reis vergezeld worden door o.a. mi nister van Buitenlandse Zaken Gromiko en door het hoofd van de afdeling Amerika van diens ministerie, Dobrinin. Urenlange aanval van duizenden opstandelingen op 45 dorpsbewoners in Angola Het officiële Portugese pers bureau ..Lusitania" meldt dat de 45 inwoners van het Noord- Angolese dorpje Quimbele, on der wie zich zes vrouwen en vijftien politiemannen bevon den, een urenlange aanval door duizenden opstandelingen heb ben afgeslagen. De dorpelingen werden uit de lucht met ammunitie en levens middelen bevoorraad. Na der tien uur van hevig vuren over en weer trokken de aanvallers af. de sigaar die honoris causa promoveert... zoals HONNEURde hoogg eklasseer- de 31 ets sigaar. Afslag van de eerste „Hollandse nieuwe' De eerste „Hollandse nieuwe" van dit seizoen is aan land. Gis termorgen om zeventien minuten vóór acht kwam na een span. nende race aan de „Tegeltjes- markt" in IJmuiden binnen de Katwijk 73 „Maria Jacoba". Vijf minuten nadat de logger was afgemeerd arriveerde het tweede schip, de Vlaardingen 85 „Bertina". Schipper Jaap van der- Plas van de Katwijk 73 vertelde dat hij 44 kantjes haring aan boord had en dat het vooral ge durende de laatste uren van de haringjacht had gespannen wie 't eerst zou aankomen. De Vlaardingen 85 zat de Kat wijk 73 gedurende de gehele don derdagnacht dicht op de hielen. De 44 kantjes werden zo spoedig mogelijk gelost. De vangst van de Vlaardingen 85 bestaat uit 68 kantjes. Aan boord van de Katwijk 73 is na mens de gemeente Velsen aan schipper Jaap van der Plas de zilveren legpenning van de ge meente overhandigd, welke pen ning elk jaar wordt uitgereikt aan die logger, die als eerste haring in IJmuiden aanvoert. Van 406,- tot 651,- per kantje De eerste haring kwam gister morgen tegen tien uur in Vlaar dingen aan. Door twee vracht auto's werden 66 kantjes Hol- AUTO TEGEN BOOM. In de nacht van donderdag op vrijdag ongeveer om één uur is de 50-jarige J. Verhoeven uit Bergen op Zoom door tot nu toe onverklaarbare oorzaak op de Wouwse Weg onder Bergen op Zoom met zijn auto tegen een boom gereden. Het slachtoffer overleed kort na het ongeval. landse nieuwe aan de Koningin Wilhelminahaven gelost, waar tal van kopers uit het gehele land in spanning stonden te wachten om de kwaliteit van deze primeurs te kunnen keuren. Deze haring was aangevoerd door de VI. 85, de „Bertina", schipper J. Toet van de Visserijmaatschappij „Vlaar dingen". Het resultaat van de eerste visnacht van de schepen van de Vlaardingse vloot. Reeds om kwart voor elf gaf de afslager de heer M. de Kok, door bekkenslag het sein, dat de afslag kon beginnen en werd de klok in werking ge steld. Er werden voor deze aanvoer niet zulke hoge prij zen betaAld. Het kleine goed bracht van 580,tot 651, de grotere haring van 406,— tot ƒ445,— per kantje op. INGAANDE MORGEN RAADPLEEG HET noordelijke wind. Een gebied van hoge luchtdruk verplaatste zich van Groenland naar het zeegebied ten westen van Ierland. Aan de oostflank hiervan komt boven de Noord- Koningin Fabiola, die thans met koning Eoudewijn een offi cieel bezoek aan Parijs brengt, heeft haar afspraken voor vrij dag moeten afzeggen wegens keelpijn. In het programma van de koning is geen verandering gekomen. ZATERDAG 27 MEI v.m. n.m. Breskens 11-37 12-06 Terneuzen 0.12 14-,4i Hansweert 0-52 1-21 Walsoorden 1-02 l.oi ZONDAG 28 MEI v.m. n.m. Breskens °-222 12.49 Terneuzen 0.57 1.Z4 Hansweert 1-d' rT Walsoorden 1-47 2-14 zee een krachtige noordelijke luchtstroming voor, waarmee koude polaire lucht wordt aan gevoerd. Als gevolg hiervan werden de middagtemperaturen niet hoger dan omstreeks 13 graden. Deze koude lucht drong ook door tot West-Duitsland, België en Noord. Frankrijk, wat plaatselijk met regen en hier en daar met on weer gepaard ging. Het bovengenoemde hogedruk- gebied neemt wat in betekenis af, waardoor de windkracht geleide lijk wat minder wordt. De wind blijft evenwel noorde lijk, zodat het koude weer zal voortduren. ZON MAAN op onder op ondei Mei 27 4.31 20.43 17.18 3.32 28 4.30 20.45 18.32 3.59 29 4.29 20.46 19.45 4.31 30 4.28 20.47 20.57 5.08 31 4.27 20.48 22.03 5.54 medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van zaterdag morgen tot zaterdagavond. Koud weer. Zwaar tot half bewolkt met plaatselijk enkele buien, matige in de kustgebieden af en toe krachtige noordelijke wind. Koud weer. VUURGEVECHTEN IN PARIJS EN ONGEREGELDHEDEN IN ALGERIE Bij een vuurgevecht tussen een groep Algerijnen en Alge rijnse hulppolitie in de buurt van het vermaakscentrum Pi- galle zijn donderdagavond zes personen gewond. Volgens de politie deden de Algerijnen in een stille straat met handgranaten een aanval op een patrouille Algerijnse hulp politie. In bepaalde delen van Parijs waar veel Algerijnen wo nen, wordt de politie bijgestaan door Algerijnse hulpkrachten. Na de aanval ontstond 'n vuur gevecht, waarbij een passerende automobilist door een kogel ge troffen werd. Om hun aftocht te dekken, wierpen de aanvallers nog een granaat, waardoor drie voorbijgangers gewond werden. Een der aanvallers werd aan gehouden. Ook in een zuidelijke wijk van Parijs had een schietpartij plaats tussen politie en Algerijnen. Kier werden twee arrestaties verricht. Voor de derde achtereenvol gende dag hebben voorstanders van een „Frans Algerië" donder dag in Oran ongeregeldheden veroorzaakt. De betogers vernielden drie winkels van Algerijnen. Euro peanen die de Algerijnen wilden helpen werden met stenen be kogeld, evenals de politie. Vier agenten en een onbekend aantal demonstranten liepen verwon dingen op. Honderden ruiten zijn gesneuveld. In Algiers zijn donderdagavond twee bommen ontploft, een voor het huis van een Europese jour nalist die bekend staat om zijn liberale ideeën. De bommen richtten slechts materiële schade aan.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1