den •/ven t ze geen keer AT 23-25 Boodschap van Kennedy aan het congres V orstenhuwelijk in Zweden voltrokken De rassenkwestie in Alabama Het proces-Eichmann er en Zoon e 1e etage. 62i .EIGEN HAARD- WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER ;s VRIJDAG 26 MEI 1961 17e Jaargang Nr 5300 BLOUSEN ETALAGE De conferentie van Evian erdag 25 mei 1961 jgasg 060 l~ V V~1 p 951 uw winkelier de speciale it-aanbieding he ENEN «rlijk in dragen gewassen en orm sterk, ie nieuwe dessins FranKerfng bi] abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJ Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. PRESIDENT VRAAGT AMERIKAANSE VOLK OM NIEUWE OFFERS In de komende tien jaar een man naar de maa. en veilig terug naar de aarde President Kennedy heeft don derdag tot het Amerikaanse con gres gezegd dat de Verenigde Staten het op zich moeten nemen in de komende tien jaar een man op de maan te doen landen en hem veilig naar de aarde terug te brengen. Daarvoor is het nodig dat dit jaar 531 miljoen dollar méér moet worden uitgegeven, voor ruimteprograms. In de toe komst zal dit bedrag nog meer moeten worden verhoogd. Het verlangen een rol op het gebied van de ruimtevaart te spe len is niet een gevolg van wat andere landen op dit gebied pres teren. De president zei te hebben be sloten dat de voortstuwing van de startraketten veel krachtiger moet worden dan thans het geval is. Men zal zowel met de ontwik keling van raketten met vaste brandstof als met die van raket, ten met vloeibare brandstof doorgaan, totdat gebleken is welk type de beste mogelijkheden biedt Er zal niet één man op de maan landen maar een heel volk. Alle Amerikanen moeten hun medewerking verlenen om een man op de maan te brengen, al dus president Kennedy. President Kennedy deed een bproep Qp het Amerikaanse volk in te stemmen met nieuwe offers die gebracht moeten worden wegens de internatio nale toestand en voor het voortbestaan van het land dat zich gesteld ziet tegenover het gevaar van het communisme. Het Westen heeft zijn hulp bronnen nog niet in voldoende mate kunnen mobiliseren. Te dikwijls heeft het Westen een louter defensieve houding aange nomen. Hij zei van plan te zijn de niet- nucleaire vuurkracht van het Amerikaanse leger te verhogen en tevens een diepgaande reorga nisatie en modernisering van het leger in te voeren. Hij wil meer dan 100 miljoen dollar besteden aan de reorganisatie van para militaire organisaties en bestaan de strijdkrachten om ze beter ge schikt te paaien voor niet-nu- cleaire oorlogvoering. Het is ver der dringend noodzakelijk het geheel van de Amerikaanse in lichtingendiensten te reorgani. seren om de verdediging van het land te versterken in „een tijd perk van verborgen gevaren". President Kennedy zei voorts dat hij premier £hroesjtsjef te Wenen zal zeggen dat de Ver enigde Staten in goede verstand houding met het Russische volk willen leven en dat zij niet uit zijn op veroveringen, satelliet staten of rijkdommen. Eén van de sterke punten van de Verenigde Staten is hun wens naar vrede. Franse militairen de keel afgesneden in Algerië Van militaire zijde in Algiers wordt vernomen, dat opstandelin gen zaterdag in een legerpost ten oosten van Algiers een Franse officier en zes soldaten de keel hebben afgesneden. Het was op de dag dat de vredes onderhandelingen in Evian be gonnen. De aanslag is des nachts door 14 opstandelingen gepleegd. Zij werden geholpen door 15 inheem se soldaten die zich in de leger post bevonden. Twee Franse militairen konden gewond ontkomen. De aanvallers heb ben alle wapens meegenomen. Nederlander in Canada omgekomen De heer P. Heybloem, oud hoboïst van de luchtmachtkapel in Nijmegen, is in Canada, naar welk land hij enige tijd geleden was geëmigreerd, bij een auto ongeluk om het leven gekomen. De heer Heybloem is in Nij megen vele malen opgetreden als solist bij kamermuziekuit voeringen. De reacties van de Russen bij de onderhandelingen over be ëindiging van proeven met kern wapens en elders zijn niet be moedigend. Toch is het, volgens Kennedy, belangrijk dat de Rus sen weten dat het geduld van de Amerikanen aan de conferentie tafel bijna onuitputtelijk is, dat de Amerikanen op vrede blijven hopen en dat zij vastbesloten zijn hun veiligheid te beschermen. „Om deze redenen heb ik al lang gedacht dat het verstandig zou zijn de Sowjet-premier te ontmoeten voor een persoonlijke gedachtenwisseling", aldus de Amerikaanse president. Hij verklaarde verheugd te zijn binnenkort president De Gaullé van Frankrijk te ontmoeten die hij Frankrijks „grote leider" noemde. Deze ontmoeting is van „bijzonder belang". Op dergelijke ernstige bijeenkomsten voor een nauw en veelomvattend overleg ter versterking van beide partijen en in het belang van de wereld- Advertentie Ziet onze speciale ROBSON FLAMINGO vanaf 3,75. SPORTHANDEL NOORDSTRAAT 76 vrede en de vrijheid, is een al gemene eenstemmigheid geen vereiste, aldus Kennedy. De president onderstreepte an dermaal dat militaire bondge. nootschappen niet toereikend zijn om de problemen van de landen op te lossen waar sociale on rechtvaardigheid en economische chaos penetratie uit het buiten land en ondermijnende activiteit aanmoedigen. De Verenigde Sta. ten zijn bereid de noodlijdende landen alle mogelijke hulp te ver lenen voordat deze in een on herstelbare crisis zijn geraakt. De president verzocht om 250 miljoen dollar meer die te zijner beschikking dienen te komen voor dringende hulpverlening aan onverschillig welk land. De conventionele strijdkrach ten van de NAVO dienen te wor den versterkt. De president ver zocht het congres het bedrag voor militaire hulpverlening aan aan het buitenland te verhogen van 1,6 miljard dollar tot 1.885 miljard' om zowel in Azië, La- tijns-Amerika en Afrika het hoofd te kunnen bieden aan het gevaar van het communisme. Voorgaande regeringen hebben de burgerlijke verdediging te z'eer verwaasloosd. Voor de bevorde ring van de ontwikkeling op dit punt zal een bureau worden op gericht dat direct onder de pre sident komt. De president heeft het congres verzocht in te stemmen met alle maatregelen die hij zal nemen om de werkloosheid te bestrijden en de honderdduizenden arbei ders te helpen die het slacht offer van de automatie zijn ge worden. Hij wees er in dit ver band op dat in de afgelopen twee maanden de goudreserves met zeventien miljoen dollar zijn toe genomen. Prinses Birgitta, de 24-jarige kleindochter van koning Gustaaf Adolf van Zweden, is gisteren te Stockholm in het huwelijk ver bonden met de 28-ja.rige prins Johann Georg von Hohenzollern. Het huwelijk is gesloten in het koninklijk paleis in aanwezig heid van een 750 genodigden. De gehele plechtigheid duurde iets meer dan een half uur. De rit door het centrum van Stock holm nam een kwartier in be slag. De burgerlijke huwelijksslui ting van donderdag zal over vijf dagen gevolgd worden door een R.K. kerkelijke plechtigheid in Sigmaringen in Duitsland. Prin ses Birgitta behoort tot de Zweedse Lutherse kerk maar prins Johann is Rooms-Katho- liek. De prinses droeg een japon van ivoorkleurige zijde met lange sleep, halve mouwen en ronde hals, een tule sluier waarop een met parels en diamanten bezet diadeem en had een bouquet gele rozen in de hand, de bruidegom was in jacquet. Bruidsmeisjes waren de jong ste zus van de 'bruid, prinses Christina en prinses Benedikte van Denemarken wier moeder, koningin Ingrid, zich onder de gasten bevond. cUugong- SIGAREN Geniet er van PARADISO 22ct. Als getuigen fungerden hertog Alexander van Württemberg en graaf Bertil Bernadotte van Wis borg, zoon van wijlen graaf Folke Bernadotte die in Palestina de dood vond. Het bruidspaar wisselde geen ringen uit. Terstond nadat de handtekeningen waren gezet werd door de marine in de haven van Stockholm een saluut van 21 schoten afgevuurd. KONING HOESSEIN GEHUWD Koriing Hoessein van Jordanië is donderdag in het huwelijk ge treden met uit Engeland afkom stige 20-jarige Moena El Hoes sein, voorheen Toni Gardiner uit Ipswich. De bruid, in wit toilet, antwoordde bevestigend in het Arabisch toen de koning haar, tijdens ven eenvoudige Moham medaanse plechtigheid van een kwartier, vroeg of zij hem tot echtgenoot wilde. De plechtigheid vond plaats in het Zaharan-paleis op een heuveltop bij de Jordaanse hoofdstad. Koning Hoessein is getrouwd geweest met koningin Dina. Mgena El Hoessein (wens van Hoessein) is de dochter van lui tenant-kolonel Walter Gardiner, voormalig Brits militair adviseur van de koning. De volksfeesten bij het huwe lijk duren een week. De plechtigheid werd' bijge woond door 23 goede vrienden en diplomaten. Toen het huwe lijk werd gesloten, klonken 21 saluutschoten van de heuvels rondom Amman. Na een korte receptie maakte de vorst met zijn echtgenote een rondrit door de stad. 's Avonds dansten militairen op de muziek van militaire or kesten in de straten van de Jor daanse hoofdstad. Onder de talrijke geschenken die naar Amman zijn gezonden, bevindt zich een zilveren thee- en koffieservies van koningin Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh. FRANS-ALGERIJNSE BESPREKING HERVAT De Frans-Algerijnse vredes onderhandelingen te Evian zijn donderdagochtend hervat. Een Franse woordvoerder heeft verklaard, dat zijn regering het tempo wil opvoeren. „Tot nu toe hebben we de noot alleen maar bekeken we moeten ertoe be sluiten hem te kraken", zei hij. Uit da omgeving van de Fran se afvaardiging wordt vernomen, dat Frankrijk een plan ter tafel heeft gebracht voor een samen gaan met Algerië. KONINKLIJK BAL IN STOCKHOLM Aan de vooravond van hun hu welijk hebben prinses Birgitta en prins Johan een groot bal ge geven in het koninklijk paleis te Stockholm. Op de bijgaande foto zien we het jonge paar tijdens dit bal gefotografeerd. De Amerikaanse minister van Justitie, Robert Kennedy, heeft donderdag de meerderheid van de federale troepen, die vorige week naar aanleiding van de rassenrelletjes in Montgomery naar de staat Alabama waren gezonden, teruggetrokken. Van de 666 man kadertroepen, die op de luchtbasis Maxwell aan de rand van Montgomery zijn gele gerd, blijven er slechts honderd achter. Minister Kennedy zei dat hij deze maatregel nam op grond van een aantal factoren, zoals de aanwezigheid van eenheden van de nationale garde van Ala bama in Montgomery, de be schermende maatregelen van de politie .van deze staat en „de verzekeringen van een delegatie van volksvertegenwoordigers uit Alabama en van vooraanstaan de burgers en functionarissen." De terugtrekking van de fede rale troepen was voorts moge lijk dankzij „het krachtige justi tiële optreden" van de federale regering in de afgelopen dagen. Dit laatste sloeg op het verbod van de federale rechtbank in Montgomery aan het adres van de Klan en anderen om zich te bemoeien met het autobusver- keer via Alabama. In Montgomery werden don derdag vier blanke hoogleraren en drie negerstudenten aange houden. Toen zij trachtten be diend te worden in een alleen voor blanken toegankelijke ca fetaria bij een autobusstation. De groep nam deel aan de actie tegen rassenscheiding in de rassenscheiding in de autobussen in het zuiden. Zonder moeilijk heden waren zij van Atlanta in Georgia naar Montgomery ge komen. Intussen zitten de 27 „vrijheidsrijders", die woensdag bij hun aankomst in Jackson in Mississippi werden aangehou den, nog gevangen. Zij weigeren tegen borgtocht in vrijheid te worden gesteld. Negerleiders van de campag ne tegen de rassenscheiding in autobussen hebben laten weten, dat. zij geen gehoor zullen geven aan een oproep van minister Kennedy om hun actie voor een afkoelingsperiode te staken. In New York heeft de leider van het „Congres voor de ge lijkheid der rassen", Farmer, de negers in het gehele land opge roepen, zich niet te storen aan de bepalingen inzake segregatie in de stations van autobussen, spoorwegen en op vliegvelden. President Soekamo in Dublin President Soekamo is donder dag voor een staatsbezoek van v' uur in Dublin aangekomen. S' "schoten klonken, een ere wacht stond gereed en muziek korpsen speelden. Premier Sean Lemass, een aantal ministers en hoge officieren waren ter be groeting aanwezig. Tijdens de zitting van donder dag is in het proces-Eichmann de behandeling van de anti- Joodse maatregelen in Honga rije voortgezet. Er deden zich twee incidenten voor waardoor de zitting een kwartier werd on derbroken. Toen de getuige Freudiger zijn relaas van de vorige dag hervatte stond een man uit het publiek op die met zijn vuist zwaaide en in het Hongaars de getuige ervan be schuldigde met de Duitsers te hebben samengewerkt om zijn eigen familie te redden. ,.Je red de je eigen familie en leverde de rest van de Joden aan de nazi's uit," riep hij. De man werd weggevoerd. Kort daarna stond een ge baarde oudere orthodoxe Jood, met keppeltje (kruinkapje) op het hoofd, uit het publiek op en riep„Roofdier, moordenaar. Er zijn nog altijd Joden die je niet hebt uitgemoord en die jouw val zullen beleven." Ook deze man werd de zaal uitgeleid. Hij verklaarde later dat hij in do denkampen 69 familieleden, on der wie zijn vrouw en twee kin deren. had verloren. Twee weken geleden deed zich het eerste incident in de recht zaal voor. Toen werd een man verwijderd die scheldwoorden naar Eichmann riep. Hij ver klaarde later tegenover verslag gevers dat bijna zijn gehele fa milie door de nazi's was ver moord. Getuige Freudiger, die na de komst der Duitsers in maart 1944 een comité ter redding van de Joden had gevormd, ver klaarde dat binnen twee maan den tachtig procent der Joden in Boedapest was gedeporteerd. Hij had Eichmann enkele malen ontmoet. Toen de assistent openbare aanklager. Bach, hem vroeg of hij de beklaagde her kende antwoordde Freudiger „In mijn herinnering leeft het beeld van de Obersturmbann Führer in een elegante uniform schuin naar mij toegewend, zijn hand rustend op zijn revolver in de koppelriem naaf me schreeu wend uit de hoogte van zijn Herrenras. Maar niettemin meen ik dat hij het is." Eichmann, bleek, in zijn glazen kooi schoof onrustig heen en weer. Bach had eerder verklaard medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van vrijdag morgen tot vrijdagavond. Lagere middagtemperaturen Veranderlijke bewolking met in hoofdzaak in het zuiden en zuid oosten van het land kans op een onweersbui. Aanvankelijk zwak ke tot matige, later matige tot vrij krachtige wind uit noorde lijke richtingen. Lagere middag- temperaturen. VRIJDAG 26 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.19 11.54 0.34 0.44 n.m 11.25 1240 12.50 ZON MAAN op onder op ondei Mei 26 4.32 20,42 16.07 3.08 27 4.31 20.43 17.18 3.32 28 4.30 20.45 18.32 3.59 29 4.29 20.46 19.45 4.31 30 4.28 20.47 20.57 5.08 dat Eichmann, de „aarts-uit roeier", zelf in Hongarije „het vuile werk te velde" ging con troleren. Tussen maart en eind juni 1944, de voornaamste periode der deportaties, voerden de Duitsers ruim 437.000 Joden voor vernietiging uit Hongarije weg. aldus een rapport van het Duitse ministerie van Buiten landse Zaken, aangehaald door Bach. Freudiger zei nog dat de Zwit serse diplomatieke vertegen woordiger in Boedapest in juni 1944 aan de Hongaarse dictator admiraal Horthy een scherp ul timatum van president Roose velt en de koning van Zweden overbracht. Hierin werd gezegd dat, indien de deportaties van Joden niet zouden worden ge staakt, tegen Hongarije zou worden opgetreden als nog niet tegenover een ander beschaafd land was gebeurd. De Hongaar se regering antwoordde niet en op 2 juli voerden Engelse en Amerikaanse vliegtuigen een aanval uit waarbij vijfhonderd slachtoffers vielen. De volgende dag deelde Horthy de Zwitserse diplomaat mee dat er van 9 juli af geen deportaties meer zou den zijn. Hierop volgde een verwoede woordentrijd tussen Horthy en Eichmann, die erop stond dat de deportaties doorgingen. Hij kreeg zijn zin. Een transport van 1200 Joden die op last van Horthy naar hun kamp in Hon garije werden teruggestuurd, werden door de S. S. weer op gehaald. Foto: Op het vliegveld Orly, waar het vorstenpaar met het straalvliegtuig van president De Gaulle arriveerde inspecteren do president en de koning de erewacht. Het Belgische vorstelijke bezoek aan Parijs Koning Boudewijn en konin gin Fabiola van België hebben donderdagochtend het paleis van Fontainebleau bezocht. Zij bezichtigden verscheidene ver trekken die normaal niet open zijn voor het publiek. De lunch gebruikten zij als gasten van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville. In de middag bracht het Belgische vorsten paar een bezoek aan de kansela rij van de Belgische ambassade. De koning woonde een receptie bij in de Kamer van Koophan del. In de avond gaven de vorst en de vorstin in de Belgische ambassade een diner ter ere van president De Gaulle. Daarna be zochten zij een speciale ballet voorstelling in de Parijse opera. Verenigde Staten nog tot 1964 achter op het gebied van de raketten De Verenigde Staten zullen nog tot 1964 een achterstand op het gebied van raketten ten op- 7. elite van de Sowjet-Unie lieb- en, maar wat betreft de alge hele militaire kracht bestaat geen achterstand op het gebied van afschrikwekkende middelen. Dit heeft de Amerikaanse ministar van Defensie Monamara in een commissie van het Huis van Af gevaardigden verklaard. Donderdag zijn de Franse en Algerijnse onderhandelaars iij Evian tweemaal bijeengeweest. Na de middagzitting werd be kendgemaakt dat men zaterdag ochtend a.s. te half elf Nederl. tijd opnieuw bijeen zal komen. De besprekingen van donder dag zijn van algemene afird ge bleven, aldus gaf de Franse woordvoerder te verstaan. De delegaties zijn overeengekomen voor de pers niet in bijzonder heden te treden. De sfeer was volkomen correct. Des namid dags waren antwoorden gegeven op des morgens gestelde vragen. Minister Joxe was naar Parijs teruggegaan in verband met het Belgisch koninklijk bezoek. Hij KOELER. Boven het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan ligt een krachtig hogedruk gebied, dat zich geleidelijk over de Blitse eilanden uitbreidt. In Frankrijk ontwikkelde zich in de loop van donderdag onweersachtige sto ringen, die met de zuidwestelijke bovenwinden naar West-Duits- land trekken. Dit heeft tot gevolg, dat de noordelijke winden in ons land gaan toenemen en de aanvoer van polaire lucht weer ingezet wordt. De middagtemperaturen, die donderdag in het binnenland tot 19 a 22 graden opliepen, zullen dan ook de komende dagen be langrijk lager worden. In het zuiden en zuidoosten van het land, waar de koudere lucht eerst later doordringt, is er aanvanke lijk nog een toenemende kans op 5.08 onweer. keert vrijdag naar Evian terug- om de pers te woord te staan. Hij zal dan echter niet het over eengekomen stilzwijgen over de besprekingen kunnen verbreken. De woordvoerder zei nog op vragen dat er, buiten de bespre kingen van de twee delegaties in het Hotel du Pare, geen andere waren gehouden of op het ogen blik te verwachten waren. DE STRIJD IN ANGOLA Een grote groep opstandelin gen heeft woensdag bij Ucua, Noord-Angola, een aanval ge daan op een Portugese patrouil le, aldus meldt het Portugese persbureau Lusitania. Me Por tugezen werden gewond; de op standelingen zijn na een hevig vuurgevecht verspreid. Ook de bestuurspost bij Porto Rico is aangevallen. Nadat ver sterkingen waren gearriveerd konden de aanvallers na felle ge vechten worden verdreven. Op standelingen die de versterkingen onderweg aanvielen werden „ge heel vernietigd". In het district Malanga, eveneens in het noor den, zijn enkele „agitators" ge- aresteerd. Sommigen verzetten zich en werden gedood, aldus Lu sitania. Ook in de omgeving van San to Antonio do Zaire en Damba deden opstandelingen aanvallen met de bestelling van 2300 stuks Portugezen sneuvelden en twee werden gewond. De opstandelin gen, die over automatische wa pens beschikten, zouden zware verliezen hebben geleden. De rebellen zouden een groot scheepse aanval op Damba wil len ondernemen voordat het Por tugese garnizoen aldaar wordt versterkt 1 IJL

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1