EI IX Binnenlands nieuws 4 mei 1961 Woensdag 24 mei 1961 DE VRIJE ZEFVV Pagina '5 taktvolle twee-takt rijders Esso 2-T motor oil BEN BELLA cs. NAAR MAINE-ET-LOIRE Overstromingen in Zuid.-Slavië of ander fonds, ree houden, dat lik zijn. Er zou moeten worden nprys te komen, noemd. Over de De Feyter ook heer Huybrecht fzonderlyk wor- huur moeten Dit zullen dan woningwetonin- regel een extra een aanvaard- Ideoord" is heel dat ook de ver omhoog zullen eet ik niet. Wij ordt, dat er een iet „armenhuis" nder tehuis, dat emd. in het nieuwe en kan worden, rheid verschaft, in ontstaan. Er ief kunnen zijn ar dat zal toch een de duurste^ ls die toevallis ,e daarop toe ta de besluiten, die opgedragen en en geschieden, raad dit wenst i. Dit zou echter een debat over zijn. jimer gaan den waar men alle tot het toeken- ering toe. t de raad altijd uit te oefenen vaststelling van raad zou willen iderlijk zijn. e gevallen door n de bepalingen le afschrijvingen ok reden toe is. vertegenwoordi- fde lijn te moe- an het Juliana- voorgestelde he rschaft, dat er 3t niet nodig is, tg een vertegen- tebben. jemeente/garan- >r de risico's, gepraat en ver iet het bestuur,1 mmissie, en wij t zó aan de raad bet op passende elangen van de )or de heer Vrie- van Terneuzen zou tot gevolg deel uitmaken kgenootschapnen len, niet zouden ers van Terneu- voldoende reke- •bij ik uiteraard weest. de eerste plaats rige beantwoor- heb. meer en ik kan /os niet op alle aar ik vind het houden zal wor- >e vragen, die nu ■el de volgende «gelicht worden, om hiertegen te ijze, waarop dit om de woorden len. r de zgn. „schot- ng voor te zijn, dat ook buiten- irden. Wat mijn wen op het ver- :iide reeds sinds Voortbouwen cp geloof, dat dit de gemeente de ig gemaakt, dat had. De pension en echtoaar. Ik 7 a 8000 aan kunnen houden, ntributies, abon- of ik dat dit be- n willen consta- tnd aan de rand illen voorstellen 'illen lezen voor en Wethouders ad van Terneu- ilj af of het niet k de andere ge- hebben gepar- Vos heeft ge- ergelyke dingen ?b in eerste in- e Fei) ter gezegd was. Alleen het- gestelde in het actie ondersteu- ;raag nog even over de „schot- rmee te zeggen, iervormden tot orden. Wèl heb en, dat de heer met de samen- <e genootschap" iroken over een uit de gemeen- financiële com- sproken en dat ok de vertegen- van mening ur zitting moest elaats een finan- e de zaak mede nd, die er veel beste oplossing ting zitting het>- in het voorstel er De Vos zeer ekening hebbeO tad van Terneu» e komen. Ik zo« len, dat, als hll KOMEO EN JULIA Een 17-jarige Amsterdamse scholier klauterde zaterdagoch tend. kort nadat het middernach telijk uur had geslagen, via de balkons van een huis aan het Johann Ammanhof naar de vier de verdieping om met een daar wonend meisje een afspraak voor een fuifje te gaan maken. Eijna op zijn punt van bestem ming aangekomen greep hij mis en viel van 12 meter hoogte van een balkon. De jongen kwam op het gras terecht en moest met een open beenbreuk in het Bin nengasthuis worden opgenomen. GEEN VERKLARING GEEN HUWELIJK In de trouwzaal van het Leeu warder stadhuis verscheen zater dag een jong bruidspaar om daar in het huwelijksbootje te stappen. Toen echter de ambte naar van de burgerlijke stand in de trouwzaal de toestemming voor het huwelijk vroeg aan de moeder van de bruid, bleek deze niet aanwezig te zijn. Geen nood, zei de bruid, die van haar moe der de verzekering had gekregen, dat er een schriftelijke toestem ming was verzonden. Tot grote ontsteltenis van bruid en bruidegom bleek men ten sladhuize een dergelijke verkla ring echter niet te hebben ont vangen. Een bode van het ge meentehuis meldde even later, dat de moeder van de bruid in de nabijheid van het stadhuis „op post" stond. Zij bleek haar dochter opzettelijk „een kool te hebben gestoofd". TREIN GRIJPT AUTO OP ONBEWAAKTE OVERWEG Op de onbewaakte overweg in Leusden bij Amersfoort heeft een goederentrein zaterdagavond een personenauto gegrepen en ongeveer honderd meter meege sleurd. Drie van de vier inzitten den zijn ernstig gewond in het ziekenhuis de „Lichtenberg" in Amersfoort overgebracht. Mevr. Inverniezie en de heer Dunne- wijk, beiden uit Utrecht, ver keren in levensgevaar. De heer Inverniezie is ernstig gewond, maar is buiten levensgevaar. De bestuurder van de auto, de heer Van der W. uit Utrecht, bleef ongedeerd. Het bleek dat hij geen rijbewijs bezat. De trein reed met een zeer matige snel heid. Naar de rijkspolitie in Leus den meedeelde is het uitzicht op de onbewaakte overweg slecht. Van de spoorlijn, die Amersfoort met Rheden verbindt, wordt sléchts sporadisch gebruik ge maakt. Eenmaal per dag gaat een goederentrein van Amers foort naar Rheden en vice versa. AUTO OVER DE KOP. Eén dode. Maandagmorgen om ongeveer elf uur is op rijksweg 12 in de gemeente Bunnik een ongeluk gebeurd waarbij de -16-jarige mevr. J. B.-van B. om het leven is gekomen. De auto waarin zij was gezeten en werd bestuurd door haar man ,werd op een ge geven moment door een andere wagen ingehaald. De inhalende auto kreeg tijdens deze manoevre een klapband, waardoor deze tegen de auto van de heer B. botste. Deze verloor de macht over het stuur en sloeg over de kop. Mevr. B. werd zwaar gewond. Zij werd overgebracht naar het Diaconessenhuis in Utrecht, waar ze kort na aankomst is overle den. VISSERS GEÏSOLEERD OP NOORDERHOOFD HOEK VAN HOLLAND Van zaterdagmorgen tot zon dagochtend hebben drie sport vissers gevangen gezeten op het stalen lichttorentje op het noor- derhoofd van de haven van Hoek van Holland. Door de toegeno men wind zakte zaterdagmiddag met laag water de zee te weinig om terug te kunnen lopen naar het land. Ook een poging die de vissers 's avonds met laag water ondernamen om uit hun isole ment te komen, mislukte. Zo lang zij daar bleven zitten liepen zij geen gevaar. Zij zijn op eigen risico naar het eind van de pier gegaan. Halverwege de pier staat een bord waarop dui delijk staat aangegeven, dat het eind van de pier bij hoog water onderloopt. In de praktijk is ge bleken, dat het water bij eb dik- gebruiken Zelfmengend Beperkt slijtage tot minimum Voorkomt lagercorrosie Ideaal voor alle typen 2-takt motoren Verkrijgbaar in bussen van J/« en 1 liter Het klaargemaakte produkt van ESSO benzine en 2-T Motor Oil MET'ESSO BENT U BETER UIT' wijls niet zover loopt, dat de pier weer droog valt en al enige malen zijn mensen, die des ondanks probeerden over de ondergelopen pier het droge te bereiken, verdronken. De drie vissers, die Duitsers bleken te zijn, zijn zondagochtend uit hun benarde positie verlost. De reddingboot „President Jan Leis" voer tot dicht bij het noor- derhoofd. Met een rubbervlot peddelde men verder. De drie vissers konden op het vlot stap pen en daarna in de reddingboot. Om elf uur kwam de reddingboot de haven binnen. DODELIJK ONGEVAL Op de Eerste Pinksterdag is op de rijksweg in de gemeente Soest een uit Duitsland afkomstige personenauto met drie inzitten den in een flauwe bocht van de weg tegen een boom gebotst. Eén van de drie inzittenden werd bij deze botsing zó zwaar gewond, dat hij overleed. Het was de 19- jarige H. M. M. uit Aschendorf Kreis Osnabruek. De beide ande re inzittenden f20 en 22 jaar oud) werden gewond. De auto werd zwaar beschadigd. DRIELING IN LEIDEN. De 27-jarige mevr. L. de Goede- ter Voorn, uit Leiden heeft het leven geschonken aan een drie ling. De moeder, en de drieling twee jongens en een meisje verkeren in uitstekende wel stand. Het drietal is donderdagavond geboren in het Elisabeth.zieken- huis in Leiden. Het echtpaar De Goede had reeds één kind. AUTOMOBILIST VERONGELUKT, Bij de Zeventiende wijk van de Schoterlandse Compagnonsvaart onder Hoornsterzwaag zijn za terdag twee auto's in botsing ge. komen, waarbij de ongeveer 30- jarige M. Huizing om het leven is gekomen. Nadat de twee auto's met elkaar in botsing waren ge komen, schoot de auto van de heer H. in de vaart. De heer H. verdronk, maar de andere inzit tenden van de auto konden wor den gered. Zij zijn, evenals het echtpaar M„ dat in de andere auto zat, opgenomen in het zie kenhuis te Heerenveen. VERPLEEGDE VERGRIJPT ZICH AAN JONGEN Zondagavond heeft de 34-jarige ongehuwde losarbeider M. C. D. uit Maastricht op het hoofdbu reau medegedeeld* dat hij kort tevoren in een woning aan de Jodenstraat een jongen had ge wurgd. Hij zeide niet zeker te we ten of de knaap dood was. Nog voordat de politie uitrukte om de zaak nader te onderzoe ken, werd de betreffende jongen, de 13-jarige H. K., in deerniswek kende en zwaar overspannen toe stand door een buurman op het politiebureau gebracht. Het kind vertoonde ernstige sporen van geweld en een arts stelde vast, dat er aanwijzingen waren voor een zeer ernstig zedenmisdrijf met de jongen gepleegd. Het slachtoffer is ter verple ging naar het ziekenhuis overge bracht. Zijn toestand is nu rede lijk wel. De dader, die een volledige be kentenis aflegde, was zondag avond bij het gezin L. op bezoek. Op het tijdstip van de aanslag op het kind was de moeder tijdelijk afwezig. De man is al herhaalde lijk met politie en justitie in aan raking geweest, echter nooit voor een zedendelict. Hij is in verschei dene psychiatrische inrichtingen verpleegd, zelfs tot voor korte tijd. Hij was nu op proefverlof en verbleef in 'n logement te Maas tricht, waar hij de moeder en het jongetje had leren kennen. De dader is na zijn bekentenis in verzekerde bewaring gesteld. Ben Bella, en de vier ministers van Staat der voorlopige Alge rijnse regering. Khider, Hocine Ait Ahmed, Boediaf en Bitat zijn overgebracht naar het kasteel Turquand. in het departement Mainê-et-Loire, niet ver van Saumur. De minister van Staat Bitat werd in 1955 in Algiers door de Fransen gearresteerd. De in vrijheid gestelde Moham med Lacheraf is een voormalige Algerijnse onderwijzer, die zich met journalisten in het vliegtuig van Ben Bella bevond en tegelijk met hem werd gevangen geno men. In het zuidoosten van Servië en in Macedonië staan sedert en kele dagen verscheidene duizen den hectaren landbouwgrond blank. Verscheidene honderden huizen staan in het water. Vol. gens de eerste berichten worden drie mensen vermist. Op verschillende plaatsen is het spoorwegverkeer onderbro ken, in het bijzonder op de lijn NisSkoplje. In de buurt van Pristina is de dam van een stuw meer bezweken en bij Kacanik is een spoorbrug verwoest. Leger, militie en brandweer helpen in bedreigde gebieden bij de evacuatie van de bevolking. DUINAFSLAG BEDREIGT HOTEL TE CADZAND De „duinafslag" het afkalven van liet duin, dat ook de onneem bare „Atlantikwali" parten speel de bedreigt nu een hotel in Oadzand-Bad. Steeds dichter na dert een gapende afgrond liet ho tel. De trap voor de gasten, welke naar het strand voerde, is reeds geheel weggeslagen, zodat de eigenaar ee noodtrap heeft moe ien oprichten. Langs de afgrond is een prikkeldraadversperring gezet, om te voorkomen, dat on bekenden met de situatie een on- geluk krijgen. DODELIJK ONGELUK BIJ RACES TE TUBBERGEN. Tijdens de race in de 250cc- klasse voor senioren bij de inter nationale motorraces te Tubber- gen is een ernstig ongeluk ge beurd, waarbij een 11-jarig meis je Vlutters uit Oldenzaal dodelijk werd gewond. Zij werd getroffen door een van de motor van de Duitser Heiner Butz losgeraakte benzinetank en overleed ter plaatse. Het ongeluk gebeurde in de laatste bocht van het circuit bij de Croeseboom, waar de Neder lander Jan Huberts de macht over het stuur verloor en kwam te vallen. Wedstrijdcommissaris sen waarschuwden dadelijk de aanstormende renners en om Hu berts te ontwijken reden twee van hen een roggeveld in met de noodlottige gevolgen van dien. De renner Heiner Hutz is met ernstige verwondingen opgeno. men in een ziekenhuis te Ensche dé. Voor zijn leven wordt ge vreesd. Bovendien liepen er van de toeschouwers drie zware ver wondingen op. eventueel nog andere vragen heeft, deze schrifte lijk aan ons college te willen voorleggen, dan zul len wjj hem daarop nog nader antwoorden. Ik stel er wel prijs op persoonlijk nog te zeggen, dat, afgezien van de technische problemen, wij het ook principieel juister vinden als gemeente bestuur niet te zitten in het bestuur van een con fessionele of algemene vereniging, welke in finan cieel opzicht met de gemeente verbonden is. Wij willen het Stichtingsbestuur de volledige vrijheid geven haar eigen zaken te besturen. Voor het geval, dat er aanleiding toe zou be staan, willen wij onze adviezen geven aan het Stichtingsbestuur. Wij willen volledig het vertrou wen geven aan de besturende organisatie. Ik geloof, dat het ook in het gehele landelijke patroon ge zien, juister is. Wat betreft het gestelde onder punt c, ik kan U de volledige verzekering geven, dat B. en W. hier naar hun beste vermogen zullen handelen. De heer De Vos: Er is nog gevraagd waarom ook aan de andere deelnemende gemeenten geen garantie is verzocht. Dit is ook ter sprake gekomen in het college Wy zyn echter van mening, dat dit van geringe betekenis zou zün. In die gemeenten heeft men zelf een rusthuis en het percentage dat uit die plaatsen zal komen zou gering zyn. Verder wil ik een opmerking maken wat de practische kant betreft. Men weet, dat by het Julianaziekenhuis vier gemeenten garant zijn. Van elke gemeente zit een vertegenwoordiger in het bestuur. Ik wilde de heer De Feyter eens vragen, is het niet erg, dat in al die gemeenteraden een besluit moet worden genomen voor het verkopen van een stukje grond of het vervreemden van een huis? Ik vind dit weinig verheffend. De heer De Feyter weet wel dat ik niet by één van de participerende kerkgenootschappen ben aangesloten, maar ik heb dit toch wel een beetje beschamend gevonden. Het meerdere risico dat de gemeente Terneuzen zal hebben te dragen, omdat andere gemeenten niet garant zyn, wil ik dan wel op de koop toe nemen. Anders wordt er in al die gemeenteraden over gedebatteerd. Dit krygt men onherroepelgk en het werkt in hoge mate vertragend. Deze ver traging ontstaat óók wanneer voor elke kleinig heid de gemeenteraad van Terneuzen moet wor den ingeschakeld. Burgemeester en Wethouders komen geregeld by elkaar, minstens 1 x per week, zodat de zaken veel vlotter kunnen worden afgewerkt. De heer Waveryn heeft zich een beetje gestoten omdat ik gezegd heb, dat ik my erover verbaasde dat uit C.H.U.-kringen deze stem kwam. Ik heb niet gezegd, dat deze bezwaren van de C.H.U.-frac- tie kwam, maar uit C.H.U.-kringen. De heer Wa verijn zal niet kunnen ontkennen, dat de heer De Feyter tot de C.H.U.-kring behoort. De heer Waverijn: Ik wilde er even op atten deren, dat ik dat gezegd heb, omdat niet de ge dachte zou heersen, dat de C.H.U.-fractie in zün geheel zo dacht. De heer Hol: Meneer de Voorzitter, U hebt ge zegd, het principieel onjuist te achten, dat een vertegenwoordiger van de gemeenteraad zitting zou hebben in het bestuur. Houdt dit b.v. in, dat w\j ons zouden moeten distanciëren uit de Stich ting Prot. Ziekenzorg? Ik heb vier jaar lang zitting gehad in het be- gfbtmg te^ ^^^d'gem stuur van het Julianaziekenhuis en ben tot de conclusie gekomen, dat dit zeer nuttig kan zyn. Zo biyft er altyd een zeker contact tussen de Stichting en het gemeentebestuur. Anderzyds zou ik het echter niet zo erg vinden, als een vertegen woordiger van de gemeente in het bestuur ont brak, nu immers door de geregelde toezending van de accountantsrapporten we toch een voldoende inzicht krügen hoe het financieel economisch reilt en zeilt. De heer Vrieling: Wanneer die bevoegdheids regeling voor de heer De Feyter moeiiyk te ver teren zou zyn, dan zou toch aan zün wensen tege moet gekomen kunnen worden, doordat B. en W. aan de raad mededeling doen van de genomen be sluiten. Dat komt de soepelheid van werken toch ten goede. De Voorzitter: Dit zullen wy gaarne doen. De heer Van Langevelde: Ik had ook bezwaren tegen de punten e en i, maar ik geloof, dat dit nu door de uiteenzettingen heel wat duideiyker ge worden is. De heer Bleijenberg: Zou niet beter de redactie van punt 2 j zó gesteld kunnen worden, dat er „op assende wyze bli voorrang wordt rekening gehou den met de inwoners van Terneuzen". De Voorzitter: Ik geloof niet, dat dit wense- ïyk is. De heer De Feyter; Ik had dit voorstel gedaan in de geest zoals de vertegenwoordiging by het Juliana Ziekenhuis geregeld was. De raad onder houdt toch altyd contact met het bestuur. Met de U. T. S., de Woningbouwvereniging, het Juliana ziekenhuis en al die instellingen waarvoor de ge meente garant is, houden wij toch ook contact? Ik ben er dan ook voor, dat de raad op deze wyze contact houdt met de organisatie waarvoor zy garantie geeft. Als B. en W. kunnen toezeggen dat dit aan de raad wordt overgelegd, ben ik accoord. Wat 2 j betreft, als men de toezegging kan doen dat met de belangen van de inwoners rekening zal worden gehouden, vervalt het bezwaar hiertegen bij mij ook. Wanneer men dit juridisch moet gaan toepassen wordt dit wel erg moeilijk. Als de toezegging er al is, wordt het anders, De Voorzitter: Wij hebben de toezegging gekre gen van het bestuur, dat er rekening met onze wensen wordt gehouden. Zonder hoofdeiyke stemming wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. 15. Idem tot wijziging van de !>egroting der gemeentedienst 1959, 1960 en 1961. De heer Van Langevelde: Een paar maanden geleden heeft de wethouder van financiën gezegd, dat het bedrag van de bezuiniging wel mee zou vallen. Nu blykt, dat dit een flink bedrag is ge worden. Dit valt my tegen. Ik had hier wat anders voor verwacht. De heer De Meijer: De heer Van Langevelde spreekt van een bezuiniging en eigenlyk moet er staan, dat op het totaal van de begroting zoveel minder is uitgegeven. Ik geloof, dat wy, niettegen staande alles toch zo gelopen is, er met een be hoorlijke raming in geslaagd zyn de zaak zo ver mogelyk rond te krygen. We zyn nu teruggevallen van 3 ton op ƒ96.000. Ik geloof, dat wy hierover niet mogen klagen. De heer Van Langevelde: Als wy dat in I960 ook zo gaan doen, wordt het telkens een verschui ving. Dan komen wy er op de duur niet meer uit. Als wy de begroting van 1959 pas in 1961 goed gekeurd krijgen, dan is het heel moeiiyk werken. Daaruit blijkt wel dat er heel veel moet verscho ven worden. De heer De Meyer: Ik geloof niet dat U het zó moet zien. Dit is enigszins vertraagd. U kunt het de landsregering en Ged. Staten moeilijk euvel duiden, dat voor plannen, die nog niet uitgevoerd zyn, niet reeds gelden verstrekt worden. Wy ma ken plannen die worden opgemaakt voor I960, 1961 en '62. Dergeiyke objecten worden dan ge heel of ten dele verschoven naar een ander be grotingsjaar. Ik vind het niet zo bedenkeiyk, dat wjj op de begroting 1959 ca 200.000,zyn achter gebleven op de begrotingscyfers. Daar zit ook nog de raming van het nieuwe lyceum in. Dat men daar rekening mee wil houden vóór dat wij de extra toezegging krygen, dat vind ik juist. De heer Van Langevelde: Als het niet goedge keurd werd zaten wy ermee. Ik vind de methode zo foutief. De heer De Meyer: Ik moet toegeven, dat de afsluiting van de begroting 1959 inderdaad zeer laat komt. Dit komt omdat zo laat is beslist op ons verzoek om een subjectieve bydrage. Het bleek niet mogeiyk het onderzoek van onze be- Zonder hoofdelyke stemming wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. De heer Van Langevelde: Meneer de Voorzit ter, verder wil ik nog een opmerking maken over de wyziging van de begroting 1960. Het betreft de bydrage voor de Terneuzense Muziekschool. Uit de cyfers blykt, dat er ƒ3500,minder ont vangen is aan lesgeld en 1600,minder voor het ballet. Dat is 5100, Er wordt een verhoging ge vraagd van 4200,Waarom is dat lesgeld zo verminderd? De heer Hol: Over hetzelfde onderwerp wilde ik een opmerking maken, my heeft gefrappeerd een schryven van het bestuur der Terneuzense Muziek school by de stukken, waarin wordt medegedeeld dat de school 1400,— minder subsidie heeft ge kregen van de provincie. De motivering van Ged, Staten vind ik zeer teleurstellend, want eigenlyk is het toch zó, dat de exploitatie en de uitbouw van de Terneuzense Muziekschool nog niet was voltooid. Wy zitten nog altyd met een oude be huizing. Hebben Ged. Staten hieraan wel gedacht? Als ik bestuurslid van de Terneuzense Muziekschool was. zou ik zeggen: die elfhonderd gulden schenk ik U. De heer WaverUn: Meneer de Voorzitter, wy worden hier weer voor een voldongen feit gesteld. Ik zou heel graag willen, dat B. en W. aan het bestuur mededeelden, dat zy goed voor ogen moe ten houden wat de werkelijkheid is. De heer De Meyer: Wij als college hebben ons deze vraag ook gesteld. Over de ramingen voor de lesgelden kan ik U het volgende zeggen. Door het verloop en het invoeren van groepsonderricht in bepaalde soorten van muziekonderwys is dit heel anders komen te liggen dan het bestuur voorzien had. Ik kan de heer Waveryn de verzekering geven, dat deze deceptie voor ons net zo onaan genaam was en dat by het opstellen van de vol gende begroting zeker de nodige voorzichtigheid zal moeten worden betracht. Men zal ook eens moeten proberen sommige les gelden enigszins op te trekken. Om te beginnen zal men uit eigen kring in de stijgende lasten van deze school tegemoet moeten komen. Het is wel zo, dat wij al deze jaren erg bly geweest zyn met on ze onafhankelyke muziekschool omdat die vry be- hoorlyk en goedkoop functioneerde. Maar wy heb ben zelfs nog geen huisvesting hiervoor. Ik hoef U niet te vertellen, dat dit de uitgaven in de toe komst nog zullen opvoeren. De kosten zullen dus niet dalen maar veel eerder stygen. Wat betreft de subsidie van de provincie die van 2500,op 1100,is teruggebracht ben ik het met de heer Hol eens, dat dit te betreuren is. Het is misschien enigszins te wyten aan de begro ting van de Terneuzense Muziekschool zelf. Dan is er nog iemand die heeft gevraagd over de begroting van de Terneuzense Muziekschool voor het volgend jaar. Wy hebben gevraagd om deze tydig in te leveren. Wij zullen die nauwlet tend moeten bekyken om te zien hoe dit loopt Als wy een onafhankelyke Terneuzense Muziekschool wensen, zullen wy ons moeten realiseren, dat wy uiteindelijk voor de tekorten zullen moeten by- springqn. Het is niet prettig, dat de gemeente als sluitpost moet fungeren. Ik zie het er altyd op neerkomen. Het enige wat wy kunnen proberen is, de vinger in de pap te houden om de uitgaven nauwlettend te controleren. Het is wel zo, dat het aantrekken van bevoegde leerkrachten, zowel op organisatorisch als administratief gebied, eerder een styging van kosten meebrengt, dan een daling. Ik zou het graag anders zien, maar ik zie er de mogelykheid niet van in. De heer Waveryn: Tegen het eventueel ver meerderen van deze uitgaven heb ik ook geen bezwaar. Het gaat er by my alleen maar om dat we niet als regel voor voldongen feiten staan. Daaraan wil ik beslist niet medewerken. De heer De Meijer: Wy zyn hier voor het dilem ma gesteld. Het is veel beter om tekorten te zien aankomen en te zeggen nu moet er 4 5.000, bi). De Voorzitter: Ik kan er nog aan toevoegen, dat in de financiële commissie is afgesproken, dat wy over een en ander met de Terneuzense Muziek school zullen spreken. De heer De Vos: Aan de wensen die door de heer Waveryn worden geuit wordt nu wel tege moet gekomen, wanneer wy de wyziging 1961 be kyken. Daar is de subsidie van te voren aange vraagd. Ik geloof wel, dat de gang van zaken het bestuur van de Terneuzense Muziekschool niet al te kwaiyk genomen kan worden, omdat het moei iyk is alles van te voren te overzien. Men had gerekend op een veel hogere provinciale bydrage. De provincie heeft deze bydrage geminiseerd. Het aantal leerlingen is minder geweest dan men had verwacht. Wy kunnen het wel pryzen, dat men voor 1961 tydig met wijzigingen is gekomen. De wyzigingen van de begroting voor 1960 en 1961 worden zonder hoofdelyke stemming con form het voorstel van B. en W. aangenomen. Rondvraag. De heer Fyn van Draat: Voor het antwoord op myn schrifteiyke vraag van 13 oktober 1960 in zake de bestrydingsmiddelen by brand langs het kanaal en/of voor Terneuzen, waar een derge lyke calamiteit kan plaats vinden, geen voorzienin gen moeten getroffen worden, zeg ik U hartelyk dank. Er is geantwoord, dat terzake contact op genomen is met de Rijkswaterstaat. Ik zou wil len vragen: wat doet de Rykswaterstaat terzake De Voorzitter: Hierover is overleg gaande. U moet niet vergeten, dat het oen ongelofeiyke kostbare zaak is dit goed en afdoende te bestry- den. Daaraan zal nog wel een uitgebreid overleg vooraf moeten gaan. Wy hebben nog geen ge detailleerde uiteenzetting. Deze zaak is mede in handen gelegd van de brandweerinspectie. De heer Fijn van Draat: Dit najaar zal het grote sportveld op het nieuwe sportterrein in ge bruik worden genomen door de v.v. „Terneuzen". Is het by U bekend ót er SI'kleedlokalen zUn aan gebracht by het grote terrein? De heer De Vos: Deze kwestie is hier al vaak aan de orde geweest. De heer Fyn van Draat weet, dat wy voor het bouwen van een kleed lokaal op het hoofdveld nog geen hogere toestem ming hebben. Zodra de goedkeuring afkomt be ginnen wij hieraan. Wij hebben ook nog gepro beerd subsidie te krygen, maar men moet er niet op rekenen, dat er vóór het a.s. speelseizoen een kleedlokaal is. Dat neemt niet weg, dat het veld dan toch gebruikt kan worden, omdat er vlakbij een kleedlokaal staat dat klaar is. Er zullen geen moeilykheden zyn met de overheveling van het huidige naar het nieuwe sportpark. De nodige pogingen voor het bouwen van een kleedlokaal en tribune zyn gedaan en die zullen naar alle waar- schynlykheid wel slagen. De heer Fijn van Draat: Dan heb ik laatst een vraag gesteld over de vrye-verenpassen voor kin deren die elders studeren of werken ter plaat se niet ingeschreven staan en wier ouders in Terneuzen of elders in Zeeuwsch-Vlaanderen wonen. Ik heb gevraagd dit in de vergadering van burgemeesters en secretarissen naar voren te brengen. Hoever staat het daarmee? De Voorzitter: Dat is daar nog niet besproken. Ik vraag my wel af, of dit de juiste plaats zou zyn om een dergelyke vraag naar voren te bren gen. We zullen dit nog eens nader bekijken. Mevr. Dooms-Ortelee: Ik weet niet of het waar is, maar ik heb gehoord, dat met juni a.s. de sport velden aan het Westelyk Bolwerk ontruimd moe ten zyn. zyn de nieuwe velden dan zover klaar, wat betreft de omheiningen, de toegangswegen e.d., zodat ze gebruikt kunnen worden? De heer De Vos: Dit een kwestie van korte tyd. Wanneer begin juni de velden ontruimd moeten worden, kunnen de nieuwe velden verder klaargemaakt worden. In ieder geval is het speel seizoen dan byna afgelopen. Er moet ook niet persé op het hoofdveld gespeeld worden. Het moet enkel nog maar omheind worden. Op twee na zyn alle velden dan goedgekeurd. Het hoofd veld is al lang goedgekeurd. Dat kan zonder meer klaargemaakt worden. De heer Vrieling: Meneer de Voorzitter, in ver band met de door B. en W. genomen verkeers maatregelen heb ik my afgevraagd of het voor de bewoners van de Dykstraat niet lastig is dat deze zó ingevoerd worden. Men kan daar dan met zyn vervoermiddelen nergens meer terecht. Voor de bewoners en de bedryven lykt my dat daar niet gemakkeiyk. Is het niet mogelyk dit wachtver- bod vanaf de Lange Kerkstraat tot de Dykstraat op het breedste gedeelte van de Dykstraat dus, voor één zyde in te stellen. De Voorzitter: Ik meen my te herinneren, dat de inspecteur van politie medegedeeld heeft dat met de belanghebbenden ter plaatse hierover was gesproken, en dat er geen bezwaren bestonden. Wy zullen dit nog eens nader bekyken. De heer De Vos: Ik weet dit zeker. De inspec teur van politie heeft gezegd, dat met belangheb benden over deze zaak gesproken is en dat men ermede akkoord gaat. Ik vraag my af of wy er aan kunnen ontkomen. Iedereen, die de toestand kent, weet, dat het niet mogelyk is daar al het verkeer toe te laten zoals dit op het ogenblik gebeurt. Ik geloof, dat een wachtverbod volkomen op zyn plaats is en dat dit niet te verwezeniyken is zonder éénrichtingsverkeer. Men kan dan nog vastlopen, doch wij kunnen de Dykstraat niet breder maken. De heer Vrieling: Ik heb dus uitdrukkeiyk ge vraagd is het mogelyk dit wachtverbod voor één zyde en dan op het breedste gedeelte in te voeren? Men gaat nu proberen in de Lange Kerkstraat zyn auto te parkeren en daar is langzamerhand ook geen plaats meer. De Voorziter: Wy zeggen U toe dit zo goed mo gelyk op te lossen. De heer Van Langevelde: Is het ook mogelyk om ontheffing van het wachtverbod te verlenen voor bepaalde mensen die daar wonen? De heer De Vos: Zoals men weet is enige jaren geleden de Noordstraat afgesloten. Daar waren ook bezwaren tegen. Verschillende zaken in de Noordstraat of leveranciers daarvan hebben ont heffing gevraagd om goederen te laden of te los sen. Onthefing van het wachtverbod heeft hier geen zin, want men mag met dit verbod goederen uit- en inladen. Het is een parkeerverbod! De heer Van Langevelde: Is er dan ook be paald voor hoe lang? De heer De Vos: Men kan natuurlijk niet de hele dag staan laden en lossen. De heer Hol: Ik zou willen adviseren de moge lijkheid te onderzoeken wanneer dat wachtverbod wordt afgekondigd of er dan nóg genogg parkeer- i ruimte is. Misschien ligt er een mogelijkheid een parkeerruimte te maken in de tuin achter hef kantoor van de Ontvanger der Directe Belastingen, De heer Huijbrecht: Ik zou ook nog graag even; terugkomen op het voorstel voor de Blokken,' e.d. Ik kom nu voor myzelf tot de conclusie, dat het weer een lapmiddel zal zyn voor een korte ter- myn. Ik vraag mij af of het niet op de weg van het college ligt om de Markt open te breken naar de Herengracht, zodat het verkeer daar direct toegelaten kan worden. Ik zou wel willen, dat dit ernstig bekeken wordt. De heer De Vos: De heer Huybrecht heeft dit vorige keer ook al gezegd. Dit zou een hoop geld voor de gemeente kosten en ik vind het ook nog niet direct noodzakelijk. De oplossing die nu ge vonden is langs de Blokken is acceptabel. Ook wanneer wy de oplossing van de heer Huybrecht zouden kunnen accepteren, dan zouden wy aan da Herengracht nog een moeiiyk punt houden. De oplossing, die de heer Huijbrecht suggereert, kan ook niet op korte termyn verwézenlykt wor den. Ik geloof, dat de huidige toestand volkomen fout is. Het verkeer moet op vlotte wyze van da Markt kunnen afvloeien. De heer Huijbrecht: Ik ben door iemand opge beld en die zei, dat aan de achterzyde waar da voormalige wassery „Maurits" staat een afschut ting gemaakt wordt met een betonnen muur. Ik wilde vragen, is daar een bouwvergunning vooii verleend en als daarvoor een vergunning verleend is, kan deze dan niet ingetrokken worden? De heer De Vos: Daar is geen bouwvergunning voor verleend. Deze man is begonnen met bouwen en ik heb de bouw doen stilleggen. Er is nu een bouwvergunning aangevraagd, maar daarover iS nog geen beslissing genomen. De heer Huijbrecht: Dan hoop ik, dat die ook wordt geweigerd. De heer De Feyter: Wat de voorgestane ver keersmaatregelen betreft, daar zyn nog bezwaren aan verbonden, maar het beste zou zyn, dat het college dit, zoals het is vastgesteld, uit gaat voe ren. Het zal wel zo zijn, dat de auto's die de men sen daar parkeren naar een andere plaats ge bracht zullen moeten worden. Je zult die mpeilyk- heid dan binnen enige tyd ook weer op die plaat» hebben. Ik had het college erop willen wyzen, dat het voor de toekomst noodzakelyk is op een parkeergelegenheid te letten. De heer Bleijenberg: Ik wil het college myn dank betuigen voor de uitgebreide beantwoording van de door mij gestelde vragen. Vooral het punt betreffende de hearing te Sluiskil. Ik hbb nu enig Idee gekregen van de resultaten van deze hearing door de Rykswaterstaat. De heer Waverijn: zyn er nog geen vorderin gen gemaakt met de doortrekking van de Bern- hardstraat? Dit wordt nu toch wel heel precair. De heer De Vos: Op dit punt zyn inderdaad vorderingen gemaakt, maar er is nog geen defini tieve overeenstemming bereikt. Er waren nog enige bezwaren die opgelost moeten worden. De heer Waveryn: Hoe staat het met de riole ring van de De Feyterstraat. Ik heb gehoord, dat er moeilykheden zyn, naar ik meen op finan cieel gebied. De heer De Vos: Op de manier, zoals wy ona hadden voorgesteld dit werk uit te voeren, is het niet mogelyk gebleken. Het had met handkracht moeten worden uitgevoerd als D.A.C.W.-werk. Er is een aanbesteding geweest en dit werk is niet gegund kunnen worden, wegens verre over schrijding van de raming. Er wordt nu gezocht naar een andere oplossing. De heer Bleijenberg: Ik wilde nog even terug komen op de door my gestelde vragen. De be antwoording inzake de jeugdgemeenteraad bevre digt my nog niet helemaal. Als ik de jeugdige be langstelling op de publieke tribune zie vanavond, is dit my echter wel een hart onder de riem. Do heer Van Langevelde: Meneer de Voorzit ter, over de stamriolen zou ons een rapport wor den verstrekt. Hoever staat het daarmee? De heer De Vos: Dat is nog niet helemaal rond. De heer Van Langevelde: De industriefolder is, naar ik gehoord heb, niet in Terneuzen gedrukt; maar in een andere plaats. Zijn de Terneuzense drukkers niet gevraagd om deze zaak te drukken. Wat is de reden geweest deze folder in een andere plaats te laten drukken? Ik zou het toch wel nodig vinden de plaatseiyke middenstand hierbij in te schakelen. De Voorzitter: Dat is gebeurd en de folder is dan ook in volledige samenwerking met de Firma' Van de Sande door deze uitgegeven. De Voorzitter sluit de vergadering.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 7