Binnen la DE VRIJE Z EEUW Gemeenteraad van Terneuzen Pagina 4 Woensdag 24 mei 1961 Woensdag 24 mei 196 gehouden op donderdag 21) april 1961, des avonds te 19.00 uur. Aanwezig Voorzitter: Mr. H. Rüpslra. Wethouders: M. de Vos en H. A. M. A. de Meijer. Raadsleden: M. van Langevelde, R. G. Vrieling, P. Pijn van Draat, mevrouw E. Dooms- Ortelee, A. Jansen, P. J. Huijbrecht, R. Hol, J. C. Bleijenberg, C. J. Complet, W. J. Weterings, D. Waverijn, J. A. de Eeijter, D. M. Ollebek en F. Dieleman. Secretaris: A. J. Dees. Afwezig met kennisgeving: de heer S. W. Henry, wegens ziekte. De Voorzitter opent de vergadering. 1. Vaststelling van de notulen van de vergade ringen van 23 februari en 10 maart 19<il. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wor den deze notulen onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. n. het doof Ged. Stalen van Zeeland goedge keurd raadsbesluit van 19 jan. 1961 inzake verkoop van een perceel grond aan de Axel- sestraat. b. Idem d.d. 22 december 1960 inzake verkoop grond aan de Prinsessestraat/' oek Konin- ginnelaan. c. Idem d.d. 1 december 1960 inzake verkoop grond aan het Oostelijk Bolwerk. d. Idem d.d. 13 februari 1961 inzake toestem ming tot verkoop van het perceel Axelse- straat 19. Idem d.d. 22 december 1960 aan de Bosjesweg en Middenstraat. e. Idem d.d. 23 februari 1961 inzake diverse gunningen t.b.v. de te bouwen fabriekshal t.b.v. de Meterfabriek. f. Idem d.d. 10 maart 1961 inzake aanbesteding zwembad. g. Idem d.d. 1 september 1960 inzake vaststel ling partiële uitbreidingsplan in hoofdzaak Industrieterrein oostelijke kanaaloever". h. Schrijven van hel dagelijks bestuur van Cen traal Bouw- en Woningtoezicht inzake vast stellingen door Ged. Staten van Zeeland d.d. 28 februari 1961 van de dienst over de jaren 1956 t/m 1959. I. Notulen van de openbare vergadering van de raad van bestuur van het rechtspersoon lijkheid bezittend lichaam „Afvalwaterlei ding Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen", op 20 februari 1961. J. Schrijven van Ged. Staten d.d. 28 maart 1961 inzake herziening bezoldigingsregeling ge meentesecretarissen, die in het genot waren van een ambtswoning; k. Mededeling formatie-opzet gemeentesecreta rie: mededeling verkeersproblemen. De heer Huijbrecht: Meneer de Voorzitter, bij punt (i. van de ingekomen stukken heb ik het schrijven van Ged. Staten van 25 januari 1960 gemist. Waarom lag dit niet bij de stukken ter inzage De Voorzitter: Daarin hebt U gelijk. Die brief had daar gerust bij kunnen liggen, doch dit is ver zuimd. Dit is een brief waarin Ged. Staten mede delen, dat de exploitatieplannen aan een nadere herziening onderworpen moeten worden. Wij ant woordden hierop, dat wij de administratieve- en technische dienst opdracht gegeven hebben dit na te gaan en tc zorgen, dat èn van uitbreidings- èn van exploitatieplannen één harmonisch geheel ge maakt wordt. Ged. Staten hebben daarna hun goedkeuring verleend. U kunt dit schrijven alsnog ter inzage krijgen. De heer Huijbrecht: Ik wil alleen maar vragen of het er toch niet om gaat, dat de grondprijs te hoog of te laag zou zijn. Enige tijd geleden is hier over ook een opmerking gemaakt. De heer Van Langevelde vond indertijd de prijs te hoog en ik vond, dat de prijs te laag was. Ik wil toch wel goed geïnformeerd zijn. De heer De Vos: Het gaat inderdaad ook wel over de prijs. Ged. Staten waren van mening, dat bepaalde grondprijzen wel iets hoger hadden kun nen zijn. maar zij zijn over dit bezwaar heenge stapt. Wanneer wij een hogere prijs hadden bere kend, had dit niet alleen voor de flats, maar ook voor de autoboxen moeten gelden. Het voornaam ste bezwaar is, dat er onzekerheid bestaat over de exploitatieplannen. Wij zijn daarom ook bezig verschillende exploi tatieplannen te herzien, zodat de grondprijs meer gelijk komt te liggen. Nu moet in het ene plan b.v. 10,— en in het andere 13,75 voor de grond be taald worden. Ik vind dal niet juist. In de loop van dit jaar zullen de vele kleine ex ploitatieplannen tot enkele grote worden samenge voegd De heei Van Langevelde: Bij punt i. van de in gekomen stukken heb ik de begroting en ook het verslag bekeken. Daarin staat een post van 5000,- opgenomen voor het secretariaat, Ik vind deze post zeer hoog. Is het noodzakelijk, dat er met zo'n hoog bedrag begonnen wordt? De Voorzitter: Mag ik U daar zelf op antwoor den? Ik zit namelijk als gemeentelijk vertegen woordiger i-n het bestuur van de afvalwaterleiding, Deze post is uitsluitend een stelpost. Ik acht het niet uitgesloten dat er dit jaar, als de plannen ge stalte zullen krijgen, terzake voorzieningen getrof fen moeten worden. Persoonlijk ben ik er voor stander van, dat deze voorzieningen niet op be stuurlijk. doch op administratief-technisch niveau worden getroffen. Er is thans nog niets hiervoor uitgegeven. De heer De feijter: Meneer de Voorzitter, ik zou over dit punt oók een opmerking willen maken. Het komt wel eens voor, dat een gemeentelijke vertegenwoordiger afwezig is od een vergadering Is het niet mogelijk, dat een plaatsvervanger be noemd wordt, zoals bii de Centrale Dienst van Bouw- en Woningtoezicht? De Voorzitter: Dit is afhankelijk van de statu ien en als ik mij niet vergis, is daarin niet voor zien. De heer De Feijter: Dan zou dit misschien nog in de statuten opgenomen kunnen worden. De Voorzitter: Dit kan misschien bij een volgen de gelegenheid nog wel eens aan de orde worden gesteld. 1. Verzoek van het Gemeentebestuur van Axel om adhaesiebetuiging aan ziin adres aan de Nederlandse Regering en de Staten-Gene- raal, betreffende de noodzaak van een vaste oeververbinding over de Westerschelde. De ingekomen stukken ub, dh en jI wor den zonder bespreking of hoofdelijke stemming voor kennisgeving aangenomen; de punten c. en i. worden zonder hoofdelijke stemming voor kennis geving aangenomen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een lid in de commissie van toezicht op het M. O. en van een lid het college van curatoren in de vacatu Mr. P. H. VV. F. Teilegen. Door de commissie van toezicht worden aanbe volen: 1. Mr. H. Rppstra; 2. H. A. Boland. Door het college van curatoren: 1. Mr. H. Rijpstra: 2 Mr. K. J. Glaser. De Voorzitter: Ik verzoek mevrouw E. Doorns Ortelee en de heer P. Fijn van Draat het stem bureau te vormen. Bij de stemming voor een lid in de commissie van toezicht op het M. O. worden uitgebracht 16 stemmen, waarvan 12 op Mr. Rijpstra en 4 op Mr. K. J. Glaser; bij de stemming voor een Ud in het college van curatoren worden eveneens uitge bracht 16 stemmen, waarvan 16 op Mr. Rijpstra. De heer Rijpstra is voor beide vacatures benoemd En neemt de benoemingen aan. f 4. Idem tot wijziging van: a. de instructie van de gemeente-ontvanger; b. de rekening-courantovereenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten en de Nederlandse Middenstandsbank N.V. De Voorzitter: Ik wil U hierover nog mededelen, dat ten gevolge van een ambtelijke aberratie het prae-advies op enkele punten niet al te scherp is gesteld. U hebt daarom een gewijzigd voorstel ge kregen. De heer Hol: In het voorstel staat o.m. dat het de bedoeling is, dat de ontvanger de rekeningen bij bank en giro zelf gaat beheren. Wel acht het college het wenselijk, dat het preventieve toezicht aan derden door middel van ohèques blijft bestaan Het verschil tussen giro's en cheques is mij niet direct duidelijk in dit verband. De heer Weterings: Ik heb mij bij deze zaak af gevraagd of het nog wel wenselijk is, dat wij een girorekening handhaven. Tegenwoordig kan toch ook alles middels een bankinstelling warden afge werkt. Daarmede zou dan ook nog het voorgaan de punt ondervangen zijn. De heer De Meijer: Wij hebben gemeend de ont vanger nu>t vooraf te moeten controleren bij over schrijvingen, zowel op banken als op de giroreke ning, De volgende dag komt de bevestiging van de uitvoering van de overschrijving bij de afd. Financiën der secretarie ter controle binnen. Men bekijkt dan direct of de overschrijvingen en stor tingen nar behoren gedaan zijn Het is alleen het lichten van gelden ten eigen behoeve of voor anderen dal -aan controle onder hevig blijft, dus al de beschikkingen over bank- en girotegoeden die per post- of bankchèques plaats vinden. Wat de vraag van de heer Weterings betreft, ja. wij hebben ons ook nog even afgevraagd of de girorekening niet zou kunnen verdwijnen, maar er blijft nog een zeker aantal betalingen te doen aan mensen die niet altijd een bankrekening heb ben. Een girorekening heeft practisch iedereen in Nederland die zaken doet. Wel stellen wij ons voor, nu deze instructie dus in werking komt, dat wij het gebruik van de postgiro zullen gaan beperken en alles wal via de bank kan, via de bank zullen laten lopen. De postgiro helemaal uitsluiten lijkt ons niet wenselijk. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. 5. Idem tot uitbreiding van de finaciële com missie. De Voorzitter: Wenst iemand over dit voorstel het woord? De heer Waverijn: Meneer de Voorzitter, niet over het voorstel zelf als zodanig want het is alleszins redelijk, dat de kleine fracties ook in de financiële commissie zitting hebben maar ik wil graag iets zeggen over de financiële commis sie zelf. De laatste tijd lezen wij, wanneer wij voorstellen krijgen van B. en W. „akkoord door de financiële commissie" en nu wil ik verklaren dat wij ons als fractie niet gebonden achten aan dat „ak koord", ook wanneer een lid van onze fractie tevens lid van de financiële commissie, daaraan heeft medegewerkt. De Voorzitter: Ik geloof, dat ik hieraan niets behoef toe te voegen. De heer Weterings: Kan dat akkoord niet ver anderen in „gehoord de financiële commissie"? De heer De Vos: Meneer de Voorzitter, ik geloof dat „gehoord de financiële commissie" toch wel fout zou zijn. Uit het advies moet toch blijken, dat de financiële commissie akkoord is. Als er staat „gehoord" dan kan ook de financiële commissie er legen zijn geweest. Dat de andere leden van de fractie niet gebon den zijn aan de uitspraak van de financiële com missie, dat kan ik mij voorstellen. Ik neem echter aan dat het lid van de fractie, lid van de finan ciële commissie, dat aan een bepaald advies heeft meegewerkt, zichzelf ook in de raad daaraan moreel gebonden acht Als men in de commissie een voorstel steunt dan zou men er in de raad toch ook mee in moeten stemmen als lid van de financiële commissie. Dat de andere leden van de fractie daar anders over kunnen denken, is wel vanzelfsprekend. De heer Waverijn: Toch wil ik hier even nader op ingaan. Een lid van de financiële commissie kan er op de betreffende vergadering vóór zijn, doch wanneer dat besproken is in de fractie, kan nog blijken, dal hij er eigenlijk tegen is. De Voorzitter: Theoretisch is dit zeker moge lijk. Er kan altijd wel enig verschil van mening zijn. óók in de fracties onderling. De heer Hol: Nu U ons voorstel terzake om <w financiële commissie uit te breiden, wilt volgen, staat U mij toe, dat ik terzake een aanbeveling doe? Ik zou dan willen aanbevelen de heer Van Lan gevelde, vooral ge'et op het feit, dat hij enige tijd wethouder van Financiën is geweest en dus goed in deze zaken zit. De heer Fijn van Draat: Ik wil het voorstel van de heer Hol graag ondersteunen. Hierna volgt stemming. Uitgebracht worden 16 stemmen, waarvan 14 op de heer Van Langevelde, 1 op de heer Diele- map en 1 blanco. De heer Van Langevelde is benoemd en neemt zijn benoeming aan. li. Idem. tot aankoop van: a. gronden e.a. gelegen in het Industrieplan le gedeelte; b. de woning Van Bovenstraat no. 1. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. 7. Idem, tot verkoop van: a. van een perceel grond aan de Zuidland- straat; b. idem aan de Nassaustraat; c. idem aan de Jacob Catsstraat. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel van B en W. besloten. 8. Idem. inzake de \ijf-daagse werkweek. De heer Huijbrecht: Ik heb niet aanwezip kunnen zijn op de vergadering van de commissie voor het Georganiseerd Overleg, maar ik kan mij goed indenken, dat daar wensen zijn naar voren gekomen, de 5-daagse werkweek ineens te gaan toepassen. De overheid komt toch altijd al achteraan bij de particuliere bedrijven. Daarom kan ik niet be grijpen, dat de Minister van Binnenlandse Zaken deze zaak nu weer zoveel moeilijker gaat maken dan nodig is. In dit licht gezien kan ik met het voorstel mee gaan. Ik betreur echter wel, dat het niet anders kan. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. 9. Idem, tot goedkeuring van een plan tot ont eigening van gronden in het Industrieplan le gedeelte. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. 10. Idem a. tot het verlenen van een voorschot op de vergoeding van ex artikel 101 der 1. o- wet 1920 aan de bijzondere scholen voor g. 1. o. en u. 1. o. voor 1961. b. idem voorschot v ergoeding vakonderwijs. De heer Weterings: Meneer de Voorzitter, ik wil namens de schoolbesturen mijn dank betuigen voor de wijze waarop aan mijn suggestie inzake de voorschotuitkeringen is tegemoet gekomen. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. 11. Idem tot het verlenen van voorschotten ex artikel 73, 126 en 127 van de Kleuteronder wijswet aan de besturen van de bijzondere kleuterscholen voor 1961. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. 12. Idem tot het nodig oordelen van z.g.n. V.V.B.- opleiding (vóóropleiding verzorgende beroe pen) aan de Landbouwhuishoudschool te Terneuzen. Mevrouw E. DoornsOrtelee: Meneer de Voor zitter, wanneer dit besluit genomen wordt, zou ik er mijn voldoening over uit willen spreken, dat deze cursus, ten goede komende aan dc verzorgen de beroepen, mogelijk wordt gemaakt. Verschillende meisjes uit dc stad en omgeving kunnen dan deze cursus volgen en het zal onge twijfeld grote voldoening geven. De heer Fijn van Draat: Mèt mevrouw- Doorns vind ik het een buitengewoon nuttige cursus. W(j zijn daarmede te feliciteren Is het U bekend, dat wij geen moeilijkheden zullen krijgen met de leerkrachten? Dc Voorzitter: Zover is het nog niet, want dit moet ook nog de instemming hebben van de Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Er zullen echter wél tijdig voorbereidingen ge troffen worden voor aantrekking van een leer kracht. De heer De Feyter: Ook wij juichen dit van ganser harte toe en hopen, dat velen gebruik zul len maken van deze cursus aan deze voortreffe lijke Z. L. M.-schooI. Zor.der hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. 13. Idem tot het verlenen van een garantie op een door het Protestants Bejaardencentrum aan te gane geldlening. De heer De Feijter: Bij dit voorstel van Burge meester en Wethouders, dat voor onze gemeente wel zeer belangrijk genoemd mag worden, komen bjj mij toch nog verschillende vragen op en wilde ik gaarne een enkele opmerking maken. Dat het tegenwoordig rusthuis „Scheldeoord" te klein is en dat uitgezien moet worden naar uit breiding, daar zal heel de raad het wel over eens zijn. Over de wijze waarop men dit wil doen zul len de meningen wel uiteen lopen. Zo is het beslist onjuist te achten, dat het col lege van B. en W. en, als ik goed ben ingelicht, 't college van enige jaren geleden gepoogd heeft de Hervormde diakonie en de diakoniën van enige Gereformeerde Kerken te bewegen gezamenlijk een stichting te doen vormen, waarin ook „Schel deoord" financieel zou wegsmelten. Wat daarna uit de bus gekomen is, kan niet anders gezien worden dan een geforceerde eenheid, die door de gemeente op gang geholpen moest worden Hierachter staat helaas geen kerkelijke, dus ook geen geestelijke eenheid. Beter ware geweest .om „Scheldeoord" ter plaat se een flinke uitbreiding te geven en over even tuele stedebouwkundige bezwaren heen te stappen. Burgemeester en Wethouders schrijven aan de raad: „Uit stedebouwkundig oogpunt moest dit worden losgelaten." Hier komt wel de vraag op: „Wie heeft hier stedebouwkundige bezwaren ge maakt en wanneer is dit gebeurd? De gemeenteraad heeft hier nooit iets van ge hoord. Was een plaatselijke uitbreiding van „Schelde oord" doorgegaan, dan was een gemeentelijke ga rantie niet nodig geweest of had deze althans veel kleiner kunnen zijn. Wat voor mij veel belangrijker is: het Hervorm de kerkewerk op dit terrein had ongehinderd voortgang kunnen vinden, terwijl het nu als het nieuwe rusthuis er straks is onnodig als Her vormd kerkewerk wordt losgelaten: een stuk kerkewerk, dat door ons voorgeslacht met zoveel zorg is opgebouwd en dat met zoveel zegen heeft gewerkt. Dit geeft bij vele Hervormden een sterk gevoel van onbehagen. Wat het plan op zichzelf betreft: het is onge twijfeld een mooi geheel. Er is kennelijk meer gelet op uiterlijke schoonheid, dan rekening ge houden met de sociale omstandigheden van de bejaarden. Meneer de Voorzitter, wanneer een echtpaar, zoals Burgemeester en Wethouders aan de raad schrijven, ƒ4800 per jaar zal moeten betalen als pensionprijs, zal zo'n echtpaar 7 a 8.000 per jaar aan inkomen moeten genieten om rond te kunnen komen. Dan komt de vraag op: hoeveel bejaarden dit zullen kunnen betalen Wordt het op deze wijze niet een rusthuis uit sluitend voor betergesitueerden? Verder schrijft het college aan de raad, dat er mee gerekend moet worden, dat de uitgaven van de dienst voor Maatschappelijke Zorg bij de gereed koming van het tehuis merkbaar zullen stijgen. Ja, dat zal wel waar zijn, bij een dergelijke pen sionprijs. Aangenomen mag worden, dat het college van B. en W. een raming gemaakt zal hebben van het bedrag, dat méér uitgegeven zal moeten wordpn dan nu het geval is. Hoe groot zal dit bedrag zijn? Wat zullen de totale kosten voor de gemeente zjjn als de gemeente aangesproken wordt voor de garantie en de meerdere uitgaven voor de dienst van Maatschappelijke Zorg? Dat de bouw van de 20 bejaardenwoningen door de woningbouwvereniging „Werkmanspelang" zal verzorgd worden, is nu wel juist te achten. Wie zal echter deze woningen toewijzen? De woningbouwvereniging of de Stichting Bejaarden zorg? Hoe hoog zal de huur- of pensionprijs hier van zijn? Het is toch wel nodig, dat de gemeente raad over al deze dingen wordt ingelicht. Volgens de bijlage, die de raad door B. en W. toe gezonden is, zouden ook de Gereformeerde kerken van Hoek en Zoute Spui vertegenwoordigd zijn Wordt door de Stichting aan Hoek en Axel ook garantie gevraagd? Is door de Stichting Bejaar denzorg getracht een bijdrage te krijgen uit het Rampenfonds of de zogenaamde „Commissarissen- pot"? Deze week las ik nog in de krant, dat het be iaatdentehuis te Kortgene hieruit een bijdrage had gekregen. De pensjonprijs is daar 1000 per kamer lager, dan hier geraamd wordt. Burgemeester en Wethouders schrijven verder aan de raad: „De exploitatie van het bejaarden tehuis zal ingaande de datum van ingebruikname mede omvatten de exploitatie van het bestagnde rusthuis „Scheldeoord", zodat bij de bepaling van de financiële opzet en bij de bepaling van de finan ciële uitkomsten der Stichting over enige jaren, beide tehuizen als één geheel zullen worden be schouwd" Dan is de vraag echter hoe hoog de pensionprijs in „Scheldeoord" dan wel zal worden. Ik dank B. en W. voor de uitvoerige toelichtin maar bii de voorwaarden, die gesteld worden, komen bij ons toch ook nog enkele vragen naar voren. Zo b.v. bij punt 2, lid c en d. In lid c staat, dat de tenuitvoerlegging van de navolgende besluiten vah de Stichting eerst zal geschieden na voorafgaande goedkeuring van Bur gemeester en Wethouders van Terneuzen. Hier zouden wij graag zien, dat inplaats van B en W. stond: de gemeenteraad van Terneuzen. Bij andere stichtingen, waar de gemeente toch óók garant is, worden dergelijke dingen ook aan de gemeenteraad overgelaten en het lijkt mij ook wel goed hiervoor zeker de gemeenteraad niet uit te schakelen. Dit betreft alleen de punten c en d onder artikel 2. Die kleinere dingen kunnen dan wel door B. en W. beslist worden. Verder denk ik b.v. aan e, de gedetailleerde staat van afschrijvingen. Is het niet mogelijk hier een bepaald percentage op te nemen? Wat betreft punt i, daarin staat, dat 2 personen één door B. en W. van Terneuzen aangewezen persoon en één door hen aangewezen ambtenaar het recht krijgen de boekhouding te controleren. W(j zouden het beter vinden, dat door de ge- de Technische school en de U. T. S., waarvoor de gemeente ook garant is. Iemand dus, die ge woon bestuurslid is en dezelfde rechten heeft als de andere bestuursleden. Verder nog een opmerking over punt j. Er staat: „Bü de toewijzing van kamers aan gegadigden zal te allen tijde met de belangen van de inwoners der zich garant verklarende gemeen te Terneuzen op passende wijze worden rekening gehouden." Wat is nu „passende wijze"? Ik zou liever zien, dat hier gesproken werd van voorrang". Minderbedeelden zullen toch óók ge holpen moeten worden. Zoals het er nu staat, is de mogelijkheid aanwezig, dat betergesitueerden van elders er gemakkelijker in kunnen komen dan minderbedeelden uit onze eigen gemeente. Ik geloof, dat wij dit van te voren moeten voor zien. De heer Waverijn: Menepr de Voorzitter, U zult wel gemerkt hebben, dat de heer De Feijter èn in persoonlijke vorm gesproken heeft èn in fractie- vorm. WU kunnen ons met het geheel als fractie wel verenigen. Er zijn echter enkele dingen, b.v. bij punt 2c, waarvan wij ook^ graag zouden zien dat dit door de raad zou geschieden, inplaats van alleen door B. en W. De heer Huijbrecht: Meneer de Voorzitter, ik wil even inhaken op enkele opmerkingen van de heer De Feijter. Zoals U wel zult weten, ben ik helemaal niet kerkelijk, maar ik wilde hier toch wel even op ingaan, omdat het streven van de ker ken toch is te komen tot samenwerking, niet al leen plaatselijk, doch ook nationaal en internatio naal. Ik kan niet begrijpen, dat de heer De Feijter onderscheid gaat maken. Ik constateer hierin een schotjesgeest. Ik geloof, dat ook hier interkerke lijk werk zou passen, zoals b.v. bij het Juliana ziekenhuis is gebeurd. Ik meen in de woorden van de heer De Feijter te beluisteren, dat hij met het geheel niet gelukkig is, terwijl de heer Waverijn er niet tegen is, dat het er komt. Ik zou willen vragen of de heer De Feijter er wèl tegen is. De heer Van Langevelde: De laatste gedachte, die de heer De Feijter naar voren gebracht heeft betreffende de wijziging van bevoegdheden, vind ik juist. Wat de opmerking betreft over de verschillende kerkgenootschappen, die in de Stichting zitting hebben, dit vind ik pijnlijk. De Stichting is over eengekomen om samen te werken. Het zou daar om juister zijn geweest wanneer deze kwestie in de Stichting zelf naar voren was gebracht. De heer De Feijter had dit ter tafel moeten brengen waar het thuis hoort, maar niet hier in de raad. De heer Vrieling: Meneer de Voorzitter, U zult van mij vermoedelijk niet verwachten, dat ik een scheiding in de kerkgenootschappen aan de orde stel. Wij hebben in de financiële commissie te maken gehad met het Stichtingsbestuur, dat uit leden bestaat van de beide kerkgenootschappen. Ik heb daar geen tweedracht bemerkt. De heren hebben eensgezind gepleit voor de belangen van de Stichting. Dat er besluiten door B. en W.* worden geno men, vind ik persoonlijk geen bezwaar. Wat de gemeenteraad doet is een éénmalige handeling, B. en W. zullen heus wel in staat zijn om bij het nemen van de besluiten de belangen van de gemeente op de juiste wijze te behartigen. Mij is opgevallen, dat de heer De Feijter bü de omschrüving van j. voorang wil toekennen aan de inwoners van Terneuzen. Er is zwaar gedok terd aan dit punt, omdat er ook inwoners van Zoute Spui en Hoek bü waren. Er is door de Stich ting toegezegd, dat men op een zeer soepele be handeling kan rekenen. De heer Huijbrecht: Ik zou nog iets willen zeg gen over de bejaardenwoningen. Het kan wel bekend zün, dat de woningbouw vereniging „Werkmansbelang" jarenlang rondge lopen heeft 'met plannen een neutraal bejaarden huis te stichten. De woningbouwvereniging komt dus in het geding bü de bouw van de bejaarden woningen. De Woningbouwvereniging staat los van enig kerkelük werk. Zü is echter over bepaalde be zwaren heengestapt. Ik weet niet of het bü 20 woningen zal blüven. Ik hoop, dat het er meer zullen worden en dat er ook elders in de stad nog meer gebouwd zullen worden. De heer Hol: Ik wilde op een kleine passage nog even ingaan. De kosten voor een éénper soonskamer zijn 3000 en voor een echtpaar 4800. De heer De Feüter zegt, dat men wel ƒ7000 aan inkomen moet hebben om in'dit rusthuis te kun nen wonen. Ik ben echter van mening, dat dit niet zo is. Men heeft hier toch volledige verzor ging? Kan de heer De Feijter dit misschien eens nader uitleggen? De Voorzitter: De heer De Feüter heeft gesteld, dat er in het verleden eens een suggestie zou zün gedaan om dit gezamenlük aan te pakken. Wü hebben nu echter zuiver te doen met het verzoek van het Stichtingsbestuur. Om formele redenen zou ik dan ook willen vra gen ons te beperken tot de aanvrage, welke thans vóór ons ligt. De heer De Feüter heeft een aantal concrete vragén gesteld. Er zijn enkele vragen, die zó ingewikkeld zün, dat ik mij afyraag of het niet noodzakelük is, dat wij dit punt aanhouden tot de volgende vergade ring. De heer De Vos: Meneer de Voorzitter, ik wil graag een en ander zeggen over deze aangelegen heid. In de eerste plaats wil ik opmerken, dat ik bet prettig vind, dat de heer De Feüter als eer ste heeft gesproken. Verschillende van zün op merkingen zijn reeds door de andere leden beant woord, wat het voor mü gemakkelijker maakt. Ik was verbaasd dit allemaal van de heer De Feü ter te horen. Er is terecht opgemerkt, dat wü, na langdurig en prettig onderhandelen met het Stichtingsbe stuur, steeds de indruk hebben gehad, dat er hier volkomen overeenstemming was over de samen werking en ik had niet verwacht, dat juist uit de kring van de C. H. U. in deze raad daarover nog een andere mening naar voren zou worden gebracht. Het is evenwel het goed recht van de heer De Feüter en ik hoef daar niet verder op in te gaan. Ik hoop niet, dat hü zal tegenstem men, en ook niet dat hü er voorstander van zal zyn om dit voorstel aan te houden. Het kan zün, dat een aantal jaren geleden door B. en W. de suggestie is gedaan, dat. als er een protestants christelijk bejaardentehuis moet komen, het een interkerkelük bejaardentehuis zou zün, zoals ook het ziekenhuis. De bejaardentehuizen zijn hoe langer hoe duur der geworden. Het is dan ook volkomen juist, dat er een streven is om tot meer samenwerking te komen. Wij kunnen ons hier geen verdergaande versplintering veroorloven. Ik geloof niet. dat het voor de gemeente mogelük zou zün om aan een heleboel stichtingen of aan een aantal kerkgenoot schappen afzonderlük een garantie te geven voor de bouw van een bejaardentehuis. Als ik mijn eigen mening naar voren zou bren gen, dan zou deze uitgaan naar een algemene inrichting, waarin iedereen terecht kan. Ik zou dus een nog veel bredere samenwerking wensen. Het is echter niet mün taak om thans hiervoor te pleiten. Ik kan mü voorstellen, dat dit allemaal na vele en langdurige besprekingen tot stand is gekomen en ik kan mij hiermede best verenigen Dat er verschillende punten zün waartegen be zwaren bestaan, kan ik mü ook voorstellen. Ook ik ben van mening, dat de pensionprüzen veel te hoog zün. Daarom hebt U kunnen lezen in het slot van het voorstel, dat B. en W. verwachten, dat de gemeente belangrijke offers zal moeten brengen, middels de betaling van pensionprijzen door de dienst van Maatschappelijke Zorg voor financieel minderbedeelden. Dat neemt niet weg, dat Het college van mening is, dat hiermede zo danige belangen gemoeid zün, dat deze risico's door meenteraad een vertegenwoordiger werd benoemd, ons moeten worden aanvaard, zoals dit bij het Ziekenuhis het geval is, en ook bü Het is misschien nog wel mogelijk te trachten een büdrage te krügen uit een of ander fonds. We moeten er echter rekening mee houden, dat die fondsen ook niet onuitputtelük zün. Er zou een heel hoog bedrag verkregen moeten worden om tot een verlaging van de pensionprüs te komen, zoals door de heer De Feüter genoemd. Over de bejaardenwoningen heeft de heer De Feüter ook gesproken. Dat is reeds door de heer Huübrecht beantwoord. U hebt wel gehoord, dat deze afzonderlük wor den geëxploiteerd. Deze zullen dc huur moeten opbrengen als woningwetwoningen. Dit zullen dan waarschünlük de goedkopere soort woningwetonin- gen worden. De Minister stelt hiervoor als regel een extra büdrage beschikbaar. Dit zal wel een aanvaard bare huur worden. De mede-exploitatie van „Scheldeoord" is heel moeilük. Men kan er op rekenen, dat ook de ver- pleegprüzen van „Scheldeoord" omhoog zullen moeten. Of dit een bezwaar zal zpn, weet ik niet. Wü moeten oppassen dat het niet zó wordt, dat er een bepaald rusthuis komt, dat als het „armenhuis* beschouwd zal worden, en een ander tehuis, dat voor de betergesitueerden is bestemd. Wü moeten ervoor zorgen, dat in het nieuwe bejaardentehuis iedereen opgenomen kan worden, voor wie opname noodzakelük is. B. en W. hebben zich de zekerheid verschaft; dat een dergelüke situatie niet kan ontstaan. Er zal misschien wel enige differentictief kunnen zün in de kosten van kamerhuur, maar dat zal toch niet zodanig zün, dat niet iedereen de duurste kamer zou kunnen betrekken, als die toevallig beschikbaar is. Het is de taak van de gemeente daarop toe tei zien. Wat de opmerking betreft over de besluiten, die in het voorstel aan B. en W. zün opgedragen en die nu door de raad zou moeten geschieden, meneer de Voorzitter, wanneer de raad dit wenst zal ik mü hiertegen niet verzetten. Dit zou echter herhaaldelük kunnen leiden tot een debat over het bejaardentehuis. Dit kan toch niet de bedoeling zün. De heer De Feüter moet wat ruimer gaan den ken. Terneuzen is geen dorp meer, waar men alle kleine dingen in de raad brengt, tot het toeken nen van premie voor W. C.-verbetering toe. De heer De Feüter weet ook, dat de raad altüd de gelegenheid heeft om contróle uit te oefenen of kritiek te uiten. Dat de heer De Feüter zelfs de vaststelling van het bestek met tekeningen aan de raad zou willen trekken, zou wel helemaal uitzonderlük zün. Dat gebeurt ook in alle andere gevallen door Burgemeester en Wethouders. Ik geloof, dat ik moet aanraden de bepalingen te laten zoals ze hier staan. Wat de afschrüvingen betreft, ik geloof niet dat daar ook reden toe is. Dan nog de benoeming van een vertegenwoordi ger van de raad in het bestuur. Wü hebben gemeend niet dezelfde lün te moe ten volgen als in het bestuur van het Juliana- ziekenhuis. Ik geloof, dat door de voorgestelde be paling voldoende waarborg is verschaft, dat er gemeentelük toezicht i.s, zodat het niet nodig is, dat wü bü elke bestuursvergadering een vertegen woordiger van de gemeenteraad hebben. Het gaat erom, dat wü ons als gemeente/garan tiegever veilig moeten stellen voor de risico's. Wü hebben over deze zaak lang gepraat en ver schillende vergaderingen gehad met het bestuur, de adviseurs en de financiële commissie, en wü \garen het er over eens, dat wü dit zó aan de raad konden voorleggen. VVat betreft de vraag inzake het op passende wüze rekening houden met de belangen van de inwoners van Terneuzen, deze is door de heer Vrie ling reeds beantwoord. Een bepaling, dat de inwoners van Terneuzen absolute voorrang moeten krügen, zou tot gevolg kunnen hebben dat mensen, die deel uitmaken van een van de deelnemende kerkgenootschappen en in een andere gemeente wonen, niet zouden kunnen opgenomen worden. Met de belangen van de inwoners van Terneu zen is, naar onze mening, thans voldoende reke ning gehouden. Tot zover mün antwoord, waarbij ik uiteraard niet pretendeer volledig te zijn geweest. De heer Dc Feijter: Ik wil in de eerste plaats mün dank betuigen voor de uitvoerige beantwoor ding op de vragen, die ik gesteld heb. Wü weten nu reeds heel wat meer en ik kan ook begrüpen, dat de heer De Vos niet op alle vragen direct kan antwoorden, maar ik vind het niet nodig, dat dit voorstel aangehouden zal wor den tot de volgende vergadering. De vragen, die nu beantwoord ziin, kunnen eventueel de volgende vergadering ook nog schriftelijk toegelicht worden. Het was ook niet mijn bedoeling om hiertegen te stemmen. Wèl ben ik met de wüze, waarop dit gebeurd is, zeker niet gelukkig, om de woorden van de heer Huiibrecht aan te halen. Wat de heer Huübrecht zei over de zgn. „schot jesgeest," daar hoeft hü niet bang voor te zün, want het is altijd zo geweest, dat ook buiten kerkelijken opgenomen konden worden. Wat mjjn idee meer was, dat is het voortbouwen op het ver leden, zoals dit van Hervormde ziide reeds sinds 1886 in Terneuzen gedaan wordt. Voortbouwen op het verleden in moderner geest; ik geloof, dat dit voor de betrokkenen èn voor de gemeente de voordeligste weg geweest zou zün. De heer Hol heeft de opmerking gemaakt, dat ik een te hoog inkomen genoemd had. De pension- Drijs zal 4800 bedragen voor een echtnaar. Ik heb gezegd, dan moet men zeker 7 a 8000 aan inkomen genieten om dit vol te kunnen houden. Wanneer alle lasten en kosten, contributies, abon nementen e.d. er af zün, dan geloof ik dat dit be drag zeker nodig is. De heer Hol: Dan zou ik alleen willen consta teren, dat veel mensen in Nederland aan de rand van het bestaan leven. De heer Dc Feijter: Ik zou willen voorstellen om bü punt 2 onder c en d te willen lezen voor „het college van Burgemeester en Wethouders van Terneuzen": „de gemeenteraad van Terneu zen." De heer Bleijenberg: Ik vraag mü af of het niet wenselük zou zün geweest, dat ook de andere ge meenten in deze Stichting zouden hebben gepar ticipeerd. Waarom eigenlük niet? De heer Waverijn: De heer De Vos heeft ge zegd. dat hü niet verwacht had dergelüke dingen uit C. H. U.-kring te horen. Ik heb in eerste in stantie gezegd, dat wat de heer De Feijter gezegd heeft, meer van persoonlüke aard was. Alleen het geen opgemerkt is omtrent het gestelde in het voorste] onder 2c, willen wü als fractie ondersteu nen. De heer Huübrecht: Ik zou graag nog even nader ingaan op wat ik gezegd heb over de „schot- iesgeest.". Ik heb niet bedoeld daarmee te zeggen, dat ik verwachtte, dat alleen Hervormden tot het rusthuis toegelaten zouden worden. Wèl hef) ik gemeend te moeten concluderen, dat de heer De Feüter allerminst gelukkig was met de samen werking met de andere kerkelüke genootschap" pen. De heer Weterings: Er is gesproken over eet! vertegenwoordiger in de Stichting uit de gemeen teraad. U kunt weten, dat in de financiële com missie deze zaak uitvoerig is besproken en dat men daar unaniem waar dus ook de vertegen woordiger van de C. H. U. bü was van mening was, dat de raad niet in het bestuur zitting moest hebben, maar dat wii in de eerste plaats een finan ciële deskundige nodig hadden, die de zaak mede kon bekijken, en daarnaast iemand, die er veel belang bij heeft. Ik meen, dat de beste oplossin* is, dat 2 deskundigen in deze Stichting zitting heb ben onder de vorm van i, zoals ook in het voorste! is gesteld. De Voorzitter: Er is door de heer De Vos zeer terecht gezegd, dat wü ermede rekening hebben te houden, dat er in de gemeenteraad van Terneu zen grotere problemen aan de orde komen. Ik zotl de heer De Feüter willen voorstellen, dat, als hB BOMKO EN JULIA Een 17-jarige Amsterda scholier klauterde zaterdag tend, kort nadat het middern lelijk uur had geslagen, via balkons van een huis aan Johann Ammanhof naar de de verdieping om met een c wonend meisje een afspr voor een fuifje te gaan mal Bijna op zijn punt van best niing aangekomen greep hij on viel van 12 meter hoogte een balkon. De jongen kwan- het gras terecht en moest een open beenbreuk in het nengasthuis worden opgenon GEEN VERKLARING.. GEEN HUWELIJK In de trouwzaal van het Lt warder stadhuis verscheen za dag een jong bruidspaar daar in het huwehjksbootje stappen. Toen echter de am naar van de burgerlüke stam de trouwzaal de toestemm voor het huwelijk vroeg aan moeder van de bruid, bleek c niet aanwezig te zijn. Geen nc zei de bruid, die van haar rr der de verzekering had gekre; dat er een schriftelüke toest ming was verzonden. Tot grote ontsteltenis van bt en bruidegom bleek men stadhuize een dergelijke ver! ring echter niet te hebben vangen. Een bode van het meentehuis meldde even la dat de moeder van de bruid de nabijheid van het stadh „op post" stond. Zij bleek h dochter opzettelijk „een kool hebben gestoofd". TREIN GRIJPT AUTO OP ONBEWAAKTE OVERWEI Op de onbewaakte overweg I.eusden bij Amersfoort he een goederentrein zaterdagavt een personenauto gegrepen ongeveer honderd meter mee sleurd. Drie van de vier inzitt den zijn ernstig gewond in ziekenhuis de „Lichtenberg" Amersfoort overgebracht. Me Inverniezie en de heer Dun wijk, beiden uit Utrecht, v keren in levensgevaar. De h Inverniezie is ernstig gewo maar is buiten levensgevaar, bestuurder van de auto, de h eventueel nog andere vragen lük aan ons college te willen v len wü hem daarop nog nader Ik stel er wel prijs op persoo dat, afgezien van de technist het ook principieel juister vit bestuur niet te zitten in het b< fessionele of algemene verenigi cieel opzicht met de gemeente willen het Stichtingsbestuur d geven haar eigen zaken te be Voor het geval, dat er aan! staan, willen wü onze adviez Stichtingsbestuur. Wü willen v wen geven aan de besturende ot dat het ook in het gehele lan zien, juister is. Wat betreft het gestelde on U de volledige verzekering ge hier naar hun beste vermogen De heer De Vos: Er is nog ook aan de andere deelnemen garantie is verzocht. Dit is ook ter sprake gekor Wü zün echter van mening, betekenis zou zün. In die gemeenten heeft mer en het percentage dat uit die zou gering zün. Verder wil ik een opmerk practische kant betreft. Mer Julianaziekenhuis vier gemeent elke gemeente zit een verteg bestuur. Ik wilde de heer De is het niet erg, dat in al die besluit moet worden genomen van een stukje grond of het ve huis? Ik vind dit weinig verh De heer De Feüter weet wel van de participerende kerkg aangesloten, maar ik heb dit beschamend gevonden. Het meerdere risico dat de g< zal hebben te dragen, omdat niet garant zün, wil ik dan nemen. Anders wordt er in al over gedebatteerd. Dit krügt en het werkt in hoge mate vei traging ontstaat óók wanneer heid de gemeenteraad van Te den ingeschakeld. Burgemeester en Wethouders elkaar, minstens 1 x per week, vlotter kunnen worden afgewt De heer Waverün heeft zich omdat ik gezegd heb, dat ik ir dat uit C.H.U.-kringen deze st niet gezegd, dat deze bezwaren tie kwam, maar uit C.H.U.-krii verün zal niet kunnen ontkenr Feüter tot de C.H.U.-kring be De heer Waverijn: Ik wild deren, dat ik dat gezegd heb, dachte zou heersen, dat de C. geheel zo dacht. De heer Hol: Meneer de Vo zegd, het principieel onjuist vertegenwoordiger van de ge; zou hebben in het bestuur. Ho wü ons zouden moeten distanc ting Prot. Ziekenzorg? Ik heb vier jaar lang zittinj stuur van het Julianaziekenl conclusie gekomen, dat dit ze Zo blijft er altüd een zekei Stichting en het gemeentebestc ik het echter niet zo erg vinder woordiger van de gemeente ii brak, nu immers door de geregi de accountantsrapporten we t inzicht krügen hoe het financie en zeilt. De heer Vrieling: Wanneet regeling voor de heer De Feüt teren zou zün, dan zou toch aa moet gekomen kunnen worden aan de raad mededeling doen v sluiten. Dat komt de soepelhei ten goede. De Voorzitter: Dit zullen wj De heer Van Langevelde: Ik tegen de punten c en 1, maar il door de uiteenzettingen heel v worden-is. De heer Bleijenberg: Zou nit van punt 2 j zó gesteld kunnen lassende wjjze bij voorrang wot den met de inwoners van Terr De Voorzitter: Ik geloof ni lük U.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 6