Radio en Televisie Eric de Noorman De ring van Honoria 1AAK! HARINGRACE BEGONNEN Gevonden voorwerpen Pagina 3 nsdag 24 mei 1961 Woensdag 24 mei 196, DE VRIJ'E ZE F UrV HEID! n. Dac haar, D groei. EL t 44 703 SCHEVENINGSE EN VLAARDINGSE VLOOT UITGEVAREN IN SCHEVENINGEN Om ongeveer zes uur dinsdag morgen zijn de eerste schepen van de Scheveningse vissersvloot de haven uitgevaren. Eerder in de nacht waren reeds enkele kleinere schepen vertrokken. Zij kregen een voorsprong in ver band met hun geringer motor vermogen. De gehele nacht zijn de vissers ln touw geweest om de schepen zeilklaar te maken. In de loop van de vroege morgen kwamen de familieleden en bekenden van vissers naar de haven om af scheid te nemen en succes toe te wensen. Dag Jan, dag Arie, dag moeder, klonk het en met de zwarte zeildoeken plunjezak op de rug klommen de vissers aan boord. Een loeiende misthoorn kon digde het vertrek van het eerste schip aan. Langs de haven en zelfs op het uiterste puntje van de havenhoofden wuifden familie en kennissen, maar ook vele be. langstellenden, toen de „Adriana Johanna" de haven uitvoer. Kort daarop volgde een tweede schip, en een derde: de haringrace was begonnen. IN VLAABDINGEN Het was een hele drukte aan de Koningin Wilhelminahaven in Vlaardingen, van waaruit om zes uur dinsdagmorgen de haring vloot is uitgevaren. Nog eer de klok had geslagen, werden de eerste trossen al losgemaakt en was het een oorverdovend lawaai van de vele sirenes en stoomflui ten. Ditmaal was het VI. 172 „Clara", die als eerste de mond van de haven uitvoer. Het vaar tuig van de Rijkspolitie, de RP- 25 heeft de vloot tot aan Hoek van Holland begeleid. Aan boord bevonden zich, naast de leden van het comité „Vlaggetjesdag", wet houder G. Walstra als vertegen woordiger van het gemeente bestuur van Vlaardingen en de commissaris van politie, dr C. N. Peyster. In Hoek van Holland was het de VI. 56 „Ebenhaëzer", die als eerste drijfnetvisser uit de pieren de kop in zee stak. Wel- DE TOESTAND IN ANGOLA In Kongo bevinden zich onge veer 40.000 vluchtelingen uit An gola, aldus heeft het internatio nale Rode Kruis meegedeeld. Van de 16.000 vluchtelingen die de laatste maand Kongo zijn bin nengekomen waren velen zwak en enkelen gewond. De hulpver lening aan de vluchtelingen wordt verzorgd door het Kongo lese Rode Kruis en de Katholie ke organisatie Caritas. Volgens het Portugese pers bureau Ani nemen Portugese troepen in Noord-Angola posities in om een „beslissend" offensief tegen de opstandelingen in te zetten. In het district Quanza Sul zijn arrestaties verricht. Volgens het persbureau Lusi- tania zijn bij Porto Amboim Afrikanen gearresteerd die van schepen op morse lijkende licht signalen in een vreemde taal maakten. Op één van de schepen zou een bedrag van 36.000 escu do's en twee pakjes Russische sigaretten zijn gevonden. Het persbureau meldt tevens dat de afgelopen twee dagen bij Novo Redondo, in de omgeving van Porto Amboim, Russische trei- lers zijn waargenomen. Naar uit Loeanda, de hoofd stad van Angola, wordt gemeldt, zijn maandag boven het noorden van deze Portugese bezitting twee burgervliegtuigen door het vuur van automatische vuurwa pens van de opstandelingen ge troffen. Vólgens een correspondent van het te Lissabon verschijnende blad „Diario Poplar" zijn in het gebied van Namboeangongo, op 100 km ten noordwesten van Loeanda tot dusver driehonderd blanken gedood en alle bezittin gen van hen geplunderd en ver woest. Dinsdag zijn twee schepen met oorlogsmaterieel uit Lissabon naar Angola en Portugees Gui nea vertrokken. iswaar was dit schip nog inge haald door de nieuwste aanwinst van de Vlaardingse vloot, de mo tortrawler VI. 142, „Voorwaarts", doch deze ging naar IJmuiden om eerst later aan de haringvisserij te gaan deelnemen. Tussen de pieren werden alle schippers van de haringschepen door de voorzitter van het comité „Vlaggetjesdag" aangeroepen en „zegen en gezondheid" toege wenst. De VI. S5, „Bertina", had met motorpech te kampen, zodat dit schip eerst enkele uren later kon uitvaren. HARINGVLOOT OP WEG NAAR DE VISGRONDEN Dinsdagochtend zijn uit de Ne derlandse vissersplaatsen de haringloggers vertrokken naai de visgronden op de Noordzee voor de jacht op de Hollandse nieuwe. Deze foto, gemaakt bij het visserij-monument in IJmui den toont het uitvaren van de vissersboten in deze haven. Uit het topje van de mast wordt vro lijk naar de wal gewuifd. Ambassadeur Menschikov naar Moskou vertrokken De Sovjet-Russische ambassa. deur in de Verenigde Staten, Michael Menschikov, die maan dagochtend uit New York op Schiphol aankwam en zich een dag in Amsterdam heeft opge houden, is dinsdagmiddag met een K.L.M.-lijntoestel naar Mos kou doorgereisd. Naar reeds eer der medegedeeld staat zijn reis in verband met de komende ont moeting tussen president Kenne dy en premier Chroetjstjef in Wenen op 3 en 4 juni a.s. Voor zijn vertrek van Schiphol onderwierp hij zich aan een vraaggesprek voor televisie en pers. „Kunt u zeggen of het initia tief tot de ontmoeting tussen de twee leiders van de heer Chroestjsjef is uitgegaan?" „Ik kan niet veel toevoegen aan hetgeen in dit opzicht reeds eerder bekend is gemaakt." „Zoudt U misschien enkele on derwerpen kunnen noemen, die wellicht ter sprake zullen ko men?" „Dat moeten ze zelf uitvinden en beslissen als ze elkaar ont moeten. Er zijn er nog al wat, die zeker vatbaar zijn voor een ge- dachtenwisseling." „Denkt U dat de beide leiders goed met elkaar overweg zullen kunnen?" „Ik hoop het. Ik geloof het wel. Ik stel me van de ontmoe ting veel voor en ik geloof posi tief, dat ze het met elkaar zullen kunen vinden." „Welke rol hebt U gespeeld bij de voorbereiding van deze ontmoeting?" „Hierop aarzelde de ambassa deur even. Tenslotte zei hij: „Och een ambassadeur moet nu eenmaal iets doen." Ook op de vraag of hij het was geweest, die in Amerika „de di- Nederlandse meisjes op Amerikaanse bussen Zes Nederlandse meisjes ver trokken gistermiddag met de „Nieuw-Amsterdam" naar Ame rika, waar zij een of twee jaar als stewardess op busdiensten zullen gaan werken. Dit nieuwigheid.ie introduceert „Continental Railways". Vijf tien Scandinavische meisjes zijn de Nederlandse reeds voorge gaan. De stewardessen worden in Europa aangetrokken omdat zij doorgaans vele talen spre ken. Men gaat zich in de Ver enigde Staten steeds meer in stellen op buitenlandse touris- ten. De standplaats van de meis jes wordt St. Louis. Van daar uit maken zij 10-daagse bustoch ten naar New York plomatie van de glimlach" heeft geïntroduceerd, had de heer Menschikov, die in Amerika de bijnaam „smiling Mike'" heeft ge kregen, een diplomatiek ant woord: „Dat is niet door mij uit gevonden. De meeste ambassa deurs benutten de glimlach, of dat nu nodig is of niet." En daarna deed hij zijn bijnaam alle eer aan door hartelijk te lachen. Minimumprijsregeling kruisbessen Met ingang van maandag is op de Nederlandse veilingen een minimumprijsregeling in wer king getreden voor groene kruisbessen. Deze regeling is vastgesteld door het Centraal Bureau van de' Tuinbouwveilin gen. De minimumprijs zal ƒ0,32 per kg bedragen en bij eventuele doordraai krijgt de teler voor de kwaliteiten 1 en 2 een vergoe ding van resp. 0,25 en ƒ0,18 per kg. WAARSCHUWINGSSCHOTEN GELOST OP AUTODIEVEN In de afgelopen dagen heeft de Haagse politie tweemaal waarschuwingsschoten gelost op vluchtende autodieven. De eerste maal was zaterdag avond, toen een auto met ge doofde lichten op het Plein in Den Haag reed. Twee agenten probeerden achtereenvolgens de auto tot stoppen te dwingen, maar beide moesten haastig opzij springen om niet overre den te worden. De twee inzit tenden van de wagen, de negen tienjarige administrateur H. B. en de zeventienjarige stucadoor H. J. S-, zetten tenslotte de auto aan de kant, waarna ze pro beerden te vluchten. Een waar schuwingsschot bracht hen tot andere gedachen. Ze bleken de auto te hebben gestolen. Gisternacht probeerde een busje op de Heerengracht in Den Haag na een kleine aanrij ding door te rijden. Met een waarschuwingsschot werden de bestuurder, de 24-jarige schoor steenveger M. J. en een inzitten den, een 21-jarige monteur, tot stoppen gedwongen. Ze werden aangehouden, want het busje bleken ze maandag in Leiden te hebben gestolen. VLUCHTELING BIJ INBRAAK BETRAPT Een negentienjarige vluchte ling uit het rijksopvoedingsge sticht in Amersfoort, de Rotter damse kok A. J. L„ is gister nacht aangehouden bij een in braak, die hij samen met een 21-jarige Haagse tuinder pleeg de in een strandtent in Scheve- ningen. De beide jongelieden troffen het ongelukkig, want in de tent sliep de eigenaar. Deze werd door het lawaai van de in brekers wakker. De tuinder wist aanvankelijk nog te ontkomen. Later meldde hij zich bij de po litie. De kok werd ter plaatse door de eigenaar van de strand tent gegrepen en aan de politie overgegeven. DODE BIJ VERKEERSONGEVAL Een auto bestuurd door de belastingambtenaar Aibertus van Sloten uit Amsterdam is op Eerste Pinksterdag bij Rheine in Westfalen tegen een boom ge reden. Bij deze botsing werd een 12-jarig dochtertje, Berti, ge dood. De bestuurder, zijn vrouw en zijn beide andere kinderen, Ali (9) en Gerard (4) werden ernstig doch niet levensgevaar lijk gewond. De heer Van Slo ten heeft verklaard dat er iets aan de stuurinrichting van de wagen moet hebben gehaperd. DODELIJK ONGEVAL Gistermiddag omstreeks één uur is in Assen een verkeerson geluk gebeurd, waarbij de zeven jarige Jan Tebberman om het leven kwam. De jongen, die op de Steendijk aan het spelen was, werd door een passerende auto gegrepen en op slag gedood. ERNSTIG ONGELUK DOOR KLAPBAND Op 2e Pinksterdag is op Rijksweg 12 nabij Bunnik een ongeluk ge beurd, waarbij de 46-jarige inevr. Blom om het leven is gekomen. De auto, waarin zij was gezeten, en die werd bestuurd door haar man, werd ingehaald door een andere wagen. Deze wagen kreeg tijdens het passeren een klap. band. Een botsing was onver mijdelijk. De wagen van het echt paar Blom sloeg over de kop. Foto: De wagen van het echtpaar Blom. f Adv.l De Amerikaanse pers over Alabama Het Amerikaanse blad „New York Times" schrijft over de rassenrelletjes in Alabama: „In Birmingham en Montgomery hebben de Verenigde Staten op nieuw een slag verloren in de koude oorlog op wereldschaal." Degenen die eraan hebben mee gedaan of hebben staan toekij ken, hebben een belangrijke bij drage geleverd voor de commu nistische zaak. „De gewelddaden van de me nigte ir, Alabama zijn een na tionale tragedie. Indien er ooit een klok voor ons allen geluid heeft, dan is dat de vorige week gebeurd." Men moet verwachten dat de mensen in Afrika, het Midden- Oosten, Azië en Latijns-Ameri- ka het gebeurde overdrijven en verkeerd uitleggen, aldus de „New York Times". De „New York Herald Tribu ne" schrijft dat de gouverneur van Alabama, Patterson, vol houdt dat de ongeregeldheden het gevolg was van het optreden van stokebranden van elders die „naar Alabama zijn gekomen om onze wetten en gewoonte te overtreden". Deze stokebranden worden aangemoedigd door de federale regering, meent Patter son. „Velen in het zuiden die ver knocht zijn aan de wetten en gewoonten van hun streek, ko men tot de conclusie dat indien deze alleen gehandhaafd kun nen worden door onrecht en ge weldpleging, zij niet waard zijn behouden te blijven." aldus het blad. Het ziet in deze reactie hoop voor de toekomst. TERNEUZEN Aan het bureau van politie zijn als gevonden aangegeven, de vol gende voorwerpen, welke terug te bekomen zijn aan de daarach ter vermelde adressen: Bruin kinderschoentje, H. de Koeijer, Baandijk 9; groen jon gensjasje, A. L. de Doelder, Cro- cusstraat 14; zwarte rubber re- genbriek, C. v. d. Velde, Wulpen- bek C 60; zwart-wit jonge hond, Asyl; zwarte dames glacéhand schoen, Van Dixhoom, J. v. Stol- 'bergstr. 31; paar zwarte gym schoenen, Machielsen, Donze- Visserstraat 79; paraplu, Van Aerde—cte Bruijne, Axelsestr. 34; bankbiljet 10, De Vriendt, Axel- sestraat 82; half kunstgebit, A. Jansen, Korte Kerkstr. 17: scha kel armbandje, M. de Bruijne, Herengracht 3: bruine glacé handschoen, L. Verhage, Wijk P 5a; lederen handschoen, Rink- hout. Narcisstraat 35; bos sleu tels. mevr. GeensenBlok, Nieu- wediepstr. 12; bagage snelbinder. L. Pieters, Tholensstr. 120; 3 zwemgordels. C. Kanters, Grenu- laan 31; bruine portefeuille met inhoud. Benschop Knook, Nieuw- Neuzenpolder A 1a. Hoek; 3 Ford sleuteltjes, P. Boone. Iepenlaan 166; Parker vulpen balpoint in étui, M. Wijffels, Noordstr. 103; kinderstep (rood), M. v. d. Velde, Steenkamplaan 6. Aan het bureau van politie zijn te bekomen: groene trui; acte- tas; zwarte alpinomuts, sleutels, gouden halsketting met kruisje; rode autostep; bruinlederen handschoen; rozenkrans; con tactsleutel; bruine herenporte. monnaie; bril (glas stuk); huis sleutel; mes in étui; bruine heren; portemonnaie met in- aardapelschilmesje; bruinlederen portemonnaie; gymschoen; sleu tels; rode kinderstep; dop van brommer; potloodhouder; passer in étui. AANVULLENDE TOEWIJZING VAN PREMIE- EN WONINGWETWONINGEN Van de 2500 gesubsidieerde woningen, die onlangs aan het woningbouwprogramma zijn toe-' gevoegd, heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid 500 premiewoningen be stemd voor de huisvesting van militairen. De andere 2000 (750 premiewoningen en 1250 wo ningwetwoningen) zijn als volgt over de provincies verdeeld Groningen 75, Friesland 75, Drenthe 75, Overijssel 225, Gel derland 100. Utrecht 200, Noord- Holland 400, Zuid-Holland 400, Zeeland 50, Noord-Brabant 250, Limburg 150. Enkele der provincies dienen de hun toegewezen aantallen woningen geheel of gedeeltelijk toe te wijzen aan gemeenten, welke door de minister zijn aan gewezen. In Overijssel moeten 200 woningwetwoningen worden toegewezen aan Enschede en omgeving; in Utrecht 175 wo ningwetwoningen aan de ge meente Utrecht; in Noord-Hol land 100 premiewoningen en 300 woningwetwoningen aan de ge meenten in de IJmond; in Zuid-; Holland 100 premie woningen en 300 woningwetwoningen aan ge meenten in de Maasmond; in Noord-Brabant 225 woningwet^ woningen aan Eindhoven en in Limburg 100 premiewoningen aan gemeenten in Noord-Lim« burg. LUILAK De Amsterdamse lieverdjes heb ben zaterdag weer luilak „ge vierd".... Dankzij de gestaag neer- gietende regen en het optreden van de politie werd het enthou siasme voor straatschenderijen wel wat beknot, doch het bleek niet te voorkomen, dat in de vroege ochtend hier en daar toch een bedenkelijk niveau van bal dadigheid werd bereikt. Onze fotograaf, die in de Staatslieden buurt werkte, constateerde, dat vooral fietsen het moesten ont gelden: er werden ware barri. cades opgericht van de stalen rossen en dan nog bij voor keur midden op de rijbaan. Op de foto: Een trambarricade in de Van der Hoopstraat wordt „geslecjtt". DONDERDAG 25 MEI. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.15 Gram.; 7.30 Voor de jeugd; 7.40 Gr.; 7.45 Morgengebed en over weging; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gram.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gewijde muz-; 12-00 Mid dagklok; 12.04 Instr. kwart, en sol.; 12.25 Voor de»boeren; 12.35 Land- en tuinbouwmeded-; 12.38 Gram-; 12-50 Act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Zonnewijzer; 13-20 Lichte muz.; 13.35 Gram.; 14.00 Gevar. progr.; 14-30 Gram-; 15-35 Vocaal ens-; 16.00 Bijbeloverdenking; 1620 Romantische muz.; 16.50 Gr.; 17.00 Voor de jeugd; 17-30 Gram-; 17-40 Beursber.; 17.45 Volksmuz.; 18.15 Sportrubriek; 18.30 Volksliederen; 18-50 Sociaal perspectief, lezing; 19.00 Nieuws; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Lichte muz.; 19.30 Radio krant; 19-50 Pol- lezing; 20.00 Gram-; 20-15 Orgelconc.; 21-50 Periodieken parade; 22.00 Sopr. en piano; 22.30 Nws; 22.40 Avond overdenking; 22.55 Boekbespre king; 23-00 Platennieuws; 23-30 Nobelprijswinnaars in vertaling (III), lezing; 23-55 Nieuws. KLEUTER OVERREDEN Het vierjarig dochtertje van milie M. de Olde uit Bars- (gemeente Vollenhove) is lagavond door een auto u. ..gereden, toen het onver wacht de straatweg ter plaatse overstak. 63. Snel weet Eric een einde te maken aan het dreigende twistge sprek tussen Aëtius en Padmond, waarna de gevangenen onder strenge bewaking weggevoerd wor den. De Franken zijn niet weinig trots op hun overwinning en 's avonds scharen Eric, Padmond en zijn broeder, Svein, Gondalf, Axe en de andere hoofdmannen zich om het kampvuur om te over leggen wat met Aëtius en zijn troep gebeuren moet. Dat blijkt al gauw een groot twistpunt, want Padmond verlangt niets meer of minder Aëtius' dood, waartegen Eric zich natuur lijk verzet. Hoe Eric zijn best ook doet, Padmond op andere gedachten te brengen, het helpt hem niet: in tegendeel, het schijnt de Franken- vorst slechts koppiger te maken. Er begint een min of meer gespan nen sfeer te heersen als eensklaps een Frankenkrijger naar voren treedt. „Een groep Romeinen is gevan gen genomen door onze schild wachten", meldt hij. „Ze b' veren een boodschap van groof ui--lit te brengen van de keizer van Romevoor Aëtius HILVERSUM U: 7-00 Niéuws; 7-10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 Dag opening; 8.00 Nws; 8-15 Gram-: 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram.; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gr.; 10-50 Voor de kleuters; 11-00 Voor de vrouw; 11.15 Zangrecital; 11-35 Gram.; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12-33 Uit het bedrijfsleven, lezing: 12-34 Lichte muz.; 13.00 Nieuws,1 meded. en beursber,; 13.30 Lich te muz.; 14-00 Pianorecital; 14.30 Licht progr-; 14.50 Grarm; 15-15 Diefstal zonder dieven, hoorsp-; 16.00 Gevar. progr.; 17.00 Voor de jeugd; 17-30 Amus- muz-; 18.00 Nws; 18.15 Voor de jeugd; 18-30 Lichte muz-; 18.45 Sportpraatje; 18.55 Gesproken brief; 19.00 V. d. kinderen; 19-05 Gevar. progr-; 20-00 Nieuws; 20.05 Ronde van Nederland; 20.10 Gram.; 20.15 Radiofilharm. orkest (in de pau ze: Stad aan de Maas, klankb. 20.4521.10); 22.30 Nws, beurs ber. van New York en meded.; 22-45 Journaal; 23.00 Sportact-; 23.10 Discotaria; 23.55 Nieuws. BRUSSEL (VI) 12.00 Nieuws; 12-03 Amus. ork.; 12-30 Weerbe richt; 12.35 Volksliederen; 12.50 Beursber.; 13.00 Nws; 13-15 Ka- mermuz.; 14-00 Schoolradio; 16-00 Beursber.; 16.06 Franse les; 16-21 Kamermuz.; 17.00 Nieuws; 17-15 Voor de kinderen; 18.20 Voor dc soldaten: 18.50 Sportkron.; 19.00 Nws; 19.40 Schoolwedstr.; 19.50 Polit. lezing; 20-00 Voordr.; 20-30 Litterair forum; 21.15 Omroep orkest; 22-00 Nws; 22-15 Radio universiteit; 22.55 Nieuws. Televisieprogramma's. NED. TV: Eurovisie: 11-00 13.00 Rep. Stockholm v- h. huwe lijk v. H.K-H- Prinses Birgitta van Zweden en Z-K-H. Prins Jo- hr.nn von Hohenzollern; 20.00 Journ-; 20.20 Act.; 20-30 Docu ment. film; 21.00—22.20 Spook- sonate, TV-spel. VL- BELG. TV: 11.00—13.00 Eurovisie: Rep. van het burger lijk huwelijk te Stockholm van HH. KK. Hl-I. Prinses Birgitta v- Zweden en Prins Joh-mn Georg v Hohenzollern; 19.09 Voor jeugd; 19.30 Sportprogr-; 20.00 Nieuws; 20-30 KuOStprogr-; 21.00 Speelfilm; 22-15 Interview; 2„.„j Nieuw».

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5