te De conferentie in Evian Beursoverzicht 1 T Pinksteren, het stiefkind in de moderne kunst lm 'dag 20 mei 1961 NSTHANDEL 32 4e (ijst Zaterdag 20 mei 1961 Pagina '5 Jaarvergadering Vruchtenveiling „Zeeuwsch- Vlaanderen" van Cetu-Bever VAN DYCK LIET ZICH NIET AFSCHRIKKEN AANSLAG OP ALGERIJNSE DELEGATIE BERAAMD Besprekingen over Schelde- Rijnverbinding in Brussel. II 1 iSWIJK (Z.H 5930 16180 16346 19646 200 1713 2302 13733 13828 >532 20161 20698 330 381 361 532 338 362 586 637 723 736 509 582 324 540 565 644 466 499 682 879 533 613 570 652 697 792 893 928 611 624 541 671 828 628 701 719 791 793 80S 961 962 978 256 264 272 276 498 500 502 510 649 674 714 718 848 914 952 961 290 340 358 379 653 662 668 669 S9S 942 958 976 L55 .178 237 241 371 592 596 601 505 827 828 831 M7 951 965 977 L51 155 169 172 318 344 420 517 374 715 724 744 L70 204 399 405 372 689 >31 941 J82 287 83 496 83 688 321 880 96 63 173 34 335 393 607 87 790 49 159 61 466 82 801 95 83 286 74 581 91 861 34 216 33 482 37 755 74 991 299 304 429 462 731 734 947 95fl 312 327 504 549 696 704 903 914 232 '233 351 373 626 638 817 819 192 197 498 499 880 882 305 358 597 016 973 252 389 484 02O 791 006 DE VRIJE ZEFU'V Belangrijke uitbreidingen en investeringen De ontwikkeling van de fruit teelt gaat in Zeeuws-Vlaanderen bijzonder snel. Met deze ontwik keling houdt de belangstelling voor vakonderwijs gelijke tred. Het is daarom verheugend, dat waarschijnlijk reeds in dit na jaar aan de R. K. Middelbare Landbouwschool te Hulst gele genheid zal worden gegeven dit onderwijs te volgen. Tot deze conclusie kwam de heer A. P. E. Rammeloo, voor zitter van de Coöperatieve Vrueh- tenveiling „Zeeuws-Vlaanderen" G. A. te Terneuzen, tijdens zijn openingswoord op de algemene ledenvergadering die gisteren werd gehouden in de bovenzaal van café „Du Commerce". Een groot deel van de bespre kingen werd in beslag genomen door de discussie die over de concept-tekst van de voorgestel de statutenwijziging gevoerd werden. Behalve een groot aan tal leden waren op deze vergade ring aanwezig de heren Ooster waal en Moeliker resp. van de C. C. B. te Eindhoven en namens de Rijkstuinbouwconsulent. „Overal waar men komt", zei de heer Rammeloo, „ziet men pas ingeplante bedrijven, zowel klein als groot. Men hoort dan ook wel de veronderstelling oppe ren, of het verantwoord is steeds maar uit te breiden en de pro- duktie op te voeren. De persoon lijke mening van de voorzitter hierover was, dat door aanplant van moderne bedrijven de totaal beplante oppervlakte niet vee] groter wordt, omdat verouderde bedrijven worden gerooid. Wel wordt de produktie van kwali- teitsfruit groter, waar steeds een goede markt voor te vinden is, omdat de welstand groter wordt waardoor het verbruik stijgt. Bovendien is het mogelijk, om de produktie over een groot deel van het jaar te verdelen. Deze ontwikkeling is alleen verant woord als aan enkele voorname eisen is voldaan. De voorzitter noemde hiervan vakkennis en af. zet. Wat het eerste betreft, is hiervoor grote belangstelling in het rayon. De fruitteeltschool in Philippine geeft dan ook een dubbele cursus om enigszins aan de aanvragen te kunnen voldoen. Niettemin moest ca der kan didaten worden afgewezen we gens plaatsgebrek. Het is daar om verheugend dat zeer binnen kort meer gelegenheid zal wor den gegeven tot het volgen van tuinbouwonderwijs. De heer Rammeloo noemde het in Hulst te geven onderwijs een welkome aanvulling, omdat niet iedereen de cursus in Philippine, die een vol jaar duurt, kan vol gen, dit in tegenstelling tot Hulst waar alleen in de winter onder wijs zal worden gegeven. Wil men bij blijven, dan moet ook de kennis worden aangepast. Met de uitbreiding van de tuinbouw wordt overigens ook aan de vel ling hoge eisen gesteld. Om de steeds stijgende produktie op te vangen moet ook steeds meer worden uitgebreid en aange schaft. Dit vergt kapitalen en het bestuur volgt dan ook nauw lettend en behoedzaam de pro blemen waarvoor het zich ge plaatst ziet en tracht deze op te lossen. Veiling en leden genieten het nodige vertrouwen. Spreker deed een beroep op de leden mee te werken nieuwe leden te winnen. De veiling moet eigenlijk worden beschouwd als een verlengstuk van het eigen bedrijf, de produk. ten moeten verkocht worden en de meest aangewezen weg is hiervoor de veiling. Uiteraard is ieder vrij op welke manier hij zijn produkten wil verkopen, maar dit moet altijd via de veiling geschieden. De veiling kan niet altijd voor voldoende fust zorgen. Verheugend is daarom, dat vele fruitkwekers eigen fust hebben besteld. De notulen, alsmede jaarver slagen van bestuur en commis sarissen werden onveranderd goedgekeurd, evenals de exploi tatierekening 1960 in vergelijking met 1959. Van de huishoudelijke voorstel len voor het verenigingsjaar 1961 werd overeenkomstig het bestuursvoorstel de contributie 1961 bepaald op ƒ15. De thans geldende regelingen voor fust- huur, vrachten en los- en laad- kosten worden in beginsel ge handhaafd. Deze regelingen kun nen door het dagelijks bestuur naar behoefte worden gewijzigd, zoveel mogelijk in overeenstem ming met de door het Produkt- schap voor Groenten en Fruit voorgestelde landelijke regelin gen. Ook het voorstel dat het be. stuur machtigt de koeltarieven te regelen, waarbij er naar ge streefd wordt de exploitatie van het koelhuis te laten sluiten, werd zonder discussie aanvaard. Een voorstel dat de veilings provisie vaststelt werd na vrij uitvoerige discussie aangehou den waarbij het bestuur machti ging werd verleend de bedrijfs economische aspecten hiervan onder de loupe te nemen. De samenwerking met de vei ling K. E. O. te Krabbendijke zal worden voortgezet. Het bestuur is van oordeel, dat deze samen werking onmisbaar is voor een goede afzet van de produkten, in 't bijzonder voor het fruit. Eveneens werd zonder discus sie een voorstel aanvaard, dat het bestuur vrijheid geeft tot het doen van de z.I. noodzakelijke aankopen van fust en andere hulpmiddelen voor het bedrijf. Een begin zal worden gemaakt met een bestudering van de mo gelijkheden tot verdere uitbrei ding van de bedrijfsgebouwen, dit in verband met de zich voort durende uitbreiding van de tuin bouw In Zeeuws-Vlaanderen. Bij de bestuursverkiezing wer den na vrije stemming de heren ir. J. P. M. de Wolf, I. de Zwarte en G. Cerpentier herkozen. De aftredende commissaris de heer J. Pladdet te Zaamslag.was vol gens de statuten nier herkies baar, in zijn plaats werd gekozen de heer B. Eggermont te Lams- waarde. Na de koffiepauze kwam de concept-tekst van de statuten wijziging aan de orde. De voorzitter zeide dat de oude statuten van de oprichting der veiling dateren en de voorgestel de nieuwe zijn aangepast aan de nieuwe wet op de Coöperaties die dit jaar haar beslag krijgt. De opstelling heeft geruime tijd van voorbereiding geëist, wat oorzaak is, dat deze algemene ledenvergadering eerst nu kon worden gehouden. Het ontwerp werd gemaakt door het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen en is daarna door het bestuur be studeerd. Artikelsgewijs werd het conr cept hierna besproken, wat voor sommige veel discussie opleverde. Tenslotte werd het aanvaard. De voorgestelde wijzigingen van het huishoudelijk reglement gaf geen aanleiding voor gedachtenwisse- ling; ook van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt, zodat hierna de vergadering gesloten werd. (Adv.) Knutselaars ljj'men met Er is in de beeldende kunst, zoals deze in de loop der eeuwen gestalte heeft gekregen, onnoemelijk veel, dat betrekking heeft op ge beurtenissen, die in de Bijbel zijn beschreven. Vooral het leven van Christus is, van Zijn ge boorte tot de opstanding na Zijn kruisdood op Golgotha toe, een onuitputtelijke bron van inspiratie geweest voor generaties van kunste naars, in het bijzonder schilders en beeld houwers. Het Pinkstergebeuren, de nederdaling van de Heilige Geest, is echter in vergelijking met de andere gebeurtenissen waaraan onze er kend christelijke feestdagen zijn gewijd, vrij zelden door schilder of beeldhouwer tot on derwerp gekozen. En als men een kunstwerk zoekt, dat op het Pinksteifeest betrekking heeft, is de keus lang zo ruim niet als wanneer het Kerstmis of Pasen betreft. Dit is niet zo vreemd als het misschien wel lijkt. Er zijn twee verklaringen voor te geven. In de eerste plaats deze en die is, geloven wij, wel de belangrijkste dat de gebeurtenis, waaraan we met Pinksteren denken, niet meer deel heeft uitgemaakt van de geschiedenis van Jezus' mens-zijn op aarde. Deze ein digt in de Bijbel bij Christus' opstanding en zijn openbaring bij het graf (Mattheüs en Marcus), bij het wonder van Emmaus Lucas) of bij Zijn verschijning aan de zee van Tiberias (Johannes). Het Pinkstergebeuren, evenals de Hemelvaart, vinden wij be schreven in ae Handelingen der Apostelen en wel in hoofdstuk 2 de verzen 1 tot en met 4: „En als de dag van het Pinkster feest vervuid werd, waren zij allen (de apostelen - schr.) een drachtelijk bijeen. En daar geschiedde haastelijk uit de hemel een geluid als van een geweldige gedreven wind en vervulde het gehele huis waar zij zaten. En van hen werden gezien ver deelde tongen als van vuur en het zat op een iegelijk van hen. En zij worden allen vervuld met de Heilige Geest en begonnen te spreken met andere talen, zoals de Geest hun gaf uit te spreken". Minder sprekend Wij schreven het al: het was in het bijzonder het leven van Jezus als mens, dat de kunstenaars de eeuwen door heeft ge ïnspireerd tot het scheppen van kunstwerken, waarvan er vele behoren tot het belangrijkste kunstbezit, dat zich in de musea bevindt. Aan geboorte, lijden, sterven en opstanding werd duizenden en nog eens duizenden malen verbeelding gegeven door schilders en tekenaars op paneel, linnen en papier en door beeldhouwers in hout, steen of metaal. Ook wat direct verband hield met het menszijn van Christus, doch na Zijn opstanding kwam, inspireerde nog sterk de kunstenaars. Zijn verschijning aan de apostelen te Emmaus is onderwerp van tal van schilde rijen, die als „Het laatste avondmaal" of „De Emmaüsgangers" bekendheid genieten. Doch hiermee is ln de beeldende kunst wel het leven van Jezus afgesloten. Pinksteren vormt een apart hoofdstuk. Er is echter nog een verklaring voor het feit, dat het Pink stergebeuren min of meer is te beschouwen als „het stiefkind" van de beeldende kunst. De nederdaling van de H. Geest is veel minder tot de verbeelding sprekend dan b.v. Christus' nederige geboorte in de stal van Bethlehem, de aanbidding door de Koningen, de gevangenneming van Jezus in Getsemané, Zijn bespotting. Zijn gang naar Golgotha en Zijn dood aan het kruis. Men behoeft zelf geen kunstenaar te zijn om te kunnen begrij pen, dat de schilder en de beeldhouwer hier geweldige mogelijk heden zagen om hun talenten te doen gelden. Zij konden zich een teder, kleurrijk of dramatisch beeld voor de geest roepen om dit, ieder naar de mate van de vermogens waarover hij beschikte, in kleur en vorm vast te leggen. Men kan zich voor stellen hoe zij vaak met hartstocht en vreugde zullen hebben gewerkt aan de taak, die zij zichzelf hadden gesteld Hoeveel minder inspirerend is echter het bijbelverhaal, dat op het Pinksterfeest betrekking heeft. Een vergelijking van hetgeen wij uit de Handelingen der Apostelen citeerden met wat de evangelisten hebben verteld over Jezus' geboorte en sterven, spreekt voor zichzelf. De kunstenaar vond, met betrek king tot de nederdaling van de Heilige Geest, in de Bijbel maar weinig steur, voor zijn fantasie en ongetwijfeld zal dit hem er dikwijls van hebben weerhouden dit onderwerp te kiezen voor het maken van een schilderij of beeldhouwwerk. De Hemel vaart kon nog wel tot de verbeelding spreken, maar het Pinksterfeest moest in de beeldende kunst met een zeer bescheiden plaats genoegen nemen. Tekening van Van Dyck Tot de weinige kunstenaars, die zich niet lieten afschrikken door de simpele gegevens, welke de Bijbel omtrent het Pink stergebeuren heeft verstrekt, behoort de schilder Antoon van Dyck (Antwerpen 1599 Blackfriars 1641). Deze Antoon van Dyck, zoon van de gefortuneerde koopman Antoon van Dyck: De Nederdaling van de H. Geest. (Tekening uit Albertina te Wenen.) Frans van Dyck en Maria Cupers, een vrouw die als borduur ster naam heeft gemaakt, werd al op tienjarige leeftijd leerling van schilder Hendrik van Balen. Later werkte hij op het atelier van de grote Rubens en vervolgens maakte hij tal van reizen, o.a. naar Engeland en Italië. Eind 1628 en begin 1629 bevond hij zich in Holland om er de portretten te schilderen van Prins Frederik Hendrik. In 1632 schilderde hij verscheidene portret ten aan het Engelse hof en op 5 juli van dat jaar werd hij in Londen tot ridder geslagen. Qok verder viel hem veel eer te beurt; op 18 oktober 1634 werd hij benoemd tot eredeken van het Antwerpse St. Lucasgilde. In 1639 trad hij te Londen in het huwelijk met de adellijke Mary Ruthven, hofdame van de Engelse koningin. Acht dagen nadat op 1 december 1641 zijn dochter Justina was geboren, overleed Van Dyck op 42-jarige leeftijd. Zijn stoffelijk overschot werd ter ruste gelegd in de oude St. Paul's kathedraal te Londen. Op de grote tentoonstelling van tekeningen en olieverfschet- sen van Van Dyck, die vorig jaar werd gehouden achtereen volgens in het Rubenshuis te Antwerpen en het museum Boymans-Van Beunitigen te Rotterdam, zagen wij de hierbij afgedrukte prachtige tekening, voorstellende „De nederdaling van de Heilige Geest". De tekening is afkomstig uit het museum Albertina te Wenen. Zij is uitgevoerd met pen en penseel in bruin, en gewassen, zoals dat in vakterm heet, met rode, geelgroene en lichtgrijze waterverf, gehoogd met wit en hier en daar opgewerkt met zwart krijt op wit, verkleurd papier. Schets voor schilderij Zoals men ziet, heeft Van Dyck van het Pinkstergebeuren ons een indrukwekkende voorstelling weten te geven. Door de wolken heen is het licht van de Heilige geest neergedaald op de hoofden van Maria en de apostelen, die in een architec tuurdécor zijn opgesteld. Vooraan in het midden knielt Johannes, herkenbaar aan zijn lange haar; hij is met de rug naar de toeschouwer gekeerd en houdt de armen gespreid. Rechts van Johannes ziet men, in het front gezeten, Maria, het hoofd iets naar links gewend en de handen gevouwen in gebed. Om Maria en Johannes heen heeft de kunstenaar de andere apostelen gegroepeerd, allen in verschillende houdingen, doch vol ootmoed en ontroering. De tekening heeft kennelijk als model voor het gelijknamige schilderij, dat zich bevindt in een particuliere Duitse verzame ling. JAN H. OOSTERLOO. (Nadruk verboden.); De afvaardiging van de voorlopige Algerijnse regering, die vandaag in Evian met een Franse dele gatie vredesonderhandelingen begint, is in Genève aangekomen. Foto: Belkacem Krim, vice-premier van de voorlopige regering, die de delegatie leidt, tijdens het afleggen van een verklaring op het vliegveld. Links glimlachend de bijzonder gevolmachtigede afgevaardigde Boulaliroöf. De afvaardiging van de voor lopige Algerijnse regering, die vandaag in Evian met een Fran se delegatie vredesonderhande lingen begint, is donderdag te Genève aangekomen. Vijftig politiemannen met ma chinepistolen en revolvers en een schare rechercheurs in burger beschermden de Algerijnen, toen zij op het vliegveld waren aan gekomen. Alle belangstellenden, onder wie talloze persvertegen woordigers, werden terdege on derzocht. Belkacem Krim, de vice-pre mier van de vooriopige regering die de afvaardiging leidt, ver klaarde naar de conferentie te komen om „de rechten te ver dedigen van een volk, .dat de ouderwetse structuur van het kolonialisme verwerpt en vrij en onafhankelijk wil leven". De groep werd begroet door Enrico Giovanni Bucher, een hoofdambtenaar van het Zwit serse ministerie van Buitenland se Zaken, die alle regelingen voor de aankomst van de Algerijnen had getroffen. Nadat Krim zijn verklaring had afgelegd, werd het gezel schap met vijf hefschroefvlieg- tuigen van het Zwitserse leger overgebracht naar de villa „Bois d'Avault" bij Genève, waar de Algerijnen gedurende de confe rentie zullen wonen. Intussen is Evian geworden tot een zwaarbewaakte vesting, waar niemand in of uit kan zon der enkele malen te worden ge- contröleerd. De dreigementen van het Franse „geheime leger" (O.A.S.) en van individuele acti visten worden door de politie en door de bewoners van Evian ern stig opgenomen. Behalve met een stroom anonieme dreigbrie ven wordt nu door geheimzin nige telefoontjes de „zenuwoor log" gevoerd. Dat de dreigementen niet licht moeten worden opgevat, is begin april gebleken, toen burgemees ter Camille Bianc van Evian bij een bomaanslag werd gedood. Deze aanslag werd gepleegd toen de burgemeester de laatste hand legde aan de organisatie van de Frans-Algerijnse conferentie, die aanvankelijk op 7 april zou be ginnen. De bijeenkomst ging toen niet door, omdat de voor lopige Algerijnse regering niet op gelijke voet wilde worden be handeld als de andere Algerijnse nationalistische beweging, de M.N.A., die volgens een uitspraak van de Franse delegatieleider, minister Joxe, ook bij het vredes overleg zou worden betrokken. De' onopgeloste kwestie van de moord op burgemeester Blanc is dezer dagen weer in de belang stelling gekomen door de arres tatie van vier mannen, die op de col de l'Epine werden aangehou den en in hun auto twee machi nepistolen en enige handgrana ten bleken te vervoeren. Eén der vier, Mmiel Staub, is een voor malige parachutist uit Evian van wie bekend is dat hij nauw con tact onderhoudt met uiterst rechtse organisaties in Frankrijk. Kort na de moord op Blanc werd hij aangehouden, maar de politie moest hem vrijlaten omdat hij zijn alibi kon bewijzen. Het onderzoek in deze zaak is nu VAST VOOR INTERNATIONALS Zoals werd verwacht viel er gisteren op het Damrak weinig te beleven. Dit in verband met het naderende lange weekeinde. De beurs blijft, wegéns Pinksteren, tot dinsdag a.s. gesloten. De stemming voor de interna tionale waarden was aan de vaste kant. Hierop vormden aandelen Koninklijke Olie echter een uit zondering. Dit fonds dat donder dag in Wall Steet lager sloot, no teerde op ƒ133,50 circa 70 cent beneden de slotkoers van donder dag. Door het aanbod van stock dividenden wordt de koers voor de olie-aandelen gedrukt. AKU's ontmoetten middenkoersvraag speciaal van lokale zijde. In ver band hiermede werd hoog ingezet op 473. Aanvankelijk leek het er op, dat de hoekman op déze koers te hoog had gegrepen, want al spoedig werd 468 gedaan. De vo rige slotkoers was 463%. Gedu rende de verdere beursduur kwa men kopers opdagen waardoor de koers zelfs boven de hoge openingskoers van 473 uitkwam. Er werd 475 gedaan. Uit het feit dat de vraag voor de rayonaande- len overheerste Tnag worden af- geletd dat er van groot aanbod in stockdividenden geen sprake is. Hoogovens en Unilevers deden het kalm aan met koerswinsten van circa 4 punten. Voor Philips bestond hernieuwde belangstel ling van Amerikaanse zijde. Dit fonds was donderdag in Wall Street reeds gevraagd met als ge- voig, dat de elektro-aandelen don. derdagavond in Amsterdam circa veertien punten opliepen. Gister middag boekten genoemde aande len op 1103%, na een opening op 1098, een koerswinst van ruim 20 punten ten opzichte van de voorgaande slotkoers. Op de vas te stemming van de beide voor gaande dagen .in Wall Street volgde donderdag aldaar een lichte koersreactie. Van die zijde kan er dan ook moeilijk een sti. mulans voor het Damrak uit gaan. De overige Europese beur zen waren kalm. De scheepvaartsector zette de gunstige tendentie van de voor gaande beursdagen verder voort. Aandelen Van Ommeren werden vijf punten hoger op 345 geadvi seerd op de verrassende winstcij fers, blijkens het prachtig uitge voerde jaarverslag over 1960. De overige fondsen in deze afdelin gen boekten koerswinsten van één tot twee punten. De handel was van geringe omvang. Cultu res hoger voor certificaten Deli. Overigens viel er in deze sector weinig te beleven. Staatsfondsen iets gemakkelijker. Dit moet ook gezegd worden van de beleg- gingsmarkt. In de lokale afdelingen was weinig te doen. De koersverande ringen naar beide richtingen ble ven binnen nauwe grenzen. Door- elkaar genomen vielen er in ge noemde afdelingen eerder koers winsten te bespeuren. BEU RS1N DICES 17/5 18/5 19/5 Int. conc. 644.16 640.11 644.50 Scheepvaart 196.11 198.54 200.53 Banken 245.22 247.10 249.51 Handel, etc. 180.42 181.51 182.99 Algemeen 464.15 462.58 465.00 NABEURSKOERSEN AKU475—477 slot 476 (475) Kon. Olie: 132.50—133 slot 132.50 (133.20) Philips: 1102 (1105) Unilever: 864865 slot 864 (862Va) Hoogovens: 1153—1157 slot 1156 (1154) ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden Engelse pond 10.00—10.10, Ca nadese dollar 3.61—3.66, Ameri kaanse dollar 3.57—3.61, Franse frank (100) 73.00—73.50, Belgi sche frank (100) 7.007.06, Ita liaanse lire (10.000) 57.50—59.50, Duitse mark (100) 90.2090.70, Zweedse kroon (100) 69.10— 70.10, Zwitserse frank (100) 82.9583.45, Deense kroon (100) 51.6052.60, Noorse kroon (100) 49.8550.85, Oostenrijkse schil ling (100) 13.80—13.90, Portugese escudo (100) 11.95—12.10, Spaan se peseta (100, grote coupures) 5.97—6.12. JONGETJE DOOR HONKBAL GEDOOD. Eij een honkbalwedstrijd voor junioren in Temple City (Cali- fornië) kreeg de 9-jarige Barry Eabock 'n met krachht geslagen bal zó hard tegen de borst, dat hij ter plaatse overleed. Zijn va der die aan de kant de wedstrijd bijwoonde, trachtte nog wel door kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, maar slaagde daarin niet, echter heropend. Een ander feit dat de spanning rondom de komende conferentie heeft verhoogd, is de diefstal van vijf kg springstof en ontstekings apparaten uit een steengroeve te Satigny, nabij Genève. Als de conferentie vandaag wordt geopend, zal het klimaat anders zijn dan in begin april. De standpunten van de twee partijen zijn duidelijker gewor den. Met name is uit de wijze waarop president De Gaulle in korte tijd een einde heeft ge maakt aan de putsch van een groep Franse officieren in Al- gerië, gebleken dat de Algerijnen het Franse staatshoofd niet meer behoeven te verdenken van zwak heid of toegeeflijkheid tegen over de tegenstanders van een oprecht overleg. Desalniettemin is de vastberadenheid van de „ultra's" in Algerië om zich tegen onderhandelingen met de voorlopige Algerijnse regering te verzetten, zeker niet minder ge worden. Bestond in april nog het ge vaar, dat de conferentie zou stranden in onvruchtbaar ge praat over procedurekwesties, nu zijn de twee afvaardigingen vast besloten om het probleem recht streeks in de kern aan te pakken. Dit betekent niet dat de be sprekingen gemakkelijk zullen zijn, maar zij zullen in elk geval over concrete zaken handelen. Na een verhoor van Michel Staub, de man die dezer dagen na een inbraak van een villd in Talloire, in het Franse departe ment Haute Savoie werd gear resteerd en in wiens auto wapens waren gevonden, is de politie van Lyon tot de slotsom gekomen, dat Staub voornemens was een aanslag te plegen op de Algerijn se delegatie naar de Frans-Alge rijnse besprekingen in Evian. Staub, een ex-parachutist uit Evian, van wie bekend is dat hij nauw contact onderhoudt met uiterst rechtse organisaties in Frankrijk, schijnt echter in dit geval op eigen initiatief te heb ben willen handelen, buiten eni gerlei organisatie om. Hij zou zelfs zijn leven op het spel heb_ ben willen zetten om zijn doel te bereiken. Met het oog op zijn plannen had hij zich dé in zijn auto ge vonden wapens verschaft. Voorts had hij een vriendin naar Evian gezonden om zich op de hoogte te stellen van de daar getroffen veiligheidsmaatregelen en zijrt kans van slagen af te wegen. De Nederlands-Belgische com missie, die het vorig jaar is in gesteld voor de verbetering van de Schelde-Rijnverbinding, zal op 26 mei opnieuw in Brussel bijeenkomen. Woensdag hebben ot het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken voorberei dende bespreknigen plaatsgehad, waaraan werd deelgenomen door de ministers Spaak en Fayat van Buitenlandse Zaken, de Belgi sche delegatie in de commissie, baron De Gruben. De commissie had reeds op 1 januari een rapport aan de Bel gische en Nederlandse regering moeten uitbrengen. Van Belgi sche zijde zal op de bijeenkomst van de volgende week worden aangedrongen op het korte ter mijn bereiken van een conclusie. Hoewel in grote lijnen de stand punten ten aanzien van een tra- cee voor een verbeterde ver binding tussen de Schelde en de Rijn elkaar dicht zijn genaderd is het overleg naar men van Bel gische zijde mededeelde vrijwel vastgelopen op andere vraag stukken, die hoofdzakelijk op fi nancieel en technisch gebied lig gen. De Belgische delegatie hoopt op de vergadering van 2 mei deze impasse te kunnen doorbreken. Van Nederlandse zijde wordt de delegatie geleid door jhr. Tjarda van Starkenborg Sta- chouwer.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 9