DE TAS Grote kinderen in de grote vakantie /ooc cU ^ryp de kanóen ONZE TROUWE GEZEL MENU Miss Holland 1961verkozen Van middelbare leeftijd naar ouderdom! die je geboden worden van de week Foto-albums VANDESANDE u Zaterdag 20 mei 1961 DE VRIJE ZEFUW Pagina 9 OM DE DUIZEND WEKEN We leven weer in de tijd van de eindexamens, een tijd van spanning en afwachten, waarin dui zenden jongelui op hun zenuwen leven. Ongetwijfeld zullen velen van hen reeds plan nen voor de toekomst hebben gemaakt. De één gaat na de middelbare school verder studeren, de ander doet dit niet en gaat een betrekking zoeken. En hier wilde ik t juist eens over hebben. SLUIT DE TOEKOMST NIET AF Dat beëindigen van de studie en het overgaan naar een be trekking in de grote maat schappij is een mijlpaal in ons leven. Een punt dat we een maal allemaal passeren en waarbij we als het ware een belangrijk deel van onze jeugd afsluiten. Dat is iets, dat over het al gemeen slechts weinigen zich werkelijk goed realiseren en waarbij we toch echt wel die nen stil te staan. Want wan neer we overgaan in de maat schappij en 'n betrekking aan nemen, dan sluiten we in de meeste gevallen de kans tot verdere ontwikkeling af, en daarmee de mogelijkheid om hoger op de maatschappelijke laddfr te stijgen. Belangrijk is de vraag waar om beëindigen we de studie? Is het zo, dat onze ouders het welletjes vinden en er geen geld voor verder studeren ter beschikking staat? Is dat het TIPS KUNT NIET ALLES WETEN! Tentzeil waterdicht maken kan geschieden met een oplossing van loodacetaat en aluin, van ieder 125 g in 3 a 5 liter lauw water. Het tentzeil moet u 24 uur in 't mengsel laten staan. Daarna laat u 't aan de lucht drogen. In geen geval het zeil uitwringen. De vliegen komen weer. Door uw spiegel nat te maken met water, waarin een dag of 5 knoflook geweest is, hebt u geen last van vliegenvuil. Schenkt n een boeket uit eigen tuin, snijdt dan de bloemen af zo vroeg mogelijk in de mor gen en smeert de stelen aan fle onderzijde in met was. Daarna inpakken in vochtig gemaakt papier. Vóór het in het water zetten eerst de on derste stukjes er afsnijden. Hebt u geen lange kwast, om uw vruchtbomen te kalken, maak Van roggestro een kwast, en bindt deze aan een lange bezemsteel. Wacht met het zaaien van to maten en komkommerplanten tot einde mei. Juist in deze we ken voor juni bestaat er grote kans op schadelijke nacht vorsten. Zet alleen afgeharde planten buiten. Aangezien wijnranken langs de muren veel water gebruiken, mogen in de omgeving van deze ranken geen planten ge plant worden die ook veel water nodig hebben. Een hardnekkige vlek op rieten meubelen behandelt men met mentolspiritus. En verchroom de meubelen kunt u van roest ontdoen met in een autohan del verkrijgbare roestverdrij- vende (poetslmiddelen. s •Nadruk verboden.) geval, dan houdt alles op en moeten we wel. Moeilijker wordt het, wanneer de moge lijkheid tot verder studeren door de ouders wel wordt ge boden, maar dat we het zelf niet meer willen. Er een eind aan maken Er zijn veel jongeren die het op de schoolbanken zitten en het studeren moe zijn. Ze heb. ben het tot nu toe moeten doen met weinig zelfstandigheid, geen afhankelijkheid van de ouders, een beetje zakgeld en dergelijke en ze zien nu hun kans schoon om er een eind aan te maken en zelfstandige mensen in de maatschappij te worden. Zelf geld te verdienen en als volwaardig mee te tel len. Dit zijn grote verlokkin gen, die er bij velen toe mee werken om er een stl'eep onder te zetten. En ik kan dat begrijpen, om dat ik het zelf ook gedaan heb! Al heel spoedig ontdekte ik, welke fout ik had gemaakt. Eenmaal in een betrekking in de maatschappij bemerk je, wanneer je je ogen niet in je zak hebt heel gauw, dat er met je middelbare opleiding slechts beperkte mogelijkheden zijn. Gewezen klasgenoten studeren verder en ook al kun je ze op dit moment de ogen uitsteken met meer geld en een grotere mate van zelfstandigheid, toch word je geïmponeerd door hun toeuoinstplannen en hun mo gelijkheden. Dan komt de spijt. Bij anaeren komt die spijt nog veel later, als er helemaal geen terug meer is. Bemerk je het echter al snel, dan kun je nog weliswaar met een jaar venies overstag gaan en toch nog verder gaan studeren. Maar ook dat jaar verlies is zo zonde. Het is nooit verloren Uit eigen ervaring kan ik dus rustig zeggen: grijp de kansen die je geboden worden. Mag je verder studeren en heb je et- de hersens voor. grijp dan je kans. Al die studietijd is nooit verloren, want ook al zou je dë voorgenomen studie niet af maken, dan heb je later in de maatschappij er toch nog voor deel van, want iemand met middelbare schoolopleiding en enige jaren universitaire studie staat hoger aangeschreven dan zij dié dit niet hebben. En wan neer je eenmaal verder stu deert, dan begrijpen de meeste ouders ook wel, aat je je finan cieel redelijk moet kunnen roe ren en krijg je bovendien meer zelfstandigheid. Trouwens in deze tijd van schaarste aan ar beidskrachten bestaat altijd nog de mogelijkheid om naast je studie wat werk te doen, waarmee extra geld te verdie nen is. - Dit zijn allemaal dingen die wij, jongeren, grondig moeten overdenken voordat we de be slissende stap naar de maat schappij deen. Terug is een moeilijke weg! En verloren jaren zijn niet in te halen! NORA VAN HEEMSTEDE. fNëdJSpk verboden.) Wat zou een vrouw zonder tas zijn Het antwoord hierop moet luiden een vrouw met problemen. Problemen met betrekking tot al die dingen die zij met zich moet dragen en die ze niet in of aan haar kleding kan opbergen. Het tasje of de tas is een bittere noodzakelijkheid en er is praktisch geen vrouw of ze heeft er verscheidene. Zoals dat bij de mens gebruikelijk is, zien we dat een groot deel van zijn gebruiksvoorwerpen aan modelverandering of mode onderhevig is en waarom zouden onze tassen hierop een uitzondering maken Het is niet leuk om steeds met hetzelfde te lopen en iedereen wil wel eens iets an ders. Het gevolg hiervan is, dat de tassenfabrikanten er voor zorgen, dat we steeds iets nieuws in hun collecties vinden en zo verandert de mode elk half jaar. Momenteel zien we zeer veel grote tassen, waarin veel meegenomen kan worden. Over het algemeen zijn ze in een sportieve uitvoering, waar van onze illustratie wel een karakteristiek voorbeeld geeft. Het is een tas, asa~'r-—saraat-- -St-'fS die wij ontdekten op een show van de firma Berclouw in lederwaren een pronkstuk uit de collectie van Italiaanse oorsprong, die uniek is in Nederland. Deze prachige tas werd vervaardigd uit zwaar tuigleer in zwarte kleur 'is dus oerdegelijk en onverslijtbaar. Het model is sportief en toch vol ka-' raktei. Leuk is het vele metaal (nikkel) aan deze tas. Het oog waardoor de lip de tas sluit, is glanzend-metaal, evenals de vier doppen onder aan de tas, die beschadigen van de onderkant tegen moeten gaan. Het hengsel is zeer apart. Het leren handvat, wordt' gesierd en gesteund door twee zware nikkelen beugels, die bovenop in het midden scharnieren, waar door wel de indruk extra wordt bevestigd van kracht en ware onver slijtbaarheid. Zo'n tas is een prachtstuk, waarmee de sportieve vrouw zich zeker graag zal vertonen. Maar uiteraard geldt ook hier, bij een sportieve tas, sportieve kleding. Heel belangrijk is voor de totaalverschijning van dé Vrouw de harmonie in haar kleding en accessoires. De nieuwe tassencol- lecties zijn zo uitgebreid, djit men bij elk toiletje een passende tas zal kunnen vinden. -- (Nadruk vgrboden). „Ik heb een verrassing!" kondigde vader gewichtig aan. Aller ogen waren op hem gericht. .,Ik heb ergens op de Veluwe een pracht van een zomerhuisje gehuurd, eentje met acht slaapplaatsen, zodat we er met z'n zevenen royaal in kunnen wonen. Al jaren lang hebben we geen echte vakantie gehad. Het was nu eens een dagje hier heen en dan een dagje daarheen, maar nu gaan we eens echt met z'n allen veertien dagen er uit." Opgewonden babbelde hij verder over de mooie plannen die hij en moeder samen hadden gemaakt, 't Was helemaal niet zo eenvoudig geweest om nog een zomerhuisje te huren, want die dingen waren meestal in januari al verhuurd, maar ze hadden geluk gehad. Een andere familie had moeten afzeggen en zo was het toch nog mogelijk geworden. Zo'n vakantie in de bossen, dat zou iedereen wel leuk vinden. „En wat zeggen jullie daar nu wel van?" vroeg hij, terwijl hij triomfantelijk de kring rondkeek. Opeens praatte iedereen tegelijk en het bleek, dat eigenlijk niemand mee wilde, omdat ze allemaal al eigen plannen had den. Vaders plan kwam in wezen jaren te laat ONDANKBAARHEID? Frans wilde een trektocht maken met een paar vrienden. Miep, die al twintig was, had een uitnodiging van een vrien din, die naar Limburg was verhuisd, om daar te logeren. Karei ging veel liever naar het waterkamp van de zeeverken ners en zo hadden al deze reeds grote kinderen hun eigen plannen en wensen. Vader en moeder waren stom van ver bazing en spraken van ondankbaarheid, maar zij zagen over het hoofd, dat in ieder jong leven eens de dag komt, dat het ouderlijk huis niet meer de hoofd zaak van het bestaan is, maar tot een bijzaak is geworden. UIT DE GEZAGSVERHOUDING GEGROEID Dit is niet een kwestie van het zien der dingen in een bepaald licht, doch het is een van die harde feiten, waarmede wij verstandig zullen doen rekening te houden. Het pijnlijke in deze toch zo natuurlijke gang van zaken is, dat ver reweg de meeste ouders niet kunnen of niet willen inzien, dat het tijdstip waar op deze verschuiving begint, veel eerder valt dan zij vermoeden. En als het hun duidelijk wordt, dan blijven zij zich zo vaak hardnekkig vastklampen aan een gezagsverhouding waar het kind, dat geen kind meer is, reeds lang is uitge groeid als uit een kledingstuk dat te klein werd. Daar waar de dagelijkse belangensfeer en het voornaamste interesse van het kind buiten de huiselijke kring valt, daar kan het niet uitblijven, dat de band van de zijde van de kinderen losser wordt, al behoeft dit geenszins in te houden, dat zij minder van hun ouders houden. DE PLAATS DIE WIJ MOETEN INNEMEN Vooral voor de moeders is het zo heel moeilijk om opeens tevreden te moeten zijn met de tweede plaats in het hart van onze jongens en meisjes. Maar laten wij niet vergeten, dat wij hen onverbre kelijk aan ons kunnen binden als wij dat offer kunnen brengen, als wij blijk geven hen te begrijpen en hun de zozeer begeerde vrijheid schenken. Als de verhouding goed is, dan is en blijft „thuis" het toverwoord, het toe vluchtsoord bij verdriet, ziekte, en moei lijkheden en tevens de eerste plaats, waarheen zij hun schreden richten om ons deelgenoot te maken van een be haald succes of een groot geluk. Onher roepelijk komt het moment, dat wij op houden de gevende partij te zijn. Zon der dat wij er ons meestal nog van be wust zijn, worden wij degene, die ont vangt. Laten we blijmoedig ontvangen en niet te veeleisend zijn, hoeveel zelfbeheersing en inspanning dat ook misschien mag kosten ELLY MARTINS. (Nadruk verboden.) Deze week brengt weer 2 feestdagen en dus asperges, want al blijft deze groente altijd een vrij kostbare delica tesse, er zijn toch altijd wel van die momenten waarop een as pergeschotel bijzonder op z'n plaats is. En vooral wanneer er 2 zulke dagen achter elkaar val len kunnen beide dagen met asperges een feestelijk karakter krijgen. Want niet alleen de asperges zelf betekenen een ware tractatie, ook de fluwelig achte, met room afgemaakte aspergesoep bereid van het aspergenat) hoort tot de bijzon der fijne gerechten! ZONDAG: Kop bouillon, nier- broodjes, hard gekookte eieren, ham, asperges, aard appelen, botersaus, aardbeien met slagroom. MAANDAGAspergesoep, kalfs- cotelet a la foyot, jardiniere, aardappelcroquetten, sinaas- appeloavarois. filNSDAG: Luchtige brood schotel met kaas, gemengde sla, yoghurt. WOENSDAG: Duitse biefstuk, bloemkoolsoufjlé, aardappe len, rabarbercompöte. DONDERDAG: Gepocheerde eieren, spinazie met brood- croütons, gebakken aardap pelen, koffievla. VRIJDAG: Garnalenragoüt, of kipperagoüt, rijst, postelein, appelpannekoekjes. ZATERDAG: Omelet a la sa- voyarde, tomatensla, fruit. RECEPTEN Kalfscotelet a la Foyot 55 2 fijn gesnipperde uien in 50 gram boter fruiten. 4 kalfscote- letten met zout én peper be strijken, 50 gram geraspte kaas vermengen met 4 lepels paneer meel. De koteletten bedekken met een laagje gefruite ui, dan met kaas en paneermeel be strooien en goed aandrukken. Besprenkelen met wat gesmol ten boter, nog eens met gerasp te kaas en paneermeel bedekken en de koteletten dan in een vuurvaste schotel op een laagje gefruite ui leggen, een scheutje wijn en bouillon erbij doen, op het vuur aan de kook brengen, het vlees nog eens met gesmol ten boter bedruipen en het ge recht dan in ongeveer 1 uur in de oven gaar laten worden. Ge regeld bedruipen. Bloemkoolsoufflé Een bloemkool koken in zout water gedurende 15 minuten, daarna laten uitlekken en .even; 60 gram boter smelten, 60 gram bloem erdoor roeren en daarna 3 dl melk; de saus laten doorkoken, van het vuur af 1 eierdooier, 100 gram fijngehakte ham, de bloemkoolpuree en 150 gram belegen kaas (in blokjes gesneden) erbij doen. Het stijf geklopt eiwit eraan toevoegen, kruiden en in warme oven laten bakken (ongeveer 25 minuten). Omelet a la Savoyarde lil Casino in Amsterdam is woensdagavond „Miss Hol land 1961" verkozen. De ge lukkige winnares van de titel is Anne Marie Brink, die hier door een „deskundige", n.I. Corinne Rotsehaefer (die eens de titel Miss World ver overde) wordt gelukgewenst. Minder emoties Minder tabak Minder verplichtingen Minder alkohol Onder de ziekten van de oude dag nemen aandoeningen van hart en bloedvaten wel de voornaamste plaats in. Vaatverkal- king en allerlei hartafwijkingen, die de arts veelvoudig bij men sen op gevorderde leeftijd vaststelt, zijn ziekten, die in veel gevallen te vermijden waren geweest. Wanneer men nog in de kracht van zijn leven is, moet men zijn gezondheid niet opzettelijk verwaarlozen. Speciale aandacht in dit opzicht, verdient allereerst de vetzucht. Minder eten Minder latertjes MINDER GROTE HOEVEELHEDEN ETEN Corpulentie vormt een zware belasting voor de bloedcircu latie, daarover zijn de geleerden het wel eens. Juist mensen van middelbare leeftijd hebben dikwijls een grote neiging tot dik- worden. Met het oog op, de toekomst moet aan dezulken dringend worden aangeraden hun lichaams gewicht flink te verminderen door het volgen van een passend diëet. Weinig meelkost en zoetigheden is dan het parool. De meeste volwassenen eten nu eenmaal meer dan goed voor hen is en doordat zij te dik worden vergen zij op den duur te veel van hart en bloedvaten. 4 eieren, 2 rauwe aardappelen, peper, zout, 2 eetlepels melk of room, 60 gram kaas, 40 gram boter. De geschilde aardappelen in kleine dobbelsteentjes snij den, in een doek drogen en in de koekepan in de boter licht bruin en gaar bakken (met een deksel op de pan om het gaar worden te bevorderen). De eie ren met wat peper en zout kloppen, de melk of room eraan toevoegen en de geraspte kaas erdoor roeren. Dit mengsel over de gare aardappelen gieten en de omelet goudbruin bakken. Reumatiek bestrijden Een andere oorzaak voor het optreden van hartziekten kan ge legen zijn in het doormaken van reumatiek in de jeugd. Bij deze ziekte worden de hartkleppen aangedaan. Na afloop van het ontstekings proces gaan de hartkleppen vaak schrompelen, zodat zij niet meer in voldoende mate voor afslui ting van de verschillende delen van het hart kunnen zorgen. Dat de bloedsomloop daardoor ernstig wordt gestoord, spreekt vanzelf. Een zeer nauwgezette behandeling van alle kinderen en jonge mensen die aan reuma lijden, is daarom dringend ge wenst. Door een intensieve reuma bestrijding is het mogelijk het aantal ouderdomskwalen belang rijk te verminderen. Hier ligt nog een groot arbeidsveld voor de geneeskundigen. Geregeld leven Door persoonlijke hygiëne kan een ieder er voorts zelf toe bijdragen het optreden van hart- en vaatziekten op de oude dag te voorkomen. Het leiden van een geregeld leven verdient in dit verband alle aanbeveling. Overmatige geestelijke en lichamelijke in spanning dient te worden ver meden. Men vermijde ook een misbruik van tabak en alkohol. Men hoede zich voor een al te bezet leven. Men vermijde zo mogelijk al te grote emoties. Tenslotte zorge men ervoor, dat men geregeld voldoende nachtrust krijgt. Niet voor niets wordt de slaap wel „de behoeder van de gezondheid" genoemd. Kwaadaardige gezwellen Behalve de hart- en bloedvaat- afwijkingen verdienen de kwaad aardige gezwelziekten met kracht te worden bestreden. Ook op dit gebied is er nog veel werk te ver zetten. Om te beginnen dient bij het publiek de onjuiste voorstelling te verdwijnen „dat er aan kanker toch niets meer te doen is". Door deze gedachtengang- ver zuimt men maar al te vaak om de dokter te raadplegen en juist in een vroeg stadium kan er aan kanker tegenwoordig zoveel wor den gedaan. Vele ouderdomsartsen ijveren er voor, dat alle mensen boven vijftig jaar zicli éénmaal per jaar van top tot teen laten onder zoeken. dr. H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden.) BOEKHANDEL Llflll'lütllll 1:1:1.1111 I:1lLU.I II11 lliU.il.hl

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5