UIT DE PROVINCIE TINEZ Binnenlands nieuws DE BRONZEN ADELAAR Gemeenteraad van IJzendijke terneuzen Zondagdiensten axel aardenburg breskens. stoppeldijk ijzendijke- OSO PABDO AGENDA zeepost de russische ruimtevaart de „vijfi vliegpei aanspra1 voor mc schiet tekort A persone: de kernproevi conferent: Pagina 2 DE VRIJÉ ZEFUW Zaterdag 20 mei 1961 STUDENTEN IN ZEELAND 150 eerstejaars studenten van het Nederlands Opleidingsinsti tuut voor het Buitenland uit Breukelen, hebben op uitnodiging van de Zeeuwse Landbouwmaat- schappij een bezoek aan Zeeland gebracht om zich voornamelijk op de hoogte te stellen van de problemen op landbouwgebied. De cursisten zijn reeds dinsdag in Zeeland aangekomen en heb ben woensdag en donderdagmor gen een bezoek gebracht aan de Veilingsvereniging Zuid-Beveland in Goes, aan de Coöp. Zeeuwse Aan. en Verkoopvereniging in Wemeldinge, aan een oester- en kreeftenbedrijf te Yerseke en aan het bedrijf van de Kon. Kweekbe- drijf en Zaadhandel D. J. van der Have te Kapelle. Met de veerboot maakte men 's middags een rond vaart op het Veerse Meer. Aan boord bevond zich o.m. de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot. Omstreeks half 5 vond in Veere de ontscheping plaats, waarna men naar het Abdijcom plex reed waar het provinciaal bestuur zijn gasten ontving in de Statenzaal. Jhr De Casembroot merkte tijdens deze ontvangst op dat er een kentering is waar te nemen omdat thans de industrie ook belangstelling toont voor Zeeland. In de Statenzaal werd vervol gens een uiteenzetting gegeven over het Sloeplan door ir H. Wie- ringa, hoofdingenieur bij het ar rondissement Vlissingen van de Rijkswaterstaat, 's Avonds heeft ir Dorst, provinciaal voedselcom- missaris. in het Wilhelminahuis te Wilhelminadorp een voor dracht gehouden en daarbij een overzicht gegeven van de oudste bedrijstak: de landbouw. De ak kerbouw is het belangrijkste be drijf in Zeeland, waarna de tuin bouw komt en dan de fruitteelt. De fruitteelt breidt thans zodanig uit, dat het vergeleken kan wor den met een olievlek. Het fruit- teeltbedrijf is op zeer moderne leest geschoeid. Ir Dorst releveer de, dat in 1920 ruim 20 van de beroepsbevolking werkzaam was in de landbouw en in 1960 nog maar 12 '7c. Het wegtrekken van speciaal de jongeren is nog nim mer zó groot geweest als thans het geval is, aldus ir Dorst. Na gisteren een bezoek ge bracht te hebben aan de Kon. Mij Do Schelde zijn de cursisten naar Breukelen teruggekeerd. (Adv.) Ik hoor in een glaasje Daar voel ik mij echt op m'n plaats, want zo waardeert U mijn fijne kwaliteiten het meest: als aperitlefl maar ook in een glas VERBETERING ZEEUWSE VEERDIENST. Gistermiddag is de nieuwe veer. haven bij Kats in gebruik geno men. Deze haven, aan de noord oostpunt van Noord-Beveland be tekent een belangrijke verbete ring van de verbinding met Zie rikzee en overig Zeeland. Hierdoor kan deze veerdienst met een grote frequentie wor den uitgevoerd, want de vaartijd is met ongeveer een derde ver minderd. Vrijdagmiddag is aan boord van de „Koningin Emma" een bijeen komst gehouden, waarbij vele provinciale autoriteiten aanwezig waren. Om 4 uur vertrok de „Konin gin Emma" uit de nieuwe haven bij Kats. Tijdens de reis heeft de Commisssaris der Koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot ge sproken over de geschiedenis van de veerdiensten in Zeeland. De Commissaris vertelde over de oude spoorboot, die van Mid delburg naar Zierikzee voer en daarbij de havens Veere, Wol- vertsdijk, Kortgene, Katseveer en Zierikzee aandeed. I)E ZEEUWSE WEEK IN ANTWERPEN. Het comité „Zeelandweek Ant werpen" heeft gisteren het pro gramma bekend gemaakt van de Zeeuwse actie, die van 3 tot en met 7 juni in Antwerpen wordt gehouden. De rijksmiddenstandsconsulent voor Zeeland, de heer A. Korstan- je, verklaarde, dat de bedoeling van deze week is te komen tot een vergroting van de export van het midden- en kleinbedrijf in Zeeland. Aangemoedigd door de resulta ten van de regionale tentoonstel lingen in Tholen, Breskens en Goes heeft men de stap naar het buitenland gewaagd. Wanneer de week in Antwerpen slaagt, zal ook een week in Gent worden ge houden. De opening van deze Zeeland- week is bepaald op zaterdag 3 juni. Dan worden de tentoonstel lingen „Zeeuws bedrijfsleven", „De Delta-maquette" en „Zeeuw- se plastische kunst" geopend. Een boot van de provinciale stoombootdienst zal bij het Steen aanleggen, met aan boord 15 ring. rijders, 6 sjezen, 2 huifkarren on ruim 100 supporters in kleder dracht. Verder het Westkapelse dameskoor en het muziekcorps van Westkapelle beide in kleder dracht), een groep boogschutters en een dansgroep van „Medio- burgum." 's-Avonds wordt een concert gegeven waar werken van Vlaam se toondichters en oude Neder landse balladen zullen worden uitgevoerd. In de koninklijke Nederlandse Schouwburg in Antwerpen zal op dinsdagavond een Zeeuws toneel gezelschap evenals een groep uit Zeeuws-Vlaanderen een toneel voorstelling verzorgen. Opening van Kramers elektriciteitszaak. De vroegere slagerij van de heer Marsilje in de Noordstraat is een imposante electriciteits- zaak geworden die gistermiddag door de heer J. Kramer feestelijk werd geopend. De belangstelling van de zijde der genodigden op de receptie was zeer groot en ook burge meester mr. H. Rijpstra, de wet. houder van ópenbare werken, de heer M. de Vos, en de gemeente secretaris, de heer A. J. Dees gaven blijk van hun belangstel ling. Ook gisteravond trok deze nieuwe zaak, met zijn geheel glazen front buitengewoon veel belangstelling. De firma's Gebr. Simons, Jurry en Calle maakten de 220 m2 winkelruimte tot een aantrekke lijk geheel waarin de vele (Phi lips! artikelen op uitstekende wijze tot hun recht komen. De heer Kramer, vijf jaar ge leden in de Kersstraat begonnen, leidde gisteren met gepaste trots zijn vele gasten rond die een grote bewondering toonden voor het complete gamma der Philips radio's, radioeombinatles, t.v.'s en bandrecorders, de grote col lectie electrische wasmachines, koelkasten, verlichtingsornamen ten en huishoudelijke electriscne apparaten die in deze enorme ruimte smaakvol en overzichte lijk opgesteld zijn. De heer Kramer heeft nu ook alle gelegenheid om zijn klanten op de meest efficiënte manier de verschillende apparaten te de monstreren. Achter de winkel is een kantoor en een ruimte voor binnenkomende en uitgaande reparaties. Hij heeft daarbij ook de beschikking over een ruimte voor de technische dienst, maga zijnen en werkplaats voor het monteren van t.v.-antennes. Er zijn in de winkel verschil lende nieuwe snufjes toegepast. Bij het binnenkomen, ook al staat de deur open, gaat de bel, doordat de bezoeker een lichtstraal on derbreekt. Door middel van een speciaal apparaat kan men in de huiskamer op de t.v. zien wie er binnenkomt en vanuit de winkel kan contact opgenomen worden met de op vrij grote afstand ge legen werkplaats zonder dat daarbij tijd verloren gaat. Voor de Noordstraat is de zaak van de heer Kramer weder een fraaie aanwinst die zeker de aandacht van .de winkelende dames enheren zal trekken. Een zeer aantrekkelijke recla me heeft de heer Kramer aan deze Opening verbonden. Ieder gezin zal een dezer dagen een sleutel met label ontvangen. Dc label moet worden ingevuld en met de sleutel kan men naar de winkel gaan (het verplicht be slist niet tot kopen) en één der sloten op de 5 kastjes te probe ren. Gaat het deurtje open dan wordt de bezitter van de sleutel de gelukkige eigenaar van de werkelijk kostbare prijs, die er in verborgen is. Agenda gemeenteraad. Op de agenda van de a.s. don derdag des n.m. te 7 uur te hou den vergadering van de gemeen teraad, komen de volgende pun ten voor: Vaststelling van de notulen van de vergadering van 20 april 1961. Ingekomen stukken. Voorstel van B, en W. tot be noeming in vaste dienst van H. H. Kole, als onderwijzer aan de openbare ulo-school, thans tijdelijk onderwijzer aan deze school, met ingang van 1 juni 1961. Idem inzake wijziging besluit presentiegelden raadsleden. Idem tot onderhandse aanbe steding: a. van de technische installatie van het zwembad; Hiervoor had het laagst inge schreven de Machinefabriek en Installatiebedrijf F. J. van Egdon te de Meern voor 64.985, waar bij een ter verrekening opgeno men bedrag groot 2000. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waarge nomen door dokter A. C. S. van Breda Vriesman, Herengracht 11, tel. 2003. Van maandagmorgen 8 uur tot dinsdagmorgen 8 uur door dok ter K. J. Hoving, Axelsestraat 27, tel. 2445. Apotheek geopend: Klaassen Noordstraat 54, tel. 2090. Zondagdienst (21 en 22 mei) Kruisverenigingen: Groene Kruis en Wit-Gele Kruis: z. A. van Ra vels, Leeuwenlaan 31, tel. 2706. Van zaterdagavond 8 uur tot maandagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen voor Axel, Sas van Gent en Zaamslag waargenomen door dierenarts T. van Roon, Westkade 119a te Sas van Gent, telef. 01158588. (Adv.) de sigaar die men zelfs in Havanna importeert! U leunt EXPORT ook hier kopen een forse20ct sigaar) DODELIJK ONGEVAL Op de Driebergseweg in Zeist, ter hoogte van het landgoed „Schoonoord", is gistermiddag omstreeks drie uur een ernstig ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 34-jarige ge huwde heer C. Scholten uit Nij- kerk, hoofd-vertegenwoordiger van een vleeswarenfabriek in Wijhe. Door tot nu toe onver klaarbare oorzaak is de heer Scholten. die in een auto met grote snelheid over de Drieberg seweg reed, aan de linkerzijde van de weg tegen een boom ge botst, waarbij hij» op slag werd gedood. Idem tot aankoop van: a. grond aan de b. d. b. van het schilder- en begla- zingswerk en de centrale ver warmingsinstallatie ten be. hoeve van de openbare lagere school aan de Van Steenber genlaan. Voor het schilder- en 'oegla- zingswerk was de laagste in schrijver de heer E. E. Mariens te Sas van Gent voor ƒ11.340 met als meer. c a. minderprijs van 4.50 per m2 schilderwerk aan radiatoren. Voor de centrale verwarmings installatie was het laagste inge schreven door de firma Verlinde te Terneuzen voor 20.000. een perceel Oranjestraat het perceel Koedijk 16; het perceel Steenkamplaan 51 e.a.; het perceel de Doelderstr. 5; e. het perceel Javastraat 13. Idem tot verkoop van percelen grond a. aan de Nassaustraat; aan de Nassaustraat; in de Serlippenspolder; aan de Kerkhof laan; in dc-Serlippenpolder. Idem inzake overeenkomst op zegging pachtovereenkomst. Idem: a. tot ruiling van gronden; b. idem. Idem tot uitgifte in erfpacht perceel grond voor de stichting van een gropeshuis voor de pad. vinders. Idem tot hét nemen van een principe-besluit, inzake aanstel ling ambtenaar sportzaken. Idem tot wijziging: a. van de verordening Reini gingsrechten; b. van de verordening Honden belasting; c. van de Legesverordening. Idem inzake medewerking in gevolge art. 72 der LO-wet 1920 l.b.v. het bestuur van de R. K.- Jonge..sschool. Wijziging van de begroting der gemeente, dienstjaar 1961. Voorstel tot afsluiting van een vaste geldlening. Rondvraag. l)e N.C.R.V. maakt tijdens het Concours enige opnamen. Naar vernomen wordt zal de N.C.R.V.-reporter J. Zindel a.s. maandag enige opnamen maken van het alhier te houden Con cours Hippique. Wat betreft de aangespannen Shettland pony's vernemen wij, dat er uit verschillende delen van Zeeland deelname zal zijn met jeugdige deelnemers in kleder dracht, Ook zullen enkele sprook jes worden uitgebeeld. Benoeming Tot directrice van de Psycho logische Inrichting „Bloemen- daal" te Loosduinen werd be noemd mej. A. F. Aarnoutse. Winkeliers opgelet! De politie te Aardenburg heeft aan de plaatselijke V.V.V. mede gedeeld. dat er door een drietal jonge Duitsers aankopen wer den gedaan zonder betaling. De V.V.V. heeft op zijn beurt de plaatselijke middenstanders ge waarschuwd. De Duitsers rijden in een Volkswagen met kenteken SP-Cz 80. Nog steeds gevaarlijk oorlogstuig Gistermiddag raakte bij het egaliseren van landbouwgrond van de heer M. Mannecke aan het viaduct de tractor, waarmee dit plaats vond, in losse grond versteld. De chauffeur, de heer A. M. Mannecke, bemerkte toen hij de oorzaak hiervan trachtte op te sporen, dat er een land mijn naast de tractor lag. Hij legde deze opzij en is opnieuw gaan rijden. Direct daarop raak te de tractor weer versteld en bleek opnieuw dat een landmijn het levensgevaarlijke obstakel was. De losse grond was aangevoerd met vrachtauto's van het fort Frederik Hendrik en het is een wonder, dat noch de heer Man necke, noch anderen ongelukken opliepen. De mijnendetectordienst heeft de projectielen onschadelijk ge maakt en de akker verder afge zocht. Gouden bruiloft Onder grote belangstelling vier de het echtpaar A. Mangnus— Verschuren zijn gouden bruiloft. Op verzoek van de jubilarissen werd het uiterlijk vertoon zoveel mogelijk beperkt, zodat onder meer geen buurtfeest werd ge houden. Na de H. Mis uit dank baarheid werd het feest in de familiekring gevierd. Op de druk bezochte receptie gaven onder meer burgemeester Hendrikse en zijn echtgenote van hun belang stelling blijk. Diamanten bruidspaar. Op wijk Pyramide vierde het echtpaar Ch. de Potvliegerde Paepe haar 60-jarige echtvereni ging. Beide oudjes genieten nog een zeer goede gezondheid en zijn resp. 86 en 79 jaren oud. Het heeft hen deze dag niet aan belangstelling ontbroken. De gehele wijk had zich opgemaakt om de oudjes in de'bloemetjes te zetten. Ook het gemeentebestuur kwam de oudjes namens de ge meente feliciteren. Des avonds bracht de muziekvereniging „Ge duld Overwint" een serenade waarbij de voorzitter de heer A. Dikkenberg, zijn felicjtatierede sprak. De zoon Alphons dankte allen voor de belangstelling en zijn vader Charel hoopte de mu ziek op zijn 65-jarig bruiloft feest weer te zien. AL( OHOLISTE GEBRUIKTE MELKFLES VOOR DIEFSTAL VAN JENEVER Gisternacht heeft de politie in Amsterdam de 42-jarige vrouw M. J-V. aangehouden, die een ruit van een slijterij had ingesla gen en twee flessen jenever uit de étalage had weggenomen. Voor het inslaan van de ruit had zij een.melkfles gebruikt. De vrouw werd door de scherven aan beide armen gewond en mopst in het Wilhelmina-gast- huis worden verbonden. In de loep van deze week had zij ook reeds de ruiten van slijterijen in de Nieuwe Leliestraat en op de Prinsengracht vernield, waarbij zij eveneens enige flessen jenever had buitgemaakt. De vrouw staat bekend als alcoholiste. ROTTE RDAMS MEISJE ONDER TRAM Onvoorzichtigheid bij het over steken heeft vrijdag omstreeks het middaguur het leven gekost aan een achtjarig Rotterdams meisje. Aaltje Langenberg. Haar vriendinnetje, de even oude Ma rianne Luijendijk, werd gewond. Beide meisjes werden op de Brielselaan aangereden door een tramstel van lijn 2. Marianne kreeg een klap van de motor wagen, Aaltje geraakte er onder. Het slachtoffertje werd ruim 25 meter meegesleurd. De motor wagen moest worden opgevijzeld vóór de geneeskundige dienst assistentie kon verlenen. COOP. VRUCHTENVEILING BEEUWSCH-VLAANDERKN TERNEUZEN Veiling vun 19 mei. GROENTEN. Per 100 stuks: Sla I 10—17.' II 3,50-11. Per stuk: Bloemkool A II 76— 86 et, B 45 65 ct, C 22—41 ct, C II 27 ct, afw. 1955 ct; Groene komkommer B II 38 —46 ct, C II 35 ct; Witte komkommer B 40 51 ct. Per bos: Selderij 9—20 ct; Peen I 62-71 ct, II 56 61 ct; Kroten 43 ct; Uien 15 ct; Sjalotten 616 ct; Radijs 614 ct. Per kg: Andijvie 26—45 ct; Peu len ƒ3,18 ƒ3,31; Sayöye kool 40 -49 ct; Prei B afw. 16- 20 ct; Ra barber 1419 ct; Spinazie 41) 54 ct: Tomalen A II 1,73—1,82. B U ƒ1,81, C II ƒ1,56- ƒ1,60, CC 1,01; Asperges B II 2,50—3,06, B afw. 1,20 -ƒ2,20, C afw. 1,00 1,44. AARDAPPELEN, Per kg: Eerstelingen II 4659 ct, kriel 5560 ct. FRUIT. Per doosje: Glasaardbeien I 63 100 ct. II 6476 ct; Natuuraard- beien I 78—91 ct, II 75—76 ct. Door diverse telers werden gis teren ter veiling aangevoerd de eerste volle-gronds aardbeien en de eerste vroege aardappelen van de koude grond. Begroting vastgesteld. De raad van IJzendijke kwam bijeen in openbare vergadering. Onder de ingekomen stukken was de goedkeuring van het raadsbesluit betreffende het ver. lenen van een bijdrage aan de accordeonvereniging ..Flandria" ter bijwoning van het Europees concours te Stuttgart. Het ver heugde de raad dat ook de ge meente Biervliet had besloten een bijdrage te verlenen. De voorzitter sprak de hoop uit dat „Flandria" op dit bijzon dere concours een behoorlijke plaats zal weten te veroveren en hierdoor Zeeuws-Vlaanderen in het buitenland bekendheid zal geven. Op voorste] van B. en W. werd het bedrag per leerling bedoeld in artikel 5bis der Lager-onder- wijswet 1920 vastgesteld op 50. Aan de bezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand, de heer F. J. van den Bogaard, werd op want ik ben een voortreffe lijk „mixer" in cocktails en long drinks. Zie maar in het gratis cocktailboekje! en ook in recepten want in vla's, puddingen en gebak geet ik dat heerlijke aroma wat koken tot een kunst maakt. Per hele fles f 8.50 Per halve fles f 4.40 Verkrijgbaar bij Uw slijter- de drankenspecialist COFFEE-BRANDY 25) (Nadruk verboden.) HOOFDSTUK III De terugkeer van de keizer Maar op het ogenblik dat ma dame haar hand op de deurknop legde, werd deze met bijna on gepaste haast opengegooid en Hector verscheen op de drem pel. Het was duidelijk te zien, hoe opgewonden hij was. Hij wist nog net een haastig excuus te stamelen, toen hij, bij het open gaan van de deur plotseling te genover madame la Duchesse kwam te staan, maar hij wacht te niet, tot zij het vej-trek verla ten hr.ci. Zij wachtte, want er moest wel iets heel ergs zijn gebeurd, om Hector's deftigheid zo in de war te brengen en zelfs de graaf ver gat zijn houding en vroeg ge jaagd „Wat is er, Hector?" „Monsieur ie Comte," hijgde Hectcr, „de Corsikaan, hij is te rug, hij marcheert op naar Gre noble, de prefekt is er!" Maar monsieur le Comte had al met een enkele handbeweging het slechte nieuws van zich af- eezet door BARONESSE ORCZT „Wat is dal voor onzin?" zei hij boos. „Je droomt op klaar lichte dag, Hector. Breng mada me la Duchesse naar haar ver trekken," vervolgde hij met een groot vertoon van kalmte. Hectcr werd nog roder. Hij deed zijn uiterste best de kor- rekte houding aan te nemen, maar toch kon hij niet nalaten te zeggen „De prefekt is er zelf en hij vraagt onmiddellijk te worden ontvangen." „Nu, dan kun je hem bij me laten, wanneer madame la Du chesse naar haar vertrekken te ruggegaan is," zei de graaf met rustige waardigheid. „Neem me niet kwalijk, ik blijf hier," zei madame beslist. „Het nieuws als er tenminste nieuws is interesseert mij te vee! aan dat ik er niet op zou wachten." En gewoon als ze was, steeds haar eigen zin door te drijven, kwam zij in de kamer terug en ging weer in de stoel bij het bu reau zitten. Monsieur Ie Comte had liever gewild, dat zijn zuster de kamer verlaten had vóór de prefekt bin nenkwam: hij keurde het niet goed, dat vrouwen deel namen aan politieke gesprekken. Maar hij zei niets, omdat hij wel wist dat woorden toch niets zouden uitwerken, als zij haar zinnen op iets gezet had. „Laat de prefekt binnenko men." Hij ging zitten en nam zijn ge liefkoosde houding aan. De heer Fourier, de prefekt, was een van die bekeerde Bonapartisten, die men te allen tijde gerust een lesje in decorum en waardigheid kon geven. En inderdaad, toen Hector na enige minuten Monsieur Fourier aandiende, viel het direkt op, dat de twee mannen de aristo craat van het oude régime en de nieuwbakken bureaucraat wel zeer contrasteerden. Le Comte de Cambray. kalm, onverstoorbaar, enigszins uit de hoogte, die met een zelfverzekerde houding zijn gast groette Jacques Fourier, prefekt van het departement Isère, gedrongen figuurtje, kort ademig, rood en zenuwachtig. Beide mannen voelden het con trast en Fourier deed zijn uiter ste best. madame la Duchesse tenminste met enige schijn van waardigheid de hand te kussen. Toen hij eindelijk zat en zijn be zweet voorhoofd afveegde, begon de graaf vriendelijk neerbui gend „U bent geagiteerd, mijn waar de Monsieur Fourier!" „Helaas, monsieur le Comte," antwoordde de prefekt nog een beetje buiten adem, „ik kan er niets aan doen dat ik wat in de war ben.... dit vreselijke nieuws., .o" „Welk nieuws?" vroeg de graaf, terwijl hij zijn wenkbrau wen optrok op een manier, die een absolute kalmte en onver schilligheid over het te behande- len onderwerp moest betekenen. „Welk nieuws? Heeft u het dan nog niet gehoord?" „Nee," antwoordde de graaf. En madame schudde ook haar hoofd. „Stadspraatjes dringen niet tot het kasteel Brestalon door," zei Monsieur le Comte ernstig. „Stadspraatjes, zegt u? Bona parte is vijf dagen geleden bij Antibes geland. Vanmorgen was hij in Sisteron en als de aarde zich niet opent om hem te ver slinden, zal hij dinsdag hier zijn." „Bah! U heeft een nachtmer rie gehad," antwoordde de graaf droog. „We hebben in het afge 'lopen half jaar minstens eens in de maand dat nieuws van een landing van Bonaparte gehoord." „Maar deze keer is het bericht waar, Monsieur le Comte. De prefekt van het departement Var heeft een renbode rechtstreeks naar mij toegestuurd met de boodschap, dat generaal Lover- do, die het bevel voert over de troepen in dat distrikt, Digue onmiddellijk ontruimd heeft, omdat ze niet zeker waren van de trouw van het garnizoen. Het schijnt, dat de Corsikaan maar met duizend man van zijn oude garde geland is, maar na die tijd zijn al de troepen uit de distrik- ten waar hij door kwam naar hem overgelopen. Ik hoor. dat het van de Littoral tot Digue één zegetocht voor hem geweest is. Het nieuws dat de koerier mij vanmorgen brach, vond ik zó vanmorgen bracht, vond ik zó plicht achtte het u dadelijk mee te delen." tWordt vervolgd.) VRIJDAG 19 MEI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u.: „Liefde is mijn beroep" ZATERDAG 20 MEI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u.: „Liefde is mijn beroep". Concertgebouw, 8 uur: „De bruid van Dracula". AXEL: Het Centrum, 6 30 en 9 uur: „Alles de lucht in". Onder Zaterdag SPUI: Terrein v.v. „Spui" 4 uur: Spui I—Clinge I. ZONDAG 21 MEI. TERNEUZENLuxor-Theater, 2 uur: „De bruiden van Dra cula"; 4.30 cn 8 uur: „JJefde is mijn beroep". Concertgebouw, 8 uur: „De bruiden van Dracula". Café „De Ster" bij Bison, 3 uur: Prijskamp op het piek- bord. AXEL: Het Centrum, 3.45 u.: „Alles de lucht in"; 8 uur: „De onverzoenlijken". MAANDAG 22 MEI. TERNEUZENLuxor-Theater, 2 uur: „De bruiden van Dra cula"; 4.30 en 8 uur; „Fan fare". Concertgebouw, 8 uur: „De bruiden van Dracula". AXEL: Concoursterrein, 1.30 uur: Internationaal concours. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië m.s. „Santa Ines" 24/5 Australië m.s. „Willem Ruys" 22/5 m.s. „Giessenkerk 23/5 s.s, „Orion" 25/5 Brazilië m.s. „Eemland" 22/5 Brits-Oost-Afrika s.s. „Gangë" 25/5 Canada m.s. „Salta" 22/5 s.s. „Groote Beer" 22/5 m.s. „Elise Schulte" 24/5 Chili m.s. „Achilles" 24/5 m.s. „BuChenstein" 25/5 Ned. Ahtilleni m.s. „Socrates" 23/5 m.s. „Loch Garth" 25/5 Ned. Nieuw-Guinea m.s. Seine Lloyd" 24/5 Nieuw-Zeeland: m.s. „Willem Ruys" 22/5 m.s. „Port Adelaide" 25/5 Suriname m.s. „Marathon" 24/5 Unie van Zuid-Afrika en Zuid West-Afrika m.s. „Oranjefontein" 23/5 s.s. „Waterman" 24/5 Inlichtingen betreffende de verzendlngsdata van postpak ketten geven de postkantoren. zijn verzoek eervol ontslag ver leend tegen ingang van 15 juni. Subsidie werd verleend aan de Dominicius Savoistichting en an dere stichtingen voor nazorg in Zeeland tot een bedrag van 10 cent per inwoner. Overeenkomstig een circulaire van de minister van Binnenland se Zaken tot herziening van de bezoldiging van het gemeenteper- soneel per 1 juli 1961 en uitke. ring ïn eens over éen daaraan voorafgaand tijdvak werd de be zoldiging overeenkomstig deze circulaire herzien. Het verhuiskostenbesluit werd van toepassing verklaard aan het personeel der bijzondere lagere scholen. Bij de behandeling begroting zegt de heer J. van Cadsand het te betreuren dat de begroting zo laat werd aangeboden. De voorzitter beaamde dit doch zegt dat de grote achterstand thans is weggewerkt. Hij zeide er naar te zullen streven de vol gende begroting tijdig.i,e,bunnen aanbieden. De huur van de ambtswoning van de burgemeester zal 12 van de bruto jaarwedde bedra gen. De heer Geernaert ziet dat op de begroting een post van ƒ750 is uitgetrokken. Hij vraagt of de muziektent op de Markt haar functie nog wel vervult. De heer Cornells vond dat de muziektent een vlek is op de Markt en stélt voor de tent spoe dig te laten verdwijnen. Op voorstel van de voorzitter werd besloten er geen onkosten moer aan te besteden doch dc tent wel te laten staan tot het Ravelijn is gerestaureerd. De heer Cornells stelde voor om te zijner tijd het carillon uit te breiden, waardoor er in de keuze der liedjes meer mogelijk heden zouden zijn. Op verzoek van de heer Cor nells stelden B. en W. voor de subsidie voor Elamare te verho gen tot 400. De heer Van Hljfte verzette zich hier heftig tegen en vond het bedrag van 250 meer dan genoeg. Bij stemming werd deze sub sidieverhoging goedgekeurd met de stemmen van Van Hijfte, Geernaert en Cadsand tegen. De heer Geernaert vond de subsidie van V.V.V. te hoog. De voorzitter bestreed dit en zeide dat deze vereniging serieus en met succes werkt, waarna de 500 subsidie gehandhaafd bleef. Tijdens de rondvraag zeide de heer Van H(jfte dat het aanvul lend werk op het Ravelijn nog steeds voortgang vindt. Hij vond dit geen succes, want boeren die mensen willen hebben kunnen deze niet vrijwillig krijgen. De voorzitter deelde hierop mede dat er nog slechts 12 men sen werken en deze misschien minder geschikt zijn voor het werk op het land. De Russische wiskundige Kei- disj, een autoriteit op het gebied van de mechanica en elektroni sche breinen, is benoemd tot hoofd van de in 1725 gestichte Russische academie voor weten schappen. die onder het beheer van de ministerraad staat. Bij een verhandeling over be mande ruimtevluchten zei Kel- disj dat de nieuwe methode van lanceren van een ruimtevaartuig op een interplanetaire route het loslaten van een gelelde kos mische raket vanaf een zware kunstmaan nieuwe mogelijk heden had geopend. Men behoef de hierdoor niet meer bepaalde data uit te kiezen voor vluchten naar de maan, men kon zwaar dere ruimtevaartuigen naar Venus en andere planeten lan ceren en de beperkingen tenge volge van het feit dat niet alle lanceerplaatsen op aarde even gunstig zijn, bestaan niet meer. Zaterdag 20 m< Een Perzische general haven van 'veheran eer menigte die meende dat minister De Pous korl keerde kon hij zonder hoefde hij ook in zijn wo ties van bouwvakarbeid is nu eenmaal een rus vergadertafel worden o moederen in de laatste v se werkweek vormde de actie, die onze regering Met de invoering van bedrijf en het al dan ni het overheidspersoneel I dure gevolgd. Eerst wee van de Arbeid om tot omdat de economische Twee weken later komt invoering van de vijfda' ling wel mogelijk is... Het is zonneklaar dat buitenparlementaire dru dat het prestige van de LUC HTVAARTPERIKEI Terwijl de onderhan tussen Nederlandse er kaanse autoriteiten over dingsrechten van de K. de Verenigde Staten m verlopen, heeft de Ame luchtvaartmij. Pan A World Airways een geplaatst op supersonisc; tuigen, die over vijf jaa worden afgeleverd. De: tuigen zullen driemaa luidssnelheid vliegen, w komt op ongeveer 3500 k per uur. De vlucht van dam naar New York deze vliegtuigen ongeve uur duren. Het besluit van de Par financieel deel te nemen bouw van supersonisch tuigen heeft begrijpeli ook in Nederlandse luc kringen ongerustheid Wel verklaarde een woi der van de K. L. M. dat haast uitgesloten is dat v dergelijke snelheidsduive luchtvaartverkeer zullen ingeschakeld, maar het k toch voor dat de K. L hier wat groot wil ho naar buiten geen uiti geven aan zijn ongerusth de plannen van de Amei maatschappij. Er is wel aanleiding voor de K.L ongerust te voelen. Wan de PanAm werkelijk het vertoningsrecht" van vlie van driemaa] de geluids; zou krijgen, dan zou dat kleinere luchtvaartma, pijen een moeilijk te ve slag betekenen. Een raadselachtig dent" bracht ons land lopen week ook nog in nationale nieuws. In een nota aan de Nederland ring heeft de Sowjet I protesteerd tegen het rend optreden" van tw< landse militaire vliegtui; in de omgeving van eei sche walvisvaarder schij len zouden hebben uitj De Nederlandse reger deze uiterst merkwaardi in studie genomen. De van de „Waarheid' verontwaardigd AANSPRAKELIJKHEID VERZEKERING VOOR MOTORRIJTUIGEN. De verplichte wetteli; sprakelijkheidsverzekerin motorrijtuigen, in alle ringende landen al een thans ook in Nederland ingevoerd. Dezer dagen Tweede Kamer de ind verwachten van dit re verbeide wetsontwerp. Wordt het ontwerp tot heven (wat wel te ver is), dan wordt met boete tenis bedreigd hij. die verzekerd te zijn aan het deelneemt. Bovendien rechter de rijbevoegdheid gen voor een jaar, bij zelfs voor vijf jaar. Het wetsontwerp beoi die slachtoffer worden verantwoordelijkheid van bruikers, die zich niet hebben, te beschermen. Intussen kan hier ger misverstand ontstaan, n ontwerp in feite zou nee op een door het wegver taalde ongevallenverz Dit is beslist onjuist, hier uitsluitend om de aansprakelijkheid van wiens schuld een der De Russische gedelege de driemogendhedencon over kernproeven, Ts: heeft woensdag het door Staten en Engeland ontwerpverdrag voor van het houden van proe' kernwapens van de han< zen. De Russische afgev beschuldigde de Westel den ervan door middel verdrag een uitgebreid net in de Sowjet-Unie inrichten. De conferentie zal week dinsdag worden

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2