lN een AAT 38 CAMERA INRUIL ACTIE CAMERA INRUIL ACTIE BUT fING Het proces-Eichmann Beursoverzicht Natuurgeweld in Beieren Hevige vechtpartij in juweliers-zaak 23-jarige vermoorde zijn ouders 'A3 JUNI UW OUDE FOTOTOESTEL IS 7.50, 10.- of 15.- waard! Oefeningen te La Courtine 7» 3 JUNI ag 19 mei 1961 Vrijdag 19 mei 1961 Pagina 3 oor het eerst *aat naar de iet 200 m2 Achter de raten. ir Kramer Extra treinen met de Pinksterdagen AMERIKAANSE RUIMTEPLANNEN ACTIVITEIT VAN DE MERAPI NEEMT AF BALLONSATELLIET WEER ZICHTBAAR BELGIE EN KONGO Zeeuws-Vlaamse oplichter na klopjacht in België ontkomen STAKING IN FRANKRIJK De nieuwe zomerdienstregeling van de spoorwegen DE KERNPROEVEN- CONFERENTIE UW OUDE FOTOTOESTEL- IS 7,50, ÏO,- of 15.- waard! VIER RUSSISCHE GENERAALS OMGEKOMEN DE VRIJE ZEEUW te nodigen om :omen nemen in verplicht. U- tot s laten zien wat er waard zijn: VMENTEN In het proces-Eichmann heeft het openbaar ministerie gisteren een beëdigde verklaring overge legd van de SS-arts Rudolf Brandt, die in 1946 in Neuren berg is opgemaakt. In deze verklaring wordt ge sproken over proeven met een Zuidamerikaanse plant om Joden te steriliseren. Volgens het openbaar ministe rie was Eichmann in kennis ge steld van deze proefnemingen, die uitgevoerd werden in concen tratiekampen. Eichmanns verdediger dr. Ser- vatius deelde het hof mee, dat hij geen bezwaar had tegen over legging van Brandts verklaring, hoewel deze naar zijn mening met het proces-Eichmann niets te maken had. De openbare aanklager legde vervolgens een memorandus over van de Joodse leider in Wenen, dr. Richard Löwenherz. Hierin staat, dat Eichmann hem in juni 1942 in Berlijn meedeelde, dat de voltooiing van de evacuatie van Joden uit het „Reich" direct zou beginnen. De schijnwerper werd vervol gens gericht op „het protecto raat Bohemen en Moravië", die in 1939 door de nazi's werden in gelijfd. De openbare aanklager legde de oorspronkelijke boeken over, die door de raad van de Joodse gemeenschap in Praag werden gehouden. Hierin zijn de maat regelen van de nazi's tegen de Joodse gemeenschap in de eer ste oorlogsjaren week voor week bijgehouden. De eerste maat regelen waren van economische aard: bevelen aan Joden om goud, zilver, platina en andere kostbaarheden in te leveren. Daarop volgden verordeningen, die de Joden verplichtten tot het dragen van een „Jodenpenning". In de boeken van de Joodse raad in Praag wordt ook melding gemaakt van bijeenkomsten van Praagse Joodse leiders en Eich mann. Een ander document dat de aanklager overlegde is een sta tistisch werkje van de hand van een ondergeschikte van Eich mann dat betrekking heeft op de Joden in Bohemen en Moravië. Eichmann glimlachte toen de aanklager opmerkte, dat Eich mann verzot was op statistieken en grafieken. Het laatste docu ment was een van de weinige uit Eichmanns archief, die bewaard zijn gebleven, aldus de aankla ger. Het archief was naar There- siënstadt overgebracht toen de geallieerden hun luchtaanvallen op Berlijn verhevigden en was voor het grootste deel verbrand- Volgens een overgelegde be. edigde verklaring zijn 16 mensen in het Ghetto van Theresiënstadt opgehangen op bevel van Eich mann voor het binnensmokkelen van correspondentie. Deze ver klaring is in 1945 door dr. Sieg fried Seidl geschreven. Hij werd in 1941 tot commandant van Theresiënstadt benoemd en in juli 1943 naar Baisen overge plaatst waar hij eerste comman dant was van het Joodse kamp aldaar. Dr. Seidl had de verkla ring opgesteld voor een Oosten rijkse rechtbank, die hem later ter dood veroordeelde. Volgens het getuigenis van dr, Seidl zijn 50.000 mensen uit The resiënstadt naar het oosten (waar vernietigingskampen lagen) overgebracht en 18.000 tot 20.000 mensen in Theresiënstadt zelf gestorven. Met twee tegen een besloten de rechters een rapport van het Duitse Rode Kruis over een be zoek in 1944 aan Theresiënstadt te aanvaarden als bewijs voor .1 VERDEELDE STEMMING Na vier jaar lang de voorzit tershamer te hebben gehanteerd is woensdag mr. P. F. J. de Kok als voorzitter van de Vereeni- ging voor den Effectenhandel af getreden. Voor de wijze waarop mr. De Kok zich van zijn taak heeft gekweten, betoonden de leden zich zeer erkentelijk. Als opvolger van mr. De Kok werd benoemd de heer J. C. van Mar ken. De stemming ter beurze was gisteren opnieuw verdeeld voor de hoofdfondsen. Philips weder om lager, terwijl Hoogovens de koersstijging van de voorgaande dagen verder voortzette. AKU werd e* 13 pet slotdividend en ex 5 pet stockdividend verhan- dëld.' JCon. Olie hoger, doch Uni lever bij de opening lager. Wall Street was woensdag wederom vast. De 700 barrière van het Dow Jones-gemiddelde voor de industrie-aandelen werd er ge nomen. De Nederlandse aandelen De Nederlandse Spoorwegen zullen in verband met de Pink sterdagen 165 extra treinen in zetten. Vrijdag rijden er 26, zater dag 44, zondag 3, maandag 70 en dinsdag 22 extra treinen. Daar naast zullen nog verschillende treinen worden versterkt. Volgens betrouwbare kringen op de Amerikaanse basis voor raketproeven te Cape Canaveral in Florida bestaat het plan om op 20 juni een bemande raket- vlucht uit te voeren, zoals kapi- iein-luitenant-ter-zee Alan She- pard op vijf mei heeft gemaakt. Omstreeks 12 juni zou men willen trachten een onbemande Mercury-ruimtecabine in een baan om de aarde te brengen. De eerste Amerikaanse poging om dit te doen, mislukte op 25 april, toen de Atlasraket, die de cabi ne op de vereiste hoogte zou brengen, uit de koers geraakte on moest worden vernietigd. De cabine kon echter uit de Atlanti sche Oceaan worden opgevist. Als de proef met de onbeman de cabine ditmaal gelukt, zal achtereenvolgens wordenge poogd, nog eens een onbemande cabine, vervolgens een cabine met een chimpansee en tenslotte een bemande cabine driemaal om de aarde te laten draaien. Voor deze vluchten zijn nog geen data vastgesteld. Wat de bemande raketvlucht betreft zal waarschijnlijk luite nant-kolonel John Glenn of kapi tein Virgil Grissom met behulp van een Redstonraket worden afgeschoten. Als de ruimtecabi ne zich van de raket zal hebben gescheiden, zal de inzittende be paalde instrumenten moeten be dienen. Hij zal enige handelingen moeten verrichten die niet tot de taak van Shepard behoorden. Tekenen wijzen er op dat de activiteit van de Merapi thans afneemt. In de afgelopen weken zijn elf mensen omgekomen na de uitbarstingen van deze vul kaan. Van de 30.000 mensen die van de helling zijn geëvacueerd, hoopt de regering 20.000 er toe te bewegen naar onbevolkte ge bieden in ZuidSumatra en de Lombok (Kleine Soenda-eilan- den). te verhuizen. Philips werden in New York op nieuw aangeboden. Dit drukte de koers voor genoemde aandelen gisteren in Amsterdam. Het fonds noteerde op 1086 circa 12 punten beneden de slotkoers van woensdag. Unilever daalde 4 pun ten tot 858. Hoogovens plus 6 op 1158. Kon. Olie, die driekwart dollar hoger in Wall Street sloot, lag op 134,80 ruim 1 gulden boven het voorgaande slotniveau. De koers voor AKU op 466 ex- dividend kwam overeen met de slotkoers van woensdag op 503 cum dividend. De stockdividen den AKU werden getaxeerd op 232, Er was in deze hoek meer te doen dan de laatste tijd het geval is geweest. Overigens was het in de hoeken van de hoofd fondsen zeer kalm. Ook op de buitenlandse beurzen viel niet veel te beleven. Als gevolg van de vaste vrach- tenmarkt was de stemming in de scheepvaartafdeling meren deels gunstig. Aandelen Kon. Boot verbeterden ruim 3 punten tot 211. Van de leidende cultures werden certificaten Deli een wei nig hoger geadviseerd na het verlies van woensdag. Staats fondsen kalm en praktisch on veranderd. In de lokale afdelingen wer den aandelen 't Hart 30 punten hoger eerder bieden op 270 ge adviseerd als navolging op de bereikte resultaten over 1960. Aandelen Asselberg's Ijzerfa briek kregen een 15 punten hogere advieskoers op 250 als nawerking op de dividendver hoging en de zeer gunstige resul taten. Het gemengde bedrijf Wm H. Muller werd op 550 (540) eerder bieden geadviseerd op het veel hogere winstcijfer. Andere aandelen zoals Hoek's Machine fabriek, Van der Grinten en Bro cades ondergingen een verdere koersreactie als gevolg van de zeer forse koersstijgingen van de laatste weken. Rademakers Metaalbedrijf werd op 210 (195) geadviseerd op de dividendver hoging en de aanstaande aan delenemissie met claimrecht. Prolongatie 3% pet. Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Beursindices 16/5 17 5 18/5 647.32 644.16 640.11 429.31 427.66 427.02 197.43 196.11 198.54 245.90 245.22 247.10 Handel, enz. 180.82 180.42 181.51 Algemeen 466.25 464.15 462.58 AKU: 464- slot 464 Kon. Olie Nabeurskoersen -466 gl 134.50—135.30 slot 134.50 Philips: 1095 gb—1106 slot 1097 Unilever: 860—862 slot 860 Hoogovens: 1153—1156 slot 1153 (463Vs) I (135.20) (1083) (8571/s) (1152V3) het bezoek van een vertegen woordiger van het Duitse Rode Kruis aan Theresiënstadt, maar de vastgelegde indrukken geen bewijskracht toe te kennen. Een der drie rechters had deze in drukken als bewijs willen laten gelden. Naar de sterrenwacht in Utrecht mededeelt zal de Ameri kaanse ballonsatelliet „Echo" de komende dagen weer in ons land waarneembaar zijn. De kunst- maanaienst van de sterrenwacht heeft de volgende overkomst tijden berekend: Vrijdag 19 mei 23.16 uur Zaterdag 20 mei 22.38 en 00.40 u. Zondag 21 mei 22.02 en 00.03 u. Maandag 22 mei 23.27 uur Dinsdag 23 mei 22.50 Woensdag 24 mei 22-14 uur Vrijdag 26 mei 22.58 Zaterdag 27 mei 22.21. (Adv.) Inlichtingen bi] uw fotohandelaar ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engelse pond 10.01—10.11, Ca nadese dollar 3.61—3.66, Ameri kaanse dollar 3.573.61 Franse frank (100) 73.00—73.50, Belgi sche frank (100) 7.007.06, Ita liaanse lire (10.000) 57.50—59.50, Duitse mark (100) 90.20—90.70, Zweedse kroon (100) 69.10— 70.10, Zwitserse frank (100) 82.95—83.45, Deense kroon (100) 51.6052.60, Noorse kroon (100) 49.8550.85, Oostenrijkse schil ling (100) 13.80—13.90. Portu gese escudo (100) 11.95—12.10, Spaanse peseta (100, grote cou pures) 5.97—6.12. In een rapport over de uit voering van de resolutie over Kongo van de Veiligheidsraad van 21 februari j.l., verklaart secretaris-generaal Hammar- skjoeld dat België wat betreft de terugtrekking van zijn mili tair en politiek personeel niet tenvolle aan de inhoud van deze resolutie voldoet. Hammar- skjoeld zegt in zijn rapport, dat de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken in een memo randum van 6 mei aan hem, Hammarskjoeld, „een houding aanneemt die noch naar de let ter, noch naar de geest in over eenstemming is met de resolutie van 21 februari". De secretaris generaal hoopt echter, dat in de toekomst „België een meer constructieve houding zal aan nemen, die meer in overeen stemming is met zijn verplich tingen". Een Nederlandse oplichter is na een klopjacht van bijna veer tien dagen in België er waar schijnlijk in geslaagd naar Neder land te ontkomen. Dit heeft de Belgische gerechtelijke politie in Turnhout geconcludeerd uit rap porten van de laatste twee dagen, die over de 29-jarige Willy René V. zijn ontvangen. De afgelopen weken heeft hij zich vooral in de Belgische Kem pen schuldig gemaakt aan tal van diefstallen, oplichterijen en inbraken. Hij verkleedde zich daarbij in de uniform van een Belgische officier en zelfs als geestelijke. Hij gaf zich ook uit voor arts en gebruikte dan een Duitse naam. Twee dagen geleden was de Belgische politie er bijna in ge slaagd hem te arresteren. Hij wist echter in een taxi te ont komen, waarvan hij de chauffeur had wijsgemaakt, dat „een over val op hem werd gepleegd". Na een wilde rit van bijna 140 km door de Kempen raakten zijn ach tervolgers het spoor bijster. In de Belgische kranten is een foto van hem geplaatst met een persoonsbeschrijving en een op roep de politie onmiddellijk te waarschuwen wanneer hij wordt opgemerkt. V. is afkomstig uit Hontenisse. Hij wordt ook door de Nederlandse politie gezocht. OVERSTROMING IN ARCHANGEL Blijkens een bericht van Tass staan de straten van de helft van Archangel, de Russische haven plaats van de Witte Zee, onder water als gevolg van een over stroming van de rivier de Dwina. De overstroming ontstond als ge volg van opeenhoping van drijf- ijs in de monding van de rivier, waardoor het wegvloeien van het rivierwater naar zee onmogelijk was. De ijsbarrières werden met be hulp van bommenwerpers van de luchtmacht en twee krachtige ijsbrekers opgeruimd, zodat het water van de Dwina nu weer be gint te zakken. In het bijzonder twee industrie wijken van Archangel hadden het zwaar te verduren en in vele fabrieken moest de arbeid wor den gestaakt. Het verkeer kwam tot stilstand en in het telefoon verkeer ontstond stagnatie. Duizenden arbeiders, matrozen en militairen werden gerequi- reerd om de overstroming in de stad te bestrijden. Een. groot deel van het perso neel bij het openbare vervoer in Frankrijk is voor 24 uur of 32 uur in staking gegaan. Het wil aanpassing van het loon bij dat van particuliere bedrijven. In Parijs reden gisterochtend maar 62 van de 2227 bussen. De metro lag helemaal stil. In sommige delen van het land is geen spoorwegverkeer. Hier en daar rijden nog treinen, ook op de internationale routes. In Parijs zjjn de arbeiders bij gas- en elektriciteitsbedrijven sta kingen van 4 uur begonnen. Het aantal stakers in Frank rijk wordt op 1 miljoen geschat. Bijna alle 350.000 spoormannen en meer dan 100.000 man perso neel van gas- en elektriciteits bedrijven hebben het werk neer gelegd. Evenals in de twee voorgaan de jaren zullen in 1961 Neder landse troepen oefenen in het kamp van La Courtine. Tussen 14 juni, vertrek van het eerste détachement, en 13 november terugkeer van de laatste kampstaf zullen 30.000 man in opeenvolgende transporten van Nederland uit naar Frank rijk worden verplaatst en om gekeerd. De feitelijke oefentijd te La Courtine is verdeeld in twee perioden van 6 weken, n.l. van 10 juli t/m 19 augustus; voor de le divisie 7 december en van 11 september t/m 21 oktober voor de 4e divisie en de lichte bri gade. Enige legerkorpstroepen zijn ingedeeld zowel in de eer ste als in de tweede periode. Ge durende elke periode zullen twee brigades met aanvullende onder delen beurtelings drie weken oefeningen uitvoeren in com pagnies-, bataljons-, en tenslot te in brigade-verband. De verplaatsingen geschieden wederom via bivakterreinen te Mourmelon nabij Reims en te Bourges. Vaste kampstaven ver blijven gedurende de volledige oefentijd te Mourmelon en te Bourges, terwijl de kampstaf te La Courtine voor elk der twee periodes wordt gevormd uit onderdelen van de betreffende divisie. De nieuwe zomerSienstregeling van de spoorwegen, die op 28 mei aanstaande ingaat, brengt een groot aantal wijzigingen met zich mee. Voor Zeeland en Zeeuws- Vlaanderen betekenen de wijzi gingen, dat de stoptreinen naar Vlissingen ongeveer 8 minuten vroeger rijden, die in omgekeer de richting 10 minuten later, de veerboten VlissingenBreskens v.v. varen 5 minuten vroeger dan thans. De uurdienst Roosendaal DE BUITENLANDSE POLITIEK VAN BRAZILIË Tijdens een bespreking van de buitenlandse politiek in de Bra ziliaanse nationale vergadering heeft de minister van Buiten landse Zaken van Brazilië. Ari- nos, de houding van de Brazi liaanse regering met betrekking tot de buitenlandse politiek in het algemeen en tot de kwestie- Cuba in het bijzonder uiteenge zet. Hij gaf nogmaals de ver zekering, dat zowel het beginsel van zelfbeginsel als dat van non interventie de „gouden stelregel" van Brazilië zal blijven. Minister Arinos verklaarde met nadruk dat „wat op Cuba gebeurt, een revolutie is die nog niet is voltooid, en dat over de huidige grote omwentelingen al daar tot nu toe geen definitief oordeel kan worden gegeven. De regering ziet geen enkele aanlei ding om te verklaren dat Cuba communistisch is". De minister verklaarde tevens dat „Brazilië, als Katholiek land, de overheersing van het wereld communisme niet zal aanvaar den, maar het verzet zich ook tegen druk van het wereldkapi- talisme, dat de zelfbeschikking der volkeren probeert te beper ken". De Sowjet-Unie heeft donder dag bij monde van haar verte genwoordiger op de Geneefse conferentie over kernproeven, Tsarapkin. herhaald, dat zij de conferentie zal verlaten, als Frankrijk of een andere Navo- mogendheid nog verder proeven met kernwapens neemt. De ver klaring van de Amerikaanse en de Britse afgevaardigde dat hun land niet van de Franse proeven had geprofiteerd, noemde Tsa rapkin „zonder enige betekenis". In een juwelierszaak in Bus- sum heeft zich woensdagmid dag kort vóór het sluitingsuur een hevige vechtpartij afge speeld tussen een 25-jarige Duit ser, F. J. V. uit Osnabrück, van beroep bankwerker, en de 36- jarige juwelier P. K. De Duitser is aangehouden, omdat hij ver moedelijk slechte plannen heeft gehad. Woensdagmiddag omstreeks tien minuten vóór zes kreeg de Bussumse juwelier bezoek van een Duits-sprekende klant. De man wilde een cadeautje voor zijn moeder kopen, zo zeide hij, en kon ongeveer 200 mark be steden. Hij vroeg hangers, col liers en horloges te laten zien. De 36-jarige juwelier voldeed aan dit verzoek en spoedig lag er een verzameling uitgestald. De klant wilde, zo verklaarde de heer K. later, nog iets meer zien. Spoedig lag er voor een bedrag van ongeveer 2000 gul den op de vitrine. De klant vroeg hem of aan een bepaald collier een ander hanger ge maakt kon worden. Toen K. hiermee bezig was, kreeg hij plotseling met een ijzeren staaf een stevige klap op zijn hoofd, zodat hij bloedend gewond werd. Hij bleef overeind en wist zelfs de volgende klap af te weren. Er ontstond daarop een vecht partij, waarbij hij kans zag de ijzeren staaf af te nemen en de Duitser daarmee de volgende klap toe te dienen. Er sneuvel den terloops enige ruiten van de vitrine, zodat de sieraden over de grond rolden. Ook de Duitser werd ernstig gewond. Mevr. K. snelde de winkel uit om hulp te roepen, en spoedig was een groot aantal mensen voor de winkel verzameld. De heer K. werd „overwinnaar" in het gevecht en wist de Duitser bloedend en wel de winkel uit te werken, waar hij door de menigte werd opgevangen en aan de inmiddels gewaarschuw de politie werd overgegeven. Deze bracht de man naar het hoofdbureau van politie ter ver hoor. Men vond intussen op een parkeerplaats de auto van de Duitser, die hii in Duitsland bleek gehuurd te hebben. Hij was met vakantie maandag in Nederland gekomen en wilde met Pinksteren weer vertrek ken. In de auto vond men nog een speelgoedpistool. De Duitser gaf bij het ver hoor een geheel andere lezing van de gang van zaken. Hij zei dat hij inderdaad een cadeautje voor zijn moeder wilde kopen. Hij had een campingtas bij zich, waarin hij de staaf be waarde, omdat hij bang was voor eventuele overvallers. Hij overnachtte n.l. in zijn auto en had deze ijzeren staaf van een halve meter lengte met een groot houten handvat bij zich om overvallers af te weren. Ook in de winkel had hij deze staaf bij zich. Op een gegeven moment werd hij boos op de juwelier, omdat deze een te hoge prijs vroeg. Hij had toen in zijn boosheid de staaf ge nomen en de juwelier een klap gegeven. Aan dit verhaal hecht de po litie, naar men meedeelde, wei nig geloof. 's-Hertogenbosch-Arnhem v.v., waarop vanuit Zeeland aanslui ting bestaat, rijdt niet meer elk uur naar/van Arnhem, doch het ene uur via 's-Hertogenbosch/ Utrecht naar Amsterdam en het andere uur naar Arnhem. In 's-Hertogenbosch heeft men met deze treinen steeds aansluiting op een uurdienst die eveneens beurtelings, Eindhoven-'s-Herto- genbosch-Nijmegen en Eindho- ven-'s-Hertogenboseh-U trecht- Amsterdam rijdt. Door belang, rijke bekorting van de overstap- tijd in Dordrecht wordt de ver binding met de stations richting Gorinchem aanzienlijk verbeterd. De veerboot BreskensVlissin gen, aankomst 22.40 urn-, krijgt aansluiting op de laatste trein Vlissingen die om 22.47 naar Roosendaal vertrekt. Van hier kunnen Rotterdam en Den Haag H. S. nog worden bereikt. Er dan wel in Roosendaal worden overgestapt. Voor Roosendaal betekenen del wijzigingen in de zomerdienst regeling dat de stoptreinen van Dordrecht naar Vlissingen en de treinen uit de richting Breda on geveer 10 minuten vroeger rijden en in tegengestelde richting ca 10 minuten later. De treinen van de uurdienst RoosendaalBreda en verder gaan van 's-Hertogen bosch af het ene uur naar Utrecht/Amsterdam en het an dere uur naar Nijmegen/Arnhem door. Orkaan-achtige stormen hebben danig huisgehouden in Beieren, In Eggenfelden was het wel hef ergst: meer dan dertig huizen werden beschadigd of totaal ver nield; honderden bomen werden ontworteld of doormiddengebro ken. De totale schade wordt ge raamd op ongeveer twee miljoen Duitse marken. Persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. (Adv.) Jnlichtingon bij uwfotohandelsar Foto-Kino-Kunsthandel Noordtsr. 6, Zuidlandstr. 3:3 TERNEUZEN Woensdagavond omstreeks K., en de 49-jarige moeder M. T. half elf heeft (1e 23-jarige kan- H. B., echtgenote van K., getrof- toorbediende B, M. K. uit Maas tricht zijn ouders in een blijk bare vlaag van waanzin met mes steken vermoord. De dader is onmiddellijk na het plegen van deze daad naar het hoofdbureau van politie aan het Vrijthof gelopen, waar hij hevig opgewonden mededeling deed van het gebeurde. De Maastrichtse recherche begaf zich direct naar de bovenwoning van de ouders van de jongeman en vond daar de 51-jarige vader, de kok F. B. Het persbureau Tass heeft ge meld, dat vier Russische gene raals en een kolonel bij een vliegtuigongeluk zijn omgeko men. Volgens Tass zijn de vijf offi cieren omgekomen bij een „vlieg, tuigramp" tijdens de uitoefening van hun „actieve dienst". Het ministerie van Defensie gaf als hun namen op: de leger generaal Kolpaktsji, kolonel-ge neraal Perefertkin, luitenant- generaal der artillerie Goffe, ge- neraal-majoor Morozof en kolo nel Khikholofski. Het ongeluk gebeurde zeven maanden na de dood van maar schalk Nedelin, de bevelhebber der Russische raketstrijdkrach ten bij een vliegtuigongeluk, in oktober vorig jaar. Generaal Wladimir Jakoflefitsj Kolpaktsji, „held" van de Sowjet- Unie en verschillende malen on derscheiden met de orde van Lenin, was 62 jaar oud. Volgens Westerse naslagwerken was hij hoofdambtenaar van het Russi sche ministerie van Defensie. Generaal Kolpaktsji nam in 1945 deel aan de Russische op mars in Berlijn, als commandant van het 69ste legerkorps tijdens de laatste aanval op de stad. Van 1954 tot 1956 was hii comman dant van het Russische noorde lijke militaire district (vroeger het militaire district Witte Zee). Tijdens de jaren 1918 tot 1920 vocht hij met de bolsjewieken in de burgeroorlog. fen door een aantal messteken, voornamelijk in de borststreek, badend in het bloed, in de huis kamer. De moeder bleek reeds te zijn overleden. De vader was sterven.- de, hij werd door een auto van de GGD naar het ziekenhuis Sint Annadal overgebracht, waar hij kort daarna is overleden. Het parket, waargenomen door de officier van Justitie, mr. J. Korsten, was spoedig ter plaatse. De dader kon, in verband met zijn overspannen toestand, slechts een zeer kort verhoor worden afgenomen. Omtrent de motieven voor deze afgrijselijke daad is nog niets bekend. Het gezin K. stond zeer gunstig bekend. Het jongste kind, een jongen van 14 jaar, sliep ln een bovenkamer, toen zijn ouders werden vermoord. Twee andere kinderen zjjn later thuis geko men. De dader is in het politiebureau te Maastricht ingesloten. Naar A.N.P. van de officier, van Justitie, mr. J. Corsten, vei>1 neemt is besloten de klaarblijke lijk psychisch zwaar geschokte jongeman ter observatie naar hl inrichting voor geesteszieken in Venray over te brengen. Hij heeft bij zijn verhoor gis termorgen aan de politie omstan dig verklaard, dat hij woensdag avond van Leiden, waar hij al enkele jaren als kantoorbediende werkt, naar Maastricht was ge komen, met de opzet zijn vader enmoeder om het leven te bren gen. Daartoe had hij kort tevo ren een Italiaans stiletto-mes ge kocht. Met dit wapen heeft hij zijn ouders neergestoken. De jon geman is na de moord naar het politiebureau gekomen. Hij heeft het met bloed besmeurde dolkmes op het bureau voor de wachtcom mandant neergelegd, met de dra matische zelfbekentenis „Ik heb mijn ouders vermoord". Behalve de 14-jarige jongste zoon, sliep ook de 17-jarige zoon van het gezin op de bovenste verdieping van de woning. Zij hebben van het drama niets ge merkt. De 22-jarige dochter des huizes kwam van haar werk on geveer gelijk met de rechercheurs bij de ouderlijke woning,

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5