UIT DE PROVINCIE Gemeenteraad van Oostburg BINNENLANDS NIEUWS DE BRONZEN ADELAAR Pagina 2 DE VnTEE ZEFÜ'V Vrijdag 19 mei 1961 TERNEUZEN AXEL. OOSTBURG. ZAAMSLAG Geniet er van Vernielzucht In de nacht van woensdag op donderdag hebben opvarenden van het in de z.g. „Put" gelegen Liberiaanse m.s. „World-Seafa- rer" tijdens het vervoer van de wal naar hun schip grote mate riële schade aangericht aan de motorvlet, eigendom van de Verenigde Bootlieden alhier, die dit vervoer verzorgen. Vernield werden o.m. de gehele buiten helling, tien zwemvesten en twee kajuitdeurtjes. De aangerichte schade werd onderling geregeld. Jaarvergadering R. K. Vrouwengilde Onder voorzitterschap van mevr. Diköttervan Esch werd gisteravond de jaarvergadering van het R. K. Vrouwengilde, af deling Terneuzen, gehouden, waarbij ook aanwezig was de geestelijk adviseur pastoor Van Mechelen. De presidente wees er in haar openingswoord op dat het afge lopen jaar goed is geweest. Jammer genoeg is het enkele keren voorgekomen dat het aangekondigde programma niet kon doorgaan en op het laatste ogenblik een andere spreker moest worden uitgenodigd. De presidente wees ook op de sfeer van gezelligheid die 't 'gilde kenmerkt en zij hoopte dat dit zal blijven voortduren, zodat de leden elkander tot i steun zullen zijn. Met 134 leden [slaat Terneuzen geen slecht [figuur, aldus mevr. Dikötter en 'sprak daarbij de hoop uit dat men zich zal beijveren nieu we leden te winnen. De secretaresse, mevrouw Ha- mann, memoreerde in haar no tulen van de vorige vergadering de feestelijke stemming die er heerste toen het R. K. Vrou wengilde haar eersste lustrum vierde. Haar jaarverlag gaf een overzicht van de belangrijke avonden in het winterseizoen. Met de financiën is het be stuur er maar net door ge komen, maar dank zij het uit stekende beheer van de pen- ningmeesteresse, mevrouw De Meijervan Haelst, is het jaar zonder een nadelig slot afgeslo ten kunnen worden. Zelfs met dorre cijfers wist de penning- meesteresse een interessant over zicht te geven. De geestelijk adviseur wijdde enkele woorden aan de viering van het a.s. Pinkstermysterie, waarbij hij er op wees dat men een vollediger mens is, naar mate men een beter Christen is. Mevr. C. GhuysCornells en Zr. Van Ravels waren aan de beurt van aftreden, doch wer den bij acclamatie herkozen. Uitvoerig werd het program ma voor het nieuwe selaoen be sproken. Tenslotte werd het be stuur machtiging verleend het programma samen te stellen. De leden kunnen er in ieder ge val op rekenen dat zij ook de volgende winter zeer mooie avonden zullen aangeboden krijgen. De presidente maakte van de gelegenheid gebruik dank te brengen aan de heren J. Eecke- laar en C. Heeffer, die reeds zeer veel werk voor het Vrou wengilde hebben gedaan. Voor de bridgeclub, de gym nastiekclub, litteraire cursus, bezoek aan de opera enz., be stond reeds veel belangstelling. Van de zijde der Z. V. U. en de Ned. Vereniging van Huisvrou wen was een verzoek ontvangen samen een avond te verzorgen. Een voorstel aan de verwezen lijking waarvan het R. K. Vrou wengilde graag zal meewerken. Toen het officiële gedeelte van de avond voorbij was werd nog enkele uren gedanst onder leiding van de heer C. Bilder- Nieuw uitbreidingsplan vastgesteld Geen bungalow in de Kroonwijkweide „Jarenlang wacht de raad op een uitbreidingsplan. Er is in Oostburg een enorm gebrek aan bouwgronden. Na een enkele voorbespreking van een half uur tje blijkt het mogelijk, dat en kele weken daarna het uitbrei dingsplan reeds besproken kan worden". Deze woorden sprak woensdag avond de heer J. Barendregt in de openbare raadsvergadering. Hij sprak zijn grote bewondering uit voor het doorzettingsver mogen van B. en W. en de snelle wijze van werken van de stede- bouwkundige i;;. 't Hooft uit Goes. De heer Barendregt sprak met grote voldoening over het uit breidingsplan. Het voorziet o.m. een plaats voor een U.L.O.- school, een B.L.O.-school en een beschutte-werkplaats. Het meren deel van dit nieuwe uitbreidings plan ligt achter de Zuidzandse- straat, tussen de sportvelden in. De heer Barendregt vond het onjuist, dat alle in het uitbrei dingsplan aanwezige straten uit komen op de drukke Zuidzandse- straat, en vroeg B. en W. de mogelijkheid onder ogen te zien een verbinding te maken naar de zijde van het sportveld. Weinig goede woorden had spreker echter voor het feit, dat B. en W. de raad voorstelde het eerder genomen principebesluit om in de groenstrook bij de Kroonwijk bungalows te bouwen, in te trekken. Hij stelde, dat hierdoor in de eerste plaats een oplossing gevonden wordt voor de al jarenlang slepende kwestie- Bertou inzake eigendom en ont eigening van gronden. In de tweede plaats verkrijgt men een prachtige overgang, met een parkje en wandelpaden van de Kroonwijk naar het centrum van de gemeente. Ook do heren De Coene en De Vuijst hadden in deze richting gepleit. B. en W. stelden echter, dat de groenstrook behouden moet blijven. Zij geeft een bepaalde reserve en zal als open plaats haar aantrekkelijkheid behouden. Voor de veestal zal via de wet op de volksgezondheid in de na bije toekomst maatregelen geno men dienen te worden. De voorzitter stelde in zijn antwoord, dat men voor het op lossen van een moeilijke kwestie niet maar de eerst mogelijke op lossing moet nemen. Hij zeide, dat hij graag wil trachten een op. lossing voor het gehele probleem- Bertou te vinden. Uitvoerig wisselde de raad van gedachten over deze kwestie, 24 VLAGGEMASTEN VERNIELD. Zeven dronken Scheveningse vissers in de leeftijd van 20 tot 23 jaar hebben gisternacht 24 vlaggemasten vernield, die in de omgeving van de Scheveningse haven waren geplaatst in ver band met „vlaggetjesdag". Van dit aantal braken ze er zeven tien helemaal aan stukken. De rest stond nog toen de politie arriveerde, maar een vlag er aan bevestigen zal niet meer moge lijk zijn. De daders zijn aange houden. doch kwam niet tot overeenstem ming. Het voorstel werd aangenomen met 6 stemmen vóór en 5 stem men tegen. Tegen stemden de he ren Terheijden, De Coene, De Loo- ze, De Vuijst en J. Barendregt. Wèl werd aangenomen het uit breidingsplan. In het plan Schud- debocht wordt in bungalowbouw voorzien. De weg Oostburg—Waterland kerkjelJzendijke, die bij de drie gemeenten in beheer en onder houd is, is van meer dan regio nale betekenis geworden. Deze weg wordt steeds drukker bere den en voldoet nauwelijks aan de hoge eisen die het moderne ver keer stelt. Voor de drie gemeen ten drukt het onderhoud en be heer van de weg bijzonder zwaar op de begroting. Deze onbillijk heid heeft het Provinciaal Be stuur doen besluiten de weg in beheer en onderhoud over te nemen. De gemeente moet voor de overdracht van de weg een be drag van 111.500,voteren In de toekomst zal de gemeente ech ter hiervoor uit het gemeente fonds een bedrag ontvangen. De raad besloot de weg, die een groot blok aan Oostburgs been is, aan de provincie voor de vraagprijs over te doen. Aan de Van Houtestraat werd een perceel bouwgrond verkocht aan de heer J. van Vooren. De begroting 1960 werd gewij zigd, evenals die voor 1961. De heer Terheijden informeerde naar de subsidie van de de jeugd, verenigingen. De voorzitter verklaarde, dat er reeds besprekingen geweest zijn met de jeugdraad. Hij acht te het echter nu de tijd niet rijp, om thans reeds de subsidies voor de jeugdraad op de begroting te plaatsen, daar Oostburg nog steeds moet werken met een be groting 1960, die nog altijd niet door Ged. Staten is goedgekeurd. Ook de begroting 1961 kreeg nog niet het fiat van Ged. Staten. B. en W. werden gemachtigd de nodige stappen te onderne men om tot realisering van het toegewezen bouwvolume te ko men. Ter vervanging van de noodwoningen zal gebruik ge maakt worden van één der keuze plannen van de Stichting Studie groep Effiënte Woningbouw, waarop het Rijk een extra-subsi die geeft van 40 Dit betekent dat de huur circa 2 per week lager kan zijn, dan in de gewone woningwetwoningen. Er zullen 20 van deze woningen gebouwd worden. De noodwonin gen zullen in het openbaar ver kocht worden. De gemeenterekening 1958 werd aangeboden. Ter kennismame dienden B. en W. een nota in inzake het onder houd door de gemeentelijke plantsoenendienst van particulie re tuinen en parken. De heer Dekker deed hierop verschillende mededelingen in zake de eisen welke de gemeente indertijd aan de Herv. Kerk heeft gesteld voor het onderhoud van het plantsoen. De nota zal later bij de behandeling van de begro ting uitvoerig besproken worden. Tijdens de rondvraag kwam het grote gebrek dat Oostburg aan speelplaatsen voor de jeugd heeft, ter sprake. De voorzitter meende, dat de gemeente niet alles zelf kan doen Zij is echter graag bereid om particulier initiatief in deze te steunen. waren vanzelf de heren uitge- beek. Hierbij sprekend ook nodigd. Protestants-Christelijke Bejaardenzorg. De alhier gehouden rondgang heeft het volgende resultaat op geleverd! Vrije giften ƒ3.668,50; Jaarlijkse bijdragen ƒ1.193,50; Renteloze voorschotten 100 en Rentedragende voorschotten 2.000. Alle wijken zijn echter nog niet binnen, zodat verwacht mag wor den, dat bovengenoemde bedra gen nog zullen stijgen, temeer omdat nog verschillende bedra gen zijn toegezegd. Zij, die alsnog een bijdrage willen geven, kunnen deze af dragen aan de penningmeester, de heer J. P. Wieles, Bankertstr. 1 te Axel of storten op postreke ning 451439 ten name van de Stichting Piot, Chr. Beejaarden- zorg te Axel en omgeving, Ban- kertstraat 4. Vergadering L. J. G. In „Het Centrum" werd door de plaatselijke afdeling van de L. J. G. een vergadering georga- 1 iseerd, welke onder leiding stond van de heer C. M. Steendijk. Hoofdpunt van de agenda was de uitreiking van de prijzen van de door deze afdeling georganiseer de bietenzaai- en wiedwedstrij- den. De voorzitter verwelkomde in het bijzonder de heren W. Koster en Iz. de Feijter, resp. voorzitter en secr.-penningmeester van de plaatselijke Z. L. M.-kring. Na afhankeling van notulen enz., besprak de jury-voorzitter, de heer W. L. den Hamer, het belang van deze evenementen. Hij wees o.a. op het economisch be lang en dé grote investerings bedragen in de landbouw (plm. 50.000 per jaar per arbeids kracht) enz. Volgens spreker zal de land bouw zich gemakkelijk aanpas sen aan de huidige ioonpolitiek en de 5-daagse werkweek. De heer W. Dekker belichtte de vooruitgang, die uit de resulta ten van deze twee wedstrijden te constateren viel. Het zaai- en wiedwerk was belangrijk beter dan voorgaande jaren. Het ..puntrechf'-rijden was van groot belang i.v.m. de voorkoming van verlies door beschadiging van het produkt bij de oogst. Het uit- en inzetten en het afwerken dei- hoeken, was mede-bepalend voor de prijzentoekenning. De wed strijden, zoals deze worden ge organiseerd, bevorderen op spor tieve wijze de samenwerking op dé landbouwbedrijven tussen werkgever en werknemer, aldus de .jury. De uitslag van de wedstrijden was-als vcögt: - Bieten zaai wedstrijd: 1. D. van Doeselaar, Axel, 89 ptn; 2. J. Du- rinck. Axel, 88Va ptn; 3. C. de Putter, Axel, 79u ptn; 4. J. van Wijck, Axel, 77Va ptn; 5. A, Sturtewagen. Koewacht, 76% ptn; 6. F. Jansen, Axel 75'! ptn; 7. S. Dieleman, Axel, 75 ptn; S. M. Verhulst, Axel 74% ptn; 9. M. van Driel, Sluiskil. 74 ptn; 10. A. Overdulve, Axel, 73% ptn. Bic ten wied wedstrijd1. A. Overdulve, Zaamslag, 83 ptn; 2. D. van Doeselaar, Axel, 82% ptn; 3. F. Scheele, Zaamslag, 82 ptn; 4. J. Haak. Axel, 81 ptn; 5. M. Verhulst, Axel. 80% ptn; 6. C. Vermeire, Koewacht, 80 ptn; 7. 5. Dieleman, Axel, 79% ptn; 8. J. van Tatenhove, Axel, 79 ptn; 9. J. Durinck, Axel, 78 ptn; 10. A. Sturtewagen, Koewacht, 77 ptn. Maximaal waren per wedstrijd 100 punten te behalen. De heer W. Koster, voorzitter van de Kring Axel der Z. L. M., reikte met een toepasselijk woord de prijzën uit. Na de pauze werd het verdere avondprogramma gevuld met de vertoning van enkele interessan te films, o.a. over de mosselcul tuur en een prachtige kleuren film over de „M-dag U", van het Ned. Zuivelbureau. Schcoltentoonstelling I.and- böuwhuishoudschool. In de prachtige school „Het Molenkwartier" aan het Sydlow- skyplein was een tentoonstelling ingericht van het werk van de leerlingen der Landbouwhuis- houdscnool. Burgemeester M. van Dijke en de gemeente-sëecretaris P. J. van dc riossc gaven actee de précense. Men staat als bezoeker telkens veroaasd om de orginaliteit, wel ke hier steeds kan worden ge constateerd. Uit alies blijkt itoe men op deze school steeds bij de tijd wn zijn en dat men alles in zet om dn onderwijs zo goed mo gelijk op de praktijk van het leven al ie stemmen. De directrice en de andere leer krachten hadoen het erg oruk om de verheugend grote aantal len bezoekers rond te leiden en een toeiicnting te geven over het werk, maar oo„ omtrent het waarom dit onderwijs gegeven wordt op de' wijze zoals thans geschiedt. In 4 lokalen kon men kennis nemen met verschillende details. Dc directrice) mej. Geluk, ver telde ons, en zeker niet zonder trots, dat het- onderwijs in zulk een mooie en goed ingerichte school zoveel heter tot zijn recht komt. Van dit iaatste waren wij zelf dan ook wel overtuigd. Wij zagen b.v. 'de resultaten van de vakken handenarbeid. Dit is zó veelom-vaucml, uat hiervoor kolommen zijn te vullen. Kinderverzorging betreft voor al de voeding, en hygiëne. Verder werd er ook veel aandacht aan de beroepskeuze besteed en ten slot te kwam het niet te onderschat ten onderricht voor de fijne keu ken. De resultaten hiervan werden natuurlijk door alle aanwezigen ten hoogste gewaardeerd. De leerlingen serveerden thee, met heerlijke cake. Als het gezegde juist is, dat de liefde door de maag gaat, dan gaat van de Axelse Landbouw- huishoudschool wel een bijzon dere charme Uit. Een nuttige dag voor bezoe kers, leerkrachten en leerlingen en voor de school zelf. Stichting Algemeen Bejaar den Centrum. Dezer dagen zal alhier een acte van een stichting tot oprich ting van een Algemeen Bejaar dencentrum worden gepas seerd.. Er blijkt in West Zeeuws- Vlaanderen grote behoefte te zijn aan een algemeen centrum voor bejaarden. „Rozenoord" te Sluis, een be jaardencentrum gesticht door de Hervormde diaroniën. draagt een Protestant karakter. Te Oostburg is in het „St. Anthoniusgesticht" het R. K. bejaardencentrum, ter wijl te Schoondijke een Gerefor meerde bejaardencentrum ge bouwd zal worden. In lJzendijke is men inmiddels reeds begonnen met de bouw van pen, tvvgede.R. EC,.bejaardencen- Waar hef "ntotfwtr bouwen -Ar- gemeen bejaakfenbêfitrarfi zal ko men, is nog niet bekend. Zaamslag op de film! In het kader van een lande lijke filmactié laat de Oranje vereniging en de Muziekvereni ging een plaatselijke film ver vaardigen. Deze film zal niet alleen het karakteristieke van de plaats laten zien, doch ook de mensen, want het oog van de camera wordt in het bijzonder op de be volking gericht. Om plaats e'n inwoners te fil men rijdt er donderdag 25 mei a.s. een opnamewagen in de gemeente rond. Zo mogelijk zal de film ook een volledig beeld van het plaat selijk verenigingsleven geven, waarvoor er een optocht wordt gehouden, welke des n.m. om 7 uur opgesteld wordt op het JONGETJE VERDRONKEN Donderdagmiddag omstreeks twee uur is de bijna tweejarige Dries van Triest uit Oostdorp (gemeente Doornspijk) in een sloot nabij zijn ouderlijk huis ge vallen en verdronken. 4-JARIG MEISJE AANGERAND Naar eerst nu bekend is ge worden heeft een onbekende man dinsdagochtend tussen half twaalf en twaalf uur ge tracht een vierjarig meisje in Schiedam aan te randen. Het meisje was uit de kleuterschool gekomen, gelegen aan de Schie- damseweg. Ze was een laan van het „Beatrix Park" ingewandeld en had een praatje gemaakt met de twee tuinlieden. Later kwam ze huilend thuis en vertelde, dat ze van een man een sinaasappel had gekregen. Een arts heeft het meisje onderzocht en kwam tot de conclusie, dat hier ver moedelijk sprake was van een poging tot aanranding. Nadere Plein, terwijl na afloop hiervan in het Verenigingsgebouw ge luidsopnamen voor de film plaatsvinden. Het ligt in de lijn der ver wachtingen dat ook daarom iedereen zijn medewerking, als deze gevraagd wordt, gaarne zal verlenen, opdat de film zo vol ledig mogelijk wordt. De historie herhaalt zich Gistermiddag omstreeks 2 uur stond in de Polderstraat nabij het kruispunt met het Plein een lege vrachtauto geparkeerd, waarvan de bestuurder, de heer H. uit Axel, een boodschap was gaan doen. Op een gegeven ogenblik be gon de wagen achteruit te rijden en daar de Polderstraat ter plaatse zeer hellend afloopt, reed de achteruitrijdende wagen tegen het hoekhuis van de heer J. Bakker op. De woning liep veel schade op aan de muren, terwijl stukken glas uit het lichtkozijn de kamer in vlogen. De zich in de kamer bevindende heer B. kwam met de schrik vrij. Contactavond afd. Zaamslag Bond van Plattelandsvrou wen In het jeugdgebouw „De Poort" werd j.l. woensdag een contactavond gehouden door de afdeling Zaamslag van de Bond van Plattelandsvrouwen. De presidente, mevr. Dekker— Varel, opende deze avond met een hartelijk welkomstwoord, waaraan zij toevoegde dat deze samenkomst zou staan in het teken van het vertonen van dia's, verzameld door de heer Górn. Dekker Anth.z. tijdens zijn Werk bezoek aan Amerika. Medegedeeld werd dat van de Muziekvereniging en de Oranje vereniging een verzoek was ont vangen om medewerking te ver lenen aan een filmopname die a.s. donderdag te Zaamslag zal worden gehouden, waarbij tevens een optocht van diverse verenigingen zal worden georga niseerd. Besloten werd hieraan te vol doen en de presidente hoopte dat het geheel een fleurig aan zien zal geven. Verder werd besloten om de tijdens de landbouwtentoonstel ling door de Kring Noord-Beve- 'and der Z. L. M. op 23 en 24 juni te Kamperland te houden landdag van de Bond van Plat telandsvrouwen bij te wonen. Een punt van bespreking was het verlenen van medewerking aan de actie voor de kankerbe strijding waarvoor te Klooster- zande een tentoonstelling zal worden georganiseerd, met een gegevens omtrent de man ont leken. Het meisje is in het ge meenteziekenhuis opgenomen. Ze maakt het goed. MATROOS VERDRONKEN Tijdens het zeeklaarmaken van het motorloggerschip VI. 97 „Prinses Juliana" van de Dog germaatschappij N.V. de Vlaar- dingen is gistermorgen de 24- jarige matroos Andries van Eijk uit Den Haag van de loopplank gevallen en in de Koningin Wilhelmlnahaven verdronken. Na ruim een half uur dreggen kon het stoffelijk overschot worden geborgen. De man was gehuwd en laat een vrouw en één kind achter. VERKEERSONGEVAL Op de Middenweg in Heerhu- gowaard is woensdag de zesja rige Nico Beer, toen hij op weg van school naar huis was, door een auto gegrepen. In zorgwek kende toestand werd de jongen naar het „St. Elisabeth" zieken huis in Alkmaar vervoerd. Daar is hij gistermorgen vroeg aan de opgelopen verwondingen over leden. TRAMBOTSING. Gistermorgen zijn nabij de Lage Erfbrug aan de Schiedam- se weg in Rotterdam twee tram stellen van lijn 10 met elkaar in botsing gekomen. De oorzaak was een foute wisselstand. Vijf passagiers, 3 vrouwen, een man en een 14-jarig meisje, liepen verwondingen op en werden met twee ziekenauto's naar een zie kenhuis vervoerd. Gelukkig ble ken de verwondingen niet ern- verloting van de aan het desbe treffend comité toegezonden voorwerpen, die door liefdevolle handen voor dit doel zullen worden vervaardigd. Niet alleen handwerken maar ook aller hande voorwerpen, die men voor dit doel zal willen afstaan, teneinde het batig saldo van deze actie zo groot mogelijk te doen zijn. Zelfs kleren zullen gaarne in ontvangst worden ge nomen, daar het hoofdbestuur van de Vereniging voor Kanker bestrijding hiervoor steeds een dankbare bestemming heeft. Tenslotte werd nog besloten om op 4 juli een uitstapje te maken naar „Hedenesse". Tijdens de hierop volgende pauze werd een kopje koffie ge serveerd. In het tweede deel van de avond was het woord aan de heer Corn. Dekker Anth.zn., die deel had genomen aan een in ternationale uitwisseling van jongeren en uit dien hoofde een jaar als werkend logé in de Amerikaanse staat Ohio had vertoefd, tijdens welk verblijf hij tal van dia's had verzameld. Het was prettig te horen wel ke ervaringen de heer Dekker tijdens dit verblijf had opge daan, waaruit men wel kon be merken dat het leven en wer ken in Amerika enorm verschilt met dat in Nederland, maar dat men als gast steeds overal op een vriendelijke ontvangst kan rekenen en men er steeds op uit is deze gast een genoegen te doen. De talrijke vertoonde prach tige dia's van het land en van de enorme steden hadden alle belangstelling. Aan het slot van de avond dankte de presidentee, meee na mens alle aanwezigen, de heer Dekker voor zijn met volle aan dacht gevolgde causerie, waarop zij met een „Wel te rusten" deze genoeglijke bijeenkomst sloot. (Adv.) PARADISO 22et SALVATORE 27 ct CAPRINO 31 ct In doosjes van 5 en 10 stuks C i door BARONESSE ORCZY 24) (Nadruk verboden.) „Je schijnt in zo'n korte tijd heel wat van de familiegeschie denis van die man geleerd te hebben." „Ik vond hem aardig en ik wist hem over zichzelf aan het praten te krijgen. Het was niet makkelijk, want die Engelsen zijn zo akelig gesloten, maar ik kreeg het er toch langzamer hand uit. En ik kan je vertellen, André, dat ik nog nooit zo'n sympathieke man ontmoet heb als die mijnheer Clyffurde. Ik zeg je. als ik hem ontmoet had, toen ik jonger was...." „Sophie!" riep de graaf. „Je bent er op tegen een han delsman tot schoonzoon te heb ben hè? Is een De Marmont zoveel beter?" „Victor De Marmont dient in het leger van onze koning. Zijn oom, de Due de Raguse...." „Daar zit het hem juist. Ik kan die De Marmont niet zet ten, juist omdat hij aan de due de Raguse verwant, is." „Is dat het enige wat je op hem tegen hebt?" „Ja het enige." was haar ant woord. „Maar ik moet zeggen, dat die mijnheer Clyffurde „Zwijg daarover, Sophie," zei de graaf streng. „Het is te bela chelijk. Om te beginnen heeft Clyffurde nooit iets om Crystal gegeven en ten tweede was Crystal al verloofd met De Marmont toen Clyffurde hier kwam en laat ik je bovendien nog zeggen dat mijn dochter te trots is, er ooit over te denken een winkelier tot echtgenoot te nemen, al was hij ook tien keer zo rijk als mijnteer Clyffurde." „Dan is dus alles uitstekend in orde, André. Nu we tot de conclusie zijn gekomen, dat niets het huwelijk van Crystal met Victor De Marmont in de weg Staat, mag ik zeker dit gesprek wel als geëindigd besohouwen?" „Ik wilde, graag je mening horen, beste Sophie." „Nu, die heb je gehoord, André," besloot madame, ter wijl ze opstond en haar kanten sjaal om de schouders sloeg. „Je mag dankbaar zijn, dat Crystal zo onzelfzuchtig en ge hoorzaam is. Heus nu je ten slotte toch nog mijn mening hebt gevraagd ik heb het niet op dit De Marmont-huwelijk be grepen, hoewel ik toegeef, dat ik niets op de jongeman te zeg gen heb. Als Crystal niet onge lukkig met hem is, zal ik tevre den zijn; als ze dat wel is, zal het buitengewoon onaangenaam zijn: als ze dat wel is, zal het buitengewoon onaangenaam zijn èn voor jou èn voor haar, en dit is mijn laatste woord over deze zaak." Met een ironisch lachje maak te ze een lichte buiging voor hem, maar hij hield haar tegen, toen ze weg wilde gaan. „Nog één woord, Sophie," zei hij plechtig. „Je zal vanavond toch vriendelijk tegen Victor de Marmont zijn, hè?" „Natuurlijk," zei ze scherp. „Je houdt me toch niet voor een wasvrouw?" „Vanavond ontvang ik de pre- fekt, met het oog op het' kon- trakt, en de generaal, die het konmmando heeft over het gar nizoen. Zij zijn allebei bekeerde Bonapartisten, denk daar aan." „Hm!" bromde madame knor rig, „en wie ga je nog meer ont vangen?" „Madame Fourier, de vrouw van de prefekt en mademoiselle Marchand, de dochter van de generaal en natuurlijk de d'Em- bruns en de Genevois." „Is dat alles?" „Dan nog een stuk of zes Grenobelse notabelen. We zul len een souper van twintig cou verts hebben en daarna houd ik receptie ter ere van het aan staande huwelijk. Men moet zijn plicht weten te doen „En voldoen aan zijn behoef te, koninkje te spelen op be scheiden schaalGoed hoor! Ik zeg al niets meer. Ik beloof je, dat ik je niet te schande zal maken en dat mijn manieren zo hoofs zullen zijn, dat die brave notabelen van ontzag niet zul len weten, waar te blijven. En nu geloof ik, dat ik maar ga, want je zult het wel druk hebben. Er moeten zeker bedienden ge huurd worden, die nog moeten worden uitgedost in de oude livreien met de mot er in. En vergeet niet de flessen dunne Médoc met het stof der eeuwen ie bedekkenJa, ja! Ik ga al. ik ben al zo stom als een vis." (Wordt vervolgd.) stig. Zij konden later naar huls gaan. Het verkeer op dit drukke punt ondervond echter geduren de anderhalf uur stagnatie. RUW IELHAN DELAAR OVERVALLEN. De 52-jarige rijwielhandelaar K. L. uit de Bonistraat in Den Haag is gisternacht in zijn bed bewusteloos geslagen door een onbekende man, die vervolgens is verdwenen met een blikken doos, waarin 135,zat en zes nieuwe rijwielbuitenbanden. D& man had zich toegang verschaft door het inslaan van een ruitje naast de winkeldeur, zo bleek de heer L. bij een onderzoek, dat hij instelde nadat hij weer bij kennis was gekomen en de politie had gewaarschuwd. In een flits meent hij nog gezien te hebben, dat de man een nylon kous over het gezicht had ge trokken. De heer L. was wakker gewor den door enig gerucht, waarop hij had gevraagd; „Is daar iemand?" Het antwoord was een harde klap op zijn hoofd, naar alle waarschijnlijkheid toege bracht met de staaflantaarn, die naast zijn bed lag. Voorts veronderstelt de heer L., dat zijn overvaller dezelfde is. als de man die 's ochtends in zijn win kel een biljet van 100,— had gewisseld. Deze klant toonde na melijk zo'n grote belangstelling voor de situatie ter plaatse, dat de heer L. achteraf meent, dat hij met opzet met een smoesje is binnengekomen om de zaak eens in ogenschouw te nemen. De heer L. heeft het signale ment van deze man aan de poli tie verstrekt. DODELIJK VERKEERSONGEVAL Woensdagmiddag is bij de grens van de gemeenten Hoeven en St. Willibrord de 37-jarige caféhouder P. J. van Beek uit Bergen op Zoom met zijn motor tegen een stilstaande vracht auto gereden. Hij is ter plaatse overleden. De man moet met vrij grote snelheid hebben ge reden. SCHEERMES MOEST RUZIE BESLECHTEN Twee politieagenten hebben op één van de perrons van het station te Dordrecht een Suri naamse inwoner van die stad moeten overweldigen, omdat deze een man met een scheer- meis bedreigde. Deze was met die man in conflict geraakt toen de Surinamer zijn vrouw, die stond te telefoneren, uit een telefooncel wilde trekken, omdat het gesprek naar zijn zin te lang duurde. De mannen raakten slaags. Toen de Surinamer het onder spit dreigde te delven, rukte hij zich los. Hij liep een eind het perron op. Plotseling kwam hij. buiten zichzelf van woede, te- rugrennen met een geopend scheermes in de hand. Slechts met grote moeite konden om standers verhinderen, dat hij zich op z'n tegenstander stortte. Terwijl de politieagenten de Surinamer wegvoerden, stapten de bedreigde man en zijn vrouw in een op punt van vertrekken staande trein. Toen de politie terugkwam om getuigenverkla ringen in ontvangst te nemen, waren ze verdwenen. POLITIEMAN VERONGELUKT Woensdagavond om half zes is de 29-jarige agent van politie A. Kalkman uit Oosterbeek met zijn dienstmotor met zijspan op de Kneppelhoutweg fegen een vrachtauto gereden. Met een schedelbasisfractuur is hij naar het St. Elisabeth-gasthuis in Arnhem gebracht, waar hij in de loop van de avond is over leden. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. GROOT AANTAL DIEFSTALLEN OPGELOST NA AANHOUDING COMPLOT Door nauwe samenwerking tussen de politie in Amsterdam en Heerlen zijn enige tientallen diefstallen, die de laatste maan den in de hoofdstad en in Zuid- Limburg zijn gepleegd, tot een oplossing gekomen. In totaal heeft de politie zes, merendeels jonge, verdachten aangehouden, die reeds vele diefstallen heb ben bekend. Men kwam het complot op het spoor naar aanleiding van een diefstal in een schoenen winkel in Amsterdam-West, on geveer twee weken geleden. De politie hield toen twee verdach ten aan, die al spoedig door de mand vielen en tevens schuld bleken te hebben aan vele andere winkeldiefstallen. Bij het verhoor kwam voorts aan het licht dat er nog meer personen in het complot moes ten zitten. Een tip leidde de po litie naar Heerlen, waar nog eens vier arrestaties werden verricht. Het bleek een goede vangst: alhoewel de aangehou denen nog worden verdacht van een groot aantal andere diefstal len is reeds komen vast te staan dat verschillende leden van het complot betrokken zijn geweest bij minstens dertig diefstallen in Amsterdam en een groot aantal diefstallen in Zuid-Limburg. Hiermee was volgens de politie een bedrag van vele duizenden guldens gemoeid. De arrestanten zijn inmiddels reeds voor de officier van Ju stitie (resp. te Amsterdam en te Maastricht) geleid.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2