PHILIPS STICHT BEDRIJF IN TERNEUZEN Zuidkoreaanse regering afgetreden Rijkspersoneel met 1 juli de vrije zaterdag W eeroverzicht Europese commissie acht extra verlaging onderlinge invoerrechten mogelijk HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Badpakken „Eigen Haard" Uw adres Eigen Haard" Frankering by abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 19 MEI 1961 17e Jaargang Nr 5295 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma F. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie f2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels-; advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer' 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling.! Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Zuidkoreaanse regering van dr. John Tsjang is donderdag af getreden, zodat de staatsgreep van generaal Do Joeng Tsjang als geslaagd kan worden be schouwd. De premier was kort tevoren uit zijn schuilplaats te voorschijn gekomen. Hij werd gedwongen naar het regeringsgebouw te gaan voor een speciale kabinets vergadering, waarop het besluit tot aftreden viel. De ministers, die huisarrest hadden, mochten na de kabinets vergadering het regeringsgebouw verlaten. Zij hebben blijkbaar hun bewegingsvrijheid her kregen. Dr. Tsjang deelde na de ver gadering mee, dat de regering had besloten en bloc af te treden. Wij hopen, zei hij, dat bij de op lossing van de moeilijkheden bloedvergieten zal- worden ver meden en dat er krachtiger tegen het communisme zal worden op getreden, zodat internationale steun kan worden verkregen. De afgetreden premier, dr. Tsjang, heeft meegedeeld, dat hij zich bij een vriend in Seoel heeft schuilgehouden. Van de 15 ministers hebben er 9 de vergadering van gisteren bijgewoond. De militaire raad heeft ver klaard, dat hij nu de steun van alle strijdkrachten heeft. Er is een divisie rondom Seoel ge legerd om activiteit van tegen standers te voorkomen. Een tweede divisie is elders ge legerd. Verder zullen geen di visies aan het front worden ont trokken. Volgens waarnemers zal de president van de republiek mo gelijk met de militaire raad spreken over de vorming van een nieuwe regering. Generaal Ham Lini Lee gearresteerd Volgens in Tokio ontvangen berichten van gewoonlijk be trouwbare Koreaanse zijde, is luitenant-generaal Ham Lim Lee, de opperbevelhebber van het Zuidkoreaanse veldleger, op LAOS EN DE GENEEFSE CONFERENTIE Uit Vientiane zijn donderdag afgevaardigden van vier Lao- liaanse politieke partijen naar Genève vertrokken, die daar zul len optreden als adviseurs van de delegatie van de rechtse rege ring van prins Boen Oem. Deze afgevaardigden moeten een tegenwicht vormen tegen de af vaardiging van de linkse Pathet Lao-beweging, die aan de. veer tien mogendhedenconferentie over Laos deelneemt. De nationale vergadering in Vientiane stelt, dat de Pathet Laobeweging slechts een klein deel van het Laotiaanse volk om vat en dat alle andere Laotiaanse partijen evenveel recht hebben om aan de Geneefse conferentie deel te nemen. Intussen bestaat er nog een sterke tegenstelling tussen de onbuigzame houding van de rechtse delegatie in Genève, die niet met de Pathet Lao aan één tafel wil zitten, en de concessies die de rechtse regering bij over leg op nationale basis te Na Mon aan de neutralistische groep van oud-premier Soevanna Phoema en aan de Pathet Lao heeft ge daan. In beginsel is in Na Mon al overeenstemming bereikt over de noodzaak om tot een coalitie regering te komen. Waarnemers zijn van oordeel, dat de bespre kingen in Na Mon wellicht be langrijker zijn dan de conferentie te Genève, waar men eigenlijk niet veel kap bereiken, zolang ie verschillende groepen in Laos niet tot een akkoord zijn geko men. Generaal Phoemi Nosavan, de vice-premier en minister van Defensie in de rechtse regering, heeft laten weten, dat hij niet naar Genève zal gaan, voordat het resultaat van het overleg te Na Mon bekend is. MEER DAN 900.000 TV-TOESTELLEN Op 10 mei is bij de dienst Luis ter- en Kijkgelden het 900.000ste televisie-toestel geregistreerd. Het 800.000ste werd op 28 de cember van het vorig jaar inge schreven. In de maand april steeg het aantal tv-ontvangers van 878.419 tot 894.335 (t/m 17 mei 1961: 903.708). Het aantal aangegeven radiotoestellen bedroeg op 1 mei j.l. 2.646.537 tegen 2.648.537 op 1 april 1961. Op 1 mei waren er 480.009 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 480.188 op 1 april j.l. last van de revolutionaire raad gearresteerd. Volgens deze berichten zou zijn arrestatie zijn gelast in ver band met zijn aarzelende hou ding om zich bij de jongste staatsgreep aan te sluiten. Zes leden van de staf van een Zuidkoreaanse socialistische blad, onder wie de directeur en de hoofdredacteur, zijn op last van de militaire junta, die dinsdag de macht overnam, aangehouden. Dit is de eerste maatregel, die ae junta neemt tegen mensen die er van worden verdacht commu nistisch gezind te zijn en te voe len voor toenadering tot Noord- Korea. In Seoel verluidt, dat studen ten die onlangs contacten met het communistische Noord-Korea hebben gepropageerd, zich ver borgen houden. Ook een aantal socialistische leiders schijnt te zijn ondergedoken. De politie, die de bevelen van de junta uitvoert, heeft intussen ruim 1.500 „straatschenders" in gerekend, die op korte termijn voor speciale rechtbanken terecht zullen moeten staan. (Adv.) Tricobest vanaf ƒ13,95 Heinzclman Orchidee Ganducor Elka in Helanca, Katoen en Lastex Sporthandel NCORBSTRAAT 76 TERNEUZEN FABRIEK VOOR VERVAARDIGING VAN KLEINE LAMPEN- OP GEMEENTELIJK INDUSTRIETERREIN DE HOOFDINDUSTRIEGROEP LICHT van de N. V. Philips' Gloeilampenfabrieken heeft het plan om in Terneuzen over te gaan tot de stichting van een spreidingsbedrijf, waarin ongeveer 300 a 400 mensen werk zullen kunnen vinden, zo vernemen wij van het Philips' Persbureau. Voor de bouw van een nieuwe fabriek, die een oppervlakte van 4000 a 5000 m2 zal krijgen, is inmiddels een perceel grond aangekocht dat gelegen is ten zuiden van de Baandijk, tussen de Hogerdijk en de Rijksweg naar de dokken, in het nieuwe gemeentelijk industrie terrein. Het ligt in de bedoeling om in deze Zeeuwse vesti ging de produktie van kleine lampen ter hand te nemen. GROTE BETEKENIS Wij tekenen bij dit bericht aan, dat de vestiging te Terneuzen van één van de fabrieken van dit enorme concern van grote betekenis geacht kan worden voor de stad en omgeving. Eens te meel is thans gebleken, dat het bedrijfsleven uit overig Ne derland de nodige belangstelling is gaan tonen voor onze streek. Dit achten wij een zeer verheu gend verschijnsel en staaft ons standpunt, dat de vestigingsfac toren ter plaatse tot de aantrek kelijkste van Nederland gerekend kunnen worden. OVERHEIDSBELEID Stond men aanvankelijk nog wat sceptisch tegenover de ver wachtingen met betrekking tot de aanwijzing van Terneuzen als ontwikkelingskern, thans is wel gebleken, dat het Regionale in- dustrialisatie-beleid van de rege ring voor de gemeente de nodige vruchten begint af te werpen. Niet in de laatste plaats is het slagen van dit beleid te danken aan het actieve gemeentebestuur, dat vooral het afgelopen jaar op merkelijke successes heeft weten te behalen, niet alleen op het ge bied van de industrialisatie in engere zin, maar ook op dat van de verbetering van de infrastruc tuur en leefbaarheid van Terneu zen. INDUSTRIËLE ONTWIKKELING Bezien wij de industriële ont wikkeling te Terneuzen van de laatste jaren, dan kan gesteld worden dat deze uitermate gun stig verloopt. Het bestaande ter rein voor klein-industrie is voor het grootste gedeelte volge bouwd. Het gemeentebestuur- heeft tijdig gezorgd voor aanvul ling en wel in de vorm van een nieuw industrialisatieplan, dat een oppervlakte omvat van circa 29 ha. Ook de Premieregeling „indu strialisatie ontwikkelingskernen'' heeft in Terneuzen een bevredi gende toepassing gevonden. Uit breiding van plaatselijke bedrij ven kon hierdoor worden gesti muleerd, alsook de vestiging van nieuwe bedrijven, waarbij wij denken aan de Timmerfabriek Verlinde, de Meterfabriek Dor drecht en een in voorbereiding zijnde uitbreiding van de scheeps werf. ■Ook in een aantal gevallen, waarin genoemde regeling niet van toepassing kon zijn, hebben plaatselijke bedrijven zich soms in belangrijke mate uitgebreid, zoals de Cokesfabriek en de Betonfabriek. VESTIGIN GSF AKTOREN Als essentiële industriële vesti gingsfactoren geldt de aanwezig heid van goede verbindingen. Ook op dit gebied heeft men in Terneuzen met succes een beroep kunnen doen op het rijk. Wij noe men in dit verband de verlegging van de uitwatering Othepnse kreek, thans bijna voltooid, de nieuwe invalsweg aan het Zwaan tje, momenteel in aanleg, en de reconstructie van een gedeelte van de Axelsestraat, waaraan binnenkort zal worden begonnen. Diverse infrastructurele wer ken zijn thans nog in voorberei ding. Een niet minder belangrijke factor is die van de leefbaarheid. Terneuzen was de eerste ge meente in Nederland, die een rijkssubsidie wist te verkrijgen voor de bouw van een zwembad. Ook dit was een gevolg van de aanwijzing tot ontwikkelings kern. Het zal moeilijk in twijfel kun nen worden getrokken, dat èn de genoemde aanwijzing èn de rea lisering van de bekende kanaal- werken, voor Terneuzen een energie-injectie betekenen van zeer grote importantie. Wij zijn er dan ook van over tuigd, dat de eerstvolgende jaren de belangstelling voor Terneuzen nog in belangrijke mate zal toe nemen. Dit kunnen wij van harte toejuichen, want een groter, wel varender en dynamischer Ter neuzen is voor Zeeuws-Vlaande- ren, en zelfs nog in ruimer ver band voor geheel Zeeland, van het grootste belang. Inmiddels wensen wij Terneu zen van harte geluk met de nieu we Philips vestiging. (Adv.) voor BLOUSEN VESTEN TRUIEN PANTALONS Sporthandel Woensdag heeft de Oostenrijkse president, dr. Adolf Srhiirf, o.m. een bezoek gebracht aan de Euromast in Rotterdam. Hij werd vergezeld door Prinses Irene. De foto toont het gezel schap op het bovenste platfomt van de Euromast, Een recente foto van prinses Birgitta van Zweden en haar verloofde prins Johann Georg von Hohenzollern-Sigmaringen, gemaakt op het koninklijk paleis te Stockholm. Aan de muur op de achtergrond hangt 'n portret van de moeder van de bruid, prinses Sibylla. De Europese commissie is van mening dat een extra verlaging van 10 pet, van de onderlinge invoerrechten eind 1961 de gun stige conjunctuurontwikkeling in alle aangesloten landen zou steunen en door de stabiliseren de invloed op de prijzen de spanningen zou kunnen ver zachten, die zich op de mark ten van bepaalde aangesloten landen voordoen. Tot deze ge volgtrekking is zij gekomen na een onderzoek naar de conjunc tuursituatie en de vooruitzich ten voor de economische ont wikkeling in 1961, dat door haar op verzoek van de ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap werd ingesteld, zo wordt van de zijde der E.E.G. medegedeeld. Zoals bekend zal de minister raad van de E.E.G. vóór. 30 juni 1961, op grond van de be sluiten van 12 mei 1960 over een versnelde uitvoering van het verdrag moeten beslissen of op 31 december a.s. een extra ver laging van 10 pet van de onder linge invoerrechten gelijk is, de ontwikkeling van de conjunc tuur in aanmerking genomen. De Europese commissie heeft daarom bovengenoemde mede deling doen toekomen aan de voorzitter van de ministerraad, de heer Spaak. Om haar mening te staven herinnert de Europese commis sie er aan, dat de gemeenschap een opmerkelijke expansie te zien heeft gegeven. De indu striële produktie is bijzonder sterk toegenomen, in 1959 met 7 pet en in 1960 met 12 pet. Voor de gehele gemeenschap zal waarschijnlijk in 1961 de indu striële produktie met minstens 6 a 7 pet toenemen. De commissie heeft er ook op gewezen, dat de economische expansie in de gemeenschap, samen met de versnelde uitvoe ring van het verdrag, zoals de ervaring van de laatste jaren heeft geleerd, de invoer uit der de landen sterk zal kunnen sti muleren. De intensivering van de externe handel van de ge meenschap zal er trouwens toe bijdragen de niveaus van de economische bedrijvigheid in de verschillende aangesloten lan den nader tot elkaar te brengen. De omstandigfteden voor een doeltreffende coördinatie van de economische politiek binnen de gemeenschap zullen er, even als die voor een liberale han delspolitiek, aanzienlijk door verbeteren. NOORDSTRAAT 76 CANADEES AMERIKAANS COMMUNIQUE President Kennedy van Amerika en premier Diefen- bakcr van Canada hebben samen verklaard dat com munistische oriëntatie van da Cubaanse overheid een bron van ernstige zorg is. Zij noemen dit een gevaar voor de vreedzame en de mocratische evolutie van de Latijns-Amerikaanse vol ken, Kennedy heeft een officieel be zoek van twee dagen aan Canada gebracht. De vorming en algemene aan vaarding van een goed werkend controle-apparaat achten zij on misbaar voor de oplossing van de kwestie-Laos en voor het berei ken van vrede en rust in Zuid oost Azië. De twee staatslieden betuigen hun vertrouwen in de Verenigde Naties en willen streven naar algemene ontwapening onder doeltreffende controle. Een ver drag dat kernproeven verbiedt, achten zij een belangrijke stap naar ontwapening. Intussen wordt het meer dan ooit nodig geacht, dat de krachten en de eenheid van de Navo worden ver groot. Er is ook gesproken over ver betering van de economische en sociale toestand op het Westelijk halfrond over het bevorderen van de democratie. Beide landen willen streven naar verbetering van de werkgelegenheid en uit breiding; van de internationale handel. Oorlog moet onmogelijk wor den, de levensomstandigheden van de mensheid moeten worden verbeterd, de menselijke vrijheid moet groter worden en minder bedeelde volken moeten worden geholpen, Op bet advies van de Centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken betreffende werktijdverkorting voor rijkspersoneel, heeft de regering thans een beslissing genomen. Minister Toxopeus heeft gisteravond, nadat hij een bespreking had gevoerd met genoemde commissie, medegedeeld, dat voor het rijks personeel de vrije zaterdag op 1 juli a.s. zal ingaan. De arbeidstijd wordt van 1 juli tot 1 januari a.s. verkort tot 46 uur per week. Na die datum zal een vedcorting gelden tot 45 uur per week. De minister voegde aan zijn mededeling nog toe, dat, gezien de economische toestand van ons land, het tempo, waarin de ar beidstijdverkorting in 't alge meen voortgaat, zodanig is, dat dit ernstige zorgen zou kunnen baren. De regering wil daarom dit tempo nog niet versnellen. Reeds omvat de verkorting van dc arbeidstijd iets meer dan de helft van het bedrijfsleven. Zou de regering verder zijn gegaan dan het geval is, dan zou de im puls wel zeer groot worden. Bij het rijkspersoneel zijn bovendien geen normen voor productivi- teitsstijging te realiseren. Ook zou bij een verder gaande beslis sing voor het college van Rijks bemiddelaars zeer moeilijk wor den de snelregels te hanteren. De regering kan die verantwoorde lijkheid niet op zich nemen, zei de minister. Het is zo ging hij verder het ernstige streven der regering directe prijsstijgingen zo laag te houden, opdat de zo groot mogelijk zal mogelijk welvaart kunnen zijn. Minister Toxopeus ging nog in op de omstandigheid, dat de be slissing veel tijd heeft gekost. De reden hiervoor was, dat met zoveel factoren moest worden rekening gehouden en dat veel moest worden overwogen. Dit alles is in de eindbeslissing ver disconteerd. De vrije zaterdag voor het rijkspersoneel wordt <Jus 1 juli een feit. De minister meent, dat de regering hiermede blijk heeft gegeven, de ontwikkeling te vol gen en ook voor het overheids personeel de bakens te verzetten. Deze beslissing zal ook haar in vloed hebben op de lagere orga nen. Het ligt in het voornemen van de minister binnenkort met de wethouders der drie grootste gemeenten terzake overleg te plegen. Dit overleg omvat dan ook de tot nu toe plaatsgehad hebbende schorsingen van raads besluiten. KOUDER. Het hogedrukgebied dat nu enkele dagen het weer in West- Europa heeft bepaald, heeft zich iets naar het westen terug getrokken en ligt momenteel ten zuiden van IJsland. In verband hiermee kon via de Noordzee een hoeveelheid voch tiger lucht naar het zuiden op dringen. Hierin komen uitgebrei de wolkenvelden voor die don derdagavond ook Nederland zijn binnengedreven. VRIJDAG 19 MEI v.m. n.m. Breskens 4.42 5.04 Terneuzen 5.17 5.39 Hansweert 5.57 6.19 Walsoorden 6.07 6.29 ZON MAAN op onder op ondei Mei 19 4.41 20.32 8.44 20 4.40 20.34 9.41 0.30 21 4.38 20,35 10.41 1.0-1 Het ziet er naar uit dat deze bewolking zich ook vandaag in het grootste deel van ons land zal kunnen handhaven. De kans dat er neerslag uit valt is echter maar klein, maar het gevolg zal wel zijn dat de middagtempera" turen op een lager niveau zullen liggen. Met de bovengenoemde ont wikkeling hangt een algemene daling van de luchtdruk boven Scandinavië en het noorden van de Noordzee samen. Het lijkt niet waarschijnlijk dat storingen die zich in dit gebied ophouden, reeds vandaag tot ons land zullen kun nen doordringen. Wèl zal in ver band hiermee vandaag reeds eni ge toeneming van de noordweste lijke wind kunnen plaats vinden. medegedeeld door het K. N. M. L te De Bilt, geldig van vrijdag ochtend tot vrijdagavond. Lagere middagtemperaturen Overwegend droog weer met veel bewolking. Matige tot vrij krachtige wind tussen noord en noordwest. Lagere middagtem peraturen,

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1