Arbeidsvreugde en Arbeidsverdriet Wetsontwerp verplichte W. A. DE BRONZEN ADELAAR Radio en Televisie Wilde Eisenhower een derde Amerikaanse partij stichten? CUBA Auto als huwelijks geschenk Pagina 10 DE VRIJE ZEFUW Donderdag 18 mei 1961 De gevolgen van geestelijk gedraineerde arbeid worden meer en meer onderkend DE maandagochtendziekte is een wijdverbreide kwaal. Maar er zijn vermoedelijk duizenden mensen, voor wie het elke dag maandag is. Die zich elke dag opnieuw met loden schreden naar fabriek of kantoor be geven en die een zucht van ver lichting slaken als de werktijd verstreken is. Sinds de Nederlandse socio loog dr. M. Ydo zijn boek „Ple zier in het werk" heeft geschre ven, heeft ook de wetenschap hier te lande steeds meer be langstelling aan de dag gelegd voor de verhouding arbeider/ werk. Hiermee werd ongetwij feld in een grote behoefte voor zien. Tot dan toe had men zich op geheel andere aspecten van de arbeid toegelegd. De bedrijfs sociologie en het maatschappe lijk werk hadden hun aandacht geconcentreerd op de sociale verhouding arbeider/werk. Tal drijf en de vakbonden hielden zich voornamelijk met loonaan- gelegenheden bezig. Men sprak over loonsverhogingen en secun daire arbeidsvoorwaarden, men liet zijn gedachten gaan over personeelsverhoudingen en per soneelsbeleid, kortom er was een algemeen streven merkbaar om de arbeider het in zijn werk situatie zo prettig mogelijk te maken. Maar aan de eigenlijke kernvraag, n.l. hoe de arbeider zich tot zijn werk verhoudt, kwam men nauwelijks toe. Het begrip arbeidsvreugde kende men wel, men ging daar zelden dieper op in. De sociologische literatuur van de laatste jaren houdt zich echter intensief bezig met. de verhouding arbeider-werk. Tal van buiten- en binnenlandse pu blicaties leggen hiervan getui genis af. De aandacht van de moderne wetenschap gaat voor al uit naar de arbeider in het industriële bedrijf. Het feit dat een deel van de werknemers in de industriële bedrijven her haalarbeid moet verrichten, heeft aanleiding gegeven tot discussies met betrekking tot gevolgen die deze arbeid heeft voor degenen, die haar verrich ten. HERHAALARBEID SCHENKT WEINIG ARBEIDSVREUGDE ONDER herhaalarbeid wordt verstaanwerk dat weinig ge- variëerd is, dat eigenlijk door iedereen verricht kan worden omdat het geen specifiek vak manschap vergi. Duizenden mensen verrichten dagelijks deze monotone arbeid en de vraag is, welke gevolgen dit voor hen zelf heeft. Vele onderzoekers zijn de mening toegedaan, dat herhaal arbeid een nadelige invloed heeft op de mensen die dit moe ten verrichten. Het is immers zulk eenvoudig werk, dat men het bijna automatisch kan doen. De gehele menselijke geest wordt niet in beslag genomen door dit werk. De geestelijke vermogens zijn bij dit simpel werk praktisch uitgeschakeld en aan de lichamelijke vermogens worden slechts zeer geringe eisen gesteld, zodat er moeilijk sprake kan zijn van een har monisch gebruik van die ver mogens. De voortdurende her haling van een korte arbeids- cyclus of het voortdurend ge spannen hemden van de opmerk zaamheid nemen slechts een zeer kleine sector van de licha melijke zintuigelijke vermogens in beslag. Verschillende ver mogens behoeven voor dit werk niet te functioneren. Daarom komt een arbeider in dit werk ook nooit tot een zelfverwerke lijking, welke toch een eerste voorwaarde is om iets als ar beidsvreugde te kunnen ervaren. Veel arbeiders kunnen geen interesse opbrengen voor hun werk, dat zij welhaast automa tisch verrichten zonder er daad werkelijk bij betrokken te zijn. Toch kwamen verschillende onderzoekers tot de conclusie, dat niet alle arbeiders, die een tonige herhaalarbeid moeten verrichten, met. tegenzin hun werk doen. INTELLIGENTIE BELANG RIJKSTE FACTOR NERVEUZE en intelligente mensen blijken over het alge meen het slechtst tegen mono tone herhaalarbeid te kunnen. Enkele Amerikaanse onderzoe kers die het gedrag van een aantal fabrieksmeisjes obser veerden, werden getroffen door het feit, dat de intelligentste meisjes onder het werk het meest praatten om zo de ver veling die hen bij dit werk over viel, te verdrijven. Steeds weer blijkt, dat de mensen die het minst plezier in hun werk heb ben, degenen zijn die arbeid moeten verrichten die onder hun niveau ligt. Tegenzin in het werk vloeit veelal voort uit een hunkering naar beter, volwaar diger, gevarieerder werk. Iemand die dagelijks werk verricht dat beneden zijn capaciteiten ligt, wordt voortdurend gekweld door de gedachte dat hij be neden de maat blijft, dat hij niet is wat hij zou kunnen zijn. Helaas zijn er duizenden ar beiders, die niets anders dan ongeschoold werk verrichten ofschoon zij de capaciteiten be zitten om volwaardiger werk te kunnen doen. De psycholoog P. van der Heyden heeft in een studie over de psychotechniek dit euvel reeds aan de kaak ge steld en daarbij de verzuchting geslaakt „dat van een tijdig her kennen van de goede aanleg bij de ongeschoolde arbeider nog vrijwel geen sprake is". Geestelijke gedraineerde ar beid eist over het algemeen zeer weinig aandacht en geeft de arbeider kans zich met zijn gedachten bezig te houden. Hij kan niet aan het werk denken, omdat hij er toch niets aan kan veranderen of verbeteren. Hij moet dus zijn aandacht richten op iets anders in zijn omgeving of zich overgeven aan dagdro men. Ook bestaat er grote kans dat hij gaat piekeren over zijn persoonlijke problemen. Zo kan herhaalarbeid, in het bijzonder wanneer zij als monotoon wordt ervaren, nadelige gevolgen heb ben voor degenen, die haar ver richten. INVLOED VAN HET WERK MILIEU MONOTONE herhaalarbeid is helaas inherent aan het in dustriële bedrijf. Dit werk moet verricht worden, hoezeer men dit ook kan betreuren. Noch tans zijn er mogelijkheden om de nadelige gevolgen van de herhaalarbeid enigermate op te vangen. Onder toenemend gezag van de sociologen is in brede kring het inzicht gerijpt, dat er een verband bestaat tussen de hoedanigheid van het arbeids milieu enerzijds, en het plezier in het werk anderzijds. Mono tone arbeid wordt minder ver velend als de omgeving prettig is. Daarom trachten vele onder nemers en bedrijfsleiders voor alles een prettige sfeer in het bedrijf te scheppen. Aan een goede verhouding tussen de per soneelsleden. vooral wanneer die in ploegverband werken, wordt veel zorg besteed. In werkplaatsen waar veel saai werk verricht moet worden, speelt een radio. Overigens is dit niet alleen in fabrieken het gevgl. Ook bij de routine-arbeid op kantoren is eenzelfde ver schuiving te zien van arbeids vreugde naar gezelligheidsge noegen. E» bestaat dus een aantal typen van arbeid, waarbij de sociale factoren tomgeving, om gang mét collega's enz.) belang rijk zijn als bronnen van per soonlijk zich-wel-voelen. De ar beid treedt dan op de achter grond en het cultiveren van de sociale relaties doet de arbeider met zijn werk verzoenen. Maar de aard van het te verrichten werk blijft voor veel arbeiders toch wel het belangrijkst. Wanneer men die arbeid dagelijks met tegenzin verricht, dan zal dit ongetwijfeld na delige gevolgen hebben. De tegenzin, ja de afkeer, die vele mensen jegens hun dagelijkse arbeid koesteren, wordt tegen woordig wel met de term „ar- beidsfrustratie" aangeduid. De arbeidsfrustratie nu is een ziek te, die dachten wij we! heel erg is verbreid. Men kan ze overal ontwaren als men zijn ogen gebruikt. De arbeidsfru stratie is een sociaal en psycho logisch verschijnsel, dat onze volle aandacht en zorg stellig waard is. Sherman Adams, die de nauw ste medewerker is geweest van ex-president Eisenhower schrijft in zijn boek „Verslag uit de eer ste hand", dat in juni a.s. het licht zal zien. dat Eisenhower zich dermate teleurgesteld heeft gevoeld door de politiek van zijn republikeinse partij, dat hij heeft overwogen een derde partij te stichten. Deze partij had dezelfde op vatting moeten hebben over de politieke wereldrol, die de Ver. Staten thans moeten spelen, doch zij had op het gebied van maat schappelijke voorzieningen libe raler moeten zijn dan de repu blikeinse partij, terwijl zij op het punt der staatsuitgaven minder ver had moeten gaan dan de democraten bereid zijn te gaan. Volgens Sherman Adams was Eisenhower het niet eens met de zeer behoudende gezindheid van de „oude garde" der repu blikeinse partij. Hij zou vaak ge meend hebben dat zijn voorstel len bij de democraten een gun stiger ontvangst zouden krijgen dan bij zijn eigen republikeinse partij. Eisenhowers denkbeeld van een eventuele derde Amerikaanse partij heeft echter nooit het sta dium van een concrete uitwer king bereikt. Het bovenstaande valt te lezen in grote uittreksels in het tijd schrift „Life" uit Adams' nog te verschijnen boek. Sherman Adams moest inder tijd, als bekend, ontslag nemen, nadat een campagne tegen hem was gevoerd wegens het aan nemen van geschenken van een met hem bevriende fabrikant. Men zag hierin een poging om Eisenhowers eerste politieke raadgever gunstig ten opzichte van deze fabrikant te stemmen. Sherman Adams schrijft ook dat Eisenhower er in 1956 o.a. in toestemde om zich voor de tweede maal door de republi keinse partij kandidaat voor het presidentschap te doen stellen, omdat er geen andere republi keinen waren, die het met succes tegen de kandidaat der democra ten zouden kunnen opnemen. Ook in 1960 zou de ex-presi dent gevonden hebben dat zijn partij niet over „nieuwe talen ten" beschikte. Hij zou de al gemeen door de partij aanvaar de kandidatuur van vice-pre sident Richard Nixon voor het presidentschap 'n „slechte keus" hebben gevonden. (Gemeld is, dat Eisenhower be reid zou zijn geweest voor de derde maal een kandidatuur voor het presidentschap te aan vaarden, indien dit niet volgens de Amerikaanse grondwet ver boden was geweest.) Een Canadees verkeersvlieg tuig met 44 nonnen en zeventien paters en broeders allen Ca nadezen aan boord is dinsdag van Havanna naar Montreal ver trokken. Zij waren allen verbon den aan scholen die door de Cu baanse regering zijn overgeno men. Premier Fidel Castro heelt, zo als gemeld, op 1 mei meegedeeld dat de verblijfsvergunningen van buitenlandse, „contrarevolutio naire" geestelijken zullen wor den ingetrokken. Zaterdag is reeds een schip met Spaanse geestelijke van Cu ba naar Spanje vertrokken De revolutionaire rechtbank van Matanzas heeft elf mannen die schuldig waren bevonden aan poging tot omverwerping van de regering, veroordeeld tot dertig jaar dwangarbeid. Één man kreeg vijftien, en 24 kregen tien jaar gevangenisstraf. Nog zeventien beschuldigden moeten een jaar op een „volksboerderij" verblijven en daar scholen be zoeken. DELFTSE V 1 WORDT BINNENKORT VERWIJDERD Op dinsdag 23 mei zal een aan nemersbedrijf (firma De Vries en Zoon te Delf gauw) onder ver antwoordelijkheid van de heer A. Drent van de hulpverlenings dienst van het ministerie van Binnenlandse Zaken, beginnen met het opruimen van de V-l in Delft. Het projectiel ligt sinds 1944 ongeveer tien meter diep in een weiland van de heer D. P. A. Zuydgeest, aan de Scbieweg te Delft. De werkzaamheden zul len naar schatting twee tot drie maanden in beslag nemen. Het projectiel is indertijd af gevuurd op de lanceerplaats op het terrein van de Lijm- en Gela- tinefabriek te Delft. Al spoedig na de start stortte het neer in het weiland. De vleugels werden later in het weiland aangetrof fen en door de heer Zuydgeest begraven in de krater van de neergekomen V-l. Eerst vorig jaar. toen de ge meente Delft op 't terrein bezig was met metingen voor het bouwrijp maken van dit stuk Delfts grondgebied, deed de heer Zuydgeest mededeling van zijn ervaringen. Met een detector is inmiddels de plaats van de vleugels vastge. steld. Omdat de gebruikte appa ratuur slechts tot een diepte van vijf of zes meter nauwkeurig werkt, kon de plaats Van de V-l zelf nog niet worden bepaald. Naar de mededelingen van de heer Zuydgeest moet deze niet ver verwijderd zijn van de vleu gels. Voor de werkzaamheden heeft de gemeenteraad van Delft enige maanden geleden een bedrag van 75.000 gevoteerd dat ech ter door het Rijk zal worden terugbetaald. De aannemersfirma zal met een dragline eerst een laag grond van ongeveer 9 meter verwijde ren, daarna zal het personeel van de hulpverleningsdienst aan het werk gaan. Het projectiel ligt op ongeveer 100 meter afstand van de spoorbaan Rotterdam Den Haag. Wanneer men zover met het blootleggen is gevorderd dat er gevaar voor ontploffing ontstaat, zullen uitgebreide vei ligheidsmaatregelen worden ge- f ••effen. Met ingang van dinsdag 23 mei mag men het terrein al leen nog betreden met 'n speciale kaart afgegeven door de Delftse politie. DODELIJK VERWOND In de ouderlijke woning aan het Westeinde te Delft is dins dagmiddag de 7-jarige Wimpie Augustinus gevallen door een grote ruit. die de scheiding tus sen twee kamers vormde. Het jongetje werd zó ernstig gewond, dat het in een ziekenhuis is over leden. De minister van Justitie heeft dinsdag een wetsontwerp aan sprakelijkheidsverzekering mo torvoertuigen (en bromfietsen) bij de Tweede Kamer ingediend. Dit wetsontwerp behelst een verplichte aansprakelijkheidsver zekering (W. A.) op grond van het desbetreffende Beneluxver- drag. Op Italië, Spanje en Portu gal na is ons land het laatste in West-Europa, dat een verplichte W. A.-verzekering wil gaan in voeren. De wet wil bereiken, dat het slachtoffer van een verkeerson geluk in elk geval schadevergoe- dnig krijgt. De W. A.-verzekering zal in het algemeen de schade moeten dekken, die een bestuur der, ook al is hij niet de eigenaar van een motorvoertuig, veroor zaakt. Alleen de aansprakelijk heid van degenen, die zich door diefstal of geweldpleging van een auto e.d. meester heeft gemaakt en van hem, die dit wetende, er zonder geldige reden mee rijdt, behoeft niet te worden gedekt. In de wet zullen geen minima- staat, het „Waarborgfonds Mo- torverkeer". Dit zal worden ge voed uit bijdragen uit alle ver zekeringspremies. Indien een schuldige onbekend blijft (door doorrijden na een door hem veroorzaakt ongeluk i, wanneer een bestuurder het mo torvoertuig heeft gestolen of in dien de verzekeraar onvermo gend blijkt, dan kan een bena deelde rechtstreeks op dit waar borgfonds een beroep doen. Volgens het wetsontwerp zal het fonds voor gemoedsbezwaar den een aparte kas binnen het „Waarborgfonds Motorverlfeer" hebben. De jaarlijkse bijdrage van bezwaarden zal lager zijn, dan een normale premie voor de verplichte W. A.. omdat deze be zwaarden geheel aansprakelijk blijven. Het wetsontwerp is geheel ge richt op het voordeel van slacht offers van verkeersongelukken. Indien de verplichte W. A. wordt ingevoerd, dan zullen deze slacht offers dus onder alle omstandig heden volledig schadeloos kun nen worden gesteld. De centrale registratie van voertuigen met kentekens ?al van de verzekeraars steeds op le schade-bedragen worden op- gave krijgen van de afgesloten genomen. Deze zullen bij alge mene maatregel van bestuur worden vastgesteld. De memorie van toelichting stelt echter in het vooruitzicht, dat deze minima op honderddui zend gulden voor bromfietsen en landbouwtractoren, tweehon derdduizend gulden voor perso nenauto's en motorfietsen, een kwart miljoen gulden voor vrachtwagens en een half mil joen gulden voor autobussen, alles per gebeurtenis, zullen be dragen. Een „eigen risico" van 50 per gebeurtenis zal zijn toegestaan. Het wetsontwerp voorziet in de mogelijkheid, dat een benadeelde niet alleen een aansprakelijke bestuurder, maar ook diens ver zekeraar rechtstreeks zal kunnen aanspreken. Dit voorkomt moei lijkheden bij insolvabiliteit of faillissement van een bestuurder. De staat zal van de verzeke ringsplicht zijn vrijgesteld. Vrij stelling kan worden verleend voor bijvoorbeeld handwagens met hulpmotoren e.d. Voor ge moedsbezwaarderden is een bij zondere regeling in het leven ge roepen. Voor deze categorie, die dus tenvolle persoonlijk aan sprakelijk blijft wordt een fonds in het leven geroepen, waarin jaarlijks een te bepalen bedrag moet worden gestort. Uit dit fonds zullen benadeelden worden schadeloos gesteld indien een schuldige gemoedsbezwaarde (in eens) de schade kan voldoen. Dit fonds regelt dan verder de zaak met de schuldige onder voor waarde van volledig verhaal. Naast dit fonds voor gemoeds bezwaarden zal een tweede, gro ter fonds, in het leven worden geroepen onder garantie van de en beëindigde verzekeringen. De controle op de verzekeringsplicht van een eigenaar zal dus in de eerste plaats administratief mo gelijk zijn. De wet schrijft verder „een bewijsstuk" van W. A.-ver zekering voor aan gebruikers van bromfietsen en landbouw trekkers. Dit bewijsstuk is niet nader omschreven. Nasleep van de stakingen in België De Brusselse rechtbank heeft de 29-jarige Pierre Lerat, die tij dens een stakingsrel op 30 dec. in Brussel door revolverschoten een dertigjarige schildersknecht doodde en een tweede omstander met een kogel raakte, tot één jaar voorwaardelijke gevangenis straf veroordeeld met een proef tijd van vijf jaar. Lerat voerde tot zijn verdedi ging aan, dat hij alleen had ge schoten om een door betogers in het nauw gedreven politieman te ontzetten. Ondanks de maand hechtenis en de moeilijkheden, die dit drama voor mij en mijn gezin heeft meegebracht, zou ik in dezelfde omstandigheden weer precies hetzelfde doen", ver klaarde hij bij het verhoor. Het incident had plaats tijdens één van de vele betogingen in de roerige dagen van december en januari bij de stakingen tegen de „Eenheidswet" van de regering- Eyskens. Het was het eerste, dat een dode eiste. Het speelde zich af in het centrum van Brussel, waar afdelingen van de rijks politie trachtten een menigte van enige honderden met stenen ge wapende betogers uiteen te drij ven. Het niet-nakomen van de ver- zekeringsplieht wordt in het wetsontwerp met hechtenis en l>oete bedreigd. Daarnaast kan de rechter ontzegging van de rij bevoegdheid voor een bepaalde trjd opleggen alsmede het storten van bedragen tot drieduizend gulden in het „Waarborgfonds Motorverheer". De staat zal voor het vergoe den van schade rechtstreeks aan sprakelijk blijven. Bovendien zal zij ten behoeve van niet te voor ziene gevallen aan het waar borgfonds bijdragen. HET PROCES-EICIIMANN Het openbaar ministerie in het proces-Ëirhmann heeft gisteren een brief overgelegd van Adolf Eichmann aan de geheime politie in Düsseldorf, met de instructie, Joodse kunstschatten in handen te krijgen. Een medewerker van het open baar ministerie, Jacob Bar-Or, verklaarde, dat Eichmann een verklaring voor deze brief had trachten te geven door te zeggen, dat rijksmaarschalk Hermann Goring bijzondere belangstelling had voor dergelijke kunstvoor werpen. Het door het openbaar ministe rie overgelegde document dateert van augustus 1941. Andere documenten die door het openbaar ministerie zijn overgelegd zjjn instructies van Eiehmanns Gestapo-af deling voor Joodse zaken uit 1942. Hier in worden de strengste maat regelen gelast tegen Duitse Oostenrijkse en Tsjechische Jo den, die nazipogingen trachtten te verijdelen om hun eigendom men te confisqueren voordat zij naar het oosten werden gedepor teerd. 20 meisjes wonnen de honderdduizend Twintig atelier meisjes van de confectiefabriek Gazan N.V. in Schiedam zijn woensdag de ko ning te rijk. Met elkaar hebben zij in de staatsloterij de honderd duizend gewonnen. Een naaister op het atelier, mevr. Bijlvan der Klift had het gelukslot in z'n geheel gekocht bij de heer J. M. Brouwer aan de Benthuizer- straat in Rotterdam. Het clubje speelde al geruime tijd in de staatsloterij mee. Ondanks een begrijpelijke hoera-stemming, die er sinds de heuglijke mededeling van de heer Brouwer, sinds gis termorgen op het atelier heerste, werd getracht normaal door te werken. Het geld is in gedach ten bijna al opgemaakt De winnaressen zijn veelal in de leeftijd van 17 tot 22 jaar en met een hoofdje vol trouw- en andere plannen. Vandaag gaan zij het geld in Den Haag halen en eerlijk verdelen. Bij terug komst op het atelier zal de chef ongetwijfeld, net als gisteren, „extra muziek opzetten" C< door BARONESSE ORCZY 23) Nadruk verboden. Toen voelde zjj hoe zij uit de kar gesleurd werd en hoe zij door die gillende menigte werd gesleept naar een plaats waar stilte was. Vandaar werden ze. höè dat wist ze nauwelijks, naar Engeland gebracht, waar zij en haar broer met Jeanne en Hec tor, hun trouwe bedienden, lan ger dan twing jaar een toe vlucht hadden gevonden. „Het was een dappere daad", fluisterde madame nog eens. „Mijn leven lang zal ik van iedere Engelsman houden, ter wille van hem, die de Rode Pim pernel genoemd werd". „Waarom zou je mij dan zo'n vulgaire ondankbaarheid toe schrijven?", bromde de graaf verwijtend. „Ik vermoed, dat mijn gevoelens niet anders zijn dan de jouwe. Doe ik al niet mijn best, zo vriendelijk moge lijk te zijn voor die mijnheer Clyffurde? Hij is een geziene gast in mijn huis alleen om dat Sir Percy Blakeney hem bij mij aanbevolen heeft". „Het kan niet erg moeilijk zijn. vriendelijk voor zo'n aar dige jonge man te zijn", merkte madame ia' Duchesse droog op. „Aanbevolen of niet, ik mocht mijnheer Clyffurde dadelijk graag als het niet te laat was om mijn mening te kennen te geven, dan zou ik zeggen, dat ik liever gehad had. dat het geld van mijnheer Clyffurde ons familieschild in ere had her steld. Ik heb gehoord, dat hij heel rijk is". „Lieve Sophie!", riep de graaf ontzet uit, >waar denk je aan „Voornamelijk aan Crystal", antwoordde de hertogin. ,.Ik vond Clyffurde heel wat aardi ger dan De Marmont". „Nu moet ik je heus verzoe ken eerst na te denken, vóór je spreekt. Je opmerkingen zijn soms te gek om los te lopen!" „Ik zie heus niet zoiets schok kends in het idee, dat een dood arme aristocraat met een rijke Engelse gentleman zou trou wen „Een gentlemanMaar So phie „Mijnheer Clyffurde is toch een gentleman, nietwaar?" „Ik geloof, dat er niets op zijn familie is aan te merken". „Nu dan?" „Maar... mijnheer Clyffur de.... je weet „Nee! Ik weet het niet", zei madame beslist. „Wat is er dan toch met mijnheer Clyffurde?" „Nu dan, Sophie, ik wou het je gisteren niet dadelijk bij je aankomst vertellen, om je de waarheid te zeggen.deze mijnheer Clyffurde, die je gis teren in mijn huis ontmoette... die naast je zat aan mijn tafel... met wie je later dat lange, ge animeerde gesprek voerde is niets meer dan een winke lier!" Zonder twijfel verwachtte de graaf de Cambray, dat na deze afschuwelijke mededeling de verontwaardiging van madame grenzenloos zou zijn. Hij voelde zich erg schuldig, dat hij haar in zijn eigen huis zo'n onver kwikkelijke kennismaking op gedrongen had. Zijn verbazing was daarom groot, toen er een brede glimlach op madame's gerimpeld gezicht verscheen, die zelfs veranderde in een vrolijke lach: „Een winkelier, beste André? Een winkelier aan je aristocra tische tafel? En je verslikte je niet in je middagmaal? Godver geve het je, maar ik geloof heus, dat je een beetje menselijk wordt". „Ik had het je natuurlijk eer der moeten vertellen", begon de graaf stijf. „Och lieve hemel, ik wist het toch immers wel". „Wist je het al?" „Natuurlijk. Mijnheer Clyf- Prinses Birgitta van Zweden, gefotografeerd by de Volvo P 1800 sport wagen, welke zü als hu- weiyksgesehenk aan haar man, prins Johann Georg van HohenzollernSig maringen zal geven. Het H is het eerste exemplaar van de Volvo P 1800 dat verkocht werd. furde vertelde me dat interes sante feit nog vóór hij zijn soep naar binnen had". „Vertelde hij je, datdat hij handelde inin hand schoenen?" „Ja, en waarom niet in hand schoenen? Handschoenen is een heel aardig artikel. Ze worden in Grenoble beter gemaakt dan ergens anders ter wereld. Het is heel verstandig van de Engelse dames, dat ze hun handschoe nen van die vriendelijke mijn heer Clyffurde uit Grenoble be trekken". „Maar, mijn lieve Sophie mijnheer Clyffurde koopt hier handschoenen van Dumoulin en hij verkoopt ze weer aan een winkel in Londenhij koopt en verkoopt ook andere dingen en hij doet het om winst „Natuurlijk doet hij dat.... Je verwacht toch niet, dat iemand zoiets voor zijn plezier zo doen, hè? Mijnheer Clyffur de", ging madame nu ernstiger verder, „verloor zijn vader, toen hij zes jaar oud was. Zijn moe der en zijn vier zusters hielden bijna niets over om van te leven. Toen hij achttien was, besloot hij aan zijn moeder en zijn zus ters de kosten van zijn opvoe ding terug te geven en in plaats van in het leger te gaan waar hij als jongen altijd zo naar ver langd had ging hij in zaken en binnen tien jaar heeft hij zijn fortuin gemaakt". (Wordt vervolgd.) VRIJDAG 19 MEI. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gram.; 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gr.; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Waterst.; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Gr.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Zangrecital; 11.15 Voor de oudere luisteraars; 12.00 Gram.; 12.30 Land- entuin- bouwmed.; 12.33 Orgelspel; 12.48 Gram. of act.; 12.53 Staatsiebe- zoek; 13.00 Nws; 13.15 Promena deorkest en zang; 14.05 School radio; 14.25 Radiofilharm. ork.; 15.20 Gram.; 15.40 Vocaal ens.; 16.00 Vraaggespr. over tuinbouw; 16.15 Oude muz.; 16.45 Gram.; 17.00 Voordr.; 17.20 Kamermuz.; 17.40 Beursber.; 17.45 Gr.; 18.00 Fanfaremuz.; 18.20 De Hangmat; 18.50 Regeringsuitz.; 19.00 Nws; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Gram.; 19.30 Radiokrant; 19.50 Lichte muz.; 20.15 Gevar. progr.; 21.30 Geestelijke liederen; 22.00 De Ronde Lutherse Kerk te Amsterdam, gesprek; 22.15 Gr.; 22.30 Nws; 22.40 Wijd als de we reld, lezingen; 23.05 Gram.; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Voor de vrouw; 9.30 Gram.; 9.40 Schoolradio; 10.00 Dit en het andere, praatje; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gr.; 10.30 Lichte muz.; 11.00 Voor de kleu ters; 11.15 Viool en piano; 11.40 Orgelspel; 12.00 Lichte muziek; 12.20 Regeringsuitz.; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Openlucht klanken; 13.00 Nws, meded. en beursber.; 13.30 Metropole ork.; 14.00 Fluit en piano; 14.20 Boek- bespr. voor de jeugd; 14.40 Kin derkoor; 15.00 Levend verleden, lezing; 15.30 Gevar. muz.; 16.00 Grepen uit de muziekgeschiede nis, muzikale lezing; 14.30 Voor de zieken; 17.00 Gr.; 17.25 Roe meens ork.; 17.50 Act.; 18.00 Nws; 18.15 Pol. lezing; 18.25 Lichte mu ziek; 18.50 De puntjes op de i, praatje; 19.00 Voor de kinderen: 19.10 Kinderkoor; 19.30 De stad nu, lezing; 19.45 VPRO-nieuws; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespr.; 20.10 Toneelpremières; 20.20 Ka mermuz.; 20.35 Honderd jaar mo dernisme, lezing; 20.50 Scholen- Benelux lezing; 21.00 Spaanse Zigeunermuz.; 21.25 Ronde van Nederland; 21.30 Klankbeeld over Sneek; 22.15 Buitenl. weekoverz 22.30 Nieuws; 22.40 Zorg om de mens, gesprek; 23.00 Soc. nws in Esperanto; 23.10 Vergelijkender wijs, muzikaal gesprek; 23.55 Nieuws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nieuws; 12.02 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.35 Lichte muz.; 12.50 Koersen; 13.00 Nws; 13.15, 13.30 en 1345 Gram.; 14.00 Schoolradio; 15.45 Gram.; 16.00 Koersen; 16.15 Ka mermuz.; 16.45 Gram.; 17.00 Nws: 17.15 Gram.; 17.45 Duitse les; 18.00 Pianorecital; 18.10 Voordr.: 18.20 Voor de soldaten; 18.50 Sportkron.; 19.00 Nieuws; 19-40 Schoolwedstr.; 20.00 Orkestkon- cert; 21.30 Kamermuziek; 22.00 Nws; 22.15 Jazzmuz.; 22.55 Nws. Televisieprogramma's. NED. TV: 20.00 Weekjoumaal en weeroverz.; 20.30 De toestand in de wereld, lezing; 20.45 TV- kron.; 21.15 Gevar. progr.; 22.05 Met het oog op22.15 Staat- siebez. Bondspres. v. Oostenrijk- Daarna: Ronde van Nederland. VL. BELG. TV: 19.00 Gastpro- gramma; 19.50 Voor de vrouw: 20.00 Nws; 20.30 Spel; 22.00 Pre mière; 22.45 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 6