Het vreemdelingenlegioen ten dode gedoemd Wat gebeurde er met losgeld Eric Peugeot Wij hebben een moeder die her weet! De algemene maximumsnelheid Bouwvergunnigen eerste kwartaal '61 Belasting gehuwde vrouw Veel valse romantiekveel kitch maar ook veel dapperheid Pagina 4 DE VRIJE ZEFWV Donderdag 18 mei 1961 BUITENLANDERS DERTIG PROCENT DUITSERS VERDEDIGDEN TEVERGEEFS FRANS IMPERIUM (Van onze correspondent.) Totnogtoe noemde men het in Frankrijk altijd slechts „la legion'' en bij het .legionnair" dacht men aan de ruige manlijkheid van een door Mariene Dietrich beminde Jean Gabin. Een gehele indu strie van feuilletons, films, chansons en valse romantiek, omgaf de gestalte van de man van het vreemdelingenlegioen met roem en niet minder met sex-appeal. Pas nadat enige élite-formaties van het legioen hadden deelgenomen aan de door De Gaulle neerge slagen opstand in Algerié is de man in de straat er achter gekomen, dat deze, tijdens de parades 'van de 14e juli steeds meer bejubelde troepen, uit vreemdelingen bestaan. De verering is nu omgeslagen in spot. En wanneer totnogtoe klachten van buurlanden over ronselingen van minderjarigen voor het legioen meestal ter zijde werden ge legd, is er thans alle kans, dat deze aan een onderzoek worden onderworpen. Waarschijnlijk zullen zij zelfs in het geheel niet meer worden aangeheven, want hoewel de berichten over de op heffing van het legioen voorbarig zijn geweest, is er nog wel sprake van, dat de aanwervingsbüreaus gesloten zullen worden. GROTE PRESTATIES Het vreemdelingenlegioen is met elke fase van de Franse ver overing en pacificatie van kolo niale gebieden nauw verbonden geweest. In Tonkin, Dahomey, Madagascar, Marokko, de Le- vante heeft het legioen gestreden en er later veilige verbindings wegen aangelegd. Het feest van het legioen, dat op de 30e april valt en dit jaar niet gevierd mocht worden, herinnert aan de slag van Camerone in het jaar 4863, tijdens het ongelukkige Mexicaanse avontuur van Napo leon III. „Zestig legionaires", zo berichj de kroniekschrijver, „hielden hier stand tegen een ge heel leger, totdat hun niet de moed, maar het leven ontzonk". Hoewel Frankrijk toen reeds eeuwen vreemde soldaten in dienst bad (zij waren vroeger het belangrijkste export-product van Zwitserland) ligt de feitelijke op richting van het vreemdelingen legioen in het jaar 1831, aan het begin dus van de heerschappij van de burger-koning Louis Phi lippe. Over het legioen zegt Frankrijks klassieke handwoor denboek, de „Larousse", in zijn laatste uitgave: „Sinds 1945 neemt het legioen een glorierijk aandeel aan de operaties in In- do-China". En inderdaad streden in de jungle-oorlog in het Verre Oosten 20.000 legionaires een zware strijd, die weliswaar soms glorierijk was, maar onmogelijk glorierijk kon eindigen. Sinds de afloop van de oorlog in Indo-China en de onafhanke lijkheid van Marokko en Tunesië en Algerije het laatste strijdto neel van het legioen en zijn élite regimenten zijn door hun ver geefse en vele offers kostende strijd tegen Ho Tsji-minh gete kend. TEHUIS VAN HET LEGIOEN Algerije was van het begin af het eigenlijke tehuis van het legioen. Zijn hoofdkwartier was en is gevestigd in Sidi-bel-Abbes. Iedere recruut is van hieruit over de verschillende eenheden van het legioen verdeeld: infan terie, cavallerie en parachutis ten. Naar hier is ook een maand geleden het beroemde eerste R.E.P. (Régiment Etranger Para- chutiste) gevoerd, dat zich na de mislukking van de putch in het kamp Zeralda had verschanst en daar zijn munitie in de lucht liet vliegen en zijn archieven ver brandde. Zijn commandant, generaal Guiroud, inmiddels van zijn func tie ontheven, had het geluk, tij dens de historische dagen met verlof te zijn en maakte zich der halve niet daadwerkelijk aan muiterij schuldig. Tragisch is echter het lot van zijn plaats vervanger, kolonel De St. Marc, een door alle soldaten zeer be minde jongere officier, aan wie het persoonlijk te danken is, dat het regiment van ieder bloed vergieten werd afgehouden, maar die, omdat hij zich solidair voel de met het legioen, zijn loopbaan gebroken ziet. In tegenstelling met een generaal Salan, die wel iswaar gesproken had over een strijd tot de dood van het Franse Algerije, maar de vlucht nam en het aan generaal Challe overliet, de verantwoordelijkheid op zich Hebben de ontvoerders van het Franse jongetje Eric Peu geot het losgeld dat zij van de familie Peugeot ontvingen in Nederland omgewisseld tegen buitenlandse valuta? of deden ze dat in een ander Europees land? Drie Franse politiemannen, die ook deel uitmaakten van het rechercheteam dat de ontvoer ders opspoorde, proberen thans uit te zoeken wat er precies met het losgeld is gebeurd. Zij ma ken daarvoor een reis naar vijf landen. Dinsdag arriveerden de Franse politiemannen uit Kopen hagen in Amsterdam, waar de zedenpolitie haar Franse colle ga's behulpzaam is. Zij zouden voornemens zijn bij verschillende bankinstellingen navraag te doen. Heden of morgen vertrek ken de Fransen weer. Op 8 maart jl. werd in een Parijse garage op aanwijzing van één van de ontvoerders I Pierre Larche) in een Amerikaanse auto een bedrag van pl.m. 46.000 gevonden. Dit zou het restant zijn van het losgeld van 50 miljoen Franse francs, waar van de ontvoerders ongeveer 43 miljoen zouden hebben verbrast. Gebleken is, dat in Dusseldorp een deel van het losgeld tegen buitenlandse valuta werd omge wisseld. Als onderdeel van het uitgebreide politieonderzoek wordt thans nagegaan of de ont voerders wellicht hetzelfde heb ben gedaan in andere landen. De Franse recherche zou daarbij tevens rekening houden met de mogelijkheid, dat niet al het geld is verbrast. Het hoofd van het Amsterdam se arondissementsparket, mr. W. P. Bakhoven, is niets bekend over de bedoelingen van de drie poli- NAGEKOMEN ADVERTENTIE Heden overleed tot onze grote droefheid, nog zeer onverwachts, onze ge liefde Broeder, Behuwd- broedér en Oom DANIEL ROTTIER in de ouderdom van ruim 77 jaar. Uit aller naam, J. ROTTIER C. ROTTIER Familie ROTTIER Familie De REGT Torneuzen, 17 mei 1961 Nieuwediepstraat 77 tiemannen. „Ik heb alleen een telexbericht ontvangen, waarin hun komst werd aangekondigd en een beroep op medewerking werd gedaan. Dit verzoek heb ik doorgegeven aan de Amsterdam se recherche". De chef van de Amsterdamse zedenpolitie hoofdinspecteur H.. G, Hagens. wist weinig meer. Zijn collega inspecteur C. J. de Dood leidt de Franse recher cheurs rond en werkt de verho ren die zij wensen te hebben schriftelijk uit. Deze gaan dan 'vla de diplomatieke kanalen naar Frankrijk. De Amsterdamse ze denpolitie heeft evenwel geen actief aandeel in het onderzoek. Zij heeft ook geen officiële stuk ken over het bezoek ontvangen. AANGEHOUDEN WEGENS OPLICHTING. Wegens verduistering en op lichting door middel van het uit geven van een aantal ongedekte cheque's tot een bedrag van en kele duizenden guldens is door de Zandvoortse recherche aange houden het Engelse echtpaar G. P. C. W., wonende in Zandvoort. De man Was voormalig direc teur van een grammofoonplaten- fabriek. Betrokkenen die aldaar werd geschorst en ontslagen, be gon een nieuwe zaak, n.l. een postorderbedrijf voor grammo foonplaten, terwijl de vrouw een school voor mannequins in Am sterdam had. Zij leefden nogal royaal, waar door zij in financiële moeilijkhe den kwamen en ongedekte che que's uitgaven om hun schuld eisers tevreden te stellen. Zij zullen voor de Justitie in Haarlem worden voorgeleid. EEN DODE OP ONBEWAAKTE OVERWEG De 40-jarige J. Eissies, uit Zweeloo, is gisteravond om het leven gekomen op een onbe waakte overweg tussen Hoog halen en Beilen, toen zijn auto om tien over zes door een trein uit de richting Assen werd ge grepen. Het ongeluk gebeurde op de overweg bij de Halerbrug. De heer Eissies kwam uit de rich ting Zwiggelte, hij werd gegrepen door de trein die om tier, voor zes uit Assen is vertrokken. De man moet op slag dood zijn ge weest. De auto is door de trein meegesleurd en werd totaal ver nield. te nemen, draagt ook een sol daat als St. Marc zijn verant woordelijkheid. Naast twee regimenten para chutisten had het legioen in Al gerije nog drie infanterie-regi- menten, een cavallerie-regiment en een halve brigade. Het derde infanterie-regiment van het legioen was het, dat in de win ter van 1958—1959 de zware last van de strijd tot afgrendeling van de Tunesisch-Algerijnse grens droeg. Velen van zijn offi cieren en ook zijn bevelhebber zijn indertijd gevallen en er wordt beweerd, dat geen man van dit regiment zonder verwon dingen is gebleven. POLITIEK TABOE. Tussen deze beroepstroepen en de legioenen van buitenlanders, die jn de beide wereldoorlogen uit overtuiging aan de zijde van Frankrijk, streden, was slechts de naam gemeenzaam. In het vreemdelingenlegioen ging het er nooit om, een mening over deze of gene oorlog te hebben. Het was, integendeel, gedacht als een korps, dat door geen po litieke stromingen in Frankrijk kon worden beïnvloed en dat nooit een wijdere horizon mocht hebben dan de eigen korpsgeest. Het vreemdelingenlegioen ken de de onvoorwaardelijke gehoor zaamheid aan de eigen leiders en verder niets. Zo werd het niet slechts als werkttuig voor een imperium, dat ophield te be staan, onnodig; het werd tegelijk tot een bedreiging voor Frankrijk zelf en dat heeft zijn vermoede lijk onafwendbare einde bespoe digd. Op het ogenblik is er welis waar sprake van de ontbinding der rebellerende regimenten pa rachutisten en cavallerie; maar het spreekt vanzelf, dat na vol trekking dezer maatregelen het vreemdelingenlegioen nooit meer kan zijn of worden wat het was. (Nadruk verboden.) Leonard van Valkenburg. Poliovaccinatie De Coöperatieve Vereniging Gezondheidszorg Centrum Neder land heeft dezer dagen haar yer- zekerden bericht, dat zij bereid is voor haar leden de kosten van vaccinatie tegen poliomeylitis te betalen. Dit geldt voor de leeftijds-klas- se 16 tot en met 21 jaar i de kin deren onder de 16 jaar hebben reeds vanwege de overheid ge legenheid gehad zich te laten in enten). Sinds het begin van het jaar wordt het poliovaccin ook in ons eigen land bereid, namelijk door het Rijks Instituut voor de Volks gezondheid. Voor het geven van de injec tie kan men zich tot zijn huis arts wenden. Omdat, volgens de C. V. G. C. N. juist dit jaar mo gelijk tegen de zomer een uit breiding van het besmettingsge vaar te verwachten is, heeft deze instelling wel de voorwaarde ge steld, dat vóór 1 juni aanstaan de met de vaccinatie moet zijn begonnen en dat deze volledig moet zijn (namelijk drie maal 1 injectie). Regering van Libanon afgetreden. De Libanese regering van pre mier Saeb Salam is afgetreden. Het uit achttien leden bestaan de kabinet-Saeb Salam werd op 2 augustus vorig jaar na de eer ste algemene verkiezingen onder president Sjehab gevormd. De vorige week traden zes mi nisters af om de premier gele genheid te geven zijn kabinet te reorganiseren. In de afgelopen weken voer den pers en parlement een felle campagne tegen de regering, die van een ondoeltreffend beleid werd beschuldigd als gevolg van interne conflicten in het kabi net. Premier Salam deelde dinsdag aan de pers mede het ontslag van zijn regering aan president Sje hab te hebben aangeboden. TWEE DODEN OP ONBEWAAKTE OVERWEG. Op een onbewaakte overweg in MierloHout (gem. Mierlo) is dinsdagavond omstreeks 8 uur een personenauto door een trein gegrepen. De twee inzittenden, de 33-,ja rige J. van Gerwen uit Mierlo- Hout en zijn 17-jarige verloofde G. Stoukes waren op slag dood. De trein had drie kwartier ver traging. Haar thee... mmmm! Dat zegt ook vader. Dat zeggen ook de gasten altijd. En wat zegt moeder er van? „Pickwick Thee, dat is het hele geheim!" Pickwick Thee, de fijne Engelse melange van Douwe Egberts, munt uit door een bijzonder krachtige geur en een zeldzaam verkwikkende, kernachtige smaak. Een verfijnde thee met een rijke, gouden afschenk. Nu in extra-kwaliteitbeschermende goudstaniol-verpakking De Franse stakingen De Parijse vakverenigingen van bus- en metropersoneel heb ben besloten een staking van 24 uur voor heden af te kondigen, aldus is van gewoonlijk welinge lichte zijde vernomen. Zoals gemeld, hebben de Fran se bonden van spoorwegperso neel een staking van 32 uur af gekondigd, die hedenmorgen om 4 uur zou beginnen. Bij de stakingen Zullen onge veer 500.000 mensen zijn betrok ken. De regering heeft laten weten, dat zij niet van plan is de betrokkenen tot werken te ver plichten. De belangrijkste stakingsactie betreft de 350.000 werknemers van de genationaliseerde spoor wegen. Alles wijst er op dat de staking volledig zal zijn. omdat de actie door alle vakbonden wordt gesteund. Het werk zal echter bijtijds vrijdagmiddag te 12 uur worden hervat om de bewoners van de grote steden in start t ellen, het Pinkster- weekeninde naar buiten te gaan. Behalve de werknemers van het Parijse openbare vervoers bedrijf, zal ook het personeel van de posterijen, de belastingdien sten en zekere onderdelen van het openbare onderwijs 24 uur staken. Voorts zal het personeel van de nationale elektriciteits- en gasbedrijven worden opgeroe pen voor een staking van vier uur. Deze acties zijn bedoeld om de looneisen van de werknemers in de openbare en genationaliseerde bedrijven kracht bij te zetten. De betrokken vakbonden vinden dat hun leden steeds ten achter ge steld zijn bij hun collega's in het particuliere bedrijfsleven. Zij In verband met het wetsont werp, dat beoogt- maximumsnel heden te kunnen vaststellen voor bepaalde wegen of weggedeelten buiten bebouwde kommen zegt de vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat het zeer te betreu ren, dat de minister nog steeds geen definitief standpunt heeft bepaald t.a.v. de voorstellen van de commissie veiligheid wegver keer en de raad van de water staat om algemene maximum snelheden vast te stellen op alle wegen buiten de bebouwde kom men. Men vroeg zich af. of een ver der uitstel wel verantwoord is. De verkeersonveiligheid is een nationaal gevaar, dat zo goed mogelijk bestreden dient te wor den. Het gevarenrisico neemt on- de snelheid ten gevolge van het onevenredig toenemen van de remweg. Indien de minister desniet temin meent, dat invoering van een algemene maximumsnelheid achterwege dient te blijven', is het wenselijk, dat hij gemoti veerd uiteenzet, waarom hij in een dergelijke maatregel geen heil ziet. zo zegt de commissie in willen een loonsverhoging die hoger ligt dan de vier procent die de regering de komende maanden wil geven. haar verslag. Intussen kon de commissie zich met het stellen van maximumsnelheden voor be paalde wegen of weggedeelten buiten de bebouwde kommen ge heel verenigen. Daarvan kan naar haar mening inderdaad een gunstige invloed op de verkeers veiligheid worden verwacht. Blijkens de memorie van toe lichting ligt het in de bedoeling, dat het vaststellen van inciden tele maximumsnelheden zal ge schieden door de minister. Bij vele leden was in dit verband de vraag gerezen of het geen aan beveling verdient dat de hierbe- doelde aan de minister toe te kennen beovegdheid beperkt blijft tot de wegen of weggedeel ten, onder beheer van het rijk, en dat, voor wat andere wegen of weggedeelten betreft, Ged. Staten te dezen bevoegd worden verklaard. Het zou onnodig omslachtig zijn, indien telkens een beroep zou moeten worden gedaan op de minister, zo vonden vele leden. JEUGD VERNIELT SCHOOL Nadat er kort geleden twee gevallen van baldadigheid uit Bussum werden gemeld en ook in Den Haag de jeugd al tweemaal grote schade heeft aangericht uit pure baldadigheid, is dinsdag nacht in deze stad weer een der gelijk feit gepleegd. Een grote ruit van een school aan de Zaan- straat werd ingegooid, waardoor tegelijk een glasmozaïek, dat de leerlingen onlangs het bestuur van deze school hadden aangebo den, vernield werd. Voorts werd binnen een grote ravage aange richt, waarbij onder meer een fles azijn in het aquarium werd geledigd, de twee hamsters van de schoolkinderen werden dood geslagen en een portret van ko ningin Emma werd besmeurd. De daders zijn nog onbekend. In het eerste kwartaal 1961 werd voor 10.540 woningen premie toegezegd tegen 9500 in het eerste kwartaal van 1960. De stijging van het aantal bouw vergunningen voor woningen, te bouwen krachtens „andere fi nanciering", is te verklaren uit het grotere aantal in de vrije sector te bouwen woningen. Dit heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid, mr. J. van Aartsen, ge antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid, de heer W. J. Andriessen, naar aanleiding van in het statistisch bulletin verstrekte gegevens over verleende bouwvergunningen. Deze vermeldden, dat van janu- ari-maart 1960, 9155 bouwver gunningen werden verleend krachtens de premieregelingen, tegen slechts 6133 van januari- maart 1961, en dat in dezelfde perioden resp. 2612 en 8515 bouwvergunningen werden ver leend krachtens „andere finan cieringen". De minister deelt mede, dat uit het aantal verleende bouw- verguningen niet kan worden afgeleid hoeveel premiebeschik kingen in het desbetreffende tijdvak zijn uitgegeven. Onder „andere financieringen" worden in het statistisch bulle tin verstaan alle financierings wijzen, waarbij de overheid geen steun verleent. De minister verklaart dat de gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek betrek king hebben op de aantallen door de gemeentebesturen afge geven bouwvergunningen voor alle woningen. De tijd, die ge legen is tussen de premiebe schikking van het rijk en de bouwvergunning der gemeente, is niet voor alle gemeenten ge lijk, „zelfs in een gemeent heeft het zogenaamde na-ijlen van de bouwvergunning niet steeds in dezelfde mate plaats. Het is bijv. afhankelijk van het seizoen". De statistiek vermeldt het aan tal door de gemeentebesturen bij het Centraal Bureau voor de Statistiek aangemelde vergun ningen; deze aanmelding ge schiedt ook niet altijd aan stonds, aldus de minister, De vier centrale werkgevers verbonden hebben de minister en de staatssecretaris van Financiën gevraagd op korte termijn maat regelen te treffen om de belas tingdruk op het inkomen uit loondienst van de gehuwde vrouw te verlichten en om het achteraf opleggen van een aan slag in de inkomstenbelasting voor déze verdiensten achterwe ge te laten. Zij hebben er bij de bewinds lieden op aangedrongen, reeds thans over te gaan tot invoering van de voorgestelde extra belas tingaftrek voor het in loondienst werken van de gehuwde vrouw van maximaal 1000 per jaar. Deze aftrek is reeds in de bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal aanhangige belasting- ontwerpen door de regering voorgesteld. Te verwachten is echter dat de behandeling van deze ontwerpen nog veel tijd zal vergen. De verbonden hebben voorts verzocht het mogelijk te maken dat aan de groep loontrékkenden met lagere inkomens geen aan slag in de inkomstenbelasting ter zake van het buitenshuis werken van de gehuwde vrouw meer be hoeft te worden opgelegd, Dit zou naar het oordeel van de ver bonden zonder bezwaar kunnen geschieden door een systeem toe te passen waarbij de gehele be lastingschuld wordt voldaan door inhouding op het loon naar een speciaal tarief. In het huidige systeem krijgt de man achteraf een aanslag in de inkomstenbe lasting voor de verdiensten van zijn vrouw. Dikwijls hebben de echtgenoten alle voorlichting ten spijt daarop niet meer ge rekend. Bij deze voorstellen hebben de verbonden overwogen dat de huidige fiscale wetgeving het in loondienst werken van de ge huwde vrouw nodeloos belem mert. Hierin dient naar hun oordeel verandering te komen. In ver band met de tegenwoordige situatie op de arbeidsmarkt aen ten zij een spoedige invoering van de door hen voorgestelde maatregelen dringend gewenst. De verbonden hebben zi°" voorbehouden te zijner tijd op het gehele vraagstuk vein de fis cale aspecten van het buitenshuis werken van de gehuwde vrouw nader terug te komen, zo delen zij mee in een gezamenlijk com-ij raumaué,

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 4