Verlaging van inkomsten- en loonbelasting uitgesteld De conferentie over Laos Bezoek van Dr. Scharf aan Rotterdam en Den Haag De ontmoeting Kennedy-Chroesjtsjef BET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De Oostenrijkse president in ons land Frankering bij abonnement: Terneüzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adresSmidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 18 MEI 1961 17e Jaargang Nr 5294 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneüzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pei advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De minister en de staats secretaris van Financiën hebben gisteren in een nota aan de Tweede Kamer me degedeeld dat de regering op grond van conjuncturele overwegingen gemeend heeft er niet toe te kunnen besluiten voor te stellen de in de wet van 28 december 1960 tot stand gebrachte verlaging van de inkom sten- en loonbelasting met ingang van 1 juli a.s. in werking te doen treden. De regering heeft evenwel be sloten in het najaar een wets ontwerp in te dienen, waarin een vaste en definitieve datum voor het in werking treden van de verlaging van de inkomsten- en loonbelasting zal zijn opgenomen. Dit wetsontwerp zal zó tijdig worden ingediend dat het vóór het einde van dit jaar het Staats blad zal kunnen bereiken. Bij die gelegenheid zal de regering te vens overwegen of het verant woord is in het wetsontwerp ook een datum voor het in werking treden van de verlaging van de vennootschapsbelasting op te nemen. De bewindslieden stellen vast dat de reeds geruime tijd be staande hoogconjunctuur zich duidelijk en zelfs in ernstige mate heeft verscherpt. De pro- duktiecapaciteit is volledig in be slag genomen. Een verdere op voering van de produktie wordt met name bemoeilijkt door het tekort aan arbeidskrachten dat zich in steeds meer sectoren scherp manifesteert. Daarbij komt de zich in snel tempo uit breidende arbeidstijdverkorting. Ontwikkeling op de arbeidsmarkt; bouwsector In de nota wordt er op gewe zen dat voor het conjunctuurver loop de ontwikkeling op de ar beidsmarkt een zeer goede indi catie geeft. Thans is het aantal personen dat niet in het produk- tieproces is opgenomen, gedaald tot een historisch dieptepunt. De geregistreerde arbeidsreserve, die eind september 1960 nog 48.000 personen omvatte, is eind april van dit jaar teruggelopen tot 33.000 personen. Een nog lager werkloosheidspeil is zelfs nauwelijks denkbaar. De geregi streerde openstaande aanvragen van werkgevers namen toe van 94.000 in september van het vori ge jaar tot ruim 112.000 in april j.l. Het verschil tussen de open staande aanvragen en de gere gistreerde arbeidsreserve is dus van september 1960 op april j.l. toegenomen van ruim 45.000 tot bijna 80.000. De spanning op de arbeidsmarkt is hiermede groter geworden dan in de hausseperio de 1956-'57 ooit het geval is ge weest. In de bouwsector heeft de recente conjuncturele ontwikke ling geleld tot een sterke stijging van de aanvragen van bouwver gunningen terwijl in alle grote sectoren de vraag zó is opgelo pen dat de wachttijden belangrijk zijn gestegen. Werkgevers teleurgesteld over uitblijven belasting-verlaging Het Verbond van Nederlandse werkgevers is teleurgesteld over het niet in werking treden van de verlaging van de inkomsten en loonbelasting per 1 juli a-s. De nieuwe voorzitter van het verbond, de heer H. J. de Koster, (die vandaag de voorzittersfunc tie officieel zal overnemen van dr. ir. J. Q. den Hollander) zei gistermiddag op een persconfe rentie in Amsterdam: „Hoewel wij een principiële conjunctuur- regeling door middel van de be lasting niet verwerpen, achten wij deze beslissing in dit geval niet juist". De heer De Koster zei van mening te zijn dat de inkomsten belasting op het ogenblik sterk overtrokken is en dat de progres sie te sterk is. Het verbond van Nederlandse werkgevers had er volgens hem op gerekend dat de inkomstenbelasting en de ven nootschapsbelasting verlaagd zouden worden. De heer De Kos ter zei het te betreuren dat de belastingverlaging onderworpen wordt aan de conjunctuur. Even tuele voorzieningen zou het ver bond van Nederlandse werkge vers juister geacht hebben in de sector van de indirecte belastin gen. De economische situatie ver toont dus duidelijke symptomen van oververhitting. In de thans bestaande econo mische situatie, zoals deze blijkt uit de spanning op de arbeids markt en uit andere in de nota genoemde verschijnselen, achten de bewindslieden het conjunctu reel niet verantwoord door het thans in werking stellen van de belastingverlaging bij te dragen tot verdere opvoering van de grote spanningen, die in de Ne derlandse economie aan de dag treden. De kans is zeer groot dat het evenwiehtsverstorende effect van het ingaan van een belas tingverlaging van rond een half miljard gulden d.i. rond een derde van het jaarlijkse accres van het totale beschikbare in komen de bestaande spannin gen tot ontlading zou brengen. Licht zou een prijsstijging ont staan, welke de tot dusverre gunstige resultaten van het financieel-economische en socia le beleid teniet zou kunnen doen. Uitstel van belasting verlaging voor een beperkte duur Naar het oordeel van de be windslieden kan evenwel een dringende verlaging als die van de belastingen naar het inkomen niet telkens weer op conjunc turele gronden worden uitge steld. Bij het voortschrijden van de tijd, aldus menen de bewinds lieden. wordt het honoreren van de wettelijke belofte van belas tingverlichting een steeds drin gender eis, temeer nu deze in een groter geheel van belasting voorzieningen ook samenhing met het permanerjt maken van enkele belastingverzwaringen. Men zal hier, aldus de bewinds lieden, tegenover elkaar staande argumenten moeten afwegen. Aan de ene kant pleit een ver antwoord» belastingheffing van de individuele burgers voor een onverwijlde invoering van de be lastingverlaging, aan de andere kant verzet zich het conjunctu rele motief tegen een invoering in een economische situatie als de huidige. Bij een juiste afwe ging nu van deze tegengestelde belangen leidt het conjuncturele argument niet verder dan tot een temporisering van de belas tingverlaging, n.l. het uitstellen daarvan voor een beperkte duur. Aldus verkrijgt de eis van een juiste conjunctuurpolitiek de be tekenis van het binnen een be perkte periode kiezen van het meest verantwoorde tijdstip voor de invoering van de belasting verlaging. Beschouwingen inzake het conjunctuurverloop in de toekomst Bij het bepalen van haar stand punt inzake de duur van het uit stel van de invoering van de ver laging van de inkomstenbelas ting en loonbelasting heeft de regering aandacht gewijd aan het verloop van de conjuncturele ontwikkeling in de toekomst. Al hoewel thans nog weinig symp tomen in die richting wijzen, ach ten de bewindslieden het niet uitgesloten dat de conjunctuur nu wel haar hoogtepunt heeft bereikt. Op iets langere termijn lijkt enige ontspanning niet uit gesloten. Zo kan een zekere ma tiging van de conjunctuur wor den verwacht van de volledige doorwerking van de in 1960 tot stand gebrachte beperking van de investeringsfaciliteiten. Ver der zal in toenemende mate de revaluatie haar effect doen gel den. En tenslotte mag aangeno men worden dat de te verwach ten grotere toevloed van jeugdige arbeidskrachten als gevolg van de vele geboorten kort na de Oorlog een gunstige uitwerking zal hebben op de situatie van de arbeidsmarkt. Vergeten mag niet worden dat de ontwikkeling van lonen en andere inkomsten in de komende tijd voor het conjunctuurverloop van bijzondere invloed is. Regering heeft haar standpunt bepaald t.a.v. de werktijdverkorting Naar liet ANP verneemt zal hedenavond om 20.00 uur, de cen trale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenaren zaken bijeenkomen, teneinde van de regering haar standpunt te vernemen t.a.v. de werktijdver korting voor het rijkspersoneel. Frans van Cauwelaert overleden. De Belgische minister van staat Frans van Cauwelaert. één der voornaamste leiders van de promotors van de Benelux, is in de nacht van dinsdag op woens dag te Antwerpen overleden. Nederlands aardgas naar België? Volgens berichten in de Belgi sche pers zijn besprekingen aan de gang tussen vertegenwoordi gers van de Antwerpse industrie en Nederlandse autoriteiten over de levering van Nederlands aard gas. De twee voornaamste vraag stukken zouden hierbij zijn de consequenties van een dergelijk contract voor de Belgische kolen- industrie en t verschil in de be lastingheffing op deze energie bron in Nederland en België. Overigens zouden ook leveran ties van Nederlandse aardolie aan de orde zijn gesteld. Het aardgas zou tegen een lagere prijs kunnen worden ge leverd in Antwerpen dan het stadsgas en bovendien rijker zijn aan calorieën. Hoewel de moeilijkheden niet worden onderschat, worden aldus deze berichten de be sprekingen voortgezet. De staatsiefoto op Huis ten Bosch. Z. K. H. Prins Bern- hard draagt hier het groot ceremonieel te nue van het korps mariniers. De conferentie over Laos is dins dag in Genève begonnen. Foto: Een kijkje in de con ferentiezaal. In het midden (voorgrond) de Iy«isa*sche minis ter van Buitenlandse Z^ken Gro- myko. Rechts de Engelse minis ter Lord Home. Naast Gromyko prïns Norodom Sihanoek, staats hoofd van Cambodja. Om precies twintig minuten tenrijkse staatshoofd en Prin Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft woensdagochtend op de conferentie over Laos gezegd, dat de opstandelingen in Laos aan valler, blijven doen. zodat er in feite geen wapenstilstand is. Op de vergadering van dins dag heeft de Chinese maarschalk Tsjen Ji Amerika verantwoorde lijk gesteld voor de crisis in Laos en de liquidatie van de ZOAVO geëist. Rusk verzocht eerst de kwetsie van de instructies aan de be- standscommiséle te behandelen. Zolang het vuren niet gestaakt is, kan de conferentie niets op leveren, zei hij. Hij vond de conferentie niet representatief, nu de delegatie van de regering in Vientiane niet meedoet. Rusk definieerde de voor naamste taak van de conferentie als volgt: 1. Er moet een omschrijving De honderdduizend. In de 551ste staatsloterij is gis terochtend de prijs van 100.000 gulden uitgeloot. De ton viel op lot 2488. De series van dit num mer zijn verkocht in Amsterdam, Rotterdam. Haarlem, Almelo, Nijmegen en Den Haag. van het begrip neutraliteit wor den gevonden waarmee alle deel nemers aan de conferentie zich kunnen verenigen. 2. De conferentie moet de apparatuur scheppen om die neutraliteit te verzekeren. 3. Laos heeft economische hulp nodig. Deze hulp zou door vele landen moeten worden ver leend en onder toezicht moeten staan van neutrale landen in de omgeving. Volgens de Amerikaanse mi nister moet de internationale conlrölecommissie toegang tot alle delen van het land hebben. Laos heeft scholen, ziekenhui zen e.d. nodig. Rusk nodigde de Sowjet-Unie uit, ook aan de eco nomische hulpverlening mee te doen. Hij deelde mee, dat hij aan het eind van de week naar Washing ton terugkeert en dat de Ameri kaanse delegatie tijdens zijn af wezigheid zal worden geleid door Kennedys reizende ambassadeur Averell Harriman. NAAR EEN COALITIE REGERING. De drie delegaties op de vre desconferentie te Na Mon in Laos hebben woensdag in begin sel overeenstemming bereikt over de vorming van een coalitie regering. Men werd het ook in princii eens over de vorming van een commissie voor toezicht op de wapenstilstand. Deze zal bestaan uit vertegenwoordigers van de drie groepen de regering van Vientiane, de Pathet Lao en de voormalige neutralistische rege ring van prins Soevanna Phoe- ma. De commissie zal samenwer ken met de internationale con- trc" ommissie bij de oplossing van eventuele militaire geschil len. over tien gistermorgen klonk uit de mond van de majoor der mariniers. A. C. Dijxhoorn, vóór het stadhuis van Rotterdam het afgebeten „geeft acht", waarop de erewacht van het korps ma riniers, in groot tenue, com pleet met vaandel, in de hou ding schoot. De Marinierskapel zette het Oostenrijkse volkslied in en een ernstige president met zijn jonge gastvrouwe, H. K. H. Prinses Irene, gekleed in een zandkleurig voorjaarsmantelpak met, een hoedje van stro op. aan zijn zijde, hadden hun intrede gedaan in de Maasstad. Dr. A. Scharf werd, nadat hij en Prinses Irene de erewacht hadden geïnspecteerd, hartelijk welkom geheten door de burge meester. mr. G. E. van Walsum. Op het bordes van het stadhuis maakte de 7-jarige Paul de Vos, zoontje van een Rotterdamse wethouder, een pasje naar voren, toen de burgemester de gasten het stadhuis binnenleid de. Met een keurige buiging- bood Paul de Prinses een rui ker aan. Zij, en ook de presi dent, dankten hem hartelijk voor dit fleurige welkom in de Maasstad. Daarna begaf men zich via de statige marmeren trappen naar de burgerzaal, waar gemeenteraadsleden Prin ses Irene en dr. Scharf welkom heetten. In de burgerzaal hield mr. Van Walsum een korte rede in hst Duits, waarin hij getuigde van de warme sympathie die in Nederland voor Oostenrijk be staat. Het verblijf in het stadhuis duurde maar kort. Dit tot grote vreugde van de Oostenrijkse ge meenschap in Rotterdam, die zich, onder leiding van de con- sul-genraal, mr. J. J. Oyevaar, vóór het stadhuis had opgesteld. Ook de Rotterdammers zelf ge noten kennelijk van het schouw spel en hielden niet op het Oos- ses Irene hartelijk toe te jui chen. Natuurlijk üet dr. Scharf niet na zijn handtekening in het gouden (gasteniboek van Rot terdam te plaatsen. Veel gelegenheid om van de stad zelf wat te zien was er voor de president niet. Na het bezoek van ruim een half uur aan het stadhuis, ging de stoet naar de Euromast. Het helctere weer maakte het mogelijk van dit hoogste punt van de Maas stad een aardige indruk te krijgen van de uitgestrektheid en de grote bedrijvigheid van stad en havens. Deskundige voorlichting ontbrak uiteraa niet en'zowel Prinses Irene als de president toonden zich in hoge mate geïntersseerd tijdens de rondwandeling over het. wat winderige platform en de be zichtiging van de mechanische maquètte binnen, die de ont wikkeling van het Rotterdamse havengebied in de loop der tijden laat zien. Bij het verlaten van de Euro mast, na het tekenen van het gastenboek, wachtte dr. Scharf en Prinsese Irene nog een ver rassing. De docher van de presi dent-commissaris van de N. V.. mej. N. H. Qerleman. bood hen geschenken aan. die kennelijk in de smaak vielen. Het waren een kristallen bokaal voor de> president en een kristallen vaas voor de Prinses, beide afkom stig uit Leerdam en gegraveerd met het silhouet van de Euro mast. Daarmee was dit korte bezoek aan de Maasstad ten einde. In snelle vaart verdween de stoet weer in de richting Huis ten Bosch in Den Haag. Het vrije middaguur lokte velen naar het Binnenhof waar de Koningin, Prins Bernhard, de Oostenrijkse bondspresident en zijn dochter gasten waren aan een noenmaal, aangeboden door de ministerraad. Het noenmaal werd gebruikt in de prachtige Trèveszaai, die door hoge ramen uitzicht geeft op de met bomen omzoomde hofvijver. GALAVOORSTELLING IN KONINKLIJKE SCHOUW BURG Koningin Juliana, Prins Bern- hard. bondspresident Scharf «f» hun gevolg hebben gisteravond een galavóorstelimg in de Ko- hini-lijke Schouwburg in Den Haag Di.igewoond. Na afioop van de voorstelling werden enige medewerkers van orkest en ballet aan Koningin, Prins en president voorgesteld. Vóór het vertrek uit de schouw burg werd het „gouden boek" van de gemeente 'sGravenhage getekend. He; vorstenpaar, president Sci. irf en hun gevolgen keerden nadien direkt langs de met lich tjes en vlaggen gesierde Voor hout naar Huis ten Bosch terug KONGO De Kongolese regering in Leo- polcistad tieeft toestemming ge geven het scheepvaartverkeer over de rivier de Kongo met Brazzaville in het voormalige franse Kongo te hervatten. Et- mag weer twee maal per dag worden gevaren. Tien dagen ge leden werd het verkeer gestaakt, nadat president Joeloe van het voormalige Franse Kongo had geprotesteerd tegen de aanhou ding van president Tsjombe van Katanga. In gezaghebbende kringen in Wenen is woensdag gezegd, dat de Ver. Staten informeel de Oos tenrijkse regering hebben ge vraagd, of een samenkomst van president Kennedy met de Rus sische premier Chroesjtsjef in Wenen kan worden gehouden. Volgens deze kringen zou de bijeenkomst op 3 juni beginnen. Maar tot dusver was er nog geen stap van de Sowjet-Unie ge weest. Een hoge Oostenrijkse rege ringsfunctionaris heeft gezegd er niet aan te twijfelen, dat de twee staatslieden op 3 juni in Wenen bijeen komen. Functionarissen van de Russi sche ambassade in Wenen zeg gen nog steeds, dat zij niets van een ontmoeting tussen Kennedy en Chroesjtsjef weten. In gewoonlijk betrouwbare kringen echter is gezegd, dat en kele hoge functionarissen van de Russische ambassade naar Mos kou ontboden in verband met de kwestie. Politieke kringen in Londen nemen aan, dat de Verenigde Staten hun voornaamste Weste lijke bondgenoten op de hoogte zullen houden van elke ontwik keling ten aanzien van een ont moeting tussen Kennedy en Chroesjtsjef. In gezaghebbende kringen wil men echter geruchten, dat de Amerikaanse president vóór of na zijn ontmoeting met de Sow- jet-Ieider van gedachten zal wis selen met premier MacMillan, be vestigen noch tegenspreken. NOORDELIJKE WIND Het weer wordt nog steeds be paald door een hogedrukgebied waarvan het centrum tussen IJs land en Schotland is gelegen. Om dit hogedrukgebied is met noor delijke winden iets vochtiger lucht op weg naar ons land. Het ziet er echter niet naar uit dat deze lucht ons vóór hedenavond zal kunnen bereiken, zodat op nieuw enkele opklaringen zijn te verwachten, terwijl geen regen wordt verwacht. De temperaturen zullen niet veel veranderen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Dezelfde tenij>eratiiren. Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen, maar ook plaatselijk wolkenvelden. Zwakke tot matige noordelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. DONDERDAG 18 MEI v.m. n.m. Bresken s 4.04 4.30 Terneüzen 4.39 5.05 Hansweert 5.19 5.45 Walsoorden 5.29 5.55 ZON MAAN op onder op ondel Mei 18 4.42 20.31 7.51 23.50 19 4.41 20.32 8.44 20 4.40 20.34 9.41 0.30

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1