lumpers ORBOEKJE! OVITA Het proces-Eichmann Wapens voor Chana Rechtszaken e ar bij de NfS erkende mdel. MET ROXY BENT U BETER UIT! Pagina 3 t. ACHT U AAN ÏN BROMFIETS? Almelose mevrouw werd miss bril 1961 Onderzoek na geruchten over optreden Amerikaanse expeditie in Baliemvallei HZo'n picknick heeft 'n sportieve charme voor jong en oud, voor iedereen. De mand zit mudvol met heerlijkheden... en natuur* lijk is Roxy van de partijRoxy - de sigarei die nérgens weg te denken isl isdag 17 mei 1961 Woensdag 17 mei 1961 DE VRIJE ZEEUW koop: Moderne kinder en, i.z.g.s., kleur wit- rt. Westkolkstraat 7, leuzen. 1 Is U mode zoekt' Bij ons kunt U een NSU uitzoeken in 4 prijsklassen! QUICKLY'Standaard 1485.- QUICKLY-lux 575> QUICKLY-TT f 735.» QUICKLY-T »785r Kom eens kijken hij: Bij de hervatting gisteren van het proces-Eichmann is het voor stel dat Himmler, het gewezen hoofd van de SS en de politie tijdens het Hitler-bewind, in 1944 heeft gedaan om een mil joen Joden van de gaskamers te redden in ruil voor 10.000 vracht, auto's ter sprake gekomen. Het openbaar ministerie heeft bekendgemaakt, dat het twee be- edigde verklaringen van de voor malige SS-kolonel Kurt Becher wil overleggen. Becher, die thans een Westduits zakenman is, is, volgens het openbaar ministerie, als Himmlers onderhandelaar in deze zaak opgetreden. Naar Gabriel Bach, een mede werker van het openbaar mini sterie. heeft verklaard, zijn de beëdigde verklaringen in 1945 in Neurenberg opgesteld. Bach zei voorts, dat Becher in 1944 op trad als Himmlers gevolgmach- tigde bij onderhandelingen met Joodse instellingen in Boedapest over het uitreiken van uitreis vergunningen aan Joden in ruil voor geld en goederen. Het openbaar ministerie zal, zo heeft Bach verklaard, aanto nen, dat Eichmann van meet af aan tegen het voorstel van Himmler gekant was en blij was, dat het niet ten uitvoer werd ge legd. (Het openbaar ministerie heeft gezegd, dat Eichmann in 1944 naar Hongarije werd gezon. den als hoofd van een speciale groep, die de leiding had van de deportatie van honderdduizenden Hongaarse Joden naar Ausch witz.) Bach verklaarde, dat Becher zich bij Himmler beklaagd had over Eichmanns houding en dat de SS-leider Eichmann ontboden had en in het bijzijn van Becher de les gelezen was. Het hof heeft later besloten, Bechers beëdigde verklaringen te aanvaarden. Het is van oordeel, dat Becher door een Westduitse rechter verhoord dient te wor den. Het openbaar ministerie en de verdediging zullen voor Becher bestemde vragen kunnen indienen. Deze uitspraak van het hof geldt ook voor beëdigde verkla ringen van dr. Theodor Horst Grell, die deskundige van de Duitse legatie in Hongarije voor Joodse zaken zou zijn geweest en voor verklaringen van de voor malige SS-generaal Max Jüttner, die eertijds adjudant van Himm ler geweest zou zijn. Bacht zei te menen, dat beiden in Duitsland wonen. Bach verklaarde, dat dr. Grell in zijn verklaring, die eveneens in Neurenberg is opgesteld, de pogingen van Eichmann heeft beschreven om zijn operaties tegen de Joden te camoufleren en ze voor vertegenwoordigers van het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken, verborgen tc houden. Volgens deze verkla ring had de Hongaarse regent, admiraal Horthy, bevolen, een eind te maken aan de deportatie van Joden uit Hongarije. Maar Eichmann wist 1500 Joden uit het Hongaarse kamp Kistarcsa naar Auschwitz te smokkelen. Gisteren is de getuige deken Heinrich Karl Ernst Grüber van West-Berlijn aan het woord ge weest. Hij sprak over de hulp die hij trachtte te geven aan de Duitse Joodse gemeenschap. Grüber zei, dat hij Eichmann als „een blok ijs of een blok marmer" vond, toen hij meer dan 20 jaar geleden in Eichmanns kantoor in Berlijn een goed woordje voor de Joden trachtte te doen. Grüber zei zich niet te herinneren, dat Eichmann ooit gezegd had, dat hij iets eerst met de hogere instanties zou opne men. Bij zijn eerste bezoek aan Eichmanns kantoor was Grüber vergezeld geweest van een aan tal Joodse leiders. Er was slechts één stoel beschikbaar. „Ik kreeg die stoel aangeboden maar ik zei: „Als deze heren moeten staan, zal ik ook staan". Volgens het parket te Frank fort zullen drie van de door dr. Servatius genoemde getuigen-a- décharge in de loop van deze week worden opgeroepen. Het zijn de voormalige SS-kolonel Krumey en de laatste comman dant van het concentratiekamp Auschwitz, Baer, die beiden in Frankfort gevangen zitten, in afwachting van hun berechting op beschuldiging van talrijke moorden op Joden, en dr. Vee- senmayer, voormalig ambassa deur van Hitler in Boedapest die nu in Darmstadt vertegenwoor diger is. Deze drie mannen heb ben zich overigens nog niet be reid verklaard te getuigen voor Eichmann. Zij moeten eerst nog kennis nemen van de vragen, die dr. Servatius hun wil laten stellen. Winnares van deze verkiezing mevr. A. Seckel-Sinit uit Alme lo in het midden. Zij wordt hier geflankeerd door de Nr. 2, mej. I. Bedeaux uit Heerlen (rechts) en Nr. 3. mej. N. Krap uit* Rotterdam (links). In het Amsterdamse Minerva- paviljoen haalden dinsdagnacht tien gebrilde meisjes verlicht adem. De 25-jarige mevrouw A. SeckeiSmit uit Almelo (de oud ste van de tien), omdat ze zo juist tot miss bril 1961 was ge kozen en haar negen mededing sters, omdat ze nu zeker wisten dat zij deze eretitel dit jaar niet zouden mogen dragen. Daarvoor hadden de tien finalisten, die de voorronden met enkele duizen den kandidaten overleefden, een open oog gehad. Mevrouw Seckei kroop door het oog van de naald, omdat de in- Naar aanleiding van geruch ten die controleur Schneiders te Wamena in de Baliemvallei ter ore waren gekomen volgens welke leden van een Amerikaan se wetenschappelijke antropolo gische lilmexpeditie in de Ba liemvallei zich op minder ge wenste wijze jegens de bevolking zouden hebben gedragen, heeft de waarnemend gouverneur, A. DE ZAAK-FONTEIJN Zoals onlangs gemeld heeft de 61-jarige voormalige ser geant Konstabel van de Kon. marine een verzoek gericht tot de procureur-generaal bij de Hoge Raad, een strafvervolging in te stellen tegen de minister van Defensie. Deze laatste heeft namelijk een onderhoud gewei gerd over de wijze, waarop de heer Fonteijn destijds is afge keurd voor de dienst. Zijns in ziens heeft de minister met deze weigering misbruik van gezag gemaakt. De procureur-generaal heeft thans de heer Fonteijn niet anders kunnen meedelen, dan dat hij aan dit verzoek niet kan voldoen. Hij wijst erop, dat de wet op de ministeriële verant woordelijkheid voorschrijft, dat strafvervolging tegen een mi nister door de procureur-gene raal alleen kan geschieden in opdracht van H.M. de Konin gin of de Tweede Kamer. Geen Oosteuropeanen naar congres van de C.P.N, Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft dinsdag in antwoord op een vraag meegedeeld, dat aan een aantal staatsburgers uit Oosteuropese landen, "die wilden deelnemen aan het twin tigste congres van de commu nistische partij in Nederland, een visum voor Nederland is ge weigerd. Dit is in overeenstemming met de gedragslijn, die al jaren wordt gevolgd, aldus de woord voerder. Boendermaker, een onderzoek gelast. Volgens deze geruchten zou men de door het gouvernement afgestane etnoloog Broekhuyse ten behoeve van de verfilming hebben aangespoord tot oorlog voering met een naburige stam. Zowel etnoloog J. Broekhuyse als controleur Schneiders wer den opgeroepen naar Hollandia te komen. Na een justitieel on derzoek in de kwestie die geleid werd door de waarnemend pro cureur-generaal, is gebleken dat de geruchten niet op waarheid berusten; derhalve zal geen ver dere actie door het gouverne ment worden overwogen. Een en ander is dinsdagochtend meege deeld door de directeur van Bin nenlandse Zaken, H. Veldkamp, nadat de geruchten ook tot Hol landia waren doorgedrongen. Sedert maart is een Ameri kaanse expeditie in het gebied van een der grootste oorlogsbon den onder stamhoofd Koereloe aan het werk. Tot de expeditie behoren dr. Bob Bardner, direc teur van het Harvard filmstudy centre, Michael Rockefeller, zoon van de gouverneur van New York) die verbonden is aan het Rockefeller Museum voor primitieve kunst in New York, en Eliot Elisofon. fotograaf van „Life Daar de film geen com merciële maar wetenschappelijke doeleinden heeft en ook van waarde kan zijn voor het gouver nement, stond de overheid des tijds toe dat de expeditie zich in onbestuurd gebied begaf waar de cultuur der bevolking nog vrij is van Westerse invloeden. Omdat de oorlogvoering een essentieel onderdeel van de zeden en ge woonten der krijgshaftige Dani- bevolking in de Baliemvallei is, wilde de expeditie vooral ook deze oorlogvoering verfilmen die altijd op een „niemandsland" wordt uitgevochten. Het gouvernement kan de oor logvoering nog niet beletten om dat de strijd werd gevoerd in on bestuurd gebied waar pas twee keer een bestuurspatrouille is gepasseerd. Van enige aanmoe diging tot oorlog door de gou- vernementsetnoloog (die ook elders in het bergland bestuurs ambtenaar is) is evenwel niets gebleken, aldus de directeur van Binnenlandse Saken, Veldkamp ternationale jury, waarin onder meer zitting hadden mode-ont werper Dick Holthaus, akteur Guus Oster en journaliste Jean ne Roos, ook een oogje had op de 20-jarige secretaresse Irene Bedaux uit Heerlen en de 21-ja- rige kantoorbediende Nellie van de Krap uit Rotterdam, die ten slotte met een brilbreedte ver schil tweede en derde werden in deze vijfde miss brilverkiezing van de stichting ,O,0g en Bril". Een miss bril-trein haalde de tien finalisten maandag uit Rot terdam, Oosterwolde, Utrecht, Almelo, Nijmegen, Mierlo, Heer len, Winterswijk en Amsterdam. Hun supporters en enkele hon derden gasten, onder wie de Am sterdamse wethouders mr. R. van den Bergh en A. in 't Veld, wa ren getuigen van deze miss bril verkiezing, die in de toekomst wellicht een Europees karakter zal krijgen. De winnares (4 jaar getrouwd, mannequin als hobbie en een op leiding aan de kunstnijverheids school) straalde van vreugde. Dat deed trouwens ook de ongebrilde dr. A. C. van Swol, die tegen het ochtendgloren naar huis terug keerde met de voor de stichting „Het Gebrekkige Kind" bestem de baten van dit feestelijke miss bril-festival, dat werd opgeluis terd door een keur van bekende artiesten onder wie Wim Sonne- veld, Connie Stuart, Corrie Brok- Nalatenschap verdeeld over sociale instellingen De Nederlander J. Bruijn. die in het najaar van 1959 in Stock holm is overleden, heeft in zijn testament verscheidene Neder landse sociale instellingen begun- stigd. Het bedrag dat de heer Bruijn heeft nagelaten bedraagt 130.000 Zweedse kronen. Het grootste deel hiervan komt ten goede aan het Kankerinsti tuut in Amsterdam, het Kon. In stituut tot onderwijs aan blinden in Huizen, de t.b.c.-bestrijding, de Vereniging tot bescherming van dieren in Haarlem en de Noord- Zuid-Hollandse Reddingmaat schappij. Alleen Roxy heeft het uiterst dunne Elfin papist. Zo gWiet U meer van de beste tabakken uit Amerika, Naar aanleiding van een be richt in een Amerikaans week blad, dat in de Ghanese haven Takoradi in het geheim Russi sche wapens „bij duizenden ton nen tegelijk" zijn aangekomen, heeft het kabinet van president Nkroema een verklaring uitge geven, waarin wordt gezegd dat de president en regering van Ghana nimmer hebben ontkend, dat dergelijke leveranties heb ben plaats gehad. De snelle uit breiding van de Ghanese strijd krachten met door het westen, en voornamelijk door Engeland geleverde wapens scheen geen vijandige commentaar te hebben uitgelokt, aldus de verklaring verder. De verklaring haalt voorts passages aan uit het antwoord van de Ghanese regering op een Amerikaanse nota van 16 april. President Nkroema verklaarde in dit antwoord, dat de kwestie van wapenleveranties aan Ghana door enig land een zaak is van de Ghanese regering, die geen enkel ander land aangaat. In zijn antwoord aan de Ame rikaanse regering deelde Nkroe ma ook mede, dat Ghana niet voornemens is afbreuk te doen aan de V. N.-operaties in Kongo, vooropgesteld echter dat deze operaties succes hebben en vrede in Kongo brengen, buitenlandse inmenging uitsluiten en daad werkelijk een einde maken aan de toevoer van wapens naar de oor logvoerende groeperingen in Kongo. Mochten de Ver. Naties echter in hun taak falen, met in begrip van het weer bijeenroe pen van het Kongoleze parle ment, dan behoudt de Ghanese regering zich het recht voor zo danige maatregelen te nemen als zij geëigend mocht achten. Nkroema wees er verder in zijn antwoord op, dat het thans bijna een jaar geleden is sinds de cri sis begon en dat drastische en effectieve maatregelen door de Verenigde Naties duidelijk nood zakelijk zijn. In de vrijdag uitgegeven ver klaring wordt verder nog gezegd, dat president Nkroema donder dag aan secretaris-generaal Ham- marskjeeld heeft medegedeeld onder bepaalde voorwaarden be reid te zijn een Ghanees troepen contingent onder V. N.-comman- do in Kongo te laten. In de verklaring wordt her haald, dat president Nkroema alleen Gizenga als het wettige hoofd der Kongolese centrale re gering erkent. Nieuwe raketten voor Amerikaanse luchtmacht Volgens het tijdschrift „Bon ner Wherpolitischein-Forma- tionen" zullen de strategische bommenwerpers van de Ameri kaanse luchtmacht met een nieuw soort raketten worden uitgerust, die de eigenschap heb ben het vijandelijk luchtafweer- vuur tot zich te trekken, zodat de vliegtuigen gemakkelijker hun doel zullen kunnen berei ken. Elke B-52 van de Amerikaanse luchtmacht zal naast zijn ge wone bommenlast vier van deze, vier meter lange „kwar tels", zoals de naam van het nieuwe afweermiddel luidt, wor den uitgerust. Na te zijn afgeworpen, blijven de raketten met dezelfde snel heid als die van de bommen werper onder het vliegtuig vlie gen, terwijl zij ook dezelfd koers zullen volgen. ZES MAN VEROORDEELD VOOR SMOKKEL VAN 90.000 KILO BOTER Zes verdachten hebben dinsdag vcor de economische politie rechter in Breda terecht gestaan wegens smokkel van 90.000 kg roomboter naar België in de eer ste drie maanden van dit jaar. Op verzoek van Belgische re laties zou de kruidenier J. van de W. uit Baarle-Nassau het ini tiatief hebben genomen. Hij ont kende dinsdag iets met de zaak te maken te hebben. Volgens de kruidenier L. J. uit Baarle-Nassau had Van de W. hem gevraagd of hij iets wilde verdienen. J. was was hierop in gegaan en samen hadden ze toen bij de zuivelhandelaar A. V. in Breda 50.000 kg boter gekocht. De boter werd door V. met ge huurde auto's naar Rijen ge bracht, waar de graanhandelaar F. T. de contacten met België on derhield door middel van een Belgische collega. Via deze graan handelaar moeten ook de overi ge 40.000 kg naar België zijn ge smokkeld. Deze boter zou bij handelaren in Oost-Brabant zijn gekocht. De Belgische collega van de graanhandelaar kwam in Rijen pulp halen en nam dan de boter mee. Van de W. ging in Bel gië afrekenen, waarna V. kon worden betaald. Een vertegen woordiger van V., de heer T. H. de R. uit Breda, zou driemaal bo ter van Breda naar Rijen hebben gebracht. De landbouwer C. van der V. uit Baarle-Nassau zou in Baarle-Nassau tweemaal boter in zijn schuur hebben verborgen op verzoek van J. Zorgvuldig stelde de politie rechter de rollen vast die de ver dachten in het complot hebben gespeeld en ook hun aandeel in de winst. De officier van justitie mr. J. Peijnenburg, wees op de nood zaak de smokkel te bestrijden, ook al heeft ons land boterover- schotten. De verdedigers noemden de botersmokkel een voordeel voor de zuivelpositie van ons land. De vonnissen waardoor de winsten van de smokkelaars ge heel teniet werden gedaan luidden: L. J. ƒ9000 boete en 16 veken gevangenisstraf, waarvan elf weken voorwaardelijk met aftrek van voorarrest, waardoor deze verdachte na zitting in vrij heid kon worden gesteld; Van de W. 9000 boete en 16 weken gevangenisstraf waarvan tien weken voorwaardelijk met aftrek van voorarrest; F. T. 4000 boe te en zes weken hechtenis voor waardelijk; A. V. 5500 boete en zes weken hechtenis voorwaar delijk; T. de R. 75 boete; C. van der V. 300 boete en twee weken hechtenis voorwaardelijk. GEMEENTESECRETARIS ONTVANGER VEROORDEELD De rechtbank te Roermond heeft gistermorgen uitspraak ge daan in de zaak tegen de 59-jari- ge J. van de L., gemeentesecreta ris-ontvanger van de gemeente St Odiliënberg. Hij is veroordeeld tot vier maanden gevangenis straf, waarvan drie voorwaarde lijk met een proeftijd van 2 jaar. Hij was beschuldigd van het meermalen opzettelijk gebruik maken van een valse handteke ning en van het meermalen doen plegen van valsheid in geschrifte. Veertien dagen geleden had de officier van Justitie tegen Van de L. een straf geëist van 4 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. JONGETJE VERDRONKEN Het 4-jarig zoontje Willem /an de familie Ista aan de Dordtsestraatweg, gemeente Rotterdam, is met zijn twee- wielertje in een sloot gereden en verdronken. Sinds maandagmid dag werd het ventje vermist. Toen men hem 's avonds nog niet gevonden had, ging de rijks politie in de omgeving dreggen. LAKENSE KRUIDENIER VERLOOR KORT GEDING TEGEN KARTEL De president van de rechtbank ia Amsterdam, mr. U. W. H. S theeman, heeft gisterochtend, uitspraak doende in kort ge ding, bepaald dat de Vereniging van Fabrikanten en Importeurs van Verbruiksartikelen (Vifa) de boycot, die deze vereniging op de Larense kruidenier S. toe past, mag voortzetten. Daar mee wees de president de eis van de Larense kruidenier, die goederen onder de vastgestelde verkoopprijs had verkocht en daarna door genoemd fabrikan tenkartel uitgesloten werd van levering, af. De president overwoog in zijn vonnis dat de raadsman van kruidenier S. niet had aange geven in hoeverre de wetten en verdragen, waarop hij een be roep had gedaan (o.a. de wet op de economische mededinging, de grondwet en het E.E.G.-verdrag) grond zouden kunnen geven om aan de eis onmiddellijke op heffing van de boycot te vol doen. WEGWIJZER MET VERLICHTE ARMEN ONTHULD Mr. H. B. J- Witte, burgemeester van Eindhoven, en de heer A. Blanker), hoofddirecteur van de A. N. W'. B., hebben in de licht stad een wegwijzer met verlichte armen onthuld. Zwevend op een platvorm van een montagewagen en gewapend met pikliaken, pluk ten de heren Witte en Blankert vier A. N. W'. B-vlaggen van de eerste „lichtwijzer" in Nederland. De armen van de wijzer worden gevormd door blauwwitte licht bakken van 180 x 60 cm, waarop dag en nacht duidelijk de rich ting leesbaar zal zijn. Het ont hullen van de wegwijzer heeft, een verkeerschaos veroorzaakt. De zuivering in Perzië Premier Amini van Perzië heeft meegedeeld, dat gisteren en heden een aantal hoge amb tenaren is of zal worden aan gehouden en voor het gerecht gebracht. Van officiële zijde wordt in Teheran meegedeeld, dat er gis teren 33 generaals en 270 kolo nels uit de dienst zijn ontslagen en dat 30 hoge burgerlijke ambtenaren zijn aangebonden. KNEUZEN Ax«ls*str»at 16> TaMooi 2220 STOREN: l. vin

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5