I0VITA De staatsgreep in Zuid-Korea Conferentie over Laos begonnen Weero verzicht Op 8 juni gesprek Kennedy- Chroesjtsjef? Oostenrijkse president brengt een bezoek aan ons land >K [s UW voordeel! 50 ct 50 Ct 50 ct. 100 ct 100 Ct 160 Ct 250 Ct 75 cL MARSILJE 4 h ETTER SET KOUSEN WOENSDAG 17 MEI 1961 17e Jaargang Nr 5293 Proces tegen voormalige SS-officieren Incidenten in Algerie DE VRIJLATING VAN TJOMBE Radio de Koek REGERINGSNOTA BELASTINGVERLAGING Scherpe kritiek op vice-kanselier Erhard De methyl-vergiftiging in Zweden. HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT 19 250 gram BLOEDWC RSÏ 250 gram LEVERWORST 250 gram HOOFDKAAS 3 SLAVINKEN 500 gram GEZOUTEN SPEK 5G0 gram iERE SPEKLAPPEN 500 gram BRAADVLEES 250 gram ROOKWORST ïuijzestr. 15 - Tel, 226' Is U mode zoekt oop: Snel brommer, in a staat, merk: Gazelle J.L.O. 2 versn. motor- cvr. op zaterdag of des ds na 7 uur: Steen- Haan 47, Terneuzen. :oop: Kinderrijwiel 8- 25.en 3-pits gas- oor 15,Te bevra- Axelsestraat 193. Ter en. Urankering bij abonnement: Temeuzei. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sands Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smïdswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum p«r advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1.Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummêr: zaterdags 10 uur. Een woordvoerder van de be velhebber van de strijdkrachten van de Verenigde Naties in Zuid Korea, de Amerikaanse generaal Carter Mac-Gruber, heeft dins dagavond bekendgemaakt, dat slechts 3.600 militairen van Zuid- koreaanse reserve-eenheden in Seoel aan de militaire staats greep hebben deelgenomen. Alle andere troepen, die gelegerd zijn langs de grens met het commu nistische Noord-Korea. en de luchtmacht en de marine, zijn „vastberaden op hun post ge bleven en blijven de verdediging In Koblenz is dinsdag een pro ces begonnen tegen t twee voor malige SS-officieren, de 55-jari- ga Hans Remmers en de 62- jarige Cart Zenner, die er van worden beschuldigd in een kamp bij Minsk 6.624 Joden om het leven te hebben gebracht. Remmers zei zich niet veel meer te herinneren. Wel wist hij, dat een andere SS-officier hem opdracht had gegeven, door de executie van Russische Joden plaats te maken voor een dui zendtal Joden uit Duitsland. Toen hij trachtte zich aan dit be vel te ontrekken, had de andere officier hem gezegd, dat het een opdracht van Hitler gold en dat van hem verwacht werd, dat hij ai schietend het goede voor beeld" zou geven. Uit angst om zelfs te worden geliquideerd, had hij steun gezocht bij Zenner, die toen leider van de SS en de poli tie in Minsk was. Ongeveer 2500 Mohammedanen hebben maandag in Oost-Algerië een betoging gehouden. Zij rie pen „Algerijns Algerië" en zwaaiden met nationalistische vlaggetjes. Twee Mohammeda nen werden door de menigte ge molesteerd. Verder deden rich geen incidenten voor. In Bone is maandagavond een granaat in een huis naar binnen gegooid. Vier Mohammedanen werden gewond, van wie drie zwaar. In Mascara in het gebied van Oran, zijn twee aanslagen ge pleegd. Een Europeaan is ge dood en een gewond. In Algiers heeft de directeur van de voorlichtingsdienst, Jac ques Coup de Frejac, maandag avond verklaard dat Frankrijk ..zijn kinderen nooit in de steek zal laten". Hij opende hiermee namens de regeringsvertegen woordiger in Algiers een cam pagne om de Europeanen in Al gerië gerust te stellen en om hun de regeringspolitiek uiteen te zetten. Ilij sprak onder meer over de garanties voor de toe komst der Europeanen, over hun bescherming en hun rechten. Zij zullen van de ontwikkelingen op de hoogte worden gehouden en worden geraadpleegd. De Euro pese bevolking als geheel draagt geen verantwoording voor de jongste gebeurtenissen de op stand der generaals en de vei ligheidsmaatregelen en zuiverin gen waren daarom niet als col lectieve vergelding bedoeld, al dus Coup de Frejec die zei dat dc regering de bezorgdheid dei- Europeanen begrijpt. koop: Ford Thaunur Bellamystraat 20, Ter en. Secretaris-generaal Hammar- skjoeld heeft de aandacht van d Kongolese autoriteiten gevestigd op de resolutie van de algemene vergadering van de Verenigde Naties, waarin onmiddellijke vrij lating van alle politieke gevange nen wordt verzocht. Een woordvoerder van de Ver enigde Naties wilde echter niet zeggen dat Hammarskjoeld met zoveel woorden de vrijlating van Tsjombe heeft verzocht. Hij zou hebben laten doorschemeren dat de aanklacht tegen Tsjombe o.m. hoogverraad en het aanzet ten tot moord op de Baloeba's zorgvuldig dient te worden over wogen. In kringen van de Verenigde Naties verwacht men dat presi dent Kasavoeboe binnenkort de Ver. Naties zal verzoeken militai re bescherming te verlenen voor bijeenroeping van het parlement. Men neemt aan dat hij de raad van Zwitserse, Nigeriaanse en Belgische deskundigen zal inwin nen over een federaal regerings stelsel. Kasavoeboe heeft voorts laten doorschemeren dat hij hulp van militaire deskundigen nodig heeft om een nationaal Kongolees leger te vormen en op te leiden. In V.N.-kringen beschouwt men dit als een nieuw bewijs voor de be tere samenwerking van de Kon golese autoriteiten en de volke renorganisatie. van de republiek verzekeren", aldus de woordvoerder. Dit wilde zeggen dat deze militairen niet de militaire junta steunen. „De opstand heeft geen en thousiasme bij de grote massa gewekt", zo zei de woordvoerder verder. In de andere grote ste den van Zuid-Korea was het be trekkelijk rustig gebleven. Intussen werd echter van het noordoostelijke deel van Seoel, langs de weg naar het front, krachtig kanonvuur gehoord, dat een half uur aanhield. V. S. STEUNEN ZUIDKORE- AANSE REGERING De Ver. Staten hebben dinsdag verklaard, dat zij de regering- Tsjang-Myon steunen. Marshall Green, de Amerikaan se zaakgelastigde te Seoel, heeft in een dinsdag uitgegeven ver klaring gezegd, dat de Ver. Sta ten deze, overeenkomstig de be palingen van de grondwet geko zen regering, volledig steunen. Green verklaarde, dat generaal Magruder. de opperbevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Korea, de Zuidkoreaanse militaire leiders heeft verzocht „hun invloed en gezag aan te wenden, opdat het gezag weer bij de regring-Tsjang Myon komt' Ie berusten". DE REGERING VAN TSJANG MYON De afgezette regering van Tsjang Myon heeft, sedert rij in augustus van het vorige jaar aan de macht kwam, een reeks maatregelen genomen om in Zuid-Korea een einde te maken aan de corruptie en om de grond slag te leggen voor een snellere economische groei. Zuid-Korea heeft dit jaar 250 miljoen dollar aan Amerikaanse hulp ontvangen om het tekort op de betalingsbalans op te vangen. In de voorgaande jaren sedert het bestand in 1953 kreeg Zuid- Korea meer dan 300 miljoen dol lar per jaar. De Rooms-KathoMeke premier was van plan in vier jaar tijds dit hulpbedrag te verminderen tot 100 miljoen dollar. De Amerikaanse ambtenaren die belast zijn met de uitvoering van de hulpverlening en dikwijls van mening verschilden rnet pre sident Syngman Rhee, steunden de hervormingen van Tsjang My on. De Amerikaanse regering heeft onder meer vijftien miljoen dollar ter beschikking gesteld ais stabilisatiefonds voor het opvan gen van schokken tengevolge van de hervormingen. De oppositie in liet parlement en vele bladen hadden echter kri tiek op de hervormingen. Deze zouden alleen tot hogere prijzen hebben geleid. Tsjang Myon heeft in 1948 zijn intrede in de politiek gedaan, n.l. als parlementslid. Hij leidde ver volgens de Zuidkoreaanse verte genwoordiging bij de Ver. Naties en werd vervolgens door Syng man Rhee teruggeroepen om mi- nister-president te worden. De premier had in het toenmalige staatsbeste] weinig macht en de functie werd later door Syngman Rhee afgeschaft. Tsjang Myon trad in 1952 af. Drie jaar later kwam hij terug op het politieke toneel maar nu als lid van de oppositie tegen Syngman Rhee. Hij speelde een grote jol bij de.oprichting van de democratische, partij en versloeg in 1956 de regeringskandidaat voor het vice-presidentschap. (Adv.) STERKE CONSTRUCTIE DUURZAAM MATERIAAL DECORATIEVE KLEUREN PERFECTE LICHTREGELING Afd. Woninginrichting TERNEUZEN Volgens doorgaans goed inge lichte kringen zouden president Kennedy en premier Chroesjtsjef elkaar op 3 juni in Wenen ont moeten. Van andere zijde werd verno men dat over het komende on derhoud zowel in Washington als in Moskou een officieel com muniqué zal worden uitgegeven. In bevoegde Britse kringen werd bevqstigd, dat de Britse regering de vorige week door Washington op de hoogte werd gesteld van het besluit van pre sident Kennedy om Chroesjtsjef in Wenen te ontmoeten onmid dellijk na zijn besprekingen met generaal De Gaulle. Volgens deze kringen heeft premier MacMillan zijn algehele goedkeuring gehecht aan de plannen van Kennedy. De Britse regering zal van het verloop van het onderhoud in Wenen op de hoogte worden gebracht. Uit Moskou wordt gemeld, dat functionarissen van de persafde ling van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken hebben verklaard niets af te 'weten van een komende ontmoeting tussen president Kennedy en premier Chroesjtsjef. „Er is niets over bekend en wij kunnen dus niets zeggen", aldus een woordvoerder 'van deze afdeling. De conferentie over Laos is dinsdagmiddag U i na 18.90 uur onder voorzitterschap van de Russische minister van Buiten landse Zaken Gromiko begonnen. De bijeenkomst werd niet bij gewoond door de afvaardiging van het rechtse bewind in Laos onder prins Boen Oem, die niet op gelijke voet wil worden be handeld als de delegaties van de neutralistisehe groep van oud premier Soevanna Piioema en -Je linkse Pathet Lao-beweging. In- sisiengmay, leider van de recht se delegatie, had tevoren tegen over de pers verklaard, dat Laos door één afvaardiging zal kun nen worden vertegenwoordigd, als de huidige besprekingen in Laos om te komen tot een coa litieregering succes opleveren. Ook Thailand en Zuid-Vietnam waren op de openingszitting niet vertegenwoordigd. De delegaties uit deze landen waren nog op weg naar Genève. Volgens Insisiengmay was het onjuist de internationale confe rentie te openen, vóórdat de'bin- DE „VASA" IN HET DOK Het zeventienrte-eeuwae oorlogs schip „Vasa". dat onlangs in Stockholm is geborgen, is in een dok gesleept. Het schip zal geheel herbouwd worden. Koning Gus- taaf Adolf heeft het schip bezichtigd. Een hoofse handkus voor Koningin Juliana en 21 saluut schoten van de artillerie mar keerden gistermorgen de aan komst van de bondspresident van Oostenrijk dr. Adolf Scharf voor een statiebezoek aan Nederland. De Marinierskapel speelde het Oostenrijkse volks lied bij aankomst van de konink lijke trein op het Haagse Staats spoorstation. De Koningin en Prins Bern- hard kwamen daar om hun hoge gast te verwelkomen. Een schitterend gevolg omstuwde hen toen de grijze rijzige staats man fier uit de trein stapte en het hoofse en sierlijke gebaar aller Weners ter begroeting maakte. Na inspectie van de erewacht van matrozen en Mariniers kapel, gestoken in ceremoniëel tenue, volgde op het perron het voorstellen van de Haagse bur gemeester, de leden van de hof houding, de Nederlandse am bassadeur te Wenen, de gouver neur van de residentie en de leden van de Oostenrijkse am bassade, volgde in de konink lijke wachtkamer een begroe ting door de Kamervoorzitters, ministers en staatssecretarissen, de gevolmachtigde ministers van Suriname en de Antillen, de vice-president van de Raad van State, de hoogste militaire auto riteiten alsmede vele hoge lan delijke en stedelijke burgerlijke autoriteiten. Gezeten in een met zes van de zadel gereden zwarte Friese hengsten bespannen open calè che begaven de Koningin, de Prins en hun Oostenrijkse gast zich vervolgens langs een afzet ting van détachementen van marine, lucht- en landmacht naar Huis ten Bosch. Vele schoolkinderen met rood-wit- blauwe en rood-wit-rode vlag getjes wuifden en juichten de stoet toe. De publieke belang stelling was op deze vrij zon nige meimorgen aanzienlijk. De stoet werd geopend en ge sloten door eskadrons bereden gemeentepolitie. Vóór de konink lijke calèche reed een eskadron bereden rijkspolitie. Den Haag vlagde ter gelegen heid van dit hoge bezoek met de nationale en de Oostenrijkse kleuren. Vóór het station wa ren hoge vlaggemasten opge richt. Verder was versiering met bloemen aangebracht. Bij Huis ten Bosch werden militaire eerbewijzen gegeven door een erewacht van het gar deregiment grenadiers met de Koninklijke Militaire Kapel in ceremoniëel tenue. Om twaalf uur volgde in de „Chinese kamer" van Huis ten Bosch het voorstellen van de leden der diplomatieke missies in Den Haag door de Oosten rijkse ambassadeur dr. G. Afuhs aan de president. Na de lunch bracht dr. Scharf een bezoek aan de hoofdstad. Gisteravond om acht uur be groetten de Koningin, de Prins, president Scharf en de prinses sen Beatrir en Irene in de „blauwe kamer" van Huis ten Bosch in Den Haag de gasten voor het galadiner ter ere van de Oostenrijkse bondspresident. Tijdens dit galadiner hielden H. M. de Koningin en president Scharf een toespraak. neniandse aangelegenheden van Laos waren geregeld. Prins Norodcm Sihanoek, het staatshoofd van Cambodja, was de eerste spreker. Hij pleitte voor een neutralisatie van Laos naar het voorbeeld van Oosten rijk. Deze neutralisatie zou zich ook moeten uitstrekken tot Cam bodja. De grote mogendheden zouden deze twee landen een „plechtige garantie van niet-in- menging" moeten geven. Een oplossing van de kwestie- Laos door middel van een deling van het land achtte prins Siha noek onmogelijk, omdat de link se Pathet Lao zich volgens hem in het gehele land bevindt, ook in die streken die niet door link se troepen zijn bezet. De Cambodjaanse president sprak de wens uit, dat de leiders van de verschillende groepen in Laos zo spoedig mogelijk bijeen komen om een voorlopige coali tieregering te vormen. De grore mogendheden zouden de tot standkoming van een dergelijke coalitie moeten bevorderen. Tenslotte sprak prins Sihanoek de wens uit, dat de woorden „on afhankelijkheid, soevereiniteit, onschendbaarheid en neutraliteit die allen steeds in de mond heb ben, dezelfde gedachte inhouden en doordrongen zijn van dezelfde oprechtheid en goede wil". Dat Gromyko de leiding kreeg in de openingsvergadering, ge schiedde op voorstel van de In diase minister van Defensie, Krisjna Menon. die gesteund werd door de vertegenwoordiger van Birma. Menon bracht hulde aan de leiders van de Britse en de Russische delegatie, lord Home en Grornyko, die de con ferentie officieel hadden bijeen geroepen. Hij stelde voor bij het STADIUM VOOR ONDERHANDELINGEN VAN ENGELAND MET E. E. G. NOG NIET BEREIKT. „De Britse regering is over tuigd van de noodzaak om het probleem van de economische splitsing van Europa op te los sen, doch wij hebben nog niet het stadium bereikt waarin offi ciële onderhandelingen kunnen beginnen", zo heeft de Britse mi nister van staat voor handel, Frederick Erroll, maandag ver klaard in Sheffield. De minister', die sprak aan een lunch voor exporteurs, waar schuwde dat „het een ernstige fout zou zijn om voortijdig for mele onderhandelingen te begin ne: Elk falen zou een zware slag voor Europa zijn". Vertegenwoordigers van de vrije vakverenigingen in de zes E.E.G.-landen hebben aan het einde van een driedaagse confe rentie in Rome een resolutie aan genomen, waarin toetreding van Engeland en andere democrati sche landen tot de gemeenschap wordt bepleit. bepalen van het voorzitterschap de alfabetische 'volgorde aan te houden, ..de enige manier die tot dusver niet tot internationale incidenten heeft geleid", naar hij zei. Zijn voorstel werd met alge mene stemmen aanvaard. Dit geschiedde ook met een sugges tie van Thailand om het voor zitterschap bij toerbeurt door Engeland en de Sowjet-Unie te laten vervullen. Omstreeks 19.00 uur werd de eerste werkvergadering besloten. Aan de eerste bijeenkomst werd deelgenomen door ver tegenwoordigers van de Verenig de Staten, de Sowjet-Unie, com munistisch China, Groot-Brit- tannië. Frankrijk, India, Polen, Canada, Birma, Cambodja, Noord-Vietnam en Laos. De delegatie van Laós bestond uitsluitend uit afgevaardigden van linkse en neutralistisehe groepen. Verwacht wordt dat de delega tie van Zuid-Vietnam Vandaag te Genève aankomt en die van Thailand in het laatst van deze week. Noordstraat 102 - Teletoon 3128 Terneuzen „CONFECTIE"-PRINSES Prinses Alexandra van Kent, die in de Britse kledinsrwereld j bekend staat als de „C'onfec- tie"-prinses. heeft in Londen de jaarlijkse modeweek geopend. De charmante prinses stal ieders hart met haar bloemen- hoedje en haar boterkleurige mantel. Naar het A.N.P. van welinge lichte zijde verneemt is een rege ringsnota over verlaging van de inkomstenbelasting zeer binnen kort te verwachten. Aangenomen wordt, dat deze nota reeds van daag 17 mei, maar dan vrij Iaat op de dag, tegemoet kan worden gezien. De sociaal-democratische op positie in West-Duitsland heeft maandag kritiek geoefend op uitlatingen, die de vice-kanselier en minister van Economische Zaken, prof. Erhard, zaterdag j.l. bij zijn bezoek aan Lissabon heeft gedaan. Op een persconferentie in Bonn verklaarde het partijbe stuurslid Barsig, dat wie thans Portugal „één der vertrouwens- waardigste landen" noemt, ken nelijk de voor de democratie gel dends maatstaven heeft verloren en nog nooit in zijn leven de in*- leiding tot het Navo-verdrag heeft gelezen. Barsig vroeg zich af, of Er hard niet weet dat het bewind van Salazar de rest van de wet tige cpposilie ter zijde heeft ge schoven en dat de koloniale poli. tiek van Portugal in de Verenig de Staten met de stemmen van alle Westelijke grote mogend heden is veroordeeld. De rechtbank in Malmoe zal dinsdag a.s. vonnis wiizen in de zaak tegen de twee Nederlandse zeelieden van de „Trigon", die vorige maand 22 flessen methyl alcohol hebben verkocht. Van de ongeveer dertig per sonen die deze alcohol dronken, zijn er 4 overleden. Enkelen wor den nog in het' ziekenhuis ver pleegd. Over de schadeloosstelling van de overlevenden zal een nieuw proces worden gevoerd. De eis tegen de Nederlanders is twee jaar dwangarbeid wegens dood door schuld en een- half jaar wegens het toebrengen van zwaar iichamelük letsel. De rechtbank heeft zich bezig gehouden met de vraag of ver dachten wisten dat de flessen methyl-alcohol bevatten. Beiden ontkennen dil. Eén verklaarde dat een klant de inhoud van de flessen identificeerde als methyl alcohol, maar er niettemin 10 Kronen voor betaalde. De openbare aanklager geloof de dit niet en zond een parket wacht naar een apotheek om een flos methyl-alcohol te kopen. De prijs, inclusief statiegeld voor de fles, was 2,5 Kroon. De vroegere eerste machinist van de „Trigon" zei schuldig te zijn aan dood door schuld, maar ontkende de methyi-alcohol als zijnde zuivere alcohol te hebben verkocht. De vroegere tweede machi nist zei zich niet-schuldig te achten. ZONNIGE PERIODEN. Ten noorden van Schotland handhaaft zich een hogedrukge- bied dat liet weer in West-Euro pa bepaalt. De betekenis ervan WOENSDAG 17 MEI. v.m. n.m. Breskens 3.26 3.54 Terneuzen 4.01 4.29 Hansweert 4.41 5.09 Walsoorden 4.51 5.19 ZON MAAN op onder op ondei Mei 17 4.44 20.29 7.03 23.03 18 4.42 20.31 7.51 23.50 19 4.41 20.32 8.44 20 4.40 20.34 9.41 0.30 21 4.38 20,35 10.41 1.04 is het afgelopen etmaal nog toe genomen. zodat Oceaanstoringen slechts in de omgeving van Spanje oostwaarts kunnen op dringen. Aan de oostkant van het hogc- drukgebied vindt de iuchtaanvoer uit Scandinavië met noordelijke winden naar onze omgeving plaats. De temperaturen daarin zullen vandaag ongeveer dezelf de zijn als dinsdag. De kans op een bui is niet groot meer en er kunnen opnieuw zonnige perio den worden verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. Dezelfde temperaturen. Af en toe opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige noordelijke wind. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1